Staat slikt uitspraak harmonisatiewet niet 'Niet meewerken aan aids-test of verklaring' Horeca Nederland boos op burgemeester Amsterdam Invoering vaste premie nu nog niet haalbaar Politie grijpt bende die tienertoerders berooft Schietverenigingen voelen niets voor scherper vergunningbeleid Politie rolt bende oplichters op hlL'IIHilJ.llh PAGINA 3 Betrokkenen krijgen dit jaar toch hun geld AMSTERDAM (ANP) - Horeca Ne derland is boos op burgemeester Van Thijn. Hij is volgens secretaris J'. Brouwer van de Amsterdamse afdeling van de belangenorganisa tie stilzwijgend begonnen met de uitvoering van het plan de nacht vergunningen af te schaffen terwijl de definitieve beslissing daarover nog niet zou zijn genomen. "Een kwestie van onbehoorlijk be stuur", meent hij. De gemeente Amsterdam wil af van de nachtvergunningen waar door sommige horecagelegenhe- DEN HAAG (GPD/ANP) - De Staat der Nederlanden gaat in beroep tegen het besluit van den tot 04.00 uur 's ochtends open de Haagse rechtbankpresident mr. Wijnholt inzake de zogenaamde Harmonisatiewet. De snT^wwJnhorion rechter bepaalde dat de wet ten onrechte de studieduur voor studenten, die naast hun hoofdvak nog een tweede studie volgen, beperkte tot maximaal zes jaar. 'Nachtvergunningen stilzwijgend afgeschaft Het kabinet heeft gisteren tot het hoger beroep besloten. Deson danks zullen alle studenten die nu al een tweede studie volgen, con form de uitspraak van mr. Wijnholt worden behandeld. Het gaat dan om 9000 mensen. Zij zullen in het komende studiejaar hun studie beurs niet verliezen en ook geen hoger collegegeld (2450 gulden ex tra) hoeven te betalen, wanneer zij langer dan zes jaar aan de studie bezig zijn. Na afloop van het kabinetsbe raad verklaarde premier Lubbers dat het kabinet tot het voordeeltje voor de desbetreffende studenten had besloten, omdat het instellen en uitprocederen van hoger beroep toch enige tijd gaat duren. Boven dien wilde de ministersploeg de studenten gedurende een heel stu diejaar nu al zekerheid bieden. Wat het kabinetsbesluit precies gaat kosten kon premier Lubbers gisteren niet zeggen. Eerste bere keningen wijzen er op dat het ge durende een jaar gaat om maxi maal 105 miljoen gulden. Daarbij is er van uitgegaan dat alle 9000 stu denten het voordeeltje maximaal gaan genieten, hetgeen overigens nog niet zeker is. De extra uitgaven wil het kabi net op twee manieren dekken. Voor de uitgaven voor dit jaar (en kele tientallen miljoenen guldens) wordt gedacht aan een bestaand fonds waaruit studenten nu al fi nanciële hulp kunnen krijgen. Daarover wil het kabinet overleg plegen met de betrokkenen. De uit gaven in 1989 zullen gedekt wor den binnen de begrotingen van on derwijs en landbouw voor volgend jaar. Een verdere bezuiniging op de studiefinanciering komt dan aan de orde. Premier Lubbers gaf te kennen dat het kabinet om drie redenen tot het hoger beroep heeft besloten. Ten eerste meent de ministers ploeg dat mr. Wijnholt de wet ten onrechte heeft getoetst aan bepa lingen in het Statuut voor het Ko ninkrijk. "Wij menen dat die be voegdheid er voor de rechter niet is", aldus Lubbers. Ten tweede meent het kabinet dat er geen sprake is van een on rechtmatige daad door in de wet zowel voor eerste als tweede studie de maximale studieduur op zes jaar te zetten. Lubbers: "De vraag is of hier en onrechtvaardige breuk heeft plaatsgevonden met gewekte verwachtingen. En zo ja, in welke mate". De premier wees er verder op dat er in de wet bepalingen staan waar door studenten, die te hard worden getroffen door het verlies van een beurs en het betalen van hoger col legegeld nadat ze langer