ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 'Rij -examen vaak nog belangrijker dan schoolexamen' Ook Warmond aan het snookeren CBR wil - tot grote spijt van hoteleigenaar - punt zetten achter jarenlange relatie met Het Witte Huis RUIMTE- OF ROMMELMARKT? M:ld I 14t7ï} Verzet tegen komst CBR HCUIU LtmtN De Leidsch Dagblad Kabelkrant is via meer dan 107.000 aansluitingen te ontvangen in de gemeenten: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude, Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk én in Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Hillegom, Lisse en Sassenheim. Informatie over reklame- spotjes: 071-161363. 'Mensen komen hier voor de sport, niet voor het caféleven' WARMOND - Warmond krijgt zijn eigen snookercen trum. Behalve tennis, squash, golf en zwemmen kan er nu ook een balletje worden gestoten in Jumbo Snooker Centre aan de Veer- polder. Henk Theunissen gaat samen met zijn vrouw Corry en zoon Johan het cen trum runnen. Zoon Johan heeft vier jaar ge leden het snooker ontdekt. Hij was net als zijn vader al veel lan ger een fervent biljarter. Vader en moeder Theunissen gingen steeds meer mee met hun zoon en raakten ook gefascineerd door het Engelse spel. Al snel rees het idee een eigen snooker- centrum op te zetten. Corry Theunissen: "Johan en ik waren beiden werkzaam in de horeca en zagen elkaar nauwelijks. Mijn man had wéér andere werkuren. Als ik de deur uit ging, kwam mijn zoon binnen en lag mijn man te slapen. Ik wilde mijn ge zin meer rond me heen hebben". Omdat in Zeeland waar zij to- endertijd woonden de mogelijk heden voor het opzetten van een snookercentrum zeer beperkt waren, kozen zij ervoor naar de Randstad te gaan. "Snooker is in de Randstad al een veel beken dere sport. Dat komt vooral, om dat mensen hier kabeltelevisie hebben en de BBC kunnen ont vangen. De Engelsen zenden heel veel snooker uit", zegt Henk Theunissen. Na twee jaar zoeken werd het pand van Dekker ("Vandaar dat het logo van Dekker, het oli fantje, in de naam van het snook ercentrum is verwerkt") aan de Veerpolder gevonden. Over de kosten wil de familie Theunissen het niet hebben. Maar de aan schaf van twaalf snookertafels (1500 kilogram per stuk), één wedstrijdbiljarttafel en twee kleinere biljarttafels was 'niet goedkoop'. Ze zijn er alledrie van overtuigd de kosten er binnen een jaar uit te hebben. Henk: "Als één jaar lang gemiddeld de helft van het aantal tafels worden bespeeld, is de zaak rendabel. En er zijn in Warmond en Oegst geest veel snookeraars". Vuur De familie Theunissen praat met vuur over snookersport: "Als je de bal niet in de pocket kan krijgen, moetje een spider of een rest gebruiken". Het spel wordt gespeeld op een tafel van 3.50 meter bij 1.75 meter met één witte bal, 15 rode ballen en diver se ander gekleurde ballen. De be doeling is met de witte bal wisse lend een gekleurde of een rode bal in een zogenaamd pocket te stoten (potten) met een keu. Daarbij kan er gebruikt worden gemaakt van verschillende hulp middelen. Het snookercentrum is al drie weken open, hoewel.de officiële opening pas op 27 augustus is. Corry Theunissen: "We waren klaar met de inrichting en het schoonmaken. In deze vakantie- tijd is het gelukkig niet erg druk, zodat wij ook kunnen wennen aan het idee nu een eigen bedrijf te hebben". Tony Meo, een pro fessionele snookerspeler uit En geland, demonstreert op de ope ningsdag de de favoriete sport van de familie Theunissen. De bedoeling is dat het cen trum van 11 uur 's ochtends tot 1 uur 's nachts open zal zijn. Over dag kost het huren van een tafel een tientje per uur, 's avonds en in het weekeinde kost het veer tien gulden. Verder wil de fami lie graag een