TAD LEIDEN Universiteiten brengen programma's op kabel KLEURKOPIE Centrum '45 wil geen NSB-kinderen Het zijn bepaald niet allemaal sportknotsen LEIDSCH DAGBLAD Vrouw eist straatverbod tegen verdronken' man Herstructurering bij IBB Kondor Groep Kankercentrum West trekt in Educacentrum s DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 Proefuitzendingen in regio Leiden LEIDEN - De universiteit komt in Leiden en omgeving straks direct op de buis. Bij wij ze van proef worden nog dit jaar drie uitzendingen van een half uur via de kabel in de huis kamer gebracht. De Vereni ging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten (VS- NU), initiatiefneemster, vindt dat op televisie tot nog toe te weinig aandacht aan het proces van wetenschappelijk onder zoek en onderwijs wordt be steed. "Het gaat meestal alleen om de resultaten ervan en niet over de wijze waarop een en an der tot stand komt". team dat de programma's maakt, is het de bedoeling om universiteiten meer naar buiten te laten treden en de ontwikkelingen daar voor een breder publiek te brengen dan al leen studenten en wetenschappers. Van de zijde van de universiteiten bestaat ook behoefte om verant woording af te leggen aan de bur ger voor de grote sommen gemeen schapsgeld die in de wetenschap worden gestoken. De eerste uitzending is zaterdag 27 augustus om 18.00 uur via het kanaal van Omroep Rijnland te zien. Zondag 28 augustus wordt het prgramma op dezelfde tijd her haald. In hetzelfde weekeinde is het programma ook in vijf andere universiteitssteden te zien: Am sterdam, Groningen, Tilburg, Eindhoven en Rotterdam. De titel van de programma's is 'Een wereld LEIDEN/DEN HAAG - Een Leid- se vrouw heeft gisteren tijdens een kort geding de vice-president van de Haagse rechtbank gevraagd haar ex-man te verbieden zich in de omgeving van haar woning te ver tonen. De vrouw wordt regelmatig lastig gevallen. Volgens de advoca te van de vrouw heeft de ex-man zelfs gedreigd de vrouw van het le ven te beroven. De man kwam vorig jaar in het nieuws bij een poging de verzeke ring op te lichten. Hij huurde in Zeeland een bootje, liet dat onbe heerd achter en vertrok naar Oos tenrijk, daarmee suggererend dat hij was omgekomen. Zijn vrouw zou dan de verzekeringspenningen opstrijken. De politie kwam de man echter op het spoor en arres teerde hem. De verhoudingen tussen het tweetal zijn inmiddels bekoeld. En kele weken geleden werd de vrouw nog door haar ex-man mishandeld. De vrouw wil nu dat haar ex-echt- genoót zich niet meer binnen een straal van 500 meter van haar wo ning aan de Maredijk vertoont. Ook wil zij dat de man wordt verbo den contact met haar op te nemen. De vrouw eiste aanvankelijk dat de man die overigens niet ter zit ting aanwezig was een dwang som zou worden opgelegd. Tevens wilde zij dat hij door de politie uit haar buurt wordt verwijderd als hij zich niet aan het zogenaamde 'straatverbod' zou houden. Op ad vies van de vice-president van de rechtbank, J.J. de Groot, liet de vrouw het eerste onderdeel van haar verzoek vallen, omdat de man de dwangsom niet zal kunnen beta len. "Het is ongebruikelijk om zo wel een dwangsom als politie- dwang op te leggen", aldus de pre sident. De Groot liet duidelijk doorsche meren het verzoek van de vrouw te honoreren. Vrijdag doet hij offi cieel uitspraak. van wetenschap; nieuws van de universiteiten'. Het eerste pro gramma gaat onder meer over het milieu. In de andere uitzendingen wordt aandacht besteed aan de Olympische Spelen en de contac ten tussen universiteiten en be drijfsleven. Woorvoerster Vos realiseert zich dat de meeste