Felle kritiek op aanpak gijzeldrama Iraniërs krijgen geen antwoord op vragen over oorlog knptd Begin VN-missie in Golfgebied Ingreep politie veel te laat Regering-Botha gaat woonwijken 'zuiveren' APARTHEID IS ZIEKTE - Nieuwe eisen van studenten in Burma DURBAN (IPS) - De Zuidafnkaan- se regering en leiders van de rege rende Nationale Partij (NP) zijn be gonnen de omstreden wet op ge scheiden woongebieden naar de letter te controleren. Ze trekken de blanke wijken in en melden elke zwarte, Indiër en kleurling die er een huis heeft gevonden bij de poli tie. Volgens waarnemers probeert de regering te voorkomen dat de ultrarechtse Afrikaner en politieke partijen tijdens de gemeentever kiezingen in oktober stemmen krij gen van blanke kiezers die in hun wijken steeds meer "vreemdelin gen" zien opduiken. De Wet op Ge scheiden Woongebieden uit 1950 verbiedt Indiërs, zwarten en kleur lingen in voor blanken bestemde wijken te wonen. NP-parlementariër Johan Steen- kamp geeft openlyk toe dat hij meehelpt blanke wijken te "zuive ren". Elk partijlid dat dat niet doet "doet z'n werk niet goed", vindt Steenkamp. In zijn district, het zui den van de provincie Natal, zijn al verschillende mensen opgepakt. Eén ervan is een blanke man die al veertien jaar in zijn huis woonde en anderhalf jaar geleden een Indi sche vrouw trouwde. Een andere NP-parlementariër, Cliff Mathee, deed onlangs open lijk zijn beklag over zwarte studen ten die in een huis in het midden van Durban woonden. Mathee kon digde aan stappen te zullen onder nemen tegen de eigenaar van het huis. De uiterst rechtse Afrikaner Blanke Vrijheidsorganisatie heeft een "speciale eenheid" om overtre ders van de wet op te sporen en achter slot en grendel te krijgen. Prominente blanke en anti- apartheidsleiders vinden dat de wet moet worden ingetrokken. Eenzelfde oproep deden Indiërs en kleurlingen in het driekamerparle- ment. Maar het blanke minder heidsbewind heeft een wetswijzi ging in voorbereiding die de wet juist verscherpt. De wetswijziging wordt waar schijnlijk volgende week aangeno men. Een beroep doen op de juris dictie van de rechtbanken is er dan niet meer bij. Irj het verleden heb ben veel overtreders van de wet bij de rechter bedongen in het blanke woongebied te blijven. "Elke groep moet zijn eigen woongebied, school en bejaarden huis hebben en op plaatselijk ni veau zijn eigen politieke organen", zo staat in het verkiezingsprogram van de NP. "Daarom wordt de Wet op de Gescheiden Woongebieden aangepast". BONN (GPD) - In West- duitsland groeit de kritiek op de handelwijze van auto riteiten en politie tijdens het gijzeldrama dat aan drie personen het leven kostte. De schuld van het late optreden door de politie wordt vooral gelegd bij Herbert Schnoor, de minister van binnenlandse zaken van Nor- drhein-Westfalen. In de Bondsre publiek valt de politie onder ver antwoordelijkheid van de deelsta ten. Schnoor heeft zich inmiddels verantwoordelijk verklaard voor de.gang van zaken. "Ik denk dat de politie de situatie goed heeft ingeschat en adequaat heeft gehandeld", zei Schnoor gis teravond. De fractievoorzitter van de CDU in het deelstaatparlement, Bernard Worms, is echter van me ning dat de politie eerder had moe ten ingrijpen en dat Schnoor het speciale team GSG-9 had moeten inzetten. De woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken in Bonn, Schmülling, betreurde ook dat Schnoor geen gebruik had ge maakt van de hulp van de GSG-9, ondanks dat deze hulp was aange boden en het team onmiddellijk in actie had kunnen komen. De verantwoordelijke senator uit de stadstaat Bremen, Bernd Meyer, zei dat niet alles zo was verlopen als had gemoeten. Hij gaf toe dat er een ambulance achter de gekaapte bus had moeten rijden. Het duurde immers 20 minuten, voordat een arts bij het snelwegrestaurant was, waar de Italiaanse jongen door het hoofd werd geschoten. Volgens Meyer zijn er ook andere fouten ge maakt waarover hij zich nu echter - nog niet concreet wilde uitlaten. Het staat zo goed als vast dat de politie bij het snelwegrestaurant niet juist heeft gehandeld. Toen werd de vriendin van de kapers ge arresteerd