Leiderdorp staat er financieel goed voor Weipoortseweg moet snel worden beveiligd' Wassenaar wil nog geen toeristenbelasting heffen PI Belastingen volgend jaar niet hoger AFSCHEID VAN BRANDWEERCOMMANDANT Zoeterwoude wil zoveel mogelijk boerderijen restaureren Drie miljoen aan computerpakketten Kinderen gooien brandende krant in brievenbus Brommen langs Rijksstraatweg Mededelingen Gemeentebestuur Lees in EEK. van a.s. zondag onder meer over: Gemeenteraad Maandag 29 augustus a.s. om 15.30 Commissievergaderingen Volkshuisvesting en Sport: woensdag 31 augustus a.s. Sociale Zaken en Maatschappelijke Aangelegenheden: woensdag 31 au gustus a.s. Financiën. Personeel en Organisatie: donderdag 1 september a.s. Overige vergaderingen Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: vrijdag 2 september a.s. Diversen Woningen voor Ouderen (65+). Achterstand inschrijving en verlenging registratie woningzoekenden. Kennismaking met diverse takken van sport voor scholieren. Informatie-avonden over woningen en voorzieningen voor ouderen locaties "Rondedans'' (Bernhardkade) en Zijloever. Heempark-rondleiding. Open Dag schooltuinen Leiden. Jeugdbrochure Open Monumenten dag te koop. Aankoopronde Beeldende Kunst. Sportinstuif in 5 Meihal. Asfalteringswerkzaamheden Rijnsbur- gerweg en Kagerstaat. Rioleringswerkzaamheden omgeving Basisschool Stevenshof. Werkzaamheden naast fietspad Schip- holweg, centrumzijde. Grof-/huisvuilophaaldienst Einde zomerregeling grof-/huisvuil aankondiging nieuwe regeling, Bouwplannen Verlenen diverse vergunningen. Welstandscommissie Maandag 5 september 20.00 Milieu Diverse hinderwetvergunningen. U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uit zending: 10.30-11.00 uur. leiden LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp staat er financieel niet slecht voor. De burgers staat in 1989 dan ook geen lastenverzwaring te wachten. Alleen de reinigingsrechten moesten halverwege dit jaar omhoog omdat het vuilaanbód de laatste jaren gigantisch is gegroeid. ZOETERWOUDE - Zoeter woude hecht grote waarde aan het restaureren van boerderijen die als monument worden aan-: gemerkt. Zo bekijkt teel welke panden er king komen om als 'beschermd dorpsgezicht' te worden aange wezen. Ook zal ze in de toe komst proberen zoveel moge lijk subsidies van het rijk bin nen te slepen om een aantal boerderijen te restaureren, zo werd gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering dui delijk. Aanleiding om de discussie over monumentale boerderijen aan te zwengelen was de subsi- die-aanvraag van de eigenaar van het pand Weipoortseweg 32. Het rieten dak van deze boerderij is nodig aan vervan ging toe. Het verkeert in bar slechte staat en het doorlekken de regenwater richt schade aan in het gebouw zelf. De eigenaar krijgt voor de restauratie een subsidie van 21.000 gulden. CDA-raadslid mevrouw Ber- kouwer merkte naar aanleiding daarvan op blij te zijn met deze subsidie, maar: "Eigenlijk zou den er nog veel meer boerderij en in Zoeterwoude voor subsi die in aanmerking moeten ko men". Ze verklaarde nogal wat slechte daken te hebben gezien en ook te hebben geconstateerd dat enkele karakteristieke voorhekken zijn verdwenen. Volgens haar kunnen de eige naren het geld voor de restaura tie vaak niet opbrengen. Me vrouw Berkouwer vroeg het college van burgemeester en wethouders dan ook te willen bezien of er niet wat meer geld voor zulke doelen beschikbaar gesteld of verworven kan wor den. Ze noemde het steunfonds van de monumentenwet, een verhoogde bijdrage van het mi nisterie voor een beschermd