Unigro boos over deal concurrent Boer Kamphuis levert melk en gerookte zalm Rijksmunt kan de vraag naar vijfguldenmunt nauwelijks aan Ruding: maatregelen tegen groeiend aantal wao-ers Onbeperkt stakingsrecht Brazilië 'EG-politiek maakt tweede sterke poot onder bedrijf noodzakelijk' DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7 Samenwerking Ahold/Schuitema AMSTERDAM (GPD) - De Utrechtse levensmiddelen groothandel Unigro voelt zich om de tuin geleid door con current Schuitema, dat gisteren een nauwe samenwerking aankondigde met het Ahold-concern. Directiesecretaris mr. H. J. Dekker toonde zijn verbazing toen bekend werd dat Schuitema 45 procent van zijn aandelen had verkocht aan Ahold. De Schuitema-aandelen waren afkomstig van Unigro, dat het pakket nog maar enkele dagen geleden aan Schuitema had ver kocht in de verwachting dat Schui tema de effecten 'in breder ver band zou plaatsen'. "Maar men is er mee naar Ahold gelopen", aldus Dekker. Unigro had de aandelen jarenlang in bezit, omdat de directie voortdurend uit was op een fusie met Schuitema, evenals Unigro vaste leverancier van vele honderden supermarkten en kruideniers. Schuitema wees die toenaderingspogingen echter steeds af, de laatste keer nog in dit juni van dit jaar. Tenslotte heeft Unigro toen maar van een fusie af gezien. Het Albanese tabak in ruil voor Philips-spullen EINDHOVEN (GPD) - Het Nederlandse lampen- en elec- tronicaconcern Philips gaat in het economisch ver achterge bleven Albanië electronica ver kopen. In eerste instantie elec- tronische componenten en meetapparatuur, later zouden de Albanezen ook onderdelen voor kleurentelevisies, licht- en studio-apparatuur willen heb ben. Door een groot gebrek aan betaalmiddelen, in de vorm van harde valuta, betaalt Albanië terug in de vorm van leveran ties van cement en tabak. Veel van de handel tussen Oost- en West-Europa vindt plaats door middel van dergelij ke ruilhandel. Veelal uitge voerd door daarin gespeciali seerde handelsorganisaties. Philips heeft zo'n vier jaar gele den een eigen kantoor voor ruil handel (ook wel counter- of bar- tertrade genoemd) in het leven geroepen, met deze overeen komst als eerste belangrijke re sultaat. De overeenkomst heeft een looptijd van tien jaar met een jaarlijks volume van onge veer 3 miljoen gulden. Economie kort Landbouw De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, is akkoord gegaan met de Nederlandse regeling om landbouwgrond uit produktie te nemen (set-aside). Nederlandse ak kerbouwers kunnen vanaf 29 au gustus hun grond aanmelden. Als zij de grond braakleggen of bebos sen krijgen zij een vergoeding van ongeveer 1.550 gulden per hectare per jaar. Bij niet agrarisch gebruik bedraagt de vergoeding per jaar per hectare de helft. Transavia overigens nog maar de vraag of de al jarenlang durende 'strijd' tussen de twee groothan dels nu definitief achter de rug is. Beide behoren tot de categorie zelf standig vrijwillige filiaalbedrijven (vfb). Vfb's verzorgen de centrale inkoop voor aangesloten zelfstan dige ondernemers. De groothan dels ondersteunen deze franchise nemers met bijvoorbeeld landelij ke reclamecampagnes. Ahold is echter een grootwinkelbedrijf met veelal eigen winkels. Unigro ziet de stap van Schuitema als verraad en roept nu alle echte zelfstandige on dernemers op zich binnen het 'ech te' vrijwillig filiaalbedrijf te vereni gen. Schuitema (omzet twee miljard) en Ahold (omzet van 11,6 miljard) waren het vrij snel met elkaar