kabeltelevisiepro gramma's matig worden bekeken. "We hopen dat televisiekijkers hiermee extra worden gestimu leerd op de regionale omroep af te stemmen. Die kijkcijfers zijn wel bepalend of we erin 1989 mee door gaan". Via de overkoepelende organisa tie voor regionale omroepen heeft de SVNU zendtijd gekocht: "Af hankelijk van het aantal aansluitin gen kost dat gemiddeld 1000 gul den per half uur per stad". Op jaar basis kost het maken van in totaal tien programma's enkele tonnen. "Als we ermee doorgaan willen we elke maand een programma op de buis brengen met uitzondering van de zomermaanden". Leiden en omgeving is als proef gebied bijzonder interessant. Vos: "In geen enkele andere unversi- teitsstad kunnen we via de kabel ook aangrenzende dorpen berei ken. Dat kan in Leiden wel. We kunnen dan een vergelijking ma ken tussen de belangstelling in en buiten de stad". LEIDEN Leid.se actievoerders hebben vanochtend pamfletten uitgereikt aan personeelsleden van het offshore- bedrijf Heerema. De ondertekenaars van het pamflet keuren het optreden van het Leidse bedrijf sterk af "Het n iet nakomen van beloftes, afroepcontracten, lage lonenslechte arbeidsvoorwaarden, lange werkdagen en werkwe ken moeten met kracht bestreden worden", aldus het pamflet. Heerema wil de Spaanse werknemers van het bedrijf vervangen door Filipijnse. De Spanjaarden gingen ver volgens in stakingonder meer op het schip de Hermod. De Alkmaarse rechter verbood deze staking echter en gaf beide partijen opdracht om een afvloeiingsregeling te treffen. Heerema bood de Spanjaarden vervolgens om 24 verlofdagen per dienstjaar te betalen. Dit aanbod is inmiddels echter vervallen. De Spanjaarden zijn inmiddels vrijwel allemaal weer thuis. De personeelsleden van de Leidse vestiging van Heerema aan de Vondellaan waren overigens weinig geïnteres seerd in hel pamflet. Na 'Ik ben geen Spanjaarden meer van dergelijke reacties stapten zij het kantoor binnen. Ook het afdelingsbestuur van de Leidse PvdA heeft protest laten horen. De Leidse socialisten roepen de directie van Heerema om alsnog een redelijke regeling met de Spaanse arbeiders te treffen. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Personen wier ouders lid zijn geweest van de NSB komen niet meer in aanmerking voor be handeling in Centrum '45 in Oegst- geest. Het centrum blijft zich be- Direkt Idoar, ook vergroot of verkleind. Stap naar MultiCopy bij u in de buurt. Leiden, Nieuwe Rijn 34, 071 -14 62 91 MULTICOPV perken tot de medisch-psychologi- sche behandeling en begeleiding van oorlogsslachtoffers. Dat laten bestuur en directie we ten naar aanleiding van een brief van de cliëntenraad over de behan deling van een patiënt wiens ou ders NSB'ers waren. Dat dit het ge val was, is overigens pas tijdens de therapie gebleken. Het voorval was voor een aantal oorlogsslachtoffers aanleiding om op te stappen. Bestuur en directie van Centrum '45 vinden dat in Oegstgeest geen behandeling van dergelijke patiën ten kan plaatshebben, ook al is een kind van NSB'ers volgens de wet telijke normen een oorlogsslacht offer "Dat is ongewenst, gezien de nadelige effecten die dit op de be handeling van beide groepen kan hebben". Er zijn volgens Schreu- der overigens voldoende mogelijk heden elders voor de opvang van NSB-kinderen. Bij het besluit een 'NSB-kind' in behandeling te nemen, zijn volgens de directeur de gangen van de ou ders onvoldoende nagetrokken. Bovendien is te weinig aandacht geschonken aan de emoties die een en ander bij andere patiënten zou kunnen oproepen. Bestuur en di rectie betreuren deze gang van za- ken. In een reactie