'Als het moet reken ik rap Dofferhof komt uit geslagen positie terug Ook Japan te sterk voor honkbalteam Seoul in de marge Adrie van der Póel aast op regenboogtrui SPORT PAGINA 15 Helm Australische officials hebben on langs in Melbourne de noviteit ont huld, die de nationale wielrenselec- tie in Seoul aan medailles moet hel pen: een aërodynamische helm. Een ruimtelaboratorium verrichtte maandenlang onderzoek naar de ontwikkeling van de hoofdbe schermer. Het resultaat is een helm, gemaakt van lichtgewicht materiaal, die bovendien is voor zien van 'unieke' (volgens de on derzoekers) windvleugels. De voorzitter van de Australi sche wielerfederatie is laaiend en thousiast over de futuristische aan blik van zijn wielrenners. Volgens Ray Godkin haalt de gestroomlijn de helm zeker een halve seconde af van de nationale toptijd op de vier kilometer ploegenachtervolging en maar liefst vijftien seconden van de recordregistratie op de 100 kilometer ploegentijdrit. „Dit keer", liet Godkin weten, „reizen we niet alleen mentaal en fysiek optimaal voorbereid af, maar staat de technologie ons ook nog eens bij. Dat moet resultaten opleve- Australië veroverde vier jaar ge leden in Los Angeles de gouden medaille op de vier kilometer ploe genachtervolging, voor de Vere nigde Staten en Westduitsland. Talen Veilig De maatregelen die Seoul heeft ge troffen om de Spelen te beveiligen zijn zo optimaal, dat de Olympiade morgen al van start zou kunnen gaan. Dat is althans de mening van de Indiër Ashwini Kumar, die door het Internationaal Olympisch Co mité is aangewezen de veiligheid rond de 24e Olympiade nauwlet tend in de gaten te houden. Na één van zijn laatste controles in Seoul, liet Kumar weten dat „de veilig heidsmaatregelen de beste zijn uit de geschiedenis van de moderne Spelen. De openingsceremonie zou moeiteloos morgen gehouden kunnen worden. Het IOC heeft op dit vlak geen enkele taak meer te verrichten". Volgens Kumar heeft Zuidkorea daarmee een huzarenstukje ver richt. Toen het land in 1981 de orga nisatie van de Spelen kreeg toege wezen, was de veiligheid volgens hem als „een baby. Nu kan ik spre ken van een sterke, gezonde vol wassene". Zuidkorea heeft het IOC-lid te vreden kunnen stellen door de in zet van 100.000 gediplomeerde vei ligheidsagenten, een kleine 200.000 veiligheidsvrijwilligers. een spe ciaal getrainde eenheid van 6.000 commando's, en de vermelding dat het leger (620.000 man) en de rijks politie (120.000) ten tijde van het evenement in permanente staat van paraatheid zullen verkeren... Televisiefoto's Het blijkt dus toch mogelijk scher pe foto's vanaf het televisiescherm te maken. Met de Olympische Spe len voor de deur heeft het bureau voorlichting foto-film-video uit Apeldoorn een aantal tips op schrift gesteld, waarmee de ama teurfotograaf thuis voor de buis zijn voordeel kan doen. 'Als u zich hieraan houdt, kan het eenvoudig niet mis gaan', steekt het bureau de fotografen die al vele vergeefse po gingen achter de rug hebben, een hart onder de riem. Op welke manier zijn Ben Johnson en Carl Lewis op de plaat vast te leggen? Voor een optimale televisiefoto moet in ieder geval al leen het licht van de tv worden ge bruikt, de gordijnen moeten geslo ten worden en lampen in de kamer gedoofd. Flitslicht is uit den boze, omdat de reflectie van de flits op het scherm - en dus ook op de foto - zichtbaar