TAD LEIDEN Plan van aam ipak voor een betere Slaaghwijk Bibliotheek langer geopend Woningbouwvereniging bundelt voorstellen Grote belangstelling Leidse antiekmarkt Kinderruzie eindigt in vechtpartij s LEIDSCH iH DAGBLAD MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 LEIDEN - De Woning bouwvereniging Leiden heeft vandaag een' groot aantal voorstellen gepresen teerd voor de verbetering van het leefklimaat in de Slaaghwijk. Deze voorstel len, gebundeld in een zoge noemd plan van aanpak, moeten ertoe leiden dat de achteruitgang van deze hoogbouwwijk een halt wordt toegeroepen. De wo ningbouwvereniging hoopt daardoor dat huurders te- vredener worden over hun woonomgeving en anderen zich eerder, en vooral lan ger, vestigen in de Slaagh wijk. De plannen moeten nog worden goedgekeurd door het algemeen bestuur van de woningbouwvereni ging. Een van de voorstellen uit het 'plan van aanpak' is om woning zoekenden voortaan niet telkens één woning aan te bieden, maar verschillende huizen tegelijkertijd, en in verschillende plaatsen van de stad. Huurders nemen, zo hoopt de' woningbouwvereniging, op die manier een veel bewustere keus. Een van de problemen met de Slaaghwijk is dat mensen in veel gevallen slechts een betrekkelijk korte tijd in de wijk blijven en vaak snel op zoek gaan naar een andere woning, elders in de stad. Die huur ders voelen zich nauwelijks be trokken bij de wijk en doen daar om weinig pogingen het leefkli maat daar te verbeteren. Vandalisme De Woningbouwvereniging Lei den stelt verder voor om bewoners een grotere verantwoordelijkheid te geven voor gemeenschappelijke ruimten. De ruimten hebben nu nog vaak te lijden van vervuiling en vandalisme. Volgens de wo ningbouwvereniging komt dat om dat onduidelijk is wie er precies voor die plaatsen verantwoordelijk Door in een aantal flats de en treehallen gedeeltelijk af te sluiten en te splitsen, hoopt de woning bouwvereniging hierin verande ring te brengen. De trappenhuizen en de entreehallen zullen dan na melijk door kleinere groepjes be woners worden gebruikt. De socia le controle wordt hierdoor groter en mensen voelen zich eerder aan gesproken hun gemeenschappelij ke ruimten te onderhouden. Om de wijk in een goede staat te houden, stelt de corporatie voor om jaarlijks een grote schoon maakactie in de Slaaghwijk te hou den. Dit zou moeten gebeuren in overleg met gemeente, scholen en buurthuizen. Verder doet de wo ningbouwvereniging de gemeente de suggestie om een wijkopzichter aan te stellen, die toezicht houdt op zaken als het groen, het straatmeu- bilair en het schoonhouden van de wijk. Ook wil de Woningbouwvereni ging Leiden bevorderen dat men sen eerder aangifte doen van ver nielingen en bekladdingen. De da ders daarvan zouden dan kunnen worden bestraft via het HALT-pro- ject. Alle betrokken instanties zou den ook zoveel mogelijk moeten Burgerlijke Stand n Dui venvoorde en A.M. van Oosten, Ruben Floris zv. R. de Boer en A.P. Passchier, Petrus Jo hannes zv. P C. van Kampen en C.E. Teunis- sen, Kim Ettorayne, dv. P.A. Buter en E.C. Li- mahelu, Jaco zv. J. van Egmond en L.E.O. de Jong, Li-Zhe Louis zv. S. Hu en L. Wu, Fatima dv. M. Blouh en Z. Abza, Johanna Geertruida dv. J. van der Reijden en G.C.N. Mink, Wendy dv. W. van Bentum en E. de Jong, Lianne dv. J.W. Dijkhuizen en J.H.M. van Elk. Maartje n Bee- .i J.M. Steenvoorden, Amber dv. P. van der Velden en G.M. Parlevliet, Caroline Leonie dv. H.P. Dankmeijer en A.M.J. Louwe, Clément Raphael Armand zv. P.A. Poinds en H.F. Le- paulmier, Simone Rowena dv. T.J.M. van Rijn en J.J.W. Wijts. Maikel zv. M. Zuijderduijn en W.C. Houwaart. Evelina Maria