Een bed voor f 1100 per dag Bevallen in Engeland en in Amerika Particuliere ziekenliuizen floreren in Groot-Brhtannië Dialoog met RK kerk 9krabben met spijker in beton PAGINA 2 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 198 Het Eindhovense Catharina- ziekenhuis heeft toestemming gevraagd om een proef te mogen nemen met een commerciële afdeling. Vooralsnog mikt het ziekenhuis daarbij uitsluitend op buitenlanders, die hier een hartoperatie willen ondergaan. Het geld dat aan de rijke buitenlanders wordt verdiend, kan worden gebruikt om de gezondheidszorg in de 'gewone' afdelingen van het ziekenhuis op peil te houden. De pijn van de bezuinigingen op de gezondheidszorg zou daarmee kunnen worden verminderd. Als het Catharina-ziekenhuis de toestemming krijgt, is de eerste privé-kliniek in ons land een feit. In het buitenland zijn particuliere ziekenhuizen allang gemeengoed. In de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, en Zwitserland wordt goed verdiend aan de commerciële gezondheidszorg. Jos Ileymans ging naar Londen, waar het grootste particuliere ziekenhuis in Europa, het Humana Hospital Wellington, is gevestigd. Een reportage. door Jos Heijmans LONDEN - Het vermoeden dat een behandeling in een particuliere kli niek alleen is weggelegd voor de rijken, wordt versterkt door het wagenpark voor de ingang van het Humana-ziekenhuis in de Londen- se wijk Wellington. Bij de verblin dend witte Rolls Royce drentelt de chauffeur wat rond in afwachting van de terugkeer van zijn baas. Naast de Rolls staat een sportieve Jaguar geparkeerd en daarnaast weer een van de duurste types van de Rover. De entreehal van het ziekenhuis lijkt op de lobby van een met veel sterren onderscheiden hotel. Dure tapijten op de vloer, kunstwerken aan de muur. bloemstukken op de salontafels en leren bankstellen voor de wachtende gasten. Die zien er trouwens niet uit als de gemid delde inwoner van het Verenigd Koninkrijk. Hun uiterlijk en accent verraden een oosterse afkomst. "Veel patiënten komen uit de Golfstaten", zegt mevrouw E. Bir- nie, de directrice die verantwoor delijk is voor de verpleging. In de veel te kleine directiekamer - de luxe is blijkbaar alleen bestemd voor de patiënten - steekt zij en thousiast haar verhaal af. Kennelijk gewend om aarzelen de patiënten met een verkoop praatje definitief over de streep te trekken, vertelt zij over de sterk groeiende belangstelling voor het hospitaal. In 1987 verbleven 7300 patiënten in het Humana-zieken huis, duizend meer dan het jaar er voor. "Tot voor kort bestond de helft van ons bestand uit buiten landers. Maar sinds vorig jaar ko men er meer Engelsen; 57 procent van onze patiënten is afkomstig uit het Verenigd Koninkrijk". Van de overige 43 procent komt het merendeel uit het Midden-Oos- ten (duizend patiënten), de rest uit Een eenpersoonskamer in het Londense Humana-ziekenhu zijn voor 1100 gulden per dag. 5 met telefoon, kleurentelevisie, bad en douche. Ziek de Verenigde Staten, Griekenland. Westduitsland, Noorwegen en Ita lië. Nederlanders zijn er de laatste jaren nauwelijks meer geweest. "Vroeger kwamen er veel voor een open-hartoperatie. Ik denk dat ze daarvoor nu ook in eigen land te recht kunnen", veronderstelt me vrouw Birnie. Privé-kliniek Het Londense ziekenhuis dat aanvankelijk Wellington heette, werd in 1974 geopend en kwam drie jaar later in handen van het Amerikaanse bedrijf Humana In ternational Hospitals Incorpora ted. Deze onderneming bezit 85 zie kenhuizen in de Verenigde Staten, Engeland en Zwitserland. De nieu we eigenaar besloot onmiddellijk tot uitbreiding. Er kwam een twee de gebouw met 120 bedden bij, waardoor het totaal aantal tot 225 steeg. En onlangs werd een derde pand in gebruik genomen voor po- li-klinische behandeling. 