Jos Lansink straks favoriet bij Spelen Rooks heeft wil om te winnen ontdekt Hordenrecord voor Donkova Marie slaat toe in wielerronde Paard Felix na stormachtig jaar goud waard Opnieuw nederlaag Johnson Oranje-lopers maken indruk Paardekoper klopt Jonker Sterkste in Massiek kampioenschap Zurich MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 PAGINA 15 ROTTERDAM (GPD) Olaf Petersen, de Westduitse charmeur die in Seoul de parkoer sen voor de olympische paardspringwedstrijden samenstelt en afgelopen week in Rotter dam al een beetje 'oefende', wilde wel iets van een voorspelling doen. "Mijn parkoersen in Seoul zullen erg lijken op die van Rotterdam. Degene die hier gewonnen heeft, zal niet zo maar ook in Zuidkorea winnen, maar behoort wel tot de kanshebbers". En Hans Horn, eigenaar van het paard Felix waarop Jos Lansink gisteren in het Kralingse Bos de Grote Prijs van de Rotterdamse Haven indrukwekkend won. deed er nog een schepje bovenop: "Felix heeft dit seizoen in de grote inter nationale wedstrijden nooit meer dan één springfout op een dag ge maakt. Waarom zou dat in Seoul dan wel gebeuren?" Van vrijwel onbekende tot de fa voriet van hippisch Nederland voor een ereplaats op de Olympi sche Spelen, de entree van de com binatie Jos Lansink (27) met Felix, een achtjarige ruin. in de wereld van oxers, steilsprongen en een en kele sloot is stormachtig geweest. Het gaat snel, zei Lansink vorige week al, mede naar aanleiding van zijn overwinning op het concours in Geesteren. "Maar dit had ik na tuurlijk zelf ook nooit gedacht", glunderde de Twent gisteren, na dat hij de ene ereprijs na de andere in ontvangst had mogen nemen. Was zijn optreden de voorgaande dagen op het Rotterdamse CHIO, op zowel Felix als zijn tweede paard Libero H. al overtuigend ge weest, het slot sloeg alles. Samen met Zwitser Markus Fuchs (op Pushkin) was Lansink de enige die na de twee manches van het klap stuk, de Grote Prijs, foutloos was gebleven. In de noodzakelijke bar rage moest Jos Lansink als eerste starten, en voor de derde keer die middag liet zijn paard alle balken liggen. Fuchs ging op jacht om de tijd van 36,44 sec te verbeteren en nam te veel risico's. Na zijn eerste fout staakte de Zwitser de zinloos geworden strijd. Rotterdam had zijn eerste Neder landse GP-winnaar sinds 1969, toen Harrie Wouters van de Ouden- weijer de hoofdprijs binnenhaalde. In '79 volgde nog Johan Heins met een gedeelde eerste plaats, maar toen stond in Rotterdam een Eu ropese titel op het spel. En voor het eerst sinds die betere paardetijden dwingt de Nederlandse springsport weer respect af. "Wat een ongelooflijk sterke ploeg heb ben jullie", klonk het gisteren uit buitenlandse kampen. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de opkomst van Lan sink. Rob Ehrens (gisteren sterk met een vijfde plaats, zonder springfouten, slechts wat tijds overschrijding), Jan Tops en Wout- Jan van der Schans, die in de twee de GP-manche bijna alles omgooi de wat er aan hindernissen was, vormden de vaste olympische kern, maar van de 'volgers' viel de één na de ander met een kreupel paard af. Behalve de opmerkelijke Felix, aanvankelijk door z'n baas (Horn) en ruiter te jong gevonden voor Se oul. Hans Horn had dat ook gezegd tegen mede-eigenaar, de Italiaan Orsini. De Twentse handelaar: "Or- sini kon 300.000 gulden huur krij gen van de Italiaanse bond, als-ie Felix voor de Spelen zou afstaan. Ik heb hem dat afgeraden, gezegd dat