Vrijgelaten generaal eist aftreden regering POSTZAKEN? Regering Zuidafrika wil apartheidswet niet intrekken President Burma stelt referendum voor Amerikaanse sergeant is topman van spionagenet Oproerpolitie Polen breekt met geweld staking mijnen Kakkerlak oorzaak van leed door leedvermaak VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 =niiijiiw;i.EW PAGINA 5 BONN - De Westduitse en Ameri kaanse contra-spionage hebben een grote slag geslagen. Volgens Amerikaanse bronnen is met de ar restatie van een vroegere Ameri kaanse sergeant Clyde Lee Conrad in Westduitsland de topman van een omvangrijke spionageketen opgepakt. De Westduitsers gaan er echter nog van uit dat de man al leen opereerde. RANGOON - Burma's belangrijkste politieke dissident, brigadier-generaal Aung Gyi, heeft gisteren, direct na zijn vrijlating, president Maung Maung en andere leiders opgeroe pen af te treden en de macht over te dragen aan een neutrale overgangsregering. Aung Gyi werd een maand geleden door Maung Maungs voorganger. Sein Lwin, gearresteerd nadat hij in open brieven aan sterke man Ne Win om politieke en economische hervormingen alsmede eerbiediging van de mensenrechten had geëist. Aung Gyi's eenmansactie werd gelêvLd.UDe Amerikaan' later voortgezet door de studenten, die massale betogingen en landelijke stakingen orga niseerden in Rangoon en in vele steden daarbuiten. door Hans Hoogendijk Aung Gyi sprak een kwartier lang in een druilerige regen tot een me nigte van 50.000 mensen die in het hoofdstedelijke stadion waren bij eengekomen. Generaal Aung Gyi wordt beschouwd als de toekom stige politieke leider wanneer Bur ma terugkeert naar een democra tisch systeem. Ook Aung San Suu Kyi, dochter van de in 1947 ver moorde nationale held generaal Aung San, wordt gezien als een po tentiële politieke leider. Velen zien haar als de 'Cory Aquino van Bur- door Bob Mantiri Het voorstel van president Maung Maung om de regerende Socialistsiche Programma Partij in een bijzonder congres op 12 sep- Leider Burundi geeft bloedbad Hutu-stam toe KIGALI (AP) - De leider van Bu rundi, majoor Buyoya, heeft giste ren in een radio-uitzending toege geven dat Burundische soldaten, die allen behoren tot de Tutsi-stam, burgers van de Hutu-stam hebben gedood. Hij zei dat het aantal slachtoffers van de stammentwis ten in het land kan stijgen tot bo ven de 5.000. Volgens Buyoya handelden de soldaten niet op bevel van de rege ring, maar ontstond de slachting toen ze de lijken ontdekten van hun Tutsi-stamgenoten, die waren uitgemoord door Hutu. Buyoya heeft op de radio gezegd dat zijn re gering de orde in het land probeert te herstellen en beloofde dat de sol daten die bij de slachtpartij waren betrokken, zullen worden gestraft. Hij zei dat er bij beide stammen slachtoffers zijn gevallen en bewe ringen van buitenstaanders dat slechts één stam verantwoordelijk is, zijn volgens hem 'absurd'. De vijandelijkheden begonnen op 14 augustus, toen de Hutu's, die in Burundi veruit in de meerder heid zijn maar worden overheerst door de Tutsi, de aanval openden op twee Tutsi-gemeenschappen in het noorden van het land. Volgens ooggetuigenverslagen van vluchte lingen werden honderden Tutsi met hakmessen afgemaakt of le vend verbrand in hun hut. Volgens Buyoya is dit eerste bloedbad aan gericht door Hutu-ballingen, die vanuit Tanzania het land waren binnengekomen. Volgens de verhalen van de vluchtelingen zijn echter de mees te slachtoffers gemaakt door de Tutsi-soldaten, die naar het noor den waren gestuurd om de ordè te herstellen maar in woede ontsta ken toen ze de lijken van hun stam genoten ontdekten. Rwanda heeft inmiddels om internationale steun gevraagd om het hoofd te kunnen bieden aan de inmiddels 41.000 vluchtelingen die vanuit Burundi het land zijn binnengekomen. Buitenland kort Colombia Bij aanvallen door guerrillastrij ders in het noorden van Colombia zijn onlangs 39 doden gevallen, al dus het ministerie van defensie. Het ministerie zei dat ongeveer 300 rebellen een groep regeringssolda ten hadden overvallen en zes van hen hadden gedood. Later vielen zij bij het