5 daar- Het Humana-ziekenhuis mee het grootste particuliere zie kenhuis van Groot-Brittannië. De Britse hoofdstad telt twaalf privé- klinieken, naast de tientallen 'ge wone' ziekenhuizen van de over heid (National Health). Algemeen directeur Ronald Hytoff van Hu mana: "Ze werken op commerciële basis en zijn eigendom van verze keringsmaatschappijen of andere particuliere ondernemingen. Ver der zijn er nog de bijzondere zie kenhuizen, die door nonnen wor den gerund. Maar die zijn niet com mercieel ingesteld". Het marktaandeel van de parti culiere klinieken in de gezond heidszorg in Groot-Brittannie be draagt zo'n vijftien procent. Door het chronisch tekort aan zieken huisbedden (momenteel tien- tot twaalfduizend) wordt verwacht dat dat aandeel nog verder zal groeien. Bovendien is de tijd voorbij dat pri- vé-klinieken slechts in ëén discipli ne, bijvoorbeeld hartchirurgie, wa ren gespecialiseerd. Wachttijd Het Humana-ziekenhuis met zijn zeven 'theatres' (operatiezalen) heeft verschillende afdelingen, on der meer voor hartchirurgie, nier transplantaties, hersenonderzoek, oogoperaties, orthopaedie en be vallingen. Een van de belangrijkste voordelen van een particuliere kli niek is dat de patiënten doorgaans zelf kunnen bepalen, wanneer ze opgenomen willen worden. Directeur Hytoff: "In de gewone ziekenhuizen is een wachttijd van één maand tot twee jaar heel ge woon. En als je dan aan de beurt bent, moet het je wel schikken. Zo niet, dan kom je weer onderaan de wachtlijst te staan". Uiteraard gaat het dan niet om spoedgevallen. Daarvoor kunnen patiënten altijd terecht in de ziekenhuizen van de National Health. Een ander verschil met de gewo ne ziekenhuizen is de persoonlijke medische behandeling. De patient heeft tijdens zijn verblijf te maken met ëén en dezelfde arts. De dokter die even komt waarnemen, is in de particuliere ziekenhuizen een on bekend fenomeen. Maar in de kwa liteit van de behandeling is geen onderscheid, zegt mevrouw Birnie. "Ook in de gewone ziekenhuizen krijg je een goede behandeling, zo lang je erg ziek bent. Maar zodra je redelijk hersteld bent, wordt de aandacht en de zorg minder. Bij ons is dat uitgesloten". Het Humana-ziekenhuis werkt alleen met gekwalificeerd perso neel. "Wij-leiden geen mensen op. Hier kunnen alleen gediplomeer den in dienst treden. We hebben in tegenstellingïtot de gewone zieken huizen geen leerling-verpleeg sters". De privé-klinieken staan onder nationaal toezicht. Oogoperaties Niet alle disciplines mogen wor den uitgevoerd. "Harttransplanta ties zijn voorbehouden aan de Na tional Health-ziekenhuizen", ver telt Birnie. "Ook verlenen wij geen EHBO. De wet schrijft voor dat al leen de ambulances van National Health slachtoffers van bijvoor beeld verkeersongelukken mogen vervoeren. We doen hier alleen maar de grote operaties. Voor klei ne ingrepen moet men naar de ge wone ziekenhuizen". De meeste behandelingen in het Humana-ziekenhuis betreffen oog operaties, op de voet gevolgd door hartchirurgie. "We voeren duizend hartoperaties per jaar uit", zei Hy toff. Daarnaast houdt hét zieken huis zich vooral bezig met or thopaedie (600 operaties per jaar) en neurochirugie (250 operaties). Het meest in het