De ideale dollarkoers bestaat niet Gastaiief blijft gekoppeld aan olieprijs Banken verhogen hypotheekrente 'Schemerzone bakermat voor nieuwe generatie ondernemers' Goudkoorts in Jamaica Infokab: fusie met lokale TV Nederlandse fruittelers plukken nu vruchten van koersverlegging ECONOMIE PAGINA 7 Import stroombedrijven verandert niets GRONINGEN (ANP) - Het impor teren van Noors gas door de Neder landse stroombedrijven verandert niets aan het Nederlandse tarieven- beleid voor aardgas. Als het aan de Gasunie ligt blijven de gastarieven in de toekomst gekoppeld aan de prijs van ruwe olie. Alleen over het bedrag dat elektriciteitscentrales voor gas betalen zou eventueel kunnen worden gesproken. Ande re verbruikers blijven buiten die discussie, zo verklaarde een KINGSTON (IPS) - Niemand roept het van de daken, maar de opwinding over een recente goudvondst op Jamaica is groot. Volgens deskundigen zitten er „aanzienlijke" hoe veelheden kostbare metalen in de bodem van het eiland. Het Jamaicaanse dagblad de Daily Gleaner meldde deze week dat Canadese investeerders al be langstelling toonden voor con cessies. Aanleiding voor alle beroe ring is een rapport van Canade se en Jamaicaanse geologen. Zij ontdekten na driejaar nijve re arbeid dat de bodem in Oost- Jamaica goud, zilver, uranium, koper en een tiental andere kostbare metalen bevat. Carlton Baxter, een Jamai caanse geoloog en deelnemer aan het onderzoek, zei dat de vondsten „boven verwachting" waren. Volgens Baxter zijn spe ciale technieken nodig zijn bij exploitatie omdat de metalen vermengd zijn met andere stof fen. Andere geologen zeiden, kennelijk in een poging goud koorts te voorkomen, dat de re sultaten van het onderzoek slechts voorlopig zijn. In samenwerking met Cana da gaat de regering van Jamai ca nu onderzoeken of het ren dabel is mijnen te openen. Economie kort Melkprijs De Nederlandse Melkhandela ren Organisatie (NMO) heeft bij mi nister Braks van landbouw en vis serij geprotesteerd tegen diens uit lating dat de minimumprijs voor volle en halfvolle melk kan worden afgeschaft. Afschaffing zal leiden tot kaalslag onder de zelfstandige melkhandel en het in dienst zijnde personeel. Daardoor komt de werkgelegenheid van ruim 7.000 personen op de tocht te staan, al dus de organisatie. Verkade De koekjes- en snoepfabriek Verkade heeft in het eerste halfjaar een nettowinst behaald van f 5,2 miljoen. In dezelfde periode vorig jaar bedroeg de winst 4,8 miljoen. De omzetgroei wordt door de di rectie bevredigend genoemd. Deze groei werd vooral in Nedérland en Frankrijk behaald, maar ook ande re exportbestemmingen lieten een stijging zien. Ook voor de tweede helft van het jaar wordt een stijging van het bedrijfsresultaat verwacht. AAW-spotjes De staat hoeft niet met tv-spotjes of folders te komen over de rechten op een AAW-uitkering voor ge huwde vrouwen die vóór 1979 ar- beidsongechikt zijn geworden. Ook is de regering niet verplicht de bedrijfsvereniging aan te sporen uit eigen beweging oude, afgewe zen aanvragen voor een dergelijke uitkering te herzien en nieuwe aan vragen versneld in behandeling te nemen. Dat heeft mr. M.R. Wijnholt, pre sident van de rechtbank in Den Haag, gisteren bepaald in het kort geding dat het Landelijk Comité Gelijke Rechten tegen de staat had aangespannen. Tijdschrift De Britse mediagigant Robert Maxwell wil in samenwerking met uitgevers in de Sovjetunie een nieuw Russisch cultureel tijd schrift, „Onze Erfenis" op de markt brengen. Het blad wordt gedrukt in Groot-Brittannië en uitgegeven in Moskou door de Culturele Sov jetstichting. Van het zesmaal per jaar verschijnende tijdschrift zijn in de Sovjetunie 200.000 abonne menten verkocht. Toyota De Japanse autoproducent Toyota Motor heeft zijn nettowinst in het boekjaar 1987/88 (geëindigd op 30 juni) met 18,9 procent ver groot tot 238,01 miljard yen (3,78 miljard gulden). De omzet is toege nomen met 11,1 procent tot 6,7 