dv. H. Ciere en A.C. van Iterson, Michel zv. H.J. Meester en D.J. Zwanenburg, Mariam dv. M. Yazami en N. Makoudi, Christiaan Reinoud zv. R.C. Boi- tene anne Lindy dv. J. d< Nathalie Jane dv. M. Olivier en A.J.P.M. Ruig- rok, Cornelis Marinus Adrianus zv. P.M. van Loon, Tony Yogan zv. Y. Murugesu en W.C. van der Meij, Tarik Tanju zv. M. Cengiz en A.H. de Jong. Fenna Elisabeth dv. C.M. Breeuwsma en A.J.M. Baas. Rylan zv. N.G. Coury en M.J. Woltering, Satish zv. S. Oem- raw, Jeroen zv. B.W. Heinen en E.A. Ouds hoorn, Bart zv. W. Dekker en A.A.H. Hoogka mer, Danielle dv. H.C.P.T. Koolloos en P.M. van der Voorn, Arie Willem Hendrik zv. J. Schaap en W. Hortensius, proberen om de onkosten door ver nielingen en bekladdingen te ver halen op de daders. De woning bouwvereniging wil bovendien dat de reinigingspolitie meer bevoegd heden krijgt om doeltreffend op te treden tegen vervuilers. Toegangswegen Een groep bewoners uit de Slaaghwijk heeft in een eerder plan voorgesteld om de buurt 'op te krikken' door er onder meer win kels, cafés en allerlei kleine buurt voorzieningen te vestigen of te plaatsen. De Woningbouwvereni ging Leiden betwijfelt echter of het lonend is om in de wijk winkels te vestigen. In de directe nabijheid van de Slaaghwijk is immers al een, zoals de corporatie stelt, rede lijk goed winkelcentrum aanwezig. Wel zouden in de omgeving van de flats allerlei kleine stedebouwkun- dige wijzigingen kunnen worden doorgevoerd. Hoe die eruit moeten zien, is nog een onderwerp voor na dere studie. Daarbij wil de Woningbouwvere niging Leiden ook bekijken of het mogelijk is om meer toegangswe gen naar de Slaaghwijk aan te leg gen. Vooral mensen die niet in het bezit zijn van een auto vinden dat hun wijk nogal geïsoleerd ligt ten opzichte van de rest van Leiden. overlast en allerlei andere proble men rapporteren. In haar plan van aanpak doet de woningbouwvereniging .voorts een groot aantal voorstellen voor de verbetering van de flatgebouwen en afzonderlijke woningen. Die voorstellen moeten ertoe leiden dat de bewoners meer 'waar voor hun geld' krijgen, bestaande ongemak ken worden verholpen en de flats een beter verzorgd uiterlijk krij gen. Bij een aantal van die plannen zullen de bewoners een beschei den verhoging van de huur of de servicekosten voor lief moeten ne- Een eerder voorstel van een groep bewoners om de huur te ver lagen, is volgens de woningbouw vereniging niet haalbaar. Betwij feld wordt of het rijk hiervoor toe stemming zal geven. Bovendien zal de huurverlaging, als ze al door gaat, betrekkelijk klein zijn. Bewo ners die individuele huursubsidie krijgen en dat zijn er in de Slaaghwijk nogal wat zullen trouWens niet of nauwelijks iets van zo'n huurverlaging merken. Het plan van aanpak is geba seerd op onder meer een onder zoek dat de woningbouwvereni ging heeft uitgevoerd met het Soci aal-Geografisch Instituut van de Univeristeit van Amsterdam. Uit De corporatie heeft daarom het dat onderzoek blijkt overduidelijk plan c ken hoe e gen bureel te laten uitzoe- r extra toegangswe dat de bewoners v ontevreden zijn fietsers en voetgangers de omgeving van de flats. Afhanke- kunnen worden aangelegd. Ook vyil de woningbouwvereniging be kijken in hoeverre nieuwe kunst werken een bijdrage kunnen leve ren aan de verbetering van het leef klimaat. De aanstelling van vier huis meesters bij verschillende flats, waarmee binnenkort bij wijze van experiment wordt begonnen, lijk van de flat, blijkt meer dan de helft van de bewoners hun flatge bouw en de wijk beneden de maat te vinden. Bij wijze van vergelijking is een zelfde onderzoek uitgevoerd bij een flat aan de Cruquiuslaan. Die