is. Aangezien de hoeveel heid licht van de tv bescheiden is, wordt aangeraden een gevoelige film - bij voorkeur 400 ISO - te ge bruiken. De camera moet worden inge steld op een tijd van 1/30 van een seconde, omdat een televisiebeeld je in 1/25 van een seconde wordt ge vormd. Bij een automatische of een direct-klaar camera, geeft de 400 ISO-film reeds voldoende zeker heid over de juiste belichting. Om dat 1/30 van een seconde een lange sluitingstijd is om uit de hand te fo tograferen, wordt aangeraden de camera trilvrij en recht tegenover het midden van de beeldbuis, op een statief of stevige ondergrond, op te stellen. Het beeldscherm moet het zoekerbeeld helemaal vullen. Het juiste moment van afdruk ken blijft uiteraard een kwestie van gevoel, maar het bureau voorlich ting foto-film-video wijst in dit ver band op het feit dat afzonderlijke, bewegende televisiebeelden van nature 'onscherp' zijn. Bij het isole ren van een dergelijk beeld valt het resultaat altijd tegen. Vandaar dat het beste afgedrukt kan worden op het moment dat het beeld niet al te veel in beweging is. Huldigingen en vertraagde herhalingen leveren om die reden nog altijd het beste resultaat op. OEGSTGEEST - Op het ten nispark van OLTC heeft Nico Dofferhof in het mannenenkel C de als eerste geplaatste Jan Mens verslagen met 3-6, 6-4. 6-3. Dof ferhof won eerder op de dag zijn afgebroken partij tegen Coen Dekker met 6-4, 6-3. Woensdag wilde Dofferhof die wedstrijd ge wonnen geven bij een 6-4, 1-0 voorsprong, omdat hij weg moest. Dekker nam de walk-over echter niet in ontvangst en gaf Dofferhof de gelegenheid om de partij een andere dag uit te spe len. Jack Manuputty schakelde Piet van Duyvenvoorden uit met 6-4, 6-0. Van Duyvenvoorden stond 4-2 voor in de eerste set, maar kon de spelreeks niet naar zich toe trekken. Manuputty had naar eigen zeggen 'nogal wat mazzel', want er waren veel bal letjes, die via het net aan de ande re kant kwamen, maar niet meer te halen waren voor zijn oppo nent. Manuputty speelde voor namelijk op vastheid. „Ik kon geen tempo hoger spelen. Harde forehands werden nog harder door Piet terug geslagen, dus ben ik maar overgegaan op alles terugslaan", aldus de winnaar. Van Duyvenvoorden kreeg de ballen niet diep genoeg en slaag de er daardoor niet in te scoren. Rob Anting-Sieberg en Bab Favoriet Mens uit tennistoernooi Oegstgeest geslagen Kralt speelden ongeveer hetzelf de spelletje: alles retourneren. Anting-Sieberg kan zelf geen tempo maken en hield de bal dus in het spel. Kralt had een off day, zijn forehand vloog alle kanten op, maar zelden de goede kant op. Zijn tegenstander trok dan ook aan het langste eind met 6-2, 6-1. Anting-Sieberg mocht ver volgens doorspelen tegen Koen Heringa. Hij begon goed met een 6-4 setwinst. Daarna was Heringa echter pas goed opgewarmd. Hij won de resterende sets met 6-3,6- 4. Bij de vrouwen dolf Sietske Huiskamp het onderspit tegen Loes van der Heiden met 3-6,6-4, 1-6. Joan Zonnevylle en Jossy van der Hoeve wonnen in het vrouwendubbelspel van Van der Heiden en Nelly Vogelaar met 6- 1, 7-6. Het was bijna een drieset ter geworden, want bij een 6-1,5- 3 stand veranderden Van der Heiden en Vogelaar hun taktiek en namen zij een 6-5 voorsprong. Hier lieten ze reeds een set-point liggen en in de tie-break even eens een keer bij een 6-5 voor sprong. Dieneke van der Plas en Thea de