TAD LEIDEN Brandweer controleert voor 1995 alle verhuurde kamers Clubgenoot Minerva schreef boek over Willem Alexander Leiden heeft 2000 eerstejaars opgenomen LEIDSCH DAGBLAD SCHILDER- VAKMANSCHAP SINDS 1902 s ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 Controle in Leiden geldt 20.000 kamers LEIDEN - De Leidse brandweer verwacht rond 1995 alle aan studenten en werkende jongeren ver huurde kamers te hebben gecontroleerd op brandvei ligheid. Inmiddels is meer dan de helft van de naar schatting 1000 kamerver huurders in Leiden door de brandweer aangeschreven. Ruim honderd van deze ka merverhuurders hebben hun panden ondertussen aan de eisen van de brand weer aangepast en ongeveer eenzelfde aantal is bezig met de verbetering van hun panden. In de gemeente Leiden is sinds 1985 de zogenoemde brandveilig heidsverordening van kracht. Op basis van die verordening kan de brandweer van onder meer kamer verhuurders allerlei maatregelen eisen om de brandveiligheid in hun panden te vergroten. Die verorde ning geldt overigens alleen voor 'bestaande' gebouwen. Studenten huizen die nieuw worden gebouwd of worden verbouwd, worden zoals alle andere gebouwen aan de hand van de bouwverordening gecontroleerd op brandveiligheid. Overleden: J. Faas geb. 6 aug. 1905 man. M.J. Bredero geb. 2 mrt. 1907 vrl echtg. van J.J. Driessen. G. van de Bospoort geb. 6 sept. 1917 man. B.L.A. van Noort geb. 3 okt. 1910 man, D. Bol geb. 28 jul. 1905 man. A. van Heusden geb. 17 nov. 1916 man. J.M. de Graaf geb. 31 mei 924 man. W. Nieboer geb. 16 dec. 1898 vrl.. H.G.M. Haas geb. 20 mei 3 vrl. c C.W. Dijkman geb. 22 sept. 1912 vrl. geh. gew. met D. Korpershoek. H.F.A. Kok geb. 21 nov. 32 man. J. Hendrik geb. 18 nov. 1919 man, L. Lugtenburg geb. 8 sept. 1915 man. M. Klinkhamer geb. 15 okt. 1901 vrl.. J.C. Olst- hoorn geb. 30 mrt. 1903 vrl.. P. Kooreman geb. 15 juni 1907 man. J.B. Slingerland geb. 8 okt. 1934 man, E. Maas, Geb. 3 apr. 1900 vrl. echtg. van P.G. van der Geer, J.D. Boom geb. 27 mei 1961 vrl. echtg. van A.C.M. Vianan, J.H. Boot geb. 26 okt. 1930 man. Naar aanleiding van de brand in een monumentaal gebouw aan het Rapenburg, enkele weken geleden, heeft de brandweer de voortgang van deze controle nog eens op een rijtje gezet. Na de brand aan het Ra penburg ontstond enige onrust on der de bewoners van naburige pan den. Sommige van deze huizen worden bewoond door twintig of meer studenten. Die vroegen zich af of ze in geval van een brand in hun huis wel snel genoeg konden wegkomen. Mankeren Plaatsvervangend commandant van de Leidse brandweer F. van Oosten erkent dat er een aantal panden is in Leiden dat niet aan de brandveiligheidseisen voldoet. "De brandveiligheidsverordening is destijds natuurlijk ook niet voor niets ingevoerd", stelt hij. "Er be stond de indruk dat er aan enkele studentenhuizen inderdaad het een en ander mankeerde". Voor de controle van de panden van kamerverhuurbedrijven heeft de brandweer twee mensen vrijge maakt, die bij hun werk worden ondersteund door een administra tieve kracht. "Omdat we natuurlijk niet alle panden tegelijk kunnen controleren, hebben we besloten in eerste instantie die panden te be zoeken waarvan het vermoeden be staat dat ze het minst brandveilig zijn. Bovendien lopen we in eerste aanleg de panden *'an de grootste kamerverhuurbedrijven na". Die controle is nu zo'n twee jaar aan de gang. In die tijd heeft de brandweer 627 van de ongeveer 1000 kamerverhuurbedrijven in Leiden aangeschreven. Van hen hebben 102 kamerverhuurders maatregelen getroffen aan hun panden, 128 zijn nog bezig met de uitvoering van maatregelen en bij 163 kamerverhuurbedrijven zijn maatregelen in voorbereiding. Nog 363 bedrijven moeten worden aan geschreven, terwijl 234 bedrijven te klein zijn voor een onmiddellijke controle of die louter panden heb ben die aan de eisen voldoen. Van Oosten legt uit