Kok: minder verlaging winstbelasting 'Aardrijkskunde wordt slachtoffer van Kies Exact Mosseldag in Yerseke: mosselen dit jaar lekker, schaars en duur Defensie wil in 1989 2000 banen schrappen NECKERMANN levert 'm binnen 24 UUR!! PvdA vindt inzet ME op Hermod voorbarig MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Wir-tegenvaller terugverdienen' DEN HAAG (GPD) - De verlaging van de vennootschaps belasting van 42 naar 35 procent moet niet in één keer, maar stapsgewijs worden ingevoerd om de wir-tegenval- lers terug te verdienen. Dat zei PVDA-fractieleider Kok gisteren voor de NRCV-radio. Kok vindt dat het bedrijfsle ven veel te veel aan wir-premies - 2,5 miljard gulden - heeft opgestreken en geen reden heeft tot klagen als de verla ging van deze winstbelasting drie maanden wordt uitge steld. YERSEKE (GPD) - Traditioneel dringen was het zaterdagmiddag in Yerseke bij het uitdelen van de gra tis gekookte mosselen in het kader van de jaarlijkse mosseldag. Van twaalf uur tot na vijven ging 14.000 kilo mosselen in plastic bakjes over de planken in verschillende kraampjes. Zo gek hadden de on geveer 40.000 bezoekers het nog niet bekeken want, zo bleek tijdens de officiële bijeenkomst, de mosse len zijn nog nooit zo duur geweest, niet vaak zo schaars en zelden zo lekker. Met die records zijn de mossel mannen - kwekers, vissers, hande laren en conservenfabrikanten - helemaal niet gelukkig. Voorzitter Louwerse van de Visservereniging Yerseke, voorzitter Scheele van de handelaren en Zevibel-voorzitter Van den Bos waren het er dan ook over eens: Er moet wat gebeuren om het areaal aan mosselpercelen in Nederland uit te breiden. In de reeks toespraken die de mosselvoorzitters voor hun reke ning namen kwam duidelijk voren dat in de Waddenzee en in de Oosterschelde meer mosselperce len moeten worden toegewezen. Het argument dat dit een te zware wissel zou trekken op het eco-sys- teem in beide gebieden, wezen Louwerse, Scheele en Van den Bos van de hand. Volgens de drie is er door de mosselcultuur nimmer schade gedaan aan het natuurlijke milieu. "De mensen kunnen eens per jaar hier gratis mosselen ko men eten. Ik ken een kolonie eider- eenden die dagelijks gratis van on ze percelen eet. Daar worden die vogels niet minder van", aldus Scheele. De drie vonden de toewijzing van 45 proefpercelen in de Ooster schelde, waar 90 percelen geinven- tariserd zijn, veel te mager. De rest moet snel worden toegewezen om de Zeeuwse mosselkwekers de kans te geven de produkie in even wicht te brengen met de vraag. Het buitenland zou anders fluks de markt overnemen. Van den Bos pleitte voorzichting voor een ander toewijzingsbeleid van de overge bleven percelen dan in het verle den is gehanteerd. Toen werd er ge loot. Volgens Van den Bos moet worden overwogen of de kleinere bedrijven, die met de huidige te- Het voorstel tot uitstel komt van minister Ruding (financiën), die hiermee compensatie zocht voor een mfljardentegenvaller in de wir. Dit jaar moet het rijk nog l,7*mil- jard uitkeren aan wir-premies die al waren toegekend voordat de in vesteringspremie in februari on verwacht werd afgeschaft. Vol gend jaar kost de wir de schatkist nog een miljard aan al toegekende premies. Ruding geniet nu steun uit on- De Korte wil werklozen hard aanpakken DEN HAAG (GPD) Minister De Korte (economische zaken) wil langdurig werklozen harder aan pakken. In een brief aan het kabi net schrijft de vice-premier dat langdurig werklozen die aangebo den werk weigeren en ook niet wil len meewerken aan omscholing, een forse korting