EIDEN Kritiek jongeren na eerste ervaring werkgarantieplan LEIDSCH DAGBLAD Celstraf voor stichten van brand in kazerne Zeker 3 ton schade Gamma Bouwmarkt Omzet Infotheek Groep groeit eerste half jaar met 50 procent Te weinig mensen voor uitvoeren milieutaken Leidse politie wil extra geld VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 'Te weinig kans op vaste baan' LEIDEN De jongerenbe weging verbonden met het FNV gaat in een gesprek met wethouder De la Mar aandringen op meer moge lijkheden voor vast werk voor jongeren die deelne men aan het Jeugd Werk Garantieplan (JWG). Vol gens de jongerenbeweging zijn er nog te weinig voor uitzichten op een vaste baan voor deelnemers aan het werkervaringsplan. Tijdens een bijeenkomst over de Tijdelijke Voorziening Jeugdwerk Garantieplan (een proef voor het definitieve JWG van start gaat) gis teren in Het Volkshuis bleek dat sommige instellingen het niet zo nauw nemen met de toezegging aan de deelnemers van het plan dat zij worden beschouwd als interne sollicitanten. Enkele aanwezigen wezen erop dat met name het Academisch Zie kenhuis deze belofte niet nakomt; deelnemers aan het werkervarings plan krijgen dus geen voorrang bij het vervullen van vacatures. A. Vermeulen van de sociale dienst beloofde de jongeren overigens hierover contact met het AZL op te nemen. Volgens de medewerker zijn er overigens ook bij het AZL jongeren doorgestroomd naar een vaste baan. Tijdens de bijeenkomst bleek" ook dat de steun van het arbeids- Vijf aanhoudingen LEIDEN - De politie heeft gister middag een onderzoek gedaan in koffiehuis Mata Bata aan de Korte Mare, na klachten dat daar in drugs zou worden gehandeld. Hoewel er geen drugs werden aangetroffen, hield de politie twee Leidenaars van 18 en 25 jaar en een Leids meis je van 17 jaar aan. In de omgeving werd ook nog een 19-jarige man aangehouden en later op de mid dag werd de 30-jarige eigenaar van de koffieshop voor onderzoek naar het politiebureau gebracht. De eer ste drie zijn later vrijgelaten, maar de mannen van 19 en 30 jaar wor den vandaag nog gehoord. Antilliaanse feest gaat niet door LEIDEN Het Antilliaanse nacht feest, dat vannacht in de Stadsge hoorzaal zou worden gehouden, gaat niet door. Volgens een mede werker van de Stadsgehoorzaal kon de organisatie het feest niet rond krijgen. De Rotterdamse or ganisator was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. De directie van de Stadsgehoorzaal werd woensdag op de hoogte ge steld van het met-doorgaan van het feest. Volgens de medewerker van de Stadsgehoorzaal zijn er nog geen toegangskaarten voor het feest ver kocht. De verkoop van kaarten moest vanavond aan de zaal plaats vinden. Het Antilliaanse nacht feest wordt in diverse steden ge houden en had in vorige jaren ook al in Leiden plaats. Het feest had tot vijf uur morgenochtend moeten duren. GESTRUIKELD - Een 79-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag op de Korevaarstraat gestruikeld. Zij is door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Door de val is haar schouder uit de kom geraakt en vermoedelijk zelfs ge broken. Delftse studenten vernielen woning LEIDEN - Een studentenhuis aan de Hooglandsekerkchoorsteeg is gisteren door 15 Delftse studenten belegerd. Met knuppels en stokken drongen zij het pand binnen en ver nielden ruiten en telefoondraden. Daarna vertrok de groep naar de Groenesteeg, waar men echter op een zeer sterke toegangsdeur stuit te. Het groepje vertrok toen in een paar auto's richting Delft. De actie van de Delfste studen ten was, zo bleek uit de kennisge ving aan de politie, een represaille voor het feit dat Leidenaars on langs een Delftse student hadden 'ontvoerd', een uit de hand gelopen studentengrap. Getracht zal wor den de schade onderling te regelen. Zo niet, dan wordt alsnog aangifte bij de politie gedaan. bureau aan de jongeren nogal eens te wensen over laat. "In het begin kreeg ik nogal eens een vacature toegestuurd, de laatste tijd hoor ik niets meer. Toen ik er naar vroeg, kreeg ik te horen dat ik achter in de kaartenbak