Begrafenissen maken zich langzaam los uit taboesfeer' Oegstgeest verwacht minstens bloedstollende situaties Tijdens drukst bezochte kwart triathlon van west- Nederland Hoofd Voorschotense begraafplaats gaat weg Voorschotense begraafplaats Rosenburgh bestaat 25 jaar DË^ffÊACHWATÏTjyvrADVËRTENT^ÏS^/EEïrGROTlRTÏANTrD^^ door Wim Koevoet OEGSTGEEST "Laten we hopen dat het net als vorig jaar bij bloedstollende situaties blijft", zegt Philip van der Post. Hij en Maarten Noort zijn de coördinatoren van de Oegstgees- ter kwarttriathlon waarvoor zondag om één uur het startschot valt. De Oegstgeester triathlon is een produktie van de Buurt- groep Haaswijk waarvan diezelfde Noort de voorzitter is. Noort zegt als hij terugdenkt aan de bijna-ongelukken, vorig jaar, met het vele opdringerige publiek: "We kunnen niet elke meter beveiligen. Je kunt nog zo veel regelen maar je weet niet altijd wat de mensen doen. Als je nu de straat in kijkt, denk je dat de deelnemers er gemakkelijk doorheen kunnen. Maar als er 3.000 mensen bij de finish komen kijken...". Ook morgen is Haaswijk van een tot kwart over drie voor alle auto verkeer afgesloten, net als de Presi dent Kennedylaan, Irislaan en Hof- brouckerlaan. Auto's kunnen er ook niet worden geparkeerd. Draaiboek Uit het "draaiboek" dat Noort in hoog tempo doorneemt, blijkt wat voor een heksentoer het organise ren van een triathlon is. Uit het ver haal van de twee blijkt ook dat ze over de dingen hebben nagedacht. Een vraag naar het waarom van het maximumaantal deelnemers levert dit antwoord op: "Er moet 42 kilo meter worden gefietst, zeven ron des van zes kilometer. Bij 250 deel nemers is er dan gemiddeld 24 me ter per fietser. Je kunt er niet meer op je parcours hebben". Toch zijn er 275 tri-atleten ingeschreven. De ervaring leert echter dat minstens 25 ingeschrevenen geen gebruik maken van hun startbewijs. Met alles en iedereen moet reke ning worden gehouden. Is er botu- lisme in het Oegstgeester kanaal, dan moet er worden uitgeweken naar zwembad Poelmeer voor het zwemonderdeel. Dat heeft grote gevolgen voor de start die dan groepsgewijs moet worden afge handeld. Noort zegt: "Het zwem bad is een prachtig alternatief maar de sfeer is wel weg". De Buurtgroep Haaswijk wil net als vorige keren zo snel mogelijk de uitslag op papier hebben en ver spreiden. Als het even kan een half uur na het verstrijken van de tijds limiet. Van der Post: "Bij andere triathlons lees je een half jaar later nog eens datje 84ste was". Om die lijst snel en kloppend in Het regent triathlons, de laatste tijd. Bijna elke zichzelf respecte rende gemeente stelt een keer per jaar zijn doorgaande route en ka naal of zwembad ter beschikking aan de tri-atleten. Na afloop is er vrijwel altijd kritiek op de organi satie. Er kan dan ook veel mis gaan, zo bleek bij voorbeeld bij de Vliet- land-triathlon. Noort: "De organi satie wilde het parcours wel afslui ten, de gemeente niet. De gemeen tebestuurders hebben het onder schat. Ik begrijp dat niet. Sporten is in, het is goed voor de volksge zondheid, propageert de overheid zelf, we hebben de Way of Life van Ron Brandsteder, doen we het, werkt de overheid niet mee". Geen kwaad woord wil Noort ho ren over de gemeente Oegstgeest. Hij prijst de medewerking van tal van ambtenaren. Van der Post, pla gend: "Sommigen doen zelf ook mee, dus...". N}ort: "Wij vragen van alles en ze doen het allemaal keurig netjes. In principe hebben we geen poot om op te staan". De onbezoldigde medewerking komt verder van duikers, reddings brigades, ambulance, de fysiothe rapeuten, scouting en de vrijwilli gers van de Buurtgroep Haaswijk. Noort beweert dat "de acceptatie in de wijk heel groot is. Alleen de eerste keer hebben we telefoontjes gehad van mensen die zeiden: gaat de wijk dicht, dat