'Begin van verkoopbaar toneel' Musical over Vincent Van Gogh in de maak Messiahs hoogtepunt Waterpop Skymasters in New York geestdriftig ontvangen Von Karajan ernstig ziek EO is diep teleurgesteld MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 PAGINA 19 Theaterfestival Rotterdam ROTTERDAM (GPD) - "Wij zijn blij met dit eerste Theaterfestival in Rotterdam, nadat het een jaar heeft proefgedraaid in de provin cie." Carel Alons, de nieuwe direc teur van de nieuwe Rotterdamse Schouwburg, oogstte met deze woorden gistermiddag minder hi lariteit dan hij misschien wel had gehoopt, en dat terwijl Café Floor, waar de officiële opening van het Theaterfestival 1988 plaatsvond, vol stond met provincialen. Am sterdammers, dus. In Amsterdam begon vorig jaar met het Theaterfestival een traditie die de komende jaren in Rotter dam wordt voortgezet. Een jury van negen toneelcritici uit Neder land en Vlaanderen kiest uit de to tale produktie van het seizoen de stukken die het waard zijn om nóg eens gezien te worden. Uit deze se lectie kiest het publiek vervolgens het in zijn ogen beste stuk dat wordt bekroond met de Dom- melsch Theaterprijs. Dit jaar din- gen zeven produkties naar het be drag van f30.000 dat aan deze prijs is verbonden, en dat bestemd is voor het maken van een nieuwe voorstelling. Maatschappij Discordia, met Sardou/Wilde/Shaw binnen de se lectie, speelt de voorstelling buiten mededinging vanwege principiële, bezwaren tegen de door een bier brouwerij gesponsorde theater prijs. Het Theaterfestival heeft vol gens Carel Alons een landelijke en internationale uitstraling. "Het is een gereedschap om het publiek dat zich de laatste jaren wat heeft vervreemd van het theater, of mis schien moet ik het andersom zeg gen, kennis te laten maken met to neel dat de moeite waard is." Re gisseur Gerrit Jan Rijnders van de Toneelgroep Amsterdam noemde het festival in een rechtstreekse uitzending van Radio Rijnmond belangrijk, omdat "iedereen voort durend met de jury van mening kan verschillen." Zijn voorstelling Bakeliet opende gisteravond het eigenlijke festival. Festivaldirecteur Arthur Sonnen las laatst in de Volkskrant dat de vrije producenten zich gingen toe leggen op klassiek, herkenbaar, normaal toneel, begon hij schert send zijn openingstoespraak. "Het einde van het echtparentoneel, het einde van de lachsuccessen, het be gin van gewoon verkoopbaar to neel. Want de verkoopbaarheid van toneel is waar iedereen zich zorgen om maakt: krijg ik de zaal wel vol? Vanuit het ministerie van WVC wordt de nadruk gelegd op het management, de manager naast de begroting, het primaat van de zake- "^^Theaterfestival gaat iets doen aan die trend. Het Theaterfes tival laat zien dat de artistieke in houd op den duur voor meer pu bliek kan zorgen dan de zogenaam de buiging voor het publiek. Het publiek is namelijk niet dom en herkent kwaliteit. De buitenlandse verslaggevers waren vorig jaar reeds van mening dat er in Neder land heel interessante ontwikke lingen zijn ontstaan, dat hier niet de uitgesleten succesformule als in Engeland en Duitsland wordt toe gepast." Borrius von Liebermann, de di recteur van het toonaangevende Berliner Teatertreffen, zei dan ook dat Nederlandse toneelliefhebbers niet met een jaloerse blik naar de Bondsrepubliek moeten kijken. "Bij de grote gezelschappen in Duitsland heerst de verveling. Er wordkalleen gekeken naar de grote namen. En de kleine gezelschap pen hebben geen geld. Maatschap pij Discordia bijvoorbeeld laat to neel zien zoals we dat in Duitsland niet kennen." On 2 seDtember wordt de win- PEKING - Bertoluccïs.veel bekroonde film The Last Emperor' is op het ogenblik in tweetheaters in de Chinese naar van de TOeateTprijs bekend- hoofdstad Peking te zien. Men moet er wel lang voorin de rij staan om een kaartje te bemachtigen. (i.t. Ae> gemaakt. WATERINGEN (GPD) - On danks de uitbundige regen wa ren er 20.000 bezoekers naar de elfde editie van het Waterpopfes tival in Wateringen