LEIDSCH DAGBLAD Philips en Whirlpool samen Golf van kritiek op aanpak politie 'Geef scholieren vijf extra snipperdagen' Grootste combinatie ter wereld op gebied huishoudelijke apparaten C.D v/d WEEK! varicfaa0 Minister eist controle op ontmkl^elingshulp Nederlandse Antillen MULDGR MAAKT HGTKARWGI AF. Dan Quayle in opspraak Haarlem-Aj ax mag niet op woensdag 1 HAARLEM (GPD) - De Haarlem- se burgemeester Schmitz heeft de voetbalwedstrijd Haarlem-Ajax, die woensdagavond 12 oktober zou I worden gespeeld, verboden. Zij vindt dat er te veel risico's aan deze ontmoeting kleven. De algemene plaatselijke verordening bepaalt dat 'risicovolle wedstrijden' op zondag worden gespeeld en niet op een doordeweekse dag. I KNVB-competitieleider Huij- bregts: „Het zal een moeilijke zaak j worden omdat het programma heel dicht op elkaar is gepland. Ik heb weinig ruimte om verschuivingen I toe te passen". DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van economische zaken wil scholieren een extra week vakantie in mei en 5 snipperdagen geven en een verdere spreiding van de kro kus- en herfstvakantie. Komende maand worden deze plannen be sproken met het bedrijfsleven en verscheidene andere ministeries. Spreiding is volgens het ministe rie van economische zaken van groot belang voor de toeristenin dustrie en de consument. Het bete kent dat dure voorzieningen als va kantiehuisjes over een langere pe riode kunnen worden gebruikt. Dat drukt de kosten voor de onder nemer, maar ook de vakantiegan ger heeft daar baat bij. Het zal min der druk zijn en ook goedkoper worden. Onderwijs ziet problemen in plan EZ Economische Zaken verwacht verder dat mensen minder snel door de piek-drukte gedwongen worden naar het buitenland uit te wijken om hun vakantie te vieren. Het ministerie van onderwijs speelt een cruciale rol in het over leg dat volgende maand begint. Im mers, als kinderen geen vrij van school krijgen, kunnen de ouders ook niet op vakantie. Mede daarom is het idee van de snipperdagen voor scholieren ontstaan. Een kind kan dan legaal enkele dagen met de ouders weg ook als het eigenlijk geen vakantie heeft. Het ministerie van onderwijs be vestigt dat er al enige tijd gespro ken wordt over mogelijkheden de vakanties in verschillende delen van het land te spreiden. Volgens een woordvoerder is er niet méér geregeld dan de spreiding van de zomervakantie over een periode van 9 weken. "Extra vakantie i lijk in verband met de een langere zomervakantie kan nauwelijks, omdat we dan al weer in de herfst zitten. De suggestie kinderen 5 snipperdagen per jaar te geven, is met het oog op de leer plichtwet heel moeilijk. Die zou dan eerst veranderd moeten wor den", aldus de woordvoerder. EINDHOVEN (GPD/ANP) Philips gaat bij de produktie van huishoudelijke apparaten samenwerken met de groot ste fabrikant in deze sector in de VS, Whirlpool Corpora tion. De Amerikanen krijgen een meerderheidsbelang in het nieuwe samenwerkingsverband dat tientallen fabrie ken over de gehele wereld omvat. .Na maandenlang onderhandelen werd gisteren een overeenkomst gesloten, waarbij Whirlpool onge- veer 1 miljard gulden gaat betalen voor 53 procent van de aandelen in j de nieuwe, gezamenlijke onderne ming. Wasmachines, droogautomaten, koelkasten, diepvriezers, kookap- paraten, magnetronovens en vaat wassers van het merk Philips (evenals de merken Erres, Bau- knecht en Ignis) blijven bestaan. Hard optreden tegen handel in popkaartjes ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft besloten harder op te treden tegen handelaren die bij popconcerten tegen woeker prijzen toegangskaartjes verko pen. Bij een optreden van het Ame rikaanse popfenomeen Prince in het Feyenoord-stadion werden gis teren 25 personen in verband hier mee aangehouden. Woensdag avond waren er al 6 aanhoudingen. Eén van de achtergronden van het politieoptreden is dat in toene mende mate bezoekers van pop concerten vlak voor zij naar binnen gaan beroofd worden van hun toe