Warmondse snookervereniging oprichten die wedstrijden en tournooien gaat organiseren. De familie is, tenzij er een enorme vraag naar is, niet van plan om snookerlessen te ge ven. Johan: "Het is een echt sportcentrum. Vaak associëeren mensen biljart en snooker met café-leven: drinken en roken. Maar dat willen wij hier niet. Mensen komen hier voor de sport en kunnen dan ook nog iets te drinken krijgen. Niet anders- OEGSTGEEST - "De taferelen die zich hier soms voor doen... Ik denk dat je over de afgelopen 28 jaar met gemak een boeiende roman zou kunnen schrijven. Bij verreweg de meeste mensen die hier komen voor hun rij-examen gie ren de zenuwen door de keel. En verlaten ze het pand weer dan zijn er eigenlijk maar twee mogelijkheden: óf hun hele wereld lijkt wel te zijn ingestort, óf ze hebben de hoofdprijs in de loterij". voortduren. De plannen van het CBR echter luiden anders. Dit wil na 28 jaar een punt zetten achter de relatie met Het Witte Huis en een nieuw te bouwen huisvesting bij de Leidse 3 Octoberhal betrekken. De gemeente Leiden is bereid het daar nu nog geldende bestem mingsplan te wijzigen en er een theorieruimte en kantoren voor h«t CBR te bouwen. Het bureau zou dit gebouw dan kunnen huren, terwijl de kantine van de sporthal dienst kan doen als horeca-voorziening voor de examen-kandidaten. Volgens chef-examinator J. ten Have heeft een nieuw gebouw in de Mors het grote voordeel dat prak- j tijk- en theorie-examens weer on der een dak worden gebracht? Het streven is om volgend jaar nog te verhuizen. "Met de gemeente Lei den hebben we overeensteming bereikt, alleen het bestemmings plan moet nog worden gewijzigd. Omdat daar nu een bezwaarschrift tegen is ingediend, moet er echter eerst nog een procedure worden af gewikkeld". Ten Have denkt dat de locatie 3 Octoberhal zeer geschikt is voor een nieuw examencentrum. "Het ligt centraal in de regio en er is vol doende parkeerruimte. Bij Het Wit te Huis schort het daaraan. Je moet bedenken dat de eisen de laatste ja ren wel wat veranderd zijn. We ge bruiken nu ook grote vrachtwa- I gens die we ergens zullen moeten parkeren. En het Witte Huis heeft nogal wat aanloop van andere be zoekers die ook hun auto voor de deur kwijt willen. De bridgeclub bij voorbeeld, of passanten die een j kopje koffie komen drinken". Weerstand -De chef-examinator benadrukt dat "het CBR niemand zomaar in de steek laat. We hebben verschil lende gesprekken met de eigenaar van Het Witte Huis gevoerd, maar zijn tot de conclusie gekomen dat LEIDEN - Bewoners van het wijkje bij de Leidse 3 Octoberhal willen zich fel en eensgezind verzetten tegen de komst van het Centraal Bu reau Rijbewijzen (CBR). Volgens een bestuurslid van de Vereniging van Huiseigenaren Koppelstein, mevrouw R. Molenaar, zullen rijen lesauto's voor gevaarlijke situaties zorgen in de wijk vol jeugdige kin deren: "Bewoners houden nog wel rekening met de jeugd, onbeken den niet". Verder vreest ze dat de parkeergelegenheid bij de velden en de nieuwe hal niet voldoende zal zijn om dagelijks 300 auto's op te van gen, gebruikt bij de examens. Kris-kras parkeren in de wijk zou het gevolg zijn en het is zeer de vraag of de politie daar iets tegen zal doen. Het bestuurslid betreurt het dat de gemeente geen vooroverleg heeft gevoerd met haar vereniging en dat zij via de krant geïnformeerd moest worden. Eenmaal op de hoogte, organiseerde de vereniging een enquête en de reacties waren zo overweldigenu dat verdere acties in de lijn lig gen. Ondervraagden onderschreven de klachten en velen wezen erop dat de gemeente het tot nu toe in zekere zin liet afweten. Terwijl de straatjes woonerfachtige hoeken en bochten hebben, is het beloofde woonerf