Snel, veel en goedkoop; Hollandser kan het niet Biltsche Hoek staat model voor Van der Valk-formule PAGINA 33 's Morgens halfzeven. Wat wanorde lijk staan de stoeltjes op het terras van de Biltsche Hoek. De avond te voren is het laat geworden. In de rij hebben ze gestaan om een plaatsje op het terras te bemachtigen. Het bestelde was nauwelijks aan te sle pen. door Pieter van de Vliet Maar die morgen lijkt de zomer voorbij. Het is frisjes, een grijze lucht dreigt. De stoeltjes zijn nog nat van de regen. Meer dan aanwezig is Michiel Derks, 22 jaar, nachtportier. Officieel is hij kelner. Maar de echte portiers zijn met vakantie. Soms is Michiel kok, als dat zo uitkomt. Zo gaat dat bij de Valkjes. "Ik snoep overal van mee. Dat is de instelling van mijn persoontje". De hartewens van de gewezen onder wijzer is bedrijfsleider te worden bij de horeca-gigant. Maar voorlopig is hij blij als hij 'de grote wijk' mag lopen: de be geerde tien tafels bij de ingang waar het altijd druk is. Daar gaan de mensen zit ten die haast hebben. Of die niet verder durven, last hebben van drempelvrees. Er zijn nog genoeg mensen die het betre den van een restaurant eng vinden. Staatscircus Michiel heeft er heel wat uren op zit ten. De vorige dag is hij begonnen als kelner: van vijf uur 's middags tot tien uur 's avonds heeft hij zich het vuur uit de sloffen gelopen. Heel even is er tijd om op adem te komen, want om elf uur gaat de dienst van de nachtportier in. Pas om twee uur gaan de laatste gasten weg. Om half drie komen er nog mensen voor het motel. Die nacht is er nauwelijks tijd om de krant te lezen want er moeten ook rondes worden gelopen. Kijken of de ra men dicht zijn. Als het legertje schoonmaaksters rond het ochtendgloren binnenkomt om te stofzuigen en te dweilen, is Michiel bezig het ontbijt klaar te zetten. Onder anderen voor de artiesten van het Chinees Staats circus die tijdens hun optreden in Utrecht in het motel logeren. De Chine zen ontbijten met stokjes. Chinezen lij ken niet meer weg te denken uit het do mein van de toekan, de vreemde vogel die het beeldmerk van het concern be paalt. Op 8-8-'88 heeft een Chinees paar in de Biltsche Hoek het bruiloftsfeest ge vierd, met vuurwerk. Terwijl alom het stofzuigen hoorbaar is en lucht van schoonmaakmiddelen de lust tot consumeren ietwat belemmeren, serveert Michiel een kopje koffie. Uitser- veren, heet dat in vaktaal. Koekje op het lepeltje. Kopje op het druppelvangertje. Hij vraagt speciale aandacht voor het druppelvangertje, een papiertje dat het gemorste moet absorberen. "Dat", zegt hij, "hebben ze niet in het Rotterdamse Plaswijk". De Van der Val ken werken in grote lijnen volgens het zelfde succesvolle concept. Toch blijft er volgens Michiel ruimte over voor onder linge concurrentie. Hij weet dat omdat hij in zijn spaarzame vrije tijd andere be drijven van het concern bezoekt, 'om wat op te steken". "Ik heb het idee dat de gro te bazen elkaar de loef proberen af te ste ken". Scholieren Voor een belangrijk deel draait het be drijf op studenten en middelbare scho lieren. Vandaar ook dat Michiel het nu zo druk heeft. Nogal wat studenten moeten meedoen aan de introductieweken. Hij is ook als scholier bij de Biltsche Hoek be gonnen, zat op Schoonoord in Zeist, kon wel een zakcentje gebruiken. Op de pe dagogische academie hield hij het bij baantje aan. "Die