op de uitkering moeten krijgen. Eerder hadden minister De Ko ning (sociale zaken) en premier Lubbers zich ook al in deze rich ting uitgelaten. Het kabinet zoekt naarstig naar mogelijkheden de werkloosheid .harder aan te pak ken, nu het Centraal Planbureau heeft voorspeld dat de werkloos heid volgend jaar met slechts 10.000 zal afnemen. Andere ministers spelen overi gens met het idee langdurig werk lozen niet meer te verplichten te blijven solliciteren. Werklozen die om wat voor reden dan ook (ouder dom, weinig opleiding) niet meer aan een baan geholpen kunnen worden, zouden zo ook niet meer in de werkloosheidscijfers voorko men. Premier Lubbers en minister De Koning zijn echter tegen een dergelijke boekhoudkundige truc. Zij vinden dat er alles aan gedaan moet worden om zoveel mogelijk werk te helpen. verwachte hoek tegenover de fel tegen het voorstel gekante WD- fraktie. Die eist dat het kabinet zijn belofte tegenover het bedrijfsleven nakomt dat in ruil voor de afschaf fing van de wir de vennootschaps belasting omlaag gaat per 1 okto ber. Volgens WD-minister De Korte (economische zaken) het ook om slechts 400 miljoen gul den en niet om de door Ruding ge noemde bedragen. "We willen als PvdA het bedrijfs leven niks afpakken. Maar men moet ook niet op douceurtjes reke nen in een tijd waarin ondanks be lastingmeevallers nog een heleboel in de samenleving moet worden gerealiseerd en waar met pijn en moeite wordt gedokterd aan een regeling om de koopkracht van de minima op peil te houden", aldus Kok gisteren. Met de gefaseerde verlaging wil de PvdA-fractieleider het bedrag terqgverdienen dat de bedrijven te veel aan wir -gelden zou hebben ontvangen. Een uitstel van drie maanden levert ^olgens bereke ningen van Financiën al 700 mil joen op. Vandaag praten werkge vers en kabinet over de vennoot schapsbelasting. Het bedrijfsleven reageerde furieus toen de plannen van Ruding in de publiciteit kwa men, en zal in het gesprek aandrin gen op het nakomen van de toezeg gingen door het kabinet. genslagen het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden, geen voorrang moeten krijgen bij de ver deling van de percelen in de Oos terschelde. Cultuur Tussen de genodigden in de gro te tent bij de Julianahaven, bevond zich ook minister Brinkman (WVC) met zijn gezin. Burgemeester Ver- bree van Reimerswaal probeerde uit te leggen waarom. "De bron van inkomsten in Yerseke heet al jaren mosselcultuur en we zouden er naar willen streven om het eten van mosselen tot een ware cultuur te verheffen. In dat verband misstaat een cultuurminister niet". De bur gemeester had het zo ver niet hoe ven zoeken, want in een korte toepsraak stak de minister niet on der stoelen of banken dat hij ge woon naar Yerseke was gekomen omdat hij het leuk vond en boven dien wel graag eens lekker aan de mosseldis ging. Intussen vermaakten de talrijke bezoekers zich in het overvolle Yerseke met de braderie, het mos selen eten, optredens van muziek verenigingen, wedstrijden en vaar tochtjes met nagenoeg de hele mosselvloot. De regen, die 's mid dag met enige regelmaat met bak ken uit de hemel kwam, vermocht de pret niet te drukken: toen hal verwege het vuurwerk aan het eind van de dag een hoosbui roet in het eten trachtte te gooien, lieten be zoekers en het vuurwerk het hard nekkig niet afweten. Het aantal van 40.000 bezoekers is een absoluut re cord voor de mosseldag. Vorig jaar schatten deskundigen het aantal op 30.000. OIRSCHOT Lachend wordt een 'gewonde' soldaat afgevoerd tijdens een demonstratie op de jaarlijkse open