SB beveiligd warmond 'Ongelukken- kmispiuit Grond Aloysius vervuild 'Wij bieden de kinderen puur entertainment' SPORTBIJLAGE '88 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 REGIO LEIDEN Visser ontkomt via sprong in water aan auto ZOETERWOUDE Een Zoeter- woudse visser is gisterochtend via een sprong in de Zuidbuurtsevaart ontkomen aan een uit de koers ge raakte auto. De auto, bestuurd door een 21-jarige man uit Zoeter- meer, ramde om half zes een lan taarnpaal en kwam uiteindelijk te gen een boerenhek tot stilstand. Anders dan de visser hield de autobestuurder het droog. Blaasproef en bloedproef wezen uit dat hij te veel had gedronken. Bij de vroege aanrijding vielen geen gewonden. Auto vliegt de bocht uit OEGSTGEEST - Een auto met vier inzittenden vloog in de nacht van zaterdag op zondag uit een slappe bocht van de Oegstgeester Vinke- weg. Half in de sloot en half in het weiland kwam het vehikel tot stil stand. Blazen en prikken wees uit dat de bestuurder, een jongeman uit Nieuwegein, te veel had ge dronken. Volgens de politie reed hij bovendien te hard. Bij een snelheidscontrole op de Rhijngeesterstraatweg heeft de po litie zaterdagmiddag tussen twee en drie uur 20 processen-verbaal uitgedeeld. De snelheden van deze twintig varieerden van 62 tot 80 ki lometer per uur. In totaal passeer den 358 mensen de controle in de bebouwde kom. Schietpartij met luchtbuks OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft zaterdag een luchtbuks vernietigd waar even te voren mee werd geschoten in de Morsebelpolder. Waar de twee schutters, 15-jarige Oegstgeestena- ren, op richtten is onbekend. Het feit dat ze schoten was voor langs rijdende agenten al voldoende om in te grijpen. De jongens zijn op het bureau 'flink onderhouden' maar bleven buiten de cel. De inbeslag name van het wapen vormde reeds een zware straf. WASSENAAR - Het ongelukkenkruispunt in de Wassenaarse duinen, bij hotel Duinoord, wordt in oktober of november veili ger gemaakt. Gemeente en provincie zijn het eens geworden over een gelijkvloerse oplossing die 350.000 gulden kost. WASSENAAR - Op het stukje Wassenaar tussen de Deijler- weg en Seringenlaan komen tien zeer luxe en zeer witte wo ningen met prijzen rond de half miljoen. Volgens brochures gaat het om herenhuizen met vooroorlogse matenmaar voor zien van modern comfort. De living is groot genoeg voor 'royaal meubilair' en de keuken is voorzien van moderne snufjes als een uitrijdbare ovenwagen. De open trap is van blank essen- hout en de hoofd-slaapkamer op de eerste etage heeft een eigen badkamer met ligbad, aparte douche, dubbele wastafel, bidet en toilet. Dakterras en studeer kamer grenzen aan het dakter ras en op de tweede etage is een derde toilet in de tweede badka mer. Ook is hier slaap- en hob byruimte. De voorkant van de huizen komt te liggen aan de verlengde Seringenlaan, die bijna tot aan de Deijlerweg 4wordt doorge trokken. Het uitzicht op het parkje zou gewaarborgd zijn. De meeste garages zijn via de Tulpweg te bereiken, andere hebben inritten aan de kant van de Deijerweg. (eigen tekening) Gemeente Zoeterwoude moet 60 ton afgraven ZOETERWOUDE - De grond onder het Aloysiuscomplex aan de Zoeterwoudse Schen- kelweg blijkt te zijn verontrei nigd met stookolie. De ge meente Zoeterwoude moet on geveer 60 ton grond afgraven en reinigen. Ze is daartoe contractueel ver plicht. Met aannemer Heembouw, die op de grond van de voormalige school een aantal vrije sectorwo- ningen zal neerzetten, is afgespro ken dat de grond schoon opgele verd zou worden. Toen de gemeen te vervolgens op drie verschillende