Felix daar nog niet aan toe was. Maar later moest ik het verhaal zelf omdraaien, wilde ik Felix toch op de Spelen laten uitkomen, nu met een Nederlandse ruiter. Dat was natuurlijk moeilijk te verkopen, maar Orsini is uiteindelijk ge zwicht". Verkopen Als tegenprestatie deed Hom de Italiaan niet alleen een paard ca deau, hij beloofde ook een forse verzekeringspremie voor drie we ken Seoul te betalen. Dat bedrag kan hij nu dekken dankzij een bij drage van het NOP. de stichting het Nederlandse Olympiade Paard. Maar na de Spelen zal Orsini het paard waarschijnlijk zo snel moge lijk verkopen. Horn: "Nee, Felix zal niet van mij worden. Hij heeft de laatste tijd zo goed gesprongen, is bij de wereldtop gekomen en is nu zoveel waard, meer dan een mil joen gulden". Zo had Horn, gaf hij gisteren toe, eerder dit jaar al vaker moeite Felix in zijn Twentse stal vast te houden. Er werden zulke bedragen gebo den, dat het de handelaar, hoe erva ren ook, voor de ogen ging duize len. "En je weet hoe betrekkelijk het is, want zo'n paard hoeft maar één kleine blessure op te lopen en het kan gebeurd zijn". Spijt, dat hij het enorme talent vier jaar geleden naar Italië verkocht, heeft hij niet echt. Althans, wel een beetje, "maar dat is nou eenmaal het vak waarvoor ik gekozen heb. Ik ben handelaar, en als je meerdere paar den verkoopt, heb je daar later soms spijt van, maar meestal niet". Lansink wil er voorlopig liever niet aan denken wat er bij terug komst uit Seoul gaat gebeuren. "Het zou voor iedereen slecht zijn als Felix bij me zou vertrekken". Bovendien is het paard nog maar acht jaar oud, kan het nog (gouden) jaren mee. Maar voor de zorgen daarover komen, is er eerst nog de voorbereiding op Seoul. Vandaag zijn de vier, mogelijk vijf olympi sche paarden in quarantaine ge gaan. Naast Olympic Treffer, Olympic Sunrise (beide 'gefinan cierd' door het NOP), Doreen la Sil- la en Felix is Olympic Up to Date (JJk een NOP-paard) met ruiter Wiljan Laarakkers als reserve bij het NOC voorgedragen. Bril Laarakkers zorgde gisteren voor een komische noot, door al na de eerste hindernis zijn bril te verlie zen en nog 'blind' enkele hinder nissen te nemen voordat hij het parkoers teleurgesteld verliet. Werd hij daardoor laatste. Van der Schans eindigde voorlaatste, ter wijl Tops met twee springfouten over twee manches de derde Ne derlander was. Bondscoach Henk Nooren hoopt de combinaties Van der Schans/Treffer en Tops/Doreen in de komende weken nog 'dat beetje meer' te geven dat voor Se oul nodig is. Maar gezien de resul taten eerder dit jaar en de kwalifi catie van alle vijf de olympische ruiters voor de tweede manche van de Rotterdamse Grote Prijs, is het zelfvertrouwen in de Nederlandse équipe groter dan het jaren ge weest is. EDWIN WINKELS Ik vind Rooks gewoon een klas- bak, ik geniet van hem, het is ge woon een wereldrenner. Ik denk Fignon gedomineerde rit, die hij ook winnend afsloot. Afgeserveerd Dit keer was Fignon, getooid met een nieuwe, minder studentikoze bril, andermaal sterk bezig. Nu echter louter en alleen als strateeg ten faveure van Marie, die ook nog op steun kon bogen van Charly Motteten Christophe Lavainne. Vakkundig en koelbloedig sloegen zij toe nadat oranjetrui-drager Jelle Nijdam door de formatie van Peter Post was gekraakt. De man uit Zundert kon net als vorig jaar, toen hij eveneens als nummer één de slotetappe inging, zijn leiderstrui niet ongeschonden over de meet brengen. Met