Gunst hadden tegen Els Westdijk en Krijn Ravensbergen een 'Katwijks onderonsje'. Het eerstgenoemde koppel won snel met 6-2, 6-1. Joly Drok en Ingrid Voskuyl hadden hun winst ook snel binnen tegen Joke Goutier en Attie Roest: 6-1, 6-0. Fred van Stierum gunde zijn tegenstander De Groot in het mannenenkel D slechts één ga me: 6-0,6-1. Sabine de Bruin ver sloeg de eerstgeplaatste Anne- mieke Veerkamp met 7-5, 7-5. De speelster van OLTC was lekker op dreef: ze spreidde en plaatste goed en kon op deze manier tot scoren komen. Ze maakte even eens veel punten met haar harde forehand, waar Veerkamp wei nig verweer tegen had. Beide sets keek De Bruin tegen een 5-4 achterstand aan, maar op belang rijke momenten was ze toch vas ter dan Veerkamp. In het mannendubbel moesten Verduin en Duyvenvoorden het Zboray in 6-2. Bij de Marijke de n Oormondt i Stijnman hoofd buigen Dahlhaus met 6-1 vrouwen wonnen Heyer en Ineke v< van het duo Slot er met 6-2,6-4. De eerste set ging ge makkelijk, de tweede moesten ze een achterstand van 4-2 ophalen. Daarin slaagden ze uiteindelijk toch, omdat De Heyer haar te genstandsters volledig ontregel de. Zoeterwoude De als vierde geplaatste op het tennistoernooi te Zoeterwoude, Marco Mattke, handhaafde zich op het nippertje tegen Gert-Jan Anker. Anker heeft wel aan de winst mogen ruiken; hij stond 6- 3 en 5-2 voor en had vier match points. Hij was echter te onge duldig om ze af te maken. Mattke bleef doorvechten. In de derde set werd hij erg rustig. De hoop van Anker was verdwenen. Matt ke speelde veel op Ankers back hand en scoorde hier vaak mee. Anker draaide enigszins om zijn backhand heen zodat er een vrij veld ontstond (3-6, 7-6, 6-3). Martijn Royen had weinig moeite met Vincent Goedege- buuren: 6-2, 6-1. Ook de favoriet. Patrick Kieboom, maakte korte metten met Alexander van der Berg: 6-2, 6-4. Stephan Pietersen moest het loodje leggen tegen Eelco Adrichem. Adrichem was oppermachtig en won met 6-0, 6- 2. Adrichem moet dit toernooi winnen om bij de 'Masters' te ko men. Liesbeth Hooghoudt sloeg bij de vrouwen tweemaal toe met 6-1, 6-2, de eerste keer was tegen Lisette van der Mey en de tweede maal was tegen Audrey Bonnet. Hiermee heeft zij zich verzekerd van een plaats bij de 'Masters'. De ongeplaatste Bennie de Bruin won knap van Ronald Klein in het mannenenkel D. Hij spreidde beter en was krachtiger dan Klein. Zijn service-volley liep ook goed. Cor-Jan van der Jagt besliste de wedstrijd tegen Thijs Michielsen in zijn voordeel 6-4, 7-5. Van der Jagt speelde aanvallend en scoorde regelma tig aan het net. Ivor Bergsma moest gisteren ook in D opgeven (hij gaf de dag ervoor reeds in C op) wegens een blessure aan de elleboog. Jeroen Vink stond bij het moment van opgave met 6-2,3-1 voor. Marieke Bethlehem was te vast voor Lis- sette van der Mey: 6-4. 6-2. Erika Wijsman zit nu zowel in D als in C in de halve finale. Zij had zich al in C voor de halve finale ge plaatst en haar zege van 6-2, 6-2 op Kirsten Bierman leverde haar de halve finale op in D. De als tweede geplaatste Francoise Vel- zel kon op de mateco banen niet in haar spel komen tegen Nancy Faas, die haar met 6-1, 3-6, 6-4 versloeg. ESTHER VAN ZUUREN Het organisatiecomité van de Spe len in Zuidkorea heeft maar liefst 6.000 tolken ingeschakeld om de communicatie met de 161 deelne mende landen gaande te houden. 