Open grens biedt misdaad kansen Extra geld voor werldoosheid Aids-aanpak in VS schokt kamerlid Winkeliers sponsoren buslijn Politie hoofdstad boos over bezuinigingen geen visi te. iosT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 TCEEZ Justitie in jaarverslag bezorgd over wegvallen controle: DEN HAAG (GPD/ANP) - Het toezicht op de internationale drugs- en vrouwenhandel wordt een stuk moeilijker als de personencontrole aan de Europese grenzen in 1990 weg valt. Dit zei een bezorgde mr. J. de Ruiter, procureur-generaal bij het Gerechtshof in Am sterdam. bij de presentatie van het jaarverslag van het Openbaar Ministerie over 1987 aan minister Korthals Altes (justitie). De Ruiter hield een pleidooi voor het instellen van een Europees opsporingsregister. De Ruiter wees op het wegvallen van de controle aan de grenzen tus sen de Beneluxlanden, de Bonds republiek Duitsland en Frankrijk in het kader van het akkoord van Schengen. "Dat de grenzen open gaan wil nog niet zeggen dat de strafrechtelijke systemen van die landen in elkaar schuiven. Daar blijven wel grenzen en dat wringt". Vijf jaar voor doodsteken vrouw Het jaarverslag noemt het op el kaar afstemmen van de wetgeving door de landen in Europa als een oplossing op lange termijn. Die taak ligt echter bij de regering en niet bij het vervolgingsapparaat. Daarom wordt in het jaarverslag vooral ingegaan op de mogelijkhe den tot samenwerking tussen de respectievelijke politiële en justi tiële instanties. Mogelijkheden voor samenwerking liggen op ge bied van uitlevering, rechtshulp, de overdracht en overname van strafvervolging, en het uitvoeren van vonnissen. DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 46- jarige Hagenaar veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens het doodsteken van zijn ex-vrouw. De Hagenaar stak de vrouw in mei van dit jaar neer voor het paleis van justitie in Den Haag. Hij was op weg naar een afspraak met zijn advocaat in het gerechts gebouw en kwam haar bij het sta tion naar zijn zeggen toevallig te gen. Zij was ook op weg naar het gerechtsgebouw waar zij met haar raadsman had afgesproken. Er wa- UTRECHT (ANP) - Het busbedrijf Centraal Nederland krijgt volgende ren na de scheiding problemen ge- week een gesponsorde buslijn. De winkeliersvereniging van de Hilver- rezen over de bezoekregeling van Sumse Gijsbrecht van Amstellaan heeft het geld bijeen gebracht om de de kinderen, waar een juridische halfuurdienst van lijn 113, die vanaf maandag gaat rijden, ook op de vrij- oplossmg voor gezocht moest wor- dagse te laten rijden. den. Tijdens de ontmoeting met de De gemeente Hilversum had geen geld voor een avonddienst met de sloegen bij de man "de stop- 113. De winkeliersvereniging heeft Centraal Nederland daarop een offer- te gevraagd en de benodigde 8000 gulden voor een eerste proefjaar op ta fel gelegd. Lijn 113 gaat vanaf maandag rijden om de bewoners van de "Wijk Kerkelanden, waar een paar bejaardenhuizen staan, een directe ver binding met de winkels en een ziekenhuis te verschaffen. Door een reorganisatie van het openbaar vervoer in de stad konden zij sinds een jaar het winkelcentrum en het ziekenhuis niet meer zonder overstappen bereiken. Overleg tussen gemeente, bejaarden en busbedrijf resulteerde in de nieuwe lijn. De door de winkeliers zo vurig gewenste ritjes op koopavond konden er echter niet meer vanaf, maar dankzij de sponsoring rijdt de bus nu ook op vrijdagavond van half zeven tot negen Op het "Europese" verlanglijstje van het OM staan ook onder andere niet door barrières gehinderde mo gelijkheden voor het toezenden van gerechtelijke stukken per post