sfeer daar viel me zo tegen. Ik had gedacht dat die aankomende onderwij zers veel idealistischer zouden zijn, soci aal en progressief, maar ze konden zelfs met voetballen niet tegen hun verlies. Voor de klas staan beviel me wel. Kinde ren zo goed leren lezen en schrijven dat ze later kunnen meekomen in de maat schappij. dat is een uitdaging. Maar hoe idealistisch ben je nog na tien jaar? Dan kun je niet meer terug, wordt het auto matisch veertig jaar frustratie in het on derwijs. In de horeca kun je alle kanten op, vind ik. Bij de Biltsche Hoek gaat het personeel redelijk leuk met elkaar om, zeker voor een Van der Valk-zaak". Zeven kopjes koffie kan hij tegelijk uitserveren, meldt hij trots. "Op één hand". Maar dat heeft de baas verboden, vanwege mogelijke brokken. Drie is het "Als je hard wilt werken kun je hier je gang gaan", zegt Michiel, die in kleding en houding het snelle en vlotte van de Van der Valken lijkt te imiteren. Hij maakt graag reclame voor de baas. "Je mag een makkelijke babbel hebben, maar je moet beleefd blijven, vriendelijk maar niet te vrij. Soms moet je de baas spekken door een zeetong (in margarine gebakken, maar als ze het vragen kan het ook in roomboter) te verkopen, maar als je merkt dat het te begrotelijk is voor de klant, dan verkoop je een schnitzel. Er komen hier veel mensen voor een schnit zel. Dat schuift dan ook voor jou wat af. De fooien mogen we houden en daarom letten we goed op elkaar. De sociale con trole is groot". 'Uitsmijter Jumbo' Michiel zegt het een uitdaging te vin den de slogan van het bedrijf waar te ma ken: de gast snel een goede hap eten te geven. Wat vooral ook neerkomt op een grote hap: de 'uitsmijter Jumbo' is daar van een maagvullend voorbeeld. Het overvloedig door vlees en salades omge ven gerecht ziet geel van de eierdooiers. "Eten zoals grootmoeder dat maakte", zegt Klaas, één van de 86 Van der Valken die gezamenlijk 43 (of 44; ze zijn inmid dels de tel kwijt) zaken runnen om de 250 kleinkinderen een toekomst te kunnen bieden. "We doen dat allemaal met liefde en plezier". Doordat de Van der Valken allemaal m of bij het bedrijf opgroeien komen ze er 'spelenderwijs' in terecht. Slechts een enkeling vliegt uit. "Er is een piloot bij", zegt Klaas. De meesten houden oma's lijn aan. "Grootvader deed vroeger in au to's en dat soort >zaken. Oma kookte in haar keukentje voor al die hongerige mensen die langskwamen. Dat doen wij ook, maar dan in het groot". Dat grootmoeders keuken nu ook in "Eten zoals grootmoeder dat maakte. We doen dat allemaal met toewijding en plezier De groente komt van de eigen tuinderij, de bloemen op de tafeltjes van de eigen kwekerij. Het eigen bouwbedrijf zet de motels neer. "Zelfs de koeien in de wei zijn van Van der Valk", zegt een werknemer van de Biltsche Hoek. Zo komt de snelle grote hap goedkoop op tafel. Zo kunnen de 83 Van der Valken hun 43 eetpaleizen succesvol runnen. Je moet er doorgaans in de rij staan om een plaatsje te bemachtigen. Een continubedrijf dat door criticasters wel 'de vreetschuur' wordt genoemd. Dat mag van Van der Valk. "De gasten verwachten service. Het moet dus snel uit de keuken komen". Oriental Palace wordt geserveerd vindt hij in het kader van de noodzakelijke ex pansie de gewoonste zaak van de wereld. Ook daar zal dus de standaardkaart met de snelle grote hap worden gevoerd. Met daarnaast de mogelijkheid om 'al naar gelang de capaciteit van de keuken en de persoonlijkheid van de kok' iets spe ciaals te bieden. In de zomermaanden was dat in de Biltsche Hoek gefrituurd ijs. "Een waan zinnig succes", meldt Klaas. "Sommige gasten hadden daar nog nooit van ge hoord. Gebakken ijs, hoe kan dat nou, vroeg men verbaasd". En als stuntje kwam na het succes van Oranje tijdens de EK voetbal in Munchen een extra schaaltje worteltjes op tafel. 