48 landen spreken weliswaar En gels, 21 Frans en Spaans en 19 Ara bisch, maar men heeft uitgerekend dat nog eens 49 andere talen wor den gebruikt. Vandaar de inzet van de duizenden tolken, die zich voor het merendeel vrijwillig hebben aangemeld voor vertaalwerkzaam heden. Zeventig procent bestaat dan ook uit studenten. KAPELLE-BOS (GPD) - Hij ziet er afgetraind uit, op het magere af zelfs. Het lijdt geen twijfel: Adrie van der Poel staat op scherp voor de titelstrijd. Hij verwacht er veel van, heel veel. Drie keer greep hij net naast de regenboogtrui. Werd hij afgescheept met zilver. Een maal op de weg en tweemaal in het veld. Het wachten is op een gouden plak. Het zou hem dubbelgoed uitkomen nu hij afscheid neemt van PDM en volgend seizoen kopman wordt van een nieuwe ploeg onder leiding van Walter Godefroot en zijn schoonvader Raymond Poulidor. De veronderstelling dat hij louter om financiële redenen vertrekt, wijst Van der Poel resoluut van de hand. „Andere zaken hebben ook een belangrijke rol gespeeld. Wat PDM komend jaar gaat doen ligt niet zo in mijn straatje. Ze gaan goeie renners wegdoen en er nog betere voor terugpakken. Daar schuilt het gevaar in dat je te veel goeie coureurs bij elkaar krijgt. Dat zie ik niet zitten. Je hebt Rooks, Le- Mond, Theunisse, Dhaenens. Alle maal jongens die ook op mijn ter rein (de klassiekers) zitten. Vind ik te veel worden. Niet dat ik hen het succes niet gun, maar ik denk wat dat betreft eerst aan mezelf'. De ontwikkelingen in de voor jaarsklassiekers hebben Adrie van der Poel aan het denken gezet. In Milaan—San Remo en de Ronde van Vlaanderen kon hij met Rooks en Theunisse in zijn buurt het karwei niet afmaken, waarna hij in Luik—Bastenaken—Luik met een vroege aanval zijn beide ploegmaats verraste en alsnog zijn fel begeerde klassieker won. Van der Poel: „Je mogelijkheden zijn beperkt met vijf sterke renners in een ploeg. Normaal gesproken zijn Milaan—San Remo, Vlaande ren en Parijs—Rou,baix mijn wed strijden. Daarin moet ik het ma ken. Rooks en Theunisse zijn in de Waalse klassiekers beter dan ik-; maar ik ben gewoon slimmer dan die twee. Vandaar ook mijn taktiek naar Luik". Uitdaging „Volgend jaar ben ik weer de eni ge kopman. Dan móet ik meezit ten, kan ik me niet permitteren om af te haken als het eens een keer wat minder gaat. Dat is een nieuwe motivatie voor mij, een uitdaging. Daar hou ik van. De afgelopen maanden heb ik gemerkt dat ik soms wat gemakzuchtig werd. Had ik ook na twee, drie seizoenen bij andere ploegen. Dat is verkeerd. Dan wordt het de hoogste tijd om een nieuwe uitdaging te zoeken". 'Poeleke' pauzeert even. De keel moet gesmeerd. Niet met een drankje, maar met een antibiotica- spray. Hij sukkelt al wekenlang met een lichte ontsteking. Door gaans een fluitje van een cent, een kwestie van enkele dagen als je de juiste medicijnen slikt. Maar die mag een wielrenner niet innemen met het oog op de dopingcontroles. Adrie van der Poel is extra voor zichtig geworden sinds hij twee keer positief werd bevonden. In 1983 ontdekte men na afloop van de GP van Frankfurt sporen van strychnine in zijn urine en een jaar later werd hij betrapt op het ge bruik van efedrine in de Ronde van Sicilië. Hij sluit niet uit dat er in derdaad strychnine is gevonden in zijn urine, omdat dat in wild kan zitten en hij destijds voor iedere klassieker drie duiven op at. Maar waar het om