eens, zo maakten beide bedrijven gister middag bekend op een persconfe rentie. Sinds begin juni is er seri eus gepraat over samenwerking. Vandaar dat de zaak deze week snel. was beklonken. Beide bedrij ven houden er een zelfde toe komstvisie op na, zo werd gisteren verteld. "Wij will^ji die klassieke scheiding tussen grootwinkelbe drijven en vrijwillig filiaal bedrij ven doorbreken. In het buitenland blijken bedrijven met een mix van deze formules zeer succesvol", al dus Vos. Ahold-topman A. Heijn ziet in Schuitema een ideale partner, zo zei hij gisteren. Schuitema heeft veel meer ervaring met de franchi- seformule en heeft bovendien veel meer winkels in het oosten en noorden van het land. AH-winkels staan vooral in de Randstad. Daar buiten is het marktaandeel van Al- bert Heijn 15 procent (landelijk on geveer 25 procent) en dat van Schuitema 18 procent. Samen ko men zij landelijk op een marktaan deel van ongeveer 33 procent. Voor beide samenwerkingspart ners is '1992', wanneer de Europese binnengrenzen als het allemaal meezit komen te vervallen, ook een belangrijke drijfveer. "Op Euro pees niveau heben we een markt aandeel van circa 1,3 procent", al dus Heijn. "Dat moet meer worden als we willen blijven meetellen. Daarvoor is het echter noodzake lijk dat we een goede stevige thuis markt als basis hebben. Deze schaalvergroting moet daar in bij dragen". Ahold en Schuitema verwachten dat er met de samenwerking kos tenvoordelen zijn te behalen op het gebied van automatisering en door gezamenlijke inkoop. Maar hoe de samenwerking exact wordt inge vuld, viel gisteren nog niet te ver tellen. Daarvoor was onder andere nog overleg nodig met de zelfstan digen waarmee Schuitema samen werkt en met de AH-franchise-ne- mers, waarvan er dus ook een aan tal zijn. In ieder geval blijven de Schuitema-winkelformules wel bestaan (C1000, Spar, Centra en nog enkele). DEN HAAG - De Rijksmunt in Utrecht kan op het ogenblik nau welijks voldoen aan de vraag naar de nieuwe vijfguldenmunt. De kel der is nog niet helemaal leeg, maar, aldus woordvoerster M. Bos van de Rijksmunt, 'het is echt aanpoten op de twee voor de munt beschik bare persen'. Zij spreekt over een langdurige piek: eind juni is de uit gifte boven de twee miljoen mun ten per week gekomen en vorige week gingen er zelfs 3,2 miljoen vijfjes naar De Nederlandsche Bank. door Inge Crul/ANP Volgens de woordvoerster is de meest waarschijnlijke oorzaak van de vraag naar de munten dat de vijfguldenbiljetten nu pas echt gaan verdwijnen. Drs. A.G. Groot- hoff, chef externe betrekkingen van de Nederlandsche Bank, on derschrijft dat. Hij wijst erop dat het niet om de behoefte aan de munt op zich gaat, maar om de be hoefte aan een 'coupure' van vijf gulden. "De hoeveelheid vijfgul denbiljetten in omloop neemt meer en meer af. Alle vijfjes die sinds 1 mei bij De Nederlandse Bank ko men worden immers uit de circula tie genomen. De mensen móéten nu wel met munten betalen". Het is de enige concrete reden die aangevoerd kan worden voor de piekdrukte. De rest blijft specu leren want er is geen onderzoek naar gedaan. Misschien is er meer behoefte door de vakanties, mis schien is er wat extra vraag doordat de munt 'prettig' spaart (met min der munten meer geld in het spaar varken!) zodat hij niet terug komt bij De Nederlandsche Bank. Groot- hoff: "Het zóu enigszins een rol kunnen spelen, maar het kan niet de piek verklaren." De vijfguldenmunt is wel meege groeid met de andere geldsoorten: de totale geldomloop is opgelopen tot bijna 34 miljard en dat is drie en een half tot vier miljard meer dan vorig jaar in deze tijd. Een reden daarvan kan zijn dat de mensen meer met contanten betalen in de winkels omdat ze moeten betalen voor het chequegebruik. Eén ding staat voor De Neder landsche Bank en de Munt als een paal boven water: er komen zeker geen nieuwe biljetten van vijf gul den, ook niet als de Munt niet in staat zou zijn aan de vraag naar munten te voldoen. Theoretisch bestaat de mogelijkheid via een op de Muntwet gebaseerd Koninklijk Besluit desnoods geld in het bui tenland te laten slaan. Dat is bij voorbeeld in '80 en '81 gebeurd toen dubbèltjes en kwartjes in En geland werden gemaakt. Groot- hoff: "Dat lijkt me al te drastisch. Ik verwacht dat het publiek het dan maar even moet doen met an dere coupures waarvan wel genoeg is: rijksdaalders, guldens en tien tjes". De vijfguldenmunt is in mei in gevoerd omdat het biljet te sleets werd. Constante vervanging werd zo duur dat de aanmaak van een munt die twintig tot vijfentwintig jaar mee kan lonender werd. De pa pieren Joost van den Vondel ver dwijnt dus stilletjes uit onze beur zen. De biljetten die terugkomen bij De Nederlandsche Bank wor den samengeperst tot briketten voor de ovens van gelddrukker Jo- han Enschedé in Haarlem. Zodra er niet zoveel meer in omloop zijn, wordt het vijfguldenbiljet uit rou latie genomen. Dan heeft men nog een half jaar de tijd het bij zijn ei gen bank in te leveren en daarna nog dertig jaar om het om te wisse len bij De Nederlandsche Bank. Groothoff denkt dat het biljet op niet al te lange termijn toch wel verleden tijd wordt: "Pin me niet vast op een half of een heel jaar, maar het zal toch niet langer dan twee jaar duren." De Munt streeft ernaar altijd een vooraad van maximaal drie maan den en minimaal één maand aan munten in huis te hebben. Dat kan wel eens wat druk op de ketel ople veren. "Het geld hier uit metaal verkregen, zij nooit ten vloek doch steeds ten zegen" staat er boven de hoofdingang van het gebouw van de Rijksmunt in Utrecht. Maar ge vloekt zal er best zijn bij het perso neel want toen de aanvoer van ma terialen stagneerde moest er fiks De munt van vijf gulden, (foto anpi worden overgewerkt om het vijfje voor 1 mei aan te leveren. Die datum werd gehaald: de Rijksmunt begon de maand mei met een voorraad van zo'n 35 mil joen munten van vijf gulden. Wie zich daar een romantisch beeld van vormt van een soort pakhuis waar in je als een Dagobert Duck kunt rondzwemmen, komt bedrogen uit. De rolletjes munten - de enige die nog geen bijnaam hebben - lig gen prozaïsch in dozen in de kel der. Het personeel zit er letterlijk bovenop want het kelderplafond is tegelijk zonneterras bij de kantine. Verwacht werd dat er in 1988 dertig tot zeventig miljoen stuks vijfguldenmunten nodig zouden zijn. De jongste prognoses komen nu uit op dat laatste cijfer. In de eerste week werden er 7,56 miljoen stuks op de markt gebracht, de tweede week 2,21. Daarna stabili seerde het aantal zich op gemid deld 1,45 miljoen stuks per week tot de vraag eind juni aantrok. Het personeel van de Haagse V D bood gisteren uit protest tegen eventuele ontslagen bij het c klanten kaartjes aan met de tekst: Wij werken tijdens de 'verbouwing' gewoon door UTRECHT (ANP) - Binnen 14 dagen komt er een herziene ver sie van het reorganisatieplan voor de V D-warenhuizen. Het oorspronkelijke plan - dat voor zag in 1.400 ontslagen bij de wa