plaatsje Saisa, 400 km ten noorden van Bogota, een-andere groep militairen aan. Suriname Suriname en Frankrijk hebben een overeenkomst getekend voor de repatriëring van 10.000 Suri naamse vluchtelingen uit Frans Guyana. Het is de bedoeling dat de vluchtelingen vrijwillig terugke ren. De overeenkomst is opgesteld door de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de VN, Gordon- Lennox, en ondertekend door de Surinaamse minister van buiten landse zaken Sedoc. Air France Air France heeft gisteren een vlucht met een nieuwe Airbus A320 van Parijs naar Amsterdam voortijdig moeten afbreken, toen om onverklaarde redenen waar schuwingslampjes op het controle paneel begonnen te branden. Het was niet direct duidelijk of de fout in de computers of in de lampjes zat. De passagiers vertrokken met andere vluchten alsnog naar Am sterdam. tember te laten beslissen over een referendum voor de invoering van een meer-partijenstelsel, wees Aung Gyi af. Het voorstel heeft geen enkele waarde tregen de ach tergrond van de eis van het volk voor onmiddellijke democratische hervormingen, aldus de brigadier- generaal. Hij riep president Maung Maung op om af te treden en de macht over te dragen aan een neu trale interim-regering. Hij zei niet wie deze regering zou moeten lei den. De 70-jarige Aung Gyi riep voorts op tot eenheid tussen het le ger en het volk en tot discipline on der zijn aanhangers. De aankondiging van de Bur- maanse president is een regelrech te knieval van een in het nauw ge dreven potentaat. Maung Maung probeert met het voorstel de span ning weg te nemen die honderd duizenden mensen op de been bracht in Rangoon en andere ste den om hun onvrede over het be staande politieke systeem te onder strepen. Na zijn toespraak trokken de be togers de straten in en riepen om het aftreden van president Maung Maung. De regering reageerde met een herhaling van de rede van de president waarin hij het drama tisch aanbod deed voor een refe rendum. Radio Rangoon maakte gisteren bekend dat er in totaal 1.600 gevangenen zijn vrijgelaten en dat in de komende dagen nog meer zullen volgen. Evenals gisteren zijn ook van daag weer vierhonderdduizend mensen de straat opgegaan om te demonstreren voor de vorming van een interim-regering die algemene verkiezingen moet uitschrijven, de afschaffing van de grondwet en van de regerende partij. Volgens Westerse diplomaten zijn er nog geen aanwijzingen dat de regering zal bezwijken onder de zware druk van het volk. In de provincie heb ben de anti-regeringsdemonstra- ties intussen wel de plaatselijke be sturen ontwricht. Vele partijfunctionarissen die de lokale overheid vormen zijn afge treden of gevlucht. Het bestuur is overgenomen door studenten, boeddhistische monniken en ar beiders. In de steden waar politie en leger zich hebben teruggetrok ken, waken vrijwilligers over de veiligheid en regelen zij ook het verkeer. In Victoria Point (Kawt- hung), de meest zuidelijke gelegen stad, is het bestuur geheel in han den van de anti- regeringsbetogers. Studentenleiders in deze 80.000 in woners tellende stad hebben een zogenaamde defensie-groep ge vormd met vrijwillige bijdragen van de bevolking. Gedurende minstens tien jaar verkocht Conrad strikt geheime verdedigingsplannen van de Ame rikanen aan de Hongaarse geheime dienst. De stukken werden via twee inmiddels in Zweden gearres teerde koeriers aan de Hongaren het, volgens welingelichte bronnen, niet om ideologische redenen heb ben gedaan, maar voornamelijk om het geld. In Bonn werd toegegeven dat er aanzienlijke schade is toegedaan aan de NAVO. In sommige kringen wordt de zaak net zo ernstig ge noemd als de spionage-affaire Guillaume, die in de jaren zeventig leidde tot de val van bondskanse lier Willy Brandt. De ex-beroepsmilitair, die twin tig jaar in het Amerikaanse leger diende, nam in 1985 ontslag. De laatste zeven jaar was de man gele gerd op een basis in Bad Kreu- znach, waar hij was belast met het toezicht op kluizen met documen ten. Volgens de hoogste Westduit se openbare aanklager Rebman probeerde de ex-militair ook na zijn vertrek uit het leger