laat Schreuder we ten dat niet altijd kan worden gega randeerd dat geen personen in Centrum '45 worden behandeld van wie ouders sympathieën had den of lid waren van de NSB. "Van een aantal mensen is dat bekend, maar van velen niet. Het is soms moeilijk te bepalen. Maar uitgangs punt is dat kinderen van NSB-ou- ders niet in Centrum '45 worden behandeld". Portemonnee gestolen uit auto LEIDEN Uit de cabine van een in de Breestraat geparkeerde vrachtwagen is gistermorgen een portemonnee met 1100 gulden ge stolen. Hoe de dief de wagen is bin nengekomen. is niet bekend. De chauffeur, een 34-jarige Schiedam mer, vertelde de politie dat hij de cabine zo goed als zeker had afge sloten. De Schiedammer verdenkt een ongeveer 35-jarige man ervan de portemonnee te hebben gesto len. De man zou zich, terwijl de chauffeur op verschillende plaat sen zijn lading loste, telkens rond de wagen hebben opgehouden. Bewoner schrikt van gemorrel aan raam LEIDEN De bewoonster van een huis aan de Papengracht is in de nacht van dinsdag op woensdag uit haar slaap opgeschrikt doordat er aan haar raam werd gemorreld. Toen de vrouw de gordijnen open schoof, zag ze hoe vier jongens pro beerden het raam open te schui ven. De jongens sloegen onmiddel lijk op de vlucht. De vrouw vertel de de politie dat de inbrekers nog hebben geprobeerd het Museum van Oudheden binnen te dringen door langs de regenpijp omhoog te klimmen. Ook die poging tot in braak is echter niet gelukt. Kort geding tegen huurders Barthen LEIDEN De huiseigenaar Barthen heeft een kort geding aan gespannen tegen twee huurders van het pand Nieuwstraat 17. Barthen, die het pand aan de ge meente wil verkopen, eist dat de twee huurders hun kamers verla ten. De bewoners weigeren dit. Ze waren met Barthen overeengeko men hun kamers tijdelijk te verla ten voor een renovatie van het pand, maar was beloofd dat ze daarna aan de Nieuwstraat moch ten terugkeren. Het kort geding speelt dinsdag voor de president van de Haagse rechtbank. Flinke buit inbraak in flat Condorhorst LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Condorhorst is gis teren een video-recorder, 300 gul den aan contant geld en een gou den ring, een ketting en een arm band gestolen. De totale waarde van de buit is nog niet precies be kend. Bij de inbraak werd de voor deur van de woning geforceerd. Eerstejaars maken kennis met sportmogelijkheden universiteit LEIDEN - Groep 124 bestaat be paald niet uit sportknotsen. Gis terochtend konden de El Cidgan- gers van deze groep kennis ma ken met de sportmogelijkheden die de Leidse universiteit biedt. Er kwam op het sportcentrum aan de Einsteinweg echter wei nig van terecht. Ze maakten het vooroordeel van 'studiebollen' geheel waar. Corné uit Eindho ven ging voetballen. Lila had ge roeid. Hilde uit Nijverdal en Do- rien uit Oss hadden aan karate gedaan. Daar waren ze behoor lijk moe van geworden, vertel den ze. door Meindert van der Kaaij Laatstgenoemde is ook van plan de vechtsport tijdens de studie te gaan beoefenen. "Nee, niet al leen omdat ik dan iets van zelf verdediging leer. Ik ga Japans studeren en een vechtsport als karate maakt een belangrijk deel uit van de cultuur in dat land. Door zo'n sport te doen kun je al heel wat leren van Japan. Na tuurlijk moetje wel de sport ook leuk vinden", zegt Dorien. In het begin gaat alles nog weloverwo gen. Neem nu een gesprek tijdens de lunch over literatuur. Het boek De Aanslag is van Multatuli en De Avonden is van Mulisch. Of niet soms? Ze hebben in ieder geval al heel veel boeken gele zen. Maarten 't Hart, Jan Wol kers, Willem Frederik Hermans; het is