Nerveus begin van bestand Golfoorlog Demonstranten in Praag en Moskou slaags met politie Familie slachtoffers gijzeling klagen politie aan Zowel Iran als Iraq melden schendingen Stammenstrijd Burundi kost duizenden levens Drie Palestijnen gedood Wapens IRA gevonden Tachtig arrestaties in verband met dood Zia MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 BUITENLAND PAGINA 5 met exacte gegevens te komen, NICOSIA (AFP/Rtr/DPA) - Het bestand tussen Iran en Iraq, dat zaterdagochtend officieel d?or de afgelegenheid van het ge- is ingegaan, is het afgelopen weekeinde nageleefd. Dat heeft de commandant van de mili- b'edd®n. het chaotiache karakter taire waarnemersgroep van de Verenigde Naties, generaal-majoor Slavko Jovic, gisteren Huti/die in ballingschap in Bel- verklaard. Zowel Iran als Iraq hebben evenwel melding gemaakt van schendingen van het gië wonen, hebben gisteren NAIROBI/BRUSSEL (AP) - In de Afrikaanse staat Burundi zijn vori ge week bij de stammenstrijd tus sen leden van de Hutu- en de Tutsi- stam naar schatting 3.000 mensen om het leven gekomen, meren deels Tutsi. Meer dan 16.000 Tutsi en Hutu zijn het land ontvlucht naar buurland Rwanda. Dit is gis teren vanuit de Burundese hoofd stad Bujumbura meegedeeld door een diplomaat, die onbekend wilde blijven. Hij noemde een bericht in de pers, dat er bij de gevechten 24.000 doden zouden zijn gevallen, "schromelijk overdreven." Het is volgens de diplomaat moeilijk bestand. Het bewind in Baghdad beschul digde Teheran er zaterdag van drie uur nadat het staakt-het-vuren offi cieel was ingegaan op het centrale front een Iraakse militair door een sluipschutter te hebben laten doodschieten. Iran sprak de be schuldiging tegen, maar meldde op zijn beurt dat Iraakse militairen Gebroeders Hunt moeten vele miljoenen betalen voor manipulatie NEW YORK (Rtr/UPI) - Een fe deraal gerechtshof in de Verenigde Staten heeft zaterdag de gebroe ders Hunt veroordeeld tot het beta len van een schadeloosstelling van 134 miljoen dollar (zo'n 280 miljoen gulden) aan de Peruaanse staatsmijnbouwmaatschappij Min- peco. De jury achtte de Hunts en hun onderneming International Metal Investment schuldig aan het kunstmatig hoog houden van de zilverprijs in de periode 1979-1980. De Peruaanse mijnbouwmaat- schappij beschouwt zichzelf als twee dagen één van de slachtoffers van de baar niet enorme hoge zilverprijzen die van september 1979 tot eind maart 1980 hebben gegolden. De zilverprijs klom toen op van minder dan elf dollar tot een recordprijs van 50,35 tezelfdertijd en op ongeveer dezelf de plaats beschietingen hadden uitgevoerd. Deze beschietingen zouden heb ben plaatsgevonden in de onmid dellijke omgeving van leden van de VN-groep. Iraq heeft de beschuldi ging verworpen. Baghdad heeft zich daarentegen beklaagd over het "onderscheppen" van een Iraakse vrachtboot, die zaterdag de Straat van Kormuz aan het begin van de Golf was ingevaren. Het was zaterdag voor het eerst sinds het uitbreken van de Gol foorlog in 1980 dat Iraq schepen door de fel betwiste wateren stuur de. Teheran zegt zich het Fecht voor, te behouden alle schepen voor zijn kust te inspecteren, totdat in het gebied - te land, ter zee en in de lucht - een "allesomvattende vre de" van kracht is. Daarover dienen beide partijen vanaf 25 augustus, onder auspiciën van de Verenigde Naties, onderhandelingen te begin- klaard dat in het noorden van Bu rundi, waar veel Hutu wonen, alle leden van hun stam bij acties van het leger eerder deze week ziin om gekomen. Dit is in tegenspraak met officiële mededelingen uit Bu rundi, dat Hutu-leden leden