oog springende verschil met gewone ziekenhuizen is natuurlijk de luxe, waarmee de patiénten in privé-klinieken wor den omgeven. Een rondleiding leert dat elke kamer is voorzien van een ruim balkon met uitzicht op de velden van Lords Cricket Club. Za len zijn er niet. Het zijn bijna alle maal éénpersoonskamers, uitge rust met fauteuils, kleurentelevi sie, telefoon, bad en douche. De ka le huur bedraagt gemiddeld 1100 gulden per dag. Maar voót dat be drag heb je alleen nog maar een bed, exclusief dokterskosten, me dicijnen. operatiekamer, maaltij den en consumpties. Je kunt het zo duur maken, als je zelf wilt. Wie een eenpersoonska mer te klein vindt, kan voor 2160 gulden een suite huren. En wie de pech heeft te belanden op de inten- sive-care-afdeling, betaalt voor een bed 1820 gulden. Naast de 1100 gul den voor de 'gewone' kamer moet er in ieder geval 60 gulden per dag voor de verpleegster worden be taald. En er is ook een escortser vice, voor wie behoefte heeft aan gezelschap. Kosten: 420 gulden per dag, exclusief btw. Gratis Het gemiddelde verblijf van een patient in het Humana-ziekenhuis is zeven dagen. Dat kost ze dus mi nimaal 10.000 gulden aan kamer huur en maaltijden. De kosten voor de specialist worden apart afgere kend. "Dat is een zaak tussen arts en patiënt. Daar bemoeien wij ons niet mee", vertelt mevrouw Birnie. Het financiële contrast tussen pri- véklinieken en gewone ziekenhui zen is enorm. Want wie een nor maal hospitaal prefereert, betaalt helemaal niets. De gezondheids zorg is Groot-Brittannië is gratis en wordt betaald uit de belastingop brengsten. De personeelskosten van een particulier ziekenhuis wijken weli.iks af van die in een Nation; Health-ziekenhuis. "Het basissal; ris van de verpleegsters is hier i hoger, twee tot drie procent. M in dat bedrag zitten alle onregelm; tigheidstoeslagen. In een gewoo ziekenhuis kun je door overuren maken en veel weekenddiensten draaien, zo'n tien procent meer v< dienen", vertelt mevrouw Birnie De prijzen in het Humana-zi kenhuis zijn niet laag, geeft dire< teur Hytoff toe. "Maar we staa hier voor enorme uitgaven. Dit gt bouw met z'n 120 bedden heeft 16 miljoen gulden gekost". Het H' mana-ziekenhuis doet dan ook ni mee met de prijzenoorlog, die tu sen de particuliere kliniekei woedt. "Ze proberen klanten trekken door de beddenprijs te v lagen. Het klinkt misschien v waand, maar wij hebben dat r nodig. We zijn de beste, we hebber een uitstekende reputatie. Maa daar werken we ook heel hare Verzekeren Hytoff houdt vol dat iedereen fi nancieel in staat is een verblijf een particulier ziekenhuis te beta len. "De mensen kunnen zich te gen die kosten verzekeren premie voor het ziekenhuisverblij (de kosten van de arts zijn dus meeverzekerd) bedraagt - afhanke lijk van leeftijd en gezondheidstoe stand - gemiddeld 50 pond pe maand, zo'n 2400 gulden per jaar "Dat bedrag geven de mensen top ook aan een vakantie uit. Het toch helemaal niet raar om vanv ge een operatie je vakantie een ld over te slaan". Hytoff zegt zijn gelijk te vindei i in de cijfers. "Het aantal Britten da voor een particulier ziekenhui; kiest, neemt elk jaar toe. In 1985 verbleven hier 2800 inwonei het Verenigd Koninkrijk. Vorig jaar waren dat er al 4100. Het niet waar, dat ons ziekenhuis al leen te betalen is door rijke olies heiks. Het aantal patiënten uit he Midden-Oosten neemt juist af. Vai 1600 in 1985 tot een kleine duizem in 1987". Directeur Ronald Hytoff: "We zijn de beste, maar daar werken we ook heel hard voor...