plaatsen aan de Schenkelweg ging meten, trof men de verontreiniging op één van de drie plaatsen aan. Voorlopig is er al een bedrag van 13.000 gulden uitgetrokken voor het verwijderen en schoonmaken van de vervuilde grond. De verontreiniging blijkt te zijn veroorzaakt door een verwarming stank. De preciese oorzaak is nog niet bekend, óf de tank heeft ge lekt, óf er is gemorst bij het vol pompen. Of de hoeveelheid af te graven grond precies 60 ton zal bedragen, staat nog niet helemaal vast. Dat kan pas tijdens het ontgraven wor den bepaald. Volgens gemeentelijk woord voerder Veen valt de mate van ver- onteiniging nog wel mee. Burge meester en wethouders stellen de raadscommissies financiën, open bare werken en volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en welzijn voor om het benodigde bedrag op tafel te leggen. De leden van deze commissies komen morgenavond voor een uitgebreide gezamenlijke vergadering bijeen in het gemeen tehuis. Geen zin in nat pak: auto stelen LEIDERDORP - We wilden een avondje gaan stappen, maar hadden geen zin om ons nat te laten regenen". Om die simpele reden hebben twee 18- jarigen uit Hoogmade en Den Haag zaterdagavond laat een personenauto gestolen bij het Leiderdorpse St. Elisabethzie- kenhuis. Kort na de diefstal werd aan gifte gedaan en de Oegstgeester politie kon de heren anderhalf uur later in de kraag vatten. Voor dat geld wordt de autoweg naar de Wassenaarse Slag voorzien van een middenberm en krijgt het kruisende fietspad een kaarsrechte aansluiting, met afremmende paal tjes. In de huidige opzet komt het fietspad Scheveningen-Katwijk schuin uit op de weg. Veel fietsers, die nog vaart hebben van de afda lingen, zien de kruising en haar stopstreep te laat en het aantal bot singen is groot. In de periode tus sen 1981 en 1983 ging het om der tien letselongevallen tussen fiets en auto c.q. bus. In juni kwam de kruising extra in het nieuws door dat binnen drie weken vier tame lijk ernstige ongelukken gebeur den. Het was voor de gemeente Was senaar een extra reden om aan te dringen op maatregelen voor het einde van het jaar. Ieder ongeluk is er een te veel, heette het onverbid delijk. In het verleden hebben ge meente en provincie meerdere ge lijkvloerse en niet-gelijkvloerse mogelijkheden bekeken. De onge lijkvloerse mogelijkheden waren het veiligst en kregen de steun van B en W. Een houten brug zou niet veel meer hoeven te kosten dan de gelijkvloerse variant, maar de be zwaren waren groot. De natuur zou flink worden aangetast en het du inlandschap verstoord. Raad Voor de uitverkoren oplossing hoeft maar weinig natuur te wor den opgeofferd en de verkeerstech nisch zou zij adequaat zijn. De helft van de benodigde gelden komt di rect uit de provinciale kas, van de andere helft neemt deze overheid 75 procent voor haar rekening - na het berekenen van de uiteindelijke kosten. De gemeente Wassenaar Leden Werkgroep Jeugdvakantiewerk over Warmond als recreatiegemeente "Warmond recreatiegemeente", staat er op de borden langs de toegangswegen tot het dorp waarin velen "de parel van Zuid- Holland" zien. Maar kan Warmond die zelfgekozen subtitel waarmaken of ligt er een identiteitscrisis op de loer? Sinds het recreatie-eiland Kudenhoorn 'af' is, is er onmiskenbaar sprake van nieuwe impulsen. Het verhaal dat Warmond zo fraai aan de Kagerplassen is gelegen maar dat zelfs de eigen ingezetenen, vooral als ze bootloos zijn, daar nauwelijks iets van merken, is achterhaald. OoK wederopstanding van de plaatselijke WV heeft bijgedragen aan de wending ten goede. Maar is dat voldoende? Verschillende