kun je toch niet doen. Maar zo langzamerhand is het net als met de bloemencorso, dat pikt ook iedereen". een stevige oplage voorradig te hebben, zijn twee van de 155 mede werkers (exclusief politie en ge meente-ambtenaren) de hele race van de partij bij de computer. "Daar wordt onder hoogspanning gewerkt. Maar de programmatuur is al geschreven en we hebben zelfs een reservecomputer". Om een zo goéd mogelijke uitoefening van de talloze taken te garanderen, legt Noort uit, "zetten we elk jaar de zelfde mensen op dezelfde posten". Van der Post en Noort leren ook van hun eigen fouten. Zo moest voorheen de verzorger de fiets van de tri-atleet bewaken. "Maar dat liep uit de hand. Het werd zo vol dat de atleten nadat ze uit het water waren geklommen niet meer bij hun fiets konden komen. Nu heb ben we de hele boel afgesloten en zetten we zelf vijftien medewer kers als bewakers in. Het nadeel is wel dat voor de toeschouwers een leuk schouwspel - de omschake ling van zwemmen naar fietsen - verloren gaat". Twaalf minuten Voor de organisatie zit aan die omschakeling ook nog extra werk vast. Nadat de deelnemers het Oegstgeester kanaal zijn inge sprongen moet hun kleding als de weerlicht naar de provisorische fietsenstalling annex verkleedtent worden vervoerd. De kleren zitten in genummerde zakken waarmee niet gegooid kan worden, want er kunnen wel brillen in zitten. Voor het vervoer en het klaarleggen heeft de organisatie maximaal twaalf minuten de tijd. Binnen dat r morgen wederom een (foto Henk Bouwman) tijdsbestek wordt namelijk de eer ste natte deelnemers verwacht. Maar voordat er ook maar een deelnemer van start kan gaan, zijn er al bergen werk verzet. De porto kosten vormen een een flinke hap uit het beschikbare budget. Noort: "We schrijven bij voorbeeld alle jachthavens in verband met de bootjes die zondagmiddag niet naar de Kaag kunnen varen. De rondvaart vragen we rekening met onze starttijd te houden". Noort: "In oktober vorig jaar al hebben we al met burgemeester Scheenstra en groepscommandant Gelderblom over de route voor 1988 zitten praten. Verder moéten we de NZH informeren, die tijdig voor omleidingen moet kunnen zorgen. En weetje wat ook een flin ke kostenpost is? De verzekering. We werken met klokken van 5.000 gulden per stuk, die je niet zo maar even onder je arm kunt nemen, maar die toch vervoerd moeten worden". Misschien nog wel het meeste geld gaat op aan de inhoud van enorme stapel kartonnen dozen in Noors huiskamer. Daarin blijken de sweaters voor de medewerkers te zitten. 150 stuks. "Voor de ver groting van de herkenbaarheid én het gezag van de mensen die op de route staan". In west-Nederland, zo zeggen de Oegstgeester coördinatoren, wordt er niet één triathlon zo druk be zocht als die in Oegstgeest. De eer ste keer waren er al 6.000 toeschou wers. De 40 dranghekken die de or ganisatie toen had geregeld waren bij lange na niet voldoende. Noort: "Nu hebben we alle dranghekken van de gemeente Oegstgeest in ge bruik en nog een stel van Leiden. Maar we hebben er nog duizend nodig". De gemeente Oegstgeest kon ook al niet voldoen aan de grote vraag naar wegpionnen. En dus moest er een "markeringsfirma" worden benaderd. Vorig jaar waren er naar schat ting 10.000 bezoekers. Doordat dit jaar in het parcours voor het fiets onderdeel onder meer de Irislaan en de Lange Voort zijn opgenomen trekt de Buurtgroep Haaswijk met haar evenement verder Oegstgeest in. De verwachting is dan ook dat deze mutaties ook van invloed zul len zijn op de bezoekersaantallen. Compacte route Van der Post spreekt van een "compacte route". Ook weer een oorzaak van de grote belangstel ling, want nu kunnen de toeschou wers hun vader, oom, broer, zus of tante zeven keer voorbij zien ko men op de fiets. "Maar als er meer mensen langs