'Vreetschuur' Chef-kok Jan Viveen (32 jaar, waarvan zeven werkzaam in De Bilt) maakt zich niet kwaad als mensen het restaurant een 'vreetschuur' noemen. "De gasten verwachten service. Het moet dus snel uit de keuken komen. De tournedos Stroganoff moet klassiek gezien aan tafel worden gesneden, maar daar is hier ge woon geen tijd voor, dus doen wij dat in de keuken. Je staat hier voor het bedrijf, dus vooral voor eenvoudige, heel snelle, prijstechnisch aantrekkelijke gerechten. Snelheid is óók een uitdaging, zowel voor de keuken als voor de bediening. En dat het eten warm blijft, terwijl er heel veel tegelijk moet, is net zo goed een ver dienste. We hebben speciaal een gas- straat laten aanleggen, zodat het eten ook warm op tafel komt". "De zomerkaart is echt een bouwvak- kerskaart, dat wil zeggen dat de schnitzel en de gebakken lever voorop staan. Ik vind dat geen schande. Wij kopen anders in dan De Hoefslag, dat is duidelijk. En we brengen het anders op tafel. Maar vooral de prijs is anders. M'n creativiteit kan ik kwijt als we duurdere partijen hebben". C.A. de Graaf, de vroegere kok van de Biltsche Hoek, is afgekeurd. Versleten longen. "Die hete keuken, vaak boven de veertig graden en dan even de diepvries in om wat te halen. Zo'n keer of drie heb ik longontsteking gehad". Toch is hij nog dagelijks in het bedrijf te vinden. Niet alleen omdat hij er 500 meter vandaan woont. "Ach", zegt hij, "ik doe wel eens een boodschapje". Toen hij er in 1953 begon was het allemaal zo veel kleiner. "Als je 36 kerstmenu's had waren het er veel. Nu is dat aantal ver honderdvoudigd". Luxe In die jaren was een kip met Pasen luxe, net als een schnitzel met kerst. Dat een arbeider zich nu doordeweeks een schnitzel kan veroorloven moet als voor uitgang worden aangemerkt. "Op zo'n stukje vlees hoef je echt niet neer te kij ken, al zijn er zelfs arbeiders die zo'n schnitzel tegenwoordig te min vinden. Ach die sterrenzaken. Dat is je-van-het, denken de mensen. Zo'n sterrenzaak kan fijn praten voor 120 gulden per couvert. Natuurlijk kun je je dan veroorloven een moot zalm weg te gooien nadat je die du re vis met room hebt opgekookt voor een mousse. Ik vind dat verspilling, denk dan aan al die kindertjes met honger. Om zeven uur 's morgens gaat de Bilt sche Hoek alweer open. Het ruikt geluk kig niet meer naar schoonmaak, maar het geurt ook niet naar koffie. De stoel tjes op het terras staan weer keurig in de rij, voorzien van verse kleedjes. Moeder en dochter, de stevige dijen in professio nele wielrenbroeken, bestellen een tosti. 