en vele vormen van overleg tussen de vervolgingsinstanties (justitie, politie) in de diverse landen. In het jaarverslag van de procu reurs-generaal van de gerechtsho ven wordt vooral gekeken naar de ontwikkeling van de criminaliteit in Nederland. De verhouding tus sen het aantal gepleegde en opge loste misdaden stabiliseert zich enigzins, zo blijkt uit het verslag. Toch is dat voor De Ruiter geen re den om de vlag uit te hangen. Vol gens hem hangt veel kleine crimi- minaliteit samen met drugsversla ving. "Dit '■lleen al legt een grote druk op de politiekorpsen in die steden waar drugsverslaafden ope reren. Zij moeten hun verslaving voornamelijk voeden via diefstal len". Het jaarverslag meldt onder meer een sterke stijging van de zakkenrollerij net als in 1986 (22 procent) en een stijging van het aantal winkeldiefstallen met zes procent na een daling van dertien procent in 1986. pen door", zoals hij verklaarde. Gewonden bij ontploffing AMSTERDAM (ANP) - Bij een ont ploffing in het bedrijf Apple Com puters aan de Hogehilweg in Am sterdam-Zuidoost zijn vanochtend drie mensen gewond geraakt. De ontploffing ontstond door nog on bekende oorzaak tijdens de instal latie van het centrale-verwar mingssysteem in het gebouw. De drie gewonden zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Binnenland kort RaRa-actie Sympathisanten van de woens dagmorgen tot vijfjaar gevangenis veroordeelde Rara-activist blijken in de nacht van dinsdag op woens dag brand te hebben gesticht bij Philips Technische Service aan de Wenkebachweg in de hoofdstad. De schade bedroeg volgens de poli tie ruim een half miljoen gulden. Philips zelf noemt geen schadebe drag. Bejaardenopvang Twee verzorgingstehuizen in Meppel gaan bejaarden bij wijze van experiment 's nachts onderdak en verzorging bieden. Het gaat om ouderen die overdag een beroep kunnen doen op vrienden, familie of bekenden, maar ër in de nacht al leen voor staan. In eerste instantie willen de tehuizen plaats bieden aan vier mensen. Volgens de direc tie gaat het om patiënten die te goed zijn voor permanente opname maar toch in de gaten gehouden moeten worden. Lunetten De Staat kan twaalf Zuidmo- lukse gezinnen in het Vughtse ba rakkenkamp Lunetten niet de huur opzeggen. De kantonrechter in Den Bosch is het met de bewo ners eens dat er in hun geval geen sprake is van een huurovereen komst. De huisvesting van de ge zinnen maakte na hun komst naar Nederland deel uit van een verzor gingsovereenkomst. Volgens de Staat is die in 1960 mondeling om gezet in een huurovereenkomst, maar maar volgens de kantonrech ter blijkt dat in deze tw alf geval len nergens uit. Verkrachting Het gerechtshof in Arnhem heeft in hoger beroep een 31-jarige man uit Eibergen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en terbeschikkingstelling' van de re gering. Volgens het gerechtshof is de man schuldig aan de verkrach ting van en de moord op de 20-jari- ge José Burbank in oktober vorig jaar. De man had tijdens een proef verlof van tbr - hij was al drie keer veroordeeld - het liftende meisje meegenomen. Riolering De gemeente Delft heeft als één van de eerste gemeenten in Neder land een plan ontwikkeld om het rioolstelsel van de stad te vervan gen. Volgens een woordvoerder gaat het hierbij om de vervanging van 106 kilometer rioolbuis in vijf tig jaar. De totale kosten bedragen 120 miljoen guld'en. De tarieven zullen extra stijgen: met vijf pro cent per jaar tot 1994 en voor groot verbruikers aanvankelijk (tot 1991) zelfs met tien procent. Aanvankelijk zou het van zeven tot negen zijn, maar ten behoeve het bezoekuur in het ziekenhuis hebben de winkeliers