van de Tutsi-stam zouden hebben afge slacht bij de vijandelijkheden eer der deze week. De Hutu in België, die lid zijn van de Palipehutu (Partij voor de Bevrijding van het Hutu-volk) zei den in een perscommuniqué dat werd overgenomen door het Belgi sche persbureau Belga, dat giste ren een aantal dorpen nog steeds in brand stond, en dat de rivier de Akanyaru en het Cohoha-Meer vol met lijken liggen. De vier Hutu-gemeenschappen in het noorden van het land, Buga- dollar per c Een hoge VN-functionaris, die anoniem wenste te blijven, zei gis teren dat de twee partijen zich vooralsnog "terughoudend" op stellen. De berichten over be standsschendingen noemde hij "op zichzelf staande, kleine inci denten". Het front tussen Iran en Iraq beslaat zo'n 1.200 kilometer. Volgens de VN-functionaris is het "opmerkelijk" dat in de eerste het bestand blijk- neer schendingen sprake is geweest. In Baghdad was de officiële start van het staakt-het-vuren gisteren aanleiding voor een nationale 3 (31,1 gram). Op 2T- feestdag. In de hoofdstad Baghdad r 10,80 Minpeco beschuldigde de zoons van de legendarische Texaanse za kenman H.L. Hunt, Nelson, Her bert en Lamar Hunt ervan met hun prijsopdrijvende praktijken de an- ti-trustwetgeving te hebben vonden reeds zaterdagavond scheidene festiviteiten plaats, die werden opgeluisterd door de presi dent, Saddam Husayn. Een en thousiaste menigte van duizenden mensen betuigden hun onvoor waardelijke steun aan de Iraakse machthebber. Vuurwerk, dans en zang omlijstten de feestvreugde. Een veel ernstiger sfeer heerste Russische agenten inval in Tsjechoslowakije 20 jaar geleden. treden en zieh verder schuldig te het afgelopen weekeinde in Iran de schending dc president, Khamenei, bezocht deNewyork- iraanse troepen aan het front, zo berichtte de officiële zender Radio- Teheran. Volgens het station heeft Khamenei de manschappen op nieuw opgeroepen bijzonder waak te zijn voor Iraakse aanval- hebben gemaakt van handelswetten se anti-fraudewetgeving. Er zijn nog meer processen tegen de gebroeders Hunt aangespan nen. Zo worden zij door de Ameri kaanse goederentermijnhandel- len, ook beschuldigd van het i de bovengenoemde periode aan leggen van voorraden zilver ter w. grootte van 3,11 miljoen kilo met pig nog niet "van plan al hun donderdag in Ge- de vredesonderhandelingen rond resolutie-598 van start gaan. De Verenigde Staten zijn voorlo- alle gevolgen van dien prijs. Verder worden er tegen hen twee processen gevoerd namens 17.000 beleggers. Ook allerlei indi- viduelé beleggers zijn naar de rech ter gestapt. Buitenland kort Cocaïne De Amerikaanse autoriteiten hebben, na enige maanden vooron derzoek, dit weekeinde een in New York opererende drugsbende op gerold. In beslag-genomen werden omstreeks 2.265 kilo cocaïne en twee miljoen dollar baar geld. De cocaïne had een geschatte straat waarde van 400 miljoen dollar. Busongeluk Bij het Spaanse stadje Benameji, ruim 100 kilomter ten zuiden van Cordoba, is gisteren een bus met Spaanse toeristen uit de bocht ge vlogen en op zijn kant terecht ge komen. Daarbij kwamen acht inzit tenden om het leven en raakten 36 mensen gewond. Hoewel de oor zaak van het ongeluk nog niet pre cies bekend is, vermoedt de politie dat de chauffeur in de bocht te hard heeft gereden. Palau De president van de eilandrepu bliek Palau in het midden van de Stille Oceaan, Lazarus Alii, is zater dag met schotwonden aangetrof fen in zijn huis in de hoofdstad Koror. Hij overleed later in een zie kenhuis. Volgens de politie is pre sident Salii vermoord door een man die zich bij zijn woning aan diende en later