Warmonders met recht van spreken beantwoorden deze en andere vragen in een korte serie artikelen. Vandaag aandacht voor de recreatie voor kinderen. Sinds vorig jaar draagt de plaatselijke Werkgroep Jeugdvakantiewerk zorg voor zeven dagen pure pret voor kinderen met basisschoolleeftijden. De werkgroep ressorteert onder de Warmondse Jeugdraad. De gemeente Warmond is zeer in zijn sas met de kindervakantieweek. De eerste "vrijwilligersprijs" was dan ook voor de werkgroep. Vorig jaar werd er in laatste vakantieweek gebivakkeerd op Koudenhoorn, dit jaar wemelde het van de nepchineesjes op het eiland. G. Fase en Pia van der Vooren-De Romijn voeren op het winderige eiland het woord. recreatiegemeente WARMOND - De krachtige wind gooit de laatste middag toch nog roet in het eten van de warme kindervakantie week. De brandweer heeft het kampvuur verboden. Fa se en Van der Vooren-De Ro mijn tonen begrip voor het wijze besluit van de brand weer. In een lange optocht trekken de kinderen voorbij. Ze zijn aan het opruimen en ook dat gaat spelenderwijs. door Wim Koevoet Er moeten negentien tenten van het terrein van de kinder boerderij worden verwijderd. Vanuit de blokhut van de scou ting worden ondertussen de voorbereidingen getroffen voor de afsluitende barbecue. "Het zijn maar ordinaire fricandellen en kroketten, hoor", zegt Pia van der Vooren. De werkgroep speelt hiermee op 'safe', geeft ze toe, want alle kinderen lusten voor noemde snacks. Bovendien is het budget beperkt. Het kindervakantiewerk, ver telt Fase, in het dagelijks leven werkzaam op de Leerhoeve-ba- sisschool (rk), was vroeger in handen van Kommunikatie War mond. Die vereniging organi seerde elk jaar zo'n acht a negen activiteiten op verschillende lo- katies, twee keer per week, meestal op de dinsdag- of don- dermiddag. Fase: "Er kwamen maar twintig kinderen per keer. De Jeugdraad wilde een andere opzet en alles concentreren in de laatste vakantieweek van de kin deren. Kommunikatie Warmond zag de nieuwe opzet niet zitten en wilde actief blijven voor kin deren die de hele vakantie thuis bleven. Bij Kommunikatie War mond geloofden ze niet dat wij meer kinderen zouden trekken". In 1987 meldden zich 120 In diaantjes óp het eiland, dit jaar waren er 200 Chineesjes. Pia: "Dat is misschien wel 65 a 70 pro cent van alle Warmondse kinde- heb er niets op tegen als bij voor beeld ook de kinderen uit de sta caravans aan het Oosteinde hier komen. We streven er niet echt naar, maar sluiten het niet uit". Van der Vooren: "Van mij part komen er vijfhonderd. Als er dan ook maar voldoende vrijwilligers zijn". Ouders betalen vijftien gulden per kind per week. Voor het tweede kind hoeft maar een tien tje te worden neergeteld. Fase zelf vindt dat ook bijzonder goedkoop. "De Jeugdraad legt er nog op toe ook". Voor die luttele guldens biedt de werkgroep "en tertainment". Bijbedoelingen van stichtende of educatieve aard zijn er niet. "Wel 's morgens en 's middags drinken. De ou ders moeten alle dagen, op één na, zelf voor het lunchpakket zorgen". Het thema is dit jaar 'Chine zen'. Dat is te merken aan de uit dossing van de kinderen en ou ders en de Chinese letters op de tentzeilen. Het motto is volgens Fase: "Hier hoeft niks". Dat is te merken aan de "gemoedelijke sfeer", zegt hij. "Als de kinderen aan het knut selen zijn en er heeft er één een schaar nodig dan is het niet van: pak zelf maar. Dan zie je hele maal aan de andere kant van de cirkel een kind dat een schaar pakt en dat laat doorgeven. En bij de wc zeggen oudere kinde ren tegen de kleintjes: jij mag wel voor. Ze kennen elkaar ook allemaal