ere, dat wel, werd hij afge serveerd. Kwam Nijdam vorig jaar veel te kort, zaterdag verdedigde hij zich met hand en tand en gaf hij zich pas 18 kilometer voor de eindstreep over. Daarvóór had hij nog eens (na zijn winnende Amstel Goldrace) laten zien dat hij de Lim burgse heuvels nu aankan. Zonder afdoende dekking van ploegmak- kers kun je het als renner echter wel schudden. Nijdam moest in de finale opboksen tegen een enorme overmacht, want ook de ploeg van Post was met vier man (Breukink, Talen, Lubberding en Harings) in de frontlinie aanwezig. STARA ZAGORA (ANP) - De Bulgaarse Jordanka Donkova heeft zaterdag bij atletiekwedstrij den in Stara Zagora het wereldre cord op de 100 meter horden verbe terd en gebracht op 12,21 secon den. Het oude record stond sedert 8 juli 1987 met 12,25 seconden op naam van haar landgenote Ginka Zagortsjeva, die deze prestatie in Drama (Griekenland) leverde. De 26-jarige Bulgaarse leverde haar prestatie tijdens Bulgaarse voorbereidingswedstrijden op de Olympische Spelen. Het was de vierde maal dat zij het wereldre cord scherper stelde. De Europese kampioene van 1986 kende dat jaar een uitstekend seizoen. Op 13 au gustus evenaarde zij het wereldre cord van de Poolse Grazyna Rabsz- tyn, waarna zij vier dagen later in Keulen het record via 12,34 naar 12,29 bracht. Na de Europese titel strijd liep zij in Ljubljana (7 sep tember) 12,26 seconden. Elf maan den later werd Donkova als we reldrecordhoudster in het Griekse Drama onttroond door haar land genote Ginka Zagortsjeva (12,25). Zaterdag in Stara Zagora haalde Jordanda Donkova, die met 12,36 seconden de wereldseizoenrang- lijst reeds aanvoerde, 0,04 seconde af van de tijd van Zagortsjeva. Tij- cfens de race werd de Bulgaarse ge steund door een rugwind van 0,6 meter per seconde, ruim binnen de limiet van twee meter per seconde. Bij de wedstrijden in Stara Zago ra liep een andere Bulgaarse, An- neli Nuneva, een voortreffelijke 100 meter in 11,01 seconden. Later dat we het laatste van hem nog steeds niet hebben gezien". PETER OUWERKERK Die werd geformeerd na de be klimming van de steile Keutenberg (18 pet stijgingspercentage). Daar scheidden 19 renners zich af, waar bij alle kanshebbers op de eindze ge. "Dat was mijn pech", verzucht te Nijdam. "Er werd, toen we een maal weg waren, constant gede marreerd. Ik heb heel lang alles te rug kunnen pakken, maar bij de laatste beklimming van de Gulpen- erberg was het met me gébeurd. Jammer, want ik reed goed. Maar ja, tegen dertig demarrages ben je op de duur kansloos". Terwijl de murw gebeukte Nijdam afhaakte, sloeg Breukink op de Gulpenerberg een gaatje. La vainne was de enige die zijn wiel kon houden en deed aanvankelijk enthousiast mee in een poging de voorsprong uit te bouwen. Totdat Lavainne via een motorrijder van het Franse TV-station Antenne 2 kreeg te horen, dat Nijdam achter op was geraakt. Breukink: "Op slag realiseerde hij zich de winst kansen voor Marie en kon ik het al leen opknappen. Ik heb het nog wel geprobeerd, maar na die klim was de scherpte er bij ook een beetje af. Je kunt zeggen dat de renners van Systeme U geprofi teerd hebben van mijn werk. Maar goed, dat hoort erbij. Marie is een verdiende winnaar, daar is niets op af te dingen". maakte zij ook deel uit van de Bul gaarse 4 x 100 meter ploeg, die 42,64 seconden noteerde. Tsvatan- ka Christova wierp 69,98 meter met de discus en Ljudmila Ninova sprong 6,78 meter ver. KEULEN (ANP) Said