PORT Feyenoord zorgt voor spektakel Angstig Ajax laat zich afbluffen door Fortuna Dave Mitchell: 'Ik ga naar de Spelen' Beckenbauer in problemen Samaranch pleit vergeefs voor Coe NOC onderzoekt de 'kwestie-Benninga' Liiider: 'De speelwijze baart me zorgen' Johnny Metgod: 'Toch zijn we nog geen topploeg' MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 HENNEF (SID/ANP) - Door blessures en afzeggingen van ve le routiniers heeft Franz Becken bauer zijn selectie voor het West- duitse elftal voorlopig moeten verjongen. Voor het tweede en laatste trainingskamp voor de start van het kwalificatietoer nooi voor de eindronde van het wereldkampioenschap 1990, op 31 augustus in Helsinki tegen Finland, heeft de bondscoach de beschikking over slechts vijf ba sisspelers van het elftal, dat in Hamburg met 1-2 door Neder land werd uitgeschakeld in het toernooi om het Europese kam pioenschap. met afzeggingen van Borowka en Eckstein, die zaterdag in de competitie geblesseerd raakten. Thon, Mill, Wuttke en Graham- mer kwamen wel naar Hennef, maar uitsluitend voor een medi sche behandeling. De in Italië voetballende internationals wa ren andermaal afwezig. Matt- haus, Brehme, Vóller en Ber- thold kregen van hun werkge vers geen toestemming, omdat in Italië de eerste bekerronde op het programma stond. Aanvoer der Allofs ontbreekt door een knie-operatie. Libero Herget is nog altijd niet hersteld van de blessure die hij opliep in de wed strijd tegen Nederland. PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LONDEN (Rtr) - IOC-president Juan Antonio Samaranch heeft de Britse atletiek-officials in een brief gevraagd hun beslissing te herzien en Sebastia Coe alsnog aan te wijzen voor de Olympi sche Spelen van Seoul. Samaranch vertelde dat in een vraaggesprek met het Britse dag blad The Guardian. "Sebastian Coe is een groot Olympisch kam pioen," aldus ^amaranch. "Hij heeft tweemaal de 1500 meter ge wonnen en zich op vele andere manieren verdienstelijk ge maakt voor de Olympische be weging. Ik weet dat vele mensen in Engeland en ook in andere landen hem graag in Seoul zou den zien lopen. Daarom heb ik besloten een brief te schrijven om te vragen of de zaak niet op nieuw bezien kan worden". De stap van Samaranch is uniek in de geschiedenis van de Olympi sche beweging. Het is nog niet eerder voorgekomen, dat een voorzitter van het IOC zich recht streeks inlaat met de keuze van een individuele atleet. De beslissing van het bestuur van de Britse atletiekbond om Coe, die meer Olympische me dailles heeft gewonnen en meer wereldrecords heeft gebroken dan welke Britse atleet ook, thujs te laten, heeft in Engeland geleid tot nogal wat kritiek op de selectie-procedure. Het bestuur legde de aanbeveling van de se lectie-commissie om Coe een startbewijs te geven op de 800 meter naast zich neer en koos voor Peter Elliot. De 31-jarige Coe verspeelde zijn kans om de titel op de 1500 meter te verdedigen door een dramatisch zwak optreden bij de Britse selectie-wedstrijden. Het pleidooi van Samaranch had overigens niet het gewenste effect. De Britse atletiekbond bleef bij het eerder ingenomen standpunt. Zegsman Tony Ward meldde droog: "De selectiepro cedure is voltooid en wij zijn daar heel tevreden mee" Hij be stempelde de poging tot in menging van Samaranch als "quite extraordinary" en vestig de de aandacht erop dat de Britse Olympische Associatie, als eerst betrokkene, zich verre heeft ge houden van de hele Coe-affaire. LUTON (GPD) - Op verzoek van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond zal het Nederlands Olympisch Comité gaan uitzoe ken of Mare Benninga op de zo genaamde zwarte lijst voorkomt van sporters, die ooit in Zuidafri- ka zijn geweest. Daartoe zal het NOC op verzoek van de hockey- international zelf het SANROC (het Zuidafrikaanse Niet-Raciale Olympisch Comité) benaderen. Ofschoon het SANROC en het