terecht was gekomen", zei een van de aanwezigen. De ervaringen van de jongeren met het werkervaringsplan zij werken 19 uur per week in de non profit sector lopen nogal uiteen, zo bleek gisteren tijdens de bijeen komst over het werkervaringsplan, die door de jongerenbeweging ver bonden met het FNV was georga niseerd. De meeste aanwezigen vertelden dat zij goed werden op gevangen op hun werkplek en goe de begeleiding kregen. De meesten hadden niet de indruk dat zij voor 'rotklusjes' werden ingeschakeld. Éen meisje vertelde dat idee wel te hebben. Zij werd in het ziekenhuis ingeschakeld voor schoonmaak werk. De meeste jongeren vroegen zich wel af of deelname aan het project wel zinnig is. De deelnemers krij gen over het algemeen een plaats toegewezen voor zes maanden, soms is verlenging met zes maan den mogelijk. "Werkgevers vinden zes maanden ervaring over het al gemeen nog te weinig", zei een van 'de aanwezigen. Ook klaagden de jongeren over de lage beloning. Deelname aan het project levert maar enkele tlfentjes in de maand meer op. Een van de aanwezige jongeren vertelde over haar problemen om aan werk te komen. "Ik heb een leao-opleiding, een typediploma en zes maanden deelgenomen aan het jeugdwerkgarantieplan en nog heb ik geen werk. Er worden voor de meeste banen hoge eisen gesteld, als je cassiere bij Digros wil wor den moet je al mavo hebben". Volgens A. Vermeulen heeft de Tijdelijke Voorziening toch al wat jongeren een baan opgeleverd. Van de 110 jongeren die zijn geplaatst hebben er 20 vast werk gekregen. Twintig jongeren zijn een oplei ding gaan volgen. Vermeulen ver telde verder dat naast de arbeids bureaus ook uitzendbureaus wor den ingeschakeld om naar werk voor de jongeren te zoeken. Harrold Naayer van de jongeren beweging is overigens niet onder de indruk van de resultaten die tot nu toe met de Tijdelijke Voorzie ning zijn gehaald. "Het is normaal dat bij een werkervaringsproject dertig procent van de mensen doorstromen naar een opleiding op een vaste baan". Volgens Naayer hebben de jongeren hoge verwach tingen op een vaste baan, wanneer zij aan het project beginnen. "Ze worden steeds wanhopiger, wan neer die baan uitblijft". DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 18-jarige jongen, zonder vaste woon- of verblijfplaats, is gisteren voor de Haagse rechtbank achttien maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, geëist. Hij heeft bekend betrokken te zijn ge weest bij het in brand steken van de voormalige Witte Poortkazerne aan het Leidse Noordeinde. De jon- 4 geman moet zich verder volgens de officier van justitie onder behande ling stellen van een psychiater als de reclassering dit nodig acht. De zaak tegen een tweede verdachte, een 18-jarige Hagenaar, werd aan gehouden. De twee jongens waren de oude Witte Poortkazerne binnengedron gen. Na een speurtocht door het ge bouw vonden ze bier. Een paar fles jes werden leeggedronken, waarna de Hagenaar een paar blikken met een brandbare vloeistof aantrof. Hij gooide het over de open trap, over een stoel en doopte een hand schoen erin. Uiteindelijk stak hij de handschoen aan, waardoor de brand ontstond. De twee brand stichters werden gelijk na het uit breken van de brand gegrepen. Officier van justitie mr. Van Eek vond dat de twee samen de brand hadden veroorzaakt. Hij wees op een verklaring van een hoofd- brandmeester, die had geconsta teerd dat er meer brandhaarden waren. Ook had de 18-jarige ver dachte zonder woon- of verblijf plaats toegegeven dat hij een kaars had aangestoken en die onderaan de trap had gezet. Volgens Van Eek was daardoor ook brand ontstaan. Deze verdachte was net drie da gen op vrije voeten na een veroor deling wegens afpersing van een treinpassagier. Omdat hij al eerder met justitie in aanraking was ge weest, zit hij nog steeds in voorar rest. Als jongetje van tien was hij overigens al eens gepakt omdat hij bermbrandjes veroorzaakte. Daar van kreeg hij een 'kick', zo had hij verklaard. Volgens Van Eek had de Hage naar wel een actievere rol gehad bij de brandstichting in