dan zes jaar over hun studie doen, finan- Pyromaan De politie van Hoogeveen ver moedt dat zij met de aanhouding van een 22-jarige inwoner van die plaats de pyromaan te pakken heeft die verantwoordelijk is voor een reeks van brandstichtingen. De pyromaan heeft er tot nu toe drie bekend. Bij het aantal brand stichtingen waarvan de man wordt verdacht, is een totale schade aan gericht van ongeveer 1,5 miljoen gulden. Schietpartij Een 18-jarige inwoner van Delft is zwaar gewond bij een schietpar tij in het Belgische Lanaken. De jongeman was gisternacht met twee vrienden een avondje uit ge weest. Het drietal keerde te voet te rug naar een camping in Lanaken en gedroeg zich op de terugweg wat baldadig. Zij maakten lawaai en lieten huisbellen rinkelen, tot dat plotseling een onbekende het vuur op hen opende. Het parket van Tongeren heeft de zaak in on derzoek. Hortus blijft Het ministerie van economische zaken heeft 2 miljoen gulden uitge trokken voor een grote verbou wing en uitbreiding van de Hortus Botanicus in het Groningse Haren. Daarmee is sluiting definitief van de baan. Ruim twee jaar geleden wilde de Rijksuniversiteit Gronin gen de botanische tuin afstoten. Reden hiervoor was de grote ex ploitatielast van ruim twee miljoen gulden per jaar. In 1989 moet de verbouwing gereed zijn. De ver wachting is dat tegen die tijd zo'n 200.000 mensen een bezoek aan de botanische tuin en tropische kas zullen brengen. Militairen Staatsecretaris Van Houwelin- gen heeft in het overleg met verte genwoordigers van militaire belan genverenigingen over oudere mili tairen een nieuw voorstel gelan ceerd. Het komt er op neer dat mili tairen, een jaar voordat zij 55 wor den, vrijwillig met buitengewoon verlof kunnen gaan en dan 80 pro cent van hun bruto militair inko men ontvangen. Voorwaarde is dat zij functies bekleden die bijvoor beeld door technische ontwikke lingen op den duur zullen worden opgeheven, en dat omscholing minder voor de hand ligt. cieel geholpen kunnen worden. "Dat is iets anders dan nu te zeg gen: bespaar ze gedurende maxi maal zes jaar alle pijn", stelde Lub bers in een verwijzing naar het von nis van Wijnholt. De derde reden voor het hoger beroep vormt de angst in het kabi net dat de rechter nu elke wet zal gaan toetsen aan het Statuut voor het Koninkrijk. Zoals bekend is het toetsen van wetten aan de Grondwet niet mogelijk. De ministersploeg gaat er overi gens van uit het hoger beroep te zullen winnen. Er zijn in financiële zin geen voorzieningen getroffen voor een eventueel verlies. In dat geval zouden de betrokken studen ten gedurende maximaal zes jaar verlost zijn van de wetsbepalingen. Dit zou de Staat honderden miljoe nen guldens kunnen gaan kosten. In een eerste commentaar zegt de HBO-raad, de Vereniging van Hogescholen, blij te zijn dat er een einde is gekomen aan de onzeker heid onder de studenten, die al aan een studie waren begonnen over de toekenning van een studiefinancie ring. De afgelopen dagen heeft de telefoon bij de organisatie, bij de Landelijke Studenten Vakbond en de Vereniging van Samenwerken de Nederlandse Universiteiten roodgloeiend gestaan, omdat de studenten na de uitspraak van de rechter niet wisten waar zij aan toe De HBÖ-raad vindt het echter jammer dat de minister van onder wijs en wetenschappen in de rechtsprocedure formeel zijn gelijk Drie miljoen voor dementie-onderzoek UTRECHT (ANP) - De ministeries van onderwijs en wetenschappen en van welzijn, volksgezondheid en cultuur hebben een kleine drie miljoen gulden beschikbaar ge steld voor onderzoek naar psychi sche aandoeningen bij ouderen, met name dementie. Het geld komt