Boze brief aan God was keerpunt LEIDEN - "Als de Wereld raad morgen wordt opgeheven, moet hij overmorgen weer wor den opgericht". Voor dr. H. Berkhof (Leiden), oud-voorzit ter van de Raad van Kerken in Nederland, staat het vast: "De Wereldraad heeft bewezen on misbaar te zijn". Het begon in 1948 in Amsterdam met 147 voornamelijk protestantse kerken uit het Westen. Nü hebben 311 kerken uit de hele wereld "el kaar herkend". "Maar ook érkend in hetzelfde geloof en dezelfde roe ping". Het bijzondere van de We reldraad vindt Berkhof die bijna van het begin af hierbij betrokken is geweest "dat hij zoveel kan doen". De meeste internationale organisaties, zoals de Verenigde Naties, zijn vaak vruchteloos als gevolg van grote onderlinge ver schillen. "Maar de lidkerken van de Wereldraad willen het altijd weer eens worden", Het is 23 augustus precies veer tig jaar geleden dat in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de Wereldraad van Kerken werd opgericht. De toenmalige aartsbisschop van Can terbury, Geoffrey Fisher, kondigde die morgen aan, dat de oprichting door alle 351 afgevaardigden was goedgekeurd. Vereisten voor het lidmaatschap waren de belijdenis van 'Jezus Christus als Heer en Heiland' en een 'positieve oecume nische instelling'. "Wij zijn eikaars bondgenoten geworden en spre ken de intentie uit bij elkaar te blij ven", verklaarden de afgevaardig den. Doelstelling was: kerken oproe pen tot zichtbare eenheid, hun ge meenschappelijk getuigenis verge makkelijken, kerken steunen in hun zendingstaak en zorg voor mensen in nood en vernieuwing bevorderen in eredienst en zen ding. De Rooms-Katholieke Kerk ont brak op het appèl. Zij is nog steeds geen lid, hoewel er op sommige ge bieden wel wordt samengewerkt. "Het zijn twee ongelijke groothe den: de secretaris-generaal van de Wereldraad en de onfeilbare paus", zegt mevrouw ds. M. J. van der Veen-Schenkeveld, lid van het We reldraad-bestuur. "Bovendien is de Rooms-Katholieke Kerk een we reldkerk, terwijl de Wereldraad een samenwerkingsverband is en geen superkerk". De gedachte dat de raad zoiets als een superkerk zou zijn is van het begin af door zijn lei ders bestreden. Russen Ook de evangelische christenen behoren tot de afwezigen. De We- reldraad heeft in die kringen lange tijd een slechte naam gehad. De laatste jaren komt daarin langzaam verandering. De toetreding van de Russisch-Orthodoxe Kerk in 1961 is een van de hoogtepunten in de geschiedenis van de raad. Secreta ris-generaal dr. Visser 't Hooft had zich er jaren voor ingezet. "Onze oecumenische taak zal er niet ge makkelijker door worden, maar wij zullen dit zeker als een verrijking ervaren", zei hü. Doordat er een heel andere tradi tie bij kwam, is de Wereldraad veel interessanter geworden, vindt be stuurslid mevrouw Van der Veen. "Het is verrijkend mensen te ont moeten van een kerk die duizend 'jaar nauwelijks contact met het Westen heeft gehad". Dr. Berkhof daarentegen denkt, dat de goede resultaten nog moeten blijken. "Tot nu toe heeft de Russische kerk een zware hypotheek op de Wereldraad gelegd. Er kwam een kerk bij met een heel andere struc- tuur, die bovendien toch érgens meende de enige ware kerk te zijn. Zij waren veel fanatieker orthodox dan we gedacht hadden. Daar kwam nog bij, dat de Russisch-Or thodoxe Kerk een spreekbuis van de regering moest zijn". Tegenstanders van de Wereld raad kregen met de toetreding van de Russische kerk en de daarop volgende conflicten een prachtig aanknopingspunt voor hun kritiek. Het sterkte hen in de overtuiging dat de Wereldraad links was. Trou wens, ook aanhangers erkennen, dat de Wereldraad, politiek gezien, niet altijd evenwichtig oordeelde. Ds. W. R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Neder land: "Over Zuidafrika werden klinkende uitspraken gedaan, maar wat betreft Oosteuropa is de Wereldraad nooit geloofwaardig overgekomen. Een probleem daar bij was, dat ook de Oosteuropese kerken zelf zich niet kritisch over hun eigen situatie uitten". De eerste directeur van het We reldraad-programma ter bestrij ding van het racisme, de Nederlan der B. Sjollema, acht de kritiek niet terecht. "De raad trekt overal aan