rap Mensen in vuil op zoek naar iets eetbaars. EM Cv*-'' ,v- i; LIZE STILMA -complex van oorzaken... PAGINA 2 BAARN (GPD) - Lize Stilma noemt een schrijnend voorval. ..Ik ken een jonge vent. Hij vertelde dat z'n va der. die een zaak had. onlangs in de kerk zat naast een meneer. Deze me neer. een bankdirecteur, kwam de volgende dag het krediet opzeggen. Dat betekende niet minder dan faillicsement. Door problemen in het gezin had de vader minder aan dacht aan z'n zaak kunnen beste den dan nodig was. Ze hadden een kind verloren door een ongeluk, met als gevolg dat de moeder ziek was geworden. Dat was de bankdi recteur ook bekend. Maar de man was voor geen reden vatbaar. Regel was regel. Toen dacht die jongen: dat is nou het verschil tussen een broeder in de Heer en een harde za kenman. Die broeder bleek er alleen zondags te zijn". Het verhaal natuurlijk aan te vullen met geheel andere ervarin gen komt ook voor in Lize Stil- ma's nieuwe boek 'Weggaan zon der groeten', dat over kerkverla ting gaat. Kerkverlating hoeft vol gens haar nog geen geloofsverla- ting te betekenen. Het zijn vooral jonge mensen die proberen aan sluiting te vinden bij de kerk, maar zich na verloop van tijd daar toch niet echt thuis voelen. Of ze heb ben bij voorbaat al besloten de kerk niet binnen te gaan. Veertig jaar geleden behoorden jongeren zondags traditiegetrouw tot de kerkgaande gemeente. „Jon geren van nu weten danig hun mondje te roeren. Ze hebben een eigen mening én lef om te zeggen: ik ben het niet eens met de gang van zaken in de kerk. Dat durfde ik vroeger niet te zeggen. Wat domi nee of pastoor zei was gewoon waar. En daar had je je maar bij neer te leggen". Dat Lize Stilma nu over kerkver lating een boek heeft geschreven, is niet zo verwonderlijk. „De gods dienstige belevenis van mensen in teresseert mij sterk". Zij heeft al meer religieuze zaken belicht. Zo verscheen van haar een boek over verstandelijk gehandicapten in de kerk ('Wuiven naar de dominee'). 'De laatste kaarsen' heeft de terug loop van het aantal kloosterlingen als thema. En 'God woont waar men Hem binnenlaat' geeft een beeld van het godsdienstig leven van joodse Nederlanders en hun erediensten in de synagoge. Verder is de schrijfster bekend door haar schetsenbundels, die inmiddels ook in Amerika, Canada en Enge land aftrek vinden. Nu zijn de lege banken in de kerk haar onderwerp, waarmee ze niet wil zeggen dat het overal in den lande aan kerkgangers ontbreekt. Wie zijn ogen goed de kost geeft, ziet wel het tegenovergestelde. Maar kerkverlating is wel een on miskenbaar feit. De kerk wordt ge confronteerd met een na-christelij ke cultuur. Hobbyclub... „Ik stel me vaak de vraag hoe dat zo gekomen is". Voor haar boek 'Weggaan zonder groeten' sprak Stilma uitvoerig met predikanten die hun gehoor langzaam maar ze ker zien slinken. Ook met pastores die nog een volle kerk trekken. "Ie mand verlaat niet zomaar de plek waar hij geestelijk is opgegroeid. Het is niet te vergelijken met het bedanken voor een hobbyclub. Ui teraard zijn er die het allemaal niet interesseert en die stilletjes ver dwijnen. Maar vaak gaat er een be wust proces aan vooraf, een wor steling ook. Want om de kerk waar je ouders je lieten dopen de rug toe te keren is geen kleinigheid". Wat is de aanleiding tot zo'n stap? „Wanneer de praktijk niet klopt met de theorie, ergert de jon ge mens zich mateloos. Jongeren willen helderheid en eerlijkheid. Méér dan mooie woorden. Ze vin den bijvoorbeeld in de kerk een po larisatie die je nergens anders op die manier vindt. Neem nu de pro testantse kerkgeschiedenis in dit land, die is er éen van scheuring op scheuring". Stilma geeft daar in haar boek tal van voorbeelden van en sprak on der anderen met dr. Okke Jager, docent ethiek, evangelistiek en massacommunicatie aan de gere formeerde Theologische Universi teit in Kampen, dr. A. van der Mei den, hoogleraar public relations aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, dr. A. A. Spijkerboer, hervormd