uit de pot van het stimuleringspro gramma gezondheidszonderzoek, zo hebben de departementen be kendgemaakt. Over psychische aandoeningen bij oude mensen is nog vrij weinig bekend. Zo worden bijvoorbeeld depressie en vergeetachtigheid vaak ten onrechte versleten voor de eerste verschijnselen van de mentie. De toegekende subsidie gaat voor een deel naar de vak groep psychiatrie van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, voor een onderzoek naar de vroege herken ning van dementie en naar het ver loop van deze ziekte. Hiervoor zul len de onderzoekers een grote groep bejaarden gedurende vijl jaar volgen. De rest van het geld is bestemd voor de Amsterdamse Va- leriuskliniek die een patiëntenre- gister wil opstellen van 65-plussers die vanwege psychische klachten in contact komen met de gezond heidszorg. De universiteit en de Valeriuskliniek dragen zelf ook bij in de kosten van de twee projecten. wil krijgen. De raad betreurt het dat de bewindsman er niet over wil nadenken of de Harmonisatiewet wel goed in elkaar zit. 03.00 uur moeten sluiten. De Am sterdamse horeca-ondernemers wijzen er op dat hierover nog geen definitief besluit is genomen. 'Wij zijn er althans niet van op de hoog te gebracht", aldus Brouwer. Tot zijn grote ongenoegen neemt de gemeente desondanks nu al geen nieuwe aanvragen voor nachtvergunningen voor de perio de van 22.00 uur tot 4.00 uur meer in behandeling. "Dergelijke ver gunningen zijn echter nog niet van de baan. Wij zijn daarover nog in gesprek. De gemeente loopt nu op de zaken vooruit. Dat heeft geen pas", vindt de secretaris. De woordvoerder van de burge meester zegt dat het besluit tot het vervroegen van de sluitingstijd tot uiterlijk 3.00 uur al in mei is geno men tijdens een commissieverga dering van de gemeenteraad. Al leen over de overgangsregeling moeten volgens hem nog afspra ken worden gemaakt. Brouwer kondigt aan dat voor de horeca-ondernemers het laatste woord over de plannen van de ge meente nog lang niet is gesproken. "Ze vinden het namelijk ronduit belachelijk dat Amsterdam om drie uur 's nachts op slot gaat. Dat kan helemaal niet in een hoofdstad als Amsterdam. Zeker gezien de ontwikkelingen op Europees ni veau, kunnen we hier niet een dorpssysteem invoeren". De gemeente wil een vroegere sluitingstijd om de nachtelijke overlast te beperken. Gemeente en horeca-ondernemers zijn twee jaar geleden met de besprekingen over het aanpassen van het vergunnin genstelsel begonnen, omdat het huidige systeem achterhaald is en niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet. In de loop der tijd is een enorme wildgroei ontstaan die bij na niet meer te controleren was. Brouwer: "Uitgangspunt was dat het een doorzichtig, maat schappelijk acceptabel systeem zou worden. Door de sluitingstijd in te krimpen is daarvan echter geen sprake. De klok wordt zo weer teruggedraaid naar het jaar nul". Indien de plannen van de ge meente toch doorgaan wil hij in ie der geval een goede overgangsre geling tussen het huidige en het nieuwe systeem. Daarover heeft een commissie van nachtvergun ninghouders volgende week een gesprek met de burgemeester. Ziekenfondsraad vindt 1 oktober te vroeg UTRECHT (ANP) - Het kabinet moet de invoering van een vaste (niet-inkomensafhankelijke) pre mie voor ziekenfondsverzekerden uitstellen. Dat blijkt uit een ont- werp-advies van de Ziekenfonds raad dat volgende week donderdag in de raad aan de orde komt. Staatssecretaris Dees van volks gezondheid wil de nominale pre mie van 65 gulden per verzekerde (kinderen de helft) al op 1 oktober invoeren, maar volgens het advies zal voor de invoering