de bel waar mensenrechten wor den geschonden. Maar door de heel verschillende situaties waarin ver volging voorkomt kan dat niet overal op dezelfde manier. In Zuid afrika, waar een zogenaamde chris telijke regering apartheid bedrijft, ga je anders te werk dan in de Sov jetunie waar een atheïstisch regime de scepter zwaait". Ook mevrouw Van der Veen vindt het allemaal wel meevallen. "De Wereldraad is een stuk minder militant geworden sinds Emilio Castro in '84 secretaris-generaal werd. Van mij mag het wel wat pit tiger". Op wandelingen tijdens zijn vakantie in de Duitse Eifel heeft de predikant C. Vermeulen uit het Zuidhollandse Valkenburg meermalen met waardering stil gestaan bij een kruisteken langs de weg. Hij vermaande zijn her vormde hart tot verdraagzaam heid en begrip. Toch bekent Vermeulen in 'Hervormd Weekblad', dat een achterdochtig stemmetje in hem bij het zien van zo'n wegkruis di rect begon over bijgeloof en af goderij. Zijn deze crucifixen niet de gekerstende opvolgers van de gewijde stenen, bomen en bron nen, die vanoiids van goden en machten spraken, vroeg dat stemmetje. "Toen ik antwoordde dat zulke gedachten wel ver van moderne mensen af staan en dat deze kruizen mij best wat te zeg gen hadden, klonk het protes tantse verweer: het gaat hier meer om magische bescherming van de streek dan om evange lisch getuigenis". Hoe het zij, de Valkenburgse dominee waardeert deze tekens langs de weg. "Het kruis heeft een bijbels recht op de kruispun ten van de wegen. Het mag niet verinnerlijkt worden tot een zaak van het mensenhart en de kerk alleen. Het staat van Godswege middenin de wereld en in het hart van de geschiedenis als on weerlegbaar teken voor de ge lovigen een bewijs van hoop en heil voor allen. Er is welbe schouwd geen mens die er on verschillig aan voorbij kan gaan. Vertelde Jezus niet van dienaren die op bevel van de koning de uitnodiging tot het feest op de kruispunten der wegen moesten laten horen?" En als die misschien wel door de burgerlijke gemeente ge plaatste tekens nu eens bedoeld zijn als belijdenis van de heer schappij van God over het hele volksleven? "Is dat dan geen goede zaak? Laten alle voorbij gangers er van overheidswege maar aan herinnerd worden, dat er geen duurzame waarheid over de schepping, de volken en de toekomst van de wereld gespro ken kan worden buiten het kruis van Christus om". Politiek Dat de Wereldraad zo politiek ge richt zou zijn is, naar Berkhofs in druk, grotendeels een misvatting die de pers in de wereld heeft ge bracht. "Ze zijn daar niet geïnteres seerd in geloofszaken en dus haal den die de krant niet. Maar de We reldraad heeft op dat gebied heel veel werk verricht". Berkhof ver wijst bijvoorbeeld naar de rappor- "Onze wereld is immers een gebroken wereld. Geen paradijs waar mensen in liefdevolle een heid met hun Schepper en met elkaar leven. Onze geschiedenis lijkt op z' best een strijd van licht en duister. Een dubieuze zaak, die soms verwordt tot een puur demonisch gebeuren. Daarom kunnen het heil en de hoop van de wereld alleen gevonden wor den in die goddelijke daad van verzoening". In een gehucht van tien huizen zat de Valkenburgse pastor on der zo'n wegkruis in het gras. "Er was een klein bloementuintje bij aangelegd. Op de dwarsbalk van het kruis, onder een afdak erbo ven, zag ik tot mijn verrassing een vogelnest. Met een stem uit Israël zong het in mijn hart: Zelfs vindt de mus een huis, o Heer! De zwaluw legt haar jongen in 't kunstig nest bij uw alta- Hier had ik niets tegen in te brengen. Ik werd vermaand en vertroost en liet mij dat ook niet afnemen door de vrouw die uit het huis aan de overkant be vreemd toekeek". Rituelen Een ritueel kan helpen om het ongrijpbare, dat wat iemand door een traumatisch gebeuren is overkomen hanteerbaar te ma ken. Ds. L. H. C. Friederich, gees telijk verzorger in het psychia trisch ziekenhuis 'Endegeest' bij Leiden, geeft daarvan in het 'Re monstrants Weekblad' een paar voorbeelden. "Een jongeman heeft grote angsten en dwanggedachten. Hij wil zich daarvan losmaken, maar het lukt hem niet. Met hem pra tend vat hij het samen als één machteloze woede naar God. Hij kan alleen niets met