LEIDSCH DAGBLAD Vuurzee bij show: al 45 vlieg- doden on m 'Van der Linden en Van Eekelen hebben gefaald' B0SPEEN EN KIPFILET Overval op Leids filiaal van ABN in Zuid-West nj Honderden gewonden na neerstorten stuntteam Omstreden arts Cornelis Auto's botsen frontaal in Valkenburg Poging tot af persing Heineken Moerman (95) overleden Politie schiet vijf keer op met zwaard slaande man No. 38714 Prijs fl. 1,20 Buit enkele tienduizenden guldens (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Twee gewapende man nen hebben vanmorgen enkele tienduizenden guldens buitge maakt bij een overval op de ABN- bank aan het Vijf Meiplein. De mannen drongen omstreeks tien over tien het bankgebouw binnen, beiden gewapend met een vuurwa pen. Ze sommeerden het personeel en de bezoekers op de grond te gaan liggen, sprongen over de balie en dwongen de beheerder de kluis te openen. Ze maakten zich vervol gens met de buit uit de voeten. Volgens de politie zijn de over vallers lopend gevlucht naar de Kuipers-Rietbergstraat, die paral lel loopt met het Vijf Meiplein. Het is nog niet bekend of daar een vluchtauto stond of dat ze te voet verder zijn gegaan. De politie is na de overval on middellijk begonnen met een uit gebreid buurtonderzoek, maar tot dusver is nog geen spoor gevonden van de overvallers. Volgens getui gen waren de twee mannen tussen de 30 en 35 jaar oud. Ze hebben een donkere huidskleur. VANDAAG 22 PAGINA'S Rijnsburgse Boys en UVS voortvarend in oefencam pagne. PAGINA 12 PSV klaagt al over ver moeidheid na slappe verto ning tegen Volendam (2-0). PAGINA 13 Na de titel in de 125cc-klasse heeft John van den Berk ook het wereldkampioenschap in de kwartliter-klasse voor zich op geëist. De 21-jarige motorcros ser uit Oss sloot tijdens de Grand Prix van Zweden zijn debuutjaar als 250cc-coureur ijzersterk af. «foto anp> Materiaalpech stuit favo riet Axel Koenders in door Ben van Zeist gewonnen Open NK triathlon. PAGINA 14 •Hitte en wind slopen deel nemers aan marathon van de Bollenstreek. PAGINA 15 Steve Bauer zette gisteren heel België op zijn kop door in de fi nale van het wereldkampioen schap wielrennen Claude Cri- quielion met een welgemikte el leboogstoot uit te schakelen. De geblokte Canadees deed de Bel gische favoriet via de drang hekken op het asfalt belanden waarna outsider Maurizio Fon- driest met de wereldtitel aan de haal ging. PDI-PraktijkDiploma Informatica Vraag brochure: 01820-38543 Foto boven: tv-beeld van het mo ment waarop de twee Italiaanse toestellen elkaar raken. «foto and Foto onder: Hulpverleners dra gen slachtoffers weg van het terrein bij de luchtmachtbasis Ramstein. VALKENBURG - Een 22-jarige Leidenaar is gisteravond zwaar ge wond geraakt bij een frontale aan rijding op de Voorschoterweg in Valkenburg. De Leidenaar, op weg naar zijn woonplaats, kwam door nog onbekende oorzaak in de bocht ter hoogte van het benzine station op de andere weghelft te recht. Hij raakte daarbij de auto van een Valkenburger en botste frontaal op de wagen van een 42-ja- rige Katwijkse. De vrouw werd met zwaar inwendig letsel overge bracht naar het AZL in Leiden. De Leidenaar liep zwaar hoofdletsel op. Honderden mensen die ernstige brandwonden opliepen zijn onder gebracht in 21 speciale ziekenhui zen. Velen van hen zijn in acuut le vensgevaar. Uit de VS is een team brandwondenspecialisten in de Bondsrepubliek aangekomen. De Westduitse defensieminister Scholz en NAVO-opperbevelheb- ber Galvin hebben zich op de basis Ramstein op de hoogte gesteld van de catastrofe die werd veroorzaakt door neerstorten van drie Italiaan se vliegtuigen van het militaire stuntteam Frecce Tricolore. Even voor vier uur raasde het uit negen toestellen bestaande stunt team op een hoogte van 30 tot 40 meter over de meer dan 300.000 mensen die dit vliegspektakel op de grootste militaire basis