Betalen van Verkeerde bed' probleem 'Gehandicapte wordt niet voorbereid op de hardheid van de maatschappij' Rotterdams ziekenfonds vergoedt kosten thuisverpleging stervenden Ziekenhuisraad bepleit nieuw overleg kabinet-specialisten Enquête naar gebruik tuingrond Hf| VISSER Belettering Rapport: bos hoeft niet weg voor Awacs-vliegverkeer BINNENLAND PAGINA 3 Verzekeraars liggen dwars UTRECHT (ANP) - De ziekenhuizen hebben steeds vaker moeite met het innen van rekeningen voor de verpleging van patiënten die eigenlijk in aanmerking komen voor een plaats in een verpleegtehuis. Particuliere verzekeraars lig gen in toenemende mate dwars als het gaat om het vergoe den van een verblijf in het "verkeerde bed". Dat schrijft de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) in zijn blad 'Het Zieken huis'. ROTTERDAM (GPD) Ongetwij feld zouden meer mensen thuis willen sterven. Maar de kosten van de professionele hulp die ze nodig hebben zijn echter vaak een belem mering. De Stichting Ziekenfonds Rotterdam is begonnen met een speciaal project: sinds 1 juli ver goedt het Rotterdamse zieken fonds de kosten van de verzorging van mensen die in hun eigen omge ving willen sterven. Doodgaan thuis leek sinds de ja ren zestig in onbruik te raken. De samenleving veranderde snel, evenals de relaties die mensen met elkaar onderhielden, vooral in de steden. De familiebanden werden losser en daarnaast raakte de mo derne mens steeds meer aangewe zen op ziekenhuizen met hun ver fijnde apparatuur. Sinds een aantal jaren is echter een kentering gaande. Want hoe goed de verzorging in ziekenhuis of verpleeghuis tegenwoordig ook is, als het even kan willen de mees- te mensen het liefst sterven in hun eigen, vertrouwde omgeving. Thuisverpleging voor sterven den is in Nederland al niet meer zo uitzonderlijk. Met subsidie van de Ziekenfondsraad wordt op het ogenblik al een proef genomen in Breda, Groningen en Amsterdam. Maar de experimenten in die drie ziekenfondsgebieden worden voorlopig niet uitgebreid, ook om dat het gaat om thuisverpleging voor anderen dan alleen sterven den. Daarnaast kent Nederland enke le ziekenfondsen die thuishulp voor ernstig zieken indirect steunen door een bepaalde vergoe ding te verstrekken, waarmee fa milieleden of buren zelf hulp kun nen betalen. En dan zijn er nog de razendsnel uit de grond schietende bureau's (van menig ex-zieken- huis- of verpleeghuisdirecteur) die zich op commerciële manier op de markt van thuis doodgaan hebben gestort. De thuisverpleging voor sterven den die nu in het Rotterdamse zie kenfondspakket zit is "in één op zicht zeker uniek", verklaart SZR- directeur R. Knkke. "Door een gift van buiten hebben we hulpmidde len kunnen aanschaffen, waar je in zulke omstandigheden vaak niet onmiddellijk aan denkt, maar die Omdat er een tekort aan verpleeg huisbedden is moeten patiënten die naar een verpleeghuis moeten, dikwijls een tijdje in het zieken huis wachten tot er een plaats vrij komt. Sinds vorig jaar worden deze kosten betaald via de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz), maar die vergoeding gaat pas in na vier weken wachttijd. Die eerste periode van vier weken komt voor rekening van zieken fonds of particuliere verzekering. De ziekenhuizen merken nu dat steeds meer particuliere ziektekos tenverzekeraars het wat dat betreft laten afweten. Sommige verzeke raars hanteren voor verzekerden in het verkeerde bed een maximum vergoeding van 200 gulden per dag, terwijl de ziekenhuisrekening vele malen hoger is. Andere maatschap pijen vergoeden het verkeerde bed helemaal niet meer en adviseren hun verzekerden de rekening door te sturen naar het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur. De NZR heeft de situatie aan gekaart bij staatssecretaris Dees van volksgezondheid en hem ge vraagd zo snel mogelijk een oplos sing te bedenken. UTRECHT (ANP) - Om te voorko men dat het conflict tussen de overheid en de medisch specialis ten hoger oploopt, moet het kabi net de onderhandelingen met de Landelijke Specialistenvereniging (LSVj heropenen. Dat schrijft de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) aan regering en Tweede Kamer. De ziekenhuizen zijn bang dat de zorg voor patiënten ernstig ont wricht zal raken als de specialisten _ties gin juli heeft de partijen niet dich ter bij elkaar gebracht. Niettemin wil de NZR dat kabi net en specialisten alsnog proberen om tot een vergelijk te komen. Als dat niet gebeurt, vreest de NZR dat er een echte specialistenstaking komt in de vorm van zondagsdien sten voor onbepaalde tijd. Welis waar heeft de rechter dergelijke AMSTERDAM - Het oude stadhuis in Amsterdam is geheel onttakeld, nieuw gebouw aan de Amstel. Door de verhuizing kwam in de kantine vi van Karei Appel weer tevoorschijn. Het kunstwerk is sinds het begin t omdat het men het niet erg kon waarderen. i de ambtenaren zijn verhuisd naar een het oude stadhuis een muurschildering n de jaren zestig altijd bedekt geweest. (foto ANP) hun dreigement opnieuw in actie te komen, uitvoeren. De LSV heeft, na twee zondagdiensteri op door- de-weekse dagen in juni, gedreigd met hardere acties terug te komen als staatssecretaris Dees (volksge zondheid) besluit de onkostenver goeding van de specialisten dras tisch te verlagen. Een beschikking van het tarie- venorgaan COTG om de praktijk- kostenvergoeding met 40.000 gul den te verlagen ligt al enkele maan den bij de staatssecretaris voor goedkeuring, maar een definitief besluit is tot nu toe uitgebleven. Nader overleg met de regering be- Binnenland kort Zeehonden De herpes- en zijn niet de hoofdoorzaak grote slachting onder de zeehon den, aldus een woordvoerster van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) gisteren. Onderzoek van het rijksinstituut heeft dit aangetoond. De resultaten van de studie weer leggen wat tot nu toe in weten schappelijke kringen werd aange nomen namelijk dat beide virussen de oorzaak zouden zijn van de do delijke epidemie onder de zeehon den. langere duur vorig jaar verboden, maar binnen de LSV gaan stemmen op voor 'wilde' ac ties, waar met een rechterlijk von nis veel moeilijker vat op te krijgen is. Officieel wil de LSV nog niet los laten welke acties ze precies in pet to heeft als de verlaging van de on kostenvergoeding door gaat. De NZR wijst in zijn brief niet al leen op het gevaar voor de patiën- WEERT (ANP) - In de gemeenten Weert en Budel worden de komen de maanden 20.000 huishoudens geênqueteerd over het gebruik van hun tuin, op initiatief van de pro vinciebesturen van Limburg en Noord-Brabant. Als daaroe aanlei- tenzorg, maar stelt ook dat de inter- ding bestaat worden in de tuinen verhoudingen in de ziekenhui zen veel schade kunnen oplopen door het specialistenconflict. De raad doet een beroep op het kabi net af te zien van "eenzijdige gefor ceerde beslechting van het con flict". ADVERTENTIE picornavirussen hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBORDEN/LETTERS/AUTOREKLAME del. bodemmonsters genomen c gaan in hoeverre de grond is ver ontreinigd met cadmium en andere zware metalen. In de Nederlands-Belgische grensstreek is een gebied van 350 vierkante kilometer verontreinigd met cadmium en andere zware me talen. In Nederland heeft de ver vuiling een omvang van 140 vier kante kilometer. Het cadmium is grotendeels afkomstig van metal lurgische bedrijven in Nederland en België. In Nederland gaat het het zinkbedrijf Budelco in Bu- In 60 moes- en siertuinen in de directe omgeving van de fabriek zijn de afgelopen maanden al bodemmonsters genomen. De ana lyses daarvan worden binnenkort verwacht. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer heeft er mee ingestemd dat tuinen die meer dan 2,5 mg cadmium per kilo be vatten moeten worden afgegraven. Het langdurig eten van groenten uit dergelijke tuinen kan op den duur gevaar voor de gezondheid opleveren. Het provinciebestuur van Noord-Brabant gaat ervan uit dat siertuinen in de toekomst ook ge bruikt kunnen worden om er groenten te telen. Daarom moeten ook siertuinen worden gesaneerd als ze te zwaar zijn vervuild. Alleen als de eigenaar bij de notaris laat vastleggen dat hij zijn tuin nooit zal gebruiken om er groenten in te te len kan daarvan worden afgezien. Om inzicht te krijgen in de mate waarin tuinen in de wijdere omge ving van de fabriek zijn vervuild worden nu de 20.000 huishoudens geënquêteerd. "We hopen - in het belang van de gebruikers zelf - dat de respons groot is," aldus gedepu teerde Welschen. Welschen verwacht ook moei lijkheden bij het oplossen van de problemen die worden veroorzaakt door de zogenaamde assenwegen. De afgelopen eeuw zijn in Noord- Brabant tal van wegen verhard met assen uit de zinkfabriek in Budel. Het gaat om honderden kilome ters. Ook die assenwegen zijn ver vuild met cadmium en andere zwa re metalen. Nevenfuncties Ruim tweederde van de rechters bij de Amsterdamse rechtbank heeft nevenfuncties, variërend van commissaris tot voorzitter vqn een kattenclub. Dit blijkt uit een lijsl met nevenfuncties van de 52 full time en 7 parttime rechters in de hoofdstad. Die lijst werd gisteren ter inzage gelegd voor iedereen die nieuwsgierig is naar de 'bijbaan tjes' van de rechters. Vervalsing De politie in het Brabantse Veld hoven heeft een 57-jarige Eindho- venaar aangehouden, die heeft be kend de afgelopen acht jaar meer dere mensen te hebben benadeeld voor meer dan een miljoen gulden. Hij zou dat hebben gedaan door hel uitschrijven van valse kwitanties en huurcontracten. Ook zou hij an deren hebben aangezet tot het zet ten van valse handtekeningen. Bij dit alles zouden ook erfeniskwes ties een rol hebben gespeeld. Hasj-vangst De politie heeft bij een routine controle op de weg Enkhuizen- Hoorn ter hoogte van Venhuizen in de bestelwagen van een man uit Bovenkarspel 300 kilo hasj aange troffen. Bij huiszoeking in de wo ning van de betrokkene bleek in zijn garagebox nog eens een partij van 250 kilo hasj te zijn opgeslagen. De politie schat de straatwaarde van de totale partij op ongeveer an derhalf miljoen gulden. Timmerfraude Platenproducent Joost den Draaijer wist van niets: ruim 60.000 gulden moest zijn bedrijf Red Bul- let Productions betalen voor tim merwerk, terwijl er niets vertim merd was. In werkelijkheid bleek zijn administrateur-boekhouder het op een akkoordje gegooid te hebben met een timmerman uit Laren. Deze diende drie valse fac turen in voor timmerwerk. De offi cier van justitie eiste gisteren zes maanden cel tegen de timmerman. Zijn handlangers moeten later te recht staan. Arnhemse schrijft boek over emotionele problemen en betutteling ARNHEM Een gehandicapte die vanuit een (beschermde) woon vorm de maatschappij instapt, weet wel hoe hij met geld moet om gaan, maar niet hoe hij andere mensen tegemoet moet treden. De manier waarop de niet-gehandi- capte medemens de gehandicapte benadert, levert grote, vooral emo tionele, problemen op. Niet zelden voelt een gehandicapte zich na en kele maanden genoodzaakt weer terug te keren naar de omgeving waar meer 'lotgenoten' wonen. door Berrie van Helden De 29-jarige lichamelijk gehandi capte Arnhemse Marian Backus - zij is spastisch - is één van de weini gen die met vallen en opstaan kans heeft gezien zich een plaats in de 'normale' samenleving te verwer ven. Samen met haar eveneens ge handicapte vriend woont ze al en kelejaren in een flat in de wijk Pre- sikhaaf. Het heeft haar veel moeite ge kost zover te komen. "Tijdens de eerste jaren heb ik weieens terug verlangd naar dat beschermde we reldje", erkent ze. "Ik vond dat de mensen me moesten nemen zoals ik ben. Maar dat deden ze niet. Ze maakten opmerkingen tegen mij en accepteerden me niet. Op den duur raak je daar echter aan ge wend. Bij mij in de buurt wonen veel oudere mensen. En die veran deren hun houding toch niet Over de moeilijke weg naar de zelfstandigheid die ze heeft afge legd, heeft Marian een boek ge schreven, dat de veelzeggende titel 'Schoksgewijs', meekreeg. Daarin beschrijft de Arnhemse onder meer haar ervaringen met het wo nen op kamers onder begeleiding. "Je wordt niet voorbereid op de gens n^et mee eens was, werd