Bewind Burma zou overwegen op te stappen Schade spionage nog onduidelijk Poolse stakingsmoeheid speelt mijnwerkers parten MHTEBEglMlIi Oorzaak brand nog onbekend Dan Quayle bekent scjiuld Gif gebruikt tegen Kurden Botha bezoekt zwart woonoord Waak voor 's avond s geen afspraken. Dochter volksheld leidt opstand RANGOON (AFP/RTR) - Aung San Suu Kyi, de dochter van de Burmaanse volksheld Aung San, is de leidster geworden van de democratische opstand in Burma. Tijdens een grote de monstratie gisteren in de Bur maanse hoofdstad Rangoon riep zij op het een-partijbewind zonder bloedvergieten omver te werpen. Deskundigen in de Thaise hoofd stad Bangkok verwachten dat de leiders van het 26-jarige autoritaire bewind in Burma binnenkort naar het buitenland zullen vluchten. Volgens geruchten staan er twee vliegtuigen gereed voor hun evacu atie. Zij zouden vervangen worden door een overgangsregering belast met het organiseren van vrije ver kiezingen en geleid door mevrouw Aung San Suu Kyi. De nieuwe leidster in de Bur maanse opstand wordt al vergele ken met Corazon Aquino, de presi dent van de Filipijnen die aan de macht kwam na een geweldloze re volutie in 1986. Zij werd ook al de Burmaanse 'Pasionaria' genoemd, naar de Spaanse communiste Do lores Ibarruri die een grote rol speelde in de Spaanse Burgerool- og. "Wij kunnen de democratie tot stand brengen als wij onze strijd in eenheid en vrede voortzetten. Nie mand mag tot geweld overgaan of bloed vergieten. Geen enkele stu dent. geen enkele soldaat, niemand mag meer worden gedood", aldus mevrouw Aung San. Kroon De Burmaanse 'Pasionaria' werd gisteren onthaald door een half miljoen mensen die bijeen waren gekomen op een gedenkwaardige plek in Rangoon. Haar vader had daar ruim veertig jaar geleden op geroepen tot onafhankelijkheid. De voormalige Britse kolonie werd in 1948 onafhankelijk, een jaar na dat Aung San werd vermoord. De enorme demonstratie voor de verdwijning van het bewind was de kroon op vijf dagen algemenen staking, die president Maung Maung hebben gedwongen een stapje terug te zetten, zonder dat hij daarmee een einde wist te ma ken aan de protesten. Aung San Suu Kyi riep op tot eenheid in Burma en vroeg haar ge hoor erop te letten dat de opstand niet uitloopt op een burgeroorlog. Voorts mag het leger niet tegen de bevolking worden opgezet, zei zij. Gisteren was er geen militair te zien in Rangoon, dat is getroffen door een algemene staking, twee dagen na de staat van beleg was op geheven. i de voetgangerspromenade i LISSABON (AP) - Experts zijn gis teren begonnen met het onderzoek naar de oorzaak van de brand die donderdag een negentiende eeuw- se wijk in het centrum van Lissa bon in as legde. Tot op heden heeft dit onderzoek echter nog niets op geleverd. De wijk Chiado was gisteren de help dag afgesloten om plundering te voorkomen. Bovendien bestaat volgens de brandweer het gevaar dat de nog overeind staande muur- resten zullen instorten. Nog lange tijd hingen er gisteren boven de wijk nog grote rookwolken en de brandweer zei dat in de kelders van veel gebouwen het vuur nog nasmeulde. Bij de brand die uitbrak in het warenhuis Armazens do Grandela, kwam een man om het leven en raakten 43 mensen gewond. Zes van hen zijn er ernstig aan toe en liggen met zware brandwonden in het ziekenhuis. Naar schatting driehonderd mensen, voorname lijk ouden van dagen met een laag inkomen, hebben door de brand huis en haard verloren. De verzekeringmaatschappijen schatten de brandschade op ruim 600 miljoen gulden, Hoewel brand stichting nog steeds niet wordt uit gesloten. heeft de brandweer tot op heden niet kunnen vaststellen hoe de brand is ontstaan. Het waren huis hield de afgelopen weken een soort opheffingsuitverkoop. De brand heeft tevens opnieuw de discussie op gang gebracht over de voetgangerspromenade Rua do Carmo, waaraan het warenhuis was gelegen. De brandweer heeft zich erover beklaagd