Zeer felle kritiek op arbitrage Gladbach schiet flink uit zijn slof KNVB contra ministeries Koplopers maken geen fout in België Nog geen EK-effeet zichtbaar Revanche van Dundee Politie experimenteert in Sittard met mobiele video KNVB en NOS sluiten principe-akkoord PAGINA 14 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 1 Liverpool nam in de traditionele opening van het Engelse voetbalsei zoen revanche voor het verlies in de bekerfinale tegen Wimbledon. De landskampioen versloeg de winnaar van de FA-Cup voor 55.000 toe schouwers in het Wembley-stadion met 2-1. John Fashanu opende de score voor Wimbledon waarna de Ierse internationaal John Aldridge twee keer toesloeg. (foto ap> HAMBURG (ANP) - Bayern München en VfB Stuttgart heb ben zich op de vierde speeldag van de Bundesliga gehandhaafd in de kopgroep, die werd uitge dund door de nederlagen van FC Köln en kampioen Werder Bremen en het gelijke spel vgn Bayer Uerdingen. Stuttgart won de derby tegen Kickers voor 68.000 toeschouwers (recette één miljoen gulden) met 4-0, Bayern versloeg HSV in Hamburg met 1- 0. Borussia Mönchen-Gladbach verraste drie dagen na zijn uit schakeling in het bekertoernooi door Werder Bremen met de sprekende score van 4-1 naar huis te sturen. Kickers, dat op het midden veld werd overspoeld door Stuttgart, kwam na een kwartier door Allgöwer op achterstand. Algöwer scoorde van de straf schopstip nadat scheidsrechter Pauly een overtreding had ge- zien in een poging van Kickers' Finse doelman Laukkanen de bal weg te stompen. Het duel werd voor rust beslist door een fout van Laukkanen, die de bal na een verre voorzet van Schafer in eigen doel sloeg. Walter maak te na rust nog twee treffers voor de enige ploeg in de Bundesliga. die nog zonder verliespunt is. Hamburger SV en Bayern München kwamen voor 35.000 toeschouwers niet tot top-voet- bal. HSV was een streepje ster ker, maar liet, vooral voor rust, de kansen ongebruikt. Twintig minuten voor tijd haalde Bayern- coach Heynckes Eckström en Eek naar de kant voor Wegman en Kogel. Een gouden wissel, want zes minuten later maakte Wegman het enige doelpunt. Borussia Mönchen-Gladbach heeft in de afgelopen weken het stadion aan de Bökelberg 'leeg' gevoetbald. Voor de krachtme ting tegen kampioen Werder kwamen slechts 10.000 toeschou wers, die net als Werder verrast werden door de slagvaardigheid van -Borussia en vooral van Hans-Jörg Criens, die drip doel punten maakte. Hochstatter scoorde in de 21e minuut voor de thuisclub en dat dwong Werder na rust voluit op de aanval te spe len. Borussia profiteerde daar van met uitvallen. Pas een kwar tier voortijd, bij de stand 3-0 voor Mönchen-Gladbach, had Werder succes met zijn aanvallende voetbal door Burgsmüller. Van de strafschopstip legde Criens de eindstand vast. Leverkusen probeert het aan vallende voetbal van Michels te spelen, maar struikelde in het strafschopgebied als het ware over de kansen. Pas twintig mi nuten voor tijd had Schreier, die eerder een strafschop door de uitstekende doelman De Beer gestopt had gezien, eindelijk suc ces. Drie minuten voor tijd maakte Lesniak de winst tot een feit. Dundee United heeft als enige van de tien clubs nog geen ver liespunt opgelopen in twee ron den voetbal in de Schotse eredi visie. Glasgow Rangers en Hiber nian,. die tegen elkaar gelijk speelden, volgen op één punt. Dundee United won in eigen sta dion met 1-0 van Celtic, de revan che voor de