LEIDSCH DAGBLAD Girofraude daalt sterk Dak Gamma stort in ZULLEN WE VANDAAG EENS IN DE KRANT KIJKEN WAAR WE MORGEN GAAN WINKELEN? Spionagenet opgerold in Zweden en Westduitsland Dit jaar 30 miljoen gulden 'Het gaat goed met de export' Chili heft na vijftien jaar noodtoestand op Sultan van Brunei de allerrijkste Protestacties bij V&D Tijdbom aan boord toestel van Aeroflot OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38711 Prijs fl. 1,20 WASHINGTON/BONN (UPI/D- PA) - Westduitse en Amerikaanse functionarissen hebben deze week in de Duitse Bondsrepubliek een spionagenet ontdekt dat Westerse militaire geheimen zou hebben doorgespeeld aan agenten uit Hongarije. Dit meldde de New York Times vandaag. In de krant staat dat Amerikaanse regeringsfunctiona rissen verklaarden dat de politie in Westduitsland en Zweden dinsdag 8 personen heeft gearresteerd in verband met de zaak. Zij worden ervan verdacht documenten te hebben gestolen met NAVO-plan- nen over de verdediging van Euro pa en met bijzonderheden over Amerikaanse noodvoorzieningen voor een landoorlog tegen de Sov jetunie in Europa. Onderzoekers vermoedden dat het spionagenet opereerde vanuit de Bondsrepubliek en dat het in Zweden koeriers had om de Ameri kaanse, Westduitse en NAVO-ge- heimen door te spelen aan agenten uit Hongarije. Dezen zouden op hun beurt de informatie weer heb ben doorgegeven aan de Sovjetu nie. Volgens de medewerkers van het Witte Huis zou het netwerk al zeker tien jaar bestaan. Hoofdver dachte is een voormalige sergeant van het Amerikaanse leger die in de BRD woont. DEN HAAG (ANP) - Het gaat goed met de Nederlandse export. Voor lopige cijfers over de eerste zes maanden van dit jaar wijzen daar op. Tot 1 juli werd voor 99 miljard gulden aan Nederlandse goederen over de grens verkocht, terwijl de dienstenuitvoer 20 miljard gulden bedroeg. Dat zei algemeen directeur ir. K.A. de Jong van de Exportbevor- derings- en Voorlichtingsdienst van het ministerie van economi sche zaken vanmorgen op de jaar lijkse ambasssadeursconferentie in Den Haag. Vorig jaar bedroeg de goederen- uitvoer in het eerste halfjaar 92,6 miljard gulden en kwam uiteinde lijk uit op 187,6 miljard gulden over geheel 1987. In 1986 lagen deze cij fers op respectievelijk 105,3 en 197,4 miljard gulden. Recordjaar was 1985, toen 226 miljard gulden aan goederen de grens overging. De Jong voorziet een voortzet ting van de groei in de tweede helft van dit jaar. Hij baseerde zijn posi tieve verwachting onder meer op de goed gevulde orderportefeuille van het Nederlandse bedrijfsleven en de sterke internationale concur rentiepositie van ons land. Vaten op stortplaats? AMERSFOORT (ANP) - Uit mag netisch onderzoek op een voorma lige stortplaats van de gemeente Amersfoort blijkt dat zich daar gro te concentraties metaal bevinden. Daarmee lijken getuigenissen van oud-werknemers op de stort beves tigd te worden dat in de jaren 50 en 60 grote hoeveelheden vaten met chemisch afval op het terrein ge dumpt zijn. In het dak van Gamma Bouwmarkt Blikseminslag of bouwfout: tonnen schade LEIDEN - Als gevolg van het nood weer vannacht is een gedeelte van het dak van Gamma Bouwmarkt aan de Hallenweg in de Leidse Me- ïwijk ingestort. De schade loopt daarvoor zijn er nog niet. Niet uit te sluiten is dat er tijdens de bouw fouten zijn gemaakt. In het dak gaapt nu een gat van 40 tot 50 vierkante meter. Door de in de honderdduizenden guldens.' hevige regenval kwam in het hele De oorzaak is mogelijk bliksemin- gebouw enkele centimeters water slag, maar concrete aanwijzingen te staan. Bijna alle kasten en keu- SANTIAGO (AFP/AP) - De rege- twee