dat onder ka merverhuurbedrijven verhuurders worden verstaan die ten minste vijf kamers aanbieden. Overigens loopt het aantal aangeboden ka mers per bedrijf flink uiteen. "Er zijn erbij die inderdaad niet meer dan vijf kamers verhuren, terwijl anderen enkele honderden kamers hebben aan te bieden. En dan is er natuurlijk nog de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, die meer dan honderd panden heeft met en kele duizenden kamers", aldus Van Oosten, die schat dat er in Lei den om en nabij de 20.000 kamers worden verhuurd. Zwaartepunt De plaatsvervangend brand weercommandant stelt dat tussen het moment dat de gebreken zijn geconstateerd en het moment dat ze zijn verholpen doorgaans een half tot twee jaar verstrijkt. "Twee jaar lijkt lang. ja. Maar niet verge ten mag worden dat er nogal wat tijd is gemoeid met het maken van een plan en het 'ontruimen' van de kamers. Want ja, bewoonde ka mers kun je niet verbouwen". Dat het naar schatting nog zo'n zeven jaar duurt voordat alle pan den zijn gecontroleerd, verklaart Van Oosten als volgt. "Als een pand eenmaal is verbeterd, wordt het vervolgens elk jaar opnieuw ge controleerd. De twee controleurs zullen dus steeds meer worden be last met het nalopen van verbeter de panden. Vandaar ook dat we het zwaartepunt nu hebben gelegd bij de minst veilige gebouwen en de grootste kamerverhuurders". Bij de verhuurders die minder dan vijf kamers aanbieden kan de brandweer op basis van de brand veiligheidsverordening geen maat regelen eisen. "Toch worden ook deze verhuurders bezocht. En als we gebreken constateren, advise ren we de huurders hoe ze deze kunnen verhelpen". Daarnaast zal de brandweer niet alleen de 'officiële' verhuurders be zoeken. "Ook mensen die kamers 'zwart' verhuren zullen we. wan neer we daar achterkomen, bezoe ken. Die mensen hoeven overigens niet bang te zijn dat ze daardoor moeilijkheden krijgen met de be lastingdienst en dergelijke. Het enige wat wij willen is een betere brandveiligheid. We zullen ons niet inzetten als controleurs van de be lastingdienst". Marcel Verreck overhandigde gistermiddag namens de redactie i 'Alexander, student voor Oranjeaan Martin van Amerongen. i Propria Cures het eerste exemplaar LEIDEN Het boekje 'Alexander, student voor Oranje', is geschreven door een medestudent van de kroonprins. De student is een jaar genoot van Willem Alexander, lid van het studentenkorps Minerva. Er werd de laatste tijd volop ge gist over de identiteit van de au teur. Onder meer werd de naam ge noemd van Martin van Ameron gen, die enkele jaren geleden onder het pseudoniem Ir. H.A. Schuringa gefingeerde brieven aan bekende Nederlanders richtte. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) heeft zelfs officieel moeten ontkennen dat het boekje van de hand van de prins zelf was. Tijdens een gisteren gehouden persconferentie ter gelegenheid van de presentatie van het boekje, werd de naam van de schrijver ove rigens niet bekend gemaakt. Dat zou 'grote sociale gevolgen' voor de auteur tot gevolg hebben. Boven dien is met de schrijver overeen ge komen dat zijn identiteit geheim blijft. In 'Alexander, student voor Oranje' zijn 24 brieven gebundeld die door de kroonprins aan de re dactie van het Amsterdamse stu dentenweekblad Propria Cures zijn gezonden. In de brieven, die werden gepubliceerd onder de titel Rap 116, wordt verslag gedaan van het eerste studiejaar van de prins. De contacten met de Leidse stu dent die in de nabije kringen van de prins verkeert, zijn tot stand ge komen via een van de redacteuren van het studentenweekblad. Mar cel Verreck. Die heeft naar eigen zeggen wel enige aandrang moeten uitoefenen om de medewerking van de student te verkrijgen. "De schrijver van de brieven vond het waardevol en leuk om op deze ma nier over de prins te berichten", al dus Verreck. Stappen De redacteur van het studenten