door en door". Probleem Vorige week waren er 19 groe- pen van elk zo'n tien kinderen. De werkgroep streeft ernaar één vaste ouder op een groep te zet ten. Dat lukt lang niet altijd. Het vinden van vrijwilligers is veruit het grootste probleem van de werkgroep. Wek zijn er ouders die na hun kind te hebben 'afge geven' nog even blijven hangen en hier en daar de handen uit de mouwen steken. De werkgroep zou de vele meisjes van zestien, zeventien jaar, die hun diensten aanbieden, kunnen inschakelen, maar Fase wil niet verder gaan dan die meisjes tot assistenten te benoemen". Ook zijn er "mensen die hier helemaal niets te zoeken hebben maar dan aanbieden pannekoe ken té bakken. En dan hebben we het over duizend pannekoe ken voor tweehonderd kinde- De werkgroep werkt zo goed koop mogelijk. De benodigde materialen voor de tenten of de knutselsessies worden van Dek ker en Humako betrokken. De kinderboerderij stelt voorts het weiland beschikbaar, de ge meente maait het gras en de vis club helpt bij de vismiddag. "Die was vooral voor de oudere kinde ren bedoeld. Bleek dat de klein tjes ook wilden. Dan heb je dus ineens een tekort van vijftig dob bers". Fase en de zijnen hebben veel geleerd van de kindervakantie week van vorig jaar. "Toen wa ren we dikwijls al na drie uur door het programma heen terwijl we om tien uur beginnen en we er rond half vier een punt achter zetten. Dit jaar hebben we een ruimere keuze geboden. Je ziet nu ook dat die meisjes die ons helpen zelf nog wat spelletjes met de kinderen doen. In een handomdraai dus zonder meteen van die grote toestanden uit te halen. Ook zijn er moeders die spontaan beginnen voor te le- Tips Voor praktische tips kan de werkgroep terecht bij Jan Zeven, een begeleidende organisatie. Daar en in andere gemeenten worden ook ideëen opgedaan voor de spelletjes. Fase zegt dat 'zijn' kindervakantieweek niet uit blinkt in originaliteit. Toch oogde Koudenhoorn vorige week weinig alledaags. Fase denkt dat voortaan Kouden hoorn altijd het decor zal zijn. Thema's zijn er genoeg. "Dieren tuin, circus. Maar voor volgend jaar is het nog helemaal open". Hoewel Fase Koudenhoorn "niet op kinderen afgestemd' vindt, noemt hij het eiland "ide aal" voor de week. "Maar alleen met goed weer. Ik zou verder geen plekken weten waar je in Warmond met zo veel kinderen terecht kan". Een regenbuitje zo af en toe, vindt Fase niet dramatisch. Er is dan nog altijd de grote tent als toevluchtsoord. "Dat vinden die kinderen spannend". En: "Dit jaar kregen we laat toestemming om de tent te plaatsen. In februa ri heb ik toestemming gevraagd. In maart hoorde ik niets, in april heb ik gebeld en in mei hoorde ik: het is okay. Dat was erg verve lend, want voor het bestellen van een dergelijke tent moet je er vroeg bij zijn, de goedkoopste gaan er immers als eerste uit. Nu hadden wij er dan ook een die twee, drie keer zo duur was als nodig. Allemaal laksigheid van de gemeente", oordeelt Fase. moet naar schatting 48.750 gulden betalen. Officieel moet de gemeenteraad zich daar nog over uitspreken, maar de voorlichter W. Issendonck verwacht geen tegenstand. Politici hebben regelmatig en eensgezind om dergelijke maatregelen ge vraagd en zouden niet willen wach ten op toekomstige ontwikkelin gen met fietspadverschuivingen. Ze zitten daarmee op de lijn van het dagelijks bestuur van de pro vincie. Toen een PvdA-statenlid toekomstige tracéverschuivingen aangreep om te pleiten voor een so bere aanpassing bij Duinoord, ant woordden GS dat het geld goed wordt besteed. 