Het tweede ambt der natie 'De patiënt is hier volkomen safe' Vice-president: balanceren tussen roem en vergetelheid AZL hanteert strenge regels bij medische experimenten Dan Quayle: door Bush gekozen om zijn jeugd en Lyndon Johnson: door Kennedy's dood uit de ver- Spiro Agnew: na een corruptieschandaal van het conservatisme. itoto afp> getelheid geraakt. (foto anp> toneel verdwenen. (foto anpi Een vice-president die plotseling de president moet opvolgen, gaat beroemd de geschiedenis in. Maar blijft hij als tweede man zonder noemenswaardige taken tussen de coulissen, dan is hij snel vergeten. Al twee maanden lang is in de Verenigde Staten niet zozeer de toekomstige president het gesprek van de dag, maar vooral zijn 'running mate'. Is die dan zo belangrijk? Ja, zo blijkt uit de geschiedenis. Vaker dan men zou denken. door Wim Meiners Alle aandacht had deze week naar George Bush moeten uitgaan. Maar zijn voorspelbare benoeming tot presidentskandidaat werd over schaduwd door zijn keuze van Dan Quayle als tweede man. Dagenlang bleef de spanning erin. Wie zou Bush nemen? Bob Dole. die de pest aan hem heeft? Diens vrouw Elizabeth? Een neger, om Mike Dukakis dwars te zitten, die Jesse Jackson passeerde en Lloyd Bentsen uit Bush' staat Texas Het werd Dan Quayle. de jonge senator uit Indiana, gekozen om zijn jeugd en zijn conservatisme. Iedereen verrast, eerst aangenaam, later onaangenaam. De tweede man bleek stinkend rijk te zijn zonder er zelf voor te hebben hoeven werken en hij ontwijkt vragen over een uitje met een naaktmodel. Maar boven dien heeft hij via relaties buiten de mili taire dienst weten te blijven ten tijde van de Vietnam-oorlog. Hij was trots, pochte hij, op zijn zes jaar bij de Nationale Gar de, een soort BB. Eens in de maand een avondoefening, en voor de rest lekker studeren. Vergetelheid Dallas herinnert iedereen zich tegen woordig in de eerste plaats als een televi sie-serie en pas daarna als de stad in Texas waar een kwart eeuw geleden pre sident John Kennedy werd vermoord. Maar niemand herinnert zich dat Dallas ook de naam was van een vice-president in de vorige eeuw: George Dallas. Hij diende van 1845 tot 1849 onder president Polk, een van de krachtigste bewoners die het Witte Huis ooit geherbergd heeft. John Nance Garner, ook al zo'n verge ten grootheid. Toch is ook hij vice-presi dent van Amerika geweest, maar liefst acht jaar. En niet eens zo lang geleden: van 1933 tot 1941. Hij vond het een waar deloze baan. zei hij. "nog geen warme kwispedoor waard". Na acht jaar hoefde hij niet meer. Stom, want als hij Franklin Roosevelt trouw was gebleven, was hij in 1945 president geworden. En dan was hij stellig niet vergeten. Harry Truman ken nen we immers allemaal nog. Al was het maar vanwege de atoombom op Hirosji- Een patiënt die fungeert als medisch proefpersoon moet daarvoor bij volle bewustzijn toestemming geven, zo is de regel in de medische wereld. In de praktijk wordt daarvan weieens afgeweken, ontdekte dr. Lucas Bergkamp na een onderzoek waarop hij vorige week promoveerde. Reactie van het AZL Leiden: "We kunnen niet voor anderen spreken, maar bij ons is een patiënt volkomen safe". door Paul de Tombe De geneeskunde ontwikkelt zich steeds verder. In eerste instantie in laboratoria, vervolgens via experi menten op dieren en. uiteindelijk via medische proeven op mensen. Anders dan voor proefdieren bestaat er nog geen wetgeving die specifiek be trekking heeft op het medische experi ment met mensen dat zich laat definië ren als 'medisch handelen dat niet uit sluitend is gericht op het welzijn van de patiënt, maar dat ook een wetenschappe lijk doel nastreeft'. Er staat wel een wet op stapel, maar het zal nog wel enige tijd duren eer die daadwerkelijk wordt ingevoerd. Toch kan de onderzoeker in Nederland in de tussentijd niet zomaar zijn gang gaan. Al gemeen wordt de regel gehanteerd dat een patiënt die als proefpersoon fungeert daarvoor bij volle bewustzijn zijn toe stemming moet geven. Elk onderzoek- voorstel moet bovendien worden aange