vormen van noodwetgeving: ring van de Chileense dictator ge- de formele noodtoestand en de neraal Pinochet heeft gisteren de staat van verstoring van de bmnen- noodtoestand opgeheven die sinds landse orde. Beide vormen zullen zijn staatsgreep van 1973 in Chili nu worden opgeheven, gold. Na de staatsgreep van Pinochet, waarbij de gekozen president Al- lende 'om het leven kwam, is het wel voorgekomen dat één van de noodmaatregelen is opgeheven, maar het is nog niet eerder gebeurd dat alle maatregelen nietig werden verklaard. Tot toe Penningmeester stak 65 mille in eigen zak President Pinochet. HAARLEM (GPD) - Een van Haarlem heeft als penning meester van de landelijke Stich ting Kunst in de Kamer een bedrag van 65.000 gulden in eigen zak ge stoken. De Haarlemse rechtbank heeft de man inmiddels tot terug betaling veroordeeld. De Stichting Kunst in de Kamer houdt zich bezig met het organise ren van huisconcerten in heel Ne derland. Volgens de stichting trad de Haarlemmer in 1986 als pen ningmeester toe tot het bestuur. Hij kreeg daarbij het volledige be heer over het vermogen en kon ge heel zelfstandig over de bankreke ningen beschikken. Tijdens een kascontrole bleek dat de kas ge heel leeg was. SMARTEGELD - Een Zwitserse kliniek is veroordeeld tot het beta len van 900.000 gulden smartegeld aan de Amerikaanse crooner Frank Sinatra, omdat zij ten onrechte heeft gemeld dat deze een "verjpn- gingsserum" op basis van diercel- len heeft gekregen. Af en toe regen Af en toe zon en vooral in de avond nu en dan regen. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtcmpe- ratuur ongeveer 18 graden. Matige wind uit west tot zuidwest, aan de kust en op het IJssclmcer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Onbestendig weer met middagtemperaturen rond 19 gra den. Vrijdag 26 augustus zon op: 06.42 uur, zon onder: 20.40 uur; maan op: 20.30 uur. maan onder: 04.45 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.00 en 15.30 uur; laag water: 11.28 en 23.25 uur. Volgens de Chileense minister van binnenlandse zaken, Fernan dez, kan tot opheffing worden overgegaan, omdat de regering erin is geslaagd de orde en de rust in het land te herstellen. Het is ech ter zeker dat de maatregel verband houdt met het referendum over het presidentschap, dat het komend najaar zal worden gehouden. Hier bij kan de bevolking zich uitspre ken over één enkele kandidaat. Het is vrijwel zeker dat Pinochet die kandidaat zal zijn. Als hij in het referendum een meerderheid van de stemmen krijgt, begint Pino chet in maart aan een nieuwe ambtstermijn van 8 jaar; als hij geen meerderheid krijgt, moeten er in 1990 open verkiezingen worden gehouden. De katholieke kerk, verscheide ne buitenlandse regeringen, de po litieke oppositie, en vele volgelin gen van de regering hebben erop aangedrongen om vóór het referen- v dum de noodtoestand op te heffen, derzoek hebben ingesteld omdat de stemming anders elke oorzaak v geloofwaardigheid lijk dat v Krachtens de noodtoestand kon- ciale tent het gat dichten zodat snel den verdachte personen zonder met de verkoop kan worden Stge" begoonnen. Maar daarover moet overleg met de aannemer wor den gevoerd", aldus de adjunct-di- houden of worden verbannen. Volgens een woordvoerder een katholieke mensenrechten-or- recteur. ganisatie zullen nu de meeste van de 504 politieke ballingen naar hun land kunnen terugkeren. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International kwam van daag met een rapport waarin staat dat in Chili nog altijd de burger rechten met voeten worden getre den. Het afgelopen half jaar wer den ruim 100 Chilenen door mili ties mishandeld of ontvoerd, ter wijl honderden andere opponen ten geregeld met de dood worden bedreigd. NEW YORK (Rtr/UPI) - Sultan Hassanal Bolkiah, de leider van het oliestaatje Brunei, heeft zich dit jaar gehandhaafd als de rijk ste man van de wereld. Zijn per soonlijke vermogen wordt door het Amerikaanse financiële tijd schrift "Fortune" geschat op 50 miljard gulden. De 42 jaar oude oliemiljardair woont met zijn twee vrouwen, 3 zoons en 6 dochters in een paleis van 1.788 kamers. De stallen voor zijn 200 Argentijnse polopaard- jes zijn voorzien van air-conditio ning. Tweede op de lijst is koning Fahd van Saudiarabië wiens eveneens aan de olie ontleende vermogen wordt geschat op 36 miljard gulden. De rijkste Amerikaan staat op de derde plaats: de 84-jarige For rest Mars, van de Marsrepen en het M&M-snoepgoed. Hij wordt gevolgd door de Britse koningin Elizabeth. Haar vermogen wordt geschat op 17,4 miljard gulden, wat haar meteen tot de rijkste vrouw van de wereld maakt. Koningin Beatrix prijkt ook op de lijst. Ze is 12de en bezit vol gens Fortune 9 miljard gulden aan investeringen. Jongste op de miljardairslijst is de 32-jarige Amerikaanse computeronderne mer William Gates. Hoewel hij "nog slechts" 2,8 miljard gulden heeft, kan hij door zijn jonge leef tijd nog hoog stijgen op toekom stige lijsten. Hij zit in de klas van mannen met grote namen in Eu ropa: de mediabezitters Rupert Murdoch en Robert Maxwell. De oudste miljardair is te vin den in Japan. Hij is de 98-jarige Tamesaburo Furukawa, die een vermogen in amusementshol dings van 3 miljard gulden heeft opgebouwd. De familie Brenninkmeijer van het kledingconcern C&A staat 17de met een geschat persoonlijk vermogen van 6,8 miljard gul den. Het tijdschrift stelt in zijn jaar lijkse statistiek van de rijkste mensen ter wereld vast, dat de 129 superrijken in totaal 641,2 miljard gulden bezitten. kens, die pal on Ier het ingestorte dak lagen opgeslagen, zijn on bruikbaar. "Die kunnen we alle maal weggooien", aldus adjunct directeur C. Wittkampf van Goed hart Vastgoed bv uit Alphen aan den Rijn, die verantwoordelijk is voor Gamma in Leiden. De bouwmarkt is een jaar gele den neergezet door Bouw- en Aan nemingsmaatschappij Korswagen uit Alphen aan den Rijn. Woord voerder Den Hollander van dat be drijf houdt het er voorlopig ook op dat blikseminslag de oorzaak is van de instorting. De brandweer, die vanmorgen een oppervlakkig onderzoek hield, zegt echter niets over blikseminslag. Een woord voerder houdt het op bouwfouten: "Of de architect heeft een bereke- ningsfout gemaakt of de aannemer een constructiefout". De bouwmarkt is voorlopig ge sloten. Wittkampf verwacht dat over enkele dagen de verkoop weer kan beginnen. De 25 personeelsle den houden zich voorlopig bezig met het schoonmaken van het ge bouw en het opruimen van de rom mel. Bouwbedrijf Korswagen be gon vanmiddag al met het herstel het dak, nadat experts een on- r de AMSTERDAM (GPD/ANP) - De fraude met girobetaal kaarten neemt in hoog tempo af. Vooral het feit dat klanten hun girokaarten op het post kantoor moeten afhalen, heeft het verzilveren van ge stolen betaalkaarten terug gebracht. De Postbank ver wacht dat de schade als ge volg van deze fraude dit jaar 30 miljoen gulden bedraagt, minder dan de helft van de 65 miljoen van vorig jaar. Veel succes wordt ook verwacht van de ultraviolette lamp, waarmee winkeliers valse betaalmiddelen kunnen ontdekken. Hiervan zijn er inmiddels 20.000 bij de Postbank (tegen kostprijs) in bestelling. De Postbank maakt vanochtend in een toelichting op de halfjaarcijfers tevens bekend dat de nettowinst over de eerste zes