zeker een half jaar nodig zijn. Die zes maanden zijn nodig om de verzekerden voor te lichten en om de ziekenfondsen de gelegen heid te geven hun administraties aan te passen. De Tweede Kamer zal zich pas volgende maand over de invoering van de nieuwe premie uitspreken. Als de regering het ad vies van de Ziekenfondsraad zou overnemen, zou de nominale pre mie dus op zijn vroegst volgend voorjaar een feit kunnen zijn. Het advies gaat verder in op de technische uitvoering van het no minale premiestelsel. Zo moeten ziekenfondsen volgens de Zieken fondsraad het recht krijgen boetes tot tien procent van de nominale premie op te leggen i AMSTERDAM (ANP) - Leden van de studentenvakbond ASVA heb ben gistermiddag op de Dam een symbolische krottenwijk gebouwd. Met deze actie wilden ze aaiidacht vragen voor het jaarlijks groeiende probleem van de kamernood onder eerstejaarsstudenten in de hoofd stad. Gadegeslagen door verbaas de toeristen timmerden ze van oude kisten hun eigen 'kamers'. Door middel van borden werden voorbij gangers opgeroepen kamers be schikbaar te stellen voor verhuur aan studenten. Een woordvoerder van de ASVA schat dat dit jaar on geveer 7000 nieuwe studenten zich aanmelden bij de universiteiten en hbo-instellingen. Daarvan wil on geveer driekwart op kamers, maar slechts een klein gedeelte lukt dat. De Landelijke Organisatie Belan- gengroepe Huisvesting maakte de ze week de resultaten van een on derzoek bekend naar het aanbod van particuliere kamers in de grote steden. Daaruit bleek dat in 1987 nog slechts een kwart van de inge schreven mensen aan een kamer kon worden geholpen, (foto ANP) Brief Van den Broek naar diplomatieke posten DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft op het Centraal Station een bende van zeven Hagenaars en een Leidschendammer aangehouden. De bende beroofde daar al twee weken lang tienertoerders van hun geld, tie- nertoer-kaart en bagage. Dat gebeurde onder bedreiging van lichamelijk geweld. Leden van de bende hebben inmiddels tien van dergelijke over vallen bekend, aldus een politiewoordvoerder. De bendeieden, die op aanwijzingen van de spoorwegpolitie op heter daad konden worden gepakt, variëren in leeftijd van 14 tot 17 jaar. Zeven zijn er in verzekering gesteld. De achtste is vrijgelaten omdat er tegen hem geen bewijzen zijn. DEN HAAG (GPD) - Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland mogen niet mee werken aan aids-tests voor Neder landers die het desbetreffende land bezoeken. Bovendien mogen zij geen medewerking verlenen aan de afgifte of goedkeuring van niet- aidsverklaringen van de bezoeker. Dit blijkt uit een brief die minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) namens het kabinet naar al le ambassades en consulaten in het buitenland heeft verzonden. In de brief vraagt de minister namens zijn collega Brinkman (wvc) tevens om een rapport over het aids-test- beleid in het land wan statione ring. Aanleiding voor de brief is vol gens Van den Broek dat een aantal landen aids-tests voor hun bezoe kers verplicht stellen. Dit in weer wil van het beleid dat ons land, de EG en de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) voorstaan. Tot nu toe hebben oproepen aan die lan den om hun beleid bij te stellen geen effect gehad. Ondanks het feit dat de Neder landse overheid niet actief wil mee werken aan aids-tests of verklarin gen, zegt Van den Broek wel dat het iedere burger vrij staat om zich zelf op aids te laten testen. Dat kan bij de GGD. Daar worden ook ver klaringen over het resultaat van de tests afgegeven. Deze kunnen de betrokkenen dan overleggen aan de de autoriteiten