de efedrine gaat, houdt hij nog steeds vol dat hij on schuldig is. „De contra-expertise heeft me twaalf mille gekost. Ik had het er graag voor over, maar ik ben er uiteindelijk niks mee opge schoten". Hij weet als geen ander hoe ploegmaat Gert-Jan Theunisse zich moet hebben gevoeld nadat hij in de Tour was gepakt op het ge bruik van testosteron. Door diens dopingaffaire werd de ritzege van Van der Poel in Pau volledig over schaduwd. „Ik vond het verschrik kelijk voor Theunisse. Er is niks er ger dan te worden beschuldigd van iets waarvan je zelf heilig overtuigd ben dat het onmogelijk is. Ik ben in die dagen een paar keer bij hem op de kamer geweest om 'm een hart onder de riem te steken. Man, laat ze het allemaal uitzoeken, heb ik te gen hem gezegd, je wordt er alleen maar populairder door. Maar je moet wel blijven koersen. Want als ze je naam ineens niet meer lezen in de uitslagen gaan ze denken: zal toch wel iets fout hebben gezeten. Als je echter blijft presteren zullen ze roepen dat het wel een ongeluk je zal zijn geweest". Opgeblazen „Ik vind dat de zaak vreselijk is opgeblazen. Vorig jaar was Bon- tempi ook positief op testosteron. De kranten brachten een klein be richtje en een week later kraaide er geen haan meer naar. Ik vind bo vendien dat de ploegleiding zich veel te druk heeft gemaakt. Men sen als Manfred Krikke (manager) en Harry Jansen (pr) hadden zich er helemaal niet mee moeten be- Maar Van der Poel heeft zich nog het meest geërgerd aan de reacties van vele collega's. „Zeker de helft van de coureurs lacht Theunisse uit", maakt hij zich weer kwaad. „Die vinden het gewoon leuk. De ergsten zijn degenen die naar je toe komen, ach en wee roepen, maar achter je rug vertellen dat het net goed is. Ik heb renners over Theu nisse horen zeggen: 'toch normaal dat-ie is gepakt, want zo kun je na turel geen berg oprijden'. Ik had ze wel bij de keel willen grijpen, echt. Dat-ie kon klimmen had-ie vorig jaar al laten zien in de Tour. Alleen reed hij toen in dienst van Delgado, sloofde hij zich uit op de eerste cols. En nu manifesteerde hij zich op de laatste bergen. Hoe dan ook bij zo'n affaire merk je weer eens dat er ontzettend veel kinnesinne is in het peloton". De dopingcontroles boezemen Van der Poel nog immer angst in. „Je weet het maar nooit, de volgen de keer kan er weer iets fout gaan. Ik vraag vaak een extra flesje mee. Dat geeft je wat meer zekerheid. Maar het beste zou zijn om met vier flesjes te werken. Twee voor de UCI, voor de officiële controle en twee voor de renner. Eén van die twee flesjes zou dan ook door de UCI verzegeld moeten zijn. De an der kan de ploegarts meteen laten onderzoeken. Mochten er proble men ontstaan, dan kan de coureur altijd nog terugvallen op dat verze gelde flesje dat hij heeft meegekre gen". Adrie van der Poel benadrukt dat het hoog tijd wordt dat het do- pingvraagstuk en de medische be geleiding uit de duistere sfeer wor den gehaald. Hijzelf wenst in ieder geval geen verstoppertje (meer) te spelen. De vraag of hij wel eens met testosteron heeft geexpirimen- teerd, beantwoordt hij zonder schroom met 'ja'. Met de Zwitser Jórg Müller behoorde hij tot de drie PDM-renners die in het voor jaar hebben meegedaan aan een test van ploegarts Peter Jansen. Bewust „Ik heb toen eenmaal een kleine hoeveelheid testosteron gekregen om te kijken hoe lang ik positief