dorpsgezicht en ten slotte het beschikbaar stellen van geld uit de pot voor de stads- en dorps vernieuwing. PZ-raadslid Kolff kon zich geheel vinden in dit verzoek. Zij had geconstateerd dat in vijftien jaar veel karakteris tieks uit Zoeterwoude is ver dwenen. Zo staan er volgens haar nu huizen aan het Watertje die "niet in het beeld van vroe ger passen". Burgemeester Houdijk ver klaarde best aan het verzoek van mevrouw Berkouwer te willen voldoen, maar hij waar schuwde voor hoge verwach tingen omdat er nu eenmaal weinig geld is. Overigens wilde hij er op wijzen dat de gemeen te niet geheel werkloos is op dit gebied. Er is een studie gaande om na te gaan wat in aanmer king komt voor aanwijzing als beschermd dorpsgezicht. Op grond van die studie klopt de gemeente dan weer bij het mi nisterie aan voor geld, aldus de burgemeester. Uit de ontwerp-begroting voor vol gend jaar blijkt dat het gemeente bestuur behalve de verplichte post gulden overhoudt. "Dat is de echte ruimte en dat is dus niks", ver klaarde wethouder J. Bezemer gis teren tijdens de presentatie van de ontwerp-begroting. Anderzijds blijkt dat men op het gemeentehuis de afgelopen maan den dusdanig met cijfers heeft we ten te 'goochelen' dat een dreigend tekort van 300.000 gulden een over schot van 3000 gulden is geworden. Een en ander is gebeurd tussen het verschijnen van de Voorjaars nota, de voorloper van de begro ting, en de vakantiemaanden. Be zemer daarover: "In de tussentijd is er op financieel gebied een hele boel gebeurd. Met name aan de in komstenkant werden we in juli ge confronteerd met een gat ten op zichte van de Voorjaarsnota van ongeveer drie ton". Dat gat ontstond onder meer door tegenvallers door de korting die het rijk doorvoert op de onder- wijsuitkeringen aan gemeenten. In Leiderdorp gaat het om een bedrag van vijf ton. Bezemer: "Er zijn heel wat rood potlood-operaties voor nodig geweest om die dreiging weer teniet te doen". Volgens Bezemer het is voor de scheidend wethouder zijn laatste begroting is er "een en an der aan posten weggeschrapt" en "zijn er bepaalde zaken getempori seerd". Bepaalde kostenposten worden nu over twee jaar uitge smeerd in plaats van alleen over 1989. Voor onderdelen waarvoor in de Voorjaarsnota nog ruimte werd gereserveerd, het kinderdagver blijf bijvoorbeeld, worden nu stel posten gemaakt. Die ruimte kan het komend jaar door middel van aparte voorstellen door het college nader worden ingevuld. De afdeling welzijn levert vol gend jaar 28.000 gulden in, waar van 9000 gulden afkomstig is uit de reserve voor de sport. Het potlood is wat de afdeling van wethouder Den Boeft (ruimtelijke ordening) betreft gehanteerd bij de dienst ge meentebedrijven. Deze moet 25.000 gulden inleveren. Hoe. dat moet nog nader worden uitge werkt. Wethouder Bezemer, resume rend: "De hele positie van de be groting ziet er nu gezond uit. Het perspectief voor de jaren na 1989, in de Voorjaarsnota nog niet zo lon kend. ziet er nu iets beter uit". Behandeling De ontwerp-begroting heeft nog een lange weg te gaan voordat het stempel 'goedgekeurd' erop kan worden gedrukt. Begin oktober zullen de raadsfracties er vragen over indienen bij burgemeester en wethouders. Op 14 oktober volgt het schriftelijk antwoord. Vrijdag 28 oktober vindt tijdens een mara- thon-raadsziting de behandeling van de begrotingen plaats en volgt, naar men verwacht, de uiteindelij ke goedkeuring van het concept. WASSENAAR - De Wasse- naarse brandweercomman dant R. Post heeft gistermiddag in de brandweerkazerne af scheid genomen van zijn korpsleden en andere