LEIDSCH DAGBLAD iaar voor RaRa-verdachte Meerderheid voor doodstraf GEMIDDELD ZIJN ELKE DAG 658 VAN ONZE LEZERS JARIG! Advocate boos: 'Dit lijkt op politieke rechtspraak' Luchthavens kunnen drukte niet meer aan 'Surinaamse vluchtelingen kunnen niet veilig terug' Moskou staat Balten massaal protest toe Faillissement Infokab kost Alphen geld 'Overheid moet rente betalen als subsidie te laat wordt overgemaakt' DEN HAAG (ANP) - De overheid moet rente betalen wanneer zij mensen die recht hebben op een subsidie te lang op hun geld laat wachten. Dat stelt de Nationale Ombudsman, mr.drs. M. Oos- ting, in een rapport over een klacht van een belegger uit Eind hoven, die twee jaar moest wach ten op een subsidie van het mi nisterie van volkshuisvesting. De belegger leed een rentever lies van ruim 85.000 gulden. Vol gens hem zou de overheid, door het geld langer in eigen zak te houden, zelf rentevoordeel heb ben genoten. Volgens de Om budsman is het gedrag van het ministerie van volkshuisvesting in het betreffende geval 'onbe hoorlijk'. Hij noemt het onjuist dat be langhebbenden die op grond van een subsidieregeling aanspraak hebben op betaling, lange tijd in onzekerheid worden gelaten over het tijdstip van betaling. Ook acht hij het verkeerd dat de belanghebbende het renteverlies moet dragen, als de late betaling de schuld van de overheid is. In zijn verweer zegt minister Nijpels van volkshuisvesting dat de trage uitbetaling het gevolg is van de overbelasting van zijn ambtenarenapparaat. Minister Ruding van financiën ontkent dat de overheid rentevoordeel heeft bij te trage uitbetaling van subsidies. Vergoeding van ge derfde rente is volgens hem al leen aan de orde als sprake is van echte fouten en als vast staat dat de benadeelde de schade niet had kunnen voorkomen of be perken. Uitslag enquête naar aanleiding van oplaaiende discussie: DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid (57 procent) van de Nederlandse bevolking is voor in voering van de doodstraf bij mis drijven als aanslagen met dodelijke afloop en moord met voorbedachte rade, zo blijkt uit een enquête. Vo rig jaar november was er bij een soortgelijke steekproef net geen meerderheid (49 procent) voor de doodstraf te vinden. De doodstraf is weer in het nieuws gekomen naar aanleiding van een artikel van justitie-ambte- naar De Smidt, die in het blad Ba lans de doodstraf de enige sanctie voor moord noemde. Minister Korthals Altes (justitie) heeft zich inmiddels gedistantieerd van de opmerkingen van de ambtenaar van zijn departement. De Smidt zelf heeft besloten geen interviews meer te geven en zegde gisteren op het laatste moment zijn medewer king aan het acutaliteitenprogram- ma Tros-Aktua af. In dat programma reageerde de politiek afwijzend op het pleidooi. CDA-kamerlid Van der Burg zei dat er waarschijnlijk te emotioneel is gereageerd. De gijzeling door twee Duitse criminelen, uitmon dend in de dood van drie burgers, heeft de Nederlandse bevolking waarschijnlijk bijzonder aangegre pen, aldus de christen-democraat. Ook PvdA-kamerlid Kosto toonde zich niet geïmponeerd door de uit slag van de enquête. "Ik hecht er geen waarde aan omdat na een goed gesprek de uitslag heel an ders zal uitvallen. Ik vind het on derwerp bovendien niet geschikt voor een enquête". De WD denkt i heropening van de discussie over de doodstraf, zo lie ten de liberalen al eerder weten. Het CDA-kamerlid en justitie specialist van zijn partij Gualthérie van Weezei vindt herinvoering van de doodstraf wel bespreekbaar. Een woordvoerder van het CDA benadrukte dat het kamerlid daar mee geheel op persoonlijke titel spreekt. Het CDA houdt zich aan de grondwet, waarin de doodstraf sinds 1983 verboden is. Volgens Van Weezei zou herin voering van de doodstraf bespreek baar zijn als onderdeel van een Eu ropees beleid tegen het politieke terrorisme. Te denken valt daarbij aan het kapen van vliegtuigen of terreuracties van PLO en IRA. In Frankrijk en België bestaat de doodstraf wel, terwijl in Groot- Brittannië over herinvoering wordt gesproken. 