dag van de Konink lijke Landmacht, die afgelopen za terdag werd gehouden op de Gene- raal-Majoor de Ruyter van Steve- ninckkazerne in Oirschot. Ruim kwamen een kijkje i de tevoren klaargemaak te 23.000 liter snert ging tot de laatste druppel op. Op de vlakbij gelegen vliegbasis Eindhoven, die werd gebruikt als parkeerterrein, werden in de loop van de middag ongeveer 12.000 au to's geteld. B ij de ingang van de ka zerne stonden op dat moment naar ADVERTENTIE. Degradatie De christelijke politiebond ACP gaat naar de ambtenarenrechter wegens de degradatie van briga dier Bol tot hoofdagent van de Heerlense politie. De ACP ver moedt dat deze zware disciplinaire straf verband houdt met Bols voor zitterschap van de Dienstcommis sie, die vlak voor de zomer na een hooglopend conflict met de politie top opstapte. Volgens burgemees ter Van Zeil is Bol gedegradeerd omdat hij politiemensen binnen en buiten het korps opzettelijk heeft beledigd. Vuurwerk De Nederlandse fabriek MS Vuurwerk uit Culemborg heeft het vuurwerkfestival in Scheveningen gewonnen. Het Nederlandse vuur werk had evenveel punten als het Japanse vuurwerk van de Maruta- maya fabriek uit Yokohama, maar de originaliteit gaf de doorslag bij de organiserende stichting Scheve ningen Bad. In totaal hebben ruim 400.000 mensen het festival van woensdag tot en met zaterdag be zocht. Ongeluk Een 27-jarige wachtmeester van de rijkspolitie uit Neede is gister morgen door een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven ge komen. De man was na zijn nacht dienst op weg naar huis. Door nog onbekende oorzaak raakte hij met zijn auto in de rechterberm en reed tegen een boom. Botsing In het Noordhollandse Zijpe zijn zaterdag voor de ogen van hun echtgenoten twee Westduitse vrou wen van 59 en 58 jaar door een ver keersongeluk om het leven geko men. Ze botsten op Rijksweg 9 frontaal op een eveneens Duits per- sonenbusje. Dat was door nog on bekende oorzaak op de verkeerde weghelft terechtgekomen. Het busje raakte daarna ook de auto van de twee mannen, die achter hun vrouwen reden. Zij bleven echter ongedeerd. Twee kinderen uit het busje liepen lichte verwon dingen op. Wasautomaten, koelkasten, stereosets, videorecorders, TV's.... Vandaag bestellen, morgen vroeg al in huis!.. U U R S, EXPRESS "WE HANGEN Ek GEWOON 'N HaICETJEAAN.''\'fllLÊVEPMG ^01140-18100 schatting 3000 fietsen. Bovendien kwamen veel belangstellenden naar de Open Dag met het open baar vervoer. Tijdens de Open Dag werden twee onderdelen van het program ma geschrapt. De demonstraties parachutespringen gingen niet door omdat het te hard waaide. Een schietdemonstratie werd afgelast omdat door de enorme belangstel ling de veiligheid van het publiek wellicht in het gedrang zou kunnen komen. (foto anpi Cocaïnesmokkel HAARLEM (ANP) - Wegens het aanzetten tot cocaïnesmokkel heeft de officier van justitie voor de Haarlemse rechtbank zes jaar ge ëist tegen een 26-jarige man. Hij zou een vrouw hebben overge haald de drugs op Aruba op te ha len. Ze werd op Schiphol gearres teerd met bijna vier kilo cocaïne, waarop de verdachte naar Curasao vluchtte. Toen hij op aandringen van een familielid naar Nederland terugkeerde, werd hij direct op Schiphol aangehouden. De man heeft volledig bekend. Hij had met de winst een nieuwe winkel willen opzetten op de Nederlandse Antil len. DEN HAAG (GPD) - De christelij ke vakbond voor militairen ACOM vindt dat de taken van het leger in gevaar komen door de bezuinigin gen die minister Van Eekelen (de fensie) volgend jaar wil doorvoe ren. Van Eekelen