weekblad heeft zich verbaasd over het feit dat de RVD dreigde met ju ridische stappen tegen de uitgever. "Tegen de boulevardbladen wordt niets ondernomen, terwijl wat er in dit boekje staat, waar is. Blijkbaar vindt de RVD het vervelend dat er geknaagd wordt aan het scherm dat door bladen als Story en Privé Groep 124 in geen velden of wegen meer te bekennen LEIDEN - Groep 124 is in geen velden of wegen meer te beken nen. Gezocht, maar niet gevon den. Sinds gisteren zijn ze spoor loos, van de aardbodem verdwe nen. We moeten aannemen dat ze zijn opgegaan in de massa van ruim 2000 El Ciddeelnemers. Een normale gang van zaken tijdens de introductieweek ove rigens. De eerste paar dagen vol gen de eerstejaars nauwgezet de raadgevingen en afspraken die de mentor maakt. Op tijd ver schijnen ze op de verzamelplaats en lopen met de groep de activi teiten af. De stad is dan nog te vreemd en voor sommigen 'te eng' om op eigen houtje dingen te ondernemen. door Meindert van der Kaaij De laatste twee dagen komt daar verandering in. Ze leren mensen van andere groepen kennen en trekken daarmee op. Ze vinden hun eigen weg, hebben in de gate welke vereniging het beste bij hen past en brengen het liefts daar de tijd door die ze die week nog resteert. Ook worden ze doodmoe van het voortdurend voortsukkelen in een groepje. Dat beperkt de bewegingsvrijheid en betekent veek wachten op elkaar. Een goede mentor heeft dus op de slotdag geen mens meer over. Pas dan heeft iedereen zijn plaatsje gevonden en houdt de taak van de mentor op. Die hoeft dan alleen nog maar een goed voorstel te doen voor het avondeten. Wordt de voorgaande dagen de maaltijden in mensa's op verenigingen genuttigd, de laatste dag moet een feestelijk tintje hebben. Alle restaurants in Leiden waren gisteravond dan ook redelijk afgeladen. Tijdens het ochtendprogramma bleek dat de gemiddelde groepsgrootte danig was geslonken. Veelal met drieën of vieren werden de kraampjes Eerstejaars op de uitgebreide infomarkt. afgelopen die op het Rapenburg waren opgesteld. Voor de laatste keer deze week werden ze op deze infomarkt volgepropt met folders en andersoortig reclamemateriaal. Dit keer waren naast verenigingen en instellingen ook bedrijven van de partij. Het betrof ondernemingen voor wie studenten een interessante doelgroep is. Zo boden banken passanten linnen tasjes aan, deelden dagbladen kranten uit, boekwinkels stalden hun waren uit op de kraam en uitzendbureaus boden tijdelijk werk aan. Ook waren jongerenafdelingen van politieke partijen van de partij en spraken eerstejaars aan of ze al lid waren of misschien nu wilden worden. "Het is belangrijk voor je ontwikkeling om naast studie. nog een oubollig dixielandbandje op. De jongens speelden op zich wel aardig en hadden niet misstaan op een reünie van El Cidgangers uit 1950, als die had bestaan. Voor 20-jarigen anno 1988 is iets moderners toch meer op zijn plaats. Omdat de Amazing Stroopwafels al eerder deze week bij SRR had gespeeld, was dit gedeelte van de dag minder geslaagd. De El Cidweek van groep 124 Later op de avond werd in de Pieterskerk het El Cidslotfeest gehouden. Hoewel tijdens de optredens van de Gigantjes en Jump! Dickie Jump! flink werd gedanst en iedereen het naar de zin had was er toch de bekende galm die aan het geheel afbreuk doet. Natuurlijk kunnen de rechtenstudenten alvast kennis maken met de ruimte waar vaak tentamens worden afgenomen, maar als concerthal is het toch minder geschikt. Volgend jaar maar naar een andere ruimte ir het slotfeest. je ook bezig te houden met de werkelijke wereld", vertelde een aanhangster van het CD JA. Alsof je door studeren op Mars belandt. Bovendien konden studenten zich inschrijven als lid van een vereniging. Bij navraag bleek het alle verenigingen voor de wind te gaan. Zonder uitzondering werden de inschrijvingen van voorgaande jaren