predikant in Amsterdam, tevens bekend publicist, en dr. H. M. Kui- tert, hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad. Seizoenen Jager zegt ergens dat je met kerkverlating ook moet leren le ven, ook al omdat het geloof en het kerkelijk leven hun 'seizoenen' kennen. Overigens signaleert de Kamper theoloog, dat het aantal kerkleden afneemt, maar de terug gang van het kerkbezoek vrijwel tot stilstand lijkt te zijn gekomen. Dat is bijvoorbeeld in de Bondsre publiek duidelijk het geval. "Er zijn wel meer tijden geweest, waar in het woord Gods schaars was". Van der Meiden uit zijn boosheid over het Samen op Weg-proces dat uiteindelijk moet leiden tot hereni ging van de hervormde en gerefor meerde kerken. „Ik ben als lid van één van die kerken nooit geraad pleegd. En mijn buurman die ook hervormd is evenmin. Zoals de Do leantie in de vorige eeuw een elitai re uittocht was in de zin van over u en zonder u, zo wordt ook de ge deeltelijke samensmelting een eli taire, sociologisch bepaalde coöpe ratie zonder u". Van der Meiden be treurt het dat de kerken niet te biecht zijn gegaan bij mensen met jarenlange ervaring in publicitaire begeleiding van zo'n proces als Sa men op Weg. Spijkerboer denkt, dat het fun damentalisme aan de ene kant mensen de kerk uitjaagt en aan de andere kant mensen uit angst bin nenhoudt. Volgens de Amsterdam se predikant is het een vaststaand feit, dat kerkscheuringen en talrij ke sectarische grcepen zijn te ver klaren uit ondeskundig uitleggen en toepassen van bijbelgedeelten. Uit hun verband gerukte teksten hebben veel schade aangericht.* Het fundamentalisme, dat uit Amerika naar Europa is komen overwaaien, omhelst nog altijd kri tiekloos bepaalde leerstellingen en vertoont een conservatief gedrags patroon. De fundamentalist, meent Spijkerboer, gaat gebukt onder angst, vrees voor eigen boze nei gingen en het eindoordeel en ne geert consequent wetenschappe lijk bijbelonderzoek. In het boek van Stilma komen ook mensen aan het woord die als niet-jood hun protestantse kerk verlieten en zich nu gelukkig voe len in de synagoge. Ook had zij ge sprekken met jongeren "die hun heil vonden bij Allah". Patiënt De schrijfster komt tot de conclu sie dat de zondebok voor de kerk verlating. zo die al bestaat, nog niet is gevonden. ..Het is een complex van oorzaken en aanleidingen". Duidelijk is wel dat veel jonge men sen niet meer warm lopen voor de kerk in haar huidige vorm. "Nie mand is erbij gebaat te verdoezelen dat de patiënt die 'kerk' heet ziek is. Helaas is het recept nog niet uitge schreven, maar wie weet...." „Er mogen tal van schaduwkan ten zijn, er is ook een belangrijk lichtpunt". Dan voert Lize Stilma paus Johannes XXIII ten tonele. "Die tobde met slapeloosheid, zo gaat het verhaal. God informeerde toen naar de oorzaak. Waar komt die slapeloosheid toch vandaan? Van de kerk natuurlijk, wist de paus. Daarop vroeg God: is de kerk nou van jou of van mij? Van U Heer, zei Johannes gelovig. Slaap dan maar, troostte God. Van dat ogenblik af sliep de paus als een 'Weggaan zonder groeten' ver schijnt, als het goed is, nog deze maand en is een uitgave van Ten Have in Baarn. De Rijnsburgse predikant J. Cziria van geboorte Hongaar is vanuit Hongarije, waar hij met vakantie was en zijn familie bezocht, drie dagen in Roemenië geweest. "Ik heb ellende gezien die je in Europa 1988 niet meer voor rnogelijk houdt", schrijft hij in zijn wijkbericht in de gereformeerde kerkbode. "Mensen die in een vuilnisbelt op zoek waren naar iets eetbaars. Lange rijen mensen voor lege winkels, wachtend op voedsel. Alles op de bon, maar bepaalde artikelen, bijvoorbeeld spijsolie (2,5 deciliter per persoon per maand), krijg je alleen als je tege lijk twee eieren afgeeft, ook in de stad. Die moeten de mensen duur op de markt kopen, als ze er zijn..." "Naast die ellende komt er nog het probleem bij van de Hon gaarse minderheid. Ongeveer 2 miljoen mensen. De regering van Roemenië is bezig op een fas cistoïde manier