Vrouwelijke lijnen en sobere kleuren Accessoires moeten wat kleur brengen SMAKELIJK! De Franse haute-couture staat weer met beide benen op de grond. Een paar seizoenen lang was frivoliteit het sleutelwoord van de modekoningen, die hun cliëntèle verrasten met superkorte minirokjes, uitbundige kleuren en bloemdessins. Maar met de herfst en winter in aantocht is de luchthartigheid grotendeels uit de collecties verdwenen. De couturiers houden het voor de komende maanden op een wat spberder modebeeld met vrij donkere kleuren en roklengten die variëren van boven de knieën tot halverwege de kuiten. De Parijse haute-couturekleding wordt gekenmerkt door een zeer vrouwelijk silhouet, waarbij de nadruk ligt op de enigszins verbrede schouders en de smalle taille. Hoewel de rok nog altijd zijn stempel op de collecties drukt, maakt de lange broek de komende tijd zijn rentree. In tegenstelling tot de weinig uitbundige kleuren, zoals chocoladebruin, kastanje, paars en zwart, zijn de materialen daarentegen uiterst weelderig: veel fluweel, taftzijde, chiffon en bont. En de internationale jet-set hoeft ook niet bang te zijn niet op te vallen tijdens de feesten aan het einde van het jaar, want de avondkleding staat nog altijd bol van de lovertjes en borduursels. Franse haute-couture: minder frivoliteit en meer realisme Zaterdags ondernemen wij altijd een 'strooptocht' door de regio. Dan gaan wij op zoek naar iets eetbaars. Nee, wij wonen niet ver van de bewoonde wereld af. Integendeel. We hebben een flat boven een behoorlijk groot winkelcentrum, maar wat ze ons daar aan voedsel te bieden hebben stemt een mens niet optimistisch. Neem de broodjes, de bolletjes. Ze hebben nog het meeste weg van wat men vroeger 'de beschuitbol' noemde, een taaie, wat zoetige kadet. die vaagjes naar beschuit smaakte. Als je in de broodjes knijpt en ze daarna loslaat, 'veren' ze onmiddellijk weer terug in hun oorspronkelijke vorm. Lucht met meel eromheen - 'dat is het. Met boter besmeren is haast onmogelijk, er vallen meteen gaten. Ze zijn misschien goed voor het viswater maar niet voor ons. En dan is er nog iets. Ik krijg altijd de indruk dat de bakkersvrouw voor haar niet-vaste klanten een greep doet in de mand waar broodjes in zitten die men in de loop van de week heeft overgehouden. Éen dag in onze broodtrommel en ze dragen al een grijs pruikje. Met het vlees is het ai niet veel beter gesteld. Of je de biefstuk nu snel dichtschroeit of niet, of je er nu wel of niet achteraf zout opdoet, het blijft een spekzool waarvoor een bordeelsluiper zich zou schamen. Karbonaden - als je ze een uur in huis hebt, krijgen ze al een groen patina. En dan de vleeswaren. Er is tegenwoordig veel te koop, maar het is van een erbarmelijke kwaliteit. Eén van de ergste dingen vind ik het zogenaamde 'voorsnijden' van die vleeswaren, iets dat in de grootwinkelbedrijven nogal veel gebeurt. Daar beginnen ze vrijdags al de vleeswaren voor zaterdag te snijden. Zo'n eng schaaltje van kunststoferonder, een vel plastic er overheen, en klaar is de klant. Als de kassa maar bliept, daar gaat het om. De Saksische leverworst? Die wordt gesneden met hetzelfde mes als waarmee men de knofloopatë heeft getrancheerd. En dan al die heerlijke eiersalades, zalmsalades en wat er nog meer aan luxe braaksel voorhanden is - je wordt er niet goed van. De filet américain die na een uurtje staan gewriemel begint te vertonen. Alles wordt door elkaar heen gegeten. Dit volgens de filosofie: alles verdwijnt toch in een donker gat. Het fruit. Ook zoiets. U moet er maar eens op