bil joen yen (106,5 miljard gulden). Per aandeel nam de nettowinst toe van 75,09 tot 89,23 yen (1,42 gulden). De goede resultaten worden volgens het concern vooral veroorzaakt door de groei van de binnenlandse verkoop van auto's, vrachtwagens en bussen met 13,7 procent tot 2,03 miljoen stuks. woordvoerder van de Gasunie gis teren. De SEP (Samenwerkende Elek- triciteits Produktiebedrijven) maakte donderdag bekend dat ze Noors gas gaat importeren tegen een tarief dat is gekoppeld aan de prijs van kolen. Het importeren van buitenlands gas door de SEP is een unicum. Bovendien is nooit eerder sprake geweest van een koppeling met de prijs van kolen. De SEP heeft hiervoor gekozen omdat de prijs van kolen vrij sta biel is, terwijl de Gasunie tarieven hanteert die zijn gebaseerd op de veel meer schommelende prijs van ruwe olie. Het Noorse staatsoliebe- drijf Statoil is bereid om gas te le veren tegen een aan kolen gerela teerde prijs. Verrast De Gasunie heeft verrast gerea geerd op de aankondiging van de SEP. „Wij gingen er van uit dat zou worden gekozen voor kolen en kernenergie. Daarnaast zijn we ui teraard zeer verbaasd over de kop peling met de kolenprijs", aldus de woordvoerder. De Gasunie is te leurgesteld dat de stroombedrijven rechtstreeks uit Noorwegen impor teren. „Wij hadden dat graag voor ze willen doen", aldus de woord voerder. Hij noemt het contract tussen de SEP en Statoil „commer cieel gesproken jammer". De Gasunie wil zo snel mogelijk met de SEP om de tafel gaan zitten om over de import van Noors gas te praten. Weliswaar l^eft de Gasunie geen monopolie als het gaat om de import van gas, maar volgens de woordvoerder wil de Gasunie er wel alles aan doen om de levering van gas in eigen hand te houden. Hij wilde overigens niet zeggen of de Gasunie alsnog wil proberen zelf het Noorse gas te importeren. „We zien wel wat uit het gesprek met de SEP komt". De Gasunie is wel bereid om te bestuderen of er voor de elektrici teitscentrales een ander prijsbeleid moet komen. „Maar voor de overi ge afnemers zullen we onze filoso fie van de marktwaarde die is ge koppeld aan de olieprijs niet verla ten", aldus de woordvoerder. Hij benadrukt dat er wezenlijk niets aan die koppeling is veranderd om dat het in het geval van de SEP slechts om één contract gaat. Vol gens hem heeft de SEP geprofi teerd van het overaanbod dat mo menteel bestaat op de Europese gasmarkt. „Alleen in de Neder landse elektriciteitssector kon nog gas worden verkocht. In dat gat zijn de Noren gesprongen". Positief Het ministerie van economische zaken dat het contract tussen de SEP en Statoil uiteindelijk moet goedkeuren heeft gematigd po-, sitief gereageerd op de plannen van de SEP. „Vooralsnog lijkt het contract er goed uit te zien, maar we moeten eerst afwachten hoe het wordt uitgewerkt", aldus een woordvoerster. Volgens EZ past het contract in het commerciële be leid dat minister De Korte van de stroombedrijven vraagt. Van een doorbraak in de prijskoppeling tussen olie en gas is volgens de woordvoerster echter geen sprake. „Het gaat slechts om een eenmalig contract van beperkte duur". NAARDEN "Het gaat veel beter met onze economie dan uit de offi ciële cijfers blijkt. Als ik kijk naar de bestedingen, de enorme groei van het aantal vakantiereizen en de bereidheid van ondernemers om nieuwe initiatieven te ontplooien, dan is een feitelijke economische groei van één tot anderhalf procent veel te laag. Dat betekent gewoon, dat er achter het gordijn meer ge beurt dan wij denken. Met andere woorden: in het zwarte circuit schijnt de zon volop". door Joari Haan De Naardense econoom Arnold Heertje windt er geen doekjes om. Het feit dat ruim eenderde van alle huishoudens in ons land geregeld gebruik maakt van zwartwerkers, zoals onlangs uit een onderzoek bleek, verrast hem dan ook niet. "Oh nee. Dat de meeste zwarte klusjes in of om het huis worden verricht, vind ik zelfs logisch. Dat