allemaal gesneden koek "Houdt iemand nog van Kaf ka?" probeert er nog eentje. "Oh, die Duitse schrijver". "Nee", co- rigeert weer een ander, "dat is een Tsjech". "Nou, hij schrijft in ieder geval in het Duits", mom pelt ze verontschuldigend. De verplichte boekenlijst van het vwo-eindexamen. Ze zijn er nog In het Gorlaeus konden eerstejaars gisteren kennis maken met het unversitaire sportgebeuren. Een aantal leden van groep 124 op de grasmat. (foto Loek zu.vdcrduin) vol van. De tot dan toe belang rijkste periode van hun leven is kennelijk nog niet verwerkt. Na de lunch kregen eerstejaars wat meer te horen over onder meer de geschiedenis en organi satiestructuur van de universi teit. Bovendien presenteerden de universitaire partijen zich in de grote collegezaal van het Gor laeus. Een verplicht en saai num- Zo langzamerhand moeten de El Cidgangers die lid van een vereniging willen worden hun keuze gaan maken. De Minerva- liefhebbers zijn meestal snel ze ker van hun zaak en nemen vanaf het begin van de week plaats-bij de ingang van het gebouw aan de Breestraat. Bij andere verenigin gen loopt het minder storm. Naast Minerva zijn er nog Au- gustinus, Quintus, SSR. Catena en LISC. Van groep 124 heeft Mark zijn keuze op Augustinus laten vallen. Hij heeft ook nog SSR overwogen. Mark is niet de enige die tussen die twee twijfelt. Ze lijken nogal op elkaar wat be treft de 'soort' mensen die daar lid zijn. Augustinus is alleen gro ter en ook toegankelijk voor niet- studerende jongeren. "Ik heb gehoord dat de mensa van SSR niet zoveel voorstelt. Bij Augustinus kun je kiezen uit maaltijden", zegt Mark die uit een plaatsje dicht bij Den Bosch komt. De andere groepsleden weten het nog niet of zeggen de keuze nog een jaartje uit te stel len, omdat ze in ieder geval het eerste jaar (propedeuse) willen halen. Het lid worden van een vereniging kost tijd en brengt je in de verleiding om te gaan fees ten, zo menen ze. Jeremi woont in Schevenin- gen en wordt lid van de Haagse Studentenvereniging. Jaap uit Rijnsburg heeft nog geen keuze gemaakt, maar ëén ding weet hij wel: hij wordt nooit lid van Mi nerva. "Als je dat doet ben je een 'individuele loser'. Dan ben je een mak schaap dat anderen ach terna loopt. Zonder stropdas en hun vriendjes zijn ze helemaal niks waard". Schertsend zegt hij ook dat hij het liefst zelf een vere niging opricht: tegen Minerva. De benadering van de vereni gingen vinden de meesten niet vervelend. "Het is beslist niet agressief. Als je iets wilt weten staan ze je uitgebreid te woord en geven alle informatie", zo zegt Jeremi. Wel denken ze dat het beeld dat tijdens de El Cidweek ontstaat enigszins misleidend is. Iedereen kan naar binnen lopen. De ouderejaars doen hun best om het leuk en aantrekkelijk te maken. De El Cidweek van groep 124 Mentor Hans, die zelf lid is ge weest van Augustinus, beaamt dat en adviseert om ook eens al- 'leen bij een vereniging binnen te stappen en te praten met een ou derejaars. Ook moeten ze vol gens hem vaker dan één keer de verenigingen bezoeken. De woensdagavond is inge ruimd voor het volgen en voeren van discussies. Bij Augustinus over de vraag of veiligheid een overheidstaak is of niet, bij Ekk- lesia over reïncarnatiegeloof, bij LISC over buitenlandse studen ten in Nederland en bij Njord over de vraag of roeien, seks en studies te combineren zijn. SSR had een forum met de ti tel 'De burger ongehoord'. Het ging om de vraag of er door poli tici nog wel naar de burger ge luisterd wordt. SSR was erin ge slaagd vier Tweede Kamerleden (Kombrink, Van der Sanden, Korthals en Nuis) te strikken die onder