overtroffen. Augustinus was bijvoorbeeld woensdagavond bij 225 aanmeldingen al aan de ledenstop toe en op de reservelijst prijkten vrijdagmiddag al weer 97 namen. Bij alle verenigingen is het opvallend dat bij de inschrijvers zich veel tweedejaars bevinden. "Zij hebben vaak hun propedeuse (eerstejaar) op zak en hebben dus nog vijf jaar voor als de resterende drie studiejaren, waaraan ze nu met een gerust hart kunnen beginnen. Bovendien hebben ze gemerkt dat de studie niet zo ze vooraf dachten", aldus een woordvoerster van Augustinus. De verklaring voor de grote toeloop van nieuwe leden is volgens haar moeilijk te geven. Algemeen gesproken denkt ze aan een nieuwe trend. "Ledenaantallen gaan altijd op en neer. Het is de laatste jaren weer populair om lid te zijn van een vereniging. De eerstejaars steken elkaar ook aan". De El Cid Slotmanifestatie was 's middags op het Pieterskerkplein. De aanwezigen werden vergast op een optreden van de Amazing Stroopwafels. Daarnaast trad er Bij de verenigingen waren op dat moment ook allerlei artiesten te bewonderen. Zo stonden op het programma de beroemde zingende Belg Raymond van het Groenewoud die solo in Augustinus optrad, gitarist Frans van Galen bij SSR, The Magnificent Opalino's in Catena en Ritmico bij LISC. Het feest ging zoals vanouds tot diep in de ochtend door. De verschillende disco's bleven liefhebbers aantrekken en swingden door tot het gaatje. Studenten met afgetrokken bekkies en lodderige ogen vergrepen zich aan de koffie en kauwden langzaam hun ontbijt. El Cid '88 zit er weer op. Leiden is ruim 2000 studenten rijker die in min of meerdere mate kennis hebben gemaakt met de stad. om het koningshuis wordt gelegd", stelt Verreck. De RVD heeft inmid dels bekend gemaakt af te zien van juridische stappen tegen de uitge- Het eerste exemplaar van het boek werd gistermiddag in de Burchtzalen in Leiden door Ver reck overhandigd aan Martin van Amerongen, de hoofdredacteur van 'De Groene'. Volgens Verreck was de aanleiding om het boekje aan Van Amerongen te overhandi gen een column die enkele weken geleden in het NRC-Handelsblad verscheen. Daarin maakte Van Amerongen duidelijk dat wij dank zij het door Renate Rubinstein ge schreven boekje 'Alexander' nu ze ker weten dat onze monarchie er één van vlees en bloed is". Verreck stelde verder dat het boekje een an der licht werpt op de prins. "In het boekje zijn dingen te lezen, die je elders niet leest". Details In 'Alexander, student voor Oranje' wordt zo nauwgezet ver slag gedaan van het verloop van het eerste studiejaar van de prins. Het boekje bevat daarnaast zoveel details over het studentenleven in Leiden en dat bij Minerva in het bijzonder, dat de auteur inderdaad in die kringen vertoeft. Het boekje begint bijvoorbeeld met een verslag van de kennisma- kingstijd. Daarin vertelt 'Alexan der' dat net toen een jaargenoot van hem, een neger, een toespraak wilde houden, hij riep: 'I have a dream'. Volgens de auteur viel er toen een pijnlijke stilte. Ook vertelt de 'prins' over de be zorgdheid van de RVD over zijn doen en laten. "Als het aan de RVD lag reed ik in een soort pausmobiel door Leiden en werd de binnen stad ontruimd als ik boodschappen ging doen". Over het liefdeleven van de troonopvolger wordt weinig uit de doeken gedaan. Wel keert er steeds hardnekkig ene Jacomijn in de kolommen terug. "Stéphanie heeft echter te brede schouders" en Paulette Schroder (de dochter van Martinair) is "een van de weini ge meisjes geweest die mij geeste lijk niet de baas waren". Over het auto-ongeluk aan de Leidse Plesmanlaan bevat het boekje geen smeuige details. "Het is allemaal met een sisser afgelo pen. Het schikkingsbedrag (drie honderd gulden) heb ik inmiddels overgemaakt en ik heb aan onge veer 200 mensen (waaronder mijn ouders, meneer Lubbers, meneer Van Vollenhoven (Veilig Verkeer Nederland) en Jacomijn) moeten