meld bij de medisch-ethische commis sies die veel ziekenhuizen hebben inge steld. Discussie Het probleem is alleen dat nog niet ie der ziekenhuis zo'n commissie kent en dat die commissies nogal uiteenlopend op dezelfde voorstellen reageren. Wat voor de een aanvaardbaar is vindt de an der veel te dol, zo bleek de arts en jurist dr. L. Bergkamp die vorige week aan de universiteit in Amsterdam promoveerde op het onderwerp 'Het proefdier mens'. Hij ontdekte dat niet overal even streng de hand wordt gehouden aan het toe stemmingsvereiste. Zijn bevindingen hebben de discussie losgemaakt. "En terecht, want dit is een zaak die iedereen raakt. Iedereen is pa tiënt of potentiële patiënt, dus de men sen moeten er van doordrongen worden dat ze doorvragen als ze de angst hebben dat ze in een onderzoek terecht zijn geko men", betogen professor Heieen Dupuis (hoogleraar medische ethiek) en mr. drs. Dick Engberts. Ze zijn beiden lid van de commissie medische ethiek van het Academisch Ziekenhuis en de medische faculteit Lei den. "En dat is een van de strengste com- Ziedaar het verschil. Een vice-presi dent die plotseling de president moet op volgen, gaat beroemd de geschiedenis in. Maar moet hij als tweede man zonder noemenswaardige taken tussen de cou lissen blijven zitten, dan raakt hij in de vergetelheid. Hij, inderdaad, want tot dusverre is er nog nooit een vrouw aan te pas gekomen. Alleen vier jaar geleden presenteerde Walter Mondale mevrouw Geraldine Fer- raro als zijn running mate, de eerste vrouw die deze eer te beurt viel. Het duo leed een smadelijke nederlaag. Op ieders lip Arqerikanén hebben een vreemde houding tegenover hun kandidaten voor het tweede ambt van de natie. Als de par tijconventie zo ver is dat ze dc betrokke ne moet aanwijzen, dan is hij eventjes de man van de dag en is zijn naam op ieders lip. Alsof hij een topfunctie moet gaan bekleden. Maar zodra hij na de verkiezingsdag in derdaad gekozen is blijkt het niet alleen geen topfunctie te zijn, maar interesseert bovendien bijna niemand zich meer voor hem. Wie herinnert zich nog namen als Charles Fairbanks, Charles Dawes, Tho mas Marshall of Alben Barkley? Alle maal in deze eeuw nog vice-president ge weest, evenals Nelson Rockefeller. Maar missies van het hele land", stellen ze vast. "Patiënten zijn hier echt volkomen veilig, er is geen sprake van dat er medi sche experimenten worden uitgevoerd zonder dat ze toestemming hebben gege ven. En niet aanspreekbare mensen on dergaan helemaal geen experimenten. Als dat wel het geval zou zijn, zou dat heel snel bekend zijn en daarmee zouden we onze reputatie zodanig te grabbel gooien dat dit ziekenhuis geen jaar meer zou bestaan". Dat laatste kunnen ze met zoveel ze kerheid beweren omdat het AZL Leiden op het gebied van aangevraagde onder zoeken 'de grootste jaaromzet' heeft van die kennen de meeste mensen alleen maar vanwege zijn geld. Totdat er iets met de president ge beurt. Dan wordt de lintendoorknipper en de bezoeker van buitenlandse staats begrafenissen vanuit het niets ineens een figuur van topgewicht. Dat zijn de Amerikanen zich zeer wel bewust. Van daar hun grote aandacht voor hem tij dens de conventies. Alhoewel, het besef ligt vermoedelijk toch iets dichter aan de oppervlakte. Want bijna éën op de vier presidenten is voortijdig opgevolgd door zijn vice-president. Dus het komt nogal vaak voor. In de laatste vijftig jaar zelfs ëen op de drie. En dan is de nummer twee opeens geen Zijne Overbodige Excellentie meer, zoals Benjamin Franklin die functie ooit omschreef. Wel loopt hij het risico gedu rende de resterende ambtstermijn door critici te worden betiteld als Zijne Toe valligheid, zoals Teddy Roosevelt in de eerste jaren van deze eeuw ontdekte na dat hij de doodgeschoten McKinley had opgevolgd. Hij had daar een gloeiende hekel aan en was als een kind zo blij toen hij in 1904 op eigen kracht herkozen werd. Top-tien Truman, Theodore Roosevelt, met hen zijn meteen twee klinkende namen ge noemd. Als aan historici wordt gevraagd het land. Met 