gangskaarten, die vervolgens el ders weer voor een flink bedrag van de hand gaan. Auto's in 1990 ook overdag met licht DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil auto's verplichten in de toe komst ook overdag met lichten aan te rijden om de verkeersveiligheid te bevorderen. Zij streeft ernaar dit voor 1990 wettelijk te regelen. Met dit voornemen volgt de minister het beleid van enkele Scandinavi sche landen. Oorspronkelijk was het de be doeling dat het effect van het rijden met verlichting op de verkeersvei ligheid in een experiment zou wor den uitgetest. Die proef komt te vervallen. In onze wasstraat. En uw auto staat weer brand schoon en fonkelfris voor uw neus te glimmen. ütÜHet Motorhuis Vondellaan 80, 2332 AH Leiden. Tel. 071-769313 OP ONS KUNT U REKENEN. Regen- en onweersbuien Half tot zwaar bewolkt weer met van tijd tot tijd regen- of onweersbuien. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden, middagtemperatuur circa 19 graden. Matige aan de kust en op het IJssclmccr krachtige wind uit zuid west, later draaiend naar west. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Wisselend bewolkt weer met vooral zondag regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Zaterdag 20 augustus Waterstanden te Katwijk boog water: 08.33 en 20.52 i water: 04.21 en 16.41 uur. Philips heeft in huishoudelijke apparaten een jaaromzet van onge veer 4 miljard gulden en biedt zo'n 14.000 werknemers een baan. Whirlpool, gevestigd in de Ameri kaanse staat Michigan, heeft onge veer 31.000 mensen in dienst. De nieuwe joint venture neemt het produkten-assortiment en het personeel van beide ondernemin gen over. Op het hoofdkantoor, dat waarschijnlijk o"#n belastingtechni sche redenen in Nederland wordt gevestigd, wordt de huidige Phi- lips-directeur W. G. Maeyer alge- "meen manager. Bij het tekenen van het contract zal Philips 750 miljoen gulden ont vangen. Bij een definitieve samen werking over ongeveer 3 jaar be taalt Whirlpool nog eens f250 mil joen. Philips heeft zich ingedekt te gen eventuele teleurstellingen bij de Amerikaanse partner: wanneer na drie jaar de samenwerking niet wordt voortgezet moet Whirlpool bovenop de 750 miljoen gulden nog een bedrag van 1 miljard gul den betalen. De combinatie Whirlpool-Phi lips vormt op dit gebied de grootste ter wereld. „Dit is een grote dag voor Whirlpool en een essentiële stap om onze strategie van wereld wijde expansie tot stand te bren gen en om de waarde van onze on derneming voor de aandeelhou ders te vergroten", aldus Whirl- pool-voorzitter D.R. Whitwam gis teren. Vorig jaar werden al onderhan delingen met Whirlpool gevoerd over samenwerking. Hieraan kwam een abrupt einde na de in eenstorting van de effectenbeur zen in oktober. Volgens Philips was het toen onmogelijk de waarde van de beide ondernemingen te be rekenen. Districtsbestuurder van de In dustriebond FNV, J. Cuperus is verrast door de overname en noemt het niet erg hoffelijk van Philips dat, anders dan tot nu toe gebruikelijk, de bonden niet tevo ren van ingrijpende veranderingen zijn ingelicht. Overigens verwacht Cuperus nauwelijks gevolgen voor de werk gelegenheid in ons land. De be langrijkste centra bevinden zich in het Italiaanse Comerio en het West- duitse Stuttgart. Ook de Federatie van Hoger Philips-personeel staat niet afwijzend tegenover de samen-\ werking. „Als de prijs die Philips er voor krijgt maar goed is", aldus mr. W. ter Welle van de Federatie. PRESIDENT BURMA GEKO ZEN De regerende Programma Partij in Burma heeft vanochtend minister van justitie Maung Maung gekozen tot partijleider en presi dent. Maung Maung, een burger, volgt Sein Lwin op die al na 18 da gen aftrad onder druk van bloedige anti-regeringsdemonstraties, die aan 3000 burgers het leven kostte. Kaper schoot meisje dood Bankovervaller Dieter Degowski houdt met een verrekijker de omge ving in de gaten, terwijl hij de ge gijzelde Silke Bischof onder schot houdt. Het 18-jarige meisje werd volgens de Westduitse