er nooit gekomen in de straatjes tussen Smaragdlaan en Ho ge Morsweg. Geen borden en geen drempels. Eén straat, de Onafhan- kelijkheidsweg, is met paaltjes afgezet. Maar bromfietsers en de vele sleutelhouders zouden van die afsluiting een farce maken. Volgens Molenaar wordt Koppelstein ook nu al bezocht door lesau to's. "Waar het om gaat is dat het nu nog acceptabel is en straks niet meer", zegt ze. Voor een deel heeft die toeloop te maken met de lig ging, vlak naast het beginpunt van de examenroutes. Voor een ander deel heeft dat te maken met de speelse indeling van de wijk, ogen schijnlijk geschikt voor keren, parkeren en bochtje-achteruit. R.F.A. Van Ingen Schenau, eige naar van hotel Het Witte Huis in Oegstgeest, windt er geen doekjes om. Het gedeelte van het hotel dat beschikbaar is voor het Centraal Bureau Rijbewijzen (CBR) verge lijkt hij nog het liefst met een 'cri siscentrum'. "Voor veel mensen is het rij-examen nog belangrijker dan bij voorbeeld een schoolexa men. De kosten van rijlessen zijn tegenwoordig natuurlijk ook niet mis. En bij sommigen hangt hun baan er zelfs van af'. door Conny Smits De gevolgen van deze spannin gen zijn volgens Van Ingen Schen au soms niet mis te verstaan. "Sla gen ze, dan is het een rechtvaardig examen geweest en de examinator zó'n vent. Zakken ze daarentegen, dan is de boot aan. Iedereen denkt dat hij goed kan rijden. Maar toch zijn ze dan tijdens het examen zo zenuwachtig dat ze bij voorbeeld niet eens hebben doorgehad dat ze door een rood verkeerslicht zijn ge reden. Als de examinator dat dan achteraf vertelt, geloven ze hem niet eens". Al 28 jaar is Het Witte Huis in Oegstgeest de plaats waar elke rij examenkandidaat uit de regio zich moet vervoegen om het zo felbe geerde roze papiertje te bemachti gen. Dagelijks staan er de motoren, personenauto's en vrachtwagen combinaties, alle getooid met de bekende blauwe L, in een lang lint langszij het hotel geparkeerd. Wachtend op de kandidaten die, niet zelden met knikkende knieën, achter het stuur plaats nemen om hun rijvaardigheid te bewijzen. Verhuizing LEIDERDORP - Een spacemarkt: het klinkt geheimzinniger dan het is. De Leiderdorpse jeugd die er in het soci aal-cultureel centrum de Sjelter op afkwam, wachtte een rommelmarkt die geïnspireerd was door de 21ste eeuw en dus door de ruimtevaart. Dat was ook het thema van een reeks vakantie-activiteiten, waarvan de spacemarkt de afsluiting vormde. Drie weken lang kon de Leiderdorpse jeugd de vakantie in de Sjelter 'stukslaan'. Volgens een woordvoerder van de Sjelter was de belangstelling voor de vakantie-activiteiten dit jaar redelijk groot. (foto Henk Bouwman) Corry, Henk en Johan Theunissen van het snookercentrum in Warmond zijn ervan overtuigd dat veel uit de regio het snookeren net zo leuk zullen vinden als zij zelf. (Foto: Henk Bouwman) Witte Huis-eigenaar Van Ingen Schenau: 'Voor veel mensen is het rij-examen nog belangrijker dan een schoolexamen'. (foto Wim Dijkman) verhuizen echt beter is. Ik begrijp best dat de weerstand eerst groot is. Wantje gaat van een vertrouwde situatie naar een geheel nieuwe". Van Ingen Schenau voelt zich door het CBR echter danig bij de neus genomen. "Wij hebben name lijk al wat investeringen gedaan, mede gebaseerd op de behoeften van het CBR. Zo zijn er pas twee za len bijgebouwd en hebben we ge zorgd dat er een parkeerstrook van 120 meter bij is gekomen. Boven dien hebben we een offerte gedaan voor de bouw van een zaaltje voor de theorie-examens die in eerste instantie zeer positief door het CBR is beoordeeld. Desondanks wil het CBR nu toch weg bij Het Witte Huis". Van Ingen Schenau kan hier wei nig tegen doen, aangezien er van een contract met het