Peru staat op springen PISTAS Na driejaar Alan Garcia is de chaos compleet VAS COLOMBIA ECUADOR I'm oi° BRAZILIË Ihiclayo -Trujiilo^ Xhlmbotf >Huancayo Arequipa AMERIKA Jong, energiek, progressief en superpopulair. Het heeft allemaal maar weinig mogen baten. Na drie jaar is het gros van de Peruanen hun ooit veelbelovende president Alan Garcia spuugzat. Zijn bewind is overspoeld door een golf van corruptie, economische chaos en geweld. Peru staat op springen. Het geloof in de in 1980 herboren democratie begint te verdwijnen. Sendero Luminoso, de maoïstische guerrilla, is opgerukt naar de grote steden. Garcia wil harder optreden. Links vreest een ware heksenjacht. Bijna elke dag is er wel ergens een bomaanslag in de Peruaanse hoofd stad Lima. Traangaswolken beneve len de atmosfeer in het centrum. Po tige agenten gaan stakers, studenten en straatventers te lijf. Regelmatig wordt er met scherp geschoten. Het bloed druipt van krantenfoto's en te levisiebeelden. door Rob Sprenkels Je moet ermee leren leven, zo luidt het motto van de meeste Limezen. Geweld of geen geweld, crisis of geen crisis, de bedrijvigheid in de Peruaanse hoofdstad kent geen grenzen. Het is nog niet licht of de eerste hordes van semi-illegale straat venters, meer dan 200.000 in totaal, kie zen hun positie. Er is van alles te koop. Van een warme hap en geneeskundige fratsen tot een Ja panse autoradio, dollars of een sexy da messlipje uit Taiwan. Alle straten van Li ma, tot in de troosteloze sloppenwijken, doen dienst als marktplein. Het is één grote winkel van Sinkel. Ook na het vallen van de duisternis blijft het leven er bruisen. Bars en restau rants doen goede zaken. Honderden mensen staan geduldig in de rij om 'Fio na' te zien, de 'grootste erotische erva ring op het filmdoek'. En dat terwijl am per twee blokken verderop de oproerpo litie een demonstratie van stakend bank personeel probeert te verspreiden met behulp van een gemotoriseerd, gepant serd waterkanon op wielen. Je valt van.de ene verbazing in de an dere. Een goed stuk geïmporteerd vlees uit Argentinië kost, dank zij alle staats subsidie, nog niet de helft van wat het in Buenos Aires zelf moet opbrengen. Met de taxi naar het vliegveld is bijna net zo duur als de Aeroperu-vlucht naar Cuzco, een uur vliegen. Een stukje zeep? In m'n hotel krijg ik te horen dat het schaars is. Na twee da gen kom ik een straatventer tegen die er zonder blikken of blozen 5 gulden voor vraagt. Postzegels? Vergeet het maar," ook niet op het postkantoor. Ze zijn al een paar maanden op. Alles gaat sinds dien door de frankeermachine. Kater Na drie jaar Alan Garcia is de economi sche chaos compleet. De progressief ge zinde president maakte na zijn machts aanvaarding furore door de prijzen van eerste levensbehoeften te verlagen en te gelijkertijd de salarissen te verhogen. De toenemende koopkracht zou de nationa le industrie nieuw leven moeten inbla- Even leek het er op dat die plannen zouden slagen, maar inmiddels zitten de Peruanen met de kater. De buitenlandse deviezen zijn op, veel van de gemaakte winst is het land uit gepompt, de indus trie ligt opnieuw plat en de economie is volkomen scheefgegroeid. "Er is geen enkele oplossing in zicht", gelooft de linkse senator Genaro Ledesma. Op de parallelle wisselmarkt is de dol larkoers losgeslagen. Minister van eco nomische zaken Cesar Robles Freyre heeft nu al een inflatie van 400 procent voorspeld. "Voor zover ik weet is er nog nooit een land aan inflatie overleden", zo verontschuldigt zich premier Armando Villanueva. Vakbonden berekenen dat een gemid delde familie per maand minstens 45.000 Intis (plm. 600 gulden) nodig heeft om te kunnen rondkomen. De meeste werkne mers verdienen echter niet meer dan tus sen de 10 a 20.000 Intis, niet eens de helft dus. Iedereen eist meer loon. De ene sta king volgt de andere op: onderwijzers, mijnwerkers, bankemployees, ambtena- Frustratie alom. De in 1980 