180 tot 200 onderzoekvoor- stellen waarbij een paar duizend mensen betrokken zijn spant Leiden op dat ter rein nationaal de kroon. "Terwijl we toch niet het grootste ziekenhuis zijn", aldus Dupuis en Engberts. "Maar onze commissie bestaat al sinds 1976 en is daarmee een van de oudste in Nederland. We hebben dus meer erva ring en traditie, en we toetsen echt alles. Iedere extra prik passeert hier. Dat is waarschijnlijk niet overal het geval. Er zijn grotere ziekenhuizen waar minder onderzoekvoorstellen worden gedaan. Dat betekent dus dat er minder worden aangemeld en dat er mogelijk een aantal wie van de veertig presidenten de beste zijn geweest en dat doen ze in Amerika regelmatig dan bevinden deze twee zich onveranderlijk bij de top-tien. Dus kennelijk luistert de keuze van een vice- president nogal nauw. Dat blijkt ook wel. want als Lyndon Johnson na de dood van Kennedy niet president was gewor den, hoe was het dan Vietnam vergaan? En men moest vooral ook de tijdgeno ten van Johnsons naamgenoot, Andrew, niet vertellen dat de keuze van een vice- president niet nauw luisterde. De partij genoten van Abraham Lincoln hadden gehoopt dat de zuidelijke opstandelin gen na de burgeroorlog tussen North and South behoorlijk over de kling zouden worden gejaagd. Maar wat gebeurde? Lincoln werd vermoord, en zijn opvolger Johnson bleef in Lincolns geest de verzoenlijkheid zelve tegenover de ver liezers. Het kostte hem bijna zijn baan. Eén senator meer, en niet Nixon maar Andrew Johnson was het eerste slachtof fer van een afzettingsprocedure geweest. Om maar te zwijgen over Chester Ar thur. Die was in 1880 naast James Gar field geplaatst, als goedmakertje voor de Republikeinen van New York, die hoop ten dat de nieuwe regering in deze sa menstelling de ambtelijke corruptie niet te lijf zouden gaan. Garfield werd ver moord, en Arthur trad aan. Met de mede deling dat hij niet meer aan de volgende wordt achtergehouden. Het wil niet zeg gen dat patiënten daar vogfelvrij zijn dat kun je niet bewijzen maar wel dat het er anders aan toe gaat". Juist om dat verschil weg te werken zou de overheid strengere regels moeten opstellen voor het medisch experimen teel onderzoek met mensen. Het con cept-voorstel voor de nieuwe wet, dat be gin dit jaar werd gepubliceerd, verbiedt echter niet uitdrukkelijk experimenten uit te voeren met patiënten die geen toe stemming kunnen verlenen. Dat komt dus nog wel degelijk voor, zoals het ook voorkomt dat mondige patiënten zich pas achteraf bewust worden van het feit verkiezingen zou meedoen en dat het voortaan afgelopen moest zijn met de corruptie. De mannetjesmakers in de partij hadden deerlijk op het verkeerde paard gewed. Sterfelijk "Snapt dan niemand dat er maar een leven zit tussen deze gek en het presi dentschap?". Met die woorden probeer de senator Mark Hanna uit Ohio in 1900 nog zijn partijgenoten er van te doordrin gen hoe belangrijk de keuze van een kan didaat voor het vice-presidentschap is. Aan zijn woorden was te merken dat hij niet gelukkig was met de partijvoorkeur voor Teddy Roosevelt. Een jaar later zou den velen nog eens aan zijn woorden denken. Natuurlijk, iedereen wist van die 'ster felijkheid' van presidenten. In de achter liggende eeuw hadden al vier staatshoof den voortijdig het loodje gelegd. Maar de ervaringen met de opvolgers van Lin coln en Garfield hadden de Republikein se partij nog niet echt tot nadenken ge stemd. Dat bleek niet zozeer in 1900, want toen kozen ze uiteindelijk toch een puike kandidaat, senator Hanna's afkeer ten spijt. Het bleek wél in 1912, toen bijna 4 miljoen mensen op een vice-presidents- kandidaat stemden die al was overleden. dat ze bij een proef betrokken waren, zo is gebleken uit een, onderzoek van de consumentenbond. "En dat is ronduit schandalig", stellen Dupuis en Engberts vast. "Wij eisen dat patiënten, die meedoen aan een medisch experimenteel onderzoek, daarover wor den geïnformeerd en die informatie schriftelijk mee krijgen. Als de patiënt de mondelinge uitleg dan niet heeft