maanden van 1988 fors is gestegen: 144 miljoen gulden tegen 114 over de eerste helft van 1987. Het elektronisch betalen blijkt bij de Postbank een enorme vlucht te nemen. Van de 7 miljoen rekening houders zijn inmiddels tussen de 2,5 en 3 miljoen voorzien van de pas met magneetstrip. Met deze giro maatpas zijn ook puur elektroni sche afrekeningen mogelijk en het aantal daarvan steeg ook opzienba rend. Vooral het gebruik van de geldautomaten (giromaten) nam toe. Als deze ontwikkeling zich voortzet zullen in 1988 vier keer zo veel betalingen elektronisch zijn verricht als in 1987. Het uitbreiden van de elektroni sche betaalmogelijkheden gaat door. Voor het einde van dit jaar moeten 25 winkels van Albert Heijn van elektronische betaalap- paratuur zijn voorzien. In de loop van 1989 moet het mogelijk zijn in "al deze apparaten van de Postbank ook met passen van andere banken betalingen te verrichten, aldus het halfjaarverslag van de Postbank. ANP» Morgen begint in de RAI het grote tweejaarlijkse elcktroijica-spektakel de Firato. Onder meer is daar de nieuwe DAT-recorder te zien PAGINA'S 9,10 en 11 'Industrie en wetenschap beschouwen proefdieren als wegwerpartikel' PAGINA 3 Brits defensieblad zegt dat Cubanen in Angola gifgas gebruiken tegen Unita PAGINA 5 1 VNO is tegen beperking van bescherming bedrij ven tegen overvallen PAGINA 7 Hoekstra leest Feyenoord de les: gelijkspel tegen RKC PAGINA 17 Bronzen plak voor sprint ster Monique Bron bij de WK op de baan in Gent PAGINA 18 HEROINE-IMPORT - In Amster dam zijn twee mannen aangehou den wegens de import van ruim 11 kilo heroïne met een waarde van bijna een miljoen gulden. de instorting. "Moge met behulp van een spe- Het noodweer heeft in Leiden voor nog meer, zij het minder ern stige, overlast gezorgd. Vannacht strandde een politiewagen onder het viaduct bij de Dr. Lelylaan. De wagen kwam vast te zitten in een 60 centimeter diepe plas water die daar lag. Er moest een tweede poli tiewagen aan te pas komen om de auto weer vlot te trekken. Tijdens de hevige regenbui kwam de Wil lem de Zwijgerlaan goeddeels blank te staan. Het noodweer was er verder de oorzaak van dat talloze inbraakalarmen afgingen. UTRECHT (ANP) - Via korte werk onderbrekingen hebben tientallen personeelsleden van het waren huisconcern Vroom Dreesmann in Utrecht en het Brabantse Sint Oedenrode vanmorgen geprotes teerd tegen eventuele gedwongen ontslagen. De actievoerders maakten dui delijk dat er aan de al weken duren de onzekerheid snel een eind moet komen. Als de directie zich aan haar beloften houdt moet een her ziene versie van het reorganisatie plan, dat aanvankelijk voorzag in 1400 ontslagen, uiterlijk volgende week woensdag op tafel liggen. In Utrecht legde ongeveer de helft van de 60 werknemers in het distributiecentrum het werk neer. Ook in de centrale bakkerij onder braken de bakkers hun werk. Voorzien van spgndoeken togen de actievoerders naar het warenhuis in het winkelcentrum Hoog Catha- rijne. Toen het warenhuis om half tien de deuren opende, hielden de actievoerders voor de ingang een korte demonstratieve bijeen komst. Ook een handjevol verkopers en verkoopsters voegde zich bij de de monstranten. Korte tijd later ging men weer aan de slag. In het distri- WALLENBERG GEZIEN - Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die sinds 1945 in de Sovjetunie wordt vermist, is anderhalfjaar ge leden gesignaleerd in een Russisch werkkamp. In 1978 werd hij nog gezien in een psychiatrische inrich ting. De Zweedse schrijver Kenne Fant maakte dit gisteren bekend. Wallenberg redde in de oorlog 100.000 Hongaarse joden. Volgens de Russen