en, zo bleek gister avond, 20 minuten vastgehouden. De kapers hadden gedreigd dat zij# iemand zouden doden als hun' vriendin niet na vijf minuten terug zou keren. Zij keerde echter pas te rug, toen één van de kapers, Degowski, al op de Italiaanse jon gen had geschoten. In Bremen hingen de vlaggen vandaag halfstok. Alle drie de slachtoffers, de 15-jarige Emanuel de Georgi, de 18-jarige Silke Bischof en de bij de achtervolging verongelukte politieagent komen uit Bremen. Op de plek waar de bus in de nacht van woensdag op donderdag stond, liggen nu bloe- Gisteren werd ook bekendge maakt dat de 18-jarige Silke Bischof door één van de kapers is gedood in het vuurgevecht dat ont stond, nadat de vluchtauto ten zui den van Keulen op de autobahn werd geramd door het arrestatie team. De kogel die haar in het hart trof, kwam uit het wapen van Hans Jürgen Rösner. Maar mogelijk heeft Degowski, de kaper die naast het meisje zat, daarmee geschoten. De tweede gegijzelde, Ines Voitle, kon gisteren al weer het ziekenhuis verlaten. Overvaller Rösner werd bij de schietpartij op de autobahn lichtgewond; zijn maat Degowski bleef ongedeerd. Vandaag 350 waarnemers uit 25 landen in actie JOHANNESBURG - Studenten en leerkrachten van de medische facul teit van de Witwatersrand-universiteit in het Zuidafrïkaanse Johannes burg hebben gisteren gedemonstreerd tegen de raciale scheiding in zieken huizen en bij gezondheidsdiensten in hun land. 'Apartheid is de ziekte', al dus de demonstranten. (foto and UTRECHT (GPD) - De Verenigde Naties beginnen vandaag in het Golfgebied aan een gigantische vredesmissie. Driehonderdvijftig waarnemers uit 25 landen zullen langs een grens van 1200 km con trole uitoefenen op het bestand tussen Iran en Iraq. De vredes macht wordt aangeduid als UNI- IMOG, de Militaire Waarnemers- groep voor Iran en Iraq van de VN. De operatie kost alleen het eerste jaar al 300 miljoen gulden en zal uit een speciaal daarvoor in het leven geroepen fonds worden bekostigd. De waarnemers staan helikopters, en voor het eerst in de geschiedenis van de VN-vredesmachten ook een marine-eenheid, ter beschikking. Deze laatste zal worden ingezet op de Shatt al-Arab, de grensrivier tussen Iran en Iraq waarover het conflict acht jaar geleden uitbrak. Geschat wordt dat de UNIIMOG tien jaar in het gebied aanwezig zal moeten zijn. Dat de VNrvredesmacht, die on der de bezielende leiding van se cretaris-generaal Perez de Cuellar zo snel van de grond is getild, kan gaan functioneren, is mede te dan ken aan de steun van de super machten en de Veiligheidsraad. Behalve een miljoen doden, heeft de oorlog alleen in Iran al 630.000 blijvend invaliden veroor zaakt. Het Rode Kruis heeft 50.182 Irakese en 19.284 Iraanse krijgsge vangenen geregistreerd. De mate riële schade aan olie-installaties en Luie postbesteller MILTON (AP) - Bij een besteller van de Amerikaanse posterijen in Milton, Florida, zijn enkele tonnen nooit bezorgde post aangetroffen. Zijn huis lag volgestouwd met tijd schriften, circulaires en reclame folders, veelal meer dan drie jaar geleden verstuurd, maar nimmer bij de geadresseerden aangeko men. De inspectie van de posterij en had een onderzoek ingesteld na dat een van de buren van de bestel ler aan de bel had getrokken. Het huis, de schuur en de tuin bleken letterlijk stampvol te zitten met tonnen post. SINGAPORE (GPD) - De president van Burma, Maung Maung, heeft gisteren het volk be loofd dat hij zal onderzoeken wat er in het land fout is gegaan in de af gelopen 25 jaar. Maung Maung, de eerste niet-militaire president, riep in zijn eerste toespraak de mensen op hun protestdemonstraties te be ëindigen. Het centraal comité van de regerende Socialistische Pro gramma Partij in Burma koos gis teren Maung Maung, die minister van justitie was, ook tot partijlei der. Hij is een oude familievriend van ex-sterke man generaal Ne Win, over wie hij een lovende bio grafie heeft geschreven. Het cen traal comité heeft een uit tien leden bestaande commissie ingesteld die moet rapporteren over de politieke eisen van het vglk. Terwijl het centraal comité ver gaderde, demonstreerden duizen den