22 PAGINA'S AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank In Amsterdam heeft de 30-jarige man uit de hoofdstad die wordt ver dacht van deelname aan RaRa-aanslagen veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie had zeven jaar cel geëist. De rechtbank acht bewezen dat de man heeft deelgenomen aan de aanslagen op de Makro's in Duiven en Duivendrecht, op een drukkerij in Schiedam en op een benzinestation in Nieuwegein. Raadsvrouwe van de veroordeelde i mr. T. Prakken zei direct na de uit- j spraak de straf buiten alle propor ties te vinden. "Dit lijkt op politie ke rechtspraak. De normen zijn in elk geval weer opgerekt", aldus mr. Prakken, die zei op vrijspraak te hebben gerekend. Zij zal haar cliënt dringend adviseren in hoger beroep te gaan. De Amsterdamse veroordeelde heeft geen bekentenis afgelegd, maar verklaarde twee weken gele den tijdens zijn proces wel achter de acties van RaRa te staan. Deze actiegroep richt zich tegen bedrij ven met belangen in Zuidafrika, omdat die het apartheidsbewind zouden steunen. De president van de strafkamer, mr. P. Michels, zei vanmorgen dat politieke motieven geen rechtvaar diging kunnen zijn voor het plegen van aanslagen, waarbij voor tien tallen miljoenen guldens schade werd aangericht en bovendien ge vaar bestond voor personen. De rechtbank acht niet bewezen De Wit. Het gerechtelijk derzoek tegen deze mensen is afge sloten. Tijdens het voorlezen van het vonnis ontstonden buiten bij het Paleis van Justitie ongeregeldhe den. Sympathisanten van RaRa be kogelden met stenen het gerechts gebouw. De politie trad tegen de ongeveer honderd betogers op. Er werden minstens twee arrestaties verricht. Kees van Iersel: "Vernieu wingen moet je niet forceren". Toneel- en televisieregis seur Van Iersel: "Voor boodschappen moet je naar de winkel" PAGINA 19 Bejaarde zenuwarts (88) stopt omstreden behande ling junks PAGINA 3 Quayle handicap voor ver kiezingscampagne Bush PAGINA 5 Onder-minister Moore: "Nieuwe Amerikaanse handelswet niet nadelig voor Nederland PAGINA 7 In de rubriek Wetenschap: Oost en West mogelijk ge zamenlijk de ruimte in PAGINA 14 Ex-Feyenoorder Hoek stra nu bij RKC: "Het is hier minder kil dan in de Kuip" PAGINA 15 PDI-PraktijkDiploma Informatica Vraag brochure: 01820-38543 Sympathisanten van RaRa gooiden vanmorgen na de uitspraak met stenen 7 leis van Justitie. De politie verrichtte twee arrestaties. Bewoners weg: dak woonhuis deels gesloopt ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie heeft gisteravond zes mannen aangehouden aan de Hoorn in Alphen die daar bezig waren een woonhuis te slopen. De bewoners waren op vakantie en hadden geen toestemming gegeven voor de sloop. Op het moment dat de poli tie arriveerde hadden de zes, allen Alphenaren variërend in leeftijd van 19 tot 27 jaar, reeds ongeveer driehonderd dakpannen naar beneden ge haald alsmede de dakisolatie. Zij vertelden in opdracht te handelen van een aannemer die verschil van mening had met de bewoners. Waarover die onenigheid bestond wis ten ze niet te vertellen. De aannemer is vervolgens kort verhoord. Hij ontkent de zes opdracht te hebben gege ven voor de sloop. De politie wacht nu tot de bewoners van vakantie zijn teruggekeerd. Het dak is voorlopig proviso risch door de brandweer afge dekt. DEN HAAG (GPD) - Minister 'Van den Broek (buitenlandse za ken) vindt dat Suriname niet veilig is voor Surinamers die zich in het verleden hebben verzet tegen het militaire regime. De minister schrijft dit in een brief aan staatsse cretaris Korte-van Hemel (justitie). De bewindsman zet daarmee grote vraagtekens achter het beleid van Korte-van Hemel, die Suri naamse vluchtelingen rigoureus wil terugsturen. „Er moet rekening worden gehouden met de moge lijkheid van represailles tegen per sonen die in het verleden in con flict zijn geraakt met leden van het in bij het Amsterdamse Pa- dat de verdachte ook meedeed aanslag op het Van Heutszmo- nument in Amsterdam en acties te gen een oliehandel in Alphen aan den Rijn en een benzinestation aan de Postjesweg in Amsterdam. Het verweer van de verdediging, dat het bewijsmateriaal op onwetti ge wijze was verzameld, werd ver worpen. Het Landelijk Coördina tieteam dat met het oog op RaRa was opgericht, is wel degelijk wet tig tot stand gekomen, meent de rechtbank. De invallen en huiszoe kingen op 11 april op twee adres sen in de hoofdstad, waarbij de ver dachte samen met zeven anderen werd aangehouden, zijn goed uit gevoerd, vindt de rechtbank. Woordvoerder mr. L. de Wit van het Openbaar Ministerie toonde zich vanmorgen tevreden met het