komt wat bouw betreft overeen met de flats in de Slaaghwijk. Aan de Cruquiuslaan blijkt het percen- LEIDEN Op de basisscholen liepen de emoties vanmorgen soms hoog op. Het schoolseizoen is v dns brak voor veel kinderen de lang verwachte of lang gevreesde eerste schooldag aan. Tranen met tuiten dus soms en veel troostende woorden. Voor een aantal leerlingen van de tweede openbare school in de Stevenshof was het overigens een dubbele 'eerste schooldag'. Niet alleen zetten zij voor het eerst van hun leven voet over de drempel van een school, ze waren ook de eersten die deze nieuwe school in de Leidse nieuwbouwwijk in gebruik namen. Lezers voortaan ook op zatermiddag welkom moeten worden verlengd. De huis- tage ontevredenen opmerkelijk meesters moeten toezicht houden op de verschillende gemeenschap pelijke ruimten, de schoonmaak cent beoordeelt zijn flat of de daarvan, en verder vernielingen, hier als beneden de maat. veel kleiner te zijn dan Slaaghwijk. Minder dan tien pro- ■--- ijk LEIDEN De centrale vestiging van de openbare bibliotheek is vanaf 3 september ook op zaterdag middag open. Vanaf die dag kan ie dereen voortaan op zaterdag van' 10.00 tot 16.00 uur aan de Nieuw- straat terecht. Met de uitbreiding van de openingstijden hoopt de bi bliotheek de lezers een grotere ser vice te kunnen bieden. De nieuwe openingstijden gelden overigens Om extra aandacht te besteden aan de nieuwe openingstijden heeft de bibliotheek enkele activi teiten georganiseerd. Zo heeft er die dag van 13.00 tot 16.00 uur een verkoop plaats van oude en afge schreven boeken uit het bezit van de boekenuitleen. Verder geeft Ben van Kempen van het Theater Popject die dag een voorstelling van het stuk 'Het Beest van Mon sieur Racine'. Deze voorstelling, gebaseerd op het boek van Toni Ungerer, is bedoeld voor kinderen van zes tot en met 13 jaar. De aan vang is 14.00 uur. De voorstelling duurt tot 15.00 uur. Kaartjes zijn deze week verkrijgbaar bij het in lichtingenbureau, Nieuwstraat 4. LEIDEN Het buurtcomité Vijfhoven heeft zaterdag een groot buurtfeest gehouden op bij de Hoflaan. Het feest was onder meer georganiseerd om de 'overwinningen' van de buurt op de gemeente herdenken. Het college wilde op de speelweide een tennisbal neerzetten en op het weiland achter de Hoflaan hui zen, maar trok beide plannen in nadat de buurt hiertegen in het geweer was gekomen. Op de feestdag werd een groot aantal activiteiten gehouden, waaronder een rommelmarkt, een modelboot-demonstratie, koekkappen en op, de schade koekslaan. LEIDEN De antiekmarkt die af gelopen vrijdag, zaterdag en zon dag is gehouden in de Groenoord- hallen, heeft in totaal 4100 bezoe kers getrokken. J.P. van der Schagt van het organisatiebureau Midland noemt de belangstelling opmerkelijk groot. "We hadden veel minder mensen verwacht, zo rond de 3000. Per slot van rekening was de markt vrij vroeg in het sei zoen. Dat ze uiteindelijk veel meer mensen heeft getrokken, is volgens mij te danken aan het weer. Als het mooi weer was geweest, waren er zo 1500 mensen minder gekomen". Speedboot botst tegen huis op LEIDEN Twee 18-jarige jongens uit Voorschoten zijn vrijdagavond rond kwart over tien met een speedboot met de nodige snelheid tegen een huis aan de Donkersteeg rond de speelweide gevaren. De boot had een afwijking rechts en kwam daardoor bij stuurmanoeuvre tegen het pand aan. De boot liep geen schade op, de schade aan het huis is nog niet bekend. Op de markt stonden in totaal 40 handelaren. Die hebben volgens Van der Schagt goede zaken ge daan. Het was de tweede keer dat de antiekmarkt in Leiden werd ge houden. Auto tegen hekwerk