heeft te maken met het feit, dat de onderhoudskosten van het eigen huis niet meer aftrekbaar zijn. Bei de partijen zijn er nu bij gebaat, dat er zonder rekening wordt gewerkt. GELDERMALSEN (GPD) - Het gaat goed met de Nederlandse fruittelers. Volgens een gisteren in de veiling van Geldermalsen ge presenteerde studie van de Rabo bank 'Visie op Fruitteelt', is de fruitteelt de enige agrarische be drijfstak in Nederland waar groei van de produktie niet alleen moge lijk, maar zelfs wenselijk is. Basis voor deze ontwikkeling is de vraag naar kwaliteitssfruit en de toenemende exportmogelijkhe den. Volgens de studie van de Ra bobank zou de bedrijfstak via ver groting van bestaande bedrijven en een geleidelijke instroom van nieu we ondernemers hierop moeten in spelen. De Nederlandse fruitteelt raakte tussen 1960 en 1975 in een diep dal. De totale produktie nam af, de af zet stagneerde en de verouderde fruitopstanden werden vertraagd vervangen. Maar volgens de Rabobank heb ben de Nederlandse fruittelers op tijd hun koers verlegd. Sinds een aantal jaren is er sprake van een op- De klusser omdat hij een bedrag ontvangt, dat hij niet bij de fiscus hoeft op te geven; de huiseigenaar omdat hij een stuk goedkoper uit is. Ze zullen elkaar dan ook niet verlinken". Heertje spreekt in dit kader van een maatschappelijk verkeerson geluk. "Maar dan wel een botsing, die door de overheid zelf is veroor zaakt. Vroeger konden de onder houdskosten worden afgetrokken en dat betekende, dat een van de twee partijen liever een nota had. Dan kreeg men van de fiscus im mers een deel terug. Als je het zwarte circuit wil terugdringen, dan zul je naar de effectiviteit van je maatregelen moeten kijken. Het is beter om de kosten weer aftrek baar te maken, dan om bij voor beeld het btw-tarief voor deze dien sten te verlagen". gaande lijn. Vooral de appelteelt, de belangrijkste fruitteelt in Ne derland, doet het goed. Oude ras sen werden vervangen door nieu we als Jonagold en Elstar. En dank zij een beter marketingbeleid wor den hogere prijzen gehaald. Het rendement van de bedrijven is daardoor verbeterd. De cijfers spreken voor zich. Het aantal fruitbedrijven is de afgelo pen jaren sterk verminderd. Van 46.000 in 1969 via 15.000 in 1970 tot ruim 5.000 nu. In diezelfde periode nam het beschikbare areaal met 40 procent af, maar desondanks wordt in tonnen nog ongeveer de zelfde produktie geleverd, circa 500.000 ton appels en peren per jaar. Van de huidige 5.000 bedrij ven maken 1.900 gespecialiseerde met 15.000 hectare (70 procent van het areaal) de ruggegraat uit. Er wordt volgens de directeur van de veiling Geldermalsen Van Dee, volop geinvesteerd in de fruit teelt. Hij wees op de vorstschade die in 1985 optrad, toen er 3.000 Voor dat laatste pleiten de PvdA en het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV). Vol gens hen levert die verlaging zo'n tienduizend banen op. Werkgele genheid die nu door het zwarte cir cuit wordt opgeslokt. Staatssecre taris Koning van financien heeft de Kamer deze week echter meege deeld, niets voor dat plan te voelen. Het zou te ingewikkeld zijn. Heertje wijst er op, dat als de btw zou worden verlaagd, er niet ge sproken kan worden van 'nieuwe banen'. „Er vindt gewoon een ver schuiving plaats van het officieuze naar het officiële circuit. Volgens mij is het met de totale werkgele genheid ook helemaal niet zo siecht gesteld als de cijfers uitwij zen. Een heleboel arbeid wordt na melijk zwart verricht. Ik geloof er dan ook niets van, dat al die men sen die officieel werkloos zijn, ook hectare verloren ging. Dat is inmid dels alweer hersteld, maar alleen het vervangen van de bomen die toen verloren gingen, vergde een investering van 3.000 hectare maal 3.000 bomen maal 13 gulden, rond 117 miljoen gulden. Volgens de Rabobank is er in Ne derland op tijd een begin gemaakt met een vernieuwingsproces in rassenkeuze en kwaliteitssegmen tatie. Daarmee