renhuizen - wordt opnieuw be studeerd, vooral op zijn sociale consequenties. Binnen twee we ken krijgen de bonden die studie op tafel. Die toezegging heeft de nieuwe topman Verhoef van moederbedrijf Vendex de vak bonden gistermiddag gedaan. Vendex: binnen 2 weken nieuw plan voor V D De bonden hebben Verhoef gisteren nog eens duidelijk ge maakt dat gedwongen ontslagen hoe dan ook onbespreekbaar zijn. Bestuurder J. Kos van de Dienstenbond CNV vreest overi gens dat ook in de herziene ver- V D straks komt gedwongen ontslagen niet van het tapijt zullen zijn verdwenen al zal de omvang vermoedelijk minder massaal zijn als in eerste instantie. "Er zal nog heel wat ge knokt moeten worden voor die gedwongen ontslagen van tafel zijn, vrees ik," aldus de vak bondsbestuurder. Ook de Dienstenbond FNV heeft niet de illusie dat de her overweging van de oude plannen er toe zal leiden dat gedwongen ontslagen straks van tafel zijn. RIO DE JANEIRO (IPS) - Brazi liaanse arbeiders krijgen een onbe perkt stakingsrecht, ook de arbei ders die werkzaam zijn in over heidsdiensten als de PTT en de spoorwegen. De Grondwetgeven de Vergadering nam gisteren een artikel met die strekking aan. Bra zilië heeft nu volgens de Internatio nale Arbeidsorganisatie (ILO) het meest verstrekkende stakings recht in de wereld. Dit artikel was een van de meest omstreden punten uit de nieuwe grondwet, waarover nu al meer dan twee jaar wordt beraadslaagd. Met name ondernemers hebben zich er steeds tegen verzet. Gisteren deed de oppositie in de vergadering een laatste poging om het stakings recht af te zwakken. Het ammende- ment om georganiseerde werkon derbrekingen in de vitale over heidssectoren te verbieden haalde echter niet de vereiste tweederde meerderheid. Albano Franco, senator voor de regerende Partij van de Democrati sche Braziliaanse Beweging (PMDB) en tevens voorzitter van het Nationaal Verbond van Onder nemers, waarschuwde gisteren na zijn nederlaag voor de gevolgen. Hij voorspelde 'een schrikeffect' bij buitenlandse bedrijven. De tegenstanders hebben zich echter nog niet bij hun verlies neer gelegd. Franco wees gisteren op de mogelijkheid, via aanvullende wet geving alsnog uitzonderingen te maken voor werkonderbrekingen bij de vitale diensten en solidari- teitsstakingen. DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) wil dat er op korte termijn maatregelen worden geno men om het stijgende aantal wao'ers (arbeidsongeschikten) te rug te dringen. Een ambtelijke werkgroep van de ministeries van financiën, sociale zaken, economi sche zaken, binnenlandse zaken en het Centraal Planbureau moet daartoe binnen enkele weken met voorstellen komen. Op basis daar van zal het kabinet dan de besluit vorming over de begroting 1989 afronden. Het betreft dan vooral de hoogte van de sociale premies. Ruding heeft zijn wens binnen het kabinet op tafel gelegd. Vol gens de minister leidt het steeds stijgende aantal wao'ers tot een fi nanciële tegenvaller van enkele honderden miljoenen guldens bij de sociale fondsen en in de rijksbe groting. De minister van financiën wil dat er eerst maatregelen wor den genomen om die tegenvaller op te vangen, voordat hij akkoord gaat met een eventuele verlaging van sociale premies in 1989. Vooral de premie wao is daarbij in het ge ding. Het aantal wao'ers vertoont de laatste jaren een steeds stijgende lijn. Eind 1986 stonden er 774.000 geregistreerd. Eind verleden jaar was dat aantal 793.000 terwijl in middels de grens van 