bleef', legt Van der Poel uit. ,,'s Morgens was het nog in m'n urine te vinden, 's avonds was het ver dwenen. Ik heb die test bewust ge daan. Zoals ik eerder ook heb mee gedaan aan het onderzoek naar de effecten van het ACTH-hormoon. Ik wilde kijken wat er gebeurde. Ik denk dat het professioneel is om zo iets te doen. Dan weetje tenminste van de hoed en de rand". De test had de goedkeuring van zijn eigen Belgische dokter, bij wie hij al zeven jaar komt. Van der Poel: „Ik heb uitgebreid met hem over testosteron gesproken. Vol gens hem zouden wij produkten als testosteron af en toe moeten kunnen gebruiken. Om gezond te blijven en te zorgen dat je niet in je reserves gaat tasten. Hij zegt dat het helemaal niet slecht zou zijn om het een paar keer per jaar in be perkte mate te nemen. Hij vindt het een geweldig produkt. Vooral als je het na een zware periode pakt. Dus na de klassiekers of de Tour bij voorbeeld. Ik zou er geen proble men mee hebben. Ik zie niet in wat er verkeerd is om testosteron te ge bruiken om te herstellen. Om mijn testosteronspiegel op kunstmatige wijze aan te vullen tot het normale niveau. Maar mét mijn dokter ben ik van mening dat ik het niet nodig heb. Omdat ik na een zware perio de altijd twee, drie weken rust neem. Dan wordt de accu vanzelf weer opgeladen." „Iedere coureur moet zelf uitma ken wat voor hem het beste is en wat hij doet", voegt Van der Poel er aan toe. „Ik weet wat er met mijn li chaam gebeurt en wat ik binnen krijg. Of Theunisse dat ook weet? Als-ie slim is wel. Kijk, als ik vita mines krijg, noteer ik dat. Ik schrijf alles op. Wat ik pak, hoeveel, wan neer en hoe. Ik kan je mijn boek zo laten zien. Ik durf te zeggen dat ik niks bijzonders doe. Ik verzorg me zo goed mogelijk. Op eigen initia tief laat ik acht, tien keer per jaar mijn bloed onderzoeken. Afhanke lijk van de resultaten pas ik mijn verzorging aan. Maar niks geen poespas. Ik weet dondersgoed dat er na het fietsen nog een leven ach teraan komt. En dan wil ik nog de zelfde Adrie van der Poel zijn, die ik nu ben". „De pest is dat wielrennen op het gebied van medische begeleiding een slechte naam heeft. Maar het overgrote deel traint hard en leeft serieus voor het vak. De mensen vergeten vaak dat er ook nog zo iets is als talent. Van een ezel maak je nog steeds geen renpaard. Ook niet met allerlei middeltjes. Ik ben er van overtuigd dat er in onze ploeg weinig wordt gedaan. Ik vertrouw onze soigneur Bertus Fok volledig. Als hij zegt dat het niet kan met Theunisse, dan geloof ik hem. Dan moet er ergens anders iets fout zijn gegaan. Ik weet dat Bertus niet rot zooit. Daarom heb ik hem ge vraagd mee te gaan naar mijn nieu we ploeg. Maar hij blijft lievér bij PDM. Heb ik begrip voor, al vind ik het jammer. Want hij is een pure vakman". Vakmanschap Vakmanschap is meesterschap. Het geldt ook voor Van der Poel, de nuchtere boerenzoon uit Hooger- heide, die het met keihard werken ver heeft geschopt in het wielerpe- loton. Morgen is hij één van de be langrijkste Nederlandse kandida ten voor de wereldtitel. Aan de vooravond van het kampioen schap, als de ploeg onder leiding van Jan Raas bij elkaar komt om een strijdplan te trekken en het fi nanciële plaatje in te vullen, zal hij zijn ambities niet onder stoelen of banken steken. Adrie van der Poel twijfelt er geen seconde aan dat de Oranje-af vaardiging in Ronsse als