die mensen te doen verdwijnen omdat ze Hongaren zijn. Bulldozers staan klaar om eeuwenoude dorpen én kerken met de grond gelijk te maken. Officieel heet het: om het landbouwgebied te vergroten. Maar als je ziet dat het beschik bare landbouwgebied er ver waarloosd bij ligt, alle Hongaarse scholen gesloten zijn en er ten minste dertig Hongaarse kinde ren moeten zijn wil de overheid toestaan dat in het Hongaars on derwijs wordt gegeven, terwijl voor twee Roemeense kinderen wél een klas in het Roemeens in het leven wordt geroepen, dan ligt de conclusie voor de hand: 2 miljoen mensen moeten in het land van dictator Ceaucescu dood, puur alleen omdat ze Hon gaars spreken!" Vrouwen "Een feministisch theolo gisch beleid mag nooit een privé hobby zijn van één predikante. Het moet worden ontwikkeld en gedragen door een zo groot mo gelijk deel van de gemeente". Het 'Remonstrants Weekblad' (RW) publiceerde een gesprek met ds. Corrie Jacobs uit Hilver- In de bestuursraad van de Pro testantenbond/Remonstrantse Gemeente daar is het gelukt, de ze theologie tot 'speerpunt' van beleid te maken. Corrie mocht tegenover die raad haar voorstel len breed uiteenzetten en vertel len hoe zij een en ander nu pre cies in praktijk wilde brengen. Waaruit blijkt nu deze invloed in het gemeenteleven? RW: "Al lereerst uit het taalgebruik in de liturgie, met name zegenbede, gebeden en liederen. Zo kan de zegenbede afwisselend met Zijn en Haar worden uitgesproken. Zijn of Haar aangezicht. Zijn of Haar vrede. Bepaalde liederen kunnen worden vermeden. Zoals het lied "De Heer heeft mij gezien en onverwacht....", omdat hier wel heel eenzijdig vanuit de man wordt gesproken". "Nieuwe liederén, zoals 'Eva's lied', kunnen worden toege voegd. Dit om in het liturgisch taalgebruik de eenzijdige beeld vorming van Vader, Moeder en Zoon te doorbreken, omdat dit zo nauw verband houdt met een eenzijdige gezinsideologie die ei genlijk niet meer bij onze tijd past. Meer gebruik van vriend, vriendin of bondgenoot behoort ook tot de mogelijkheden". Maar gaan mensen dan niet vertrouwde aanknopingspunten missen? De beelden Vader en ....vrouwen waren te lastig en te invloedrijk.... Moeder worden toch ook positief beleefd. Corrie Jacobs: "Het gaat er al leen om, de absoluutheid daar van te doorbreken. Er is toch een scala aan beelden waaruit we kunnen putten? In de kerkelijke traditie is het Vader-beeld niet toevallig zo centraal komen te staan. Ook in kerkelijke formule ringen wordt het in preken en meditaties variërende woordge bruik dikwijls weer vernauwd tot die patriarchale vorm, met de hele daaraan verbonden bele vingswereld. Daar moeten we vanaf'. "In het pastoraat is dat ook van groot belang. Zo ontwikkelt een theologie van de vriendschap an dere modellen, zodat je kunt ont snappen aan het eenzijdig ge zinsdenken. Zeker als je bedenkt dat 65 procent van de mensen he lemaal niet meer leeft in gezins verband. Dan is het toch absurd dat je dat model nog steeds als hét uitgangspunt hanteert?" Volgens Corrie Jacobs zijn bij het vaststellen van de boeken van het Nieuwe Testament door mannen heel dubieuze beslissin gen genomen. "Omdat vrouwen te lastig waren en te invloedrijk in de eerste gemeenten, werd een aantal zogenaamde Paulus-brie- ven opgenomen. Het Oude Tes tament is wat dat betreft even wichtiger. Het Nieuwe is gericht op handhaving van de mannelij ke hiërarchie. Terwijl in de ver halen rond Jezus de vrouwen vaak centraal staan, loopt de apostolische successie via de mannelijke lijn. Tertullianus roept ergens over vrouwen die zo vermetel zijn dat ze dopen, on derwijzen en leren. Ze waren er dus wel, maar je leest niets over hen in het Nieuwe Testament". Remonstrants Weekblad: "De kerkgeschiedenis maakt duide lijk, dat ook machtspolitieke be slissingen soms de doorslag ga ven bij het ontstaan van de bij bel. Er zijn nog 52 geschriften be kend die niet zijn opgenomen". Rustig De christelijke gereformeerde predikant K. Boersma vraagt in 'De Wekker of je als