Ik mag er niet zijnik moet me verstoppen 'Een roos is pas echt mooi als ik er wat aan verdien' Centrum '45 in Oegstgeest behandelt geen NSB- Idnderen meer OVERVEEN/OEGSTGEEST - Centrum '45 in Oegst geest, dat zorgt voor de medische en psychologische bege leiding van oorlogsgetroffenen, besliste vorige week geen kinderen van NSB'ers meer te behandelen, omdat dit bij andere oorlogsslachtoffers te veel emoties oproept. Psychiater P. C. Blom uit Overveen betreurt die beslis sing en kijkt er ook enigszins van op. Blom is lid van de Werkgroep Herkenning, die opkomt voor de naar schat ting 200.000 kinderen onder wie Blom zelf van foute Nederlanders. Hij houdt zich in zijn praktijk bezig met de tweede-generatieproblematiek van kinderen van joodse ouders, van foute ouders en van verzetsstrijders. Psychiater Blom uit Haarlem: Een incident in Centrum '45 hoeft nog geen reden te zijn om als officieel stand punt in te nemen dat er geen kinderen van NSB-ouders meer worden behandeld". (foto gpd> door Wim Jurg Blom vindt dat het Centrum '45 een wonderlijke beslissing heeft genomen. „Ik besef dat je niet ge noeg begrip kunt hebben voor de pijn van anderen. Bij behandeling in groepsverband moet daarom ook de nodige voorzichtigheid worden betracht. Als therapeut moet je uitkijken wie je bij elkaar zet, wat je combineert. Dat neemt niet weg dat het goed zou zijn als kinderen van NSB-ouders in indi viduele gevallen en onder bepaalde omstandigheden in het Centrum '45 terecht zouden kunnen. Ik begrijp de achtergrond van waaruit deze beslissing is geno men, maar ik vind dat er op zijn minst twee dingen door elkaar worden gehaald. Je hebt aan de ene kant te maken met het leed dat je als NSB-kind berokkent door er te zijn. Daardoor kan iemand weer de pijn voelen. Aan de andere kant willen wij, als groep kinderen van NSB-ouders, ook een zekere erken ning en plaats eisen voor het leed dat wij hebben. Je kunt niet het ene leed met het andere wegstoppen en zo de pijn verzachten. Ik denk dat het daar aan schort. De dingen lopen door elkaar heen en dat is ontzettend jammer. Misschien is het geen goe de parallel, maar denk eens aan overlast van kinderen. Ik kan billij ken als ouders emotioneel reage ren en op een bepaalde manier heel onverdraagzaam zijn. Maar als daar een officieel standpunt van wordt gemaakt, dan zou ik er ernstig be HAZERSWOUDE - Het 'uit vinden van nieuwe rozen' was jarenlang een hobby van zijn vader Gerrit de Ruiter. Een hobby die lang geld kostte, maar 'de laatste tijd loopt het lekker'. De Ruiter's Nieuwe Rozen BV aan de Voorweg in Hazerswoude-Dorp is groot ge worden. Zoon Gijs de Ruiter: "Ik durf te stellen dat wij tot de top-tien van de wereld beho ren, wat rozen betreft". Dit jaar werd het 75-jarig bestaan ge vierd. Tegelijkertijd werd een nieuwe veredelingskas ge opend en werd een nieuwe snij- roos geïntroduceerd: de zacht- rose Vivaldi. "De roos waar muziek in zit. Althans, dat hoop ik". door Janet van Dijk De broers Gijs en Leen de Ruiter namen het roer over van hun vader Gerrit. Neef Chris kwam in 1966 in dienst bij het bedrijf. Totaal wer ken er zeven mensen. "Iedereen is altijd stomverbaasd alsrie dat hoort. Maar er werken hier niet zo veel mensen omdat wij de produk- tie uitbesteden. Wij houden ons al leen bezig met research, met het veredelen, het ontwikkelen van nieuwe rozenrassen", verklaart Gijs de Ruiter. Het Hazerswoudse bedrijf werkt met licenties en con tracten. De Ruiter: "Wij hebben bij voorbeeld geen bedrijf in Dene marken, maar in dat land wordeh wel bij acht firma's onze rozen ge kweekt. Die moeten opgeven wat ze hebben verkocht. Over de op brengst moeten ze royalty aan ons betalen". Niet alleen in Scandinavië wor den de in Hazerswoude ontwikkel de rozen gekweekt. In totaal ge beurt dat in 21 landen, waaronder Israël, Japan en Zimbabwe. Daar naast worden bij negen bedrijven in