die woede en vindt het eigenlijk nog onge past ook om kwaad te zijn op God". ten over doop, avondmaal en ambt. Steeds meer kerken uit de Derde Wereld traden tot de Wereldraad toe. Dat betekende sinds het eind van de jaren 60 wel een toenemen de nadruk op bestrijding van racis me en economische onderdruk king. Van der Zee: "De kerken in die delen van de wereld hebben ons er aan herinnerd, dat ónze bezeten heid van vrede en veiligheid een "Ik vroeg hem, zijn woede zo uitgebreid mogelijk op te schrij ven in een brief aan God, hem verzekerend dat God zo'n brief wel kon hebben. Na enige weken kwam hij weer langs en haalde uit zijn binnenzak die boze brief aan God. Hij las hem mij voor. We praatten erover. Toen ik vroeg of ik de brief even mocht houden om hem nog eens rustig te kunnen overlezen, weigerde hij dat pertinent. Hij wilde de brief nog een tijdje bij zich dra gen". "Hoe simpel het ook lijkt, voor hem was het schrijven en het bij zich dragen van deze brief een keerpunt. Met verdere hulp van gesprekken, geneesmiddelen en andere begeleiding brak hij uit de vicieuze cirkel van onhanteer bare woede en achterdocht, waarin hij een tijdlang bekneld had gezeten. Zo hielp een 'ritu eel' als het schrijven van een bo ze brief aan God in zijn geval tot een doorbraak". Pastor Friederich hoorde hoe een vrouw met ernstige eetpro blemen door gesprekken met haar therapeut over heel bewus te deelneming aan de eucharistie over de drempel kon komen. Dat lukte mede doordat zij een stukje van de hostie bij zich droeg. "Vaak helpt een ritueel als laatste middel om eens en voor goed los te komen van een trau matische periode of gebeurtenis in het verleden. De vorm van zo'n ritueel moet wel heel zorg vuldig met hulp van een begelei der worden afgesproken. De be trokkene moet er ook echt aan toe zijn". Nog een voorbeeld. "Een vrouw verzamelde met de pastor van de inrichting waar zij was op genomen allerlei stenen. Ze koos die zorgvuldig uit naar vorm, kleur en grootte, passend bij be paalde, haar niet loslatende trauma's uit het verleden. Toen zij na verloop van tijd alle stenen had verzameld, trok ze haar sme- tweederangs-kwestie is. Het is be langrijker te streven naar recht vaardige verdeling in de wereld. Het resultaat van 40 jaar Wereld raad is niet eens dat confessionele verschillen zijn overbrugd, maar dat op de verhouding tussen zwar ten en blanken en mannen en vrou wen is gewezen. Kerken die belij den dat er een God is die de wereld in zijn hand heeft, kunnen niet al leen plaatselijk en nationaal kerk rigste kleren aan en wierp de ste nen in het bijzijn van de pastor één voor één in het water. Daarna spraken zij een gebed uit. Toen waste zij zich van top tot teen, trok nieuwe kleren aan en at sa men met de pastor een stuk taart om de losmaking te vieren. De klem van haar traumatisch verle den was met deze plechtigheid beslissend doorbroken". "Er moet op gelet worden dat het ritueel vollédig wordt vol trokken, zodat het een echte doorbraak veroorzaakt. Mensen zijn namelijk erg geneigd toch nog een klein stukje te willen be waren, één steentje achter te houden. Als dat gebeurt is het ri tueel mislukt en komt er geen losmaking. De mens is dan niet wezenlijk bevrijd om zich open te stellen voor nieuwe, gezonde levensmogelijkheden" Danneels "Het is wellicht de eerste keer in de geschiedenis dat de kerk een zelfverzekerde en na-christelijke maatschappij tegenover zich heeft". Aartsbisschop-kardinaal G. Danneels van Mechelen-Brus- sel praatte lang met de Stan daard-journalist Guido van Hoof. De neerslag van die tien ge sprekken is nu onder de titel 'Het geloof van een kardinaal' als boek verschenen. "Om die samenleving opnieuw te kerstenen heb je bepaalde in strumenten nodig, en die zijn nauwelijks voorhanden". Dan neels waagde zich daarom maar niet aan een voorspelling wat over tien jaar hét problèem van de kerk zal zijn. "De Amerikaan se theoloog Harvey Cox zag bin nen zeer korte tijd zijn boek 'De stad van de mens' grotendeels achterhaald, waarna hij een ver volg, 'Religie in de stad van.de mens', moest schrijven. Een paar uitspraken van de in 1933 geboren kardinaal: "Verdrietig moet ik zeggen dat