mensen in Rangoon en in an dere steden voor democratische en economische hervormingen en vrijlating van alle gevangenen. In de noordelijke stad Mandalay hiel den gisteren 300.600 mensen een vreedzame betoging. Aan deze de monstratiemars namen ambtena ren, intellectuelen, studenten, boeddhistische monniken, politie- i lokale partijleden deel. gebouwen bedraagt aan Iraanse zij de 50 miljard gulden. Aan Irakese zijde wordt een bedrag van 16,5 miljard gulden genoemd. In Iran wordt het verlies van mensen gecompenseerd door een zéér hoog geboortecijfer, waaruit de natie voor de toekomst kracht zal kunnen putten. Ondanks de oorlogsinvesteringen heeft het land geen noemenswaardige bui tenlandse schuld, en zal zeker met de hulp van het westen snel kun nen herstellen. Het wegvallen van de buiten landse bedreiging, en de vraag wie verantwoordelijk moet worden ge steld voor de tragedie van de afge lopen jaren, kan overigens de bin nenlandse tegenstellingen nog he vig doen oplaaien. Iraq staat er vanwege zijn buiten- Intussen zijn de studenten in Rangoqn met vijftien eisen voor de dag gekomen. Eén daarvan is de in stelling van een overgangsrege ring, waarin geen leden van de re gerende partij zitting mogen heb ben. Deze interim-regering moet toezicht houden op algemene ver kiezingen. Zij waarschuwden dat de demonstraties door zullen gaan wanneer hun eisen niet worden in gewilligd. De studenten dreigen ook de jungle in te trekken en een guerrilla-oorlog te zullen beginnen tegen het regime in Rangoon. Poli tie en leger hielden zich tijdens de betoging op de achtergrond. landse schulden financieel minder gunstig voor. Demobilisatie van een deel van de vijftig divisies zal het budget al ontlasten. Mogelijk zal Iraq van de 5000 tanks en 600 gevechtsvliegtuigen, die het bezit, het één en ander in de regio verko pen. Dat bleek deze week al uit een transactie met Jordanië. De verwachting is dat president Saddam Husayn van Iraq nu de handen vrij krijgt om een leidende rol in de Arabische wereld te gaan spelen. De onderlinge Arabische ri valiteit zal daardoor weer sterk aangewakkerd kunnen worden, waardoor een nieuw conflict in de regio kan uitbreken. Vrees bestaat dat Iraq zijn aartsrivaal Syrië, dat Iran tot het einde van het Golfcon- flict bleef steunen, uit Libanon wil verdrijven. 'Bemanning van Vincennes maakte fouten' WASHINGTON (Rtr/AFP/DPA/U- PI) - De Verenigde Staten hebben gisteren toegegeven dat fouten van de bemanning van de Amerikaanse kruiser Vincennes hebben bijge dragen aan het neerschieten van de Iraanse Airbus op 3 juli, waarbij 290 mensen omkwamen. Minister van defensie Carlucci en admiraal William Crowe verklaarden echter dat de fouten niet doorslaggevend waren en dat Iran veel van de ramp aan zichzelf te wijten heeft. "Er zullen geen disciplinaire maatregelen worden genomen te gen personeelsleden van de marine zei Crowe tijdens een persconfe rentie waarop Carlucci en hij de uitkomsten van het militaire on derzoek naar de ramp met de Air bus bekendmaakten. Volgens het onderzoeksrapport daalde het vliegtuig niet, zond het geen signa len uit die overeenkwamen met die van een Iraans F-14 gevechtsvlieg tuig en volgde de Airbus de norma le vliegroute van het Iraanse vlieg veld Bandar Abbas over de Golf naar Dubayy. Maar, zo zeiden Carlucci en Cro we, de Airbus reageerde niet op de twaalf waarschuwingssignalen van de Amerikaanse oorlogsschepen op het moment dat de Vincennes verwikkeld was in een gevecht met speedboten van de Iraanse marine. De Airbus had nooit toestemming mogen krijgen om over het oor logsgebied te vliegen, aldus Crowe. Iran is derhalve ook schuldig aan het ongeluk. Het onderzoeksteam is tot de conclusie gekomen dat de grootste fout is geweest dat op de Vincen nes werd aangenomen dat het vliegtuig daalde. Commandant Will Rogers besloot hierop tot het neerschieten van het vliegtuig. ISLAMABAD - Pakistaanse soldaten dragen het stoffelijk overschot van de verongelukte president Zia ul-Haq op het vliegveld van Islamabad na aankomst vanuit Bahalwalpur. Rechts de interim-president Ghulam Ishaq Khan. Staatshoofden en andere regeringsfunctionarissen