stierf hij in 1947 in een gevangenis. MOSKOU (AP) - De Sovjetunie is een vliegramp bespaard gebleven, doordat een zelfgemaakte tijdbom boord van een lijnvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Aeroflot niet afging. Het persbureau TASS meldde vandaag dat het toestel een vlucht van Kiev naar de stad Koey- bysjev aan de Wolga maakte. De bom werd gevonden, toen de vrouw na de reis bij een familielid waar zij op bezoek was haar koffers uit pakte. Zij waarschuwde onmid dellijk de politie en experts werden ingezet om de bom onschadelijk te maken. De tijdbom was vervaar digd met onderdelen van een wek ker. Volgens TASS had de bom 35 minuten na het vertrek van het vliegtuig uit Kiev moeten explode ren, maar het mechanisme werkte klaarblijkelijk niet. Naar de oor zaak hiervan is een onderzoek in gesteld. De politie vermoedt dat de echt genoot van de vrouw de bom voor haar vertrek in haar koffer heeft ge stopt. Toen de politie in Kiev de woning van de vrouw doorzocht, trof zij materialen aan die ook ge bruikt waren voor het maken van de bom. De echtgenoot van de vrouw, een oud-kolonel van het Rode Leger en technicus van beroep, bleek spoor loos te zijn verdwenen, aldus TASS. Marcos wil terug MANILA (AFP) - De voormalige Filipijnse president Ferdinand Marcos heeft een rechtbank in Ma nila toestemming gevraagd om te rug te keren naar zijn land. Hij wil zich voor de rechtbank persoonlijk verweren tegen de beschuldigin gen dat hij geld verduisterd zou hebben. Marcos deed zijn verzoek enkele dagen nadat de rechtbank bekend had gemaakt dat op 7 november het verhoor zal beginnen van Mar cos' vroegere minister van openba re werken, Baltazar Aquino (geen familie van de huidige president). butiecentrum in Sint Oedenrode hebben ongeveer 70 van de 100 per soneelsleden het werk een half uur onderbroken. Bestuurder B. van Zweden van de Dienstenbond FNV: „Bij V&D gaat men niet zo snel over tot ac ties. Dat het nu dan toch zover komt moet de directie aan het den ken zetten". Op de foto: Ben van Zweden spreekt in Utrecht het personeel toe. (foto ANP) Tentamen deugt niet, student deugt ook niet UTRECHT (ANP) - Een 26-jari- ge student wis- en natuurkunde in Utrecht heeft tegenover de politie bekend dat hij heeft ge tracht zijn studietempo te ver snellen op een manier die alle wetten tart, ook de omstreden harmonisatiewet die een snelle studieduur beoogt. Onlangs kwam hij tot de slot som dat hij zijn doctoraal tenta men had verpest. Hij leverde het verknalde werkstuk niet in doch brak een week later in in de burelen van zijn professor, tikte een tentamen over van een studiegenoot die een zeven had gescoord en legde zijn nepproe- ve van bekwaamheid weer vol daan in de stapel werkstukken van zijn afgestudeerde lotgeno ten. De actie bleek uiteindelyk toch niet zo geslaagd. De pro fessor rook onraad toen bleek dat het werkstuk in tegenstel ling tot de andere tentamens niet in de computer, waarvan hij zich als rechtgeaard wiskun dige bediende, was opgeslagen. De computer zat dus uiteinde lijk de aspirant-doctorandus dwars. De student hoeft zich waarschijnlijk niet voor de rechter te verantwoorden. Hij mag zich vermoedelijk nooit meer op de universiteit verto nen en daarmee is hij al genoeg gestraft, aldus de politiewoord voerder. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! per maand 23 95 Q Per half iaar 141.' (alleen mogeli|k mei automatische betaling) q per jaar 270.25 De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis m debus' 1 Postcode/Piaais Telefoon: M leirt»ch. Alphen» Oagpiad controle berorgtng)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1