kerken eigen lijk wel aangesloten moet zijn bij een oecumenische organisatie, dit naar aanleiding van het 40- jarig bestaan van de Wereldraad van Kerken. "Waar wordt ons dat in Gods Woord aangewezen? "Als we kerk zijn, dan zullen we allereerst onze eenheid in ons afgesproken kerkverband in alle opzichten najagen, in liefde, ver trouwen en onderlinge verbon denheid. We zullen ook in Neder land met allen, ook met kerken die Christus in onverderfelijk heid liefhebben naar eenheid streven, misschien met kleine, maar vastberaden stappen, op lettend wat de Here ons geven wil. Dat betekent dat we voorlo pig in dit opzicht maar eens heel rustig aan moeten doen. Laten wij de eenvoudige schriftuurlij ke lijnen volgen. Maken kunnen wij toch niets". Ook internationaal vinden de christelijke gereformeerden wel kerken waarmee zij zich verwant voelen. "Daar zullen we nauwe contacten mee leggen en onder houden. Ongemerkt ligt er dan al een programma voor ons waar aan we voorlopig de handen vol hebben". Grote organisaties liggen deze Nederlandse kerk minder. De Wereldraad is haar te liberaal (kerkelijk en theologisch), "met toenemende twijfel aan het unie ke van de christelijke bood schap". In 1977 keerde zij de In ternationale Raad van Christelij ke Kerken (conservatieve tegen hanger van de Wereldraad) de rug toe wegens 'structurele fou ten in de organisatie' en vruchte loos gebleken pogingen daarin verbetering te brengen. En van de Gereformeerde Oecumeni sche Synode gaat zij straks hoogstwaarschijnlijk ook defini tief afscheid nemen. Boersma erkent, dat veel van de Wereldraad indrukwekkend is, vooral in de hulpverlening. "Maar de voorwaarde voor toe treding is nog steeds niet aanwe zig, namelijk dat de1 belijdenis van Jezus Christus als God en Zaligmaker niet alleen formeel als grondslag geldt, maar ook on verzwakt naar haar schriftuurlij ke inhoud wordt gehandhaafd". Dienaar In het rumoer rond de geëx communiceerde aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft de paus zich, naar het oordeel van de ge reformeerde predikant J. van der Linden, een 'nederig dienaar' ge toond. In 'Centraal Weekblad' van de Gereformeerde Kerken: "Mij treft in heel het gebeuren rond Lefebvre bijzonder, hoe de paus hierop reageerde. Het woord 'schisma' heeft hij niet ge noemd. Dat zou vergelijkingen hebben opgeroepen met de grote kerkscheuringen in het verle den. Men wilde blijkbaar alles doen om de weg naar verzoening niet te blokkeren. Het moet de paus zelfverloochening hebben gekost, want uit het andere kamp is hij uitgemaakt voor 'antichrist' en 'verrader van de heilige katholieke waarheid'. Maar Johannes Paulus II wilde ook in dezen de nederige dienaar van zijn Meester blijven, die ons allen leerde zelfs 'voor heiden en tollenaar' uit de gemeente ver bannen te bidden". "De toekomst van het chris tendom in de wereld wordt mede bepaald door deze kerk en haar boodschap aan de mensheid in nood. Op veel fronten zet zij zich in. Onder zoveel volkeren moet zij de draagster zijn van het evan gelie van de Heer in de wereld. Die wereld is niet gediend met achterhoedegevechten, die de Rooms-Katholieke Kerk zouden hinderen om tegen de dreigende luchten die ene Naam te schrij ven van Hem, die 't al regeert". Bidden "Bidden is: uitrusten bij God en telkens opnieuw de kracht ont vangen die nodig is om op te staan en verder te leven". A. van der Zij pp op de voorpagina van het 'Algemeen Doopsgezind Weekblad' onder het opschrift 'Gebed zonder einde': "Onze gebeden zijn nooit af omdat wij nooit af zijn. Ons le vensontwerp blijft hoe dan ook een avontuur, een weg met hob bels en kuilen. Terugkijkend kan je hoofd rood worden van schaamte om watje allemaal ver keerd hebt gedaan. Je kunt ook springen van vreugde omdat het zo goed was wat er gebeurde". "Natuurlijk zijn er mensen aan wie je veel kunt verteilen, maar wat doe je met dingen waar geen woorden voor zijn? Hoe te spre ken over gemis dat je innerlijk verscheurt? Wat te vertellen over