de voormalige kazerne, maar zou de ander het hebben uitgelokt en het initiatief hebben genomen. Daarom en om dat er een schade van een kwart miljoen gulden was ontstaan, eiste hij tegen de man achttien maanden cel, waarvan vier maanden voor waardelijk. Gedurende de proef tijd van drie jaar zou de man zich verder onder toezicht moeten stel len van de reclassering en indien zij dat nodig acht een psychiatrische behandeling moeten ondergaan. De psychiater had namelijk gecon stateerd dat hij een ernstige per soonlijkheidsstoornis heeft. Beide verdachten waren al op jonge leeftijd van huis weggelopen. Ze leefden een zwervend bestaan "zonder familie en zonder dat ie mand naar hen omkeek", schetste rechtbankpresidente mr. Konings veld de jeugd van de twee. Ze noemde het een "diepdroevige" voorgeschiedenis. De twee waren elkaar overigens tegengekomen in het Centrum Onderdak, waar ze beiden verbleven. De raadsvrouw van de jonge man, tegen wie achttien maanden werd geeist. mr. Van Arkel. vond die straf veel te lang. Volgens haar was de rol van haar cliënt veel ge ringer geweest dan de officier van justitie suggereerde. Hij zou de brandstichting niet hebben uitge lokt. noch hebben geholpen. "Hij wordt voorgesteld als een brand stichter, maar hij stond er alleen maar bij toen het gebeurde. Hij zegt ook zelf; mijn enige fout is dat ik het niet heb voorkomen", vertel de Van Arkel. die vond dat daarom alleen medeplichtigheid was bewe zen. Ze pleitte voor een kortere ge vangenisstraf. gevolgd door een psychiatrische behandeling. Över twee weken wijst de recht bank in deze zaak vonnis. De zaak tegen de tweede ver dachte, een 18-jarige afkomstig uit Den Haag, werd aangehouden. Uit een psychiatrisch rapport bleek dat een behandeling in een inrich ting voor hem het beste was. Maar omdat een rapport van de reclasse ring hierover ontbrak, besloot de rechtbank de zaak pas eind okto ber verder te behandelen. 2 50 vierkante meter grote gat LEIDEN - De schade bij Gamma Bouwmarkt in de Merenwijk be draagt zeker 300.000 gulden. Giste ren en vannacht is met man en macht gewerkt om het circa 50 vierkante meter grote gat in het dak tijdelijk te dichten. Vandaag was de Gamma aan de Hallenweg weer voor publiek geopend. Over de oorzaak van het instor ten van een deel van het dak be staat nog geen zekerheid. Verzeke ringsexperts buigen zich thans over de vraag hoe het dak heeft kunnen bezwijken tijdens het noodweer van afgelopen woensdag op donderdag. Adjunct-directeur Wittkampf houdt het voorlopig op blikseminslag, maar de bewijzen daarvoor zijn nog niet geleverd. Hoewel het volgens een woord voerder van de brandweer niet is uit te sluiten dat er bouwfouten zijn gemaakt in de dakconstructie van het nog geen jaar oude pand. is er ook een andere verklaring moge lijk: "Voor het dak van gebouwen als de Gamma geldt een druk van 50 kilogram per vierkante meter. Die druk is bereikt als er vijf centi meter water op het dak staat. Als de regenpijpen het hemelwater niet tijdig kunnen verwerken, is moge lijk dat het dak onder dat gewicht bezwijkt". De plek waar het dak is ingestort is geïsoleerd van de rest van de winkel. Het stuk is afgezet met schotten en de verkoop kan ge woon doorgaan. "Het scheelt wel 500 vierkante meter verkoopopper- vlak, maar we gaan door met de verkoop. Een aantal materialen als kasten, keukens, parket en bepaal de bouwmaterialen is een paar we ken niet verkrijgbaar", licht Witt kampf toe. Hij schat dat over twee tot drie weken het dak geheel is hersteld. Dat gebeurt door Bouw en Aannemingsmaatschappij Korswagen uit Alphen aan den Rijn. die het gebouw ook heeft neergezet. LEIDEN Om de overlast voor de omwonenden te beperken, krijgt het cafë Annie's verjaardag geen toestemming meer activiteiten op het waterpodium voor de Hoog straat te organiseren. Alleen op bij zondere feestdagen zoals Konin ginnedag en 3 Oktober zijn B en W van plan hiervoor vergunning te verlenen. De culturele activiteiten die de gemeente zelf ongeveer twintig maal per jaar op het podi um organiseert mogen wel door gang