gekomen. Net als in de voorafgaande jaren waren veel bands uit eigen land gerecruteerd, die volgens het ge bruikelijke festivalconcept in evenwicht werden gehouden door enkele buitenlandse acts. Het spits werd afgebeten door de Nederlandse 'cowboy' Jan Rot, die de pech had dat zijn band weinig podiumuitstraling had. Zijn country-deiners wer den matig ontvangen. Ook al om dat het publiek uitkeek naar Trockener Kecks, dat sinds de oprichting in 1980 met zijn stu wende Nederpunk een grote schare fans aan zich heeft gebon den. Als een stel jonge honden stroopten zanger Rick de Leeuw, bassist Theo Vogelaars en gita rist Rob de Weerd het podium af. Met het voetballied Naar de top en werk van de laatst verschenen elpee Eén op een miljoen sloeg de energie van de band ook over op het publiek. Het maakte het eens te meer onbegrijpelijk dat de Trockener Kecks nog altijd wat in de marge rommelen. De spraakmakende Ameri kaanse groep The Gun Club, een rock roll-kwartet dat in hoog tempo rond de eigenzinnige zan ger Jeffrey Lee Pierce roteert, had een van de hoogtepunten van dit festival moeten worden. Alhoewel gitarist Kid Congo Po wers weer zijn oude plaats heeft ingenomen en Pierce' vriendin Romi Mori in allerijl moest wor den omgeschoold tot bassiste, kon de groep het oude succes niet evenaren. Klassiekers als. Eternity is here en Black train moesten de nieuwe nummers (waarvan Pierce de enige leek te zijn die de tekst kende) in even wicht houden. Een pluspunt was dat de frontman nu eens niet de indruk wekte stomdronken op het podium te staan. Al had de nuchterheid weinig uitwerking op zijn zang, die nog altijd even irritant en vals was. De Screaming Blue Messiahs brachten zichzelf en publiek in hoogste staat van opwinding met hun ijzeren powerrock. De band, die vooral met de elpee Bikini Red en de humoristische single I wanna be a Flinstone opmars maakte, bleek na enkele Skan- dinavische optredens in optima le conditie te verkeren. De ge luidsmuur die dit militante En gelse trio uit een beukende rock- a-billy ritmiek en bijtend gitaar- werk opbouwt, werd met een Ramones-achtige snelheid neer gezet. Al waren de zang en het gi taarspel van de kale Bill Carter niet altijd even zuiver, de Mes siahs waren het onbetwiste hoogtepunt van dit festival. Nadat Weekend at Waikiki en Kobus vorig jaar als exponenten van de Groningse en Friese bries de podia van Waterpop opgin gen, was het dit jaar de beurt aan de pretentieloze pretpunk van de Boegies. Voor een decor van po- go's ontpopte de kleine zanger met het toepasselijke pseudo niem Piepke zich als een Urba- nus in spe; een presentatie die aansluit bij het 'Lallend ten on- der'-motto van de Groningers. Pogoeën noch meezingen zat er bij de Triffids in, want het Australische zestal bracht het folkachtige repertoire met slechts afgemeten passie. Alhoe wel deze band z'n grootste faam op festivals heeft verkregen, zijn de Triffids als festival-act onge schikt; de desolaatheid die de muziek in een kleine zaal ademt, werd nu opgeslokt door de men senmassa en gaf de nummers een melige bijsmaak. De enige emotie die het optreden nu mee kreeg werd veroorzaakt door een wolkbreuk boven het Hofpark, waarop de band met Holy water en Raining plessure satirisch wist in te spelen. MARK VROONLAND Herbert von Karajan. (foto ad SALZBURG (AP) - Herbert von Karajan is door een 'ernstige' stoor nis in de bloedsomloop getroffen en zal daardoor tijdens de Salzbur- ger Festspiele niet in staat zijn Don Giovanni van Mozart te dirigeren. Dat heeft de organisatie van de Festspiele in Salzburg bekend ge maakt. De gezondheid van de 80-jarige Von Karajan is na jaren van ziekte zeer broos geworden. De festival directie wilde niet zeggen of de Oostenrijkse dirigent-voor-het-le- ven van de Berliner Philharmoni- ker naar een ziekenhuis is ge bracht, of in zijn woning in een voorstad van Salzburg wordt ver pleegd. Tentoonstelling werk Leidse fijnschilders LEIDEN - Een expositie van Leid se fijnschilders