Schotse cup-final. Kevin Gallacher maakte het doelpunt na een kwartier. Steve Archibald speelde zijn eerste wedstrijd voor Hibernian, na zijn terugkeer uit Barcelona. De club van Archibald, noch tegenstan der Glasgow Rangers scoorde. Voor het treffen tussen Fortuna Sittard en Ajax worden in de Baandert de door de politie gebruikte video-camera's gecontroleerd. (foto anp> SITTARD (ANP) - De politie is gis teren begonnen met een experi ment in het betaalde voetbal met als doel in de toekomst de voetbal stadions beter te beveiligen tegen vandalisme. Het experiment is op gezet en wordt betaald door het mi nisterie van WVC, in samenwer king met de justitie. In de Baandert in Sittard hingen gisterem aan de vier overdekte tribunes tien be weegbare videocamera's die waren gericht op het publiek. Bij het atle- tiek-stadion naast De Baandert stond een regiewagen waarin de politie de beelden via tien monito ren kon volgen. De officier van jus titie, mr. Van Hilten, was eveneens in deze wagen aanwezig. Het experiment had meteen suc ces. Vóór de wedstrijd Fortuna Sit tard - Ajax sloeg en trapte een Ajax- supporter naar de hoofdsuppoost van Fortuna, die licht gewond raakte. Enkele omstanders die ge tuige waren van het incident, bega ven zich naar de regiewagen en via de televisiebeelden lokaliseerden zij de dader. Van hem werden fo to's gemaakt. Nadat een foto van de dader was uitvergroot, werd ze ver menigvuldigd en verdeeld onder de surveillerende politiemensen in Sittard. Niet veel later werd de vechtersbaas door een patrouille in de Sittardse binnenstad aangehou den. De jongeman is na verhoor vrijgelaten. Invoering pasjesregeling loopt weer vertraging op DEN HAAG (GPD) - Tussen de KNVB en de ministeries van bin nenlandse Zaken en justitie be staan grote meningsverschillen Over de invoering van de zoge naamde pasjeregeling bij het be taald voetbal. De KNVB is van me ning dat de politie ook bij rellen buiten het stadion de passen van voetbalsupporters moet innemen. Volgens Binnenlandse zaken is dat wettelijk onmogelijk. "De politie kan niet zomaar over gaan tot het innemen van passen, net zo min als iemand zijn biblio theekpas kan worden afgenomen wegens het rijden onder invloed", zei mr. De Graaf, voorzitter van de Interdepartementale Projektgroep Voetbalvandalisme, gisteren voor de Avro-radio. De invoering van de voetbalpas is. aldus de Graaf, een civielrechterlijke overeenkomst. "In principe staat het rijk daar bui ten. Je kunt niet weten of mijnheer Jansen toevallig ook een voetbal supporter is wanneer hij een steen door de ruit van V&D gooit". Volgens de Graaf heeft de rege ring bij het landelijk overleg voet balvandalisme duidelijk gesteld dat de grootste verantwoordelijk heid bij het beteugelen van voet balvandalisme bij de clubs en de KNVB ligt: "De overheid kan daar bij ondersteunend te werk gaan, maar de KNVB en de clubs hebben hun eigen verantwoordelijkheid". KNVB-veiligheidsfunctionaris De Bakker zei in hetzelfde pro gramma niet te begrijpen waarom de overheid zich zo star opstelt. "Als het zo is dat de civielrechterlij ke mogelijkheden tekort schieten, moet je je hard afvragen of het ver antwoord is met het experiment te beginnen". Hij pleitte voor een aanpassing van de wet als dat de enige manier is om in beslagname van de voetbalpas buiten het sta- BELFAST (Reuter) - De Noordier- se club Linfield wijkt voor de thuiswedstrijd in de eerste ronde van het