nog gelapt vi een half uurtje extra aan het begin van de avond. AMSTERDAM - De gemeente-ambtenaren van Amsterdam zijn al gerui me tijd bezig met hun verhuizing naar het nieuwe stadhuis bij het Water- looplein, dat één gebouw vormt met het Muziektheater. Na aanstaand weekeinde moet alle inventaris zijn overgebracht. Niet alles gaat mee, de ze rommelhoop zal worden afgevoerd naar de vuilnis. (foto anp) GRONINGEN (GPD) - Fietser er voetganger worden onzichtbaar als auto's en motoren eind 1990 over dag verplicht de verlichting gaan ontsteken. Dat is de stellige over tuiging van de fietsersbond ENFB De fiets, zo voorspelt de belangen vereniging, zal straks tussen en naast alle brandende koplampen totaal over het hoofd worden ge- Volgens de wielrijdersclub han gen de onderzoeken, waarop de maatregel van minister Smit-Kroes is gestoeld als los zand aan elkaar. De ENFB gaat ver in zijn kritiek. De fietser zal zich zo onveilig gaan voelen dat hij zijn vervoermiddel eerder thuis laat staan. Mocht de maatregel al tot een vermindering van het aantal verkeersslachtoffers leiden, dan zal dat volgens de fiet sersbond waarschijnlijk alleen maar komen door een verminderd gebruik van het rijwiel. Ook motorrijders staan niet te 'Fietsers met autolicht overdag niet meer te zien' juichen. Dat lijkt vreemd, omdat nu al zo'n 90 procent van de motor rijders vrijwillig overdag de licht schakelaar 'aan' zet. Maar evenals de Fietsersbond is ook de Konink lijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) bang dat de relatief smalle motor niet meer tus sen het andere snelverkeer zal op vallen. De door de minister voorgestel de maatregel is niet zomaar uit de lucht komen vallen. In opdracht van onder meer de autoverzeke raars verrichtte de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) enige tijd geleden een studie naar de voors en tegens van het voeren van verlich ting overdag. De uitkomst van die studie, voornamelijk gebaseerd op resultaten in Zweden waar even als in Canada al jaren overdag het snelverkeer 'verlicht' rondrijdt, belandde bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het SWOV-r^pport gaf aanlei ding tot een reeks vervolgonder zoeken. Zo werd bekeken of het verschil tussen het daglicht in Zweden en Nederland van invloed is op de gevolgen van het voeren van verlichting in het verkeer. Het Instituut voor Zintuig Fysiologie (IZF) onderzocht de gevolgen voor voetgangers en fietsers, terwijl ook het TNO in actie kwam. De ANWB heeft zijn scepsis in middels laten varen. Volgens woordvoerder Dirk Diepenhorst blijkt uit onderzoek dat bij onge lukken eerder de fietser de auto niet heeft gezien dan andersom Suriname wil bedrijfsleven inschakelen bij ontwikkelingshulp PARAMARIBO (GPD/ANP) - De Surinaamse regering wil meer zeg genschap in de aanschaf van goe deren die Nederland krachtens de hervatte ontwikkelingshulp aan het land gaat leveren. Van de over eenkomst die minister Bukman in juli in Paramaribo heeft gesloten, heeft Suriname nog "geen cent" gezien. Dit heeft de voorzitter van de Surinaamse Assemblëe, Jagger- nath Lachmon. gisteren verklaard tijdens een persconferentie. Suriname wil dat de Surinaamse zakenwereld bij de aanschaf van de goederen wordt betrokken. De goederen - 'overbruggingshulp' ter waarde van 60 miljoen gulden - worden nu ingekocht door het Ne derlandse Rijks Inkoop Bureau en bestaan uit reserve-onderdelen, consumptiemiddelen, medicamen ten en apparatuur. Volgens plan zullen de goederen per schip naar Suriname overgebracht. Volgens Lachmon gaan er ar beidsplaatsen bij de importeurs verloren, als zij buitenspel worden gezet. Tijdens