(foto gfoi WASHINGTON - "Twee landen, gescheiden door een gemeen schappelijke taal", wordt wel eens over Engeland en Amerika gezegd. Maar veel meer scheidt de vroegere en de huidige wereldmacht: de zie kenzorg bijvoorbeeld. Correspondentschappen voor deze krant in eerst Londen en nu Washington hebben mijn vrouw en mij in staat gesteld ook dat verschil tussen de twee landen van zeer na bij mee te maken. We hebben zelfs een vergelijkend warenonderzoek kunnen doen: in beide landen werd een van onze kinderen gebo- Maria, de oudste, is een produkt van de National Health Service (NHS). Die NHS is de ruggegraat van de Britse ziekenzorg. Het is zo iets als ons ziekenfonds met dit verschil dat iedereen die in Enge land woont recht heeft op (gratis) behandeling. Op de jaarvergaderingen van de Britse Labour-partij werd, in de tijd dat ik in Engeland zat, steevast over de NHS gesproken in termen van "die prachtige organisatie, waar alle andere landen ter wereld jaloers op zijn". Dat was een overdrijving, die overigens goed te begrijpen is. Im mers: het was een politicus van de Labour-partij die de-socialistische droom van gratis staats-ziekenzorg voor iedereen enige tientallen jaren geleden gestalte gaf. Maar niettemin: een overdrij ving, want het is voor de Britten lang niet altijd een feest om hun li chamelijk welzijn aan de doktoren en ziekenhuizen van de NHS te moeten toevertrouwen. Voor een deel heeft dat te maken met de tekorten die aan elke grote staatsinstelling kleven: de service gedachte staat zelden voorop, er is nogal wat onverschilligheid, nogal wat tijd uitdienen en de kantjes er van aflopen. Maar voor een minstens even groot deel is premier Thatcher ver antwoordelijk. voor de meer Dic- kens-achtige kanten aan de NHS Doordrongen als ze is van de ideo logie dat alles aan het particuliere initiatief moet worden overgelaten, en dat staatsbemoeienis zover mo gelijk moet worden teruggedron gen, staat ze bepaald niet sympa thiek tegenover die instelling. En dus zorgt ze ervoor dat er geen cent teveel naar de NHS gaat. Onderbezetting en te weinig inves teringen in noodzakelijke moder niseringen zijn daarvan de noodlot tige gevolgen. En dat betekent vaker wel dan niet. lange wachttijden bij de dok ter, menigmaal onverantwoord lange wachttijden voor wie een operatie moet ondergaan, tekorten aan bijvoorbeeld kunstledematen. Engeland is een klassenmaat schappij, en dat blijkt ook bij de ziekenzorg. Degenen die het zich kunnen veroorloven, rennen weg uit de NHS en laten zich bij licha melijk ongemak, gedekt door een particuliere verzekering, lekker verwennen in mooie en moderne ziekenhuizen. Voor die groep geprivilegeerden is er ook zoiets unieks als Harley Street, een straatje in Londen dat geheel gevuld is met peperdure specialisten. Ik ben daar wel eens gaan kijken: je zag er de ene Bent- ley na de andere Rolls voorbijzoe- Voor het gewone volk is een der gelijke luxe behandeling niet weg gelegd, en dat is dan ook de reden dat onze dochter in het Queen Charlotte's ziekenhuis in West- Londen. een NHS-ziekenhuis, ter wereld kwam. Het was zeker geen slecht zie kenhuis, maar voor mijn vrouw was het behelpen. Het was een beetje een kazerne met grote zalen, een strak regime, harde regels rond bezoekuren en maaltijden die de ergste vooroordelen over Engels eten bevestigden. Het verschil met het Fairfax zie kenhuis in de buurt van Washing ton, waar vorig jaar onze zoon Ar thur werd geboren, kon niet