LEIDEN Een 20-jarige Leidse automobilist is afgelopen nacht te gen het hekwerk van het slacht huis aan de Pasteurstraat gereden. Hij liep een hechtwond aan zijn voorhoofd op, de auto werd totaal vernield en het hekwerk bescha digd. De man was onder invloed van alcohol, maar volgens zijn ei gen zeggen ontstond de aanrijding omdat een onbekend gebleven au tomobilist, die al lange tijd naast hem was blijven rijden, zijn auto had gesneden. Als gevolg daarvan zou hij tegen het hekwerk zijn ge botst. DIEFSTAL Uit een woning aan de Valkenhorst is in de periode half juli-half augustus een bedrag van 7000 gulden gestolen. Voorts ver dween een 'laars'-bierglas. Een bo venlicht werd geforceerd. LEIDEN - Een ruzie tussen een stel kinderen is zaterdagavond uit gelopen op een vechtpartij, waarbij een zware hartpatiënt een aanval kreeg en naar het AZL moest wor den overgebracht. De ruzie begon toen een kind van een familie aan de Granaathof in de arm werd gebeten door een kind uit de Diamantlaan. De moeder van het gebeten kind ging verhaal halen bij de ouders van de dader. Zij drukte de vader van de dader, toen deze de deur had opengedaan, tegen de muur. Daarop kreeg zij het aan de stok met de rest van die familie, want de man had net een rugoperatie ondergaan. Op het ge schreeuw van de vrouw kwam haar echtgenoot zich met de zaak be moeien, maar waarschijnlijk door de opwinding kreeg hij last van zijn hart en viel neer. Omwonenden dachten dat hij was neergestoken en kozen volgens de politie partij voor de familie uit de Granaathof. Het vervoer naar het ziekenhuis van de man betekende het eindsig naal van de ruzie. Meisje aangerand LEIDEN Een 14-jarig Leids meisje is gisteravond rond half acht aangerand en mishandeld door een ongeveer 50-jarige man. De man greep het meisje bij het zwembadje van de speelweide ter hoogte van de Marnixstraat van achteren vast en maakte met een scherp voorwerp een kras in haar nek en drie krassen op haar buik. Het meisje wist hem met een ach terwaartse schop in het kruis te treffen en kon zich toen uit de voe ten maken. Vrouw aangerand LEIDEN - Een 20-jarige Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. Zij werd vrijdagmiddag op de hoek le Bin nenvestgracht/Steenstraat door een jonge man tegen een hek ge drukt en bij haar borsten gepakt. De vrouw wist zich los te rukken. Een 36-jarige man uit Alkmaar, die zaterdag in Weesp is opgepakt wegens openbare schennis, heeft toegegeven zich de afgelopen veer tien dagen ook herhaaldelijk in Leiden en omgeving aan openbare schennis schuldig te hebben ge maakt. Na duik in kassa 300 gulden weg LEIDEN Een winkelier aan de Haarlemmerstraat heeft bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal cq oplichting. De winkel werd afgelo pen vrijdag bezocht door een bui tenlands echtpaar dat een trui van veertig gulden kocht en met een briefje van 1000 gulden wilde beta len. Er ontstond heftige discussie, waarbij de klanten ook met hun handen in de kassa zaten. Die bleek na afloop 300 gulden minder te be vatten. Een soortgelijke zaak had zich ook donderdag voorgedaan maar toen werd er niets vermist. Vuurwerk zorgt voor overlast LEIDEN Het vuurwerk in het Ankerpark, zaterdagavond tussen half twaalf en twaalf uur afgesto ken door dansschool Evert Caste- lein, heeft de woede van veel om wonenden opgewekt. De telefoon bij de politie stond roodgloeiend door de vele klachten die werden ingediend. Veel mensen lagen al in bed. waren niet op de hoogte van het feit dat er vuurwerk zou wor den afgestoken en schrokken zich derhalve rot. Bingo De activiteitengroep van het diensten centrum Merenwijk houdt maandag 29 