'Die hebben we helemaal niet dus", zegt de serveerster. "Zullen we maar iets van gebak doen dus?". En ze is al weg om van dat onpersoonlijke appelgebak te halen, in zo'n papiertje. De dames eten het maar op, en zijn snel weer vertrokken. Achter elkaar komen sombere oudere mannen in ongemakkelijk donkere pak ken binnen. Allemaal dragen ze diploma tenkoffertjes van goedkope snit: zicht baar kunststof. Ze zoeken het zaaltje, dralen ongemakkelijk bij de ingang van het restaurant, vragen schoorvoetend de weg aan haastig passerend personeel. Als ze zijn gearriveerd spoedt een ser veerster zich in de richting van het zaal tje, drie grote kannen jus d'orange tor send. Het is tien uur. Overal koffie met ge bak. Vooral oudere mensen. Personeel noemt de Biltsche Hoek gekscherend 'de McDonalds voor de zestig-plussers'. Chef-kok Viveen vindt die vergelijking mank gaan. "Ik voel me geen fritesbak- ker". Michiel Derks denkt dat de Biltsche Hoek voor oudere mensen aantrekkelijk is 'omdat ze niet moeilijk hoeven te doen en tegelijk het gevoel hebben uit te zijn'. "Oudere mensen gaan uit eten, jongeren gaan gewoon een hapje eten", zegt hij. Tegen de middag is er geen plaatsje meer vrij. Nu is goed te zien hoe er met de ruimte wordt gewoekerd, hoe dicht de tafeltjes op elkaar staan. Noodgedwon gen wordt er ook geluncht in de nieuwe zaal, waar een buslading oudere Duitse dames aan tafel is gezet. "Ja, een busje met allemaal dametjes", zegt Hetty Leenheer, receptioniste, maar vooral toe verlaat voor de baas. Hoorbaar wordt er met de soep begonnen. Iemand kucht benauwd. Dan is er een spreker en ap plaus. Waarom klinkt Duits toch zo Duits? In een zaaltje aan de andere kant wordt ook geklapt. Daar hebben de Chinezen van het staatscircus hun toernee geëva lueerd. In joggingpakken, zonder schmink en glimlach, zien ze er een stuk minder Chinees uit. Een van hen onbe rispelijk in maatkostuum, draagt een duidelijk dure, lederen diplomatenkof- fer. Je zou niet zeggen dat ze met z'n der tigen op een fiets kunnen. De artiesten tinkelen met hun kamersleutels, wat heel wel past bij hun winkel-wonkel- taaltje, zoveel welluidender dan de ach tergrondmuziek van het eetpaleis. De ochtendkoks zijn er al heel vroeg. Die verzorgen de basis van het eetgebeu- ren, zodat de maaltijden vanaf lunchtijd in hoog tempo kunnen worden uitgeser- veerd. Mathieu Knies maakt sauzen, soe pen. Geen Franse keuken, maar zo Hol lands is het ook niet meer. Knoflook en wijn zijn gewoonte geworden. Hij heeft gevaren op de 'Oranje' van de Maat schappij Nederland, is jaren kok bij de Utrechtse studentensociëteit Unitas ge weest, vond daar in zijn beroep meer be vrediging dan nu. Maar hij werkte lan ger, ongeregelder. De tijden bij het Biltse continubedrijf liggen voor hem vast: van half negen tot half drie. Zijn vrouw werkt ook part-time, als hoofdverpleegkundige in het Sinaï-zie- kenhuis in Amersfoort, in de nacht dienst. Ze lossen elkaar af, doen samen de huishouding, zorgen samen voor hun vijf jonge dochters. Bed opmaken, was sen, strijken, de kinderen verzorgen; het is voor Mathieu geen punt. Razenddruk heeft hij het. "Ik moet ook dat joch nog achter z'n tabernakel zitten". Op gevoel r Het buitengebeuren: op een warme dag is het soms niet aan te slepen. Hij doelt op Machiel Slagman, een 18- jarige havo-scholier uit Bilthoven die in enorme pannen boter en bloem tot een roux mengt. Een blik champignons erbij en je hebt champignonsoep. Balletjes er bij en het is koninginnesoep. Die blikken vindt Mathieu maar niks. Niet dat het slecht is, maar als kok werkt hij toch het liefst met vers spul. Maar Machiel zal het worst wezen, als hij maar die vijf gulden per uur krijgt om