letten: de kersen hebben tegenwoordig vrijwel allemaal een gerimpeld velletje. Dat komt door de koelcellen waarin ze worden bewaard. Daarin krimpen ze als oude besjes. Een beetje volle kers, zo'n kers die je met goed fatsoen als oorbel kon gebruiken, kom je niet meer tegen. Als ik nog denk aan de tijd dat ze op het aanrecht bij mijn moeder in het vergiet stonden. Vooral als ze dicht tegen het bederf aan zaten, smaakten ze het lekkerst. Alsof de laatste 'zoetheid' erin werd 'gejaagd', zoals Rilke het uitdrukt. Hetzelfde is het geval bij aardbeien. Maar dat heeft men met al dat invriezen nog maar steeds niet in de gaten. Ze houden in die koelcellen het bederf dan misschien wel tegen, maar de 'ziel' van het fruit gaat dood. Peren, ze komen de kou nooit meer te boven, ze worden nooit meer rijp. Appels, ze zijn zo melig datje net zo goed een gekookte aardappel kunt eten. Kaas, daar krijg ik ook wat van. Rauwmelkse, jonge, oude. belegen, licht belegen, komijnenkaas, kaas met spataderen - stopverf is het, allemaal. Hebt u wel eens gekeken naar die gore, taaie plastic korst die er omheen zit? Vroeger gaf je die aan de vogels, maar als je dat nu zou doen zou je meteen de hele fauna decimeren. En op een ons of drie meer dan je hebt gevraagd, wordt niet gekeken. Ze denken bij zichzelf: ze vreten het toch ongemerkt wel op als ze apathisch naar het tobbedansen liggen te kijken. Rijk de Gooyer is wat dat betreft een regelrechte ramp geweest voor het voedingspatroon in Nederland. Je kunt op geen verjaardag komen of je krijgt van die gevaarlijke, scherpe Italiaanse toastjes aangeboden, die zijn bemetseld met Franse kaas, met Brie van de mat bijvoorbeeld. Van de mat? Van de deurmat dan zeker. Ach, waar is toch dat eerlijke stuk leverworst? Daarom trekken wy er zaterdags op uit om inkopen te gaan doen bij leveranciers die nog kwaliteit willen blijven leveren. De grootwinkelbedrijven - ze 'letten op de kleintjes'. Daarmee bedoelen ze de centen. Niet ons nageslacht. ANGELA PINNEBERG ZIJ mode: Een grapje uit de collectie van het Huis Dior. met bolle pijpen, die aan de vroege re pages doen denken en met ui terst zwierige capes en jassen. Maar ondanks alle „grapjes" was Cardin in zijn collectie voorzichtig genoeg om te kiezen voor verschil lende roklengten. Overigens gold die voorzichtig heid weer niet voor de avondcrea ties, die onder meer opvielen van wege de lampekapvormen. Cardin voorzag de diverse lagen van de rokken daarvoor van ingenaaide hoepels, waardoor de rokken in cir kels gingen uitstaan of golfbewe gingen maakten, zodra de manne quin het plankier betrad. Jean Louis Scherrer ruimde, net als sommige van zijn collegae, veel plaats in zijn collectie in voor ge klede pantalons. Hij combineerde de broeken onder meer met ta- bakskleurige en grijze suède bole ro's, capes en jassen, die beschil derd waren met voorstellingen van winterlandschappen. Daarnaast bracht hij elegante wollen jasjes met ruitdessins in zachte pastelkleuren als roze en groen, violet en lavendel en met sa belbont afgezette brokaatcreaties. De kleuren paars, bruin en allerlei tinten rood vormden een uitste kend alternatief voor het overheer sende zwart in de show van Scher- Nina Ricci Gerard Pipart, ontwerper voor Nina Ricci, sierde zijn collectie ook al op met veel bont. Hij bracht dit trouwens op ongebruikelijke plaat sen aan, zoals onder aan de pijpen van een broekpak en als banen langs de zoom, de hals en de man chetten van jersey-japonnen. Een beetje in de stijl van de jaren dertig zijn de satijnen pyjama-pakken in de kleuren