'De oplossing is doeltreffend en noodazkelijk uit het oogpunt van verkeersveilig heid', heette het. Bovendien zou een verplaatsing van fietspaden lang op zich kunnen laten wachten en bestaat de kans dat de kruising juist een schakel vormt in de nieu we fietsverbinding. Gondelvaart valt in water WARMOND - De gondelvaart over de Warmondse Leede en 't Joppe, die de Ondernemersvereni ging Warmond afgelopen zaterdag op het programma had staan, is in het water gevallen. Na overleg met de rijkspolitie besloot de organisa tie het evenement af te lasten. Het weersbericht voorspelde onweer, regen en windstoten. Woordvoer der Gerda Langen berg van het or ganiserende comité: "Het was voor ons een uiterst moeilijke beslis sing, maar het zou onverantwoord zijn geweest om het evenement door te laten gaan". In allerijl trachtten de leden van het comité vervolgens om alle be trokkenen tijdig af te bellen. Dat lukte op één deelnemer na: Sassen- heimer Jan Zandvliet. Hij kwam zaterdagavond klokslag half negen met een schitterend opgetuigde boot aanzetten. Wie er ook kwa men, dat waren de Warmondse ou deren. Zij waren door rederij Van Hulst uitgenodigd om de gondel vaart per rondvaartboot gade te slaan. Heel sneu dus allemaal". Ook met Zandvliet had men me delijden. Zoveel dat de organisatie hem later op de avond, tijdens het feest in het Wapen van Warmond, een aanmoedigingsprijs hebben gegeven. Ook heeft Zandvliet toch nog een rondje gevaren..." Het evenement wordt nu ver schoven naar volgend jaar. Vrouw door bromfietser aangereden WASSENAAR - Een 25-jarige in woonster van Delft is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt toen ze werd aangereden door een bromfietser uit Wasse naar. Het ongeluk gebeurde op de ventweg van de Wassenaarse Pape- weg. De Delftse liep daar rond één uur 's nachts met een metgezel in de richting van Wassenaar. Daar reed op dat moment ook een 17-ja- rige bromfietser. De jongen zag de vrouw compleet over het hoofd en reed keihard tégen haar aan. De Delftse kwam ten val en moest ver volgens met een gecompliceerde beenbreuk naar het Haagse Brono- vo-ziekenhuis worden vervoerd. Haar metgezel bleef ongedeerd. De bromfietser bleek onder in vloed van alcohol te verkeren. Warmondse aangereden WARMOND - Een 84-jarige vrouw uit Warmond is zaterdagmorgen aangereden op een zebra-over steekplaats in haar woonplaats. Met onbekende verwondingen is zij overgebracht naar het St. Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp. Volgens de 39-jarige Warmondse die haar aanreed stak de vrouw de Herenweg over, ter hoogte van de Meerrustlaan, op een moment dat ze nog naar rechts keek en de auto niet zag aankomen die richting Sassenheim reed. De bestuurder zou nog getoeterd en geremd heb ben, maar er volgde toch een bot sing. Sportliefhebbers komen dit jaar helemaal aan hun trekken. Na Calgary, 'het E.K., Wimbledon en de Tour volgen in september ook nog eens de Olympische Zomerspelen 1988 in Seoul. Waardoor je bijna zou vergeten dat er ook in de eigen regio volop gesport wordt. Wat gaat er het komende seizoen gebeuren? Wie staat er in, en wie er naast? Waar liggen de kansen? En welke taktiek zal de beslissing brengen? Sportkrant '88 belicht op WOENSDAG 31 AUGUSTUS de visie van de trainers. Want zij zijn degenen die een antwoord kunnen geven op al deze vragen. Sportliefhebbers mogen deze gratis bijlage, boordevol informatie over ook hun club of favoriet, daarom niet missen Verschijning op weekend-formaat, extra handig om te bewaren. Een uitstekende gelegenheid om doelgericht te adverteren. Bel voor informatie: Tel. 071 - 16 14 00

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11