UEFA-bekertoernooi uit naar Wales. De Noordieren waren door de UEFA gedwongen uit te kijken naar een ander veld. De club werd na ongeregeldheden tijdens dion mogelijk te maken. "Het pro bleem van het voetbalvandalisme is er ernstig genoeg voor". Zaterdag stelde minister Van Dijk (binnenlandse zaken) dat de KNVB de gemaakte afspraken niet is nagekomen. Volgens de minister heeft de voetbalbond bij het over leg over invoering van de pasjes 'maanden verloren laten gaan'. "Omdat de KNVB in mei gemaakte afspraken niet kon nakomen, gin gen er kostbare maanden verloren. De passenregeling kan nu niet bin nen een paar dagen worden inge- HILVERSUM (ANP) - De NOS en de KNVB hebben een principe-ak koord gesloten over een nieuw contract voor het uitzenden van voetbalwedstrijden in het komen de seizoen. Met het contract, dat een geldigheidsduur heeft van een jaar, is een bedrag gemoeid van 2,25 miljoen gulden, ofwel een half miljoen meer dan het afgelopen jaar. Dit heeft de NOS meegedeeld. In het nieuwe contract is opge nomen dat de NOS zowel via televi sie als radio een onbeperkt aantal samenvattingen mag brengen van competitie- en bekercompetitie wedstrijden. De NOS heeft de KN VB wel moeten beloven regelmatig aandacht te besteden aan wedstrij den uit de eerste divisie. De NOS zegt er naar te streven wekelijks een samenvatting van een wed strijd uit deze divisie uit te zenden. een thuiswedstrijd in de vorige UEFA-bekereditie gestraft met twee thuiswedstrijden op vreemd terrein. Na een lange speurtocht bleek Wrexham uit Wales bereid Linfield onderdak te verschaffen voor de thuiswedstrijd op 5 okto ber tegen het Finse Turun Pallo- voerd, dat betreur ik". De pasjesregeling bij het betaald voetbal had gisteren in moeten gaan. In principe hadden suppor ters van Ajax, Utrecht, Feyenoord en PS V in het bezit moeten zijn van een pas. Dit experiment is opgezet om het voetbalvandalisme terug te dringen. Bij uitwedstrijden zouden supporters alleen met hun club kunnen meereizen als ze over een pas beschikken. De pas van sup porters die zich tijdens de wedstrij den onbehoorlijk gedragen, wordt ingetrokken. In het nieuwe contract is voor het eerst een aparte vergoeding voor de radioverslaggeving opge nomen. De NOS is met deze uit splitsing akkoord gegaan onder druk van een arrest van de Hoge Raad, dat de KNVB het recht geeft een redelijke vergoeding te vragen voor rechtstreekse radioverslagen van voetbalwedstrijden. De NOS- televisie betaalt nu twee miljoen gulden, NOS-radio 225.000 gulden en de regionale radio betaalt een vergoeding van 25.000 gulden. In het nieuwe contract heeft de NOS een optie verkregen voor een hernieuwde overeenkomst na af loop van het nieuwe seizoen. Dan zal tevens worden bekeken of een meerjarenovereenkomst tot de mo gelijkheden behoort. Het principe akkoord zal overigens nog door de besturen van de betrokken partijen moeten worden goedgekeurd. De KNVB heeft eveneens een overeenkomst met de commerciële satellietzender Super Channel ge sloten. In de verbintenis, voor één jaar, is sprake van drie uitzendin gen door het station per week'. Met dit contract is een half miljoen gul den gemoeid. De concurrent van Super, Sky Channel, heeft voor het nieuwe seizoen afgezien van een nieuw contract vanwege de hoge kosten. Noordierse club wijkt uit naar Wales DEN HAAG (GPD) - Trainers en spelers in het betaalde voetbal hebben in het openingsweekeinde van het seizoen 1988-'89 