in het land van aankomst. Van den Broek wijst er wel op dat de GGD-verklaringen niet in al le landen worden geaccepteerd. In dien daaraan nadere voorwaarden worden gesteld, mag daar niet op worden ingegaan, aldus de minis ter. Dat geldt ook voor de vraag naar lijsten van erkende laborato ria waar in ons land op het aids-vi rus wordt getest. Van den Broek meldt dat de di plomatieke vertegenwoordigers de reizigers zo goed mogelijk moeten voorlichten over de te verwachten procedures rond aids in het te be zoeken land. Eventueel kan de rei ziger daarbij ook worden geadvi seerd hoe men moet handelen. Zoals bekend wijst het kabinet aids-testen af omdat er geen zinvol le behandeling wordt geboden te gen de ziekte. Bovendien is aids in het algemeen maatschappelijk ver keer niet overdraagbaar, is de testuitslag slechts een momentop name, en brengt het systematisch testen een vals gevoel van veilig heid teweeg. De test geeft ook geen inzicht in de mate waarin aan aids verwante vormen van besmetting aanwezig zijn. Lozen afvalwater ziekenhuizen ook aan vergunning gebonden lagen op tapijt aanbrengen, grote fotografische en textielverede- lingsbedrijven, grote laboratoria, houtreinigings- en auto- en motor- revisiebedrijven. Al eerder, in 1984, werd een aan tal bedrijfssectoren onder de WVO- vergunningenplicht gesteld. De maatregel is er op gericht de ver vuiling van het oppervlaktewater zoveel mogelijk tegen te gaan. DEN HAAG (ANP) - Binnenkort zullen ziekenhuizen een vergun ning moeten aanvragen voor het lo zen van afvalwater op de riolering. Ook andere bedrijven zullen op grond van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren (WVO) moe ten beschikken over een vergun ning, zo heeft het kabinet besloten. Het gaat onder meer om zeefdruk- kerijen, bedrijven die ondergrond- AMSTERDAM "Wij proberen de schietsport zo zuiver mogelijk te houden. Schietverenigingen zou den juist blij moeten zijn dat wij een beetje reclame voor hen ma ken". Klaas Wilting, woordvoerder van de gemeentepolitie in Amster dam, begrijpt niets van de commo tie die bij de schietverenigingen in de stad is ontstaan nadat de politie heeft aangekondigd haar beleid ten opzichte van de verenigingen te verscherpen. Jagers en sportschut- ters vinden dat ze in discrediet ge bracht zijn. Er moet eerst maar door Theo Haerkens eens gekeken worden naar het ille gale wapenbezit, is een veelgehoor de klacht. De hoofdstad telt nu 52 schiet verenigingen ende politie vindt dat daarmee de grens is bereikt. De verenigingen ontvingen daarom een brief met de mededeling dat er alleen 'in zeer bijzondere' gevallen nog machtigingen afgegeven zul len worden voor verenigingen. Bo vendien worden de aanvragen voor een vergunning 'uiterst kritisch' bekeken. Iedere schietvereniging heeft een machtiging nodig om clubwa pens aan te schaffen. Daarmee kunnen nieuwe leden oefenen zo lang ze zelf nog geen vergunning en dus geen pistool of geweer heb ben. Wie na een jaar voldoende vaardigheid heeft opgedaan, komt in aanmerking voor een eigen wa pen. De vereniging moet haar laar die niet met zijn naam in de krant wil - 'wij zijn ontzettend kwetsbaar' - bevestigt dat de schietclubs zich de laatste tijd "als bacteriën hebben voortgeplant". goedkeuring geven en de politie Hij begrijpt dat de politie bezorgd verleent de wapenvergunning. Dat wapenbezit wil de politie wel controleerbaar houden, maar bij een veelheid aan verenigingen wordt dat wel moeilijker. Volgens Wilting is er geen sprake van extra controle op de verenigingen of de leden daarvan. "Daar hebben we niet eens genoeg mensen voor". Ie dereen die schieten