be grepen kan hij het later nog eens terugle zen of overleg plegen met zijn huisarts. Een patiënt moet nee kunnen zeggen en toch de optimale behandeling krijgen, en hij moet uit het onderzoek kunnen stap pen op elk moment dat hij dat wil. We proberen vóór alles te voorkomen dat mensen zich opeens verbijsterd realise ren dat ze deelnemen aan een medisch experiment". "We kunnen ook stellen dat zoiets hier in Leiden bijzonder weinig gebeurt", zegt het tweetal. "De controle is welis waar alleen preventief, maar er is wel de gelijk een stok achter de deur. Zonder beoordeling van de commissie geeft de directie geen toestemming voor het ex periment. En zonder toestemming wor den artsen die zoiets op touw zetten niet gedekt door de aansprakelijkheidsverze kering van het ziekenhuis. Dan zijn ze dus persoonlijk verantwoordelijk voor eventuele schade. Het is nooit gebeurd, maar je kunt er verzekerd van zijn dat zo'n arts ook hevig op zijn vingers zou worden getikt door de tuchtrechter. Er zou zelfs een strafrechtelijk onderzoek kunnen volgen, want iemand in onder zoek nemen die niet is geïnformeerd is een ernstig delict. Het is tenslotte zijn lijf en daar hebben wij geen recht op". Lijdend voorwerp Zo luidt althans de opvatting in Neder land en Scandinavië, waar de relatie arts patiënt vooral in de jaren zestig meer en meer is gedemocratiseerd. Elders is die verhouding nog veel meer autoritair. "In Engeland, Frankrijk, Italië en Spanje heb je als patiënt niets in te brengen. Daar wordt je niet eens verteld dat je doodgaat. Een patiënt is daar nog lijdend voorwerp", beweren professor Dupuis en mr. drs. Engberts. "Maar soms moeten we wel gebruik maken van de onderzoeksresultaten uit die landen. Het meest dramatische voor beeld is wat dat betreft een borstkanker onderzoek. De vraag was of het bij een tumor van bepaalde grootte beter was de borst te amputeren of het gezwel eruit te halen. Daarbij zou de lotingprocedure in werking treden. Door loting zouden twee groepen worden gemaakt, maar de vrou wen die erbij betrokken waren wilden dat niet. Die wilden zelf beslissen wat er Het betrof de tweede man van William Howard Taft, de dikste president uit de Amerikaanse geschiedenis. Die tweede man. James Sherman, was al ziek toen hij door de partij werd be noemd en stierf een week voor de verkie zingen. Niemand veranderde nog de stembiljetten, want dat was te veel werk. De vervanging, die kwam nog wel eens. Hetgeen overigens niet nodig was, want Taft verloor de verkiezingen van Woodrow Wilson. Trouwens, die vervanging was heel duidelijk in de wet geregeld. Als de presi dent zou doodgaan, en er was geen vice- president, dan ging het ambt automa tisch over op de minister van buitenland se zaken, daarna financien, defensie, jus titie en zo verder. Aan tussentijdse ver kiezingen doet de Amerikaanse Grond wet niet. Het was nog nooit nodig ge weest, maar kwam de nood aan de man. dan was er altijd een president beschik baar. Meerderheid Met het presidenten-sterftecijfer van eén op vier had de nood heel wel aan de man kunnen komen. In de laatste twee honderd jaar heeft Amerika liefst veertig jaar geen vice-president gehad. Tegenwoordig kan dat niet meer. In 1967 besloot het Congres dat er voortaan altijd een vice-president moet zijn. Als de functionaris zou opstappen of overlij den. moest de president voortaan een an der voordragen, en die behoefde dan slechts een eenvoudige meerderheid van het Congres achter zich te krijgen. Al snel kwam de maatregel van pas. In 1973 verdween vice-president Spiro Agnew na een corruptieschandaal van het tapijt. Het Congres benoemde vervolgens Ge rald Ford. en alweer bleek hoe nauw zo'n besluit luisterde, want nog geen jaar later was Ford president, toen Nixon opstap te. En dat van die minister van buiten landse zaken, die de derde in rij is, dat geldt ook al niet meer. Harry Truman vond in 1947 dat de vice-president eigen lijk een gekozen functionaris zou moeten zijn. en dus gingen de leden van het par lement voor. Sindsdien wordt de minis