in West- Europa bezochten. De ramp ge beurde tijdens een zogenaamde ontmoetingsmanoeuvre, waarbij het team zich splitste in 2 groepen van 4 toestelllen, die op elkaar af vlogen. Het negende vliegtuig met de commandant raakte de vleugeltip van een ander toestel. Het ene vliegtuig explodeerde en stortte op de toeschouwers, een tweede ex plodeerde op de startbaan. Een derde piloot kon zijn collegas niet meer ontwijken en kwam in een bos terecht. De drie piloten kwa men om het leven. Op de basis ontstond een enorme paniek. Tientallen geparkeerde au to's vatten vlam. Ooggetuigen be richtten dat deze wagens een nog veel grotere ramp hebben voorko men, doordat ze de eerste-klap van het neerstortende vliegtuig opvin gen. Mensen renden brandend als fakkels over de basis, tienduizen den probeerden zo snel mogelijk van de plaats van de ramp weg te komen, andere zochten vertwijfeld naar familieleden of kennissen. Tegen de stroom in probeerden reddingsvoertuigen de doden en gewonden te bereiken. Het red dingswerk kwam redelijk snel op gang. Amerikaanse militairen pro beerden met personenwagens en trucks gewonden zo znel mogelijk af te voeren. Verplegers dienden tijdens het geimproviseerde ver voer direct bloedtransfusies toe. De Amerikaanse basiscomman dant verklaarde dat alle voorge schreven veiligheidsmaatregelen waren uitgevoerd en dat de stunt teams tot de beste horen die de NAVO-landen te bieden hebben. Het Italiaanse Frecce Tricolore team bestaat sinds 1930 en de zo jammerlijk mislukte formatie- vlucht wordt al 20 jaar uitgevoerd. Volgens de opperbevelhebber van de Italiaanse luchtmacht behoren de leden van het team tot de beste piloten van de Italiaanse lucht macht. De commandant, luitenant- kolonel Mario Naldini, had evenals zijn tweede man Ivo Nutarelli bijna Af en toe zon Af en toe zon en mogelijk een bui. Mi nimumtemperatuur omstreeks 12 gra den, middagtempcratuur rond>19 gra den. Matige, in het Waddengebied af en toe krachtige zuidwesten wind, te gen de avond afnemend. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Eerst af en toe zon en een middagtemperatuur van rond 22 graden. Tegen het einde van de week enkele buien en iets koeler. Dinsdag 30 augustus zon op: 06.49 uur. zon onder: 20.31 uur; maan op: 21.23 uur, maan onder: 10.59 BRUSSEL (AP) - Een Fins mili tair trainingsvliegtuig is gisteren neergestort tijdens een militaire luchtshow in België. De piloot kwam daarbij om het leven. Het toestel, een Redigo, was eigen dom van de Finse vliegtuigfabri kant Valmet, die recent tien van dergelijke toestellen verkocht aan de Finse luchtmacht. 4Ó00 vlieguren gemaakt. De derde omgekomen vlieger, Giorgi Ales- sio, had 1600 vlieguren op zijn De Westduitse minister van de fensie, Rupert Scholz, heeft van middag besloten verdere militaire vliegshows in de Bondsrepubliek te verbieden. Dit geldt ook voor ba ses van andere NAVO-landen in Westsduitsland, zo zei hij. De Westduitse oppositie van SPD en Groenen, gesteund door de regeringspartij FDP, had direct na de ramp een onmiddellijk verbod van alle luchtvaartshows geëist. De Groenen willen in een speciaal de bat in het parlement minister Scholz ter verantwoording roepen. Tot vlak voor het begin van de open dag op Ramstein hadden de oppositie, de evangelische kerk en de milieubeweging tevergeefs een verbod van de show geeist. Ook in het deelstaatparlement kreeg een motie van die strekking geen meer derheid. Drie dagen voor de ramp zalig verlopen show appelleerde de regerende CDU nog aan de bevol king om massaal naar Ramstein te gaan "om hun verbondenheid met de VS en in het bijzonder met de Amerikaanse soldaten tot uitdruk king te brengen. De kerk, SPD, Groenen en de milieubeweging riepen echter op het vliegfeest te boycotten om kracht bij te zetten aan hun eisen naar een vermindering van het aan tal militaire