Wasse- naarse ingezetenen. De 54-jari- ge Post heeft 32 jaar bij het korps gewerkt. In 1980 werd hij ondercommandant en op 1 ja nuari 1985 volgde de benoe ming tot commandant. Drie en een half jaar later moet hij wegens gezondheidsre denenen afzien van het beroep dat hem altijd zo lief was. De Wassenaarder is afgestudeerd automonteur en heeft enige tijd in een plaatselijk garagebe drijf gewerkt. Na een diensttijd bij de militaire politie begon hij als aspirant-brajidwacht in Wassenaar. Het korps telde toen nog achttien beroepsbrand weerlieden. twaalf meer dan nu. Op de foto van Holvast staat Post met zijn echtgenote. OEGSTGEEST - Het t ter automatisering-, architectuur- en bouwservice bedrijf KPD aan de Rhijngeesterstraatweg heeft giste ren een miljoenenorder kunnen af sluiten met de overhandiging van computer-software-pakketten aan de Vereniging MTS. Namens de overkoepelende vereniging nam ing. J. Willems (de man met de bril) de pakketten in ontvangst. In de dozen bevonden zich de handlei dingen, op de tafel zelf staan de floppy-discs. Het materiaal gaat naar alle 94 MTS-scholen in Neder land. Gezamenlijk hebben zij geko zen voor één computersysteem. Waarmee volgens Willems de een heid in het onderwijs alleen maar gebaat is. En het Oeg'stgeester be drijf is uiteraard ook blij met die eenheid, zo liet KPD-directeur R.J. Proper (op de foto uiterst rechts) gisteren bij de overhandiging we ten. Met de transactie is een bedrag van ruim drie miljoen gulden ge moeid. KPD is als Oegstqeester bedrijf tuur. Het eerste ongeluk gebeurde bij de kruising met de Van Zuy- len van Nijeveltstraat, vlak naast knooppunt Den Deyl. Een 60-jarige bestuurder van een bestelauto keek niet goed uit toen hij, komende uit de richting van Leiden, rechtsaf sloeg. De 17-jarige Wassenaar der. die uit de richting van Lei den kwam. boorde zich met zijn brommer in de zijkant van bestelauto. Hij moest worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden (AZL). Om tien over half vier was raak bij de kruising met de Houtlaan, tegenover het vc malige dierenpark. Een 51-jari- ge automobiliste uit Wassenaar keek niet goed uit toen zij. na het kruisen van de Rijksstraat weg. de Houtlaan wilde inrij den. Een 16-jarige bromfietser uit Voorschoten die over het fietspad richting Leiden reed, raakte de voorzijde van de auto en kwam in botsing met een paal. Hij hield aan de aanrijding diepe snijwonden aan zijn been over en zijn 16-jarige passagiere uit Exloërveen liep schaafwon den op. Kon het meisje na korte tijd het AZL weer verlaten, de Voorschotenaar moet nog eni ge tijd in het ziekenhuis blijven. 'Kosten hoger dan opbrengsten' WASSENAAR - De verschil lende vormen van toeristenbe lasting lijken voorlopig aan Wassenaar voorbij te gaan. In voering van een (dag)recreatie- belasting mag niet en vermake lijkheidsretributie zou meer kosten dan opbrengen, stellen B en W in een notitie aan de ge meenteraad. Aan het belasten van overnachtingen in hotels, pensions en op campings heb ben de dagelijks bestuurders geen behoefte. Pas wanneer Wassenaar zo krap bij kas komt te zitten dat dergelijke in komsten kunnen bijdragen tot het sluitend maken van de gemeente begroting, willen burgemeester en wethouders terugkomen op het on derwerp. Het CDA heeft meermalen ge vraagd om een onderzoek naar de invoering van toeristenbelasting. Begin vorig jaar steunde de WD- fractie de christen-democraten in dat verzoek en was een raadsmeer- nu twaalf jaar actief ten behoeve van de bouw. Begonnen als schade- consultant. groeide het bedrijf in diverse richtingen