groter zijn. Hier was het: twee moeders-op eén kamer, elk met een "eigen" zuster, telefoon en televisie naast het met een knop.in allerlei stan den te brengen bed. perfecte ver zorging. De nieuwe moeder die aan de uit gebalanceerde en smakelijke maal tijden niet genoeg had, kon naar het keukentje gaan waarvan er zich een op elke verdieping bevond. Al lerhande verstandige snacks en drankjes waren daar te vinden. Een magnetron-oventje stond klaar om soep of iets dergelijks te Credit Card Het verschil met Engeland was, dat ik voor dit luxe hotel voor moe ders betaald had. Het eerste dat mij werd gevraagd, op de gedenkwaar dige dag dat Arthur werd geboren, was of ik even naar de boekhou ding wilde gaan teneirjde daar een voorschot van vele honderden dol- -lars te betalen - "zeker meneer, per credit card betalen kan ook. Ameri can Express, Visa. Mastercard, we acceptéren alles". Onze ervaringen met de twee ge boortes onderstrepen het cruciale onderscheid tussen de Britse en Amerikaanse gezondheidszorg. In Engeland wordt die zorg als een recht voor iedereen gezien. In Amerika is gezondheidszorg een bedrijf, met klanten die betalen voor geleverde goederen en dien sten. Net als bedrijven maken zieken huizen, klinieken en specialisten reclame voor zichzelf. Plastisch chirurgén plaatsen grote adverten ties waarin ze hun fraaiste kunst werken (voor en na behandeling) afbeelden. Er zijn specialisten die klanten lokken met gratis testen op bij voorbeeld hoge bloeddruk, borst kanker en andere verborgen kwa len. Enige voorwaarde: van dege nen bij wie een afwijking wordt vastgesteld, wordt verwacht dat zij zich door de ontdekkende specia list ook laten behandelen. Omgekeerd kijken de patiënten ook naar een dokter als naar een handelaar. Ze vragen prijzen op, en vergelijken die met elkaar. Als je een kinderarts zoekt, kun je naai een dienst bellen waar jouw specia le wensen (het moet een man zijn ongeveer zo oud, getrouwd, zeli kinderen hebben, de tijd voor je ne men, 's avonds te consulteren zijn etcetera) in een computer worder ingetikt, waarna een rijtje namer eruit rolt. Het is die vrijheid om te kiezen die de Amerikanen boven alles wil len. Daarom- zou zoiets als de NHS nooit in de Verenigde Staten kun nen. Maar de vrijheid van keuze moet wel worden betaald. Ziekte kostenverzekeringen zijn duur, en vaak is er. sprake van een zeer be hoorlijk eigen risico. Bankroet Een kleine 20 procent Amerika nen (40 miljoen mensen) is niet ver- zekerd, en gaat dus bij een medi sche calamiteit onvermijdelijk bankroet. Ik ken een Belgische journalist die zichzelf met behulp I van medische boeken heeft geleerd hoe bevallingen toegaan, en met die kennis gewapend thuis zijn I 'dochter ter wereld heeft helpen ko men. Dat spaarde hem - hij is niet verzekerd 4000 gulden uit. Voor de allerarmsten bestaat overigens wel een soort zieken fonds. Maar de medische zorg die daaronder valt, is uitgesproken slecht. Amerika heeft nu eenmaal geen tijd voor verliezers, zelfs al zijn ze hard ziek. "Het is niet in het belang van de bisschoppen, gesprekken af te kappen die tot vruchtbare re sultaten kunnen leiden. Door er zo sterk de nadruk op te leggen dat de Acht Mei-beweging hun gezag moet accepteren, doen de bisschoppen afbreuk aan hun el- gen gezug. Gezag kan veel beter functioneren in diuloog, en dat hoeft helemaal niet ten koste van het gezag te gaan, integendeel". Zo reageerde secretaris-gene raal dr. K. Blei van de Neder lands Hervormde Kerk gisteren in