Gevaar voor stakingen op Schiphol Philips werkt samen om nummer één te blijven Geding rij examinator na ontslag wegens borrelen Nederlands octrooi raakt uit de gratie T rekkerchauffeurs niet tevreden ■A-üktii'r v Winst ABN stijgt fors Hotelconcern zet strijd om Ierse whiskey voort Ondanks ondergeschikte rol in joint venture met Whirlpool Internatio-Müller mag nog geen certificaten uitgeven De trekkerchauffeurs eisen een herziening van hun functiewaarde ring. Zij willen een hogere inscha- ling en de daarbij behorende hoge re beloning voor hun arbeid. Don derdag bereikten de vervoersbon- den FNV en CNV met de KLM overeenstemming in het overleg dat na de actie van de chauffeurs tot stand kwam. Volgens de bonden is het resul taat het maximum haalbare dat aan de onderhandelingstafel is te berei ken. De uitkomst van het overleg is een hogere functiewaardering voor 24 trekkerchauffeurs, die naast hun chauffeurstaken ook instruc ties geven, de aanstelling van drie voormannen en een assistent-be drijfsleider, die zich met het sociaal beleid gaat bezighouden. Verder is Akkoord over afvloeiing voor 200 man bij DSM ROTTERDAM (ANP) - De indus triebonden hebben gisteren met de directie van DSM-meststoffen overeenstemming bereikt over de afvloeiing van 200 werknemers bij de kunstmestfabriek in Pernis. Volgens R. Zwijnenburg van de In dustriebond FNV is DSM akkoord gegaan met een vrijwillige vertrek- regeling voor personeel van 55 jaar en ouder. Een uitzondering is gemaakt voor ouderen die een vacature openlaten die door iemand van buiten het bedrijf moet worden op gevuld. Van de regeling kunnen tot 1990 ongeveer negentig mensen ge bruik maken. Zij behouden 83 tot 86 procent van hun netto salaris. Voor het overige overtollige per soneel wordt een regeling inge steld die vertrek stimuleert en zal herplaatsing binnen het DSM-con- cern mogelijk zijn. Er vallen geen ontslagen. DSM-meststoffen wordt per 1 september overgenomen door het Finse staatsbedrijf Kemira Oy. Dit concern heeft een reorganisatie als voorwaarde voor de overname ge steld. Twee weken geleden werd het overleg tussen de vakbonden en DSM opgeschort omdat het bedrijf zelf wilde bepalen welke oudere werknemers van een uittredingsre geling gebruik zouden mogen ma ken. De nu overeengekomen oplos sing heeft volgens Zwijnenburg de steun van alle vakorganisaties. Economie kort Holec Holec is uit de rode cijfers. Het elektroconcern boekte over de eer ste helft van dit jaar (zes perioden van vier weken) een nettowinst van drie ton na in de overeenkomstige periode van 1987 een verlies van 7,3 miljoen gulden te hebben geleden. Tuinbouw Het Nederlandse areaal tuin bouw onder glas is het afgelopen jaar met één procent toegenomen tot 9300 hectare. De stijging komt voor rekening van de bloemen- en plantenteelt die met ongeveer 120 hectare toenam tot 4711 hectare. De teelt van groenten onder glas daalde met ongeveer dertig hectare tot 4420. Aegon Het verzekeringsconcern AEGON is overgegaan tot de uit gifte van een obligatielening van 50 miljoen ecu (117,5 miljoen gulden). De obligaties dragen een rente van 7,75 procent en de koers van uitgif te is 100,375 procent. Aflossing ge schiedt op 27 september 1991 tegen 100 procent. Econosto Econosto (afsluit-, meet- en rege- lapparatuur) heeft alle aandelen verworven van Koppen en Lethem Beheer (hydraulische systemen en componenten) in Waddinxveen. Die omvat de handelsonderne ming Koppen en Lethem Aandrijf- techniek in Waddinxveen en Amca Servotechniek in Ten Post (Gro ningen). Pakhoed Het opslag- en transportconcern Pakhoed heeft gisteren een stijging van de winst over het eerste half jaar met bijna 40 procent bekend gemaakt en de uitgifte van nieuwe aandelen aangekondigd. De netto winst steeg van 18,49 miljoen