het eerste bezoek van Bukman aan Suriname werd al door minister Sedoc van buiten landse van buitenlandse zaken ge steld, dat Suriname 'zelf in het bui tenland wil winkelen'. Bukman zag daar niets in, omdat hij wil voorko men dat de hervatte ontwikke lingshulp als middel gaat dienen om de algemene betalingsbalans te steunen. ^-president UTRECHT - Staatssecretaris Dees verrichtte gisteren in Utrecht de officiële opening van het nieuwe kantoor van het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform en de Stichting Werkgroep 2000. Bij de opening zei platform voorzitter Yolan Koster-Dreese dat de patiëntenbeweging zich een belangrijke positie in de samenleving heeft be vochten, maar dit nog veel te weinig blijkt uit het het overleg met overheid en beroepsbeoefenaren. Kabinet: meer kansen voor jongeren en landurig werklozen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil 200 tot 300 miljoen gulden extra uittrekken voor de bestrijding van de werkloosheid. Het geld wordt besteed aan maatregelen om werk lozen aan een baan of scholing te helpen. De werkloosheid zou dank zij deze maatregelen met tenminste 100.000 mensen moeten dalen. Het geld wordt vooral besteed aan een uitbreiding van het aantal scholingsprogramma's, zodat niet 100.000 maar 130.000 mensen cur sussen kunnen volgen. Daarnaast moet er meer geld gestoken wor- den in de wet Vermeend-Moor. Volgens deze wet krijgen werkge vers die langdurig werklozen in dienst nemen gedurende vier jaar een reduktie van 20 procent op so ciale premies. De wet geldt nu alleen voor werklozen die langer dan drie jaar een baan zoeken. Dat zou terugge bracht moeten worden naar twee jaar. Onder deze wet vallen nu 12.000 mensen. Door de versoepe ling zou dat aantal tot enkele tien duizenden moeten oplopen. Het kabinet beziet ook een uit breiding van het jeugd werk garan tieplan (JWG). Het plan biedt jon geren tot en met 20 jaar die na hun schooltijd geen werk kunnen vin den een tijdelijke baan van een jaar bij de overheid of overheidsinstel lingen. Onder het JWG vallen nu 9000 jongeren. Dat aantal zou in 1989 meer dan verdubbeld moeten worden. Bovendien wordt beke ken of het JWG uitgebreid kan worden tot bepaalde groepen ou dere, langdurig werklozen. Ook wordt onderzocht of een uit breiding van het JOB-plan, jeugd ontplooiïngsbanen, mogelijk is. JOB helpt nu 10.000 langdurig werkloze jongeren aan een tijdelij ke betrekking. Ook dat aantal zou omhoog moeten. In relatie tot de koopkracht wil het kabinet de sociale premies ver lagen. Daarbij wordt gedacht aan een verlaging met enkele tienden (maximaal 0,7 tot 0,8) van procen ten. Met de premieverlaging, een verlaging van het hoge btw-tarief van 20 naar 19 procent en een ver hoging van de kinderbijslag met ruim vier procent wil het kabinet volgend jaar de koopkracht voor de minima op peil houdern. Moge lijk komt daar ook nog een kleine verlaging van de loon- en inkom stenbelasting bij. Het kabinet hoopt vandaag knopen te kunnen doorhakken. De Surinaamse vi Arron en de minister v sche zaken voeren dezer dagen be sprekingen met de Nederlandse ambassadeur Hoekman om te be zien hoe de kwestie kan worden opgelost. Op de Nederlandse am bassade gaat men nog steeds uit van de gezamenlijke overeen komst zoals die door Bukman en vice-president Arron is vastge steld. Met enige verbazing is het uitblijven van bestellijsten gesig naleerd. Ook het overleg met de Surinaamse gesprekspartner, het Planbureau onder leiding van Ar ron, staat op een laag pitje. In Paramaribo wordt geconsta teerd, dat eenzelfde situatie is ont staan als tussen het eerste en het tweede bezoek van Bukman aan