hifi-apparatuur te kun nen kopen. Zo'n dure aanschaf kan zijn vader niet betalen; die is op wachtgeld gezet bij de PIT. Ochtendslager John Fontaine, die een veehandel drijft in Nieuwegein, hakt in razend tempo vlees aan stukken. Hij doet het op gevoel. Het onderlinge verschil bedraagt slechts grammen. Eerst entre- cótes, later chateaubriands en tourne dos. "Dit kan ik mooi met m'n zaak com bineren". Mustafa, een 30-jarige Marokkaan, heeft het beheer over de ijsmachine. IJs is gevoelig voor bacteriën; het handha ven van de hygiène is van groot belang. Hij is er trots op dat een onafhankelijk onderzoekbureau zich lovend uitlaat over de wijze waarop Mustafa de machi ne schoonhoudt. "Mijn machine, me neer". Klaas van der Valk heeft het druk met 't toezicht op het in aanbouw zijnde motel. De bouw is in handen van het eigen aan nemersbedrijf, want dat bespaart dure arbeidskrachten als uitvoerders en op zichters. Bij een paar steenfabrieken heeft Klaas goedkope restpartijen opge kocht. Dat allegaartje maakt in het motel indruk. "En dat willen de zegt hij. Maar met het uitzoeken van de vloer bedekking mag hij zich niet bemoeien. Dat is voorbehouden aan de dames Van der Valk. Zo heeft iedereen zijn taken in de familie. Streng Ter hoogte van de in een vitrine in de hal uitgestalde nieuwe geurlijn voor da mes (Van der Valk's Cosmetics) eet Klaas een bruine boterham met kaas. Zonder boter, want dat is beter, weet hij. Ook zijn gasten kunnen dat weten. Bij de toiletten is een weegschaal die aangeeft hoeveel calorieën je dagelijks nodig hebt om (weer) het ideale gewicht te bereiken. Weinigen durven gebruik te maken van het strenge apparaat. Tegen vieren, het tijdstip waarop de feesten en partijen losbarsten, arriveert Maarten in zijn invalidewagen. De vroe gere nachtportier is een imposante ver schijning, bepaald niet hulpeloos. Bij El Paradiso, de winterresidentie van circus Tony Boltini in Soesterberg, heeft hij ge staan. Nu bewaakt hij de parkeerplaats van de Biltsche Hoek. Hij krijgt daarvoor geen cent van Klaas. Dat wil hij trouwens zelf niet. Want dan wordt het geboekt als vast inkomen. "Ja, ik krijg wel eens wat van de klanten. Hoeveel? Dat vroegen ze ook bij het GAK. Genoeg om de onkosten te dek ken. Er gaat heel wat regenkleding door in dit klimaat. En wat ik verder overhoud gaat op aan voer voor m'n duiven". Alle partijen hebben baat bij de onbe zoldigde parkeercontroleur. Het aantal opengebroken auto's is drastisch terug gelopen. Het foutparkeren ook. Maarten houdt ook dat in de gaten. "Had een inva lide z'n vehikel midden op het fietspad gezet. Werd ie pissig toen ik er wat van zei. 'Hij staat daar best jochie', vond ie. 'En met m'n invalidenparkeerkaart mag ik overal staan'. Nou, dat is mooi niet zo. Dus ik zeg: wegwezen jij. Ik zeg dat met recht, want ik heb ook zo'n kar". Die ochtend is er een auto opengebro ken. Maarten reageert daar laconiek op Het bewijst maar weer eens zijn onmis baarheid. Een betere reclame bestaat niet. Twee oudere gasten die al jaren het restaurant frequenteren geven hem, zoals gebruikelijk, vijftien cent voor het passen op de auto, "De knip gaat open en dan komen er een dubbeltje en een stui ver tevoorschijn. Dat gaat met een ge baar alsof ze een vermogen weggeven". "Dank u beleefd, mevrouw, 1 zegt Maarten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 33