de kant staan dan is de kans ook groter dat er wat ge beurt", geeft Noort het nadeel aan. Noort zelf noemt als grootste na deel van de nieuwe route het ge brek aan "rustpunten". "Het zwaarste onderdeel is het lopen. Dat gebeurde vroeger langs de trekvaart die we in verband met de reconstructie nu buiten de route hebben gelaten. Daar stonden geen mensen en daarom kon de deelne mer daar tot rust komen. Nu wordt er in Haaswijk gelopen. Daar zijn de meeste toeschouwers en zullen de deelnemers al snel te ver door gaan. Vorig jaar stortte er bij de fi nish ook één in elkaar. Hij ging het ziekenhuis in, kon er snel weer maar moest een dag later zijn vrouw, die moest bevallen, naar het ziekenhuis brengen. Als orga nisatie schrik je er heel erg van als er een deelnemer in elkaar stort. Ik vind trouwens dat iemand wii vrouw elk moment kan bevallen niet aan een triathlon moet mee doen". Datzelfde harde oordeel spreekt Noort over uit de wedstrijddeelne mer die vorig jaar bij de eersten eindigde maar wegens stayeren werd gediskwalificeerd en die uit wraak in ingezonden brieven kranten de Buurtgroep Haaswijk amateurisme in de schoenen schoof. "Die wil ik hier niet m zien. Als er honderden voor rr deur staan, die ik neen moet verko pen, kan ik zo iemand niet mee la ten doen". Onder de 275 deelnemers (waar van 30 wedstrijddeelnemers) die zondag klokslag één het Oegst geester kanaal zullen inspringen, bevindt zich niet één crack. "Het is een wilde triathlon, we zitten niet in het circuit. En alleen al om Axel Koenders het startschot te laten lossen, moet je een paar honderd gulden neertellen". De triathlon leeft heel erg, vooral in Haaswijk. Maanden van tevoren slaan de deelnemers aan het trai nen. In zwembad Poelmeer wor den net zo veel baantjes getrokken als die ene gevreesde kilometer in het kanaal lang is. Op het wegdek van de President Kennedylaan en de Haarlemmerstraatweg zijn de namen van de favorieten te lezen. Ook de voor de start van het zwem men geleende pont werd vorig jaar beschilderd. Noort: "Op straten vind ik al erg maar schrijven op spullen die wij gebruiken van de sponsors, dat kan helemaal niet. Kalk de lakens van je bed maar vol". VOORSCHOTEN - Van Donselaar houdt van 'zijn' begraafplaats Rosenburgh: "Als je vroeger een begraaf plaats opkwam, zag je direct een massa stenen. Hier is het heel mooi. De begraaf plaats heeft een parkachtige aanleg en het is er stil, zon der fietsen en honden. Ook mensen die niet op grafbe- zoek gaan, komen hier. Het is een rijk vogelgebied en er zijn goudvinken, appelvin- ken, ijsvogeltjes, hegge- mussen en notekrakers. Vo gelliefhebbers fotograferen ze hier". door Paul van der Kooij Begraafplaatsen komen op die manier uit de taboesfeer en het zijn niet langer "oorden van onveran derlijke stilheid. Mensen zijn er wat stiller en ingetogener, maar er wordt ook gegroeid, gesnoeid en mensen ontmoeten elkaar. Sommi ge bezoekers verontschuldigen zich er wel eens voor dat ze 'zo maar' zijn langsgeweest. Maar ik zeg dan altijd dat ze hier vrij zijn". Ook begrafenissen maken zich stukje bij beetje los uit de taboes feer. "Je merkt dat mensen wat meer ontspannen zijn, niet meer zo bedrukt", zegt het hoofd. "Vroeger deed men de donkerste kleren aan, ook wanneer die niet meer pasten. Ik zat eens in een wachtlokaal, met een familie die duidelijk naar een begrafenis moest. Op een gegeven moment zegt die dochter, een meisje van een jaar of 14, tegen haar pa in zijn trouwpak: 'Eigenlijk loop je voor gek, vader' wel: "Het verdriet uit zich niet in de kleren. Het mag best wat sponta ner, als het maar geen bikini-jurk jes worden. Ik hecht erg aan stijl". De 'gastheer van de gemeente' steekt altijd keurig in het pak en draagt voor iedere begrafenis een schoon overhemd. Toch is het de houding