dat de bestrij ding van het vuur werd bemoeilijkt door de marmeren tafels en bloem bakken die in het midden van de promenade waren geplaatst. BILLINGS (Rtr) - De Republikein se kandidaat als vice-president, Dan Quayle heeft de problemen bver zijn verleden als soldaat die niet naar Vietnam wilde, nauwe lijks achter de rug of hij moet voor een tweede keer de ring in. Journa listen van de Cleveland Plain Dea ler meldden dat Quayle heeft ge jokt over zijn ambtenarenverleden. Het is niet juist dat hij twee jaar lang aan "het hoofd stond van een afdeling in de staat Indiana, die zich bezighield met klachten van consumenten. Ze waren er achter gekomen dat deze carrière van Quayle bij justitie exact tien weken heeft geduurd. De Republikein gaf gisteren zelf de overdrijving toe en weet de onjuist heid aan zijn tekstschrijvers. Zijn woordvoerder noemde de onthul ling van de Clevelandse krant een 'goedkope aanval'. Buitenland kort Suriname De Surinaamse regering hoopt met de ondertekening van het ver drag over de vrijwillige terugkeer van vluchtelingen uit Frans Guya na 'een bijzondere impuls' te heb ben gegeven aan het vredesproces. Minister Eddy Sedoc van buiten landse zaken zei dit bij de onderte kening van het verdrag. De Franse vertegenwoordiger benadrukte dat het voor een vrijwillige terugkeer van alle vluchtelingen noodzake lijk is dat de vrede in het oosten van Suriname terugkeert. Hongarije De Hongaarse'partijleider Karo- ly Grosz zal morgen een ontmoe ting hebben met zijn Roemeense ambtgenoot Nicolae Ceausescu. De twee mannen treffen elkaar in Arad, een stad in het westen van Roemenië. Verwacht wordt, dat Grosz tijdens zijn gesprek met Ceausescu zal proberen de 'bevro ren betrekkingen' tussen beide communistische landen aan te ha len. De verhouding tussen Bud apest en Bukarest is de afgelopen weken naar een nieuw dieptepunt gezakt. Aanleiding is de Roemeen se landbouwhervorming waarbij vele duizenden dorpen op het plat teland worden afgebroken. Iran-Iraq Directe onderhandelingen tus sen Iran en Iraq zijn gisteren in Ge- nève, waar het overleg de tweede dag inging, voorlopig uitgesteld. De Iraanse en Iraakse delegaties kwamen in aparte zittingen bijeen. Secretaris-generaal Perez de Cuel- lar zei dat het voor rechtstreekse onderhandelingen op dit moment nog te vroeg is. De problemen tus sen de twee landen hebben eeuwen geduurd „en dan kunnen we niet op een namiddag beslissingen ne men", aldus Perez de Cuellar. Demonstratie In de Sovjetunie is het voortaan mogelijk para-militaire eenheden in te zetten bij de bestrijding van demonstraties. Het presidium van de Opperste Sovjet, het Russische parlement, heeft daartoe besloten. Krachtens 'net nu bekendge maakte decreet krijgt het ministe rie van binnenlandse zaken voor het eerst zeggenschap over leger eenheden. De soldaten krijgen om vangrijke bevoegdheden; ze mo gen bij de achtervolging van ver dachten huizen binnendringen zonder huiszoekingsbevel, auto's en communicatie-apparatuur in beslag nemen en een breed scala van wapens gebruiken. NICOSIA (AP) - Iraakse gevechts vliegtuigen hebben gifgasbommen geworpen boven Kurdische dor pen in het noorden van Iraq. Daar bij zijn 88 burgers omgekomen en 500 gewonden gevallen. Volgens Kurdische en Iraanse functionarissen is Iraq van plan de intensieve campagne tegen de Kur dische guerrillastrijders nog ver der op te voeren, nu de oorlog met Iran formeel is beëindigd. FRANKFURT/ KARLSRUHE/ GOTEBORG (AP) - Het Westduits openbaar ministerie heeft gisteren voorspeld dat het nog volstrekt on duidelijk is hoeveel schade is aan gericht door een internationaal spionagenetwerk dat deze week werd opgerold. Eerder op de dag werd bekend dat Clyde Lee Conrad, de voorma lige officier van het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek gehei men heeft doorgespeeld aan de Sovjetunie over raketbases voor kernwapens, pijpleidingen en de troepensterkte