Aouita en Ben Johnson zullen op geheel ver schillende wijze de Olympische at letiekwedstrijden tegemoet zien. Aouita zag zich gistermiddag in Keulen, waar de laatste Grand-Prix wedstrijd voor de finale van vrij dag in West-Berlijn werd gehou den. gesterkt in zijn plannen in Se oul de 800 en 1500 meter te lopen. De Olympische kampioen op de 5000 meter van Los Angeles won de 800 meter in een persoonlijk re cord van 1 minuut en 43,86 secon den en versloeg daarmee de Brazi liaan Jaoquim Cruz, die vier jaar geleden in Los Angeles het goud op de 800 meter veroverde. Ben Johnson, de wereldkam pioen- en recordhouder op de 100 meter, werd voor de tweede maal in vijf dagen verslagen. De 26-jari- ge Canadees, die afgelopen woens dag in Zurich niet alleen Carl Le wis moest laten voorgaan maar ook oud-wereldrecordhouder Calvin Smith (VSt). leed opnieuw een ne derlaag. Smith, die door Johnson werd afgelost als snelste 100 meter loper ter wereld, versloeg de Cana dees opnieuw. Opzienbarend was de tijd (10,16) van Smith niet. Johnson, die op het moment dat Smith hem voorbij kwam inhield, moest ook de Amerikaan Mitchell (10,27) laten voorgaan. Johnsons tijd was 10,29. De Nederlandse mannen estafet teploeg heeft ongetwijfeld de mo gelijkheden aan de Olympische li miet van 39,50 seconden te vol-, doen. Het viertal Ooievaar, Van de Klundert, Mellaard, De Kom heeft echter geen geluk. Vrijdagavond bij de Yvo van Damme memorial in Brussel liep het kwartet 39,66 se conden, wat een nieuw nationaal record zou zijn geweest, als de for matie niet zou zijn gediskwalifi ceerd wegens het overschrijden van de wisselzóne. In Keulen kwam de ploeg niet over de streep omdat de laatste wissel tussen Mel laard en De Kom volledig misluk te. Said Aouita, de grote allrounder op de middenafstand, rekende in een tijdsbestek van net twee dagen op de 800 meter af met twee van zijn grootste concurrenten in Se oul. In Brussel versloeg hij vrijdag avond, achter uit het veld komend, de Amerikaan Johnny Gray met 1.42,65 aanvoerder van de wereld ranglijst. In Keulen moest Joa- quim Cruz het afleggen tegen het spurtvermogen van de frêle Marok kaan die zijn persooonlijk record van Brussel (1.44,36) met precies een halve seconde verbeterde. Aouita, door de 25.000 toeschou wers stormachtig toegejuicht, start vrijdag nog bij de finale van het Grand Prix circuit in West-Berlijn en op 31 augustus bij wedstrijden in Rieti. Marjan Olijslager sedert vrijdag avond houdster van een uitstekend nationaal record op de 100 meter horden met 12,83, goed voor een gedeelde vijftiende plaats op de wereldranglijst van dit seizoen, bracht het in Keulen niet verder dan de derde plaats in 13,05 secon den. De wedstrijd werd in 13,00 se conden, bij een tegenwind van bij na een meter per seconde, gewon nen door de Westduitse Claudia Zackziewicz. Yvonne van Dorp, vrijdag voor het eerst deelnemend aan de natio nale estafetteploeg, kwam gisteren in Keulen op de 400 meter in de B- serie uit op een vierde plaats met een tijd van 53,52. Een nieuw per soonlijk record. Op de 200 meter ging het met de vermoeide Leidse atlete net als in Brussel duidelijk minder. Van Dorp kwam binnen in 23,97 en werd daarmee laatste. HAGUENAU (ANP) - Marti ten Kate en Gerard Nijboer kunnen met een gerust hart afreizen naar Seoul, waar zij op de laatste dag van de Olympische Spelen de ma rathon lopen. Zaterdag bij de jaar lijkse vierlandenwedstrijd 25 kilo meter in Haguenau bij