tot 25,68 miljoen gulden. overeengekomen dat de klachten over het materieel van de chauf feurs zullen worden aangepakt. "De chauffeurs eisen echter een hogere functiewaardering voor al len", aldus de woordvoerder van de vervoersbond FNV. Volgens hem is dat echter op dit moment niet te bereiken via onderhandelin gen, omdat de bonden zijn gebon den aan de cao waarin afspraken zijn vastgelegd over het func tiekwalificatiesysteem. Ook de ver voersbond CNV had haar leden bij de trekkerchauffeurs aangeraden het resultaat te accepteren. Er was gisteren aan het begin van de middag geen sprake van een werkonderbreking van de dienst doende chauffeurs. De KLM die op 10 augustus zei volkomen door de acties te zijn verrast had wel voor zorgsmaatregelen genomen. Veel vliegtuigen die rond het middag uur van Schiphol moesten vertrek ken waren geparkeerd op de zoge heten bufferplatforms. Van daaruit kunnen de vliegtuigen zonder be hulp van trekkerchauffeurs naar huif startpositie taxiën. De passa giers moesten per bus naar de buf ferplatforms worden gebracht het geen wel tot (overigens geringe) vertragingen heeft geleid. DUBLIN (Rtr/ANP) - GC and C Brands, een consortium van het Britse hotel- en drankenconcern Grand Metropolitan, heeft na goed keuring van de Britse monopolie- en fusiecommissie een nieuw bod uitgebracht op de grootste Ierse whiskeyfabrikant Irish Distillers (ID). GC and C, waaruit de bier- orouwers Guinness en Allied Lyons zijn uitgekocht, biedt nu 250 miljoen Ierse pond (757 miljoen gulden). Woensdag had GC and C zijn op 30 mei uitgebrachte bod van onge veer 200 miljoen Ierse pond op ID ingetrokken nadat het consortium in aanvaring was gekomen met de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap. Begin augustus heeft de Commissie het overnemingsbod van het speciaal voor deze zaak ge smede consortium geblokkeerd, toen de ID vanwege dit bod in Brussel had aangeklopt. De com missie stelde ID in het gelijk. Zij DEN HAAG/NEW YORK - Afge zien van de lampen van Philips en de beeld- en geluidsapparatuur wa ren het vooral de grote huishoude lijke apparaten waardoor het be drijf in Nederland en ver daarbui ten een begrip is geworden. Sinds het roer van het concern in het be gin van de jaren tachtig is omge gaan, daalde echter ook de waarde die er binnen Philips aan deze 'wit goed-industrie' werd gehecht. door Marien van den Bos Hoewel de verliezen in de sector de laatste paar jaar weer in beschei den winsten konden worden omge bogen, wordt de divisie MDA (Ma jor Domestic Appliances) al een paar jaar niet meer tot de 'kernacti viteiten' van Philips gerekend. Na twee jaar praten en onderhan delen met de toonaangevende Amerikaanse firma op dit gebied, Whirlpool Corporation, is nu plot seling de kogel door de kerk: Phi lips brengt als toekomstig houder van een minderheidsaandeel en te gen betaling door Whirlpool van een miljard gulden, zijn MDA-divi- sie in een joint venture met de Amerikanen in. Koploper De Philipsstrategie is erop geba seerd op bepaalde terreinen koplo per te zijn of te worden. Activitei ten waarin dat niet haalbaar is, MAASTRICHT (ANP) - De Sit- tardse rijexaminator H. Eken (43) heeft gisteren in een kort geding zijn schorsing, gevolgd door ont slag op staande voet, door het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen) aangevochten. Aanlei ding tot de schorsing en het ontslag was het feit dat de politie in Heer len op 15 juli in Ekens bloed een al coholpromillage van 0,68 aantrof. Dat gebeurde nadat een rijschool houder uit Heerlen de politie had ingeschakeld. De rijschoolhouder was het niet eens met Ekens beslis sing dat één van zijn leerlingen was gezakt voor het rij-examen. Ekens raadsman, mr. P. Huver uit Venlo, eiste dat rechtbankpresi dent mr. P. Broekhoven het CBR zal verbieden om zich als werkge ver nog langer onzorgvuldig en on rechtmatig te gedragen jegens Eken, die over juli geen salaris meer heeft ontvangen. AMSTERDAM (ANP) - Bij de ABN is, net als bij de meeste ande re Nederlandse banken, de netto winst over de eerste zes maanden dit jaar flink gestegen ten opzichte van vorig jaar. 