me hardheid van de maatschappij. Je dat niet in dank afgenomen. Ook leert niet hoe je je daar tegen dient hoefde je maar een kik te geven en te weren. Dus je weet niet hoe je er stond 8ehJk een hulpverlener moet omgaan met mensen die deel Maar. Maar dat is in de gewone uitmaken van een samenleving die maatschappij toch ook niet het ge- val?" Behalve door het schrijven van een boek probeert Marian ook op andere manieren de afstand tussen invaliden en validen te verkleinen. Ze heeft al twee keer in de regio Arnhem met andere gehandicap ten een basisschool bezocht. "Op die manier hopen wij e niet op gehandicapten zit te wach ten. Voor die personen horen wij bij degenen die minder zijn dan zij zelf. Maar we zijn geen zielige men sen. We kunnen in dit wereldje net zo goed meelopen als niet-gehandi- capte personen". Niet iedereen is echter deze me ning toegedaan. Daar is Marian in middels wel achtergekomen. "De ëen da* deze kinderen straks valide mensen hebben ten aanzien J van gehandicapten vooroordelen. Als ze mij over straat zien wiebe len, denken ze direct: die is geeste lijk ook niet normaal. Vraag je dan aan iemand de weg, dan geeft hij geen antwoord of reageert op een merkwaardige manier. En als ik met mijn vriend een jas ga kopen, dan vragen ze aan hem welke maat ik heb. Net alsof ik dat zelf niet kan zeggen. Ach, in het begin liep ik in zo'n geval kwaad de winkel uit. Nu blijf ik net zolang wachten tot ze hun aandacht op mij richten. En als dat eindelijk doen, gaan ze vaak o ni-n kinderlijke toon pra ten". leggen het accent te veel op de prak tische kant van het functioneren de samenleving. (fotoGi Betutteld Emotioneel Marian vindt het een tekortko ming van dit project dat hulpverle ners het accent te veel op de prakti sche kant van het functioneren in de samenleving leggen. "In dat op zicht kon ik me in mijn eigen huis en de maatschappij prima redden. Want je leert met je beperkingen Iedereen wordt zo behandeld. Je Door middel van haar vlot ge schreven boek wil de Arnhemse niet gehandicapte mensen duide lijk maken hoe moeilijk het is voor een gehandicapt jemand om zelf standig te worden. "Zoiets besef fen mensen gewoon niet". In inter naten word je betutteld, stelt ze. "Op dat moment weetje niet beter. te gaan. Zo kon ik koken. Ik wist hoe ik met geld om moest gaan en mij was duidelijk hoe het open baar vervoer werkte. Maar aan de emotionele en geestelijke aspecten wordt te weinig aandacht besteed". wordt je dat pas bewust als je die wereld verlaat. Dan zie je dat je op een overdreven manier werd be schermd. Beslissingen werden ook voor mij genomen. En als ik zelf een besluit wilde nemen of het er- ders op invaliden reageren dan vol wassenen nu geneigd zijn te doen. Zij moeten de aanwezigheid van gehandicapten in de maatschappij gewoon gaan vinden. We vertellen de jongens en meisjes over onze handicap en geven hen gelegen heid vragen te stellen. En dat gaat prima. In het begin wordt een beetje gegiecheld. Dat vind ik heel logisch. Maar al na een paar minu ten luisteren ze aandachtig en wil len ze van alles weten". Verder pleit Marian voor het huisvesten van kleine groepen ge handicapten in normale woonwij ken. Op die manier wordt er vol gens haar effectief gewerkt aan het overbruggen van de kloof tussen valide en invalide mensen, "dlnter- naten vind je vaak weggestopt aan de rand van een stad of in een bos. Soms ook zitten er tralies voor de ramen. Zo vergroot je juist de af stand. Zou je gehandicapten on derbrengen in een gewoon rijtjes huis dan krijgen invalide kinderen valide vriendjes. En op die wijze er vaar je de maatschappij als minder bedreigend, omdat je er zelf deel van uitmaakt". (Mensen die belangstelling voor het boek 'Schoksgewijs' hebben kiuinen een briefkaartje stiLren aan Marian Backus, Valkhofplein 52 in Arnhem) wel handig en zeer nuttig zijn. Zo is er voor mensen die thuis moeten worden verzorgd een set bijzonde re verplegingsartikelen. een pak ket linnen- of beddegoed, maar ook een wasdroger en er zit voor wie daarvan