vluchtte. Maar een woordvoerder van de president verklaarde dat het zou kunnen gaan om zelfmoord. Nieuw Caledonië De Franse regering heeft zater dag een akkoord over de bestuur lijke toekomst gebiedsdeel Nieuwcaledonië ge sloten met vertegenwoordigers van de oorspronkelijke Kanaakse bevolking en van de blanke ge meenschap. Volgens het akkoord zal er over tien jaar onder de bevol king van Nieuwcaledonië een refe rendum worden gehouden over de vraag of de eilandengroep onafhan kelijk moet worden van Parijs. In de overgangsperiode tot die tijd krijgt Nieuwcaledonië beperkt zelfbestuur. neschepen uit de Perzische Golf te rug te trekken. Dat heeft een hoge Amerikaanse regeringsfunctiona ris gisteren verklaard. De functio naris reageerde met zijn uitlating op een opmerking van de autoritei ten in Moskou, die menen dat met het bestand in de Golf alle recht vaardiging voor de aanwezigheid van buitenlandse militaire mo gendheden is komen te vervallen. Volgens het Sovjetagentschap Tass is de Sovjetunie bereid on middellijk al haar marineschepen uit de wateren van de Perzische Golf terug te halen, op voorwaarde MOSKOU/PRAAG (AP/GPD/Rtr) In Moskou en in Praag heeft de politie gisteren hardhandig een einde gemaakt aan- demonstraties ter herdenking van de Russische inval in Tsjechoslowakije, twintig jaar geleden. Sovjettroepen maak ten destijds een einde aan de "Praagse lente", een periode van hervormingen onder leiding van Alexander Dubcek. In Praag kwamen gisteren onge- 10.000 mensen op de been. De leuzen als "Lang leve Dubcek" en "Weg met de Russen". De demonstratie kreeg vorm toen honderden mensen een petitie ondertekenden, waarin de terug trekking uit het land wordt geëist van de Sovjetrussische militairen. Ook riep de petitie op tot het hou den van vrije verkiezingen en een beëindiging van de censuur. De politie deed aanvankelijk geen pogingen de mars te stuiten, maar greep in toen sommige beto- betoging, die plotseling was begon- gers de bruggen over de Vlatva zich snel over de stad uit- (Moldau) wilden overgaan, in de breidde, was de grootste sinds de eerste veijaardag van de inval in 1968. Vanuit de menigte klonken JERUZALEM (AFP/AP) - Israëli sche soldaten hebben in het vluch telingenkamp Askar op de bezette Westelijke Jordaanoever tijdens ongeregeldheden een 22-jarige Pa lestijn doodgeschoten. In het totaal zijn in het weekeinde drie Palestij nen in de bezette gebieden doodge schoten, zo werd gisteren in zie kenhuiskringen vernomen. Gisteren bleven de winkels in de bezette gebieden gesloten en lag ook het openbaar vervoer plat. Vandaag zou de staking worden voortgezet uit protest tegen het Is- richting van het Hradcany kasteel, de residentie van president Husak. Met stokken en traangas werd de menigte uiteengedreven. In Moskou verhinderden veilig heidstroepen een demonstratie door aanhangers van de Democra tische Unie, een niet-erkende poli tieke organisatie. Bij aanvang van de protestbijeenkomst op het Pus- Belasting weigeren is een van de hkin-plein zag een honderdtal be middelen waarmee de Palestijnen togers zich geconfronteerd met een uiting geven aan hun verzet tegen paar honderd r de Israëlische bezetting. Vijfentwintig mensen zijn zater- raad gegeven dagavond gewond geraakt door een explosie bij een drukbezocht straatcafé in het centrum van de Is raëlische stad Haifa, aldus de poli tie. De bom ontplofte even na ne gen üur. Het explosief was ge plaatst tussen het café en een speel goedwinkel. gafoon werd de omstanders de weg te gaan. Toen daar niet onmiddellijk ge hoor aan werd gegeven, werden de demonstranten hardhandig