Brabant en Limburg op con tractbasis rozenstruiken gekweekt voor de export. Gijs de Ruiter: "De grond is daarvoor in het zuiden meer geschikt dan de grond hier. Bovendien is daar voldoende ge schikt personeel voorhanden. Dat komt omdat er veel familiebedrij ven zijn". Zijn vader begon in 1913 een boomkwekerij, maar werkte al gauw aan de ontwikkeling van nieuwe rozen, zoals de 'Miss Edith Cavell', de 'Prinses van-Oranje' en de 'Gloria Mundi', die nog steeds in de winkel verkrijgbaar is. "Wij zijn daarmee doorgegaan", zwaar tegen maken. En dat is wat in Oegstgeest speelt". Incident „Ik heb begrepen dat een inci dent in een groep aan de beslissing ten grondslag heeft gelegen. Ie mand zou zich in de groep met het kind van een NSB'er hebben geï dentificeerd. Dat heeft mensen enorm gekwetst. Het is onzorgvul dig geweest om het zo te doen. De mensen, die het in elkaar hebben gestoken, hebben te voortvarend, misschien wel te idealistisch ge dacht. Je moet steeds kijken hoe mensen in elkaar zitten en dan weet je dat je dit soort dingen niet kunt doen. Dat hoeft nog geen redene zijn om als officieel standpunt in te ne men dat er geen kinderen van NSB-ouders meer worden behan deld. Het is ook een beetje wonder lijk dat ze dat nu doen. Kinderen van NSB'ers worden wel begeleid door het Joods Maatschappelijk Werk of opgenomen in de Sinaï-kli- niek. Ik weet dat daar zorgvuldig wordt gewerkt. De behandelaars begrijpen er datje bepaalde dingen niet kunt combineren of door el kaar kunt laten lopen. Wat in de Sinaï-kliniek kan, moet zeker ook in het Centrum '45 kun nen. Het is in Oegstgeest ook altijd goed gegaan. Er is vermoedelijk sprake van een controverse tussen bestuur en staf, zoals die vaker op treedt. Voor zover ik weet zijn er met de mensen, die gewoon het werk doen, nooit problemen ge weest. Ik verwacht dat dat in de toekomst evenmin het geval zal zijn". Volgens voorzitter D. Wouden vertelt Gijs de Ruiter. "We hebben nu al zeker een paar honderd nieu we rassen ontwikkeld.. Het aantal verschilt van jaar tot jaar. Soms hebben we vier tot vijf nieuwe soorten, andere jaren kunnen we er niet één in produktie brengen. Je kunt niet elk jaar goede nieuwe ras sen ontwikkelen. Het wordt steeds moeilijker om de bestaande soor ten te verbeteren. Als je één keer per drie jaar een nieuwe roos in de handel brengt, dan doe je het al heel goed". In de nieuwe kas bloeien vele bloemen in allerlei kleuren. De Ruiter: "Deze gele kleur is mooi. Maar aan de stelen zitten te veel doornen. Dat betekent dat de bloem niet goed genoeg is. Van die rode rozen zijn de stelen te kort. Van de snijrozen die hier staan, wordt 95 procent vernietigd. Of dat frustrerend is? Nou, je went eraan. We doen hier niet anders". "Het publiek kijkt alleen of een bloem mooi is. Maar dat is bijna het laatste waar wij aan denken. Be langrijker is of er aan een struik veel bloemen zitten, of de roos ge zond is en lang houdbaar. Ik bekijk rozen commerciëler dan een parti culier. Een roos is mooi, maar pas écht mooi als ik er wat op verdien". Luns Een van de grootste problemen is het verzinnen van een naam voor een nieuwe roos. De meest beken de bloem van Dé Ruiter heet Ma- delon. "Een meisjesnaam die overal ter wereld gemakkelijk in het gehoor ligt. Het valt niet mee om dergelijke woorden te beden ken. Ik zou willen dat ik iemand had die dat voor me deed", aldus Gijs de Ruiter, die erop wijst dat goed in de gaten moet worden ge houden welke betekenis een be paald woord in het buitenland heeft. "Er was iemand die nogal een fan was van de toenmalige mi nister Luns. Die had een bloem naar de man genoemd en vroeg of ik die in Zweden wilde verkopen. Nu was ik al verscheidene keren in Zweden geweest en er stond me bij dat er iets was met het woord luns. Ik heb het uitgezocht en toen bleek berg van de Werkgroep Herken ning stelt de hulpverlening aan NSB-kinderen