bijna unaniem furieus gereageerd op de arbitrage. De verscherpte instructies vanuit Zeist leidden in de eredi visie tot een recordaantal gele kaarten. In totaal werden niet minder dan 31 spelers (tegen vorig jaar 24) op de bon geslingerd en werden twee spelers (Van der Waart van PEC Zwolle en Gouda van RKC) van het veld gestuurd. Topscorer was Ignace van Swieten, die in Utrecht zes spe lers van FC Utrecht bekeurde en één van FC Groningen. persoonsverwisseling een regel rechte aanfluiting. "Je fluit hier geen Heerjansdam 8, maar Volen- dam 1 tegen RKC 1 in de eredivisie. Zo'n vergissing mag je gewoon niet maken. Want met die tweede rodé kaart kweekte hij stemming tegen mijn ploeg, die net in z'n ritme was gekomen". Al even bitter was het oordeel van FC Twente-trainer Theo Vonk over de arbitrage van John Blan- kenstein, die in Den Bosch vier keer geel trok. Slechts in één geval (Schmidt) was er sprake van een overtreding. "Als een scheidsrech ter een beetje persoonlijkheid heeft, bepaalt hij z'n eigen weg en laat hij zich niet leiden door Zeist". In het bulletin betaald voetbal werden de clubs vorige week op de hoogte gebracht van de verscherp te maatregelen. "Iedereen wist waar ze aan toe waren", reageerde scheidsrechtersbaas Leo van der Kroft zaterdagavond, "ze moeten dus niet zeuren". Volgens Van der Kroft zijn instructies aan de scheidsrechters ingegeven door de overtreding van Diliberto vorig sei zoen in de wedstrijd Roda JC - PSV en de beenbreuk van Ajacied Dan ny Hesp in de ontmoeting bij FC Den Bosch. "Bij het EK stonden er grote belangen op het spel, toch is daar zeer fair gespeeld. Vandaar deze maatregel". "Als ik zie dat een sliding (van RKC'er Gouda, red.) wordt bestraft met rood", reageerde Feyenoord- trainer Rob Jacobs na het zien van de tv-beelden bij Volendam-RKC, "en dat ernstig gemeen spel wordt bestraft met geel, dan snap ik daar niks van". "De overtreding van RKC-verde- diger Gouda was een aanslag op de achillespees en ongeacht de sfeer in de wedstrijd is dat rood", luidde het verweer van arbiter Roelof Luinge, die bij Volendam-RKC in totaal viermaal een gele en twee keer een rode kaart trok. Dat Luin ge na een uur voetbal vervolgens ook de Waalwijkse middenvelder Bogers het rood voorhield, had te maken met een persoonsverwisse ling. Luinge dacht te maken te heb ben met Joore, die na het eerste kwartier al geel op zak had. De rechtspreker kwam op zijn dwa ling terug, zodat RKC de wedstrijd tenminste nog met tien man mocht uitspelen. RKC-trainer Ger Blok vond die Volgens Vonk viel het vorig sei zoen best mee met de hardheid in de vaderlandse competitie en kun nen de incidenten rond Diliberto en Hesp niet als maatstaf dienen voor de hardheid. "Het is in Zeist echter net als met de snelheidsli miet: drie weken houdt iedereen zich aan de 120 kilometer, daarna rijdt iedereen weer vrolijk 140. Er wordt nu veel te snel geel getrok ken, maar over drie weken is het al lemaal weer over. Tussen a en c zit ook nog een b. maar dat weten ze kennelijk in Zeist niet". Veel minder spraakmakend was de stijging van het aantal toeschou wers in het eerste competitie week einde. De negen wedstrijden in de eredivisie trokken in totaal 94.500 bezoekers, bijna de helft daarvan (45.500) zat in de Kuip bij Feye- noord-PSV. Dat komt voor de res terende acht ontmoetingen neer op een gemiddelde van net boven de zesduizend. Vorig seizoen bezoch ten 81.000 toeschouwers de