Komitee Zuidelijk Afrika al eer der bekend maakten, dat de naam van de Bloemendaal-spe- ler op dat register staat, wil het NOC dat officieel bevestigd heb ben. Afhankelijk van de uit komst zal er deze week tussen het NOC en de KNHB overleg zijn welke actie er ondernomen dient te worden. Op voorhand ligt er al een brief klaar, opge steld door Nico Spits, de mana ger van de nationale ploeg, waar in Benninga zich uitspreekt te gen de apartheid in Zuidafrika. Benninga, die als 23-jarige met een Maccabi-hockeyteam een toernee maakte door dat land, kan daarmee voorkomen dat er problemen onstaan rondom zijn uitzending naar de Olympische Spelen. SITTARD (GPD) - Al na de eerste competitiedag staat Ajax op achterstand in de race met PSV en Feyenoord om het kampioenschap van Nederland. Niet eens zozeer het punten verlies - 2-1 nederlaag bij Fortuna Sittard - zal trainer Kurt Linder zorgen baren, maar veel meer de wijze waarop het een en ander tot^tand kwam. Zonder durf en vooral zonder over tuiging liet de pretentieuze forma- tie zich afbluffen in De Baandert. Lef en brutaliteit, niet eens zo lang geleden nog de basis van menig Amsterdams succes, ontbraken volledig. Ajax kroop van meet af aan angstig in zijn schulp en deed dat dermate onbeholpen dat twee Fortuna-spitsen zich tussen vier en vaak vijf Amsterdamse verdedi gers regelmatig uitstekende sco ringskansen verschaften. „Het deel van het elftal waarvan ik dacht dat het wel goed zat, werd mijn grootste teleurstelling", vond Linder dan ook van zijn laatste lijn. De Duitse trainer heeft echter aan merkelijk meer sleutelwerk te ver richten de komende dagen. Ajax rammelde over de gehele linie. In ternational John van 't Schip werd door Louk Frijns volledig uit de wedstrijd gespeeld. Wim Jonk bleek een niet bijster gelukkig ge kozen alternatief voor de gebles seerde Aron Winter. „Alleen de twee Zweden hebben in mijn ogen voldaan", vond Linder. Kritiek Stefan Pettersson bekroonde zijn competitiedebuut met een tref fer, nadat Hans Werdekker de For- tuna-verdediging aan de kant had geduwd. „Zo'n doelpunt doet na tuurlijk altijd goed. Wat dat betreft ben ik tevreden over de start. Meer problemen heb ik met de wijze waarop gespeeld is. Van 't Schip en ik kunnen het best rooien in de aanval, als de middenlinie maar voldoende aansluit. Dat gebeurde niet. Dat deel van het elftal heeft te veel stil gestaan". Daar ook werden de persoonlijke duels gewonnen door de thuis ploeg. Roger Reijners zag Wim Jonk amper staan, terwijl Nico Ja- link en Marcel Liesdek regelmatig als winnaar uit de strijd met Arnold Scholten en Arnold Mühren kwa men. Fortuna Sittard was gebrand op een goede ouverture. Niet alleen de uitdaging-Ajax was daar debet aan. Reeds weken smeulde het vuurtje tussen trainer Hans van Doorneveld en zijn bestuur. De Fortuna-leiding liet geen gelegen heid voorbijgaan om de speelwijze, die Van Doorneveld verleden sei zoen hanteerde, aan de kaak te stel len en de werkwijze van Han Ber ger, verleden jaar interim-trainer in Sittard, de hemel in te prijzen. Dat feit en het vertrek van Wim Koevermans naar Groningen, schoten Van Doorneveld in het verkeerde keelgat. Hij bekritiseer de openlijk de houding van het be stuur en mobiliseerde zijn man schappen om tegen Ajax zijn spor tieve revanche te halen. Nadat Reijners de score had geopend en Pettersson Ajax terug in de race bracht, voltrok John Clayton enke le minuten voor tijd het vonnis over de Amsterdammers. Vervol gens ging Van Doorneveld op de schouders van zijn spelers. „Ik ben blij met deze groep", was de niet moeilijk te voorspellen re actie van Van Doorneveld. „We hebben keihard, zo hard als nooit tevoren, naar deze competitiestart toegewerkt. Het bestuur heeft in die voorbereidingsperiode niet vol ledig achter mijn werk gestaan. De spelers hebben tegen Ajax, dat be stuur antwoord op alle vragen ge geven". En Ajax