beloven dat ik het nooit meer zal doen". Pottenbakken In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg is zondag 21 au gustus van 13.00 tot 17.00 uur op de tentoonstelling Nederland Onderste boven te zien hoe in vroeger tijden ke ramiek werd gemaakt. Een potten bakker demonstreert de technieken die werden gebruikt in de prehistorie, de Romeinse tijd en de middeleeu wen. Hij maakt onder meer een stand- voetbeker, een Jacoba-kannetje en een Romeins krukje. Maaltijd Het dekenaal jongerenpastoraat ver zorgt maandag 5 september rond 18.00 uur een maaltijd 'op water en brood'. De maaltijd staat open voor mensen die zich willen afvragen hoe vanuit het geloof beter met de schep ping kan worden omgegaan. Inlichtin gen bij Jan Jetse Bol. telefoon 120070 Leidse Bond van Amateurtuinders viert 9de lustrum LEIDEN - De Leidse Bond van Amateur-Tuinders viert in septem ber het 45-jarig bestaan met een driedaagse bloemen- en tuinshow in de Hooglandse Kerk. Het feestprogramma begint don derdagavond 15 september met een bijeenkomst in de Hooglandse Kerk, waar Piet Steltman, hoofd in- en externe betrekkingen van Staatsbosbeheer en presentator van het NCRV-programma 'Ja na tuurlijk'. de opening verricht. De show met het thema 'Milieu, water en volkstuin' laat een aantal facet ten van het tuinderschap zien, er zijn bloemschikdemonstraties, een vlaggenparade, enzovoorts. Verder worden deze avond prijzen uitge reikt aan de drie beste tuinders en twee beste bloemschiksters van Leiden 1988. Vrijdag, zaterdag en zondag is de in de bloemen gezette kerk (zo komt in het midden een enorm bloemstuk te hangen) voor publiek en scholen geopend. Zaterdag zijn er kampioenschappen bloem schikken voor kinderen. Deze wor den opgeluisterd door het Leids Vocaal Ensemble onder leiding van Theo Goedhart. De kerk is za terdag tevens bezoekpunt voor de landelijke monumentendag. Een groot aantal instellingen is op de show vertegenwoordigd, zoals het Hoogheemraadschap van Rijn land. de Hortus, de groenteveiling Leiden en de afdeling natuur- en milieu-educatie van de gemeente Leiden. De openingstijden van de expo sitie: vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. De Leidse Bond is een van de grootste in Nederland. De Bond telt 1300 leden, verspreid over ze ven volkstuinverenigingen in Lei den die gezamenlijk ruim een half miljoen vierkante meter grond om vatten. Herbestrating in wijk De Kooi LEIDEN - De gemeente begint aanstaande maandag met de herbe strating van een aantal straten in de wijk De Kooi. De kruising Javast- raat-Parkstraat-Sieboldstraat wordt aangepakt en het deel van de Decimastraat tussen de Lage Rijn dijk en de huisnummers 19/20 wordt herbestraat. De werkzaam heden gebeuren in het kader van het groot onderhoud. Dat wil zeg gen dat de straat een flinke op knapbeurt krijgt maar dat er niets aan de indeling of inrichting zal veranderen. Als alles meezit zullen de werkzaamheden zo'n twee a drie weken in beslag r Buurtfeest in Paneras-West LEIDEN - Het buurtfeest van Pancras-West heeft dit jaar plaats op 27 augustus. Het feest begint om 10.30 uur met een rommelmarkt, 's Middags treedt de bigband Oerkest op en is er een optreden van de clown Kattie die Stefano. Om half negen 's avonds begint het feest met discomuziek. Werkzaamheden bij Cruquiuslaan LEIDEN - In verband met het doortrekken van de stadsverwar ming door de Cruquiuslaan is het parkeerterrein bij de flat aldaar vanaf maandag tien dagen niet te gebruiken. Het werk wordt uitge voerd door de firma Vloeigas uit Hoofddorp onder toezicht van het Energiebedrijf Rijnand. Wie vra gen heeft over het werk kan con tact opnemen met de afdeling voorlichting van het EBR, telefoon 252360 (B. Sietsma) of 25423 (P. de Jonge). ADVERTENTIE van muiden leiden bv Hoge Rijndijk 68-70 LEIOEN Tel. 071-122469/126741 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9