is onder het motto 'Klein maar fijn' van 10 september tot en met 4 december in het Stede lijk Museum 'De Lakenhal' te zien. Ongeveer 75 schilderijen en 20 tekeningen geven een beeld van het werk van de Leidse fijnschil ders, die in de zeventiende eeuw zeer gevierd waren. De meest bek- lende zijn Gerrit Dou en Frans van Mieris de Oude. Dou is vertegen woordigd met negen schilderijen, van Mieris met zes werken. De fijn schilders hadden veel volgelingen in leiden, die eveneens op de expo sitie zijn te zien. Voor het eerst wordt zo aandacht besteed aan de ze stroming binnen de Nederland se schilderkunst. Aan de vooravond van de exposi tie, op vrijdagmiddag 9 september, wordt in de Lakenhal een belang rijke aanwinst, het zelfportret van Carel de Moor, één van de Leidse fijnschilders, door burgemeester C.H. Goekoop onthuld. Oprichter British Royal Ballet Sir Frederick Ashton overleden LONDEN (AFP) - Sir Frederick Ashton, de choreograaf en oprich ter van het Britse Royal Ballet, is in de nacht van donderdag op vrijdag overleden in zijn huis in Suffolk, in het oosten van Engeland. Ashton is 83 geworden, zo heeft een woord voerder van de Londense Opera, Covent Garden, meegedeeld. Sir Frederick, die werd be schouwd als een van de grootste choreografen van deze eeuw, werd in 1962 in de adelstand verheven. Hij was een naaste vriend van de koninklijke familie. Zij eerste bal let 'Ondine' dateert van 1926. Vorig jaar werd dit opnieuw in Covent Garden opgevoerd. Ashtons be kendste danspartner was Dame Margot Fonteyn. NÉS Sir Frederick Ashton in zijn glo riejaren. (archieffoto) AMSTERDAM - Een nieuwe Miss is in ons midden. Tot Miss Holland 1988 werd gisteren de 21-jarige Angela Visser uit Nieuwerkerk aid IJssel ais opvolgster van de Limburgse Angelique Cremers. De AMSTERDAM (GPD) - De Nederlandse regisseur-pro ducent Karei Braun heeft een script geschreven voor een avondvullende musical over de schilder Vincent van Gogh. Bedoeling is dat de musical op 30 maart 1990 in première gaat in theater Carré in Amsterdam. Braun heeft een optie van vier maanden op Carré geno men. Daarna zou de En gelstalige musical naar Broadway moeten verhui zen. door Gerlof Leistra Begin volgende week vertrekt Braun naar Amerika om verder te onderhandelen over contracten. Namen van spelers wil Braun nog Amsterdam gekozen niet geven. "Maar het gaat om men- die hun sporen in het vak Miss Holland liet zich na haar kroning flankeren door Nandy Hendrikx (rechts), die tweede werd, en De- diend hebben. Er zitten de nodige borah Kiela uit Schiedam, die zich als derde zag geplaatst. i Tony Award bij." De Franse componist Michel Le grand zal de muziek voor zijn reke ning nemen. De produktie kost vijf miljoen gulden. Het bedrijfsleven heeft inmiddels grote belangstel ling getoond voor sponsoring. Volgens Braun is het klimaat in Nederland zo langzamerhand rijp voor grootschalige musicals. "Bij Cats komen de mensen immers kwispelstaartend weer de deur uit. En het is niet voor niets dat Joop van den Ende nu zijn plan voor een musicaltheater lanceert. Tot nu toe moeten we het echter vooral heb ben van grote buitenlandse musi cals. Ik draai de zaken om en ga straks met een 'Nederlandse' musi cal naar het buitenland." Sterfdag Volgend jaar wordt de honderd ste sterfdag van Vincent van Gogh uitgebreid herdacht met allerlei ac tiviteiten. In het Van Goghmuse- um in Amsterdam en museum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe worden grote monsterexposities gehouden. Er zijn tal van boekuit gaven in voorbereiding en Peter Schat en Jan van Vlijmen werken aan een opera. Braun zelf heeft naast de musical een video van een half uur gemaakt met als titel 'Vin cent van Gogh. Een ontmoeting met de kunstenaar in muziek en dans'. De muziek van Andrzej Panuf- nik wordt uitgevoerd door het Con certgebouworkest, het ballet door leden van het Nationale Ballet. "In die video heb ik gestreefd naar een synthese van muziek, dans, schil derkunst en videokunst. Op