uit ongeveer 50 landen - onder wie de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Shultz - zullen vandaag de begrafenis bijwonen. Nederland wordt vertegenwoor digd door staatssecretaris Van der Linden van Europese Zaken. «roto anp> Treinramp De functionarissen die verant woordelijk zijn voor het ongeluk met een trein op weg van Le ningrad naar Moskou waarbij 28 mensen om het leven kwamen en 104 personen verwondingen oplie pen zullen gerechtelijk worden vervolgd. Volgens het persbureau Tass reed de trein 150 kilometer per uur op een traject waar een snelheidsbeperking van 60 km Sajidinisten De Nicaraguaanse regering heeft de wapenstilstand met de door de Verenigde Staten op de been ge houden Contra-rebellen eenzijdig verlengd, en is bereid om het vre desoverleg onmiddellijk te hervat ten. Vooralsnog zijn het de Con tra's die voortzetting van de be sprekingen tegenhouden, omdat ze niet in Managua willen onderhan delen. Volgens de Contra-leiders worden ze in de hoofdstad in hun bewegingsvrijheid beperkt. Ingestort In een dichtbevolkte arbeiders wijk aan de noordrand van de Egyptische hoofdstad Cairo is een flatgebouw ingestort. Het ongeluk kostte 16 bewoners het leven, ne gen anderen raakten gewond. Er wordt nog gezocht naar eventuele andere slachtoffers onder de puin hopen van het gebouw. Het vier verdiepingen hoge flatgebouw in de wijk Shubra vyas pas vijfjaar ge leden opgeleverd, maar bleek een aantal belangrijke draagbalken te dus de vrouw van een zakenman. Het drugsprobleem zou wel eens het meest nijpende kunnen wor den in het naoorlogse Iran. Tijdens een onlangs gehouden congres zei de voorzitter van het Hoogge rechtshof ayatollah Ardebili dat er in Iran naar schatting 2 miljoen verslaafden zijn, op een bevolking die in 1986 50 miljoen zielen telde. Een maand nadat Iran instemde met VN-resolutie 598 over de be ëindiging van de oorlog met Iraq, wachten de Iraniërs nog steeds op een bevredigende verklaring voor de plotselinge ommezwaai in de houding van hun leiders. Tegerlij- kertijd voelen de meeste Iraniërs zich opgelucht dat de oorlog voor bij is en hopen zij dat de toekomst naast vrede ook nieuwe welvaart zal brengen. door Hans Neuerbourg/AP' Veel Iraniërs vragen zich nog steeds af waarom Iran pas nu ak koord ging met VN-resolutie 598. De resolutie was immers al een jaar oud en de Iraanse onderhande lingspositie was een jaar geleden aanzienlijk sterker dan nu. Toen had Iran alle Iraakse troepen van zijn grondgebied verdreven en had het nog grote delen van Iraq in han den. Is .er soms achter de schermen het een en ander bekokstoofd en hebben de Iraanse leiders op grond daarvan zo plotseling het roer om gegooid, zo luidt een veel gestelde vraag. Ook de vraag of de'mensen offers uit het laatste jaar van de oor log niet tevergeefs zijn gebracht, pijnigt velen de hersenen. Van de Iraanse leiders hoeft men voorlopig geen antwoord te ver wachten op al deze vragen. „Het is niet het juiste moment om vragen te stellen", zei ayotollah Khomeini op 20 juli in een boodschap aan het Iraanse volk. Wellicht probeerde de geestelijk leider de weifelaars wat op hun gemak te stellen, toen hij zei dat ook voor hem de aan vaarding van de VN-resolutie „do delijker dan het nemen van gif' was geweest. De politieke nummer één van Iran, parlementsvoorzitter Rafsan- jani, tevens opperbevelhebber van de strijdkrachten, riep de Iraniërs eveneens op niet naar „het waarom en waarvoor" te vragen, omdat dit slechts zou leiden tot „angst, on rust en wanorde". De Iraanse kranten komen pa pier tekort voor hun niet aflatende oproepen van trouw aan imam Khomeini en ook de andere media houden niet op te beklemtonen dat de geestelijk leider het beste weet wat er moet gebeuren. De berich ten lijken vooral te zijn bedoeld om het debat over de Iraanse politiek te ontmoedigen. Niettemin wordt ook van officië le zijde toegegeven dat hier en daar boos is gereageerd op de aanvaar ding van de VN-resolutie en het bë- stand in de oorlog met Iraq. Met na me de familieleden van de zogehe ten martelaars, mensen die tijdens de oorlog zijn gesneuveld, voelen zich bedrogen. Wat zijn immers