die het hem doet, die van handelingen goéde handelingen maakt: "Van de 100 mensen zullen er misschien maar een of twee mensen geschikt zijn voor dit werk". Van Donselaar zegt het aar zelend. Hij is eigenlijk te beschei den voor dergelijke uitspraken. De Voorschotenaar zweert bij discretie, begrip en medeleven en is zich er immer van bewust dat een begrafenis voor veel mensen het zwaartepunt is in de moeilijke da gen na de dood. Vooral het laten zakken van de kist, het letterlijke afscheid, is dan van groot belang. "Het hangt van mij af of alles goed verloopt, of alles in goede harmo nie verloopt: rustig, ordelijk en goed". Van Donselaar zal zich nooit "heel populair onder de jon gens van de stoet mengen" en vraagt zijn mannen even uit de buurt te gaan bij grafbezoek: "Mensen moeten even zichzelf kunnen zijn en je kunt altijd ergens anders gaan werken". Voor de rest zijn er weinig harde richtlijnen ("rouwverwerking is een moeilijke materie"). Er moet vooral veel worden aangevoeld. Van Donselaar is volleerd hove nier, maar heeft nimmer een oplei ding voor begraafplaatshoofd ge volgd. Hij taxeert alle situaties en voelt soms dat hij niets moet zeg gen. Andere keren zegt hij juist wel wat en vaak spreekt daaruit iets van zijn positieve levensinstelling: "Natuurlijk, je kunt niet altijd blij zijn. Maar van mezelf ben ik geen somber iemand. Ik geniet van veel dingen en kan ook nieten. Ik zie ook humor in vak, al hoop ik dat dat niet biedig of grof overkomt e het niet verkeerd begrijpen". En bedachtzaam vertelt hij over de begrafenis van zijn moeder. Haar dood had hem diep aangegre pen, maar toch had hij 's avonds met zijn vrouw weten te lachen om i mijn een aantal voorvallen. Mooi vond hij het moment waarop een meisje, kort na de begrafenis, tegen haar moeder zei: "Ik hoor een vogel flui ten". "Je moet ook over iets anders kunnen praten, zo ontspannen mo gelijk zijn", is zijn stelregel. "Al weet je natuurlijk nooit hoe men sen naar huis gaan". Bloemstukjes Ér zijn ook treurige herinnerin gen. Toen Donselaar nog tweede man was op een begraafplaats in Zeist moest hij 1200 graven leegha len. Vier uur nadat zijn eerste doch ter geboren werd, moest hij een an dere baby begraven. En dan de be grafenissen zelf: "Ze vragen me weieens waar ze het beste kunnen gaan staan, zodat de familie het ziet", zegt Van Donselaar zacht. "Je ziet soms ook gescheurde fami lies. Dan dringen mensen zich naar voren, gaan vlak achter de baar staan en zeggen: wij horen er ook bij". Hij heeft zelfs meegemaakt dat bepaalde familieleden bloem stukjes van anderen uit elkaar trek- De Voorschotenaar noemt der gelijke verwikkelingen 'dubbel triest' en benadrukt dat dat uitzon deringen zijn. Veel vaker leggen getroffen families een "indrukwek kende eensgezindheid" aan de dag en blijken sommige twisten min der eeuwig dan gedacht. En Van Dopselaar zelf? Gaat hij gebukt onder het vele leed? "Ik stijl De veranderingen bevallen hem Voorschotens algemene begraafplaats Rosenburgh bestaat dit jaar 25 jaar. De begraafplaats is begin jaren zestig aange legd, dertig jaar nadat de inspecteur van de volksgezondheid oordeelde dat het be graven in Voorschoten-centrum 'onge wenst is'. De diepgelegen kerkehuisjes grenzen aan de begraafplaats van de Her vormde Kerk en dat is 'niet bevorderlijk voor de volksgezondheid'. De snel uitbreidende gemeente liet een oogje vallen op de grond waar in 1200 kas teel Rosenburg verrees. Dit kasteel werd in 1300 door Karei van Gelderen belegerd en tijdens het beleg van Leiden verwoest. Baron Van Wassenaer liet het herbouwen, maar toen het eenmaal klaar was was al leen de vrouw nog in leven. Het kasteel verviel snel en werd in 1736 afgebroken. Toen de gemeente in 1960 twaalf hectare aankocht, stond er nog slechts een oud, bewoond