weinig voor. Onder schrijft hij dat standpunt? „Ja. Specifieke hulp voor kinde ren van NSB'ers is er niet. De zaak is momenteel in discussie. Er is on langs een rapport van twee Rotter damse psychiaters verschenen, die schrijven dat het niet om een speci fiek syndroom gaat. Mijn collega's komen tot de co- clusie dat er voor oorlogstrauma's ook geen specifieke behandeling nodig is. Daar ben ik het gedeelte lijk mee eens. Naar mijn opvatting kun je mensen inderdaad geen spe cifieke behandeling leren voor het geven van goede hulp. Je moet je het woord in het Zweeds zoiets als hufter te betekenen". Twintig jaar geleden begon Gijs de Ruiter met het ontwikkelen van de potroos, een klein roosje dat kan dienen als huiskamerplant en als plant in de tuin. "Pas in 1983 is die in de handel gekomen. Toen had ik er al vijftien jaar aan gewerkt. Ik reis al dertig jaar naar Scandinavië en daar worden grote rozen in pot ten gegeven op moederdag. Ik zag dat en dacht: het zou veel mooier zijn als er kleine roosjes in die pot zouden zitten. Bovendien zou dat goedkoper zijn". Op dit moment worden potrozen door drie bedrij ven op de markt gebracht. Door De Ruiter in Hazerswoude, door een Amerikaans bedrijf en door een Frans bedrijf. Trots zegt Gijs de Ruiter: "Onze soort bestrijkt op dit moment twee-derde van de Eu ropese markt". Sroomversnelling De Hazerswoudenaar is ervan overtuigd dat de ontwikkeling van nieuwe rozen in de toekomst veel sneller kan. "Na het jaar 2000 komt alles in een stroomversnelling. Want dan wordt begonnen met ge netische manipulatie", voorspelt hij. In de akkerbouw wordt deze methode waarbij erfelijke eigen schappen van de ene soort direct worden aangebracht in de andere soort, al toegepast. In Japan en in Amerika wordt volgens De Ruiter ook geëxperimenteerd met sier- teeltprodukten als rozen, 'maar er wordt erg geheimzinnig over ge daan'. De rozenkweker denkt dat het in Nederland nog niet zo ver is. "De afgelopen drie jaar zijn er ver schillende mensen bij mij geweest die beweerden dat ze dit of dat had den. Dat doen ze omdat ze willen dat het bedrijfsleven geld steekt in die ontwikkeling. Maar ik heb er nog nooit wat van gezien en ik denk altijd: als ze al iets hebben, waarom hebben ze ons dan nog no dig?" Gijs de Ruiter verwacht dat in de Nederlandse laboratoria nog tien jaar wordt gewerkt aan de ontwik keling van akkerbouwgewassen. "En daarna komen de rozen aan de bedienen van bestaande therapie- vormen voor ernstige problemen. Belangrijker is dat er over het alge meen weinig begrip voor de pro blematiek wordt opgebracht. Jon ge therapeuten hebben geen erva ring en kunnen zich niet goed reali seren om welke problemen het pre cies gaat. Oudere therapeuten zit ten met hun eigen problemen, hun eigen positie en hebben er daar door nogal eens wat moeite mee. De ervaring leert dat heel veel mensen met tweede-generatiepro- blemen bij de gewone hulpverle ning terecht komen en nauwelijks verwezen worden. Ik doe bij het Riagg voor Zaanstad en Waterland voornamelijk sociale psychiatrie. beurt en misschien de chrysanten en de anjers". De roos staat volgens hem boven aan de lijst omdat het 'economisch gezien een van de meest belangrijke siergewassen is'. "Het gaat niet om de vraag of ik blij ben met deze nieuwe ontwik keling. Wij moeten gewoon vol gen", vindt hij. Genetische mani pulatie is veel duurder dan de tra ditionele veredeling van soorten. Vandaar dat multinationals een grote rol spelen bij de nieuwe ont wikkeling. De Ruiter ziet de toe komst desalniettemin rooskleurig in: "We moeten gebruik maken van eikaars kennis". Volgens de Ha zerswoudenaar kunnen beide me thoden worden gecombineerd: "We moeten genetische gemanipu leerde rozen gebruiken om te krui sen". De ontwikkeling van de po troos was met behulp van geneti sche manipulatie veel sneller ge gaan, geeft hij toe. "Maar het had nooit