's Lands grootste bank noteerde een winstgroei van 19,5 procent, van 256 miljoen naar 306 miljoen gulden, zo heeft de bank gisteren bekendgemaakt. Hoe de winst zich in het tweede halfjaar zal ontwikkelen, is mede afhankelijk van het verloop van de dollarkoers en van de vraag of de renteverdiensten op het huidige peil blijven. Verder speelt de ont gaf het consortium tot en met giste ren de tijd om het bod te wijzigen. Terwijl de Britse monopolie- en fusiecommissie nog op het bod van GC and C studeerde, kwam het consortium met de EG overeen het bod te veranderen. Omdat de Eu ropese commissie bezwaar maakt tegen het gemeenschappelijke ka rakter van het bod van drie onder nemingen heeft Grand Metropoli tan nu Allied Lyons en Guinness uitgekocht en heeft het GC and C ondergebracht bij zijn Ierse doch teronderneming Gilbeys. Het Franse concern Pernod Ri- card koopt momenteel ook aande len ID op. Een voordeel voor deze onderneming is dat de Britse mo nopolie- en fusiecommissie heeft bepaald dat de Ierse groente- en fruithandelaar Fyffes, die GC and C voorheen al zijn belang van ruim twintig procent in ID had toege zegd, niet gehouden is aan zijn woord. Dat biedt perspectieven voor Pernod Ricard en misschien voor ID. worden verkocht of er wordt sa menwerking met anderen gezocht. Samen zijn de bedrijven plotseling de grootste in de branche: Whirl pool stond al als tweede genoteerd na het Zweedse Electrolux, Philips nam een zesde plaats in op de we reldranglijst. Al enkele jaren raast een storm van fusies, overnemingen en joint ventures over het gebied van de grote huishoudelijke apparaten. Electrolux baarde tot nu toe nog het meeste opzien door de overne mingen van het Italiaanse Zanussi en het Amerikaanse White (derde in grootte in de VS). Maar ook Phi lips liet zich niet onbetuigd door de overname van Bauknecht; Bosch en Siemens gingen samen, evenals AEG, Telefunken en het Franse Thomson Brand. De tientallen kleintjes op dit gebied werden gaandeweg door de groten overge nomen, zowel in Europa als de VS. De joint venture tussen de divi sie voor grote huishuidelijke appa raten van Philips en de Amerikaan se firma Whirlpool kwam na twee jaar onderhandelen voor velen toch nog als een verrassing. Ook de vorm waarin de samenwerking wordt gegoten, zeker de onderge schikte rol die Philips in de joint venture bereid is te spelen zij het met een forse afkoopsom heeft vragen opgeroepen over de bewee gredenen van Philips. "Wij willen voor onze grote huis houdelijke apparaten-activiteit een De rijexaminator, aldus mr. Hu- ver, heeft slechts een beoordelings fout gemaakt. Hij had last van rug pijnen, kon niet slapen en nam in de nacht voor de bewuste examen dag drie cognacjes. Door grote toe loop van kandidaten en door ziekte van collega-examinatoren nam Eken op 15 juli toch examens af om de vele kandidaten niet de dupe te laten worden van zijn rugpijnen. Hij had zich evenwel ziek moeten melden, aldus mr. Huver. Volgens hem is de affaire door een veront waardigde rijschoolhouder zwaar wikkeling van de koersen en de omzetten op de internationale beurzen waar de ABN werkzaam is, een rol. Al met al verwacht de bank dat de winst over 1988 iets ho ger zal uitvallen dan die van vorig jaar. In de cijfers is de nettowinst van Bank Mees Hope begrepen. Die steeg van 48,1 miljoen tot 57,9 mil joen gulden. De resultaten van Mees Hope worden 'opnieuw be- Extraatje voor alleenstaanden DEN HAAG (GPD) - Alleen staande werkenden tussen 55 en 65 jaar kunnen in de toekomst fi nanciële steun krijgen als zij kor ter gaan werken. Steun is ook mogelijk voor het aantrekken van een huishoudelijke hulp. Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) heeft gisteren een voorstel daartoe aan de Tweede Kamer gezonden. Voor de steun komen alleen alleenstaande wer kenden in aanmerking, die niet meer verdienen dan bijna 32.000 gulden bruto per jaar. Bovendien moet er sprake zijn van een drei gende arbeidsongeschiktheid. Overigens moeten de betrokke nen minstens 30 uur per week blijven werken. Maximaal is de steun ruim 660 gulden per maand. Hoe hoger het salaris, des te minder steun de alleenstaande ontvangt. Het benodigde geld komt uit de fi nanciële reserves voor de aaw (algemene arbeidsongeschikt heidswet). partner hebben die helemaal pro fessioneel, helemaal toegewijd is aan deze business. Voor ons is dit geen strategische business, dus is het verstandig om aansluiting te zoeken bij een firma die daar hele maal van moet leven. Wij denken dat we op die manier deze activiteit hebben aangehaakt bij een firma die echt moet leven, ook in de lange toekomst, van dit vak", verklaart Jeelof het feit dat Philips de meer overtrokken. Zijn collega's zijn massaal in de bres gesprongen voor Eken en hebben het CBR ge vraagd hem weer in dienst te ne- Eken heeft twaalf jaar bij de poli tie gewerkt en daarna tien jaar bij het CBR. Nooit heeft hij zich schul dig gemaakt aan alcoholmisbruik, aldus mr. Huver. die het CBR me ten met twee maten verweet. Ho ger geplaatste functionarissen bij wie veel hogere alcoholpromilla ges zijn aangetroffen dan bij Eken legde de namen van de betrokken CBR-functionarissen op tafel. Mi- vredigend' genoemd. Aan de voor ziening algemene bedrijfsrisico's (stroppenpot) werd 270 miljoen gulden toegevoegd, de helft van de over geheel 1987 overgemaakte 540 miljoen. Het balanstotaal kwam eind juni uit op 174,3 miljard tegen 150,9 mil jard eind 1987 en 154,3 miljard eind juni vorig jaar. Mede onder invloed van de gunstige ontwikkelingen in ROTTERDAM (GPD) - Er is giste ren nog geen beslissing gevallen over het voorstel van de raad van bestuur van Internatio-Muller (IM) om het stemrecht van de aandelen te beperken door het uitgeven van certificaten. Volgens het IM-be- stuur is deze beschermingscon structie nodig om zich extra te be veiligen tegen een eventuele on vriendelijke poging tot overname. De aandeelhoudersvergadering had gisteren echter forse kritiek op het voorstel. Het IM-voorstel kon gisteren niet in stemming worden gebracht, om dat het benodigde quorum (drie kwart van het geplaatste aandelen kapitaal) niet aanwezig was. Het voorstel zal nu op de tweede verga dering op 14 september in stem ming worden gebracht. Dan hoeft er geen quorum meer aanweizg te zijn. Wel moet het bestuur dan een tweederde meerderheid voor haar plannen zien te krijgen. De Vereniging van Effectenbe zitters leidde gisteren het verzet te gen 'de verdere uitholling van de rechten van aandeelhouders'. Een derheid in de joint venture aan Whirlpool heeft gelaten. Jeelof ziet niet snel Whirlpool- produkten in Europa op de markt verschijnen, noch Philips-machi nes in de VS. "Beide partners, den ken dat op de eerste plaats op het gebied van onderdelen er moge lijkheden zijn om gebruik te ma ken van eikaars capaciteit en el- kaars kunnen. Verder is het na tuurlijk zo dat bij de ontwikkeling nisters en staatssecretarissen blij ven ook in functie na geconsta teerd alcoholgebruik. Waarom moet Eken dan zo zwaar gestraft worden?, zo vroeg Huver zich af. De raadsman van het CBR, mr. H. Knijff uit Den Haag, betwistte het kort geding op procedurele gronden. Eken had zich tot de kan tonrechter moeten