herstelde democratie heeft eigenlijk alleen maar ellende gebracht: nóg meer economische chaos, steeds meer politiek geweld en als toegift ook nog een overweldigende golf van corruptie. "Iedereen die op een sleu- telpost komt te zitten, spant zich tot het uiterste in om zo snel mogelijk z'n eigen zakken te vullen", beweert Mario Vargas Llosa, de wereldberoemde schrijver die zijn pen voor de politiek wil opbergen. Oud roest De schandalen stapelen zich op. Het nationale ziekenfonds verhuurt een hele kliniek - compleet met bedden en ope ratietafels aan een club artsen voor de belachelijke som van 100 gulden per maand. Een verhaal apart vormen de praktij ken bij de in handen van de staat zijnde stoomvaartmaatschappij CPV. Zo is er 70 miljoen dollar betaald voor een schip dat door de taxateurs slechts op 18 mil joen dollar werd geschat. Volgens de vakbond zou het bedrijf verder 6 sche pen als oud roest hebben verkocht, voor een totaal van 2 miljoen dollar, terwijl de vloot in werkelijkheid 200 keer zoveel waard zou zijn geweest. Om schulden te kunnen blijven afbetalen heeft de CPV nu z'n hoofdkantoor in de aanbieding. De algemene chaos en anarchie weer spiegelt zich op alle fronten. In het parle ment gaat visserijminister Romulo Leon op de vuist met een linkse afgevaardig de. Een voetbalderby ontaardt in een wa re veldslag. Jong zijn is verdacht, arm ook. Veiligheidstroepen pakken elke dag tientallen mensen op onder het oog van nauwelijks verbaasde voorbijgangers. In de 'betere' kringen heerst de over- tuiging dat er een Pinochet nodig is om orde op zaken te kunnen stellen. Chili is de hemel op aarde, zo heet het. Maar on dertussen lijkt in Peru de opmars van Sendero Luminoso, het Lichtende Pad, maar moeilijk te stuiten. Deze maoïstisti- sche guerrillastrijders hebben nu hun zinnen op de inmense sloppenwijken rond Lima gezet. Sympathisanten en aspirant-guerrille- ros genoeg. Niemand weet precies hoe- veel: 10.000, 20.000, 30.000? De meeste militanten kennen elkaar niet eens, want Sendero opereert in 'cellen' die uit hoog uit zes man bestaan. Maar na midder nacht, beschermd door de duisternis en met het nodige bier achter de kiezen, worden de tongen toch wat losser. Salomon, semi-intellectueel, dikke brilleglazen en rond de veertig: "De strijd is op straat, niet bij de stembus. Verkiezingen veranderen niets, dat heb ben de heren politici nu wel bewezen. Zij staan allemaal in dienst van de bourgeoi sie en het imperialisme. In Peru heeft het kapitalisme definitief afgedaan. De revo lutie is binnen handbereik en die kans mogen we niet laten ontsnappen". Bom-ezels Een bomauto? Nee, dat zou veel te op vallend zijn in de op 3000 meter hoogte liggende stadjes van het Peruaanse An- desgebergte. Er zijn amper verharde straten te vinden. Behalve dan in Cuzco, het vroegere middelpunt van het eens zo uitgestrekte Inca-rijk. Daar zijn alles bij elkaar gauw een paar duizend vierwie lers te vinden. In Huanta, een stadje met twee grote pleinen, vier kerken en hobbelende kronkelweggetjes de heuvel op, niet ver van het beruchte Ayacucho, hebben de guerrilleros er iets op gevonden: bom- ezels. Van een verdwaald ezeltje op straat ligt immers niemand wakker. Al hoewel? Er zijn in Huanta dit jaar al drie zwaar beladen viervoeters uit elkaar gespat. De laatste een kwartiertje voor het begin van de militaire parade ter gelegenheid van de 167ste verjaardag van de Peruaan se onafhankelijkheid. Wonder boven wonder bleef dè schade beperkt en vie len er geen gewonden. Hoog in het imponerende Andesge- bergte is het allemaal begonnen. Terwijl Lima en de andere grote steden aan de kust zich al lang in de 20ste eeuw hebben genesteld, zijn de levensomstandighe den van de keuterboertjes in het Andes- gebergte niet veel beter dan vier eeuwen geleden, toen de Spaanse veroveraars ar riveerden. Om met Manuel Scorza te spreken, de Peruaanse schrijver die in 1983 