negen Han Berger wil Linford naar Utrecht halen UTRECHT (ANP) - FC Utrecht werd gisteren niet gecoacht door Han Berger maar door hulp-trainer Willem van Hanegem. De Utrecht se hoofdtrainer was namelijk in Engeland op zoek naar een vervan ger voor John van Loen, die een week geleden voor een miljoen gul den aan Roda JC was verkocht. Sa men met de voorzitter van FC ■Utrecht, Theo Aalbers, zat hij zater dag langs de kant bij de derde divi siewedstrijd Hartlepools United te gen Reading FC om centrumspits Collin Gordon te beoordelen. "Hij scoorde weliswaar, maar van die ene wedstrijd konden we echt geen overwegend oordeel "Veel meer vertrouwen heb ik John Linford, die ik bij Fortuna Sittard onder mijn hoede heb ge had. Hij wilde eigenlijk niet meer voetballen maar een pub beginnen. Maar toen ik mij bij hem meldde, wilde hij meteen weer voefballen en dan liefst bij FC Utrecht. Overigens heeft Berger aan voor zitter Aalbers voorgesteld van de vijf ton die hij voor aankopen be schikbaar heeft een ton te gebrui ken voor de jeugdopleiding. "Bij ons staat tienduizend gulden op de begroting, een peuleschil vergele ken met bijvoorbeeld FC Twente en VW, die twee ton uittrekken." i rechtsschiet raak tegen Volendarr 2 doelpunten verloor duels in de eredivisie en was PSV - ne voor de acht overige wedstrij- bijna tweeduizend toeschouwers FC Den Bosch de publiekstrekker den lag toen op bijna zevendui- (25.000 tegen 27.000) minder naar met 27.500 bezoekers. Het moyen- zend. In de eerste divisie kwamen de negen wedstrijden. Alleen Feyenoord-PSV publiekstrekker DEN HAAG (ANP) - Het succes bij het Europees kampioenschap heeft zich nog niet vertaald in meer belangstelling voor de nationale- voetbalcompetitie. Als men de top per Feyenoord - PSV buiten be schouwing laat, waren er bij de start van de competitie vijfduizend toeschouwers minder dan bij het begin van het vorige seizoen. In twee wedstrijden werd een speler uit het veld gestuurd. PEC Zwolle moest het in de tweede helft doen zonder spits Van der Waard, maar won desondanks met 2-1 van Veendam. Het standhou den met tien tegen elf speelde RKC tegen Volendam niet klaar (4-2). De in de eredivisie debuterende Waal wij kers raakten na verdediger Gouda ook nog bijna Bogers kwijt. Scheidsrechter Luinge wees al naar de kleedkamer (tweemaal geel is rood), maar bedacht toen, dat hij een andere RKC-speler een gele kaart had gegeven. In totaal vielen 31 gele kaarten. Een uniek feit in de geschiedenis van het betaald voet bal. Het is moeilijk een dergelijk re cord los te zien van de nieuwe (scherpere) richtlijnen, die Zeist heeft Uitgevaardigd. Van de acht clubs, die zaterdag aantraden, was PEC Zwolle de eni ge winnende ploeg. In de uitwed strijd tegen Veendam scoorde Leusink met tien tegen elf de be slissende treffer. VVV - Roda JC eindigde in 2-2, Willem II - Sparta eveneens in 2-2 en MVV - Haarlem in 1-1. Zondag vielen er meer be slissingen. Volendam was in de slotfase beduidend beter dan het met tien man spelende RKC (4-2) en het gehavende FC Utrecht be gon de competitie verrassend sterk met een 3-2 zege op FC Groningen. Den Bosch - Twente werd gelijk: 1- Eerste divisie DS'79 heeft een weinig verhef fende rentree gemaakt in de eerste divisie. De degradant van het vori ge seizoen verloor met ruime cij fers (6-3) van Eindhoven. Het was tevens de wedstrijd met de meeste doelpunten. In totaal werd op het eerste speelweekeinde van de eer