800.000 al ruim is overschreden. Eerdere maatregelen om het aan tal wao'ers terug te dringen hebben tot nu toe geen effect gehad. Zo werd met ingang van 1987 begon nen met een herkeuring van alle wao'ers beneden de 35 jaar. Zo moest bepaald worden in hoeverre zij nog tot arbeid in staat waren. De wao-uitkering zou dan gedeeltelijk omgezet worden in een lagere, kor ter durende ww-uitkering. Begin 1987 schatte het ministerie van sociale zaken dat de wao-maat- regel blijvend circa 2,5 miljard gul den zou opleveren. Voor 1990 werd een bezuiniging van 450 miljoen gulden ingeboekt. Inmiddels is al gebleken dat beide bedragen niet gehaald worden. Uit de herkeurin gen die tot nu toe zijn verricht is ge bleken dat de meeste wao-uitkerin- gen terecht zijn. In slechts 25 pro cent van de gevallen bleek de uit kering te hoog of onterecht. De wao (wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering) is een werknemersverzekering. De pre mie, 13,3 procent, wordt betaald door werknemers. Afhankelijk van de mate waarin iemand arbeidson geschikt wordt verklaard geeft de wao recht op een uitkering tussen veertien en 70 procent van het laatst genoten loon tot het bereiken van 65 jarige leeftijd. De ww geeft, afhankelijk van het aantal gewerkte jaren, recht op een uitkering gedurende minimaal een half jaar en maximaal vijf jaar. De uitkering ligt op 70 procent van het laatst genoten loon. Na de ww ver valt men in de bijstand. In het ver leden hebben veel werkgevers werknemers bewust naar de wao laten gaan om hen zo een hogere uitkering te garanderen. Arbeidsonrust breidt zich uit in Polen WARSCHAU (AP) - De arbeidson rust in Polen heeft zich vandaag uitgebreid, zo is uit oppositiekrin gen vernomen. In Silezië, in het zuidwesten van Polen, gingen de mijnwerkers in een derde mijn in staking tegen de politiek van de re gering en het verbod van de vak bond Solidariteit. Gisteravond weigerde de nacht ploeg in de Moszczenica-mijn, in de buurt van Jastrzebie, aan het werk te gaan. De mijnwerkers ver klaarden zich solidair met de sta kers in twee andere Silezische mij nen, waar al eerder stakingen wa ren uitgebroken. Vandaag sloot de ochtendploeg zich bij de stakers Volgens Adam Kowalzcyk, een leider van Solidariteit, hebben naar schatting 700 mijnwerkers de Mos zczenica-mijn bezet. In de mijn, een van de grootste in Polen, wer ken in totaal ongeveer 11.000 men- Kowalczyk zei dat de mijnwer kers een groot spandoek met de naam van Solidariteit hadden be vestigd aan de toegangshekken van de mijn en van de directie luid sprekers hadden geeist. De stakingen in twee andere mij nen in Silezie en in de haven van Szczecin duurden vandaag voort AARDGAS - De wereldproduk- tie van aardgas is vorig jaar ten op zichte van 1986 met 5,7 procent toe genomen tot 1.765 miljard kubieke meter. De Sovjetunie was opnieuw verreweg de grootste producent en zal dat vermoedelijk nog jaren blij- Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is van plan de lucht vaartmaatschappij Transavia Airli nes vergunning te verlenen voor het uitvoeren van lijndiensten op de Spaanse bestemmingen Las Palmas, Tenerife en Ibiza en de Turkse steden Izmir en Istanbul. Zij heeft dit in een brief aan de pre sident-directeur van de KLM, mr. J.A. de Soet, meegedeeld. Winkelsluiting Het kabinet zal binnenkort een besluit nemen over een experi ment in een beperkt aantal ge meenten met de openstelling van winkels. Het experiment gaat ver der dan de winkelsluitingswet van