goedkoper gekund. Niet dat mijn manier van werken goedkoop was, maar dat was veel duurder ge weest". Superrozen Ethische bezwaren tegen het ge netisch manipuleren heeft De Rui-, ter niet. "Bij planten kan het geen kwaad, want die kun je controle ren. Gevaarlijker vind ik de proe ven met insecten en bacteriën. Die kunnen zichzelf verplaatsen en het zou kunnen dat resistente soorten niet onder controle kunnen wor den gehouden". Meer problemen liggen er volgens De Ruiter op het juridische vlak. "Er moeten inter nationale wetten komen die rege len dat bij voorbeeld nieuwe soor ten kunnen worden gebruikt om te kruisen". Superrozen zijn dus voorlopig nog niet in de handel. Maar het is niet zo moeilijk om een goede roos in de huiskamer te krijgen. De Rui ter: "Waar je op moet letten is dat de knop niet helemaal dicht zit. Je moet rozen nemen die al een klein beetje open zijn. Die hebben net een dag langer op de plant gezeten en dus wat meer voeding binnen gekregen. Die bloem kan zich beter ontplooien". Daarnaast heb ik mijn eigen prak tijk. Die zou ik geheel kunnen vul len met kinderen van foute ouders, maar ook met tweede generatie joodse mensen en kinderen van verzetsstrijders. Ik heb ook heel veel van dat soort mensen in mijn praktijk. Dat komt omdat ik naam heb gemaakt als psychiater, die de tweede-generatieproblematiek be handelt. Maar het is evenzeer een aanwijzing dat mensen slecht te recht kunnen". Verstoppen „Het kernbeeld van het pro bleem is: er niet mogen zijn, je al tijd moeten verstoppen. Dat beeld wordt des te erger en pijnlijker als Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C. Maris, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- ,de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytelbaum, tel: 120266, spreekuur: Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: A van Luyk. tel: 122522, spreekuur: Wasstraat 2a. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne. J. de Bruyne. 'Stolk. Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, tel 134345, spreekuur- de Lt. de Kanterstraat 32. zo 8 uur tot 24 uur- J.W. Lely. tel: 120412. Kernstraat 11 Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- het thuis wordt versterkt. Er zijn heel veel NSB'ers, die nooit meer over hun oorlogsverleden hebben gesproken, die er nooit meer iets mee te maken wilden hebben en die alleen al een enorme angst voor het woord NSB hebben. Ze zijn na de oorlog verhuisd, meestal niet ten onrechte natuur lijk. Het gevolg daarvan is geweest dat hun kinderen in een enorm iso lement zijn opgegroeid. Met een schaamte- en schuldgevoel dat ver uitstijgt boven de realiteit. Vooral voor kinderen die aan het eind van de oorlog of daarna zijn geboren is het ontzettend moeilijk. Deze groep kan geen enkel verband leg gen tussen wat er is gebeurd en hoe ze zich voelen. Ze hebben een alles beheersende geheimhouding in het gezin meegemaakt. Dat heeft ze het gevoel gegeven van ik mag er niet zijn, ik moet me verstoppen, ik moet koste wat het kost aangepast zijn. Dat gevoel speelt een enorm sterke rol. Wij treden in de publiciteit, om dat we een grote groep mensen wil len bereiken. Momenteel heeft de Werkgroep Herkenning contact met ongeveer 900 lotgenoten, kin deren van foute ouders. We weten dat die groep veel groter is. Na de oorlog is er een raming gemaakt. Daaruit blijkt dat er ongeveer 200.000 kinderen van NSB'ers moeten zijn. Mijn schatting is dat tien tot vijf tien procent van die kinderen (in leeftijd variërend van 25 tot 60 jaar) met problemen rondloopt, zonder dat ze daar voor uit durven te ko men. Ze durven niet te zijn wie ze zijn. En dan gaat het er niet eens al leen om, dat je er voor uit durft te komen, datje een kind van een NS B'er bent. Het gaat veel verder. Ze vinden het al moeilijk om hulp voor zichzelf te zoeken. Zelfs als het om algemene problemen gaat, waar je best hulp voor