duikvluchten. De drie grote fracties (PvdA, CDA en WD) in de Tweede Kamer zien vooralsnog geen reden om vliegshows in ons land te verbie den. Zij zijn van mening dat tijdens in ons land gehouden shows geen stunts worden uitgehaald. Boven dien, zo stellen de woordvoerders, zijn de veiligheidsvoorschriften zeer scherp en worden nauwgezet nageleefd. Ook de Koninklijke Luchtmacht ziet geen reden om de vliegshows af te gelasten. DEN HAAG (ANP/GPD) - De be windslieden Van Eekelen (WD) en Van der Linden (CDA) hebben in bestuurlijk opzicht gefaald bij de voorbereidingen voor een nieuw paspoort. Dat is de voor naamste conclusie uit de parle mentaire enquête naar de gang van zaken rond de invoering van het grensdocument. - onder leiding van het WD-kamerlid Hermans - verwijt Van Eekelen onder meer dat deze vrijwel blindelings heeft gekozen voor KEP, met een con tract waaraan voor de Staat grote risico's waren verbonden. Van der Linden wordt verweten de Tweede Kamer onvolledig en onjuist te hebben geïnformeerd. De onderzoekscommissie ver bindt aan haar eindconclusies geen politieke gevolgen voor de direct betrokken bewindslieden. De Tweede Kamer moet dit oordeel zelf vellen. De fractie van D66 heeft in een eerste reactie al laten weten van mening te blijven dat Van Eekelen en Van der Linden moe ten aftreden. De PvdA beraadt zich nog over de consequenties die aan ZOETERWOUDE - Justitie heeft een inwoner van Groningen gear resteerd die heeft geprobeerd de Zoeterwoudse bierbrouwerij Heineken een groot bedrag aan geld af te persen. Het zou om mil joenen gaan. De Haagse officier van justi tie mr. Vos bevestigde vanmor gen de poging, maar weigerde het juiste bedrag te noemen. De man is vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. De Groninger schreef Heine ken een getypte brief waarin hij dreigde het bier te zullen vergif tigen als de brouwer niet aan zijn miljoeneneis tegemoet zou ko men. Volgens justitie had de man de afpersing echter zo amateuris tisch in elkaar gedraaid, dat hij na een kort onderzoek al kon worden opgepakt. Mr. Vos: "Overzie je de zaak achteraf, dan is die niet zwaar. Maar op het moment dat je met zo'n brief wordt geconfronteerd, weet je dat niet. Dus moet je daar alert op reageren. Zeker is in elk geval wel, dat hij niet bij de spul len van Heineken heeft kunnen komen". Volgens mr. Vos heeft de man geen strafblad. Het is niet de eerste keer dat de Zoeterwoudse bierbrouwerij met afpersing te maken krijgt. In 1983 werden een man en een vrouw uit Den Haag gearresteerd die dreigden het bier te zullen vergiftigen als Heineken niet met 20 miljoen dollar en 500.000 gulden over de brug zou komen. Bij een andere afpersingszaak was een piloot uit Alphen betrok ken. het rapport moeten worden ver bonden. De onjuiste voorlichting aan de Tweede Kamer is een van de zwaarste beschuldigingen uit het rapport. Het parlement kwam me de daardoor niet verder dan inci dentele beoordelingen van het be leid. Maar de parlementariërs heb ben zelf eveneens boter op het hoofd: de Kamer heeft kansen la ten liggen om het project in betere banen te leiden. In het rapport krijgen ook de mi nisters Van den Broek, Ruding, premier Lubbers en oud-staatsse cretaris Van Amelsvoort een veeg uit de pan. Van den Broek toonde onvoldoende betrokkenheid, Ru- ding uitte zijn bezorgdheid over de prijs van het grensdocument wel erg laat en Van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) liet de zaak slof fen. Premier Lubbers was onvol doende op de hoogte om goed te bemiddelen in de ruzies tussen de verschillende departementen over het paspoortproject. De zwaarste verwijten treffen echter de twee staatssecretarissen die van 1985 tot 1988 politiek ver antwoordelijk waren voor het pas- poortbeleid, Van Eekelen en Van der Linden. De start van het pro ject onder Van Eekelen