vinden. B en W hebben dit besloten na aanhoudende klachten van omwo- Maatregelen overlast Annie's Verjaardag nenden over de geluidsoverlast van het waterpodium. Volgens de gemeente ontstaat de overlast vooral wanneer de bezoekers van het drijvende terras 's avonds rond twaalf uur op brommers en moto ren huiswaarts keren. Het is daar om de bedoeling een stallingver bod voor fietsers, brommers en motoren in te stellen op de Hoog straat en de naastgelegen bruggen. Bezoekers van het terras dienen hun voertuigen voortaan voor V D op de Aalmarkt te stallen. Eigenaar De Lange van Annie's Verjaardag wordt bovendien ver plicht een toezichthouder aan te stellen om er voor te zorgen dat de bezoekers zich rustig houden. Eer der al besloten B en W dat het ter ras om twaalf uur 's nachts geslo ten moet worden. LEIDEN De 40-jarige chauffeur uit Noordwijk en 20 passagiers kwamen met de schrik vrij, toen deze bus gis terochtend op de Vondellaan/hoek Plesmanlaan begon te slippen en van een talud gleed. Door grondwerkzaamhe den in verba nd met de aanleg van de Pesthuistunnel was er blubber op de weg gekomen, waardoor het erg glad was. De bus is later weer op de weg getakeld. (foto Jan Holvast) LEIDEN De groei van de Info theek Groep heeft het eerste half jaar doorgezet. Uit de gisteren be kend gemaakte halfjaarcijfers blijkt dat de omzet van het Leidse bedrijf met 55 procent toenam tot 64,2 miljoen gulden. De winst ver toonde een vrijwel overeenkomsti ge stijging van 52 procent tot 3,1 miljoen gulden. De Infotheek Groep is de laatste jaren spectaculair gegroeid. In 1984 haalde het bedrijf een omzet van 16 miljoen. In 1988 komt de omzet waarschijnlijk uit op 150 miljoen. De onderneming heeft momenteel 250 medewerkers in dienst, van wie er 155 in de nieuwe hoofdvesti ging aan de Einsteinweg werken. De belangrijkste activiteit van de Infotheek Groep is de verkoop van computersystemen aan bedrijven en instellingen en de begeleiding daarvan. Deze 'systeemhuis'-acti- viteit maakt ongeveer 75 procent van de omzet uit van het Leidse be drijf. Daarnaast kent het bedrijf van Leidenaar Van Leenen groot- Educawaag LEIDEN - In De Waag wordt zater dag 27 augustus de zogenaamde Educawaag gehouden, een infor matiemarkt over onderwijs. Een groot aantal instellingen uit de re gio geeft informatie over het vol gen van een opleiding of cursus. Het is mogelijk met docenten te spreken alsmede folder- en cursus materiaal in te zien. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De manifestatie wordt georganiseerd door het Regionaal Educatief-Cen- trum. LEIDEN Leiden en omliggende gemeenten kunnen de milieutaken niet naar behoren uitvoeren. In to taal beschikken Leiden, Alkema de, Zoeterwoude, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten over slechts 67 procent van de ambtelij ke capaciteit die noodzakelijk is voor om het werk te kunnen doen. De gemeenten willen daarom gaan samenwerken. De betreffende milieu-wethouders hebben daar over al overeenstemming bereikt. Het is de bedoeling dat Leiden als 'centrum-gemeente' gaat funge ren. Daan-oor wordt de Leidse af deling milieu met 2.5 formatie plaats uitgebreid. De andere ge meenten nemen jaarlijks de Leidse 'specialisten' minimaal 25 en maxi maal 40 werkdagen af. Het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu verschaft een startsubsidie voor de regionale samenwerking. De mogelijkheden om samen te werken zijn onderzocht door het onderzoeksbureau Alons part ners uit Den Haag. Regionale milieu-ambtenaren hebben aan het rapport meegewerkt. Het bureau signaleert dat een aantal milieutaken in de Leidse re gio niet voldoende wordt uitge- een vergunning in het kader van lo- zings-, geluidshinder- en afvalstof fen verordeningen. Volgens Alons partners wordt er wel redelijke aandacht besteed aan bodemsanering. Aan preventie van vervuiling wordt in de regio nog te weinig gedaan. Het Haagse voerd. Zo beschikt minder dan de onderzoeksbureau stelt verder dat helft van de zware en middelzware hinderwetplichtige bedrijven over een toereikende vergunning. Te