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam: 'De klokken staan stil, de rivieren stol len, de prefect beslist over de datum en de mensen moeten naar zijn pijpen dan- Dode honden Die situatie deed Abimael Guzman, hoogleraar politicologie en filosofie aan de Huamanga-universiteit van de stad Ayacucho, aan het eind van de jaren zes tig besluiten om achter de schermen een geheel eigen soort revolutie te prediken. Met Mao, Lenin en Marx in de hand over het Lichtend Pad, 'el Sendero Lumino so' van Jose Maria Mariatequi, de grond legger van het Peruaanse socialisme. "De Sendero heeft het onderwijs ge bruikt als geen enkele andere revolutie", vertelt Manuel Jesus Granados, een 'sen- deroloog' van het allereerste uur. "Lenin gebruikte dé arbeiders, Mao de boeren. De Sendero heeft de leraren gebruikt om de leer van Guzman te kunnen verkondi gen". Gewapende revolutionaire terroristen van de Tupac Amaru-beweging roeren zich weer in de sloppenwijken van Lima, na een periode van betrek kelijke rust. ddio AFP, formeren over z'n activiteiten. En de he ren ziten niet stil. Inmiddels is in het Sendero-bolwerk Ayacucho het graf op geblazen van de 6 jaar geleden om het le ven gekomen Edith Lagos, een vooraan staande leidster van de guerrillera-bewe- ging. Het leger? De rechtervleugel van de APRA-partij van president Garcia? "Ik kan geen definitief uitsluitsel geven", er kent de linkse senator Genaro Ledesma, op het ogenblik de coördinator van Vere nigd Links, het front van progressieve oppositie-partijen. "Maar de knokploe gen van de APRA hebben zich de afgelo pen maanden bewapend, dat is bekend". Ledesma onthult dat er na de moord op Febres door het hele land ook activis ten van Verenigd Links zijn bedreigd. "En de doodseskaders dragen allemaal namen van vermoorde APRA-leiders". Een korte stilte, de bebaarde Ledesma kijkt peinzend voor zich uit: "Maar het kan natuurlijk net zo goed het leger zijn, of een samenwerking tussen beiden". De moord op advocaat Febres kwam op hetzelfde moment dat president Alan Garcia hardere maatregelen aankondig de tegen het op een revolutie uit zijnde terrorisme. Politie en leger krijgen op nieuw de vrije hand bij hun strijd tegen de rebellen en zijn niet langer meer af hankelijk van het Openbaar Ministerie. "We moeten vertrouwen hebben in ons leger en onze politie", zo zei Garcia letter lijk. Samenzwering Ook wil de president zware straffen op illegaal wapenbezit, samenzwering te gen de staatsveiligheid en elke vorm van openlijke steun aan het terrorisme. De dagen van El Diario, het krantje dat fun geert als spreekbuis van Sendero Lumi noso, zijn geteld. Maar ook parlementair links voelt zich bedreigd. Ledesma: "Op het ogenblik zitten er ongeveer 600 activisten van onze partijen in de gevangenis. Allemaal op beschuldi ging van terrorisme. Met de nieuwe wet ten kan iedereen de bak in draaien. De politie stopt een pistool in je zak en je bent de klos". Een nogal vreemd sfeertje de afgelo pen weken in Peru. Het begon allemaal met een felle publiciteitscampagne van de rechtse partijen, waarbij om hardere maatregelen werd gevraagd. Het terro risme maakt misbruik van onze demo cratie, zo heette het. Een paar honderd fanatiekelingen houden 50.000 studen ten van hun studie. Negentig procent van de terroristen die worden opge bracht loopt een paar weken later weer vrij rond. Vervolgens kwam er de vrijspraak voor de half juni bij toeval gearresteerde Osman Morote, de rechterhand van Sen- dero-leider Abimael Guzman. Algemene verontwaardiging, maar in feite was er niets aan de hand. Morote zelf heeft openlijk toegegeven dat hij tot Sendero behoort en er bestaan bewijzen genoeg bij de reeks van processen die hem nog wachten. Maar als gevolg van de eerste vrijspraak schreeuwde plotseling het halve land om hardere maatregelen. Toe val? Advocaat Diego Garcia Sayan, een van de meest vooraanstaande mensenrech- tenstrijders, heeft zo zijn twijfels: "Gar cia