Paramaribo. Toen weigerde de Su rinaamse regering een invulling te zoeken voor de 30 miljoen gulden die Bukman achterliet na zijn eer ste bezoek. "Al ben je arm, de waar digheid van het land mag niet in het geding gebracht worden", al dus Lachmon die het bedrag van 30 miljoen veel te laag vond. Tegen de achtergrond van de schaarste in al le sectoren werd toen door de Suri naamse pers de uitdrukking ge bruikt: "Het paard sterft, terwijl het gras groeit". SCHEDELROOF - Het Utrechtse Universiteitsmuseum is getroffen door een exotische, maar brutale diefstal. Inbrekers zijn er enkele dagen geleden vandoor gegaan met 25 schedels van dierskeletten. Een struisvogel, zeearend, panter en een 'zeehond zijn hun koppen kwijt. De skelettencollectie is vol gens de preparateur van het muse um van grote historische waarde. Vervanging van de ontbrekende onderdelen kost ongeveer 45.000 gulden. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Amsterdamse politie heeft boos ge reageerd op plannen van de Am sterdamse wethouder van financi ën Etty om 340 aspirant-politie mensen van het korps, die nu nog in opleiding zijn bij de politie school Noord-Holland, niet in dienst te nemen. Ook het voorstel om de bijstand van honderd man marechaussee, die gedeeltelijk voor gemeentelijke rekening komt, te beëindigen, is in slechte aarde gevallen. De korpsleiding van de Amster damse politie heeft al gezegd er niet over te piekeren om vrijwillig mee te werken aan een korting op Mevrouw Janmaat-Abee: 'Nederland doet het zo slecht nog niet' de politiesterkte in de hoofdstad. De voorstellen vormen onder deel van het begrotingsoverleg door het college van B en W. Wet houder Etty acht de bezuinigings maatregelen noodzakelijk omdat Amsterdam met een structureel te kort op de begroting van de politie kampt. Eén van de plannen is om de moeizaam verkegen bijstand van de honderd man marechaussee voor de binnenstad ongedaan te maken. Daarmee spaart de wet houder van financiën een bedrag van f 4,4 miljoen op personeelskos ten uit op het tekort van f 13,1 mil joen op de politiebegroting. Dat te kort moet in 1990 zijn weggewerkt. Daarnaast zouden de 340 agenten die nu in opleiding zijn aan de poli tieschool Noord-Holland, niet al per 1 oktober in dienst moeten ko men bij de Amsterdamse politie. De Amsterdamse korpsleiding noemt de plannen desastreus. Hoofdcommissaris Nordholt: "Wij hebben begrip voor de moeilijke fi nanciële situatie waarin het ge meentebestuur verkeert. Vooral ook omdat Amsterdam tot twee maal toe een brandbrief heeft ge stuurd aan minister Van Dijk (bin nenlandse zaken). Maar ik vind dat de financiële problemen niet op de korpssterkte mogen worden afge wenteld. Daar zullen we niet aan meewerken". Mocht het Amsterdamse college van B en W tot uitvoering van de maatregelen overgaan, dan zal Nordholt onmiddellijk een einde maken aan het reorganisatieproces bij de Amsterdamse politie. "Dat betekent het einde van de wijk teams", zo waarschuwt de hoofd commissaris. ADVERTENTIE DEN HAAG - "Ik heb er een de primerende indruk aan overgehou den". Dit zegt het CDA-kamerlid Minouche Janmaat-Abee (42) na dat zij is teruggekeerd van een stu diereis in Amerika, waarbij zij in het bijzonder het aids-beleid aldaar heeft bestudeerd. Drie weken lang liep zij Congresleden, beleidsamb tenaren, gevangenissen, afkick- door Pieter van Adrichem centra, gemeentebesturen en 'shooting-galeries' (plaatsen waar spuiters samen komen) af. "Neder land doet het zo slecht nog niet" is haar conclusie. Het Nederlands beleid kiest voor hulpverlening aan patiënten en het waarschuwen van potentiële slachtoffers. Aan de