ste divisie 28 keer gescoord. De scheidsrechters deelden 24 gele kaarten uit. De acht wedstrijden werden be zocht door 24.800 toeschouwers. Bij SW, gedurende de zomerpe riode ternauwernood van een fail lissement gered, kwamen 3000 be zoekers. De aanzienlijk versterkte formatie van technisch manager Wim Jansen won van Wageningen, 2-1. De tweede nieuweling, AZ, deed het aanzienlijk beter dan DS. De ploeg van trainer Eijkenbroek won op eigen veld van Emmen, 3-1. De derde debutant, FC Den Haag, had een vrij weekeinde. Het eerste doelpunt van het nieu we seizoen werd zaterdagavond ge maakt door De jonge. De aanvaller van Heerenveen scoorde al na 4 mi nuten tegen De Graafschap. De for matie uit het noorden won uitein delijk met 3-1. In de wedstrijd van de andere betaalde club uit Fries land, Cambuur, vielen geen doel punten. Scheidsrechter Van de En- de trok wel zes keer de gele kaart. RBC en Excelsior boekten nipte overwinningen op respectievelijk Go Ahead Eagles en Vitesse. Doel puntenmakers waren Fraser (RBC) en Van Wattum (Excelsior). Op de derde speeldag van de Bel gische competitie werden vier spelers uit het veld gestuurd. Van Heusden (Beerschot), Jans sen (Racing .Genk), Lodders (Be- veren) en Frenay (Cercle Brugge) spotten met de regels en kregen rood. De koplopers maakten geen fout. Anderlecht haalde uit tegen Racing Mechelen (6-3), St. Truiden versloeg met moeite Beerschot (2-1). Bij Anderlecht maakte Van Tiggelen zijn rentree. De Neder landse verdediger, ziek terugge komen van het toernooi om het Europees voetbal kampioen schap, werd voor de wedstrijd door voorzitter VanderStock ge huldigd in verband met.zijn op treden in het door Oranje gewon nen evenement in West-Duits- land. Van Tiggelen hield het tot de 65e mipuut vol. Toen werd tóp vermoeid, vervangen. Anderlecht, dat in de eerste thuiswedstrijd, van het seizoen zeer aanvallend speelde, had de wedstrijd op dat moment al be slist. Ondermeer dankzij een doelpunt van de Nederlander Kooiman. Joop Lankhaar, ex-FC Den Haag, maakte één van de treffers van Racing Mechelen. St. Truiden, dat samen, met Anderlecht de ranglijst aanvoert, had aanmerkelijk meer moeite met Beerschot. St. Truiden nam weliswaar uit een strafschop van Coenen snel een voorsprong, maar zag de formatie van Barry Hughes na de hervatting langszij komen. Ton Blanker, voormalig speler van Ajax en Volendam, maakte het doelpunt voor Beer schot. In de slotfase trok St. Trui den alsnog de winst naar zich toe. Cops maakte de winnende treffer. Piet den Boer maakte in de wedstrijd tegen RWDM voor de eerste keer in dit seizoen deel uit van de basis van KV Mechelen. De aanvaller, die vorig seizoen in Adri van Tiggelen: rentree en huldiging. (archieffoto) de Europa Cup-finale tegen Ajax de winnende treffer maakte, scoorde niet. Voormalig Ajacied John Bosman deed dat evenmin. Het was aan Mark Emmèrs te danken dat de formatie van trai ner De Mos desondanks twee punten aan de ontmoeting over hield. Hij tekende voor beide treffers. Landskampioen Club Brugge rolde Charleroi op, 6-1. M'Buyu (3), DeGrijse en Ceulemans maakten de doelpunten voor de ploeg van Henk Houwaart. Silva- ger van Charleroi schoot in eigen doel. Antwerp had meer moeite met Genk, dan de eindstand (4-0) doet vermoeden. Pas laat in de wedstrijd nam de formatie van Kessler afstand. Goossens (2), Van der Linden en Lehnhoff scoorden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14