gebruik wil maken zelfs een waterboilertje bij". De Stichting Ziekenfonds Rot terdam vergoedt de terminale thuiszorg via haar aanvullende ver zekering. Ruim tachtig percent van de ziekenfondsleden heeft zo'n ver zekering. De nieuwe voorziening biedt maximaal acht uur extra hulp per dag door een wijkver pleegkundige (en/of gezinsverzorg ster), zowel overdag als 's nachts. In beginsel gaat het om hulp voor hooguit drie weken, maar die ter mijn kan nog eens met een zelfde tijd worden verlengd. De proef met de nieuwe vorm van thuisverpleging duurt voorlo pig drie jaar. Daarna wordt beke ken hoe de terminale thuiszorg in en rond Rotterdam het beste in de al bestaande hulpverlening kan worden opgenomen. Kostenbesparing is voor het Rot terdamse ziekenfonds niet het uit gangspunt geweest. Directeur Krikke: "We doen dit uitsluitend omdat de mensen dit graag zelf wil len. er kwam steeds meer vraag Een gunstig neveneffect van de proef vindt de ziekenfondsdirec teur de betere samenwerking tus sen instellingen als wijkverpleging en de gezinszorg. "Daar waren we in Rotterdam al mee begonnen, maar we lopen hiermee misschien al een beetje vooruit op hoe het straks in heel Nederland moet wor den". ONDERBANKEN (ANP) - Er be staat geen enkele noodzaak om bo men te kappen in de Schinveldse bossen terwille van de veiligheid van het Awacs-vliegverkeer op de nabije NAVO-vliegbasis Teveren in het Westduitse Geilenkirchen. Dat blijkt uit een tot nu toe niet ge publiceerd rapport van het tech nisch bureau Haskoning uit Nijme gen. Dit rapport zal een belangrijke rol gaan spelen in het debat op 8 september in de gemeenteraad van Onderbanken, die al lang met het ministerie van defensie in de clinch ligt over aantasting van de Schinveldse bossen. De Awacs- kwestie zal op 8 september op nieuw aan de orde komen. Volgens oud-wethouder Theu- nissen van Onderbanken gaat de zaak van het kappen van bomen al terug tot 1985. Het ministerie van defensie meende dat een kapver- gunning niet nodig was. Het toen malige college van burgemeester en wethouders legde de zaak aan de Raad van State voor met als ge volg dat de gemeente in het gelijk werd gesteld. Om voorbereid te zijn op nieuwe aanvallen van defensie gaf het col lege in 1986 opdracht aan het bu reau Haskoning een rapport uit te brengen. De inhoud daarvan werd geheim gehouden om er pas mee op de proppen te komen, aldus Theunissen, wanneer Defensie weer moeilijk zou gaan doen. Dat was kort daarna al het geval. Defensie vocht het rapport aan en stelde dat het starten van Awacs-Boeings 707 alleen veilig kon geschieden wanneer er wel bo- Ziekenhuis blijft samenwerken met Zuidafrika-partner AMSTERDAM (ANP) - De directie van het Nederlands Kanker Insti tuut (Antoni van Leeuwenhoekzie kenhuis) in Amsterdam ziet geen reden zich terug te trekken uit in ternationaal onderzoek op het ge bied van borstkankerbestrijding, nu daaraan ook wordt deelgeno men door een Zuidafrikaans zie kenhuis. De ondernemingsraad van het kankerinstituut had dat wel voorgesteld. De directie van het Van Leeu wenhoekziekenhuis liet gisteren desgevraagd weten een dergelijke maatregel te star te vinden. De uit wisseling van wetenschappelijke gegevens moet mogelijk blijven, vindt de directie. Zeker wanneer in dit geval die gegevens ook ten goe de komen aan de zwarte mensen in Zuidafrika. De Verenigde Naties en VN-in- stellingen bepleiten naast een cul turele en sport-boycot ook een we tenschappelijke boycot van Zuid afrika vanwege de apartheid in dat land. De ondernemingsraad van het Antoni van Leeuwenhoekzie kenhuis had om die reden ge vraagd de vijf tot zes medewerkers, die aan het borstkanker-onderzoek deelnemen, terug te trekken. De directie noemt dat "de ver keerde weg". Het wordt nu overge laten aan de eigen verantwoorde lijkheid van de medewerkers om zich al dan niet terug te trekken. Geen van de betrokkenen denkt daar aan. De ondernemingsraad toonde zich in een verklaring erg teleurgesteld over het besluit van de directie, maar legt zich er nood gedwongen bij neer. men