wil volgend jaar ruim 2000 banen schrappen in de krijgsmacht. "Er lopen momenteel wat reor ganisaties binnen de krijgsmacht om de bureaucratisering terug te dringen. Er wordt wat geschoven met arbeidsplaatsen en daar heb ben wij weinig moeite mee. Maar dit plan gaat uit van het schrappen van banen, waardoor de taakstel ling van defensie in het geding komt", aldus ACOM-voorzitter Ro- In de begroting voor volgend jaar, die op Prinsjesdag wordt ge presenteerd, schrijft de minister dat ruim 900 burgerfuncties en 400 beroepsmilitairen zullen verdwij nen. Bovendien zullen vanaf vol gend jaar 800 dienstplichtigen per jaar minder worden opgeroepen. wil niet garanderen dat de afvloeiing van burgerperso neel zonder gedwongen ontslagen zal plaatsvinden. Hij verwacht wel dat de vermindering van het mili taire personeel langs natuurlijke weg kan verlopen. Overigens heeft het kabinet nog geen toestemming gegeven voor deze bezuiniging. Zoals bekend ontstond er vlak voor de zomer een conflict tussen Van Eekelen en zijn collega Ruding (financien) over de hoogte van het bedrag dat komend jaar op Defensie bezuinigd moet worden. Volgens Ruding was afge sproken dat Van Eekelen 40 mil joen gulden zou bezuinigen: Van Eekelen hield het op 16 miljoen. Premier Lubbers besliste vorige maand dat Van Eekelen 24 miljoen gulden moet bezuinigen. De door Van Eekelen voorgestel de maatregelen leveren overigens veel meer op dan deze 24 miljoen gulden, naar verwachting ruim 100 miljoen. Wat de bewindsman met het extra bespaarde geld wil doen. is nog onduidelijk. DEN HAAG (GPD) - PvdA-ka- merlid Spieker zal minister Kort hals Altes (justitie) vragen stellen over de ontruiming vorige week van het Heerema-werkschip Her mod door de Mobiele Eenheid. Meteen nadat de rechter had be paald dat de werknemers aan boord van het kraanschip hun sta king moesten beëindigen, ging de ME aan boord van het schip om de Spaanse werknemers aan wal te brengen. Vervolgens begeleidde zij de door Heerema gecharterde bus, die de Spanjaarden naar Schiphol bracht. Volgens Spieker is de inzet van ME 'al te voorbarig geweest', zei hij gisteren voor de radio. "Als het om arbeidsconflicten en stakingen gaat, dienen politie en Justitie zich terughoudend op te stellen", aldus Spieker. Hij zei voorts dat in EG-verband goede af spraken gemaakt moeten worden om te voorkomen dat werkgevers werknemers uit EG-landen buiten spel zetten om vervolgens werkne mers uit derde wereldlanden in dienst te nemen. Heerema zou de relatief dure Spanjaarden willen ontslaan om in hun plaats veel goedkopere gastarbeiders uit de Filipijnen aan te nemen. Spieker noemde het 'hoogst on fatsoenlijk' dat de rederij Heerema de afspraken met haar werknemers niet was nagekomen en niet voor 'een goeie afvloeiingsregeling heeft gezorgd'. Heerema bood de Spaanse werknemers aanvankelijk een dergelijke regeling aan, maar de Spanjaarden wezen die als te mager af. Dat was ook de inzet van de acties. Nu die zijn beëindigd zonder een akkoord over een af vloeiingsregeling, vindt Heerema dat het helemaal geen afvloeiiings- regeling hoeft te maken. Leraar Berldiout ziet vak ten onder gaan aan rendement- gerichtheid CASTRICUM - "Ik voorzie dat de wet op de basisvorming moeiteloos door de Tweede Kamer komt en het aantal uren aardrijkskunde op de middelbare school wordt gehal veerd van 240 tot 120 uur per jaar. door Arno Ruitenbeek Het ontbreekt ons aan politieke in vloed, aan lobbyisten. Minister De Koning (sociale zaken) is welis waar sociaal geograaf, maar hij heeft zich nog nooit sterk