heeft precies gezegd wat rechts en de militairen van de harde lijn wilde dat hij zou zeggen. Het hele sfeertje van 'we staan op het ogenblik machteloos' heeft geholpen om veel mensen van de juist heid van de maatregelen te overtuigen". Noodtoestand Garcia Sayan windt zich op, verheft zijn stem: "Maar wat machteloos? In één derde van het land heerst de noodtoe stand, ook hier in Lima. De halve Andes wordt bestuurd door almachtige poli- tiek-militaire commando's. Dagelijks worden de meest elementaire mensen rechten vertrapt. Er zijn op het ogenblik zeker 3000 vermisten. In Lima zijn de af gelopen dagen meer dan 4000 mensen van de straat gehaald. De meesten omdat ze geen identiteitsbewijs bij zich hadden. Maar dat maakt hen nog geen terrorist", zo klinkt het verontwaardigd. Betekenen de maatregelen een staats greep binnenshuis? "Ik ben bang van wel", erkent de nog jonge advocaat met een diepe zucht. "Maar erger is het feit dat nu niemand meer zeker is van zijn si tuatie, zelfs ik niet. Het verdedigen van de mensenrechten is in de ogen van de autoriteiten een obstakel geworden voor het bestrijden van het terrorisme. We zijn een gevaar geworden. De mensenrech tenbeweging America's Watch is uit Aya cucho gezet, er zijn hulpverleners van de katholieke kerk opgepakt, het Rode Kruis wordt geweerd". Bezorgdheid, ook in de troosteloze sloppenwijken rond Lima, waar meer dan de helft van de inmiddels bijna 7 mil joen koppige bevolking van de Peruaan se hoofdstad huist. Bijna iedereen ver wacht nieuwe razzia's. Xenon weet nog maar al te goed hoe het er tot begin vorig jaar aan toe ging. Hij werd namelijk twee keer afgevoerd door de militairen die het huis van zijn ouders met hun geweer in de aanslag on dersteboven keerden. De eerste keer om dat hij niet kon aantonen waar hij werk te, niet zo vreemd in een stad waar meer dan de helft van de mensen geen echte vaste baan heeft. De tweede keer omdat er boeken van Karl Marx en Fidel Castro werden gevonden, en ook de nodige link se tijdschriften. "Uit voorzorg gaat nu al le compromitterende literatuur naar de vuilnis", vertelt hij. Nieuwe razzia's Volgens de meeste 'senderologen' speelt Garcia met de harde maatregelen alleen maar de guerrilleros in de kaart. Raul Gonzales, een van de meest promi nente Sendero-kenners van het ogen blik: "Nieuwe razzia's zullen de verpau perde bevolking van de sloppenwijken radicaliseren. Hoe meer mensen er wor den aangehouden, des te meer comités van familieleden er komen. Hoe harder de vakbonden worden aangepakt, des te makkelijker wordt het voor Sendero om er vat op te krijgen". Gonzales ziet de toekomst somber in. "Binnen Sendero heet het dat de revolu tie binnen twee, drie jaar een feit zal zijn", zegt hij, "en na het horen van de toespraak van Garcia vrees ik dat die kans inderdaad bestaat. Maar hoeveel Peruanen zoiets zullen overleven, dat durf ik niet te voorspellen". Regelmatig wordt er in Lima met scherp geschoten. Het bloed druipt van de krantenfoto's en de televisiebeelden. De foto toont het omslag van een Peruaans weekblad, met daarop de velzeggende titel 'Horror!'. In mei 1980, aan de vooravond van de eerste democratische presidentsverkie zingen na 12 jaar militaire dictatuur, acht Guzman de tijd rijp. In Chorrillos, een volkse buitenwijk van Lima, worden vol gens het recept van Mao tal van dode honden opgehangen aan lantaarnpalen. De gewapende strijd is begonnen. Al snel maakt de Sendero Luminoso zich berucht als een wrede club van ter roristen. De rebellen moorden halve boe rendorpen uit. Plaatselijke autoriteiten worden geslagen en gestenigd nadat eerst al hun keel is afgesneden. "Maar de Andes is altijd al wreed en gewelddadig geweest", zo legt de senderoloog Grana dos een en ander uit. In 1982 werpt president Fenando Bel- aunde Terry de Peruaanse marine in de strijd. Snelle successen, dank zij het be wapenen van boerengemeenschappen die de Sendero buiten de