van de NAVO. Conrad werd dinsdag gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht als hoofd van een internationaal net werk vanaf bijna tweeduizend NAVO-geheimen te hebben ver kocht aan de Sovjetunie. Volgens het Westduitse dagblad Bild betrof de door Conrad ontvreemde infor matie 'geheime lokaties van kern- raketten, gegevens over militaire pijpleidingsystemen. defensie plannen van de NAVO en Ameri kaanse troepen en zeer geheime plannen voor troepenmobilisatie'. Ook de Westduitse televisieom roep ARD en de New York Times hebben gemeld dat het om derge lijke informatie zou gaan. Bild be weert van een niet nader genoem de veiligheidsbeambte te hebben vernomen dat Conrad 'buitenge woon belangrijke informatie' had verkocht. De krant berichtte verder dat Conrad een luxueus ingericht ap partement bewoonde dichtbij zijn vroegere basis in Bad Kreuznach. Zijn Duitse vrouw Antje zei giste ren dat ze haar man niet meer had gezien sinds zijn arrestatie. Vol gens een verklaring van Kurt Reb- mann diende Conrad twintig jaar in het Amerikaanse leger. Sinds 1974 was hij in het militaire com plex in Bad Kreuznach verant woordelijk voor de opslag van ge- heime informatie. In 1985 ging hij met ontslag. Hij ontving tijdens zijn diensttijd verscheidene onder scheidingen. Conrad zou zijn informatie voor veel geld hebben verkocht. Reb- manns woordvoerder verklaarde dat 'er wellicht miljoenen dollars mee gemoeid zijn'. Hij zei dat het nog te vroeg is om precies vast te stellen wat de schade voor de NAVO is, maar benadrukte dat Conrad zeven jaar lang heeft ge- ADVERTENTIE President Botha CROSSROADS (AP) - De Zuidafn- kaanse president Pieter Botha is gisteren luidkeels toegejuicht tij dens een bezoek aan de zwarte woonwijk Crossroads bij Kaap stad. Botha heeft in zijn tienjarige ambtsperiode zelden een bezoek gebracht aan een zwart woonoord en hij heeft in het verleden diverse malen geprobeerd Crossroads te vernietigen. Botha stopte bij een opleidings centrum voor werklozen waar de door de regering aangewezen bur gemeester Ngxobongwana hem verwelkomde 'in de naam van alle inwoners van Crossroads'. Ngxo bongwana stond in 1986 aan het hoofd van de groepen relschoppers die buurten in Crossroads afbrand den waar anti-apartheidsactivisten zich schuil hielden. De regering bouwt nieuwe hui zen voor de aanhangers van Ngxo bongwana. Zihj vormen op dit mo ment een meerderheid van de be volking in Crossroads. Zijn tegen standers zijn door de regering gro tendeels overgeplaatst naar een woonoord dat Verder is verwijderd van Kaapstad. Toen Botha arri veerde werd gezongen: 'Dank u, we accepteren u als onze leider'. Een dezer dagen valt kijken /uw blad in uw bus. De Kampioen. II Op de titel na volkomen veranderd: verbeterd, .tof om nvond aan avond met l'[| Noteert o even' ANWB werkt met geheime militaire defen sieplannen en dat hij toegang had tot een grote hoeveelheid geheime documenten. Na zijn ontslag uit het leger heeft hij volgens Rebmann een Ameri kaanse soldaat op de basis als spion geworven. Wie dat was en wat hij of zij betaald kreeg ver meldde de persverklaring van Reb mann niet. Wel dat het om bedra gen 'met vijf cijfers' ging. Het pro ces tegen Conrad begint vermoede lijk niet eerder dan volgend jaar. De twee Hongaren die dinsdag in verband met deze zaak in de West- zweedse havenstad Goteborg wer den gearresteerd zijn broers en al lebei arts. Zij hebben bekend voor de Hongaarse geheime dienst te hebben gewerkt en koerier te zijn geweest voor het spionagenet werk. Op een persconferentie in Gote borg zei procureur-generaal Sven- Olof Hakansson dat de broers door de Hongaarse geheime dienst zijn opgeleid en dat ze bij hun arrestatie radio's, cijfercodes en gecodeerde berichten in hun bezit hadden. FAO waarschuwt voor ongekende sprinkhanenplaag ROME (Rtr/UPI) - Volgens de FAO, de Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties, worden grote delen