staatssecretaris Evenhuis (Econo mische Zaken), die voorlopig een einde moet maken aan de sluitings- discussie en momenteel bij de Raad van State ligt. De onderne mersorganisatie NCOV is woedend over het komende kabinetsbesluit. Hoechst Het Westduitse chemieconcern Hoechst heeft in de eerste helft van dit jaar zijn concernwinst voor af trek van belastingen zien stijgen met 31,2 procent tot 1,94 miljard mark, zo is gisteren in Frankfurt bekendgemaakt. De moedermaat schappij van Hoechst boekte een winststijging van 25,3 procent, waarbij de winst uitkwam op 932 miljoen mark. Vliegas Het vliegasverwerkende bedrijf VASIM in Nijmegen overweegt een fusie aan te gaan met de Vliegasunie in Den Bosch. De plannen zijn mede ingegeven door het slechte bedrijfsresultaat over 1987. De PGEM-dochter boekte in dat jaar een verlies van 11,9 miljoen gulden. De fusiebesprekingen tus sen VASIM en de Vliegasunie zijn kortgeleden begonnen. GILDEHAUS - De verlenging van de Nederlandse Al over Duits gebied, loopt over een afstand van bijna 2,5 kilometer over de grond van boer Helmut Kamphuis. Hij raakte 17 hectare van zijn bezit kwijt aan de nieuwe autoweg. Voor de meeste Nederlandse boeren zou dat het einde van het bedrijf bete kenen. Voor Helmut Kamphuis (44) niet. Hij hield nog 235 hectare over. Zo groot is het Gut Rigterink waarvan hij, als zoon van een gere nommeerde paardenhandelaar uit Wilsum en zelf bankemployé, door zijn huwelijk met Elwine Rigterink eigenaar werd. door Harry Wonink Hij leverde tevens het zand dat voor de Autobahn nodig was en de grote waterplas, met een opper vlakte van ruim 9 hectare en 10 tot 25 meter diep. Kamphuis is ervan overtuigd dat dit hem over enkele jaren meer zal opbrengen, dan zijn 250 stuks hoogwaardig melkvee, goed voor een jaarproduktie van 1,3 miljoen liter melk. Hij is een van de drie boeren in Westduitsland die met hun melk- produktie boven de miljoen liter per jaar zitten. In 1983 investeerde hij nog twee miljoen mark in een ligboxenstal met zomerstalvoede- ring voor meer dan 300 stuks melk vee. En als de superheffing er niet was gekomen dan was hij met z'n melkveebedrijf doorgegroeid tot 500 dieren. Nu dat alles niet door gaat moet zijn door zuiver grond water gevoede zandwinningsvijver de belangrijkste inkomstenbron worden. Helmut Kamphuis, de grootste melkveehouder van West duitsland, begon daarin namelijk een zalmmesterij... Zalmforel Kamphuis en zijn vrouw hebben inmiddels een winkel en slachterij met visrokerij op het royale erf in gericht en brengen daar de gerook te zalm voor DM 5.20 per ons (zalm forel DM 3.20) aan de man. Want nadat vorig jaar de zalm- en zalmfo- relmesterij werd aangelegd, in de vorm van op plastic vaten drijven de vlonders rondom 21 van netten gemaakte bassins met een inhoud van elk 100 m3, konden dezer da gen de eerste 1000 zalmforellen worden geoogst. Ze zaten keurig op het gewicht van 400 tot 600 gram. Zeventig hectare van het Gut Rigterink ligt aan de overzijde van de nieuwe weg en via een viaduct kan Helmut Kamphuis de grote plas met het zuivere, zuurstofrijke water bereiken. Een industrieel uit het noorden van het land had hem al eens gewezen op de mogelijk heid hierin zalm te mesten. Dat was in 1983 het geval. Er werden plan nen gemaakt, maar men kon niet tot een overeenstemming en uit voering komen. Samen met zijn oud-jachtopzie ner en diens vader, de Scholtens uit Bad Bentheim, begon de groot ste melkveehouder uit het Ems- land vorig jaar zelf met