deur hebben weten te houden. Begin 1983 trekt ook het leger richting Ayacucho. Het wordt stil rond de maoïstische guerrilla. Maar de militairen weten zich niet te beheer sen. Bloedbad na bloedbad, massagraf na massagraf. Het officiéle optreden is wel licht nog wreder dan dat van de Sendero. De golf van repressie treft ook de hoofd stad Lima. De gevangenissen puilen uit. Vakbondsactivisten, onderwijzers en in tellectuelen verdwijnen achter de tralies zonder enige vorm van proces. Uit de sloppenwijken rond de hoofd stad staat de op Cuba gerichte Tupac Amaru-beweging op. Ook de Sendero geeft nieuwe levenstekens. En nu niet meer alleen in Ayacucho en omstreken, maar van Trujillo in het noorden tot Are- quipa, niet ver van de grens met Chili. Met pvergrote meerderheid stemmen de Peruanen in 1985 op Alan Garcia. De jonge, charismatische politicus van de progressieve APRA-partij lijkt de enige man die Peru nog van een burgeroorlog kan redden. Hij belooft een einde aan de staatsterreur en grote ontwikkelingspro jecten voor het achtergestelde boeren land. "We moeten de wortels van de ge wapende rebellie uit de grond trekken", aldus Garcia destijds. Zinloos Maar wat in eeuwen is scheefgegroeid trek je niet in één dag recht. "Toegege ven", zegt Roberto Houchy, leider van een Nederlands ontwikkelingsproject in het heuvelachtige bergland rond de stad Cuzco, "niemand heeft zoveel geld in de Andes gestoken als Garcia". Maar hij klaagt over het ontbreken van duidelijk beleid. En dat maakt volgens hem alle pogingen bijna zinloos. Als voorbeeld het Nederlandse pro ject, Proderm geheten. Het draait al sinds 1978 en steunt ook op de Europese Gemeenschap. In totaal is zo'n 20 mil joen dollar met het project gemoeid. Het gaat om een aaneenschakeling van mi cro-projecten om het levensniveau van de boerengemeenschappen rond Cuzco te verbeteren. 15.000 families is de hel pende hand geboden, maar de ervaring is tot op zekere hoogte frustrerend. Houchy: "De mensen oogsten nu drie keer zoveel aardappelen als vroeger, maar of ze er nu ook echt beter van zijn geworden? Nee. De regering geeft mil joenen uit aan subsidies op rijst-import. Verder zijn er de voedseldonaties uit het Westen. Het gevolg is dat er steeds min der mensen aardappelen eten en de prijs zakt. Neem daarbij de inflatie van 1 pro cent per dag en de onmogelijkheid dat de boer het met de oogst verdiende geld waardevast kan beleggen. Hij is er geen cent beter van geworden". Voor Houchy reden om het project vol gend jaar september af te ronden. "We zijn hier op agrarisch gebied veel groter geworden dan de staat, ook dat kan niet". Wat de van Frans-Venezolaanse afkomst zijnde ontwikkelingsexpert vooral dwars zit is het feit dat Alan Garcia 'Proderm' als een van zijn eigen projec ten presenteert. "Dat heeft veel spannin gen gecreëerd", zegt hij. Houchy vertelt dat de Sendero nogal massaal aanwezig is in de regio. "Regel matig komen we ook een gewapende co lonne tegen". Moeilijkheden? "Hier nog niet, maar vorige week is er een collega, een ingenieur, in Puno vermoord, vlak bij de grens met Bolivia". Een gearresteerde groep terroristen van het 'Sendero Luminoso' met de voorraad wapens en explosieven waarover het zestal bij arrestatie beschik te. (foto ANP) Doodseskader "Voor elke vermoorde burgemeester, soldaat en politieagent zal een kopstuk sterven van Sendero Luminoso". De waarschuwing is niet mis te verstaan, want hij is gevonden op het in een grote bloedplas liggende kadaver van Manuel Febres Flores. Deze ultra-linkse advo caat had een paar weken eerder succes vol Osman Morote verdedigd, de num mer twee van Sendero Luminoso. Het eerste rechtse doodseskader in Peru is opgestaan onder de naam Rodri- go Franco, een in 1986 vermoorde advi seur van president Alan Garcia. Het com mando heeft beloofd elke maand te in Utenwl ,,5 Director jsar Httdebrandt

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 31