hun offers waard geweest nu de eindoverwinning niet is behaald? Opgelucht Ondanks de vele vragen en de verbittering die hier en daar te be speuren valt, zijn de meeste Ira niërs toch erg opgelucht met het ap) staken van de strijd met Iraq. In individuele gesprekken met Iraniërs overheerst de mening dat het leven nu gemakkelijker zal worden. Deze hoop wordt gevoed door een scherpe daling van de prijzen van een aantal duurzame consumptiegoederen, zoals televi sietoestellen en koelkasten. Deze prijsverlaging is het gevolg van een spectaculaire daling van de Amerikaanse dollar op de zwar te markt, sinds het aanvaarden van de VN-resolutie. De handelaren lij ken erop te rekenen dat, nu het be stand een feit is, buitenlanders en naar Iran terugkerende emigran ten een ware dollarstroom op gang zullen brengen. Veel hamsteraars, die hadden ge speculeerd op het voortduren van de oorlog en een aanhoudende dol- larschaarste, zijn door het bestand verrast en lijden zware verliezen. De vele berichten over zelfmoord, verleidde een krant in Teheran tot de ironische suggestie om een be paalde hoek van de grote begraaf plaats in de Iraanse hoofdstad „598" te noemen, naar de bewuste VN-resolutie. „De meeste mensen lijken nu een directe economische opleving te verwachten", aldus een westerse diplomaat. De Iraanse leiding pro beert dit optimisme bij de bevol king echter te temperen. „Het zou een ramp zijn ervan uit te gaan dat het einde van de oorlog gelijk staat aan welzijn en con sumptie en te verwachten dat bui tenlandse bedrijven dingen met zich mee brengen waar wij van kunnen genieten", zo waarschuw de minister voor binnenlandse vei ligheid Reyshahri onlangs tijdens een gebedsdienst in Teheran. „Dit zou het einde van de revolutie bete kenen, niet van de oorlog. Sober heid en een laag consumptiepeil zouden onze zelfgekozen levens wijze moeten worden." Tot nu toe zijn de voedselprijzen op de vrije markt nog niét gedaald. Het gerantsoeneerde vlees, waar voor men 750 rials (officieel onge veer 2,40 gulden) per kilogram be taalt, is vaak buiten Teheran niet te krijgen, weet een in Duitsland ge boren Iraanse vrouw. „Vlees moet ik op de vrije markt kopen, waar ik zeker vier maal zoveel moet beta len". Het gemiddelde maandsalaris bedraagt 40.000 rials (ongeveer 1.290 gulden). Dat is nauwelijks voldoende om 40 pakjes Ameri kaanse sigaretten te kopen, die da gelijks door kleine jongens te koop worden aangeboden in de drukke straten van Teheran. Problemen De Iraanse leiders kunnen zich, nu aan de oorlog voorlopig een ein de is gekomen, gaan buigen over de binnenlandse problemen van het land; en dat die er zijn-ontkent niemand. Het aantal werklozen in Iran wordt door diplomaten geschat op ongeveer 4 miljoen; dat is een kwart van de totale arbeidsbevol- king. De werkloosheid zal wellicht dalen, nu de overheid heeft beslo ten de wederopbouw van kleine en middelgrote woningen, die tijdens de oorlog werden beschadigd, te subsidiëren; maar deze daling zal waarschijnlijk van korte duur zijn, aangezien de bevolkingsgroei in Iran met 3,5 procent per jaar nog al tijd één van hoogste ter wereld is. De Iraanse leiding pleitte aan vankelijk voor grote gezinnen, maar de afgelopen tijd lijkt zij hier op terug te komen. „Anti-concep tiepillen zijn nu gewoon bij de dro gist te koop en ze kosten niet meer dan een gewoon asperientje", al- Naar verluidt is heroine, die vanuit het buurland Afghanistan naar Iran wordt gesmokkeld, vrij verkrijgbaar. Een gram heroine kost minder dan een pakje Ameri kaanse sigaretten, waarvoor men ongeveer 1.000 rials (ongeveer 32 gulden) betaalt. Momenteel is een nieuwe opiumwet in voorberei ding, die op het vervaardigen, ver handelen, smokkelen of bezitten van meer dan 30 gram heroine de doodstraf stelt. Volgens Ardebili is tweederde van de gevangenen in Iran veroor deeld wegens overtreding van de opiumwet. Zodra de nieuwe wet van kracht wordt zal een groot aan tal van deze gedetineerden alsnog worden terechtgesteld, aldus Arde bili, en dit zal volgens hem veel bij dragen aan de strijd tegen het drugsgebruik.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5