het opzet ten van de enige 'Lachsfarm' bij onze oosterburen. Daarvoor werd eerst een enorm aantal stekelbaars jes en andere prooivisjes van zalm en zalmforel in de plas uitgezet. Daarvan zwemmen er nu miljoe nen rond, die, zodra ze zich binnen bereik van de smakelijke roofvis wagen, worden gegrepen. Daar naast worden de zalmen ook nog twee keer per dag extra gevoerd. Het water is niet alleen door zijn zuiverheid zo geschikt voor de zalmteelt - het Instituut voor Visse rij-onderzoek in Hamburg heeft dat vastgesteld - maar ook door de diepte. Die moet minstens tien me ter en het liefst nog 25 meter zijn. Dat waarborgt een constante wa tertemperatuur van 10 tot 12 gra den in de zomer. Daalt die in de wintermaanden onder de 4 graden, dan wordt het voeren gestaakt, om dat anders de spijsvertering van de b^j koude weinig beweeglijke vis sen in de war raakt. Door het op pompen van diep water, wordt voorkomen dat de mesterij dicht vriest. Reigers De 21 netten zijn 5 bij 5 meter groot en vier meter diep. In augus tus 1987 zijn daarin totaal zo'n 45.000, acht maanden oude zalmen uitgezet. In de herfst zijn daaraan Kamphuis bij zijn forellenvijver nog eens 10.000 zalmforellen toege voegd. Per bassin in eerste instan tie een 10.000 stuks, zodat alle net ten nog niet bezet zijn. Maar bij de toename van het gewicht, zullen er tenslotte 2.000 tot 3.000 per net overblijven en dan komen alle in gebruik. Zodra de schubdragers slachtrijp zijn, kan het net met de kostelijke inhoud worden opge haald en leeggeoogst. Zoals te verwachten zijn er op zo'n stek wel kapers op de kust. Blauwe reigers doen bijvoorbeeld enige schade aan de vismesterij. Vooral 's avonds ziet men dikwijls een stuk of tien van die langhalzen vissend bezig op de vlonders. In eerste instantie is er ook sprake ge weest van diefstal. Een bouvier be waakt nu echter het terrein en eveneens is een op laserstralen werkende alarminstallatie aange bracht. "Je vraagt je misschien af', zegt veefokker en visteler Helmut Kamphuis, "waarom op mijn grote bedrijf, waarop ik van 's morgens vijf tot 's avonds zeven uur bezig ben, zo nodig ook nog vis moest ko men. In de eerste plaats heb ik zelf het geschikte water daarvoor, (ik heb er ook steeds voor gewaakt, dat de put geen recreatievijver zou worden en wilde haar in eerste in stantie voor de jacht gebruiken, heb er 20.000 boompjes en struiken langs gepoot) en tevens maakt de EG-politiek het noodzakelijk een sterke tweede poot onder m'n be drijf te zetten". Besmet "Twintig, dertig jaar is men met alle subsidies en garantieprijzen de verkeerde kant op gegaan. Die po litiek is nu echter niet meer te fi nancieren. Als het zover is, zijn wij daar klaar voor. Over drie tot vier jaar, brengt deze zalmmesterij meer op, dan ons melkvee. De con sument gaat namelijk de komende jaren meer aandacht besteden aan vooral gezond eten. Het zeewater wordt steeds slechter en dus ook de vis die daarin zwemt. Wij kun nen dan in de behoefte aan gezon de vis voorzien". Boer Kamphuis en de zijnen pas sen op, dat het grondwater - waar van de zandwinningsput is voor zien - niet met nitraat wordt be smet. In de omgeving van de plas wordt geen drijfmest uitgereden en vanaf de omringende cultuurgrond kan geen landbouwwater binnen stromen. De Gildehauser veehou der hoopt de waterpartij nog uit te breiden, door de levering van zand voor de aanleg van het laatste deel van de Al op Nederlands gebied.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7