bruin en champagne of metaalgrijs en met zijn baljurken vol ruches geeft Pipart een knip oog naar de Victoriaanse tijd. Voor Paco Rabanne blijft de hau te-couture in de eerste plaats een vorm van kunst. Zijn ontwerpen hadden dikwijls meer weg van kunstzinnige objecten dan van draagbare kleding. Want al zal zijn klantenkring niet snel terugschrik ken voor een exclusief model, het valt ook niet te verwachten, dat ve len zich zullen hullen in het mid deleeuwse harnas, dat Rabanne op het plankier bracht. Heel wat rea listischer waren daarentegen zijn regenjassen van rubber. Maar of een met lovertjes afgezette rubbe ren bolero ook in een plensbui mooi blijft, is even de vraag. Ungaro Ook de collectie van Emanuel Ungaro was niet van glamour ont bloot. Brokaatjurken met zwarte, fluwelen accenten, japonnen met hartvormige bovenlijfjes, ruches en doorzichtige mouwen, draperie ën en waaiervormige inzetten van kant verleenden zijn collectie een weelderige allure. De kleding van Givenchy eerder wat sexy. Vooral ple avondjapon nen met diepe decolletées en de Wie van kleur en vrolijkheid houdt, zal komende winter al haar inventi viteit moeten gebruiken om dat in haar kleding tot uitdrukking te brengen want ook de confectie kiest hoofdzakelijk voor sobere kleuren. Ook in de belijning zit weinig vrolijkheid men grijpt veel terug op bekende thema's. De collectie van de ZIJ-winkels vormt daarop geen uitzondering. Ondanks namen als Concorde en Crisp en Country, de thema's waar mee de stylisten hebben gewerkt en waarvan zeker de eerste twee toch iets flitsends doen vermoe den, ziet het er allemaal een beetje braaf en saai uit. In Concorde zien de stylingmen- sen van ZIJ het vrouwelijke en te gelijk zakelijke type. Zij draagt een broekpak dat bestaat uit een battle- dress jasje en een wijde Marlène Dietrich-broek of een naar de enkel smal toelopende broek. Beide broeken hebben een verhoogde taille. Onder het jasje wordt een trui met col of turtleneck gedragen. Een pochet en een kort gedessi neerd sjaaltje moeten het geheel wat opvrolijken. De rokken in dit thema zijn strak en kort (65 cm) en worden gecombineerd met met jas jes of blazers zonder revers. De Concorde jurken zijn van jersey, vrij lang en slank gesneden, even als de wollen en cashmere mantels. Hoofdkleuren zijn wolwit, taupe, grijs (dat kit wordt genoemd) en ac- centkleuren: mint en rose. Britse nostalgie en Oostenrijkse folklore beheersen het thema Crisp. Hier vinden we korte (boven de knie) plooirokken en kilts en het onvermijdelijk twinset. Dit twiriset wordt wat minder saai door de meerkleurige jacquards en rand- motieven. Het Oostenrijkse accent komt vooral terug in de kleuren (rood wit en zwart) en in de bloem motieven op truien en vesten. Het jack, is volumineus en de capu chon heeft een rand van immitatie- bont. Hoofdkleuren zijn: rood, wit en zwart met als accentkleuren groen, paars, fuchsia en lime. Country staat natuurlijk voor 'n gemakkelijke sportieve lijn met ruimvallende broeken, paardrij- broeken en royale trenchcoats. En omdat je er ondanks al die sportivi teit ok weieens netjes moet uitzien, brengt ZIJ ook bermuda's en re- verloze blazers. Bij deze kleding worden truien van lambswool ge- Afgezien van de overeenkomsten in de kleuren en belijning, ging iedere couturier zijn eigen weg. Mare Bo- han, ontwerper voor het huis Dior, legde met zijn visie op de wintermo de wel de meeste eer in bij de toe schouwersonder wie Liza Minelli, prinses Carolina, Sylvie Vartan en Lynn Wyatt. Hij werd na afloop van de week vol modeshows dan ook