andere kant van de oceaan is dat duidelijk an ders. Janmaat-Abee: "In Amerika houdt men zich nog veel te veel met de schuldvraag bezig". Het ge volg daarvan is volgens het kamer lid dat vooral homoseksuelen steeds verder in een maatschappe lijk isolement raken. Volgens haar heeft dit weinig zin en is het ook een vertekening van de realiteit. Het kamerlid wijst ter illustratie op de Rikers Island-gevangenis waar 11.700 gevangenen hun straf uitzitten. Van hen is 60 procent be smet met het aids-virus. Bijna al deze sero-positieven zijn op basis van drugsdelicten in de cel terecht gekomen. Janmaat-Abee: "Er doet zich de krankzinnige situatie voor dat mensen een misdaad begaan om in deze gevangenis te komen. Als aids-patiènt bevindt men zich dan onder lotgenoten en boven dien wordt men redelijk verzorgd". Een ander voorbeeld. Zestig pro cent van de 270.000 drugsverslaaf den in New York is volgens Jan maat-Abee sero-positief terwijl in dezelfde stad jaarlijks 1000 met het virus besmette baby's worden ge boren. Als dan ook wordt bedacht dat nog geen procent van de aids- patiënten in New York homo seksueel is, concludeert het kamer lid: "Homoseksuelen zijn allang niet meer de enige risicogroep. Er vindt duidelijk een verschuiving naar heteroseksuelen plaats". king. "Gezinnen zijn de laatste ja ren zoveel armer geworden dat kin deren vaak drugs verkopen om in Gebrekkig De hulpverlening noemt Janmaat-Abee zonder meer gebrekkig. "Heb je geld, dan ben je verzekerd en word je als aids-pa- tient in de watten gelegd. Minder hêtlevensonderhoud te gefortuneerde patiënten zijn op vrijwilligers en hulporganisaties aangewezen". In de praktijk komt het voor dat patiënten die in de laatste fase van hun ziekte beland zijn, gewoon de straat op worden gestuurd en aan hun lot worden overgelaten. De Amerikaanse regering blijft echter ongevoelig voor deze ellen de, aldus het kamerlid. Volgens haar wil het Congres geen geld voor aids-patiénten beschikbaar stellen omdat dit een erkenning van de homo-cultuur zou inhou den. Ook president Reagan zelf wil volgens Janmaat-Abee niet aan af doende maatregelen tegen de ziek te. Zij ontkent niet dat er in de Ver enigde Staten op plaatselijk niveau veel goed werk wordt verricht, maar de hulpverleners raken vol gens haar snel gefrustreerd door het gebrek aan een landelijk initia tief. De hele problematiek wordt vol gens Janmaat-Abee in Amerika aids-pa- nog verergerd door de verpaupe- Hierdoor worden kinderen op jon ge leeftijd al betrokken bij de drugswereld en lopen dan een ex tra risico om met aids besmet te ra ken. Janmaat-Abee spreekt over een "uitzichtloze toestand". Volgens het kamerlid moet ons land zich voorbereiden op de ge boorte van met aids besmette ba by's. Volgens haar is dit fenomeen ook hier niet meer te stoppen. Jan maat-Abee hoopt dat een organisa tie zich bereid zal verklaren om de zorg voor deze patientjes op zich te Al haar ervaringen en suggesties wil het kamerlid nog dit najaar aa/i tiënten in de Verenigde Staten ring van de onderlaag van de bevol- haar collega's in de Tweede Kamer en aan staatssecretrais Dees (WVC) voorleggen. Een vervolg op een op 25 april gehouden kamerdebat over de bestrijding van aids in ons land acht Janmaat-Abee daarvoor de meest geschikte gelegenheid. "Een vicieuze cirkel zoals die in Amerika bestaat, moet hier hoe dan ook voorkomen worden", meent zij. 1 Ic tl VOI Trrring! Zit je net lekker: visite! maal slecht uit. Want de nieuwe opeisen. Van voor tot achter hele nkring ook lid de ANWB Zn k komt dat hele- nc al uw aandacht 'd Hopelijk is uw ANWB

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3