kunt krijgen en waar je je in de ogen van ande ren ook niet voor hoeft te schamen. Onze lotgenoten verstoppen zich. We willen om die reden ontzettend graag worden erkend als groep. Dat is ook voor hen heel belang rijk". Parallellen „NSB-kinderen met problemen nit, NÏeuwenhuis, Horn, Van der Waardl, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: A A. van Rijn, tel: 314349, spreekuur- Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: R.E. J.G. Zaayer, tel 316008. spreekuur- R P. Geerlmgspad 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul. Kooyman, De Jong, Prince, Remders, D. Hammerstem en A. Hammerstem: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer. tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bloemen, tel: 311319. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: U.P. Arndt, tel 220238, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op: Florijn 10. tel: 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Mare- laan 36. tel: 174955. Voorschoten za: C. Meijer. J.W. Frisolaan 13. tel: 3032; zo A. Meiman, J.W. Frisolaan 13. tel: 2118. Warmond Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoornweg, Prof. Aaalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522- 11393. Wassenaar za R. van Niekerk, tel" 19014, spreekuur: Van Polanenpark 92; zo. M. van der Feen, tel 18309, spreekuur: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de vertonen het hele scala van de psy chiatrie, van depressiviteit en neu rotische klachten tot paranoïde toestanden. Het schuld- en schaamtegevoel is daarbij heel kenmerkend. Sterk op de voor grond staat dat ze niet tot een posi tieve identiteit kunnen komen. Het is ook geen toeval dat velen in hulpverlenende beroepen terecht zijn gekomen. Een ontstellend hoog percentage werkt bij voor beeld als verpleegkundige. Ze wil len zich constant bewijzen, zich waar maken, nuttig zijn, iets bete kenen voor anderen om grond van bestaansrecht te hebben. Dat is iets dat we gemeen hebben met de andere groeperingen, met kinderen van joodse ouders en met kinderen van verzetsstrijders. Er lopen enorme parallellen in de pro blematiek. De anderen mogen dan een positieve identiteit vanwege de ouders hebben, het resulteert niet temin vaak in hetzelfde beeld van onzekerheid. Kinderen van de an dere groeperingen durven soms amper hun bordje pap leeg te eten. Ze hebben het gevoel dat ze dat op de een of andere manier niet kun nen maken. Dat heeft er mee te ma ken dat ze zich niet los willen ma ken van ouders, die het zo vreselijk hebben gehad. Of die zich zo fan tastisch hebben ingezet. Niet zel den hebben ze het gevoel te kort te schieten, zelf niks te zijn. Dat soort dingen. Doordat we in de publiciteit tre den, verwacht ik dat meer mensen ons zullen weten te vinden. We krij gen waarschijnlijk hetzelfde effect als bij incest. Het is allemaal lang verdrongen. Onze categorie men sen put zich uit tot ze erbij neervalt. Waanzinnig hard is er soms ge werkt om de problemen buiten de deur te houden. Ook hier valt weer een parallel te trekken met de tweede generatie joodse kinderen, die zich ook vol overgave op hun werk hebben gestort. Voor beide categorieën geldt dat ze in de pro blemen komen als ze hun werk ver liezen. Dan kunnen de gevoelens, die ze niet wilden voelen, niet meer zo makkelijk in het dagelijks leven worden afgeweerd". De Werkgroep Herkenning is te bereiken onder telefoonnummer 020-150183. Marechaussee vijf jaar voor drugssmokkel HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 30-ja- rige marechaussee uit Nieuw-Ven- nep veroordeeld tot vijfjaar gevan genisstraf wegens zijn aandeel in een omvangrijke cocaïnesmokkel. Tegen de man was zeven jaar ge ëist. De rechtbank legde in dezelfde smokkelzaak een gevangenisstraf van acht jaar op aan een 44-jarige man uit Amsterdam en een 32-jari- ge inwoner van Alphen aan den Rijn. Een 30-jarige man uit Nieuw koop kreeg zes jaar.. Er waren te gen de mannen straffen van vier tot negen jaar geeist. De rechtbank achtte bewezen dat het viertal een drugslijn heeft onderhouden tussen Curacao en Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 187, tel 146337, C Juffermans/D Koster. Haagweg 41, tel 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 26/8 tot vr. 2/9 door Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loeves- tem 6, Leiderdorp, tel: 071-890000. Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35. Wassenaar, tel: 12402. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp* Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- M.H. van Nieuwland. Uilenhorst 10. Leiden, tel: 071-212959. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts G.J.H. de Mmjer spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28. 2343 KV Oegstgeest. Dienst m eigen praktijk: S. Freeke. Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Wassenaar P. Bredero, Van Zuylen van Neijeveltstraat 112, tel: 13116. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Katwijk open dag in de Oude Kerk. Boulevard en Nieuwe Kerk, Voor straat, tot 17.00 uur. zeilwedstrijden Hobie, voor de kust. muziek in het Centrum door "Dixie Dandies", van 14.00 tot 17.00 uur. stoomtreinritten door de duinen vanaf de Vriesche Wei, tot 17.00 oranjefeesten met o.a. hengel- wedsstnjd, straattekenwedstrijd, kinderrommelmarkt, ringsteken, mastklimmen, parachutespringen Groenoordhallen. 'Summer Jazz '88', in diverse cafe's rond Doezastraat en Ra penburg, vanaf 16.00 uur. Muziek in de Pancras, concert serie met Eric van Dalum, 13.30- 14.30 uur in de Hooglandse Kerk. wandel-orgelconcert Marie- José Zwaan, om 15.00 uur, Harte- brugkerk. drieluik hele en halve mara thon, 7 en 14 km, vanaf Volkstui- nencomplex Cronesteyn, aan vang 19.30 uur. Leiderdorp schaakkampioenschappen voor de jeugd, gebouw RIO 2, Leidse Dreef. receptie 50-jarige buurtvereni ging 'Doesbrug', van 16.30 tot 18.00 uur in clubgebouw Tamar- co, Splinterlaan. Noordwijk ringsteken op losse paarden en pony's aanvang 14.00 uur, tonknuppelen aanvang 16.00 uur, terrein achter de openbare biblio- bos en duinwandelingen van 5, 10 of 15 km, starten kan tot 14.00 uur, Langevelderlaan De Duin poort. Noordwijkerhout Oegstgeest kwart triathlon aanvang 13.00 uur. in kader van 1000 jaar Voor hout: marathon rolstoelers, westnjdmarathon, volksmarathon. mini-triathlon, 14.00 uur vanaf zwembad Het Wedde. rondleidingen in kasteel Dui venvoorde, 14.00 en 15.30 uur. Warmond zomermarkt op pleintje bij de Pomp, tot 17.00 uur. zeilwedstrijden voor lasers in teamverband, op de Kagerplas- Zoeterwoude parochiedag op het parkeerter rein achter de kerk, Hoge Rijndijk, van 13.00 tot 17.00 uur met play- backshows om 14.30 en 15.30 uur; jongerenmis om 19.00 uur ZONDAG 28 AUGUSTUS Boskoop open huis van de vakbeurs voor de Boomkwekerij 'Plantarium '88', van 11.30 tot 18.00 uur in de Floridahal. Hillegom optreden 'Whelan', Bar Dan cing The Brothers, aanvang 21.00 Katwijk zeilwedstrijden Nederlandse kampioenschappen Hobie, voor de kust. 40 of 65 km. stari tussen i 9 30 uur bij clubhuis Sv Roomburgerweg. laatste rondleiding in Noordwijk samenkomst met spreker J. van Duin, aanvang 10.00 uur m De Ark. wandeltocht over 25 en 40 km, start tot 11.00 uur bij De Duinark, Langevelderlaan 45. Jubilerende behoort kwekerij De Ruiter tot wereldtop Nederland. Op 8 mei van dit jaar onderschepte de douane op Schip hol een partij van 22 kilo cocaïne, waarna de bende werd opgerold. De drugslijn kon zo'n vier jaar in stand blijven met behulp van de marechaussee, die drugskoeriers ongehinderd de douane liet passe- De marechaussee die voor de hulp werd benaderd door zijn zwa ger uit Alphen aan den Rijn, streek hiervoor in totaal 80.000 gulden op.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11