voorzitterschap van toe komstige hoogleraar politicolo gie Andeweg met elkaar dicussj- eerden. Bij aanvang zei Andeweg dat het beter De politici onge hoord genoemd had kunnen worden, gezien de geringe op komst. Slechts 22 studenten had den de moed bijeen geraapt naar het pand aan de Hogewoerd te komen. Vermoedelijk zat de rest van de studenten lekker achter de buis naar de wedstrijd PSV-AC Milan te kijken. Niets menselijks is de student vreemd. Geen gevolg voor aantal arbeidsplaatsen LEIDEN - Directie i rissen van Ingenieursbureau Bouwnijverheid IBB Kondor Groep hebben besloten tot een her structurering binnen de groep. De naam van de werkmaatschappij IBB Kondor wordt IBB-Kondor Leiden en die van IKG-Woning- bouw wordt IBB-Kondor Amster dam. De ondernemingsraad heeft positief op de maatregelen gerea geerd. Hiermee is tegemoet gekomen aan reeds lang bestaande gedach ten en wensen binnen de onderne ming om kenmerkende activitei ten - utiliteitsbouw, woningbouw- /renovatie - zowel wat betreft ka rakter als wat betreft regionale in deling meer uit te splitsen en onder te brengen in daarvoor beschikba re dochterondernemingen. Tegelijkertijd is in de statuten van de vennootschappen voorzien in het vrijwillig aanvragen van het structuurregime waardoor meer zeggenschap voor de or, in casu het personeel wordt bereikt. Tegelijkertijd is de geografische splitsing ingepast. Afgezien van de woningbouw ligt het accent van de renovatie-activiteiten in Amster dam en van de utiliteitsbouw in Leiden. Eveneens zal het uitvoe rend personeel duidelijker bij de werkmaatschappijen worden inge deeld. Dit heeft overigens geen ge volgen voor arbeidsplaatsen of - voorwaarden. Eventuele fusie of acquisities zullen ook op het niveau van de werkmaatschappijen kunnen plaatsvinden. Daartoe is ook het kapitaal van de werkmaatschappij en verhoogd. LEIDEN - Het Integraal Kanker centrum West verhuist per 1 okto ber naar het Educacentrum op het Schuttersveld aan de Schiphol- weg. Het huidig onderkomen aan de Opaalstraat, waar ook de Be drijfsgezondheidsdienst Leiden is gevestigd, biedt niet meer voldoen de ruimte voor het aantal perso neelsleden en de uitbreidende acti viteiten. Het IKW, het samenwerkings verband kankerbestrijding in de regio Den Haag, Delft, Gouda en Leiden, betrekken de eerste en tweede verdieping van het pand, dat eigendom is van Erica. De be schikbare ruimte is 400 vierkante groter dan in de Opaalstraat. Het IKW betrok dat gebouw in 1984 maar is er nu uitgegroeid. Niet alleen is het aantal perso neelsleden gestegen van ongeveer 18 tot ongeveer 25, ook het gestaag groeiend aantal activiteiten vergt meer ruimte. "Het voorlichtings centrum is uitgebreid, we willen ruimte bieden aan patiëntenvere nigingen en in april is het borstpro- these-informatiecentrum geopend. Voor de spreekuren daarvan moet nu steeds een kamer worden vrij gemaakt, terwijl voor zoiets wel een eigen ruimte noodzakelijk is". Volgens Dieieman kwam het op tredende ruimtegebrek niet hele maal als een verrassing. "Je kunt uitbreiding verwachten op basis van de ontwikkelingen op kanker- gebied, zoals voorlichting en regi stratie". Het IKW vindt het overi gens wel jammer de Opaalstraat te moeten verlaten, "want het is een prettige plek", aldus de voorlicht ster. Het Educacentrum biedt behal ve aan het IKW aan vijf bedrijven onderdak. Dat zijn Telecompto Ne derland bv, schoonmaakbedrijf Asito bv, Holland International, Coast Engineering bv en belasting adviseursbureau Kouwenhoven. De derde en vierde verdieping zijn nog niet bezet. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9