agenten te werven om zijn spionagenet uit te breiden. Daartoe schakelde hij on der meer een andere Amerikaanse militair in, die hij een bedrag van vijf cijfers zou hebben betaald. Over de omvang van deze zaak doen verschillende versies de ron de. De Amerikaanse New York Ti mes meldde dat in Westduitsland vijf en in Zweden drie verdachten zijn opgepakt. Kurt Rebman ont kende dit. Zijn woordvoerder deel de mee dat in de Bondsrepubliek tot nu toe alleen de 41-jarige ex-on- derofficier is gearresteerd en dat hij contact had met twee koeriers in Zweden. In de VS wilden de ministeries van defensie en buitenlandse za ken nog geen reactie geven. Maar het is niet uitgesloten dat de gehei me dienst CIA in het kruisvuur van de kritiek komt. De CIA zou name lijk een van de agenten, die nu als Rokende puinhopen LISSABON (GPD) - Een dode, enkele zwaar gewonden en tiental len mensen in het ziekenhuis met brandwonden of ademhalings moeilijkheden. Dat is de voorlopi ge balans van de vuurzee die giste ren rond dertig gebouwen in de binnenstad van Lissabon ver woestte. De schade is nog niet be kend, maar zal zeker in de tiental len, -zo niet honderden miljoenen guldens lopen. Rond tweehonderd raakten dakloos, terwijl 2000 mensen hun baan verlo- gisteren een enorme brand woedd?. o AP) De oorzaak van de brand, die be gon in één van de oudste warenhui- Portugal, is nog niet met 2 kerheid vastgesteld, Brand verwoest historische panden Lissabon brandweer en politievoertuigen in de namiddag hopeloos kwamen vast te zitten in de beperkte ruimte. Volgens politiewoordvoerders zal het zeker nog dagen en zo niet weken duren voor het getroffen deel van de binnenstad van Lissa bon weer voor het publiek toegan- tie houdt ernstig rekening met brandstichting^ Rond twee uu de brandweer sein 'brand meester', zeven dat de melding in de ochtenduren de grootste ploeg brandbestrijders in de geschiedenis van de Portuge se hoofdstad op de been had ge bracht. Duizenden nieuwsgierigen be lemmerden gedurende de blus werkzaamheden de vrije doorgang van de tankwagens met water naar het rampgebied, waar ambulances, - de poli- kelijk zal zijn, omdat het overgrote deel van de uitgebrande gebouwen op instorten staat. De tientallen on- gistermiddag gaf dernemers die gisteren binnen een Lissabon het tijdsbestek van enkele uren hun broodwinning verloren, hielden gisteravond een spoedvergadering over de ontstane situatie. Zij hebben laten weten te reke nen op steun van het gemeentebe stuur en de regering om deze klap te boven te komen. De bewoners van de Chiado, over het algemeen mensen met een minimum-inko-' men die niet meer hebben kunnen redden dan de kleren die ze aan hadden, zijn voorlopig onderge bracht in een gemeentelijk opvang centrum. Ondertussen is in ieder geval duidelijk, dat Lissabon een aantal onvervangbare historische panden heeft verloren. Niet alleen het Grandela-warenhuis, waar -de brand begon, maar ook bijvoor beeld de Pastelaria Ferrari, waar veel verhalen van de Portugese schrijver Eqea de Queiros zich af spelen. In de platenzaak van Valemtim Carvalho, de belangrijkste muziek producent in Portugal, verbrand den orginele opnamen van Por tugese artiesten uit de jaren 1920- 1950, waarvan van een groot deel geen kopieën bestaan. De grootste ramp die Lissabon heeft getroffen sinds de aardbe ving van 1755 die leidde tot de bouw van dit stadsdeel, heeft eens te meer de aandacht doen vestigen op het gebrek aan brandveilig heidsmaatregelen in de Portugese hoofdstad. „Want, als een dergelij ke brand was begonnen in een van de oude wijken die in 1755 ge spaard zijn gebleven, dan zou het aantal slachtoffers niet te overzien zijn geweest", zo zei een wethouder van Lissabon gistermiddag. WARSCHAU (Rtr) - Met knuppels uitgeruste Poolse politietroepen hebben in het zuiden een einde ge maakt aan een aantal stakings- en bezettingsacties in mijnbouw- installaties. In het noorden van het land hielden de stakers, die naast loonsverhogingen erkenning eisen van het verboden vakverbond Soli dariteit, echter hun acties vol te genover pogingen van de regering in Warschau om