heeft de Nederland se fruitteelt een voorsprong verkre gen op het buitenlandse aanbod. De produktie kan door de vernieu wing tot 1995 nog met ongeveer drie procent per jaar groeien. De to tale Nederlandse fruitexport zal nog met enige tientallen procenten kunnen stijgen, vooral naar de Bondsrepubliek Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Beide lan den voeren nu nog veel appels in uit Frankrijk, maar zegt de Rabo bank, de fruitopstanden in dat land en de rassen zijn verouderd, wat voor de Nederlandse fruitteelt per spectief biedt. feitelijk zonder werk zitten". De klusjesmarkt speelt volgens hem een belangrijke rol voor onze economie. "Na de beurscrisis voor spelde professor Pen, dat er een enorme depressie zou komen. De economie zou instorten en de be stedingen zouden kelderen. Ik ben daar nooit bang voor geweest. Een stuk van de koopkracht wordt na melijk gevoed uit het informele cir cuit". In die officieuze economie gaat volgens Heertje minimaal zo'n zestig miljard per jaar om. Schemerzone De schemerzone, zoals de Naar dense econoom het noemt, heeft meer voordelen. "Het is de baker mat voor een nieuwe generatie van ondernemers. Kijk bij voorbeeld eens naar de automonteur die 's avonds wat sleutelt of de kapster die in het weekeinde knipt. Omdat AMSTERDAM (ANP) - De hypo theekrente stijgt. De belangrijkste banken kondigden gisteren verho gingen aan van hun tarieven voor hypothecaire leningen van 0,3 pro cent voor leningen met een loop tijd tot vijf jaar en 0,2 procent voor leningen met langere looptijden. De tarieven schommelen daarmee globaal tussen 7,3 procent (tot 5 jaar) en meer dan 8 procent voor hypotheken met een looptijd van rond vijftien jaar. De Nederlandsche Midden- standsbank kondigde donderdag al een verhoging aan met ingang van vrijdag. De meeste andere ban ken waaronder ABN, Amrobank, Postbank en Rabobank, verhogen de tarieven met ingang van maan- ADVERTENTIE HUIS KOPEN OFVERKOPENF BEKIJKT EENS ANDERS Voor het kopen ol verkopen van een huis kunt u uiteraard overal terecht. Er zijn echter aanzienlijke verschillen. Wat u nodig heeft is een makelaar die uw belangen te allen tijde centraal steil Een vakman dus, die zich professioneel en persoonlijk inzet om het beste resultaat voor u te behalen. Met deze vorm van dienstverlening is doorgaans wat langere tijd gemoeid dan met het 'hard doordrukken' van een bepaalde transactie. De praktijk leert echter, dat mijn ambachtelijke manier van bemiddelen in de huizensector uiteindelijk het meeste effect sorteert. Hoe staat u tegenover een vrijblijvend gesprek? fS - ^ÊSm Telefoon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94, 2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU ze goed en goedkoop zijn, breidt hun klantenkring langzaam uit. Na een paar jaar is die groot genoeg om de stap naar volledige zelfstan digheid te wagen. Dan begint de automonteur z'n eigen bedrijf en opent de kapster haar eigen win keltje. Ze hebben de tijd gekregen om zonder veel risico's en zonder forse investeringen iets op te bou wen. Hadden ze meteen hun baan moeten opzeggen, dan hadden ze de sprong nooit gewaagd". Het economische leven biedt volgens Heertje op dit moment erg veel mogelijkheden. "Het bruist en er is veel technologie beschikbaar. Daarom is het een verschrikkelijk lastige afweging, als je moet kiezen tussen het gedogen van het zwarte klusjeswerk en de harde aanpak". "Op dit moment knijpt de belas tingdienst een oogje dicht. De fis cus zou best kunnen optreden, maar door gebrek aan mankracht doet hij dat niet. De prioriteit wordt elders gelegd. Dat is verstan dig. want in de schemerzone is be trekkelijk weinig te halen en het maatschappelijk economisch as pect kan positief zijn. Er ontstaan namelijk nieuwe bedrijfjes en daar is de werkgelegenheid mee ge diend". dag. De Verenigde Spaarbank volgt dinsdag. De verhogingen zijn het gevolg van de ontwikkelingen op de geld en