vonnis. "De uitspraak spreekt voor zich. RaRa is nu veroordeeld". De andere verdachten die op 11 april werden gearresteerd en betrekke lijk snel weer werden vrijgelaten, zullen niet worden vervolgd, aldus toenmalige regime", aldus Van den Broek in zijn brief. Bij het Neder landse vluchtelingenbeleid is een van de belangrijkste criteria voor uitwijzing de vraag of de betrokke ne in zijn eigen land kans loopt om politieke redenen gevangen geno men te worden. De minister wijst er overigens op dat er de laatste maanden geen meldingen zijn geweest van wille keurige arrestaties, martelingen en executies. „Niettemin dreigt het gevaar van eigenmachtig ingrijpen door het Nationale Leger", aldus Van den Broek. GENEVE (Rtr) - Zeker 35 Europe se luchthavens kunnen het toege nomen vliegverkeer nauwelijks aan. Er moeten nieuwe start- en landingsbanen worden aangelegd en de beperkingen voor nacht vluchten dienen te worden versoe peld. De situatie in in een aantal ge vallen kritiek. Dat blijkt uit een communiqué van de International Air Transport Association (LATA), waarbij 161 luchtvaartmaatschappijen zijn aangesloten. De organisatie doet een beroep op de regeringen van de Europese landen om snel iets te doen aan de de overbelasting van de luchthavens. Onhoudbaar is volgens de IATA de situatie op zeven vliegvelden. München, Frankfurt, Düsseldorf, Milaan en de Londense luchtha vens Gatwick en Heathrow kam pen met een tekort aan landingsba nen, terwijl het vliegveld Fiumici- no bij Rome te weinig terminals heeft. Het is zaak daar spoedig iets aan te doen. aldus IATA-woordvoerder BOMAANSLAGEN - Twee politie mannen raakten vanmorgen licht gewond in het plaatsje Maghera, 65 kilometer ten noordwesten van de Noordierse hoofdstad Belfast, toen hun auto door een bomexplosie van de weg werd geblazen. De bom zat verstopt in een bestelwagen die ze passeerden. Westelijke wind Af en toe zon en vooral in het noorden een enkele bui. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden. Middagtcmpcra- tuur omstreeks 18 graden. Matige, aan de kust en op het IJssclmccr krachtige wind uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur meest tus sen de 18 en 20 graden. Donderdag 25 augustus zon op: 06.40 uur, zon onder: 20.42 uur; maan op: 20.11 uur, maan onder: 03.09 water: 10.31 en 22.37 i Betogers eisen meer onafhankelijkheid David Kyd, aangezien met de aan leg van landingsbanen inclusief al le voorbereidingen tien tot twaalf jaar is gemoeid. Intussen kan de grootste druk van de ketel worden genomen door de geluidsnormen voor nachtvluchten wat te versoe pelen en de luchtruimcapaciteit tij dens spitsuren te verruimen. De IATA heeft een speciale com missie in het leven geroepen die zich gaat bezighouden met drei gende verstopping van het lucht verkeer. De commissie komt op 7 september bijeen in Groot-Brittan- nië en staat onder leiding van Ri chard White van de Ierse maat schappij Aer Lingus. Schoolstrijd beslecht LEUTH (GPD) - De schoolstrijd in Leuth is afgelopen nacht be slecht. Onbekenden hebben de dranghekken gestolen die de jeugd van de openbare en de katholieke school op de speelplaats scheidden. Onderwijswethouder Van Dorst toonde zich zeer ingeno men met de ontknoping: „De Leuthse bevolking heeft het pro bleem zelf opgelost. De kinderen spelen gewoon weer met elkaar op één plein. Dat stemt tot tevreden heid". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het faillissement van Infokab, het Haarlemse bedrijf dat de uitzen dingen verzorgt van de kabelkrant in Alphen en enkele omliggende gemeenten, kost de gemeente Al phen geld. Volgens directeur J. Ke tel van het gemeentelijk energiebe drijf (GEB) moet Infokab nog on geveer tienduizend gulden beta len: "De vordering is naar de cura tor gegaan. Over een aantal maan den zullen we wel een briefje krij gen waarop staat dat Infokab geen geld heeft om de rekening te beta len". Over de voortzetting van de uit zendingen van de kabelkrant be staat nog onduidelijkheid. De be windvoerder van Infokab heeft la ten weten dat de uitzendingen doorgaan en dat naar andere oplos singen wordt gezocht. Ketel ver wacht echter dat de kabelkrant vandaag of morgen van de buis ver dwijnt. "We wachten maar af. Mis schien dat iemand anders de zaak overneemt, hoewel ik geen berich ten heb ontvangen die daarop dui den". Volgens