Straatsburg werden zij eerste en tweede. Die twee prestaties vormden de basis voor de eerste overwinning van Nederland in deze wedstrijd. Op een parkoers van vijf kilometer dat een forse klim van ruim 200 me ter kende, beheerste het Neder landse tweetal de wedstrijd volko Bij de vrouwen had Nederland door afzeggingen (blessures) slechts drie loopsters in de strijd. Het gevolg was dat de ploeg niet verder kwam dan de vierde plaats. LEIDEN De amateurwielerron de van Wassenaar werd ook dit jaar een ware slijttageslag. Voor het derde achtereenvolgende jaar haal den slechts twintig van de 85 ren ners de eindstreep. De Australiër Patrick Jonker had geen proble men met het lastige parcours. In ie dere kopgroep was hij present, waardoor Jonker met overmacht de leidersprijs in de wacht sleepte. Toen Jonker tien kilometer voor het einde voor de vierde maal weg sprong kreeg hij Wim Paardekoper uit Heemskerk mee. Voor Jonker de verkeerde tegenstander, want Paardekoper is rap in de sprint. De Noordhollander liet in de finale dan ook duidelijk merken dat hij de snelste was en klopte Jonker simpel. Martien Kokkelkoren (Noordwijkerhout) was met een zesde plaats de beste regiorenner. Frank van Veenendaal (Sassen- heim) werd negende, René Guyt (Katwijk) elfde, en Gert Jan Moraal (Leiden) achttiende. In Koudekerke kwamen de meisjes in actie. Hier was Danielle Overgaag duidelijk de sterkste. Co- rina Ouwehand (6) en Herriette Vooys (7) reden iri het Zeeuwse land bij de eerste tien. Ook in andere delen van het land kwamen de regiorenners aan de start. Nispen (Barry de Ruiter 14e), Polsbroek (Hans Wubben 4e, Piet Kralt 6e en Jan Zwaan 10e), Den Haag (Hans Schoelink 5e), Zeven bergen (Martien Kokkelkoren 3e), Waarderpolder (Tom de Jong 2e, Pieter Evelein 7e, Jan Hendrik La- gerweij 14e en Jan Huisloot 17e), Tiel (Jan Zwaan 10e), Gorinchem (Mike Hassing 12e), Oudekerk (Mi ke Hassing 6e). Land van Altena (Cees van Haastregt 10e en John Dreeves 19e). Droevige start van wielerploeg GENT (ANP) - Het Nederlandse wielrennen beleefde op de eerste dag van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan in Gent een zeldzaam dieptepunt. Alle deelnemers werden in de series uit geschakeld. Het waren er trouwens maar drie. Theo Smit sneuvelde in serie en herkansing keirin profs. Petra en Monique de Bruin kwa men niet door de kwalificaties ach tervolging vrouwens. Het titeltoernooi in de Gentse re- creatiewijk Blaarmeersen was nóg niet officieel geopend of Petra en Monique de Bruin konden al naar huis. De kwalificatieproef drie ki lometer achtervolging viel te zwaar uit. Monique de Bruin bleek te on ervaren om de kwartfinales te ha len. Met 3.58,83 greep ze net mis: negende. Petra de Bruin, geen familie, der de in 1980, had ervaring genoeg om het wel goed te doen. Het werd een flop. "Ik heb nog nooit zo slecht ge reden", gaf Petra na afloop toe. Ze zocht niet naar excuses voor haar afgang. Geserick wist er twee. "Pe tra is verkouden. Daar komt nog bij dat ze vreselijk geschrokken is van het overlijden van Connie Meijer". ZURICH/ROTTERDAM (GPD) De Steven Rooks van het voorjaar en de Tour de France is nog steeds in tact. Sterker: aan zijn opmerkelijke reeks ereplaatsen in de lente klassie kers heeft hij nu zelfs een overwinning in een belangrijke eendagskoers kunnen toevoe gen. Rooks won gisteren, precies een week voor het WK op de weg in het Belgische Ronse, het naar augustus verschoven Kampioenschap van Zürich, en