kapitaalmarkt. Op de kapitaal markt (langlopende leningen) be weegt de rente zich al enige tijd op waarts, wat onder meer tot uiting komt in lagere beurskoersen van de staatsleningen. Ook op de geldmarkt (kortlopen de leningen) loopt de rente op, wat donderdag uitliep op een verho ging van het officiële disconto in de meeste Europese landen. De mees te centrale banken verhoogden dit officiële rentetarief met een half procent, in Groot Brittannië zelfs met een heel procent. De Neder landsche Bank beperkte zich tot een discontoverhoging van een kwart procent. UTRECHT (GPD) - Het failliete kabelkrantenconcern Infokab, dat onder meer de kabelkrant in Utrecht uitgaf, heeft besloten tot een fusie met de Lokale Abonnee TV (LAT) uit Echt in Limburg. Directeur Brobbel van City Com, leverancier van apparatuur aan In fokab, liet gistermorgen weten dat „overeenstemming is bereikt tus sen Infokab en een kabelkranten- bedrijf uit Limburg en een uit Bra bant". Hij zei dat zijn bedrijf de za ken rond de nieuwe combinatie voorlopig coördineert. Zijn bedrijf brengt de apparatuur in, aldus Brobbel, en zal vrijwel zeker ook als geldschieter optreden. Een me dewerkster van City Com bevestig de dat de LAT één van de partners van Infokab is. Infokab had in 28 Nederlandse gemeenten een kabelkrant; inmid dels is Amersfoort definitief afge vallen; die stad gaat met een ande re beheerder in zee. In Utrecht is de kabelkrant sinds dinsdag van het tv-scherm verdwenen. Casema, de leverancier van signaal aan de ka belkrant. sloot het failliete Infokab af. Het bedrijf wacht af wat de nieu we combinatie aan zekerheden te bieden heeft voor het besluit op nieuw signaal te leveren, aldus hoofd-netbeheer Lieverse. De nieuwe combinatie omvat volgens Brobbel van City Com veertig ka belkranten. Welk Brabants kabelkrantenbe- drijf deelneemt in de combinatie is nog niet duidelijk. Daarvoor zijn twee kandidaten, Brabant Pers in Best en Uitgeverij Vorsselmans in Zundert, maar deze ontkennen al lebei ten stelligste dat sprake is van een fusie met Infokab. Luchtverkeersleiders op Tenerife gelasten staking af SANTA CRUZ DE TENERIFE (REUTER) - Spaanse luchtver keersleiders op het populaire va kantie-eiland Tenerife hebben gis teren stakingen die voor 30 augus tus en 3 september op het program ma stonden afgelast. Het besluit is een gevolg van de toezegging van de autoriteiten te onderhandelen. De luchtverkeers leiders eisen dat de twee vliegvel den op het eiland worden gemo derniseerd en dat hun salarissen worden verhoogd. Eind vorige week werd een andere dreigende chaos afgewend toen luchtver keersleiders in Barcelona een voor genomen staking afbliezen nadat een akkoord was bereikt met het ministerie van verkeer over hun sa lariseisen. Afgelopen dinsdag toog ik dan eindelijk naar de bank om de 500 Amerikaanse dollars in te wisse len die van een reis naar de Vere nigde Staten in oktober vorig jaar waren overgebleven. Net vóór de beurskrach van 19 okto ber had ik ze voor 2,20 gulden per stuk gekocht. Thuisgekomen bleek ik, althans op papier, bijna 200 gulden armer geworden. Geen wonder dus dat ik de valu takoersen in de daaropvolgende maanden nauwgezet volgde. De ze week greep ik mijn kans, toen de Amerikaanse munt in snel tempo in waarde steeg. Een col lega, eveneens in het bezit van een restantje greenbacks, be sloot nog even te wachten. Want voor hetzelfde geld kan die dol lar over drie dagen weieens veel meer opleveren. door Nicole Lucas Wie denkt het zeker te weten, mag het zeggen. Op de ontwikke lingen van de afgelopen weken valt in ieder geval geen peil te trekken: van 2,12 naar 2,17 en weer terug en dat in amper tien dagen. De dollar blijft zich gedra gen als een jojo en dat maakt de stemming op de internationale geldmarkten, waar volgens schattingen dagelijks zo'n 200 miljard dollar worden verhan deld, zeer nerveus. Stemming De Amerikaanse munt is in staat de stemming van menig