van de Afri kaanse landen Niger. Tchad en Sudan bedreigd dooreen ongeken de sprinkhanenplaag. De plaag is oncontroleerbaar geworden en zal grote schade aan de oogsten ver oorzaken. Dit heeft de Nederlander Lukas Brader, directeur van de af deling sprinkhanenbestrijding van de FAO, gisteren gezegd. Volgens hem zijn in totaal zes tot zeven miljoen hectare landbouw grond 'vergeven' van larven van sprinkhanen die de komende 10 tot 14 dagen tot wasdom zullen komen en grote schade aanrichten midden in het landbouwseizoen. Zware slagregens waarmee Tchad maar vooral Sudan de laatste tijd kam pen, hebben gezorgd voor ideale broedomstandigheden. Recent on derzoek wijst daarnaast uit dat in Niger 1.7 miljoen hectare akker grond is aangetast. Brader en andere bij de sprink hanenbestrijding betrokken FAO- deskundigen zullen volgende week overleggen met vertegen woordigers uit de getroffen landen en hulpverlenende landen. De FAO waarschuwde in juni al dat de plaag die in Noord-Afrika heeft huisgehouden, binnen een jaar In dia en Pakistan zal bereiken, en vervolgens Turkije en Israel. Staking moslims BAYRUT (RTR) - De moslims in Libanon hebben gisteren een alge mene staking gehouden voor meer politieke macht. De actie volgt na dat de christenen vorige week de verkiezing van een nieuwe presi dent verhinderden. Winkels, kantoren, scholen, res taurants en bedrijven in het islami tische West-Bayrut bleven geslo ten. De staking was uitgeroepen door islamitische leiders die spoe dige hervorming eisen van het door christenen beheerste politie ke systeem. JASTRZEBIE "Wij falen? Dat is onmogelijk. Ik ben ervan over tuigd dat we deze strijd winnen, ook al wordt het aantal stakers minder". Die woorden van een vastberaden Adam Wasiliewsky, mijnwerker, vader van twee kinde ren, echoën nog in onze oren als we donderdagnamiddag terugrijden van Jastrzebië, stakingsstad num mer één in het Silezische kolen- mijngebied. naar het vijftig kilome ter noordelijker gelegen Katowice. door Hans Geleijnse Halfweg bestaat het tegemoetko mend verkeer uit een onafzienbare kolonne politiewagens, waterka nonnen en pantserauto's. Zo'n honderd overvalwagens tellen we in het voorbijgaan, afgeladen met Zomo's, de gehate oproerpolitie. De Poolse staat, het kan haast niet anders, maakt zich op voor de be slissende slag tegen het epicen trum van stakend Silezië: Jastrze bië. Dat blijkt een paar uur later, als drie mijnen zijn 'gepacificeerd'. In de Krupinskymijn houden de 250 stakers het zelf voor gezien. Ver moeidheid, angst en weinig ver trouwen op een goede afloop doen hen besluiten af te marcheren naar een nabijgelegen kerk. Bij de ZMP- mijn gaat het anders. De stakers leggen een ultimatum naast zich neer, maar worden later de mijn uit gesleept. "Niet slaan", roept de comman derende officier nog, vertelt een ooggetuige. Maar zijn onderge schikten kunnen zich niet beheer sen en ranselen op de mannen in als zij van de mijn naar een kerk willen gaan om hun actie met ge bed te besluiten. Een kijkje bij de Manifest Lip- cowy-mijn, dicht bij het centrum van de stad, is onmogelijk. De toe gangswegens zijn gebarricadeerd. Van het hulpcentrum in de Heilige Moeder Mariakerk gaan we op weg naar een ander stakingsbolwerk even buiten Jastrzebië, de mijn '30 jaar Volksrepubliek Polen'. Hier hebben 125 mijnwerkers, wanhopi- gen zoals ze in het Solidarnosc-in- formatiecentrum in een flat in Jastrzebie worden genoemd, zich verschanst in de diepste mijn schacht. Een bezetting in ploegen dienst, zo wordt verteld en de onge rustheid over de afloop van deze actie is bij de sympathisanten merkbaar. "Wat komen die moffen hier doen? Eigenlijk moeten we ze een lesje geven, benen wijd, armen op het dak van de auto. zoals dat in het Westen gaat", zegt de in burger ge klede chef van de Zomo-patrouille die ons aanhoudt. De man heeft kennelijk teveel naar Amerikaanse tv-series gekeken, wenst tot harde actie