die manier hoop ik de enorme vitaliteit van Van Gogh over te brengen". De video-produktie zal in het Van Gogh-jaar op Nederland 3 worden uitgezonden. Diverse buitenlandse tv-stations hebben al een optie op het programma genomen. De vi deoband zal ook in de diverse mu sea worden verkocht. PIANOPRIJS - De Brit Nigel Hill (26) heeft vrijdag de eerste prijs van 125.000 kroon (38.000 gulden) ge wonnen in een internationaal con cours voor jonge pianisten in Oslo. De tweede prijs ging naar de Ame rikaan Jeffrey Biegel (28) en de 26- jarige Rus Sergei Schepkin legde beslag op de derde prijs. HILVERSUM (GPD) - De Evange lische Omroep is 'diep teleurge steld' over de weigering van het NOS-bestuur om mee te werken aan een fatsoenscode voor de om roep. NOS-vice-voorzitter A. van den Heuvel heeft in een brief aan minis ter Brinkman van WVC eind vorige week bekend gemaakt dat het NOS-bestuur een dergelijke vorm van zelfcensuur niet zit zitten. Van den Heuvel gaat ervan uit dat 'mi nimale grenzen' door de wet wor den aangegeven en overige vormen van censuur "herinnert aan landen waar wij niet graag zouden wer ken". De EO noemt deze argumentatie 'absurd'. "Het gaat niet aan om, wanneer omroepen zouden afspre ken om kwetsende en immorele ui tingen in hun programma's achter wege te laten van 'censuur' te spre ken," meent deze omroep. "Juist in een tijd waarin via radio en televi sie steeds vaker godslasterlijke en zedenkwetsende uitingen de huis kamers worden binnengebracht, zou het opstellen van zo'n omroep- code alleszins voor de hand lig gen." De EO hoopt nu met andere omroepen onderling tot afspraken te komen. De dicussie over het al dan niet invoeren van een omroepcode is aangezwengeld door de Bpnd te gen het Vloeken, die zich beklaag de over de tekst van een liedje van Robert Long. Onder druk van een aantal kamerleden heeft Brinkman vervolgens de NOS verzocht te ko men tot een "onderling vrijwillig af te spreken code van alle omroepor ganisaties". NEW YORK/HILVERSUM (GPD) The Skymasters, het AVRO-orkest dat op dit moment door Amerika toert, hebben afge lopen zaterdag het Union Square in New York compleet op zijn kop gezet. De twee concerten van het Nederlandse orkest wer den door een enthousiaste me nigte bijgewoond. De Skymas ters toeren op het ogenblik tien dagen door de Verenigde Staten. Orkestleider Herman Schoon- derwalt was na afloop van het succesvolle optreden stomver- baasd over de geestdriftige ont vangst en zei zoiets nog nooit te hebben meegemaakt. "Het or kest heeft grote indruk gemaakt op het Newyorkse publiek. Na afloop kwamen velen naar de jongens toe om hen te bedanken. Er waren mensen bij met tranen in de ogen. Hierbij speelt mee dat big bands tegenwoordig nauwe lijks meer te horen zijn in New York. Je hebt natuurlijk nog wel de Count Basie Band en Mel Le wis, maar dan heb je het wel ge had". nen met twee lunchconcerten in het Whitney Museum in New York. Volgens Ebbenhorst was de start niet gemakkelijk. "We hadden wat last van de akoes tiek, omdat we in een hele grote hal moesten spelen. Maar het or kest paste zich goed aan en aan succes heeft het ook hier niet ontbroken. Vooral de tweede set liep gesmeerd". Na de con certreeks in Chicago, zondag en maandag vliegen The Skymas ters naar Houston, waar zij zater dag hun tournee op een jazzfesti val besluiten. H1LVAREN- BEEK - De vijf jonge olifantjes uit Zimbabwe, die deze zomer op het safaripark Beek- se Bergen arri veerden, zijn za terdagmiddag ge doopt. De peet moeders Irene de Kok (judo)K Con- ny van Benthem (zwemmen) en El- ly van Hulst (atle tiek) verrichten de doopplechtigheid met een pollepel water, (foto anp) MIAMI- De dood als attractie voor een dagje uit. Fred Hunter is de man die verantwoordelijk is voor het eerste begrafenismuseum in Florida. Be halve een lijkmand en een kinderdoodskistje is er ook een oude begrafenis auto, die tevens als ambulance dienst deed, te zien. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19