mensen tegenwoordig de zin van zijn, maar dragen verantwoorde lijkheid voor de wereld in haar ge heel". Helemaal zonder conflicten is die inzet niet gegaan. Zo riepen bij dragen uit het anti-racismefonds aan bevrijdingsbewegingen bij veel kerken in het Westen verzet op. De Wereidraad, zo werd ge zegd, richt zich alleen tegen kapita listische structuren, maar sluit de ogen voor de communistische wer kelijkheid. Veel westerse kerken moesten ook wennen aan de in vloed van kerken uit de Derde We reld. Berkhof: "De moeilijkste tijd was toen de Europese en Ameri kaanse kerken dachten het alleen te kunnen doen, en mensen uit de Derde Wereld erbij kwamen. Som migen waren beducht voor semi- marxistische, bevrijdingstheologi- sche uitingen. Ideeën werden soms ook zo ideologisch en absoluut doorgevoerd". Hij herinnert zich een voorstel om rijke mensen uit te sluiten van het avondmaal. "Toch zie je achteraf dat zo'n beweging goed is geweest. Het zette dingen in gang". Het is, volgens secretaris-gene raal Van der Zee van de Nederland se Raad van Kerken, te danken aan kerken in de Derde Wereld, dat de thema's gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping zo'n be- langrijke plaats hebben gekregen. "Het proces hierover dat zich nu in vele landen ontwikkelt zal samen met de oecumenische aandacht voor de vrouw de komende jaren grotendeels het gezicht van de We reldraad bepalen. De machtsonge- het leven niet meer zien en dat veel mensen denken praktisch zonder God te kunnen leven. Dat is allemaal niet kwaadaardig, maar het wijst wel op een onbe dachte verschuiving van de men taliteit". "Toen ik op een morgen met de auto vertrok, nam ik mij voor de eerste tien affiches die ik zag te ontleden. Je zult het niet gelo ven, maar op acht van de tien kwam het woordje 'ik' of 'mijn' voor. Het is het ik-tijdperk dat wij nu beleven. Ik zou niet zeg gen dat wij egoïstischer zijn ge worden, wél heel wat individua- listischer". DANNEELS ..."Als Bach muziek maakt, denk ik: God luistert zélf'... "De .jeugd is onbevangener dan wij, heeft minder com plexen. Voor hen is het geen vraag of ze met schaamrood moeten terugkeren naar de tijd van toén, want die tijd hebben ze niet gekend. Vroeger moest alles bevochten worden. Nü krijgen ze al een fiets vóór ze erom vragen. Van der Zee ...verantwoordelijk voor hele wereld... lijkheid tussen mannen en vrou wen is een schrijnend onrecht. Als de Wereldraad dat goed aan de or de kan stellen, kan hij heel veel be tekenen". Wil het echt wat worden met de doorwerking in de kerken van het I proces 'vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping', dan moet de eenheid van de kerken wel I wat beter worden. Mevrouw ds. I Van der Veen: "Steeds meer ker- I ken hebben de neiging weer op I hun identiteit te gaan zitten en zijn minder bereid iets in te leveren. De voortgaande secularisatie in het j Westen speelt veel kerken parten. Gewone mensen zoeken elkaar op I in tijden van moeilijkheden, maar kerken trekken zich terug en den- I ken dan alleen nog aan de eigen kudde". Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Op zich zijn die moderne gemak ken niet negatief, maar de ont- wikkeling tot een harmonische persoonlijkheid met zelfcontrole duurt mede daardoor wel langer dan vroeger. Wij zien overal dat jonge mensen meer tijd nodig hebben om hun menselijk even wicht te vinden dan bijvoorbeeld dertig jaar geleden". De Belgische kardinaal vindt het niet prettig zijn aandacht te moeten verdelen. "Zelfs luiste ren naar muziek én lezen gaan bij mij niet samen. Na een kwartier ben ik doodop. Mijn jaar is niet goed geweest als ik omstreeks Palmzondag niet een paar uur heb kunnen luisteren naar Bachs Mattheüs-Passion. Als Bach mu ziek maakt, denk ik: God de Va der luistert zélf'. Danneels is ook taalgevoelig. In de gesprekken bediende hij zich regelmatig van originele beeldspraak. "Genade is de fun damentele zwaartekracht die je naar God toe trekt". Als hij terug denkt aan de liturgische vierin gen in zijn geboortedorp, spreekt hij van 'kreupele plechtigheden'. "De taal blijft hét gebeuren in de geloofsoverdracht, meer dan het oog". Schrijft hij brieven aan ge lovigen, dan