de manier waaróp bestem pelde hem meteen tot een van de grote favorieten voor de erfenis van uittredend regen boogtruidrager Stephen Roche. Steven Rooks behoorde met zijn PDM-ploegmaat Adrie van der Poel tot de sterkeren in de elfmans kopgroep, die op zo'n 65 km van de finish onder impuls van de Frans man Martial Gayant was ontstaan. Met zes man naar de streep reken de de Noordhollander vervolgens gedecideerd af met de laatste aan- dringer, de Deen Rolf Sörensen. Rooks had na donderdag de Profronde van Nederland gelaten voor wat die was. "Ik had eigenlijk helemaal niet willen rijden, maar Gisbers zei dat het nuttig was voor de sponsor en de organisatie. Nou goed, dan doe je het. Maar ik vond Zürich te belangrijk om niet mijn voorwaarden te stellen: ik wilde niet doodvermoeid aan de start ko men. Ik heb dat vooraf aan organi sator Breukink laten weten. Daar om ben ik donderdag ook afge stapt". Overtuigend 'Zürich' was gisteren aan zijn 75e editie toe, maar voor de jubileum uitgave was een volstrekt andere datum dan gebruikelijk gekozen. De nieuwe opzet van de wereldbe ker-kalender noopte de 'Metzgete' om te zien naar een andere dag dan begin mei. De keuze van de zondag voor het WK bleek een gouden greep, want op de Spaanse ploegen (inclusief Delgado en Kelly dus) na verschenen vrijwel alle serieuze deelnemers voor Ronse aan het vertrek. Om de 180 vertrekkers niet al te zeer te vermoeien was de af stand teruggebracht van 273 naar 238 km. Nadat de meesten van de 'prof tour-renners' er al bij de eerste doorkomst (na 141 km) de brui aan gaven (o.a. Van Vliet, Talen, Mot tet), trok Gayant de wedstrijd open met nog zo'n anderhalf uur te gaan. Hij kreeg tien volgers mee, en stuk voor stuk eenheden, die ook ko mende zondag van zich kunnen doen spreken: Lilholt, Rolf Sóren- sen, Anderson, Peiper, Criquielion, Rominger. Roosen, Gianetti, Rooks en Adrie van der Poel. Het elftal werkte overtuigend sa men, realiseerde een ruime minuut voorsprong, dreigde voor de laatste beklimming van de Regensberg (op 28 km) door een georgani seerde achtervolging van de Lotto-, ADR- en SuperConfex-ploegen nog even in de problemen te ko men, maar toen met ,name Rooks tegen de Regensberg het- tempo weer opschroefde waren de tien (Lilholt moest er af) voorgoed uit zicht. Derde klassieker Zes kilometer voor de finish waagde eerst Alan Peiper een po ging, maar het enige wat hij bereik te was een verdere schifting voor aan. Tussen de finale-vluchtheu vels laverend sprong vervolgens Rooks weg, met in zijn wiel Ander son en Roosen, later ook nog geën terd door Rominger, Van der Poel en Gayant. Een laatste poging van Anderson sneefde ook, waarna het op een sprint aankwam of beter: tussen een duel Rooks-Sörensen. De Deen was kansloos. Rooks: "Voor Ronse zit het v/el goed". De criterium-dans heeft niet al te veel van zijn conditie gevergd. Hij onderging als 'bergkoning' huldi ging na huldiging, moest zich ook drie keer laten vieren als winnaar (Chaam, Roosendaal en Deurne), maar constateerde vorige zaterdag in de wereldbeker-wedstrijd in San Sebastian al, dat het 'met de moraal en de vorm nog wel goed zat.' Daar, in Baskenland, had hij Theunisse laten winnen, nu plukte hij zijn derde klassieke succes in zijn carri ère: Luik-Bastenaken-Luik (1983), Amstel Gold Race (1986) en nu 'Zü rich.' Hij werd de vierde Neder landse winnaar in de geschiedenis: 1962 Jan Janssen, 1982 Adrie van der Poel, 1983 Johan van der