eenheid zal opereren. „Vooraf is er altijd een hoop gezeur, maar als puntje bij paaltje komt stelt iedereen zich professioneel op. Hoeveel ik over heb voor een wereldtitel? Dat kan ik zo niet zeggen. Hangt er hele maal van af. Ik ben een voorstan- der van loon naar werken. Wat dat betreft heb ik m'n lesje geleerd in Altenrhein. Als ik toen wereldkam pioen was geworden, had ik een hoop geld moeten betalen, terwijl niemand wat voor mij had gedaan. De enige die recht op iets had ge had was Theo de Rooy, die mee was in een lange ontsnapping. Het bedrag dat ik er voor over heb, moet worden gedeeld door renners die er voor hebben gewerkt, niet door jongens die toevallig ook aan de start stonden". Hij is niet bang tie uit eigen kring, nu hij overstapt naar een nieuwe (Belgische) forma tie. „Rooks en Theunisse hebben natuurlijk ook goeie kansen op dit parcours. Zij kunnen misschien harder bergop fietsen dan ik, maar als er gerekend moet worden ben ik rap hoor. Ik verwacht geen moei lijkheden. Zij zullen zich even pro fessioneel opstellen als ik. En dan zien we zondag wel wie de beste 'b PETER FLORENCE (ANP) - Overeenkom stig de verwachtingen heeft Neder land zijn derde nederlaag geleden. De selectie van de Amerikaanse manager Tom Petroff verloor in Florence met 1-6 van Japan. Neder lagen tegen Puerto Rico (0-12) en Nicaragua (2-3) ging aan het veries van gisteren vooraf. Nederland zet het toernooi dit weekeinde in Ri mini voort met wedstrijden tegen het zwakke Spanje en het sterke Taiwan. Een reële kans op een triomf over Japan, dat twee jaar geleden als vijfde eindigde, heeft Neder land niet gehad. Getuige de resul taten van de laatste jaren - nederla gen met een bescheiden marge - zijn de Aziaten Nederland gunstig gezind. Maar het geeft geen pas als Nederland dezelfde houding ten aanzien van de Japanners inneemt. Meer dan de enkele schamele run (in de zesde inning binnengeslagen door Gerlach Halderman) lag bin nen bereik. Behoudzuchtige coaching voor kwam echter het tweede puntje. Harry van der Vaart verzuimde Ro bert Knol op een klap van Frank Koot in het buitenveld door te stu ren naar de thuisplaat. Belangrij ker gemis van de Europese kam pioen tijdens de wereldtitelstrijd is het noodzakelijke slagwerk. Ro bert Eenhoorn en Marcel Joost, volgens de slagvolgorde, de man nen van de grote tikken, lieten het ook tegen Japan geheel afweten. In drie ontmoetingen kwam Neder land tot niet meer dan zestien honkslagen. Pas in de derde beurt kreeg Nederland een man op de kussens, in de zesde kreeg de drei ging enige betekenis. Op het werpen van Peter Callen- bach verzamelden de Japanners echter in drie innings vier punten. Door het gebrek aan agressiviteit aan slag van Nederlandse zijde kwam de voorsprong - hoe gering voor honkbalbegrippen dan ook - nimmer in gevaar. Ludo Peeters in Spaanse dienst RONSE (ANP) - Ludo Peeters, dit seizoen nog in dienst bij de ploeg van Jan Raas, zal in het nieuwe wielerjaar voor een Spaanse sponsor rijden. Weg kapitein Peeters zal een verge lijkbare functie krijgen in de formatie van Caja Rural. Albert Stofberg, die de Belg voor twee jaar heeft gecontracteerd, hoopt dat hij de ploeg zodanig kan organiseren dat sprinter Mathieu Hermans vergelijkba re kansen krijgt als Jean-Paul van Poppel bij Raas. Jean-Francois Bernard heeft zijn contract bij de groep van Yves Hezard voor eén