gemaakt voor het aardrijkskundeonder- wijs", aldus Tom Berkhout, aard rijkskundeleraar aan het Bonhoef- fer College (vwo en havo) in Castri- Berkhout is somber gestemd. Tijdens zijn vakantie die hij thuis in Castricum doorbrengt is het nieuwe schooljaar niet uit zijn gedachten verdwenen. Vooralsnog staat hij voor de eerste drie klassen nog voor twee uur per week ge boekt. Maar als het wetsvoorstel op de basisvorming (de midden school) door de Kamer komt, en daar twijfelt Berkhout niet aan, moet hij in slechts een uur per week de leerlingen wegwijs ma ken. In tegenstelling tot de andere vakleerkrachten zijn de aardrijks kundeleraren ook zwak georgani seerd. Berkhout: "Een kring Noord-Holland van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap is bijvoorbeeld nooit van de grond gekomen. Mocht het KNAG nog tot actie besluiten, dan zal die te laat komen. De kaarten zijn ge schud". Volgens Berkhout zijn er twee zaken gaande. "Bij de invoering van de mammoetwet in 1968 zag je aanvankelijk dat een redelijk aan tal leerlingen aardrijkskunde in hun pakketten opnam: in 1974 on geveer 60 procent van de vwo'ers en een iets kleiner percentage van de havo'ers. Daarna is er een sterke daling ingezet. De laatste jaren kiest maar 30 procent van de vwo- leerlingen voor dit vak, op de havo nog minder". Moeilijk Het kan zijn dat leerlingen geen aardrijkskunde kiezen, omdat ze het te moeilijk vinden, dat wil zeg gen: er veel voor moeten doen. De aardrijkskundeleraar: "Het cen traal schriftelijk eindexamen kwam pas in 1978. In de jaren er voor werd het eindcijfer gebaseerd op de schoolonderzoeken. Daar hebben veel leerkrachten aardig mee gesjoemeld, dat kun je van mij aannemen. In 1978 was dat voorbij en moesten de leerlingen op voor het centraal schriftelijk aardrijks kunde, waarvoor ze een groot aan tal pittige onderwerpen en een scriptie - waar veel zelfwerkzaam heid en creativiteit aan te pas komt dienden te maken Wie wiskun de snapt, hoeft daar relatief weinig voor te doen, voor dit vak is dat echt wel anders". "Ten tweede is er een tweedeling in schooltypen. Dat kwam ook naar veren in een doctoraalscriptie van Odylia Ostendorf-Harmsen (1985, instituut voor sociale geogra fie van de Universiteit van Amster dam). Zij vergeleek de leerling ge richte en de op rendement gerichte scholen. De eerste hadden een vak kenpakket, dat op de leerling is toegesneden. Iemand/ die niet in wiskunde is geïnteresseerd, moet je dat ook niet laten doen, is daar de slogan. Heel goed, want dat voor komt teleurstelling. Maar de op rendement gerichte scholen, die in aantal toenemen, zeggen datje een pakket moet nemen waar je wat aan hebt. Dat sluit aan op de leus van staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs), die twee jaar geleden de leus 'Kies exact' heeft uitgevon den. Die reclame heeft helaas goed gewerkt". "Leerlingen nemen steeds meer wiskunde in hun pakket op en la ten daarvoor mijn vak en geschie denis vallen. Het Hoger Beroeps Onderwijs (HBO) en de universitei ten hebben kruisjeslijsten van vak ken, die je moet hebben gedaan om toegelaten te worden tot een stu dierichting. Voor sociale geografie is dat wiskunde en voor fysische geografie wis- en natuurkunde. Maar: er staat geen kruisje bij aard rijkskunde! Hoe kan het anders, een plan van een lerares in het exacte scheikunde. Ja, Ginjaar- Maas." Geïndoctrineerd "Vorig jaar was ik mentor van een derde klas havo. Een meisje had een vier voor wiskunde. Op grond van de ervaringen zou dat in houden, dat ze in de vierde klas op een drie zou