het KRO-radioprogramma 'Kruispunt' op het besluit van de bisschoppen óm de gesprekken met 'Acht Mei' te stoppen omdat ze op dit ogenblik 'onvruchtbaar' zijn. Eerst zal de beweging (die meer dan negentig vooruitstre vende rooms'kathölieke organi saties omvat) haar 'onjuiste en onvolledige' kerkvisie moeten wijzigen. Blei respecteert de opvatting van de bisschoppen dat paus en bisschoppen in de organisatie van de Rooms-Katholieke Kerk een geheel eigen plaats hebben. Maar, zei hij, kerk-zijn is niet al leen in strikt juridische bepalin gen te vatten. Het besluit van de bisschoppen heeft, naar zijn me ning. ook een negatief effect op het beeld dat protestantse ker ken van de Rooms-Katholieke Kerk hebben. "Het maakt wel wat uit of je nu met een Rooms- Katholieke Kerk te maken hebt waar een lekenbeweging buitëh de lijnen wordt gezet, óf dat je een kerk tegenover je hebt waur het gesprek gaande ls tussen lei ding en kerkvolk". De hervormde secretaris-gene raal heeft de indruk dat de stop zetting van het gesprek moet worden gezien tegen de tendens binnen de Rooms-Katholieke Kerk om de puntjes Op de i te zet ten en scherpe lijnen te trekken tussen wat wel en niet door de beugel kan. De voorzitter van de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, ds. E. Overeem. om schreef de dialoog met de Rooms-Katholieke Kerk, gezien de structuur van deze kerk, als 'krabben met een spijker in be ton'. Hij prees de samenwerking met deze kerk in de Raad van Kerken, maar was daaf naast dui delijk in zijn sympathie voor de Acht Mei-beweging. Hij zou een uitnodiging voor deelneming aan een manifestatie van deze beweging van harte aannemen "omdat je hart daarnaar uitgaat en je met iedereen met wie je je verbonden weet graag het heil wilt vieren". Het zou, naar syno de-praeses Overeem verzekerde, in dë Gereformeerde Kerken on mogelijk zijn dat de leiding het gesprek met een bepaalde groep gelovigen uit de weg zou gaan. De hervormde secretaris-gene- raal was op het punt van deelne ming aan een manifestatie van de Acht Mei-beweging minder stellig. Hij vreesde dat zijn aan wezigheid daar door de bis schoppen als een soort 'oorlogs verklaring' zou worden uitge legd. "In de Raad van Kerken hebben wij contacten met de bis schoppen, en die kunnen wij niet Predikanten De regeling in de hervormde kerkorde die predikanten kan losmaken van hun gemeente an ders dan op eigen verzoek, moet in toenemende mate worden toe gepast, meldt de hervormde commissie voor het beroepings- werk in haar tweejaarlijks ver slag. De commissie noemt dat een 'teken aan de wand'. Er mag uiteraard niet worden getornd aan de rechtspositie van predi kanten, maar de commissie vraagt zich wel af in hoeverre ook gemeenten beschermd moe ten worden tegenover predikan ten "die helaas niet de geschikt heid blijken te bezittén om hun opdracht op bevredigende wijze te vervullen". De commissie noemt de muta tie van predikanten die om wel ke reden dan ook moeten omzien naar een andere gemeente een 'bijzonder probleem'. Sommige predikanten zouden in een ande re gemeente beter op hun plaats zijn, maar de commissie slaagt er bepaald niet altijd in, de betrok kenen in een andere gemeente beroepen te krijgen. Hoewel de commissie het aan tal reële predikantsvacatures voor de toekomst op 213 stelt - ruim 100 meer dan was verwacht is ze wat betreft het zoge naamde 'kandidatenoverschot' niet erg optimistisch. Er zijn geen aanwijzingen dat de belang stelling voor de theologische stu die