CBR nooit sprake is geweest. "In 1960 zijn ze hier begonnen met twee examina toren. Huur hoefde er nooit betaald te worden; de consumpties voor examinatoren, rij-instructeurs en kandidaten waren onze enige in komsten". Inkomsten echter die Van Ingen Schenau straks niet graag mist. "Op den duur krijgen we best wel weer klandizie voor de twee nieuwe zalen, maar daar gaat wel enige tijd mee overheen. En dat is juist de tijd dat de hypotheekkos- ten voor ons nog het hoogst zijn. We hebben hier twee obers lopen speciaal voor het CBR. Gaat het CBR weg, dan moet ik die obers ontslaan. Dat staat zo vast als een huis". De hoteleigenaar vindt dat het CBR wat betreft de parkeerproble men ook eens de hand in eigen boe zem zou moeten steken. "Er zijn nogal wat part-time-examinatoren die vooral op dinsdag en donder dag werken. Op die dagen is het hier dus extra druk. Wat doet nu het CBR? Dat roostert de vracht wagenexamens ook nog eens op die dagen in. Dus dan is het al extra druk en dan komt er hier ineens zo'n grote vrachtwagencombinatie aanrijden. Zoiets zou je veel beter kunnen regelen". Endegeest Ook vindt hij dat het CBR eens met de gemeente Oegstgeest zou kunnen gaan praten over de strook grond langs de weg naar Ende geest. Op die strook geldt nu een parkeerverbod omdat de patiënten van Endegeest er rustig moeten kunnen wandelen. "Als het CBR met serieuze plannen komt, wil de gemeente die strook misschien wel aan de leswagens beschikbaar stel len". Ook H. Kiemel, bestuurslid van de Vereniging van Autorijschool- houders, ziet het nut van een ver huizing niet in. "Er is hier bij Het Witte Huis ruimte zat. Waarom zo veel geld uitgeven aan een andere huisvesting, terwijl bekend is dat het aantal examens straks fors zal afnemen?" Kiemel erkent dat er bij de 3 Oc toberhal meer ruimte zal zijn. "Maar daar krijgen we weer het probleem dat de kandidaten nog een heel eind moeten lopen van het gebouw naar de auto's. Als het re gent krijg je dus zeiknatte kandida ten in je auto. De ruiten gaan dan beslaan en dat is ook niet zo prettig als je examen moet doen. Of wil het CBR ze allemaal een paraplu ge- Kiemel voegt daaraan nog toe dat ook bij de 3 Octoberhal proble men kunnen ontstaan met het par keren. "Want er komen daar na tuurlijk ook mensen met de auto voor de sporthal en het rugby-veld. Bovendien zou het CBR-gebouw vlakbij een woonwijk komen. Ik denk dat de bewoners het niet zo prettig zullen vinden als er straks elke dag driehonderd auto's voor hun neus staan. Of als lesauto's re gelmatig hun straat gebruiken om het keren, parkeren en bochtje achteruit te oefenen". Routes CBR-man Ten Have denkt dat dat wel mee zal vallen. "Natuurlijk zullen de bewoners iets meer lesau to's langs zien rijden. Maar ook nu al gaat de helft van onze routes door die wijk. Bovendien blijven al die auto's natuurlijk niet in de wyk. Die zwermen uit. En we moeten toch érgens rijden. Dezelfde pro blemen spelen nu ook op de Ende- geesterstraatweg en de Gevers- straat in Oegstgeest". Van Ingen Schenau blijft echter hopen op het behouden van de klandizie die het CBR met zich meebrengt. "Het CBR heeft toege zegd dat, mocht er een kink in de kabel komen met de gemeente Lei den, het direct weer in onderhan deling gaat met ons. Ik schat de kansen altijd nog op 60 tegen 40 procent, want ik blijf optimis tisch". De hotel-eigenaar blijft erbij dat het CBR eenvoudigweg goedkoper uit is met zijn accommodatie. "En voor ons betekenen die koffie- en theeklantjes 's morgens een aardig vastigheidje. Ik blijf erbij: als er een zakenman aan de top stond bij het CBR, dan was de hele zaak al lang beklonken met Het Witte Huis".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11