tuinhuis met enkele oude bomen. Voor de rest was het weiland met hakhout. In opdracht van de gemeente ging de Heidemij aan het werk in het gebied naast de spoorlijn. Een lap van vier hectare werd met zand 1,40 meter opgehoogd, zodat twee kisten boven el kaar de grond in konden - zonder het grondwater te raken. Rechte tegel- en asfaltpaden verdeel den de lap in rechthoeken en vierkanten en de gemeente zorgde zelf voor de om lijstende beplantingen. Stelregel is dat stukken groen blijven zolang zij 'niet in gebruik zijn'. Het benodigde zand werd uit de omliggende sloten gehaald die daarvoor drie meter diep moesten wor den en zeer breed (tot 20 meter). Rond de sloten werden beboste wandelpaden aan gelegd, er kwam een visvijver en een her tenkamp en een weiland waar kampvuren zijn toegestaan. Op verzoek van de rooms-katholieke kerk werd een aanzienlijk deel van de be graafplaats uitgeroepen tot rk-deel. Tot de dag van vandaag mogen niet-katholie- ken alleen achter het witte kruis begra ven worden na dispensatie van een pas toor. Na 25 jaar telt de begraafplaats 1650 stoffelijke overschotten, zo'n 50 procent van de geschatte capaciteit. Het wijst op een laag gemiddelde van een kleine 70 be grafenissen per jaar. Volgens P.A. van Donselaar worden veel mensen uit plaatselijke bejaarden tehuizen in hun vroegere woonplaatsen begraven, maar kiezen aan de andere kant buitenstaanders bewust voor Rosen burgh. Voorschotense alternatieven zijn er niet: de kerkelijke kerkhoven zijn vol. Van Donselaar werd tijdens de aanleg aangesteld als hoofd begraafplaats en nam gisteren afscheid van de gemeente. Bij die gelegenheid kreeg hij van de bur gemeester de zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Vorige week was Van Donselaar 62 jaar geworden en de ambtenaar, die tevens voorman was van een beplantingswijk, maakt gebruik van de VUT-regeling. Bij gaand een interview met de regisseur van vele begrafenissen, die op steenworp af stand van de begraafplaats woonde. Een man die niet alleen het groen bijhield, maar er tevens voor zorgde dat nabe staanden kregen wat ze bestelden. Hij on derhield contacten met begrafenisonder nemers en bezoekers, gaf aanwijzingen in de aula, liet de kist zakken en was er wan- i hem nodig hadden. hoef daar geen begrafenisgezicht te hebben", merkt hij op. En meerma len behadrukt hij datje het "van je af moet kunnen zetten", om keer op keer te stellen dat ook dat niet verkeerd mag worden begrepen. "Ik lig er niet wakker van, maar vergeet het niet", klinkt het dan. Aan het eind van het gesprek ver telt hij een anekdote. Een Voor schotense, die langs de route naar de begraafplaats woont, had Don selaar eens gevraagd of al die stoe ten hem niet beklemmen? Zijn ant woord was kort: "Weet u, dat houdt me nederig" Wat Van Donselaar de komende tijd gaat doen, weet hij nog niet. Een uitgesproken hobby ont breekt, maar -de Voorschotenaar raakt snel in gesprek en heeft altijd genoeg te doen. Bij de hervormde kerk bekleedt hij verschillende functies en hij is bestuurslid van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Voor de Nederlandse Oorlogsgravenstich ting is hij plaatselijk consulent. Het betekent dat hij jaarlijks een rap portje schrijft over de onderhouds- staat van de vier Voorschotense oorlogsgraven. Als de graven vuil of verwaarloosd zijn, herstelt de stichting dat. pakweg 2*0.000 leaers ,n 3a p,.,se, Bovendien kennen e m,« on, «en g~ pakket mogelijkheden helpen de juiste taktiek te kiezen. Want ook de krant heeft tussen voor- en achterpagina zijn gevoelige plekken. Laat u eens uitgebreid en rijblijvend voorlichten over "de beste keuze voor uw bedrijf. Bel voor informatie het Leidsch Dagblad 071-161400 of Alphens Dagblad 01720-93961. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10