een eind te maken aan de ernstigste arbeidsonrust sinds 1981. Nadat de politie woensdagavond drie kolenmijnen in Opper-Silezië, waar de onrust op 15 augustus be gon, bestormde en de stakers met geweld verdreef legde een bemid delaar gisteren de eerste contacten in de crisis tussen Lech Walesa, voorzitter van Solidariteit, en de Poolse autoriteiten. De politie grendelde gisteren de campus van de universiteit van Warschau af en hield studentenleiders aan om een bijeenkomst te voorkomen waar zij hun steun aan de stakingen wilden uiten. De Poolse regeringswoordvoer der, Jerzy Urban, verklaarde giste ren dat nog slechts in 6 van de 14 mijnen waar de afgelopen twee we ken werd gestaakt, het werk stillag. Dit meldde het officiële persbu reau PAP. Maar Urban weigerde te zeggen of de communistische auto riteiten de ernstigste stakingen in de afgelopen zeven jaar onder con trole hebben. Bronnen bij Solidariteit zeiden dat de Poolse autoriteiten de zwak ste schakels in de nationale keten van stakingsacties hebben aange pakt. Zwak ook omdat de autoritei ten in deze moeilijker toegankelij ker gebieden telefoonverbindin gen kunnen verbreken. Tegen de Solidariteits-bolwerken in de ha vens Gdansk en Szczecin in het noorden wordt door de Poolse au toriteiten niet opgetreden. Protestmars van oppositie Chili SANTIAGO (Rtr) - De oppositie partijen in Chili zullen op 4 septem ber in de hoofdstad Santiago een vreedzame protestmars houden te gen de Chileense president, gene raal Pinochet. Dit heeft een over koepelende organisatie van arbei ders-, studenten-, en beroepsvere nigingen gisteren aangekondigd. De protestmars zal de eerste zijn in de Chileense hoofdstad sinds de militaire machtsgreep van 15 jaar geleden. De oppositiegroeperin gen riepen tevens de Chileense be volking op volgende week dinsdag massaal op potten en pannen te slaan als uiting van ongenoegen over de kandidatuur van generaal Pinochet voor het in oktober te houden referendum. ADVERTENTIE U kunt nu op het postkantoor niet alleen terecht voor uw grote en kleine zaken, maar ook voor NS- folders. Zoals de folders Treinprijzen en Forensen. Dus als u van de week 'n postzegeltje koopt, kunt u ze meteen i WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? TEL AVIV (GPD) - In een zie kenhuis in Tel Aviv ligt een in woner van de voorstad Givatay- im bij te komen van de ongeluk kigste avond van zijn leven. Het drama begon in de namiddag, toen zijn vrouw in de woonka mer een kakkerlak aantrof. Ze trapte op het flink uit de kluiten gewassen insekt en wierp het in het toilet. Toen het dier nog volop tekenen van leven ble^k te vertonen, spoot de vrouw in pa niek een hele bus insecticide leeg in de toiletpot. Korte tijd later kwam haar man thuis van zijn werk. Hij zette zich in alle rust met de krant op het 'gemak' en stak een sigaret op. Uiteindelijk wierp hij de peuk in het toilet. Een explosie volgde, waarbij de man stevige brandwonden kon noteren aan zijn onderste delen. Zijn vrouw belde een ambu lance en binnen een kwartier stonden er twee broeders in de kamer. Terwijl ze de man op een brancard de trap afdroegen in formeerden ze belangstellend naar de toedracht van het onge val. Na een korte verklaring van de kant van het slachtoffer ontsta ken de broeders in een zo onbe daarlijk gelach dat ze de bran- card uit hun handen lieten val len. Beneden konden ze hem op rapen en de ongelukkige inwo ner van Givatayim ligt nu niet al leen met brandwonden, maar ook met een gebroken bekken en twee gebroken ribben in zijn zie kenhuisbed. CHICAGO - De Democratische kandidaat voor het Amerikaanse vice- presidentschap Lloyd Bentsen voerde gisteren het woord tijdens een bij eenkomst voor oorlogsveteranen in Chicago. In de verkiezingscampagne wordt voortdurend gewroet in het oorlogsverleden van de kandidaten of van mensen in hun naaste omgeving. Gisteren lanceerde de Republikeinse senator Symms in een radio-interview het gerucht dat Kitty Dukakis, de echtgenote van de Democratische presidentskandidaat, in de lijd van de Vietnam-oorlog een Amerikaanse vlag zou hebben verbrand. Leiders van de