uiteen gedreven. Twee vrouwen werden aan de haren over de grond ge sleept, een invalide zonder armen werd aan zijn benen meegesleept en een oude man kreeg een paar klappen in zijn gezicht. Het pu bliek toonde zich verontwaardigd, scandeerde 'schande, schande' en 'fascisten'. Er werden zeker vijftig arrestaties verricht. De Democratische Unie wilde op het Pushkin-plein in het openbaar excuses aanbieden aan het Tsjechi sche volk voor de inval van 1968 en tevens de terugtrekking van de Sovjet-troepen uit dat land eisen. Een soortgelijke tekst is, aldus een woordvoerder van de Democrati sche Unie, gisteren in Praag aan vertegenwoordigers van Charta '77 overhandigd. Overigens zou de Tsjechische re gering plannen hebben voor her vormingen, die herinneren aan 1968. Dat zegt regeringswoord voerder Miroslav Pavel in een vraaggesprek met het dagblad Süddeutsche Zeitung in München. Pavel zegt dat de hervormingsbe weging fundamenteel gezien ge zond was maar dat deze werd be dorven door de leiding van Alexan der Dubcek. De toenmalige partij leider werd kort na de Warschau- pact-inval aan de kant gezet en ver vangen door Husak. Volgens de Süddeutsche Zeitung legde Pavel verband tussen de Praagse lente en "een reeks andere (hervormingen) van hetzelfde type" elders in het Oostblok, maar weidde hij er niet over uit. bira, Vumbi, Ntega en Busoni, waarvan de bevolking voor 85 pro cent uit Hutu bestaat, zouden dins dag en woensdag eerst vanuit heli copters zijn gebombardeerd. Ver volgens waren de overlevenden met geweren, bajonetten en hak messen afgemaakt. De Tutsi die hier woonden zouden eerst zijn ge ëvacueerd. Palipehutu heeft de buurlanden van Burundi opgeroepen om de "nieuwe volkerenmoord" op de Hutu tegen te houden, en de Com missie voor de Mensenrechten in Burundi heeft vanuit Brussel om een internationaal onderzoek ge vraagd. De Burundese ambassadeur in België, Astere Nzisabira, zei vorige week dat de regering ervan uitgaat- dat gevluchte Hutu weer het land zijn binnengedrongen, en hun stamgenoten hebben opgehitst tot een bloedbad tegen de Tutsi. Burundi is een voormalige Belgi sche kolonie met ongeveer de om vang van België. De 5 mihoen in woners bestaan voor 85 procent uit Hutu en voor slechts 15 procent uit Tutsi, die echter alle macht, inclu sief het leger, in handen hebben. In 1972 deden de Hutu een mislukte poging tot een staatsgreep, waarna de Tutsi als vergelding 100.000 Hutu afslachtten, onder wie het grootste deel van de intelligentsia. In het land is nog altijd een uit gaansverbod van zeven uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends van kracht, samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden, en het reizen is aan beperkingen on derhevig. DUBLIN (Rtr) - Politieagenten in Ierland hebben in de plaats Bran- ganstown, ongeveer 15 kilometer van de hoofdstad Dublin, een ze ventigtal explosieven aangetrof fen. De bommen waren volgens een zegsman van de politie ver stopt in een koffer, welke door agenten zaterdagnacht tijdens een routine-controle werd aangetrof fen. Het vermoeden bestaat dat het hier gaat om een wapenopslag plaats van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Voorts vonden militairen en agenten gis terochtend onder de vloer van een ziekenhuis in Belfast diverse wa pens. De vondst bestond onder meer uit vier pistolen en duizenden patronen. In Noord-Ierland en in Groot- Brittannië zijn gisteren talrijke missen opgedragen voor de acht Britse militairen die zaterdag om het leven kwamen bij een aanslag op een bus bij de plaats Omagh, in het graafschap Tyronne. Bij de aanslag, waarvoor