weinig bedrijven zijn in bezit van /ooral de kleine gemeenten c weinig hulpmiddelen beschikken om de milieutaken snel te kunnen uitvoeren. handelsactiviteiten (20 procent van de omzet); ook maakt een postor derbedrijf deel uit van de Info theek Groep. Directeur Van Leenen kondigde gisteren tijdens een persconferen tie aan dat zijn bedrijf een meerder heidsbelang gaat verwerven in Te- ser Holland bv. Infotheek heeft thans 49 procent van de aandelen in bezit. Teser houdt zich bezig met het inlezen van tekeningen in de computer. Met het systeem is het mogelijk een tekening te bewerken zonder een compleet nieuwe teke ning te hoeven maken. Volgens Van Leenen is er een grote markt voor het computersysteem. "Er zijn bedrijven die over 20.000 teke ningen beschikken. Alleen al het opbergen van die tekeningen is een probleem". De directeur van de Infotheek Groep zei tevens dat hij bezig is met de overname met een bedrijf gespecialiseerd in comput^r-archi- vering. Van Leenen stelde dat het om een kleine overname ging. Info theek is verder geïnteresseerd in bedrijven die zich bezighouden met opleidingen of ontwikkeling van programma's, maar Van Leenen zei gisteren dat hij geen ge schikte kandidaten kende. De vorig jaar aangekondigde emissie van nieuwe aandelen is uit gesteld. Volgens Van Leenen heeft die pas plaats wanneer het bedrijf geld nodig heeft voor nieuwe in vesteringen. De aandelen van het bedrijf blijven voorlopig nog op de parallelmarkt en worden niet op de officiële beurs genoteerd. Het nieuwe gebouw van de Info theek Groep aan de Einsteinweg is gisteren officieel geopend. Het be drijfspand telt 3400 vierkante me ter kantoorruimte en 2400 vierkan- ter meter werkplaats en magazijn. Met de bouw is een bedrag ge moeid van 7,5 miljoen gulden, ex clusief de wir-premie van bijna een miljoen. In het nieuwe pand zijn drie ves tigingen in de regio Leiden op een centrale plaats ondergebracht. Aan de Einsteinweg heeft het bedrijf nog volop de ruimte voor groei. De bedrijfshal kan nog drie keer gro ter worden. Infotheek beschikt over grond naast het gebouw en heeft ook nog een optie op een an der perceel. De kantoorruimte kan daarnaast nog verder worden uit gebreid door het aanbrengen van twee etages op het huidige ge bouw. Infotheek beschikt daar voor al over de benodigde vergun ningen. De directeur verwacht dat de uit breidingen ook daadwerkelijk worden gerealiseerd. Hij denkt dat zijn onderneming de komende vijf jaar met een factor twee tot drie zal groeien. "Het pand weerspiegelt vertrouwen in de toekomst", zei Van Leenen gistermiddag tijdens een persconferentie. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand heeft de Info theek Groep een prijs ingesteld. Onderneming in midden- en klein bedrijf met maximaal 50 werkne mers kunnen automatiserings plannen indienen. Het beste plan wordt door de Infotheek Groep uit gevoerd tot e 30.000 gulden. LEIDEN De Leidse politie hoopt ook volgend jaar extra geld te krijgen van de minister van bin nenlandse zaken. In 1987 vergoed de de minister van binnenlandse zaken zes man voor de periode van een jaar. De Leidse politie hoopt nu voor volgend jaar over geld te be schikken voor vier extra krachten. Van Dijk neemt daar in november of december een beslissing over. De minister heeft inmiddels wel besloten om een vergoeding aan de korpsen ter beschikking te stellen om politiemensen van 57 jaar en ouder vervroegd te laten uittreden. Het Leidse korps krijgt een vergoe ding van circa vijf ton, omdat 17 personeelsleden van de vervroeg- de-uitredingsmogelijkheid ge bruik maken. De korpsen rekenden er aanvan kelijk op dat de VUT bij de politie door het Rijk betaald zou worden. Nu dat niet het geval is. heeft bij voorbeeld Amsterdam 13 mensen die de politie-opleiding zouden vol gen, alsnog afgewezen. Vermoede lijk twee 'Amsterdamse' kandida ten worden nu door de Leidse poli tie aangenomen. Tussen de sollici tatie en het in actieve dienst treden ligt overigens een periode van bij na vier jaar. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13