gekapt zouden worden. Vol gens het rapport kunnen de proble men met het starten en landen van vliegtuigen worden opgelost door de baan op de basis Teveren met driehonderd meter te verlengen. Die baan is te kort en alleen dit feit veroorzaakt mogelijk onveilige si tuaties voor het vliegverkeer. De oud-wethouder ging er van uit dat burgemeester drs. G. Ritzer van Onderbanken die bevindingen als wapen zou gebruiken bij de ver dere strijd om het behoud van de Schinveldse bossen. "Helaas is dit niet het geval", aldus Theunissen. "De burgemeester is gecapituleerd en akkoord gegaan met het kappen van bomen waarvoor overigens B en W nog vergunning moeten afge- Wegens de reeds drie keer uitge stelde beslissing van de gemeente raad van Onderbanken om al dan niet akkoord te gaan met een door Defensie en de burgemeester ge sloten overeenkomst liet oud-wet houder Theunissen kort geleden het bureau Haskoning nogmaals rapporteren over het vliegveld Te veren. Dit bureau blijft erbij dat er geen boom gekapt hoeft te worden, maar dat de baan verlengd dient te worden. Hierover heeft hij de meerderheid van de gemeenteraad thans geïnformeerd. "Ik wil voor komen dat de raad net als burge meester Ritzer zich door leugens van het ministerie van defensie laat intimideren". Kort geding over opruimen van vergiftigde partij afvalolie UTRECHT (ANP) - Oliehandel De Jager in Lelystad moet een partij van 80.000 liter afvalolie die ernstig is verontreinigd door zwaar giftige pcb's zo snel mogelijk bij de Afval verwerking Rijnmond (AVR) on schadelijk laten maken. Het ge vaarlijke spul ligt nu nog opgesla gen in een tank bij De Jager in Le lystad met alle risico's vandien voor milieu en volksgezondheid. "Als er wat gebeurt is het meteen raak en dan mogen de staat en de gemeente voor de financiële gevol gen opdraaien". Dat betoogde mr. B.D. Wubs na mens de overheid gisteren in een kort geding voor de Utrechtse rechtbankpresident mr. C.L. baron van Harinxma thoe Slooten. Staat en gemeente pakten de oliehande laar via een kort geding-procedure aan omdat een gang naar de civiele rechter of via de strafrechter te lang zou gaan duren. Haast is gebo den vanwege de grote risico's, al dus mr. Wubs. Hij verweet De Ja ger dat die tot nu toe alles maar op zijn beloop heeft gelaten. Namens de oliehandelaar vroeg mr. L. Boersen zich af waarom de overheid nu ineens zo'n haast heeft, terwijl de partij olie al vier jaar in Lelystad ligt opgeslagen. Hij zei dat zijn cliënt hoe dan ook niet voor de afvoer en verwerkingskos ten (ongeveer 100.000 gulden) wil opdraaien. "Dat spul is hem vier jaar gele den letterlijk in de maag gesplitst door de industrie. Hij wist niet eens dat er pcb's in de olie zaten. En nu zit hij met de gebakken peren", meende mr. Boersen. Uitspraak donderdag 8 septem ber. ADVERTENTIE Grandioze show van in pot geteelde planten voor tuin en balkon zondag 28 augustus 1988 consumentendag Plantarium '88: In Beurshal Florida en het daaraan gekoppelde tentencomplex te Boskoop tonen 110 boomkwekerijbedrijven een schitterend sortiment van in pot en container geteelde bomen en planten voor tuin en balkon. Coniferen, hees ters, vaste planten, Erica en Calluna, rozen, vruchtbomen, laanbomen. Op diverse informatiestands beantwoorden deskundigen vragen over aanplant en onderhoud van tuin- en balkonbeplanting. Laat op Plantarium '88 ook uw tuingrond onderzoeken op zoutgehalte en struc tuur, u krijgt direct de uitslag en een advies. BONSAI: demonstraties en voorlichting over het onderhoud en de vele mogelijk heden die deze miniatuurboompjes in pot bieden. Iedere 250e bezoeker krijgt een sortiment tuinplanten cadeau ter waarde van 250.-. Plantarium '88 een gezellig dagje uit voor iedere tuinliefhebber. Plantarium '88 is voor het publiek geopend op zondag 28 augustus van 11.30-18.00 uur. Toegangsprijzen: volwassenen 7,50, kinderen en houders van een 65+ kaart 3,75. PLANTARIUM '88 WORDT GEHOUDEN IN BEURSHAL FLORIDA, A.P. VAN NESLAAN 1-3 TE BOSKOOP.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3