heeft hij zijn moe der voor ogen. "Van haar heb ik geleerd, dat de godsdienst niet ingewikkeld mag zijn. Zo ben ik eenvoudig gaan schrijven, opdat zij het kon verstaan". Schrijven doet kardinaal Dan neels in de heel vroege morgen. Hij staat dan om vier uur op en drinkt eerst een paar koppen sterke koffie. He.t enige geluid in die stilte is het roerend lepeltje. Slordigheid met de liturgie is hem een gruwel. "De liturgie is in de cultuur draagster van schoonheid. Hoe slordig wordt zij soms afgewerkt. Voorgangers die zo handelen onderschatten de smaak van de kerkgangers en hollen de zin van het mysterie uit. Met losse blaadjes en fotoko pieën kun je geen viering met stijl houden". 'Pseudo-creativi- teit' maakt de Belgische kardi naal zo moe... LEIDEN- Herv. Gem. Hoogl kerk 10 ds. Kool stra. gez. dienst. 11,45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, ha. 5 ds. Markus. Broek op Langedijk; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 kand. mevr. J. v. Marion; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Alblas. 11.15 ds. Alblas en pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waal se kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; 'Stevenshof' (geb. 'Dijkhofj 10 ds. W. de Boer. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10,30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. J. Roosjen, Noordw.hout. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) zie Bethl.kerk Driftstr.; Oude Vest zie Hoogl.kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Be vrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoom, ha; Merenwijk zie herv. gem. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Golverdmgen. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 1130 en 5.30. Evang.-Luth. Gem, (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. M. Siregar-Emck, A.dam. Doopsgez.-Remon- str. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. F. Knoppers. Baptistengemeente (Petrak. Su rinamese.) 10 hr. R. v. Diggelen. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. S. v. Groningen. Evangeliecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammer markt) zo. 10 hr. B. de Jong, wo. 8 hr. E. Wit kamp. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 br. J. Ei kerbout, ha. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24); 9.30 en 4, wo. 8. Zevende- dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof land V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J Chr v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.sin- gel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo.-10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat 7. zo. 8.30.10.11.30.6 en 7 (lof); Boshuizerkade 2at. 7, zo. 9.30 en 11; Lemmenschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- AARLANDERVEEN. Herv. Gem. 9.30 ds. Verseput, O.geest, 7 dr. Haitsma. Boskoop. Geref. Kerk 9.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Maris, Garderen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. P. Sierat, O.geest; Kruis kerk 9.30 hr. M. de Wilde, Hummelo; Opstan- dingskerk 9.30 ds. Groenendijk, Schevenin- gen, 6.30 ds. Borman, Assen; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis. 7 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Tazelaar, 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Nieu wenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Verheul; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Borman, As sen, 6.30 mevr. J. Broeyer-Bogers, Utrecht; Salv kerk 9 30 ds. Boer. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl 4) 9.30 ds. Hout man, Leiden. 5 ds. W. v.d. Jagt. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. C. Kleingeld, 4.30 br. J. Knol. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 110 ds. Koekkoek, 6.30 ds. J. Malgo. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. v. Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A v.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgen- stersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Manders- loostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer, ha. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek- steen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 vic. mevr. Rog-Pronk, Scheveningen. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Hoef. 3 afscheid ds. Wieman; Salv- .kerk 9.30 ds Tertouw. 6.30 ds. v.d Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Breure, Linschoten, 6.30 ds. Terlouw. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Berg, ha. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Simpelaar, 4.30 lees- dienst. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Huisman, H.woude, gez. dienst; De Stek 9.30 ds. Ommering, Alphen. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nieuwenhuijze, Mijdrecht. Ge ref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijn- str. 83) zo. 9.30, di. 8 bijbelstudie. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf. 6.30 ds G. v. Doorn. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. v. 1 Hoff. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10; Anker zat. 7. zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem zie geref. kerk. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 9.30 en 7 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde, ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 10; Jozefk. zat. 7, zo. 10. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Van Loe- nen. Leiderdorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. J. E. v. Veen, Wassenaar. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Hen/. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Kattenberg, 6 ds. Wagter; Ontm.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 dr. Vermeulen. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. Kersten. Rk Kerk ^at. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. SjoHema, 6 ds. C. v.d. Berg; O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Christ; Ichthusk. 10 ds. Volk, 5 ds. Driebergen; Pnièlk. 9.30 ds. Christ. 6 ds. Hovius; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. C. v.d. Berg. 5.45 samenzang, 6 ds. v. Roon, Zeist, jeugddienst. Overduin 2.15 ds. Baas. Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 9.30 Duitse dienst. Pf. F. Wattjes, 10.30 dovendienst. hr. B. R. Bruining. Hen/. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 kand. I. Klos. Den Helder. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 9.30 ds. v. Breevoort. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 11 ds. W. Smouter, 7 br. W. Snoek. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Vol le-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. bap- tistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. A, v. Rijs- sen, Hattem. Soefi-beweging Universel Mu- rad Hassil (eind Zuid-Boulevard) 4 nam. uni versele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Hen/. Gem. 10 ds. Westera-Franke, Leiden, ha, 7 zie ge ref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, ha. 7 ds. Bogers, Alphen, ha. Rhijndael 3 nam. dr. Ba- de, ha. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Ley- thenrode 10 pater Poelma. Elis.-ziekenhuis 10 kerkdienst. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en II.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 hr. J. Schoenmaker, 7 ds. Zijl. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr. H. Bak ker, Katwijk; Pauluskerk 10 en 7 ds. 1 Hooft. Geref. Kerk 10 ds. Kprenhoff, Heemstede, 7 drs. G. A. Scholte, Noordwijk. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. J. Boerse- ma. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. v.d. Dussen, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 ds, v. Dijken, 7 ds. M. Groen. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heere- weg 52a) 9.45 hr. J. Vermey. Rk Kerk: Agat- hakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7. zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Bouw, Urk. Remonstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regt- huysplem) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Geref. Kerk 9.30 dr. Rietveld, Zoetermeer, 7 hr. A. Fluyt, Gouda. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ger mans, S.heim, 7 ds. J. Poort. Oisterwijk. Ge ref. Kerk 9.30 hr. D. Brouwer, Katwijk, 6.30 ds. v. Stam, Leidschendam. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. J. Viergever. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. M. Schreu- der, 7 ds. Moet, Woerden. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. Den Besten, Kamperveen; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, ha. 8 nam. Duitse dienst, Pf. F. Wattjes; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Den Besten. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha. 7 ds. Keuning, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. Kuiper. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. T. de Bock. 'So le Mio' 9 ds. v.d. Lee. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 ds. Meij ering, V.schoten. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Da Costa; Pauluskerk 10 ds. Veg- ter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. A. v.d. Klaauw, Schiedam, 7 avondgebed. Ge ref. Kerk zie herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 lees dienst, 4.30 ds. J. Simpelaar. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 kand. J. de Groot, 4 ds. Kiezebrink, Baarn. Van Wijckerslooth 4 nam. ds. J. M. Hoekstra. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem .centrum) 4 nam. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Dnel. Geref. K. 9.30 ds. Zijl. 6.30 ds. v.d. Kooi. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Hoeven. 7 ds. v. Driel. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2 ds. P. Beekhuis. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Wagter. 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Terpstra; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Maranatha kerk 9.30 ds. Terpstra, 7 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. gem. (aula mavo) 10 e vang. K. van Galen, Rijsenhout. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Volleb- regt, 7 ds. Bras. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Ach terberg, Leiden. 7 zie hen/, gemeente. Chr. Geref. K. 10 ds. Aarnoudse, 7 ds. Den Hertog, Leiden. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR Hen/. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 kand. J. Hartman, A.dam, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu len, 6.30 ds. Sloof. Geref. Kerk 9.30 ds. Oege- ma, 6.30 ds. v.d. Lugt, Koudekerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Hen/. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot. 7 ds. De Zwart; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Verheule. Hen/, evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Arkeraats, Hardinxveld, 4.30 ds. G. H. v. Kooten. Geref. Kerk 10 ds. J. Wessel. Assen. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 prof. H. Ohmann. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 dienst, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Droogers, Werkendam, 5 ds. Goossen; Rehoboth-school 9.30 ds. Goossen; Imm- .kerk 9.30 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Davidse, Ze venhuizen; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Ge ref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. J. Verwey, 2.45 ds. H. Hidding. WARMOND: Hen/. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. F. v.d. Bom, Den Haag. 4.30 ds. Abma, Gouda; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 kand. J. Noordam, Zoe termeer. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mevr. ds. E. Brussee, Voorburg. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 kand. J. Vroegindeweij, Dordrecht, 6.30 ds. v.d. Hoe ven, Rijns.woude. Geref. Kerk 9.30 ds. Veen- stra, Leiden, 6.30 ds. Baane, Nieuwveen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9,30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. F. v.d. Louw, Tien hoven, 7 hr. M. Schreuder. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Hen/. Gem. 10 ds. Mackaay. Leiden. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Hen/. Gem. 9.30 ds. Eijsen ga. 6.30 ds. Wegerif, Nieuwkoop. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 dr. Bade. Alphen. Gebouw van de Wereldraad van Kerken in Genève

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2