over te gaan, maar bedenkt zich als hij de officiële papieren van het Poolse 'ministerie van bui tenlandse zaken ziet. Maar het inci dentje illustreert aan welke intimi datie de stakers blootstaan en wat ze te wachten staat als dit soort Poolse studenten met een spandoek v een 'solidariteits'-optocht in Warschau. staatsdienaren het bevel 'actie' krijgt. Bewondering daarom voor de vastbeslotenheid van Adam Wasi liewsky en zijn kameraden. Twaalf uur nadat de Zomo's met geweld een einde maakten aan hun staking in de Mosczenice-mijn bereiden zij zich voor op een nieuwe actie. Met tweehonderd man gaan zij zich aansluiten bij de stakers die nog zes andere mijnen bezet houden. De politie is voor hen geen pro bleem. "We kennen de weg, neem dat maar van ons aan", lacht Wasi liewsky. i de vakbond Solidariteit tijdens In de Maria-kerk brengen zij ver slag uit van het Zomo-optreden de nacht ervoor. Robuuste mannen, in gehavende blauwe werkkledij, blootsvoets, de openstaande hem den tonen machtige spierbundels. Spanning en woede druipen van de scherpgetekende gezichten. "Die lui die ons aanvielen, dat zijn geen Polen. We zaten op de grond, zon gen het volkslied met de Poolse vlag en het kruis naast ons. We wer den geslagen, onze symbolen ver nietigd. Een van de kameraden werd bij zijn haren gepakt en zo met zijn hoofd op het dak van een auto geslagen", vertelt een van hen. Misschien kwam deze uitbar sting in het 'donkere Zuiden' ook wel te vroeg. Niet alleen regerings woordvoerder Urban was door het tijdstip verrast, ook het establish ment van Solidariteit, zoals de va kantievierende Lech Walesa of bui tenslands verblijvende 'bonzen' als Janusz Onysckiewicz. Net als in mei waren het ook nu de jongeren die spontaan in actie kwamen te gen duurte, inflatie en slechte werkomstandigheden. Maar een groot verschil met mei was, dat het ditmaal de Hanysy's (vrij vertaald: hansworsten), zoals de inwoners van het voormalige Duits Silezië in de rest van Polen worden genoemd, waren die de ac ties begonnen. De kompels staan in Polen niet te boek als fanatieke stakers. In de historische Solidar- nosc-periode van 80/81 sloten zij zich als laatsten aan en bij de sta kingsgolf in mei bleven zij keurig aan het werk. Waarom dan nu wel helm en pik houweel aan de kapstok gehan gen? Wasilewsky: "Het was een erezaak. Wij wilden nu vooraan staan. Maar bovendien zijn de ver halen over onze verdiensten over dreven. Goed, ik krijg driemaal het gemiddelde maandloon (van onge veer 40.000 zloty, rond 200 gulden) in handen. Maar daar staat tegen over dat ik 70.000 zloty kwijt ben aan eten. Wij hebben zulk zwaar werk, tien uur per "dag onder gronds, dat we relatief meer aan ons levensonderhoud moeten uit geven dan in andere bedrijfstak ken. Dat masale steunacties uitbleven zal ook te maken hebben met een zekere stakingsmoeheid onder de bevolking. Gdansk en Szechin zijn ware Solidariteitsbolwerken, maar in andere industrietakken bleek de voormalige vrije vakbond niet in staat acties te forceren. Mogelijk is dat ook een gevolg van de tegen stellingen die binnen Solidariteit zelfbestaan. De oude garde met de gevestigde namen, is aanzienlijk gematigder dan de jongeren op de bedrijfsvloeren. Het zijn jongeren die de stakin gen van nu leiden, zegt de' socio loog Sergiusz Kowalski, sommigen van de ervaren leiders slagen er zelfs in hun eigen bedrijf niet in ac ties op gang te krijgen, zoals bij voorbeeld Zbigniew Bujak in mei overkwam bij de Ursus-tractoren- fabriek bij Warschau. Kowalski promoveerde (in Polen blijft alles mogelijk) op een proef schrift over de 'ideologie van Soli dariteit'. Hij meent dat ondanks de tegenstellingen tussen oude en nieuwe generatie beide groepen niet zonder elkaar kunnen. "De eis tot erkenning van Solidariteit zal op tafel blijven, hoe de afloop van de huidige acties ook zal zijn", voorspelt hij.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5