autoriteiten bij de ontknoping door Degowski doodgeschoten. Het tweede gegij zelde meisje raakte door een schampschot gewond aan de rug. BONN (GPD) - Meteen na de bloedige ontknoping van het gijze lingsdrama is gisteren in West- duitsland een golf van kritiek los gebarsten over de wijze waarop de politie de zaken heeft aangepakt. Ook de talrijke journalisten die voortdurend om de gangsters en hun gijzelaars heen hingen werd sensatiezucht en gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel verwe ten De Duitse autoriteiten waren gis teren vol lof over de manier waarop met de Nederlandse collega's kon worden samengewerkt. Maar felle kritiek hadden ze op de lange duur van de gijzling en de bloedige af loop. De politie benadrukte dat het le ven van de gegijzelden steeds de hoogste prioriteit had en dat het steeds onmogelijk was geweest de reacties van de twee gangsters te voorspellen. De Keulse journalist verplicht is. Volgens Erdbrink is de positie van de Spanjaarden die in volle zee hebben gestaakt duide lijk zwakker dan die van de ande- Staking op derde schip voorbij ROTTERDAM (ANP/GPD) - Na de Hermod en de Balder is ook het laatste werkschip van het Leidse offshore-bedrijf Heerema door de Spaanse stakers verlaten. Het ging om de Odin in de Golf van Mexico. De 74 Spanjaarden zijn inmiddels overgevlogen naar hun vaderland, aldus woordvoerder Erdbrink van Heerema. Ook op de Odin deed zich nog een geval van muiterij voor, even als eerder op de op de Noordzee lig gende Hermod, aldus Erdbrink. De Spanjaarden maakten het onmoge lijk dat de Odin, die zelf geen voort stuwing heeft, werd versleept. De Amerikaanse kustwacht werd te hulp geroepen, maar uiteindelijk besloten de Spanjaarden vrijwillig van boord te gaan. Heerema is overigens teruggeko men op het standpunt dat de ont slagen stakers geen cent krijgen. Men zegt nu bereid te zijn om te on derzoeken waartoe het bedrijf op grond van de Panamese wetgeving die in de vluchtauto heeft gezeten, was echter van mening dat de ka pers zodanig waren uitgeput dat ze de twee vrouwen snel zouden heb ben vrijgelaten. De minister van binnenlandse zaken van Nordrhein-Westfalen, Schnoor, kwam met zware kritiek op de manier waarop de media zich met de gijzeling hebben bemoeid. Volgens hem is het werk van de po litie daardooor bemoeilijkt. Zo merkten de kapers op weg naar Bremen dat ze door journalisten werden achtervolgd, waardoor zij wisten dat de politie hun spoor niet kwijt was. In Bremen en Keulen hebben de kapers alleen nog met journalisten onderhandeld en niet meer met de politie. Een woordvoerder van het mi nisterie deelde vanmiddag mee dat voor 99% zeker is dat overvaller Degowski het schot afvuurde waardoor de 18-jarige Silke Bischof werd gedood. Zij was een van twee meisjes die door de bank rovers werd gegijzeld in de vlucht auto. Volgens somige journalisten had de politie in Bremen de daders vrij eenvoudig met scherpschutters kunnen overweldigen. (Zie ook pagina 5: Bloedig einde van gijzeling) 24 PAGINA'S i Amerikanen willen ver andering. maar krijgen 'nog vier jaar Reagan'. PAGINA 2 Veel aanvragen voor stu dielening nog niet afge handeld. PAGINA 3 Kabinet maakt plannen voor terugdrin gen werkloosheid. Extra: drie pagina's be taald voetbal. PAGINA 17. 18 en 19 Benazir Bhutto heeft goe de kansen op premier schap Pakistan. PAGINA 5 Nog geen gevallen van kunstgekte in Nederland. PAGINA 22 5SÜ 4 ttfö t h t i tz V - X (Voor perfecte techniek en optimale dienstbaarheid) Off. Toyotadealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Weversbaan 9, Leiderdorp. Tel. 071 - 89 92 56 De Koning dreigt geldkraan dicht te draaien WILLEMSTAD (GPD) - Minister De Koning heeft bij zijn bezoek aan de Antillen gedreigd de ontwikke lingshulp stop te zetten. Reden is de weigering van het Antilliaanse parlement om de besteding van de gelden te laten controleren door de Nederlandse Algemene Rekenka mer. Het Antilliaanse parlement vindt dat de vijf eilanden baas zijn