uit. Het hoofd kantoor van bedrijf zetelt in het voormalig woonhuis van Jan Wol kers. Momenteel telt het dertig me dewerkers, die allen zijn betrokken bij het ontwerpen van nieuwe pro grammatuur en het geven van on dersteuning aan gebruikers van door KPD ontwikkelde software WARMOND - De politie van Warmond doet een beroep op het gezond verstand van een groep kinderen en hun ouders. Een serie pesterijen nam gis teren zulke bedreigende vor men aan dat wanneer het be jaarde mikpunt niet thuis was geweest, zijn rijtjeshuis aan de Van Nathenessestraat had kunnen uitbranden. Wat begon met belletje- trekken en andere onaardig heden eindigde gisteren in het deponeren van een bran dende krant in de brievenbus van de man. Op het moment van de aanval zat de Warmon- der op het toilet. Hij kon de beginnende brand op tijd doven en zag een naar schat ting 13-jarige jongen wegren nen. De jongen droeg een blauw regenjack met gele strepen. derheid geboren. Volgens de partij en kan de gemeente via toeristen belasting wat terugzien van de ho ge kosten die zij voor de toeristen moet maken. Zij doelen hierbij vooral op de miljoenen vergende aanpassingen aan verkeerslichten en weggedeelten, op de routes naar attracties als strand en Duinrell. De WD denkt jaarlijks, grof ge schat, een kwart miljoen te kunnen verdienen, het CDA komt op 150.000 gulden door vooral de over nachtingen te belasten. De PvdA/D66-samenwerking heeft zich immer voorzichtig opgesteld. Ze vreest losse flodders en lasten verzwaringen voor burgers, of dat nu Wassenaarse of niet-Wassenaar- se burgers zijn. Aanval In augustus antwoordde het col lege dat ze een toeristenbelasting in geen geval in 1988 wil invoeren en tijdens de begrotingsbehande ling herhaalde het CDA zijn ver zoek. De notitie van B en W wordt maandag 5 september behandeld in een vergadering van de raads commissie voor financiën en eco nomische zaken. In het bewuste stuk worden ver schillende wetteksten en arresten aangehaald en doen B en W een kleine aanval op een regerings standpunt. Het kabinet had, wat het college betreft, niet zomaar het advies mogen afwijzen dat de Com missie Christiaanse deed over het invoeren van receatiebelasting. Volgens het ontwerp zou een ge meente 'belangrijke, enigzins om vangrijke toeristische evenemen ten' kunnen belasten. En met instemming citeren B en W de Vereniging Nederlandse Ge meenten: 'Het is redelijk dat de las- Burgemeester Schoute: geen be hoefte aan belasting op overnach tingen in Wassenaar.... (archieffoto) ten van omvangrijke infrastucture- le voorzieningen die door de desbe treffende gemeenten moeten wor den getroffen niet (helemaal) door inwoners en plaatselijk bedrijfsle ven worden opgebracht. De bezoe ker van een attractie zal het feit dat ook an hem een bijdrage wordt er langs aanvaarden'. Alarm door spin LEIDEN - Een spin heeft vannacht gezorgd voor vals alarm aan de Rijnsburgerweg. Toen de politie arriveerde waren er geen boeven te vangen, maar een spin die een web voor het infraroodkastje had ge sponnen. Sponsorloop De Zoeterwoudse voetbalvereniging Meerburg houdt vanavond voor leden en andere belangstellenden een spon sorloop. Plaats van handeling is het Meerburg-terrein achter de Hoge Rijn dijk. Aanvang klokslag zeven uur. Orgelconcert Op maandag 5 september wordt het tweede concert van de 21 ste serie orgel- en beiaardconcerten in de Dorpskerk van Voorschoten gegeven. 