werd de dupe. „Ik had mijn spelers van de week, na de successen in het Olympiakos-toer- nooi, al gewaarschuwd voor Fortu na. De absolute wil om te winnen ontbrak echter. Elk duel werd ver loren. En als de wil er niet is, maakt het niet uit of je met een, twee of drie spitsen speelt. En wat lef en brutaliteit betreft; ik heb niet de beschikking over de spelers waar over Ajax de afgelopen jaren be schikte. Er wordt gewerkt aan een nieuwe ploeg. Met een voorzichtige instelling, waarin wordt uitgegaan van een sterke verdediging", aldus Linder. En op het moment dat er op de bank gedacht werd dat een 1-1-ge lijkspel het minst was, dat uit Sit tard mee naar huis kon worden ge nomen, faalde de defensie. „Ik dacht dat dat gedeelte van mijn elf tal niet meer in gevaar zou komen. De ploeg speelde weliswaar mat en knokte niet, maar verdedigend hadden we, gaandeweg de tweede helft, de zaak aardig onder contro le. Met Roy en Witschge wilde ik meer aanvallende frisheid in het elftal brengen om zodoende mis schien nog de volle winst te halen. Op dat moment zorgde de defensie voor mijn grootste teleurstelling". „Het resultaat is niet eens zo be langrijk", vond Linder. „Maar de wijze waarop gespeeld werd, baart me zorgen. De juiste mentaliteit ontbrak. Ook die moet Ajax kenne lijk nog kweken", resumeerde Lin der. „Vandaag de dag win je geen wedstrijd meer met alleen maar mooi voetbal". En zelfs daartoe bleek Ajax gisteren niet in staat. er Reijners belet Ajacied Wim Jonk op onreglementaire wijze de doorgang. Het leverde de speler i n gele kaart op. Dopingcontrole in Spaans voetbal MADRID (ANP) - Met ingang van de tweede helft van de competitie zal in het Spaanse voetbal weke lijks worden gecontroleerd op het gebruik van dope. De voetbalbond heeft deze beslissing vrijdag geno men. Het betreft hier geen pri meur. In het verleden zijn vaker controles uitgevoerd. De resulta ten daarvan zijn echter nooit open baar gemaakt. De Spaanse voetbalbond is niet in staat al bij start van de competi tie, op 4 september, met de contro les te beginnen. De details moeten nog worden uitgewerkt. Wel is reeds bekend hoe spelers die posi tief worden bevonden zullen wor den gestraft. Bij de eerste keer volgt een schorsing van twee maanden, bij de tweede keer een straf van een jaar en bij het derde vergrijp wordt de voetballer voor het leven geschorst. Nielsen niet mee naar Barcelona EINDHOVEN (ANP) - Ivan Niel sen gaat niet met PSV mee naar Barcelona. De Deense verdediger van de landskampioen liep op de eerste wedstrijddag van de eredivi siecompetitie tegen Feyenoord een dijbeenblessure (een scheurtje in de hamstrings) op. Nielsen werd in Rotterdam vervangen door Koot. De blessure (jukbeen) van Stan Valckx is niet ernstig. Valckx reist maandag met de selectie mee naar Barcelona, waar morgen en woens dag een toernooi wordt gespeeld. PSV opent tegen Steaua Bukarest. ROTTERDAM (GPD) - In het gemoed van Feyenoord- trainer Rob Jacobs lever den de gevoelens van te leurstelling en tevreden heid gistermiddag na de enerverende competitie-ou verture tegen PSV een hevi ge strijd. Het ene moment riep de ronde Rotterdam mer uit dat het spijtig was dat zijn ploeg in de laatste seconden een 2-1 voor sprong had laten glippen, terwijl Martin van Geel vijf minuten daarvoor de kans op 3-1 had verspeeld, en een paar seconden later zei hij dat hij tevreden was en van- tevoren zo voor een gelijk spel had getekend. De gevoelens van teleurstelling moeten het later op de avond bij Ja cobs hebben gewonnen, want als gast van Studio Sport zag hij in de samenvatting, dat het doelpunt dat Marcel Brands een kwartier na rust scoorde, ten onrechte wegens bui tenspel was afgekeurd. Dat wil niet zeggen dat lands kampioen PSV qua krachtsver houding geen recht had op het ge lijke spel en in de met 45.511 toe schouwers gevulde Kuip te veel kreeg. De Eindhovenaren drongen