door een internationale jury van mode-journalisten onderschei den met de Gouden Vingerhoed. door Kitty van Gerven Bohan slaagde erin op elegante wijze een brug te slaan tussen de enigszins vrijgevochten trend van het afgelopen seizoen en de meer serieuze voor de komende winter. Hij 'verpakte' zijn mannequins in keurige korte jasjes met een cein tuurtje in de rug, gedragen op strakke, korte rokken, gecombi neerd met klokkende blouses in opvallende kleuren, zoals kersen rood en zeegroen (turkoois). Lange broeken voorzag Bohan van gra cieus zwierende pijpen tot op de enkels en zijn wijde mohairjassen worden opgesierd met kragen van sabelbont. Kunnen zijn kastanje-kleurige cashmere jasjes overdag prima op een paarse fluwelen broek worden gedragen, eenzelfde jasje, maar dan uitgevoerd in metallic-kleurig brokaat vormt samen met een zwarte fluwelen broek ook een fraaie avondcreatie. Bohans avondjaponnen met hartvorige bo venlijfjes en draperieën doen voor al denken aan de hoogtijdagen van Grace Kelly. Lacroix De terugkeer naar een wat inge- togener modebeeld kwam waar schijnlijk nog wel het best tot uit drukking in de collectie van Chris tian Lacroix. Deze geestelijke va der van de mini-jurkjes vol ruches, Cardin heeft altijd wel iets geks l •t zijn collectie. Dit roze wollen minijurkje voerzag hij van vijf hoepels, waardoor het lijkt of de mannequin in een accordeon is,ge stapt. stroken en opgeborduurde rozen, schotelde zijn immer enthousiaste publiek ditmaal een aanmerkelijk rustiger collectie voor met broeken met brede pijpen en een verhoogde tailleband, lange rokken, gedragen over korte rokken en veel bolero jasjes. Als inspiratiebron koos Lacroix onder meer het Byzantijnse Rijk, maar ook Vonetie en de Provence. Zijn collectie kreeg daardoor een rijke variatie aan thema's. Omwille van het couture-element voorzag hij zijn kleding van kostbare bor duursels en bont en combineerde hij deze met opvallende accessoi res en knotsen van juwelen. Weinig clichématig waren soms ook zijn kleurcombinaties. Lacroix verraste de toeschouwers bijvoor beeld met een rood wollen pakje, waarbij hij oranje handschoenen liet dragen. Voor 's avonds kleedt hij zijn klanten in zwarte jumpsuits of gedrapeerde kanten avond japonnen. die weliswaar attractief zijn, maar niet meer het explosieve karakter bezitten als zijn kleding van het vorige seizoen. Saint Laurent Een staande ovatie viel Yves Saint Laurent ten deel aan het ein de van zijn show, die uitblonk in perfectie en gewaagd kleurge bruik. Veel succes boekte Saint Laurent onder meer met een serie van 25 smokingpakken, elk pak in een andere uitvoering, hetzij met een korte rok, hetzij met een lange rok, een lange broek, een vestje of een lange jas. Heel fraai waren ook de versieringen op zijn bolerojas- jqs, avondjaponnen en cocktailcre aties in de vorm van druiventros sen. Maar zijn beroemde clientèle onder wie Catharine Deneuve. Pa loma Picasso en Daniëlle Mitter rand waren na afloop ook vol lof over zijn mantelpakjes, die dank zij de wat klassieke belijning altijd draagbaar zijn. Sportieve lange broeken voor overdag verleende Saint Laurent een chique aanzien door ie te com bineren met jasjes van nerts of vos- sebont. En in zijn mantelpakjes bracht hij een hommage aan Cha nel door de jasjes te voorzien van goudkleurige knopen. Saint Laurent durfde ditmaal heel wat kleur te bekennen. Kersen en rood wisselde hij af met tur koois, roest, groen en marine blauw. Guy Laroche Ook Guy Laroche deed heel wat Kleur in zijn collectie. Hij combi neerde onder meer