is bestuur lijk onvoldoende. Het contract dat uiteindelijk door hem met het be drijf KEP werd gesloten, is juri disch op sommige punten "gevaar lijk onhelder", terwijl er financieel grote risico's aan kleven. (pagina 3: 'Overheid moet zich bezinnen op eigen falen' en 'Alles wat fout kon gaan ging fout') BONN (GPD) - Minstens 45 doden en 345 mensen zwaar en 72 licht gewond. Dat is de trieste voorlopige balans die vanmiddag werd opgemaakt na de catastrofaal ver lopen luchtvaartshow op de Amerikaanse militaire ba sis Ramstein in de Westduitse deelstaat Rijnlahd-Pfalz. Minister Zimmermann (binnenlands zaken) heeft na tionale rouw afgekondigd. Bospeen, 1 QC per bos J..Z_ü Kipfilet, 100 8^159^490 albert heijn 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. VLAARDINGEN (GPD/ANP) - De arts Cornelis Moerman is afge lopen zaterdag op 95-jarige leeftijd overleden na een kortstondige ziekte. "Slechts door ouderdom en verval van krachten is de heer Moerman aan zijn einde gekomen. Hij mankeerde verder niets", ver klaarde een nabestaande. De arts is tientallen jaren gewaardeerd, maar ook omstreden geweest vanwege zijn eigen geneeswijze van kanker. Moerman behandelde kankerpa tiënten met een speciaal dieet, dat de stofwisseling tot een hernieuwd evenwicht moest brengen. Volgens Moerman ontstaat kanker door een ontspoorde stofwisseling. De arts testte zijn geneeswijze, de zoge noemde Moerman-therapie, in de jaren 30 en 40 in eerste instantie uit op duiven. Het dieet bestaat onder meer uit verse groenten, vruchten, volkorenbrood, zilvervliesrijst, peulvruchten en zuivel, aangevuld met andere stoffen. De officiële medische weten schap heeft de Moerman-therapie altijd met enige argwaan bekeken, omdat de werking ervan nooit we tenschappelijk bewezen is. De the rapie wordt dan ook gerekend tot de alternatieve geneeswijzen. In 1985 strandde een groots op gezet onderzoek naar de Moerman- therapie nog voordat het goed en wel begonnen was, wegens ruzie tussen de verschillende betrokken partijen. Momenteel loopt er nog een door het ministerie gesubsidi eerd onderzoek door de Alkmaarse Moerman-arts J. Wiese. Dit onder zoek is veel kleiner van opzet. Het gaat om een studie naar de gene zing van 150 kankerpatiënten die het Moerman-dieet hebben ge volgd. Moerman zei op zijn 90ste ver jaardag, naar aanleiding van het meest recente onderzoek: "Ze moeten gewoon eens een maand lang hier op mijn spreekuur ko men. Dan kunnen ze zelf zien hoe veel mensen ik genees. Mensen, die door andere medici al lang wa ren opgegeven". NIEUW-VENNEP - De politie van de Haarlemmermeer heeft gis terochtend vroeg 5 schoten afge vuurd op een 21-jarige inwoner van Nieuw-Vennep die 3 agenten met een houten zwaard te lijf ging. De man liep 4 schotwonden op in zijn benen. Hij werd overgebracht naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem en later opgenomen in een psychia trische inrichting. De familie van de Venneper alar meerde rond zes uur 's ochtends de politie, omdat de man bezig was de inboedel van hun woning aan de Broekemastraat te vernielen. Toen drie agenten arriveerden had de man zich inmiddels verstopt in een slaapkamerkast. Op het moment dat de agenten de slaapkamer binnenvielen, sprong de agressieve man tevoor schijn met een circa één meter lang houten zwaard dat is bestemd voor een gevechtsport. Een 28-jarige hoofdagent werd aan zijn knie ge raakt, terwijl een 30-jarige collega een slag op zijn arm kreeg. Beide politiemensen liepen lichte kneu zingen op. De derde politieman wist een aanval af te slaan door zich te ver weren met een geluidbox. Toen de man het zwaard opnieuw omhoog tilde om toe te slaan, schoot de 30- jarige hoofdagent twee keer op de man. De 28-jarige agent vuurde drie keer waarop hij kon worden overmeesterd. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1