wenden en niet tot de president. Hij noemde de ei sende partij daarom niet ontvanke lijk en de president niet bevoegd om in deze zaak een oordeel uit te spreken. Volgens Knijff moet Eken meer dan drie cognacjes hebben gedronken. Zelfs al zou de kanton rechter Eken in het gelijk stellen, dan betekent dit nog niet dat hij weer in dienst wordt genomen. Hoogstens kan van het CBR scha devergoeding worden geëst. De president doet op 2 septem ber uitspraak. de Verenigde Staten werd in het buitenlandse bedrijf een goed re sultaat behaald. De dollar speelde daarbij geen rol, want de koers was in vergelijking met een jaar eerder op 30 juni 1988 nagenoeg onveran derd op 2,055 gulden. De winststijging in het Neder landse bedrijf was minder sterk. Enerzijds werden 'redelijke' rente- winsten behaald op de gegroeide, uitgeleende hoeveelheid geld. An derzijds stegen de posten andere lasten en afschrijvingen als gevolg van grote automatiseringsprojec ten. emotionele aandeelhouder gaf het zeer krachtig weer: "Ik sta hier als mede-eigenaar van het bedrijf, maar ik krijg er geen donder meer over te zeggen". Presidentcommisaris ir. J.A.P. Montijn poogde de vrees weg te ne men voor het verdwijnenen van de notering van de aandelen (certifica ten) op de Amsterdamsche Effec tenbeurs. Het beursbestuur, dat zich ook verzet tegen het voorstel van IM, heeft daarmee gedreigd als de raad van bestuur zijn zin zou krijgen. Volgens Montijn zou het beursbestuur hiermee volstrekt in de fout gaan. Certificering van aan delen is volgens hem wettelijk toe gestaan. Het IM-bestuur kwam gisteren ook nog met een prettige medede ling voor zijn aandeelhouders. De winst van de groep steeg in het eer ste halfjaar met 28 percent tot 14,3 miljoen gulden. Voor de tweede helft van het jaar wordt een derge lijke procentuele winststijging niet verwacht. Maar de totale winst over 1988 zal toch ruim boven die van 1987 (36,7 miljoen) uitkomen. van nieuwe produkten het goed is om aansluiting te hebben met Amerika. Een voorbeeld: in Euro pa hebben wij een afwasmachine die waarschijnlijk de meest geruis loze ter wereld is. Het zou best eens kunnen zijn dat men in Amerika graag gebruik zou willen maken van de technologie die daaraan vast zit. Daar staat tegenover dat er hier in Amerika bepaalde produk ten zijn, zoals hele grote koelkasten Strengere regels voor werken met gevaarlijke stoffen DEN HAAG (ANP/GPD) - De mi nisterraad heeft gisteren inge stemd met een voorstel van staats secretaris De Graaf (sociale zaken) om werknemers in fabrieken en werkplaatsen beter te beschermen tegen het werken met gevaarlijke stoffen. Het Veiligheidsbesluit van 1938 wordt daartoe op diverse on derdelen aangepast. Bedrijven moeten een register van gevaarlij ke stoffen samenstellen waarin de mogelijke gevaren voor de werkne mers worden vermeld. Verder komt er een verplichting tot het treffen van maatregelen om uitstoot van en blootstelling aan gevaarlijke stoffen zoveel mogelijk te beperken. De minister van socia le zaken krijgt de mogelijkheid om grenswaarden vast te stellen voor de concentratie van die stoffen in de lucht op de werkplek. Verder kunnen bedrijven tot metingen worden verplicht voor die concen traties en regels met betrekking tot de ventilatie. Ten slotte kunnen voor bijzonde re categorieën van stoffen, zoals kankerverwekkende stoffen, bij ministeriele regeling specifieke voorschriften worden gegeven. Voor gevaarlijke stoffen of gevaar lijke vormen van arbeid kan de mi nister een meldingsplicht opleg gen bij het districtshoofd voor de Arbeidsinspectie. Het ontwerpbe sluit zal, na publikatie in de Staatscourant, om advies worden verstuurd naar de Raad van State. DEN HAAG (GPD - Het aantal oc trooien dat door het bedrijfsleven wordt aangevraagd bij