wil, kan bij een vereniging terecht, stelt de woord voerder van de Amsterdamse poli tie. "Maar het gaat in de schietsport niet anders dan bij andere sporten. Er ontstaat ruzie en onenigheid in een vereniging en dat is voor een aantal mensen reden om een nieu we club op te richten. Er zijn men sen die al een paar maal een nieuwe club hebben opgericht. Die zijn meer bezig met zichzelf dan met de schietsport". Een Amsterdamse wapenhande- voor het toenemend wapenbezit, maar gelooft niet dat er bij de vere nigingen ongelukken gebeuren. Volgens hem gaat het erom dat de politie geen concentraties van wa pens wil in woonhuizen van vereni gingsbestuurders. "Als daar inge broken wordt, verdwijnen de wa pens gegarandeerd in het illegale circuit". De handelaar vindt het "waanzin dat de nette oppassende burger man dwarsgezeten wordt bij het beoefenen van zijn sport". En dat, terwijl de politie geen greep heeft op het illegale wapenbezit. "Ze doen dit vast om zich politiek in te dekken", aldus de handelaar, die zelf niet denkt dat de maatregel ge volgen heeft voor zyn omzet. "Ik le ver aan jagers en sportschutters in het hele land". Directeur K. Wierenga van de Koninklijke Nederlandse Schut- tersassociatie vindt dat de politie het paard achter de wagen spant. "Omdat de politie het niet kan bij benen, mag de burger niets meer doen". Hij vraagt zich af of de poli tie het grondwettelijk recht tot ver eniging en vergadering niet aan tast. Politieman Wilting meent ech ter dat daar geen sprake van is. "Ze mogen gerust een nieuwe vereni ging oprichten, ze gaan hun gang maar, alleen geven wij geen mach tiging meer als daar geen redelijk doel mee gediend is". Wierenga meent dat de meeste verenigingen zich strikt aan de re gels houden. Bestuurders voelen zich verantwoordelijk voor wat er gebeurt. Bij de 600 clubs met sa men 27.000 leden, die bij zijn orga nisatie zijn aangesloten, worden in het eerste jaar dat iemand lid is ook de antecedenten nagetrokken. "In de meeste plaatsen is de sociale controle uitstekend". Pas als alles in orde blijkt, geeft de club zijn fiat en kan iemand een vuurwapenvergunning aanvragen. "Men weet wie er binnengehaald wordt. De meeste problemen doen zich voor met mensen die niet toe gelaten worden". Een bewijs van goed gedrag dat gemeenten soms afgeven, heeft voor hem weinig waarde. "Een misdrijf verjaart en dan wordt iemand uit het bestand gelicht. Wie tien jaar geleden een gewapende overval heeft gepleegd, kan zo toch een bewijs van goed ge drag en daarmee een vuurwapen- vergunning krijgen". Op één vergunning mag een sportschutter hooguit vijf wapens hebben, voor elke tak van de sport - geweer en pistool in verschillende kalibers - een. Wie met een zwaar pistool aan wedstrijden deelneemt, oefent vaak met een pistool van een lichter kaliber, wat per schot aanzienlijk goedkoper is. "De meeste mensen hebben echter niet meer dan twee of drie vuurwa pens", aldus Wierenga die zelf aan één wapen voldoende heeft. Leden van schietclubs moeten wapen en munitie thuis geschei den van elkaar opbergen. Het wa pen mag alleen ongeladen ver voerd worden op het traject tussen huis en schietbaan. Lieden die zich niet aan de regels houden, kunnen wat Wierenga betreft rekenen op een pittig gesprek met het bestuur van de club en uiteindelijk op roye ment. Maar ook degene die regel matig oefent, kan zijn wapenver gunning kwijtraken. Wierenga: "Je krijgt de vergunning om de sport te beoefenen. Wie dat niet doet, heeft geen wapen nodig". die, na aanmaning, weigeren te be talen. Blijft de verzekerde ook dan nog in gebreke, dan moet het fonds een incassobureau kunnen