verkiezingscampagne van Dukakis hebben dat inmiddels ontkend. President Botha. Als de Nationale Partij in Zuidafri ka aan de macht wil blijven, is het nu niet mogelijk om de wet op ge scheiden woongebieden voor de verschillende rassengroepen in te trekken. Te veel blanken in Zuid afrika zijn niet bereid om in ge mengde woonwijken te wonen. En in tegenstelling tot de VS en Euro pa, waar rijke blanken hun aparte woongenot kunnen kopen, zal dat voor vele minder draagkrachtige blanken in Zuidafrika onmogelijk zijn". Met deze woorden bestreed de Zuidafrikaanse minister van infor matie, Stoffel van der Merwe, giste ren op een persconferentie in Kaapstad binnen- en buitenlandse kritiek op het feit, dat de omstre den apartheidswet op gescheiden woongebieden niet volledig wordt ingetrokken, maar slechts geamen deerd wordt. Van der Merwe's opmerking had alles te maken met de problemen die de regering-Botha deze week in het driekamerparlement onder vindt om de wijziging van deze wet aangenomen te krijgen. Deze wets wijziging maakt gemengde woon wijken voortaan mogelijk, maar tast het apartheidsbeginsel van ge scheiden woonwijken voor de ver schillende rassen niet werkelijk Zowel het Kleurlingen- als het Aziatenparlement hebben inmid dels geweigerd de wetswijziging in behandeling te nemen en in de blanke volksraad heeft ook de libe rale oppositiepartij PFP zich giste ren gedistantieerd van de parle mentaire behandeling. De grootste oppositiepartij in de volksraad, de ultra-rechtse Konser- vatieve Partij, heeft de wetswijzi ging eveneens verworpen, maar op andere gronden. Volgens de KP leidt de wijziging uiteindelijk tot het opheffen van iedere vorm van aparte woonwijken voor de ver schillende rassen. Zoals het er nu naar uit ziet, zal de wetswijziging dus slechts ge steund worden door Botha's eigen Nationale Partij, die overigens wel over een absolute meerderheid in het blanke parlement beschikt. Volgens de grondwet moet er ech ter een concensus over bestaan tus sen meerderheden in de drie parle menten. Nu dat onwaarschijnlijk lijkt te zijn, moet de wetswijziging terug verwezen worden naar de door Bo tha aangestelde presidentsraad, die haar dan alsnog tot wet kan ver klaren. Om die reden beschuldigde de KP Botha er deze week van, dat hij het land feitelijk regeert met be hulp van de door hem benoemde presidentsraad en dus de 'demo cratisch' gekozen parlementen ne geert. Volgens Van der Merwe is het niet realistisch te proberen de meerderheid van de blanken ervan te overtuigen, dat het hebben van zwarte buren niet automatisch een aantasting van het leefklimaat in hun woonwijken inhoudt. Daarom heeft de NP besloten de bestaande wet op gescheiden woonwijken te handhaven, maar meer ministerië le bevoegdheden te scheppen voor het legaliseren van uitzonderingen. Verder zal het voortaan mogelijk zijn om bepaalde woonwijken aan te wijzen, waar blank en zwart door elkaar kunnen wonen. Uit de argumentatie van minister Van der Merwe wordt opnieuw duidelijk, dat de regerende Natio nale Partij van president Botha in feite meer bevreesd is voor de ul tra-rechtse Konservatieve Partij van Treurnicht dan voor interna tionale economische en politieke druk of de gerechtvaardigde eisen van de niet-blanke meerderheid in het land. Van der Merwe weigerde overigens in te gaan op de vraag of de president nu alsnog vervroegde algehele verkiezingen zal uitschrii- De minister wilde wel kwijt dat Nelson Mandela spoedig van het Tygerberg-ziekenhuis in Kaapstad naar een andere plaats zal worden overgebracht. Hij wilde niet zeg gen of dat de Pollsmoor-gevange- nis zal zijn of een verpleeginrich ting. „Ziekenhuizen zijn er voor mensen die dringende medische hulp nodig hebben. In het geval van meneer Mandela lijkt dat niet langer het geval te zijn". Of er inmiddels schot is geko men in het proces dat moet leiden tot de onvoorwaardelijke vrijlating van de 70-jarige ANC-leider, wei gerde hij te zeggen. „Dit is een deli cate zaak, waarover het beste zo weinig mogelijk gesproken kan worden", aldus Van der Merwe.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5