het nationa le Octrooibureau is sinds 1979 met ongeveer 60 procent gedaald. Staatssecretaris Evenhuis (econo mische zaken) heeft dit de Tweede Kamer in een brief meegedeeld. Evenhuis wil een nieuwe regeling voor het aanvragen van octrooien in het leven roepen. In 1979 vroegen bedrijven nog 9365 octrooien voor ons land aan. Vorig jaar was dat aantal gedaald tot 3268 en sindsdien is het verder teruggelopen. Als belangrijkste oorzaak hiervoor noemt Evenhuis de opkomst van Europese octrooi aanvragen. Dat betreft aanvragen die voor een groot aantal EG-lan- den tegelijk gelden. Een octrooi beschermt het ont werp van een uitvinding. Sinds de invoering van Europese octrooi aanvragen in 1978 kent dit feno meen een stormachtige ontwikke ling. Naar verwachting zullen in 1994 circa 70.000 Europese octrooi aanvragen zijn gedaan, terwijl er gerekend was op 40.000. De gang van zaken leidt ertoe dat ons nationale Octrooibureau steeds minder werk krijgt. Boven dien is het bureau niet meer in staat om alle technische kennis bij te houden, die nodig is om alle oc trooiaanvragen te kunnen beoor delen. Evenhuis overweegt een nieuw systeem, dat is afgekeken van België. Daar worden octrooi aanvragen niet getoetst zijn ze au tomatisch voor zes jaar geldig. Al leen als er een onderzoek naar de originaliteit van het ontwerp is ge daan, is de octrooiaanvraag geldig voor 20 jaar. waar koud water uitkomt en ijs blokjes en dat soort dingen, die wij in Europa kunnen introduceren" Jeelof voorspelt dat de joint ven ture geen negatieve invloeden op de werkgelegenheid bij beide be drijven zal hebben "Ik denk eerder dat de 'deal' een versterking bete kent op dat punt, dat de toewijding aan dit vak in de joint venture ster ker tot zijn recht zal komen". Hoewel de jaarresultaten bij Whirlpool tegenvallen en nieuwe schulden moesten worden aange gaan om de Philips-divisie over te nemen, denkt Jeelof dat de winst- prognoses van de joint venture ver beteren. "Eén van de redenen dat we dit hebben gedaan is, dat de vooruitzichten op winstgevend heid van de joint venture de laatste jaren wel flink is verbeterd. Ook de toekomstverwachting daarvan is goed. Het meest gunstigste mo ment voor zo'n transactie is name lijk als de vooruitzichten voor de winstgevendheid gunstig zijn". Wat gaat Philips met het geld doen, staan er nieuwe projecten of overnemingen op stapel? "Deze middelen zullen we gebruiken voor het versterken en intensive ren van onze strategische activitei ten. En dat zijn activiteiten die alle maal nogal wat geld nodig hebben, gezien de technologische ontwik kelingen en de positie die je in de wereld wil innemen. Wat we nu doen is ons meer krachtdadig en intensief met onze strategische ac tiviteiten bezighouden". SCHIPHOL (ANP) Nieuwe acties dreigen op Schiphol nu de KLM-chauffeurs, die de trekkers besturen waarmee vliegtuigen worden gesleept, het resultaat van het overleg tussen de bonden en de KLM over hun salariseisen hebben afgewezen. Het merendeel van de 142 trekkerchauffeurs onderbrak op 10 augustus het werk, als gevolg waarvan on geveer dertig vluchten werden vertraagd of geannuleerd. De vervoersbond FNV zal zo snel mogelijk een vergade ring met de leden beleggen om te bezien hoe er nu verder moet worden gehandeld, aldus een woordvoerder. De nettowinst van de ABN is over het eerste halfjaar van 1988 fors geste gen. Dit was mede te danken aan de beleggingen in de Verenigde Staten. In Chicago, waarvan de 'skyline' op de foto zichtbaar is, is eei van de Amerikaanse activiteiten van de ABN geconcentreerd. T V«,'- ié-' '.'-V, -.Vv .e rè'.' - hit- --"v f '-H» - T. 1 De compact disc, hier sterk vergroot gefotografeerd, is één van de belangrijkste Philips-produkten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7