inscha kelen. De kosten daarvan mag het op de betrokkene verhalen. Aan de andere kant moeten ook kortingen mogelijk zijn voor mensen die de premie automatisch van hun reke ning laten afschrijven en voor men sen die meerdere termijnen vooruit betalen. ZOUTELANDE (GPD) - De rijks- politiegroep in Zoutelande heeft met steun van andere Zeeuwse korpsen een grote oplichtingsaffai re aan het licht gebracht. Twaalf mensen zijn de afgelopen week in verband met de zaak aangehouden. Een van hen zit nog vast. Zij zijn al len op een of andere manier betrok ken bij het oplichten van verzeke ringsmaatschappijen, tussen de cember 1987 en april 1988. Zes van hen wendden voor dat hun eigen auto was gestolen, maar die ver kochten ze onderhands door. Ver zekeringsmaatschappijen zijn voor 200.000 gulden benadeeld. De affaire kwam een aantal we ken geleden via twee wegen aan het rollen. In Spanje werden in april twee Vlissingers, 37 en 38 jaar, door de politie aangehouden. Zij waren op weg naar Marokko in twee zogenaamd gestolen wagens. De autopapieren bleken niet in or de. Het Nederlandse tweetal werd gearresteerd, verhoord en vrijgela ten. Dit kwam de rijkspolitie in Zeeland pas later ter ore. Ze was toen al een 36-jarige Vlissinger en een 38-jarige inwoner van Grijps- kerke op het spoor. Die werden medio juli gearresteerd in verband met het uitgeven van valse briefjes van honderd gulden. De Vlissinger bekende tijdens een verhoor ook betrokken te zijn bij de oplich tingszaak. Hij bleek een kennis van het duo dat in Spanje tegen de lamp was gelopen. De rijkspolitie —een team van acht rechercheurs is zeven weken met de zaak bezig geweest— arres teerde in de loop der tijd nog tien verdachten. Vijf van hen werden aangehouden op verdenking van medeplichtigheid en heling. Ze zijn alleen verhoord aan het bu reau. De vijf anderen hebben een of twee dagen in hechtenis gezeten een 32-jarige inwoner van Yerseke. een 33-jange Middelburger, een 34- jarige inwoner van Roosendaal, een 40-jarige Vlissinger en een 32-* jarige Antwerpenaar. Van hen was de auto 'weggenomen'. De Grijpskerkenaar had zijn per sonenwagen ook als 'vermist' op gegeven. Nijpels wil verbod vervangende pcb's DEN HAAG (GPD) Er komt een verbod op het gebruik van een aan tal stoffen die dezelfde kenmerken hebben als pcb's (polychloorbife- nylen), die kanker kunnen veroor zaken en niet afbreekbaar zijn in het milieu. Het gaat om de stoffen chloor, dichloor en broommethyl- benzeen, die schadelijk zijn voor mens en milieu. Minister Nijpels (vrom) heeft dit gisteren in brief aan de Kamer bekendgemaakt. De drie stoffen zijn door de fabri kanten ontwikkeld als vervanging voor de inmiddels overal verboden pcb's. Ze worden gebruikt in hy draulische systemen, transforma toren en condensatoren. In Neder land zijn de stoffen voorzover be kend nog niet in gebruik. Het preventieve verbod van de stoffen moet fabrikanten afschrik ken om ze als vervangers van pcb's te ontwikkelen. De overheid subsi dieert het vervangen van pcb's. De regering zal ook aandringen op een Europees verbod van de drie ge noemde stoffen. KINDERBIJSLAG De Sociale Verzekeringsbank heeft vorig jaar 5,5 miljard gulden kinderbijslag uitbetaald aan 1,9 miljoen huishou dens. Dat is 1.6 miljard gulden min der dan in 1986. Oorzaak hiervan is de wet Studiefinanciering, die eind 1986 in werking is getreden en waardoor ouders van studerende kinderen vanaf 18 jaar geen recht meer hebben op kinderbijslag. Aan aow-pensioenen keerde de instel ling vorig jaar 24,2 miljard gulden uit aan eveneens 1,9 miljoen 65- plussers.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3