augustus om 14.00 uur bingo voor 55-plussers. Het centrum is gevestigd aan de Rosmolen 6. Zaal open 13.30 Russisch Dag- en avondscholengemeenschap Boerhaave houdt maandag 29 augus tus van 20.00 tot 21.00 uur een voor lichtingsbijeenkomst over het vak Russisch. Er wordt informatie gege ven over de lessen, het cursusmateri aal en de inschrijving. Plaats van han deling is scholengemeenschap Loui se de Coligny aan de Kagerstraat 7. Cursussen Het dienstencentrum De Kooi geeft in september twee cursussen creatieve handvaardigheid, waarbij verschillen de handwerktechnieken worden ge leerd. De ene begint 5 september, de bijeenkomsten worden op de maan dagen van 10.00 tot 11.30 uur gehou den in het dienstencentrum aan de Driftstraat. De andere cursus heeft vanaf 6 september elke dinsdag van 10.30 tot 12.00 uur plaats in het ge bouw van speeltuinvereniging Ons Ei land aan de Kortenaerstraat. Verder wordt vanaf 5 september een curusus bridge gegeven. Bijeenkomsten van 13.30 tot 15.30 uur in het diensten centrum. Belangstellenden voor de drie cursussen kunnen zich aanmel den bij mevrouw C. de Waal, telefoon 221742. Vrijwilligers Jongeren tussen de 18 en 25 jaar kun nen zich aanmelden om voor een half jaar als vrijwilliger in Engeland te gaan werken. In het kader van de William en Mary-herdenking wordt een uitwis seling tussen 40 Engelse en 40 Ne derlandse vrijwilligers georganiseerd in de periode oktober 1988-juni 1989. De deelnemende jongeren zullen werken in de 'zorgsector', belangrijk ste criterium voor deelname is motiva tie. De overtocht, onderdak en verze keringen worden geregeld. Belang stellenden kunnen zich aanmelden door het invullen van een formulier dat vanaf 29 augustus is af te halen bij de Leidse Vrijwilligerscentrale, Oude Rijn 44c. Meer informatie is daar ook te krijgen, telefoon 149064 (openingstij den maandag en vrijdag 9.00 tot 13.00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 9.00 tot 16.00 uur). Aan melden vóór 26 september. Tennis De gemeentelijke directie sport en re creatie organiseert begin september een tenniscursus voor beginners en gevorderden. De lessen worden ge geven in de Drie Octoberhal aan de Smaragdlaan. Informatie en aanmel ding bij Elly Wulms of Aad van der Luit, telefoon 315601 (dagelijks tus sen 8.00 en 9.00 uur). Spoorwegen Het railverkeer rond Amsterdam is het thema van een lezing die de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereni ging van Belangstelenden in het Spoor- en Tramwezen woensdag or ganiseert. Dia's geven een beeld van wat er de afgelopen tien jaar rond Am sterdam aam railverkeer is bijgeko men en verdwenen. Plaats van han deling is de NZH-zaal aan de Rijns- burgerweg, aanvang 20.00 uur. Bingo In het clubgebouw van speeltuin Rondom de Maredijk wordt maandag een bingo gehouden. Aanvang 20.00 Platenbeurs In het Antonius Clubhuis wordt zater dag 3 september een grammafoon- platen(ruil)beurs gehouden waar ver zamelaars van alle genres popmuziek aan hun trekken kunnen komen. De beurs duurfvan 9.30 tot 15.30 uur. Cursussen Het Leids Vrijetijds Centrum begint 19 september weer een aantal cursus sen, variërend van saxofoon en gitaar tot acrobatiek, volksdansen en teke nen en schilderen. Inschrijven kan tot 15 september. Aanmelden en meer informatie bij het LVC, Breestraat 66, telefoon 146449. LEIDEN De Leidse mevrouw W. van der Beek-van Marion is gisteren 101 jaar geworden. Mevrouw Van der Beek, die in bejaardencentrum Haagwijk woont, vierde haar verjaardag in huislijke kring. Ze heeft van ochtend bezoek gekregen van burgemeester Goekoop. (foto Henk Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9