leegte, eenzaamheid? Wat moet je aan met dingen die meer ver geving behoeven dan een recht bank kan schenken?" "Soms heb je een groter ge hoor nodig. God. Je kunt tot Hem spreken. Het kan ook zijn dat je Hem in-een naaste ont moet. Dat voel je meteen. Lange inleidingen en verklaringen zijn voor Hem niet nodig. Zelfs woor- denhoeven niet altijd. Geef je ge dachten vleugels en ze komen wel bij Hem terecht. Kent ons ge bed geen einde, Zijn bereidheid tot luisteren evenmin". S. J. DE GROOT LEIDEN Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Al- blas, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. Poot, Zoetermeer. 5 ds. Boer, Benthuizen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. M. v.d. Vel den; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9 30 ds. Hortensi- us en pastoor v. Well. 11.15 ds. Horlensius; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Nauta; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, ha, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 prof. dr. v. Gennep; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; 'Stevenshof' (geb. 'Dijkhof') 10 ds. Rietveld. Acad Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Kramer. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Christ, Kat wijk aan Zee. Endegeest zie Oegstgeest. Ge- ref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) in zijzaal 10.30 dovendienst, hr. H. A. Landman, zie verder Bethl.kerk Drift str.; Oude Vest zie Hoogl.kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 kand. mevr. M. R. Limburg; Merenwijk zie herv. gem. Geref. K. Vnjg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 lees- dienst. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. v. 't Hof, pred. Diakonessenhuis; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk Pie- terskerkstr.) 10 mevr. ds. C. A. Philipse. Bap tistengemeente (Petrakerk Surinamestr.) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 evang. R. Sussenbach, 10.30 evang. A. Meulenberg. Evangeliecentrum- Pmksterbew (Bethlehemskerk Lammer markt) zo. 10 evang. G. Spreeuwers. wo. 8 evang. J. Zandstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 br. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30. 10 30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw- singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 10.30; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30.10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES Herv. Gem. 9.30 ds. Wijngaar- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel. 7 kand. mevr. E. Hagen, Leiden. Geref. Kerk 9.30 mr. Th. Vreugdenhil, Koudekerk, 6.30 mevr. ds. Attema-Roosjen. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. J. Lof, 3.30 ds. W. van Benthem. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Wilschut, ha, 6.30 ds. .Jonkman, ha; Kruiskerk 9.30 hr. J. de Haan, Zevenhoven; Opstandingskerk 9.30 ds. Boer, ha, 6.30 ds. Ommering; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar. 7 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Ver heul, 10.30 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. J. Drop. Putten, Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk Mar- .kerk 9.30 ds. Jonkman, ha, 6.30 ds. Wilschut, ha, Salv.kerk 9.30 ds. Ommering, ha, 6.30 ds. Boer, ha. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 ds. E. de Boer, 5 ds. W. v.d. Jagt. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 kand. J. Winter, 4,30 ds. J. Mudde, Breu- kelen. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Bapt.gem. (Molenwerf- str. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. P. Mietes. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. W. Veenstra. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. P. Waljaard. Pink stergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljant- str. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering, O geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Den Dikken, Oldebroek. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen'. Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 hr. J. Zoomers. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst, ha. BODEGRAVEN Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Verduin, Zeist, 6.30 ds. v.d. Hoef: Salv .kerk 9.30 mevr. ds. K. van Middendorp-Son- neveld. Reeuwijk. 6.30 ds. Schipaanboord. Wadd.veen; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. v.d. Hoef. 6.30 ds. Cnossen, Delft. Geref. Kerk 9.30 ds. W. A. v.d. Berg, afscheid, 6.30 ds. Elderman. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Rietveld, Overberg. 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. Smalmg, Rijnsburg. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong. 6.30 ds. v.d. Pol. Geref. Gem 9.30 leesdienst. 3.30 ds.B v.d. Heiden. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijn- str. 83) zo. 9.30, di. 8. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. Bovenberg, Leiden, 5 ds. G. de Jong, Boskoop. Rk Kerk dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo, 9. HILLEGOM Herv. Gem. 9.30 ds. Hofland en ds. Rothfusz, ha, 7 ds. Rothfusz, ha; Parkwijk 7 nam. ds. Hofland, ha. Geref. Kerk ('Hoek steen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde. Rk Kerk Mart. zat. 7. zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 kand. K. Haas noot, Lisse. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Sloof, 6 ds. H. Poot. Stads kanaal. jeugddienst; Ontm.kerk 10 kand. v. Dis, Wassenaar, 6.30 ds. Sloof. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 6.30 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. C. v.d. Berg. 6 ds. Christ; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. C. v.d. Berg; Ichthusk. 10 ds. Bogaard, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Vroegindeweij, S ds. Schuurman; Maranatha- kerk (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vis ser. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. 'De Hoek steen' (Burgersdijkstr.) 9.30 Duitse dienst. Pf. F. Wattjes. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster. 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9 en 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Beste- vaer-mavo) 9.30 ds. C. Kaalsbergen, 7 hr. M. van Rijn. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. M. Stam, Geleen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Oort, R.dam, 7 ds. De Goede, Waar der. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10ds. Knorth, ha. 6.30 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen, ha. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.-zieken- huis 9.30 dr. A. de Kuiper. 10.45 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zljlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN- Herv. Gem. 9.30 ds. A. N. Riet veld. Amerongen. Geref. Kerk 9.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp, 7 ds. Los, Nieuwegein. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.16. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Boswijk, ha. Geref. K. Vrijg. (Prlnsessestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. Th. Hoff. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 ds. v.d. Dussen, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 9.30 en 4 ds. Den Boer, ha. Evangeliegemeente (Heerewqg 52a) 9.45 hr. N. Asberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Ma- riakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif, ha. Geref. Kerk 9.30 dr. C. Wigmans. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Beek huis, R.dam. Remonstr. Gem. 10 ds. Friede- rich, startdienst. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 en 7 ds. Schou ten, Baambrugge. ha. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10ds. Meijering, V.schoten, 5 ds. Kuyt, Hellouw; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Lo- ran, Loosdrecht, 8 nam. Duitse dienst. Pf. F. Wattjes; De Rank (Golfbaan) I0ds. Groenen dijk, Sommelsdijk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Elgersma; Vin- kenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. Ruiten burg, ha. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. M. de Ridder. 'Sole Mio' 9 ds. Ruitenburg, ha. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nijkerk; De Zilk 10 ds. Vegter, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. G. E. Zevenbergen; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. E. Visser, L.dorp. 7 hr. A. van Kapel, avondgebed. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Wendt, Bun schoten. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange, ha. Van Wijckerslooth 4 nam. ds. A.(de Kuiper. Endegeest 10 ds. N. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk'zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. M. B. Blom, O.geest. Geref. K. 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Zijl. Remonstr. Gem. 10 ds. G. Bloemendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Hoeven, 7 drs. S. Koopmans, Leiderdorp. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Alphen. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. v.d. Woude, Wassenaar; Im- manuelkerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Ribberink; Maranathakerk 9.30 ds. Cziria. 7 mr. Th. Vreugdenhil, Koudekerk. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 evang. M. Brands. Rijsenhout. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Vol- lebregt. Geref. Kerk 10 bevestiging ds. R. W. Biewmga door ds. Bras en intrede ds. Biewin- ga, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref K. 10 ds. Aarnoudse. 7 afscheid ds. Aarnoudse in ge ref. kerk (Julianalaan 10). Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof. Wou- brugge. 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. De Reus. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 dr. Vermeulen, zangdienst. Geref. Kerk 9.30 hr. D. J. Brouwer, 6.30'ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. Heida, 5.30 lees dienst. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Meij Mecima, Den Haag. 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot. Hulp en Heil-kerk (Schaken- bosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag1 (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeu wenhoekkade) 9.30 ds. Boer, Benthuizen, 4.30 ds. Muilwijk, Monster. Geref. Kerk 10 ds. j De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. A. Geelhoed, 2.30 ds. J. Krijtenburg. Rk I Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. De Jager, Schoonhoven; Hoek steen 9.30 ds. Schipaanboord, 3 ds. Goos- sen, aangepaste dienst, 6.30 ds. Kunz; Bet- helk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. v. Eijk, Gouda; Rehoboth-school 9.30 vie. W. Groenenboom; Imm.kerk 9.30 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm- .kerk 9.30 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruis kerk) 8.30 ds. Kooy, Capelle, 2.30 ds. H. de Vries, Zwijndrecht. Remonstr. Gem. 10 ds. Hooykaas, Den Haag. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis, 7 muziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v.d. Beid, Katwijk; Dorpscentrum 9.30 ds. L. J. Geluk, R.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 drs. M. Roos, Leiden. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff. Nieuwveen, 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 6.30 ds. A. Noordam, Bleiswijk, jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans, Alphen, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, 7 hr. J. de Haan. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10drs. G. Bro- kerhof-v.d.Waa. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 ds. Verdoorn, Wadd.veen, 6.30 ds. Nieuwen huis, Alphen. Remonstr. Gem. 10 ds. R. Thie- me-Tiesing. Kerk 'Open Hof in Katwijk aan den Rijn. Geref. Kerk 9.30 hr. J. W. Hoffenaar, Voor hout. 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. N. Brandsma Rk Kerk zat. 7,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2