ter van buitenlandse zaken voorafgegaan door de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden en daarna de waarnemend voorzitter van de Senaat. Deze laatste zou dan meteen de echte voorzitter van de Senaat kunnen wor den. want dat is de enige officiële taak van de vice-president. "Dat kan ieder een. de Senaat voorzitten", zei vice-presi dent Tompkins in 1812, en ging thuis iets anders doen. Sindsdien komen ook zijn opvolgers alleen maar als er een belang rijke stemming moet worden gehouden, want bij stakende stemmen geeft de voorzitter de doorslag. Ruiken Ruiken aan de macht, dat is het enige dat de tweede man van een levende pre sident te doen krijgt. Weliswaar hebben de presidenten Carter en Reagan meer dan hun voorgangers de vice-president betrokken bij de beraadslagingen, de nummer twee wordt tegenwoordig nog weieens op een belangrijke missie ge stuurd, maar ook worden ze niet zelden zonder aanwijsbare reden ineens buiten gesloten. Er aan ruiken, meer is het niet. moest gebeuren; en gelijk hadden ze. De ene helft zei: haal de borst er maar af, de andere helft wilde alleen het gezwel laten verwijderen. Toen waren er dus wel twee groepen, maar daarmee was het onder zoek verloren, want de mensen hadden zichzelf uitgeselecteerd en daarmee wa ren er onzuiverheden binnengeslopen "Als nou over de hele wereld hetzelfde was gebeurd als bij het Nederlandse on derzoek, zouden we dus nooit hebben ge weten wat de beste methode was. Maar in het buitenland is het gewoon anders gedaan. Bij de ene vrouw die binnen kwam ging de borst eraf, bij de ander werd het gezwel eruit gehaald. Na enige tijd bleek dat het bij een bepaalde groot te van het gezwel even veilig was om de borst te sparen. Dat weten we nu dus, al is de manier waarop we het te weten moesten komen stuitend". Dilemma Het is een van de vele dilemma's waar voor de toetsingscommissies komen te staan brij de beoordeling van aanvragen voor medische experimenten. In zeven tig procent van de gevallen zijn die ge richt op het uittesten van nieuwe genees middelen, maar ook operatietechnieken, narcose- en pijnbestrijding, sociaal-psy chologisch onderzoek en genetisch on derzoek kunnen ertoe behoren. Ook daarbij dienen de problemen zich soms aan. "Bij mensen die kinderen wil len hebben en voor een erfelijkheidsad vies komen. Die mensen kunnen op dat moment nog niets hebben, maar na het onderzoek zou je kunnen voorspellen dat ze ernstig ziek worden. Hoe vertel je dat? Om nog maar te zwijgen van de fa milieleden die geen onderzoek hebben gehad maar voor wie het ook consequen ties kan hebben. Datzelfde doet zich ook voor als je bij een onderzoek iets vindt waar je niet naar zocht. Dan moetje voor af toch goede afspraken met de patiënt maken of hij dat wil weten of niet". In zo'n geval kan iemand weieens be wust afzien van informatie. De hoofdre gel is dat patiënten recht hebben kennis te nemen van alle medische gegevens over henzelf. Daar houdt het AZL zich streng aan. "Zelfs bij experimenten die een geringe.belasting meebrengen, zoals een keer extra bloed prikken of een extra foto maken, zullen we die informatie ge ven en om toestemming vragen. Dat is onze vaste regel. De invoering van de nieuwe wet zal voor de academische zie kenhuizen dan ook geen ver strekkende gevolgen hebben omdat de normen al zo streng zijn". "Anders ligt dat voor huisartsen en verpleegtehuizen die er ook onder val len. De wet stelt verplicht dat zij hun on derzoeken ook aanmelden, maar hoe hou je daar zicht op, hoe controleer je dat en welke stokken heb je achter de deur? Daar is een controle-apparaat voor nodig en dat is er niet. En we denken ook niet dat zoiets er zal komen. Naar onze indruk is dat een grote barrière voor de invoe ring van de wet. Die invoering zal dan ook nog wel enige tijd op zich laten wachten. Maar het is wel goed dat de dis cussie erover is aangezwengeld". Prof. Heieen Dupuis en mr. drs. Dick Engberts: "Toestemming vragen, dat is onze vaste regel". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25