afneemt. Binnenkort kan dan ook een nieuwe stroom kandida ten (afgestudeerden) worden vgerwacht. Overigens wijst de commissie erop, dat er gemeen ten zijn waar een nieuwe predi kantsplaats zeker mogelijk is. Van de gelegenheid tot ver vroegd uittreden (vut) wordt veelvuldig gebruik gemaakt. Wat betreft het beroepen van homofiele predikanten wijst de commissie de suggestie af om al aan het begin van het beroe- pingswerk een kerkeraad te vra gen of die bereid is een homofiel predikant te beroepen. De com missie vindt het beter, die vragen in een sfeer van vertrouwelijk heid aan de orde te stellen als met een predikant al contact be staat. "Is de overtuiging gegroeid dat een bepaalde predikant in een gemeente past, dan is de kans groter dat men hem in zijn geaardheid accepteert". Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Vol- lenhove J. B. K. de Vries Gronin gen (laatstelijk zendingspredi kant): aangenomen naar Rood- eschool kandidaat T. P. Nap Gro ningen. Oegstgeest. Morgen wordt het druk in en om het Zendings huis in Oegstgeest. Oud-zen dingswerkers van verschillende generaties komen daar bijeen voor een 'dag van ontmoeting en herinnering'. Vanuit een nog frisse herinne ring zal dr. L. Schellevis een in leiding houden over 'Andere vra gen na vier jaar Kameroen'. Daarin vertelt hij over zijn erva ringen als docent aan de theolo gische faculteit van Yaounde, de hoofdstad van dit land. 's Mid dags krijgen de deelnemers in formatie over actuele ontwikke lingen in het werk van de Raad voor de Zending zowel in buiten als binnenland. Sassenheim. Zondagmor gen om 10 uur wordt ds. R. W. Biewinga uit Kamerik door de plaatselijke predikant K. E. Bras bevestigd tot predikant van de gereformeerde kerk in Sassen heim. Ds. Biewinga (32) zal in de zelfde dienst intrede doen. Om te delen Onder het motto 'Gaven de len wereldwijd' houden protes tantse kerken en de Oud-Katho lieke Kerk op zaterdag 10 sep tember van 10 tot omstreeks 4 uur in Amersfoort een bijzonde re manifestatie. Verspreid over de oude binnenstad zullen de naar schatting 6000 deelnemers (ruim 5000 hebben zich al aange meld) op velerlei manieren aftief betrokken worden bij theater, le zingen, viering, cabaret, muziek, dans, ontmoeting en gesprek. Onder anderen verlenen me dewerking ds. A. Boesak uit Zuidafrika, voorzitter van de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken, ds. F. Chi cane, secretaris van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken, en de Argentijn dr. J. M. Bonino, een van de bekendste bevrijdings theologen uit protestants La- tijns-Amerika. Onder de deelne mers zijn ook vertegenwoordi gers van de Wereldraad van Ker ken, gasten uit Oost-Europa en in Nederland verblijvende mi granten en vluchtelingen. Voor zitter van de dag is prof. dr. B. Goudzwaard. Er zijn in totaal bijna veertig programma's voorbereid. De deelnemers kunnen dus naar hartelust kiezen. Tussen en in de gebouwen wordt een 'markt' ge organiseerd. De dag wordt beslo ten met een viering in de open lucht. De 'Dag om te delen' is opgezet door de commissies Zending en Werelddiakonaat, Ontwikke lingssamenwerking en Vrouw- Man van de Gereformeerde Ker ken, de Generale Diakonale Raad. de Raad voor Overheid en Samenleving en de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk. de Stichting Oecumeni sche Hulp (aan kerken en vluch telingen) en de Interkerkelijke Coordinatie-Commissie Ontwik- kelingsprojekten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2