de GEB-directeur staat de gemeente Alphen niet afwijzend tegenover een nieuwe kabelkrant. "Ik beschik niet over kijkcijfers, maar zo links en rechts hoor ik wel dat de kabelkrant op prijs wordt gesteld. Vooral bejaarden kijken er regelmatig naar". VN: 'Iraq zette gifgas in tegen Iraanse burgers' NEW YORK (AP) - Iraq heeft op 2 augustus bij een bombardement op een Iraanse stad mosterdgasgra naten gebruikt tegen de burgerbe volking. Dat is de conclusie van een onderzoek dat is ingesteld door een speciaal team voor chemische wapens van de Verenigde Naties. Volgens Iran kwamen bij het bombardement op de stad Osjn- aviyah 2680 mensen om het leven. De stad ligt enkele kilometers over de grens in het noordwesten van het land. Baghdad heeft de verant woordelijkheid voor het bombar dement ontkend. Ten tijde van het bombardement hadden beide landen resolutie 598 van de Veiligheidsraad over beëin diging van de oorlog al aanvaard en werd er onderhandeld over een be stand. Dat bestand ging op 20 au gustus in. De onderzoekers van de VN zei den dat zij 10 dagen geleden een be zoek aan Osjnaviyah hadden ge bracht en daar overtuigende bewij zen hadden gevonden dat de stad was gebombardeerd met gifgrana ten. De bomscherven die werden gevonden kwamen overeen met bommen die in 1984, 1986, 1987 en 1988 werden gebruikt tegen Iraan se burgers, hetgeen wijst op hun gebruik tijdens een Iraakse aanval op Osjnaviyeh. Ontucht gepleegd met tientallen kinderen ALKMAAR/VENHUIZEN (GPD) - De politie heeft twee mannen van 39 en 59 jaar uit de Noordhol landse gemeente Venhuizen aan gehouden wegens ontucht met tientallen minderjarigen. De poli tie verwacht dat er nog meer aan giften komen. Voorzover bekend zijn de kinde ren. hoofdzakelijk jongens tussen de 10 en 15 jaar. allen woonachtig in Venhuizen en Drechterland. De zaak kwam aan het rollen toen vori ge week een ouder aangifte deed. De mannen hebben bekend dat zij zowel afzonderlijk als gezamen lijk ontucht hebben gepleegd met de kinderen over een periode van enkele jaren. De meeste kinderen hebben vooral psychische schade opgelopen. Eind deze week wordt het tweetal voorgeleid bij de Alk- officier van justitie. MOSKOU (AP) - Honderdduizen den demonstranten hebben giste ren in de Baltische Sovjetrepublie ken Estland, Letland en Litouwen het verlies van hun onafhankelijk- lijke bestuurders toestemming hadden gekregen voor de manifes taties. Daarbij werd echter aange tekend dat de herdenking van de slachtoffers van het Stalin-bewind heid als gevolg van het Molotov- centraal zou staan. Maar op veel Estlandse be ien zich in het park van de hoofdstad Tal linn om te luis teren naar sprekers, die voor meer onaf hankelijkheid pleitten. Von Ribbentrop-verdrag 49 jaar ge leden herdacht. In de drie Balti sche staten kwamen naar schatting] zo'n 300.000 betogers op de been. Vanuit Moskou was kennelijk de opdracht gegeven de demonstran ten geen strobreed gen. Met het niet-aanvalsverdrag dat stig Stalin in 1939 met nazi-Duitsland sloot werd de basis gelegd voor de inlijving van de drie Baltische lan den en de na-oorlogse afbakening van de Russische invloedsfeer in Oost-Europa. In de Sovjetunie wordt nog altijd de lezing overeind gehouden dat het verdrag indertijd werd gesloten om tijd te winnen zo-j dat de Sovjetunie zich beter op een verwachte aanval van de Duitsers kon voorbereiden. Demonstranten in de drie repu blieken zeiden dat zij van plaatse plaatsen kregen de bijeenkomsten toch een duidelijk nationalistische karakter en stond de roep om meer autonomie en onafhankèlijk- heid centraal. Veel Esten, Letten en Litouwers vinden die wens ge- de weg te leg- rechtvaardigd, omdat de economie hun republieken er relatief gun- staat. Bij geen van de manifestaties zijn incidenten of arrestaties ge meld. Buitenlandse journalisten mochten zich echter niet persoon lijk op de hoogte stellen van de ge beurtenissen. Volgens het staats- persbureau Tass betrok het "infor mele politieke bijeenomsten" die waren gewijd aan een veroordeling van het Stalinisme. Het persbureau schreef geen woord over de kritiek die bij de manifestaties werd geuit op de inlijving bij de Sovjetunie. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Posicode/Piaais Teie»ooo; h Alphens Osgblad AniMOO'dnumm* I

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1