bankier, industrieel en minister van financiën van de ene op de andere minuut te doen omslaan, omdat het in feite het enige be taalmiddel is dat overal wordt geaccepteerd. Veel goederen en diensten worden in dollars ver handeld, grote leningen worden afgesloten in de Amerikaanse munt. En dat betekent dat bijvoor beeld overheden in ontwikke lingslanden een zucht van ver lichting slaken als de koers daalt. Gevolg is immers dat dat hun in dollars opgenomen kredieten aanzienlijk goedkoper kunnen worden afgelost. Grondstoffen- producenten daarentegen zien de dollar liever duurder worden. Produkten als olie, suiker en kof fie, die in dollars worden gere kend, leveren dan veel meer op. Dat levert echter weer sombere gezichten op bij de koffiedrin kers: degenen die daarbij zoet verkiezen worden zelfs dubbel getroffen. Bovenstaande voorbeelden maken duidelijk dat de ideale dollarkoers niet bestaat. De winst van de een is het verlies van de ander. Dat geldt óók voor de 'aanstichters' van al deze ver warring: de Amerikanen zelf. Een lage dollarkoers is profijte lijk voor de op de export geórien- teerde industrie. Wie een rondreis wil maken door Europa De dollar gedraagt zich als een jojo. kan de prijs van de Amerikaanse munt echter niet hoog genoeg zijn. Stabiel Met allerlei, zeer uiteenlopen de waarden van de dollar zou echter uiteindelijk wel te leven zijn, als de koers maar stabiel is of er op minst duidelijkheid be staat over de ontwikkeling op langere termijn. Dat lijkt echter een ver verwijderd ideaal. In fe bruari 1987 spraken de grote in dustrielanden bij het zogenaam de Louvre-akkoord af de dollar koers binnen bepaalde marges te houden. Via grootscheepse aan- of verkoop van dollars is gepro beerd de fluctuaties binnen de perken te houden. Erg succesvol lijkt die poli tiek niet te zijn geweest. Verwon derlijk is dit overigens niet, ge zien de enorme hoeveelheid dol lars die er ongecontroleerd en niet bedoeld voor de aankoop van goederen en diensten in om loop is. Wat de eigenaren daar van zullen gaan doen is volstrekt onvoorspelbaar, zoals de laatste twee weken weer eens ten over vloede is bewezen. Zo steeg bij voorbeeld vorige week vrijdag, tot stomme verba zing van alles en iedereen die zich deskundig noemen op dit gebied, de dollarkoers ondanks de bekendmaking dat het Ameri kaanse handelstekort over de maand juni zo'n anderhalf mil jard groter was uit dan algemeen werd voorspeld. Tegenvallende handelscijfers hadden de laatste maanden nu juist steeds aanlei ding gegeven tot een 'vlucht' uit de dollar en dus een dalende koers. Het rentewapen is inmiddels al diverse keren in de strijd gewor den, maar of het allemaal veel ef fect zal hebben is onduidelijk. Onzekerheid over dollar- en ren testand blijft troef. Stabiel Dat is een uitermate slechte zaak. Hoe kunnen bijvoorbeeld overheden in ontwikkelingslan den een economisch beleid uit zetten, als er volstrekte onduide lijkheid bestaat over de omvang van de schulden die ze daarvoor moeten maken. Wisselkoersschommelingen maken ook voor particuliere be drijven het plannen van investe ringen op langere termijn een ha chelijke zaak. Afzetmogelijkhe den zijn immers uiterst onzeker. De onrust op de internationale valutamarkten belemmert het zicht op de werkelijke economi sche en financiële markten in ernstige mate. Zolang een inter nationale munt nog een toe komstdroom is, is een stabiele dollarkoers een absolute voor waarde. Al was het alleen maar omdat het Voor de zekerheid' meenemen van wat extra geld op reis dan niet zo veel risico ople vert. AMSTERDAM Bezoekers van de Firato in Amsterdam kunnen van dichtbij meemaken hoe het er aan toe gaat in een radiostudio. Van achter glas kunnen zij alle werkzaamheden in een op de tentoonstelling nagebouwde stu dio nauwgezet volgen. <f0to anpi Groei van produktie nu niet alleen mogelijk, maar zelfs wenselijk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7