'Het concert begint 's avonds om kwart voor acht met het eerste gedeelte van het beiaardcon cert door Ben Veldkamp. Om acht uur neemt Albert Moerman plaats achter het orgel. Hij wordt begeleid door fluitiste Lucie van Oortmerssen. Tijdens de pau ze om half negen zal het tweede gedeel te van het beiaardconcert te horen zijn. Daarna, rond tien voor negen, is het weer de beurt aan Albert Moerman Rijntamboers Na een zomerstop van een paar maan den komt de Zoeterwoudse muziekvere niging De Rijntamboers morgen weer langs de deuren om oud papier en vod den op te halen. De opbrengst van de actie 'Uw kranten zijn voor ons contan ten wordt dit jaar besteed aan enkele acties van het 25-jarig bestaan van de vereniging. Parochiedag De jaarlijkse parochiedag van de Zoe- terwouds/Leiderdorpse parochie Meer burg. die morgen zou worden gehou den. gaat niet door Door droevige om standigheden van één van de parochie leden is de dag uitgesteld. De nieuwe datum is 24 september ZOETERWOUDE - De Wei poortseweg is en blijft een zor genkind voor de gemeente Zoeterwoude, die dan ook snel contact wil opnemen met de provincie Zuid-Holland om zich over de veiligheid ervan te buigen. In de raadsvergadering gister avond vertolkte PZ-raadslid Rin- gersma de gevoelens van velen. toen hij stelde dat de toestand van de weg het afgelopen jaar sterk ver slechterd is. Met de herfst en win ter voor de deur vreest Ringersma voor ongelukken. Hij toonde er be grip voor dat de voorbereiding van de opknapbeurt traag verloopt, omdat er nogal wat procedures moeten worden afgewerkt. Toch vond het PZ-raadslid dat de ge meente Zoeterwoude niet langer aansprakelijk gesteld kan worden voor de veiligheid op de weg, die vol kuilen en gaten zit. Hij stelde dan ook voor de weg tijdelijk af te sluiten voor het door gaande verkeer en dat mee te delen aan de provincie. "Het is een pro vinciale weg en de provincie moet dan ook maatregelen treffen om de toestand te verbeteren", aldus Rin gersma. Met het actieve buurtco- mité zou volgens hem overlegd moeten worden hoe de bewoners het minst door de afsluiting gedu peerd zullen worden. Burgemeester Houdijk zei zelf ook geconstateerd dat de toestand van de weg almaar slechter wordt. Hij vond de gedachte aan afsluiting op zich wel aantrekkelijk, maar is van mening dat zoiets niet te ver wezenlijken is. "Op een provinciale weg mag een gemeente nu eenmaal geen maatregelen nemen. Dat mag alleen het provinciaal bestuur", al dus de burgemeester. Ook achtte hij het volstrekt uitgesloten dat een gemeente selecteert wie wel en wie geen gebruik mag maken van een weg. Burgemeester Houdijk be aamde dat de kans dat er nog dit jaar aan de reconstructiewerk zaamheden kan worden begonnen, bijzonder klein is. Eerst ongelukken Raadslid Ringersma zei het zeer te betreuren als er eerst een aantal ongelukken moet plaatsvinden voordat er misschien maatregelen genomen worden. Ringersma: "Ook moet je je volgens mij afvra gen wat de bewoners in hun wan hoop op een gegeven moment gaan doen". Ringersma wenst in ieder geval dat er bij het provinciaal bestuur benadrukt wordt dat ook de pro vincie verantwoordelijk is voor de veiligheid op de Weipoortseweg Waarop de burgemeester toezegde met spoed contact te zullen opne men met de provinciale instanties, om te bespreken wat er nodig is om de weg aan de veiligheidseisen te laten voldoen. niet zonder gevaar WASSENAAR - Het brommen langs de Wassenaarse Rijks straatweg kan gevaarlijk zijn, zo leerden twee ongevallen gis termiddag. Om twaalf uur liep een 17-jarige bromfietser uit Wassenaar een heup- en been- fractuur op en vier uur later kreeg een 16-jarige bromfietser uit Voorschoten een beenfrac-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15