Velde. Imponerend Rooks (28, sinds begin deze maand) kwam als meest regelmati ge van al uit het voorjaar, hij reed een imponerende Tour de France, en blijkt nu half augustus nog niets aan scherpte te hebben ingeboet. Je ziet de klasse al jaren aan hem af, maar het flegmatieke in hem gaat nu ook gepaard met daden drang. Rooks heeft de wil om te ontdekt. Ploegleider Jan Gisbers: "Hij is zelfbewuster geworden, minder achteloos. Hij is veel serieuzer gaan leven. Vroeger was hij nogal vrijbuiter, maar dat is er nu defin- tief af. Ik heb veel met hem ge praat, op een omzichtige manier. Dat soort jongens moet je niet on der dwang zetten, die moet je beetje in de watten leggen, ze het vertrouwen geven". "Rooks is dit jaar geweldig ge motiveerd bezig. Zal ook wel mèt zijn leeftijd hebben te maken, de serieuze Rooks komt nu boven. Hij is gaan inzien wat discipline is. Anderen hebben het van hunzelf, Rooks heeft dat moeten aanleren. Maar ik heb de laatste rhaanden ernstige verbeteringen geconsta teerd. In zijn rijstijl, op het podium. GULPEN (GPD) - Nederlandse wielrenners plegen baas in eigen huis te zijn. Op de erelijst van de professionele Ronde van Neder land (anno 1948) is het 'oranje bo ven'. Af en toe mag ook eens een Belg een graantje meepikken, zoals Rik van Looy (2x) en Eric Van- deraerden (1985), die als vooraan staand lid van de Post-ploeg echter als 'halve' Nederlander werd be schouwd. In Gulpen kwam er za terdag tot veler verrassing een nieuwe nationaliteit boven drijven. Na een slimme coup van Franse makelij ging Thierry Marie, stille tjes naar voren geschoven door tweevoudig Tour-winnaar Laurent Fignon, er met de buit vandoor. De vaderlandse kolonie enigszins ver baasd achter zich latend. Immers, die climax in het Limburgse heu velland, waar de Belg Mare Ser geant de laatste dagrijs opeiste, was eigenlijk niet voorzien. Buiten landers onze zuiderburen uitge zonderd figureren, wat voor staat van dienst ze ook hebben, doorgaans als bladvulling in het programmablad. Passiviteit De organisatie, onder leiding van vader (Wim) Breukink, is die passi viteit wel eens een doorn in het oog. Om het internationale karak ter van de Ronde te accentueren, wilde men ook wel eens graag een renner van 'over de grens' in de bloemetjes zetten. Dat kwam er za terdag dus van, al had men liever een meer klinkende naam (Fignon of Mottet, beiden van dezelfde ploeg als Marie) op het erepodium gezien. De twee troeven van de aan het eind van dit seizoen goeddeels uit eenvallende équipe van Cyrille Guimard (Systeme U) grepen de Nederlandse Tour echter aan om een van hun betere knechten (on langs winnaar van de Tour-etappe naar Chalon-sur-Saone) in het zon netje te zetten. Temeer omdat het routeschema geknipt was voor Ma rie, een specialist in prologen en korte tijdritten. Zowel in het één (proloog) als het ander (16 kilome ter tegen het uurwerk) kwam de 25- jarige Fransman aan zijn trekken. Weliswaar moest hij beide keren zijn meesterschap erkennen in Jel le Nijdam, maar die (kleine) neder lagen verontrustten hem niet. Zijn kansen, zo had Fignon zijn compagnon voorgehouden, lagen verscholen in de laatste rit door het Limburgse heuvelland. De sukke lende vedette, die dit jaar de Tour weer eens moest staken (kniebles sure), baseerde die wetenschap op zijn ervaringen van vorig jaar. Toen viel Nijdam op het golvende par cours door de mand in een door

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15