de IRA de ver antwoordelijkheid heeft opgeëist, raakten zes soldaten ernstig ge wond. In totaal 27 militairen liggen nog in het ziekenhuis. De Britse minister voor Noord-Ierland, Tom King, is gisteren in Belfast terugge keerd na een spoedzitting met pre mier Margaret Thatcher in Londen. De Britse regering heeft aangekon digd de strijd tegen de IRA verder te zullen opvoeren. KARACHI (Rtr/DPA/UPI) - De Pakistaanse politie heeft de afgelo pen dagen meer dan 80 personen gearresteerd in verband met de dood van president Zia Ul-Haq. Dit is in officiële kringen in Pakistan Een zegsman zei dat een groot aantal van de arrestanten werk zaam is op de luchthaven van Bahawalpur. Daarvandaan vertrok vorige week woensdag het vlieg tuig met de Pakistaanse president aan boord dat tijdens de vlucht ver ongelukte. Volgens de zegsman on derzoekt de politie de mogelijk heid of het vliegtuigongeluk is ver oorzaakt door een bom, die moge lijk was verborgen tussen twintig kratten mangovruchten. Deze wa ren in Bahawalpur aan boord van Zia's Hercules C-130 transport vliegtuig geladen. Tussen de brokstukken van het verongelukte vliegtuig werden ver brande kratten gevonden waarin de mango's waren verpakt. De zegsman zei dat de politie, gehol pen door experts uit de Verenigde Staten, zoekt naar sporen van een tijdbom. Maar de onderzoekers sluiten ook de mogelijkheid van een raketaanval niet uit. Diploma ten zeiden dat de Amerikaanse des kundigen in de lichamen van de slachtoffers naar bomsplinters zoe ken om vast te stellen of er een springlading is gebruikt en, zo ja, welke. Waarnemend president Ghulam Ishaq Kham zei vrijdag dat er "ster ke aanwijzingen voor sabotage zijn", maar hij zei niet hoe het vlieg tuig zou zijn vernietigd of wie hij daarvoor verantwoordelijk achtte. Enkele honderdduizenden Pakis- tanen en tientallen presidenten, premiers en regeringsvertegen woordigers hebben zaterdag de laatste eer bewezen aan Zia ul-Haq. Zia werd als "martelaar" begraven in de Faisal-moskee in Islamabad. Afghaanse guerrillastrijders die de plechtigheid bijwoonden in het ge zelschap van staatshoofden en ver tegenwoordigers van 70 landen, be schuldigden de Sovjetunie en het door het Kremlin gesteunde be wind in Afghanistan ervan de nauwste Amerikaanse bondgenoot in de zuidoost-Aziatische regio te hebben vermoord. De 17-jarige dochter Zain van de om het leven gekomen Pakistaanse pre sident Zia ul-Haq neemt bij de kist afscheid van haar vader. (foto anp» Familieleden van de vorige week donderdag gedode gijzelaar Silke Bischoff en de bevrijde gijzelaar Ines Voitle hebben dit weekeinde ernstige beschuldigingen geuit het adres van de politie. Twee ooms van Silke Bischoff, die don derdagmiddag op de autosnelweg Keulen-Frankfurt omkwam bij de schietpartij tussen een speciale po- iitie-eenheid en de twee gangsters Hans-Jurgen Rosner en Dieter Degowski, willen de politie aankla gen wegens dood door schuld of doodslag. door Hans Hoogendijk Volgens de familie zou het 18-ja- rige meisje nog in leven zijn als de politie zich anders had Opgesteld. Haar oom: "Het besluit om Silke de dood in te sturen, kan niet alleen disciplinaire consequenties heb ben. Ik heb er begrip voor dat in Bremen geen rechercheur bereid was de plaats van de gijzelaars in te nemen, maar het is toch buitenge woon cynisch dat de politie de twee later in een wild-westactie aan de misdadigers uitleverde". Wolfgang Bischoff, oom van de 18-jarige Silke Bischoff die vorige week bij het gijzeldrama om het leven kwam, houdt het hoofd in de handen als advocaat en familielid Gerold Bischoff de pers