in eigen huis. Controle door de Ne derlandse rekenkamer wordt in Willemstad opgevat als een blijk van wantrouwen. Volgens minister De Koning gaat het echter om geld van de Ne derlandse belastingbetaler. En uit gaven van Nederlands geld staan altijd onder controle van de Neder landse Rekenkamer. Natuurlijk is ook de Antilliaanse Rekenkamer bevoegd, dus een gezamenlijke controle door beide rekenkamers is de oplossing, zo vindt minister De Koning. "De Nederlandse Rekenkamer heeft juist in Tanzania gecontro leerd en we gaan binnenkort naar Indonesië. Dan is het toch logisch dat we ook op de Nederlandse An tillen willen nagaan wat er met ons geld gebeurt", aldus De Koning. In februari is de vorige Antilli aanse regering van premier Don Martina akkoord gegaan met de ge zamenlijke controle door beide Re kenkamers. Het Antilliaanse parle ment bleek hiervan echter niet op de hoogte. De Antilliaanse Reken kamer heeft fel geprotesteerd te gen deze toezegging. Enkele leden van de Rekenkamer hebben zelfs gedreigd in dat geval ontslag te nemen. In Willemstad geeft men wel toe dat de Rekenka mer daar niet over voldoende ac countants beschikt om haar taak uit te oefenen. Op de besteding van de over heidsgelden door de Antilliaanse regering wordt nauwelijks contro le uitgeoefend. Er is een grote ach terstand. Minister de Koning wijst erop dat de Antillen jaarlijks 150 miljoen gulden aan ontwikkelings hulp krijgen, dat is 1000 gulden per inwoner. Geen enkel land ter we reld krijgt zoveel. In Den Haag zijn al drie projec ten vastgesteld die gecontroleerd zullen worden. Dat is onder andere de bouw van een ziekenhuisje op St. Eustatius, een project van ruim 3 miljoen gulden dat echter nooit is afgemaakt. Ook het Aquanova-pro- ject voor een nieuwe waterleiding op Aruba staat op het lijstje. Ook dit project wordt als weggegooid geld beschouwd. Tijdelijk voor een zeer speciale prijs, de Nissan Micra in de aanbieding. Invloed rijke familie gebruikt om niet naar Vietnam te hoeven? NEW ORLEANS (GPD) - Heeft Dan Quayle, de 'running mate' van de Amerikaanse presidentskandi daat George Bush, gebruik ge maakt van de invloed van zijn voor aanstaande en rijke familie om des tijds niet naar Vietnam te hoeven? Die vraag beheerste gisteren de Re publikeinse conventie in New Or leans. Republikeinse stafmedewerkers zeiden gistermiddag dat hard wordt gewerkt aan het verzamelen van alle documenten die inzicht kunnen verschaffen in dit uiterma te gevoelig liggende vraagstuk. Zo snel mogelijk zal dan volledige opening van zaken worden gege- Nadat senator Quayle woensdag bij zijn eerste persconferentie geen bevredigende antwoorden kon ge ven op vragen over zijn diensttijd, is een steeds grotere rel ontstaan. Quayle ging in 1969 op 22-jarige leeftijd bij de Nationale Garde (zo iets als de reservetroepen). Dat werd in die tijd algemeen gezien als i de oorlog in Viet nam te ontlopen. Quayle noemde vragen hierover aanvankelijk goedkoop, maar zei later dat hij by de Nationale Garde was gegaan omdat hij in de.VS wil de blijven teneinde daar rechten te kunnen studeren. Woensdagavond erkende hij dat het heel wel moge lijk is, dat destijds door zijn familie is rondgebeld om ervoor te zorgen dat hij bij de Nationale Garde kon. Quayle maakt deel uit van de steenrijke familie Pulliam die in de staat Indiana onder meer kranten uitgeeft. De onthullingen kunnen ernstige gevolgen voor Quayles kandidatuur hebben. In de eerste plaats staat hij op het gebied van defensie bekend als een havik en dat valt niet te rijmen met het ont wijken van Vietnam. In de tweede plaats schildert de Republikeinse Partij zichzelf altijd af als een uitge sproken patriottische party. In dat beeld past niet iemand die niet voor zijn land wil vechten. (Zie ook pagina 2: Een kater voor de Republikeinen) VOLVO AUTOMOBIELBEDRIJF A MULDER BV Rijiuburgerweg 86b en 103a. Rijnsburg. teL: 0171849302 BOUWT AAN ZIJN EN UW TOEKOMST

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1