uitkomen. Ik heb haar gezegd, dat ze wiskunde moest la ten vallen, wilde ze haar eindexa men halen. Op de ouderavond kwamen haar ouders naar me toe en zeiden dat ze toch wiskunde moest gaan doen, omdat ze overal hoorden en lazen dat ze daar wat aan had. Ik heb ze dat, na veel vij ven en zessen, uit hun hoofd kun nen praten. Zó worden ze geïndoc trineerd. Het meisje doet het nu goed en voelt zich gelukkig". "Het gaat me echt niet alleen om mijn brood. Ik ben het volledig eens met de voormalig onderwijs- inspecteur voor het district Alk maar, Ton van Voskuilen, die heeft gezegd: 'Wiskunde heb je nodig voor je verdere studie, aardrijks kunde voor je verdere leven'. De meeste mensen die voor 1960 aard rijkskunde hebben gehad op school, leven nog met het idee dat dit vak nog steeds een kwestie is van rijtjes plaatsnamen uitje hoofd leren". "Die tijd van alleen de vragen wat en waar hebben we gehad. Het draait sterk om de waarom-v.raag. Ze leren niet alleen dat er ooif steenkoolmijnen in Zuid-Limburg zijn geweest, maar moeten ook aan de weet zien te komen waarom Den Uyl tussen 1965 en 1974 die mijn heeft gesloten. Over milieu, toch een getueel en belangrijk onder werp, krijgen ze alleen iets onder wezen bij biologie en verder bij mij. Waarom moeten we ons inzet ten voor dat milieu? De Derde We reld, demografie (sterfte- en ge boortecijfers), het zijn allemaal on derwerpen van enig gewicht, daar is dit vak bij uitstek geschikt voor". Mondig "Als in 1992 de grenzen binnen Europa opengaan, dan moetje toch wel iets weten van de Zuideurope anen. Wat zijn dat voor mensen, waar je dan meer dan nu mee te maken krijgt? Daar bereiden wij de leerlingen op voor. Informatie leidt tot mondigheid. Je moet weten wat je moet doen tegen het plan om een snelweg voor je huis neer te leggen. Dat leer je onder meer bij mij". De maatschappij zweert samen tegen Berkhouts vak. "Die tendens zie je al langer in de Verenigde Sta ten. Uit een recent onderzoek van het bureau Gallup en de National Geographic Society blijkt dat de meeste Amerikanen tussen de 18 en 24 jaar niet in staat zijn Groot- Brittannie, Frankrijk, Japan of de Perzische Golf op de kaart aan te wijzen. Ook hebben zij geen flauw benul van het aantal inwoners van hun eigen land. Dat is toch schrik barend? Elke avond is er op tv iets over de oorlog tussen Iraq en Iran en je weet niet eens waar die lan den liggen...Die kant gaat het ook in Nederland op, als aardrijkskun de een ondergeschoven kindje blijft". De Castricumse leraar weet, dat hij weinig kans heeft dat zijn kri tiek in politieke kringen wordt ge hoord. Toch heeft hij een voorstel, waarvan hij hoopt dat zijn collega's zich er sterk voor zullen maken. "Het aantal tlren moet worden ge handhaafd op 240 en niet tot de helft teruggebracht. Die 120 uur kunnen worden weggehaald bij de 280 uur voor beeldende vorming uit het voorstel van de voorberei dingscommissie (terug naar 120 uur), de 360 uur voor lichamelijke opvoeding (terug naar 320) en de 180 uur voor techniek (terug naar 0). Want wat heeft een havo'er of vwo'er aan techniek? Bovendien is dat vak niet eens ingevuld". "In mijn visie ziet de keuze voor de leerlingen in de bovenbouw van het middelbaar onderwijs er zo uit: verplicht wordt Nederlands en een moderne taal, een exact vak, een sociaal vak (geschiedenis of aard rijkskunde; beide zijn tenslotte ook algemeen vormend) en een ex pressievak. Dan heb je een uitgeba lanceerd eindexamenpakket, waar je voor je hele leven iets aan hebt".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3