jaar ver lengd. In de ploeg rijden in 1989 nog veertien profs bij wie de Franse belofte Laurent Be- zault, de broers Madiot, Pois- son, Gayant en Kappes. Polovrouwen bijna zeker van trofee CHRISTCHURCH (ANP) - Het Ne derlandse vrouwen-waterpolo- team heeft gisteren tijdens het toernooi om de FINA-beker in Christchurch ook de vierde wed strijd gewonnen. Tegen het met enige spanning tegemoet geziene duel met Australië werd het 12-6 voor Oranje. De periodestanden waren 2-2,3-1.4-3.3-0. Nederland is nu vandaag bij winst in de voor laatste wedstrijd op Canada zeker van de trofee. Morgen speelt Ne derland tegen Nieuw-Zeeland, dat met 7-13 ten onder ging tegen de Verenigde Staten. Canada, dat pas één nederlaag leed, had geen enke le moeite met de zwakste ploeg van het gezelschap, Puerto Rico: 31-1 Het Nederlandse gezelschap had nogal opgezien tegen de wedstrijd tegen de Australische ploeg, die in de voorbereiding in eigen land in een oefenwedstrijd nog met 9-6 te sterk was gebleken. Na een wat aarzelend begin nam Oranje echter in de tweede periode een voor sprong om die met name in de vier de periode te vergroten. Het was de derde nederlaag voor Australië. Voor de Nederlandse doelpunten zorgden: Ellis Linthuit (4), Anitra Bibo (3), Lieneke van de Heuvel (2), Patricia Libregts (2) en Hedda Ver dam. Marathon start in 1000-jarig Voorhout LEIDEN De zevende editie van de marathon Bollenstreek wijkt af van eerdere uitgaven. Vanmiddag om 15.00 uur beginnen de wed strijdatleten in tegenstelling tot an dere jaren Voorhout (Herenstraat) aan hun 42,195 kilometer lange tocht langs Rijnsburg, Noordwijk. Noordwijkerhout en Voorhout. Bovendien starten vijf minuten eerder de rolstoelatleten voor het Nederlands kampioenschap onder auspiciën van de NIS. De reden om de marathon in het centrum van Voorhout te laten be ginnen en eindigen ligt in het dui zendjarig bestaan dat het bollen- dorp dit jaar viert. Onder de deel nemers aan de zomerse marathon zijn veteranen in de meerderheid. Bij de rolstoelers zijn Gerrit Pomp bij de mannen en Jeanette Jansen als enige vrouw, beiden verzekerd van deelname aan de Paralympics in Seoul, de voornaamste titelkan didaten. Oefenwedstrijden LEIDEN - Vandaag en morgen wordt een groot aantal (oefen)voet- balwedstrijden gespeeld. Voor veel clubs in dit de laatste keer om, voordat de competitie begint, iets uit te proberen. Vandaag: WSV - FC Lisse (zo), Rijnsburgse Boys - IJmuiden, SV '35 - SV Voorschoten, Ter Leede RCH, RCL - Scheveningen, Quick Boys - AFC, Leiden - Aalsmeer, FC Lisse (za) - Be Fair, Katwijk - Oegst geest (16.00 uur), De Sleutels - Quick Boys 2, Hazerswoudse Boys - Sportief. Zondag: WSB - SJZ, Lugdunum - UVS, Docos - Lens. Alphense Boys - AFC '34, SVLV - Leidsche Boys, Oranje Groen - LDWS, Alphen - Foreholte, Meer burg - Stompwijkse Boys, ASC - Hillegom en Toernooien bij ZLC en Kickers '69. Laatste jaar van Knetemann RONSE (GPD) - Gerne Knete mann is van plan nog een jaartje te blijven Fietsen. De oud-wereld- kampioen (1978) heeft dat in over leg met de ploegleiding van PDM besloten. De 37-jarige veteraan, die een jaar geleden in het Belgische An- derlues zijn laatste wedstrijd won, zal worden vrijgesteld van een zwaar programma. Dat betekent dat hij niet meer van start zal gaan in de grote klassiekers en de Tour de France.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15