in het laatste kwartier zo aan dat de gelijkmaker bijna niet kon uitblij ven. „Als de wedstrijd tien minu ten langer had geduurd, hadden we nog gewonnen ook", pochte PSV's manager Kees Ploegsma. Daar viel weinig tegen in te brengen, want enkele Feyenoorders waren in de slotfase de uitputting nabij. Achteruit Om pinnige vragen van perszijde te voorkomen, begon Rob Jacobs na afloop meteen maar uit te leg gen, waarom hij David Mitchell op de valreep door Toni Roth („een tijdwissel") had vervangen. Het zou te ver gaan om de gelijkmaker van PSV toe te schrijven aan die wissel. Men kap zich wél afvragen of de concentratie en de organisa tie in de Feyenoord-defensie met die wissel gediend waren. Het toe val wilde dat Feyenoord na de ver re uittrap van Hans van Breukelen twee keer (door Valckx en Kieft) in de lucht werd geklopt, waarna uit blinker Vanenburg de gelegenheid Joop Hiele werpt zich i in de eredivisietopper. kreeg om met enig goochelwerk voor 2-2 te zorgen. „Een echte topploeg zou de winst nooit uit handen hebben ge geven", erkende aanvoerder John ny Metgod. Daarmee sloeg hij de spijker precies op de kop. Feye noord heeft gistermiddag voor spektakel gezorgd en zijn aanhang de illusie gegeven dat het dit sei zoen een rol van betekenis kan spe len, maar in de slotfase kjvam toch duidelijk aan het licht dat er aan de ploeg nog heel wat gesleuteld moet worden. Enkele spelers kwamen conditie te kort en bovendien man keerde er nogal wat aan de organi satie. Te veel Feyenoorders liepen in het laatste kwartier achteruit in plaats van hun tegenstanders al op het middenveld te storen. Het onooglijke veld heeft geluk kig geen invloed gehad op de kwa liteit van de wedstrijd. Alleen Hans van Breukelen had weer wat i te met de polletjes, want toen hij n 21 minuten ver zijn doel uit moes rennen om een iets te harde diepte pass van Wijnstekers op Mitchel onschadelijk te maken, schopte hij de bal tegen de vijf meter van hem <oeten van Wim Kieft. Marcel Brands (midden) ziet zijn doelman redding brengen verwijderde Berry van Aerle op. Van diens been sprong de bal naar de achter Van Breukelen staande Dave Mitchell, die maar hoefde te blazen om Feyenoord op 2-0 te zet ten. Twee minuten daarvoor had de Australiër de Kuip voor de eerste keer in vuur en vlam gezet. Na een intelligent dieptepassje van Martin van Geel vloog Mitchell oj5 topsnel heid langs de uitgelopen Van Breu kelen en heel beheerst schoof hij de bal door het doelvlak. Karig Feyenoord-PSV groeide uit tot een strijd op leven en dood toen Gillhaus zeven minuten na rust profitieerde van een moment van onoplettendheid in de Feyenoord- defensie. Sjaak Troost gaf zijn di recte tegenstander veel te veel vrij heid toen Ronald Koeman op het middenveld bliksemsnel een vrije trap nam. Ook Hiele onderschatte het gevaar, want hij dekte de korte hoek niet scherp genoeg af. Het was het enige foutje van de Feyenoord-doelman. In het laatste half uur groeide hij uit tot Feye- noords uitblinker door keiharde schoten van Kieft, Valckx en Va nenburg te keren. Mede dankzij de steun van Metgod, die veel kop duels won en langs de grond intelli gent ingreep, kon Hiele lang stand houden, maar in blessuretijd moest hij zich toch gewonnen geven voor de inventiviteit van Gerald Vanen burg. Ondanks de late treffer was Guus Hiddink niet eens zo erg te vreden met het gelijke spel: „We zijn te karig beloond. Maar dat moeten we ons zelf verwijten. We zijn op een knullige wijze met 2-0 achter gekomen en we hebben ons overwicht in te weinig doelpunten uitgedrukt. Feyenoord is me niet meegevallen. Ook toen het met 2-0 voorstond heeft het te angstig ge speeld en is het op een vijfmans-zo- ne-verdediging blijven leunen. Om de Feyenoord-muur te slopen heb ik de frisse Linskens in de laatste tien minuten ingebracht voor Ler- by". Die wissel werd hem door de Deen niet in dank afgenomen. Zelfs