lichtbruine wollen pakjes met oranje satijnen blouses en violetkleurige leren pakjes met bruine nertskragen en - manchetten. Voor 's avonds toonde hij zowel lange zwarte japonen vol borduursels als korte creaties met uitstaande rokken en een overdaad aan details. Een perfectionist tot in de details toonde zich ook Erik Mortensen, ontwerper van het huis Balmain, die zijn korte broeken van afgelo pen seizoen verving door lange exemplaren met een cumberband, gedragen onder wijde jassen of ca pes met vossekragen. Fraai zijn ook zijn blousons met bontkraag en vleermuismouwen, evenals zijn zout-en-peper-kleurige tweedpak jes met draperieën op de heupen. Maar echt fascinerend zijn pas de zwarte avondjaponnen van ruisen de chiffon of tule, die maar nauwe lijks de naaktheid van de draagster verhullen. Cardin Pierre Cardin stopte ditmaal flink wat humor in zijn kleding. Hij kwam op de proppen met broeken draperie op de rug zorg Emanuel Ungaro. strapless jurken met wijde rokken. Voor overdag brengt Givenchy voornamelijk pakjes met nauwe rokjes en jurken met bontjasjes, die in allerlei kleuren waren ge verfd, zoals robijnrood, violet, pas telblauw en geel. Lagerfeld Als het aan Karl Lagerfeld ligt, zal de rokzoom de komende tijd weer gaan zakken. Zowel voor het huis Chanel als onder zijn eigen naam liet Karl Lagerfeld langere rokken zien, die hij met jasjes com bineerde. Toch ontbrak ook in zijn collecties de mini niet. Vëel van zijn padjes met opvallende knopen en gespen lieten de knieën nog vrij, behalve dan de Chanelpakken, waarvan de rok door een broek was vervangen. Als thema voor de avond had La gerfeld de renaissance gekozen. Zijn creaties droegen dan ook de namen van hoofdpersonen uit de werken van Shakespeare. Maar meer uit de jaren dertig, de glorie tijd van Coco Chanel, leken de lan ge, sluike, zwarte avondjurken met gouden kettingen, oorhangers en spelden te stammen. Een rood satijnen jasje met veel goudbor duursel aan de mouwen, gedragen op een korte rok van mousseline uit de Chanel- collectie. mixt met angora en zijden blouses, vaak in een bloemdessin gedragen. Hoofdkleuren zijn kaki, mos- en olijfgroen, accentkleuren fuchsia en petrol. ONYX ONYX wordt gepresenteerd als het exclusievere zusje van ZIJ. Dat kwam er by de show in Amsterdam niet echt uit. De Onyx-thema's Sophisticated en Pleisure zijn hoogstens een verfijning van de ly- nen die ZIJ brengt. Ze stralen wat meer luxe uit met kant en plissé-ef- fecten maar een aanzet voor nieu we trends wordt niet gegeven. Een verademing na al die sombere kleuren is in deze collectie het wol- wit. De leggings met een ruime ka beltrui versierd met satijnband en een grote omslagdoek zijn een ele gant alternatief voor dat eeuwige joggingpak waarbij veel vrouwen voor hun vrije tijd zweren. ONYX brengt dit seizoen voor het eerst ook schoenen. Dit maakt het pakket accessoires compleet want er zyn al tassen, panties, sjaals, dassen tassen en handschoe- nen' HENRIETTE V.D. HOEVEN Onder de zwarte jas met brede kraag laat ZIJ een kort rokje in Schotse ruit, een trui met v-bloemen en geruite handschoenen dragen. Wie voor wat sportiever kiest, hoeft niet als een grauwe muis de winter door. (Foto zij>. Veel ontwerpers werken met bont, zo ook de ontwerper van het huis Nina Ricci. Hij werkt hals, mouwen en pijpen of met bont. Het geheel ziet er. zeker door het erbij gedragen hoedje, wat clownesk uit. Een prachtig vallende ruime mantel uit de collectie van Philippe Venet. Het materiaal is zeegroene cashmere.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7