te woord staat, (foto anp> Verder eist ook de familie van Silke Bischoff het aftreden van de senator van binnenlandse zaken van Bremen, Bernd Meyer, en van de minister van binnenlandse za ken van de deelstaat Nordrhein- Westfalen Schnoor. De 18-jarige Ines Voitle, die de gijzeling licht gewond overleefde, beschuldigde de politie er in een interview met het weekblad Der Spiegel van, lichtzinnig te zijn om gesprongen met het leven van de gijzelaars. Zij bestreed de verkla ringen van de politie dat de uit ons land afkomstige bmw van de twee gijzelnemers stil stond of hooguit langzaam optrok, op het moment dat een gepantserde politiewagen het voertuig ramde. Volgens Ines Voitle reed de wagen 100 kilometer per üur. "Ik weet dat heel zeker. Plotseling hoorde ik gebrul, een soort indianengeschreeuw, scho ten en toen ramde die andere wa gen ons en begon het schieten. Sil ke en ik hebben ons toen gebukt en de twee in onze auto schoten op die anderen. Ze deden ons niks. Plot seling zakte de man naast mij in el kaar". Terwijl Hans-Jurgen Rosner zijn pistool tegen het hoofd van Sil ke Bischoff hield, vluchtte Ines* Voitle uit de wagen. Volgens de politie werd Silke Bischoff gedood door een schot in haar hart uit het pistool van Rosner. Ines Voitle acht dat on waarschijnlijk. De autoriteiten blij ven bij hun lezing. Zij worden daar in gesteund door de gewonde gij zelnemer Rosner en een fotograaf. Omstreden Buitengewoon omstreden is ook het handelen van de politie van Bremen tijdens de korte stop die de gijzelaars woensdagavond met de gekaapte bus maakten bij een wegrestaurant. Volgens diverse publicaties kostte een geweldige blunder van de politie de 15-jarige Emanuele de Georgi het leven. Uit afgeluisterde gesprekken van de politie-radio blijkt dat Marion Lo- blich, die eerder de twee was ko men versterken, niet toevallig, maar bewust werd gearresteerd toen zij naar het toilet ging. Volgens de officiële lezing han delden de politiemannen uit nood weer toen de gewapende vrouw hen verraste. Zij zou direct daarna weer zijn vrijgelaten. Uit de ge sprekken tussen de centrale en de diverse posten blijkt het tegendeel. De vrouw werd bewust opgepakt en is minstens dertien minuten vastgehouden. De gijzelnemer Degowski schoot de jongen dood toen het ultimatum, dat de gang sters de politie hadden gesteld voor terugkeer van de vrouw, was verstreken. In diverse zondagsbladen wordt scherpe kritiek geuit aan het adres van de politie. Er zouden volgens de kranten minstens 12 momenten zijn geweest waarop de speciale eenheid GSG-9 (Grenzschützgrup- pe) een einde had kunnen maken aan de gijzeling. Aan de andere kant beschuldigen de autoriteiten de media ervan een oplossing ern stig te hebben bemoeilijkt. Het ziet ernaar uit dat het drama in Bonn en in de parlementen van de deelsta ten nog een lange, emotionele na sleep zal hebben. Ook de roep om beperking van het proefverlof voor zware crimine len wordt steeds luider. Rosner keerde twee jaar geleden niet terug van een proefverlof. Hij kreeg drie maal permissie om naar huis te gaan, ondanks het feit dat psychia trisch onderzoek had uitgewezen dat zijn kansen op herintreding in de maatschappij buitengewoon ge ring waren. De CSU wil niet zo ver gaan de re-socialisering over boord te gooi en, maar de juridische woordvoer der van de fractie, Wittmann, wil wel dat er "nagedacht wordt over de grenzen". Hij sloot niet uit dat in sociaal-democratisch bestuurde deelstaten andere normen gelden dan in deelstaten die worden gere geerd door de christen-democra ten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5