na de gelukkige afloop voor PSV liep Lerby nog op zyn coach te kankeren. ROTTERDAM (GPD) - Dave Mit chell heeft gisteren in een bijna vol le Kuip duidelijk gemaakt dat hij voorlopig geen concurrentie duldt van Peter Houtman, die door Hans Kraay aan de vooravond van het nieuwe seizoen werd aangetrok ken en die eveneens kandidaat is voor de spitspositie. Na de ouver ture tegen PSV, waarin de Austra liër tweemaal scoorde en tot 'man van de wedstrijd' werd uitgeroe pen, moet menigeen zich afvragen wat Houtman bij Feyenoord te zoe ken heeft. Peter Houtman heeft in Portugal meer dan een jaar op de bank mo gen toekijken en zal er weinig voor voelen in Rotterdam hetzelfde te doen. „Toch", nam Mitchell het na afloop zowaar op voor Houtman, met wie hij het uitstekend kan vin den, „is het een goede zaak dat Feyenoord hem heeft gehaald. Als je prijzen wil pakken, moet je een brede selectie hebben. We hebben nu tenminste gelijkwaardige spe lers op de bank zitten. Vorig sei zoen was dat heel anders, hadden we te maken met invallers die niet aan het niveau van de eredivise konden tippen. Bang voor concur rentie? Er is gesuggereerd' dat ik zou moeten verdwijnen, omdat Houtman is gekocht. Onzin, ik ga niet meer weg uit de Kuip. Ik word hoogstens scherper en gevaarlijker door de gedachte dat er iemand op mijn plaats aast. Van gezonde con currentie wordt het elftal alleen maar beter". Met zijn eerste treffer tegen PSV zette Mitchell, die tijdens het Rot terdam-toernooi met twee schitte rende doelpunten ook al de aan dacht op zich had gevestigd, de Kuip na negentien minuten op stelten. „Ik ging alleen op Van Breukelen af en wist, toen ik een maal op snelheid lag, dat ook hij me niet meer zou kunnen afstop pen. Bij die tweede goal had ik ge woon mazzel, dat Van Breukelen de bal tegen zyn eigen speler op schoot". Later dacht de Feyenoord-spits, die twee minuten voor het einde een daverend applaus in ontvangst mocht nemen toen hij ten faveure van Toni Roth naar de kant werd gehaald, nog aan de basis van de derde Rotterdamse treffer te staan. Martin van Geel faalde evenwel oog in oog met Hans van Breuke len. Tot grote spijt van trainer Rob Jacobs, die deze week nog een po ging wil doen de reis uit zijn hoofd te praten, vertrekt Dave Mitchell over veertien dagen naar de Olym pische spelen in Seoul. Afhanke lijk van de resultaten in de voor ronde blijft hij twee of drie weken weg. Mitchell: „Mijn besluit staat vast. Ik ben geselecteerd voor het olympisch elftal dat tegelijkertijd het nationale elftal van Australië vormt. De Australische voetbal bond heeft mij destijds vrijgegeven aan Europese clubs op voorwaarde dat ik te allen tijde beschikbaar ben voor interlands. Voor mij bete kent Seoul een hoogtepunt in mijn carrière en dat wil ik niet missen. Bij Feyenoord is men bovendien al lang op de hoogte van het feit dat ik naar de Spelen ga. Het is dus geen verrassing vopr ze". Peter Houtman maakt daardoor waarschijnlijk sneller dan ver wacht zijn rentree in de basis bij Feyenoord. Al wacht de 31-jarige spits nog altijd op de vrijgave van zijn Portugese werkgever Sporting Lissabon. „Ik begrijp niet waarom de mensen daar zo moeilijk doen. Ik ben in het bezit van een brief waarin duidelijk staat dat ik trans fervrij ben. Die brief is nota bene door de president, meneer Goncal- ves, geschreven". Gerald Vanenburg, de smaakma ker bij de Eindhovenaren, zei na af loop verheugd te zijn met het 'nieu we gezicht' van Feyenoord. „Tij dens de aanloop naar de nieuwe competitie merkte ik al dat ze in Rotterdam goed bezig waren. Om dat wij tegen AC Milan goed speel den, moest dit wel een topwed strijd worden. Feyenoord is er in vergelijking met het voorgaande seizoen duidelijk op vooruitge gaan. Er zit veel meer voetbal in de ploeg. Dat komt de competitie al leen maar ten goede".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13