Ruding: 800 miljoen volgend jaar 'over' Milieudefensie vreest massale olielozing door particulieren Getuigen bij huwelijk overbodig maar gewaardeerd Werkzoekende Polen blut weer terug naar eigen land Politie voert actie tegen korten telefoon-vergoeding 1981 DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Kabinet bespreekt begroting 1989 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft volgend jaar ongeveer 800 miljoen gulden beschik baar om "leuke dingen" voor de burger te doen. Dit blijkt uit berekeningen die minister Ruding (financiën) zijn collega's gisteren heeft voorgelegd in zijn zogenaamde augustus- brief. Het kabinet begon gisteren met een eerste besprekingsronde van de begroting 1989. Volgens de cijfers van Ruding komt het financieringstekort van de rijksoverheid in 1989 uit op 5,8 procent. Dat is 0,2 procent lager dan het aan het begin van de kabi netsperiode voor volgend jaar afge sproken niveau. De minister van fi nanciën gaat er daarbij van uit dat tegenvallers bij de uitgaven voor investeringssteun aan bedrijven (wir) worden gedekt. Ook is Ruding er in zijn bereke ning vanuit gegaan dat zijn voor stel om het hoge btw-tarief van 20 procent met één procent te verla gen wordt doorgevoerd. Datzelfde geldt voor zijn plan om de kinder bijslag met ruim 4 procent te ver hogen. Tevens houdt Ruding er re kening mee dat enkele andere kos tenposten worden opgevangen. De minister van financiën wil de genoemde 800 miljoen gulden ei genlijk niet uitgeven en liever be waren om mogelijke tegenvallers bij uitgaven mee op te vangen. Vol gens kringen rond het kabinet zal dit echter niet lukken. Vooral door de volgend jaar aantrekkende in flatie zal het nodig zijn om de 800 miljoen gulden aan de burgers ten goede te laten komen. Ziektekosten Ook het werkgelegenheidsbe leid voor volgend jaar en de finan ciering van de gezondheidszorg kwamen aan de orde. Bij dit laatste gaat het in het bijzonder om het voorstel van de commissie-Dekker tot invoering van een algemene ba sisverzekering voor ziektekosten. Vooruitlopend op de invoering van de volksverzekering heeft het kabinet al eerder besloten om op 1 oktober voor ziekenfondsverzeker den een vaste jaarpremie van 64 gulden per volwassene in te voe ren. Voor kinderen, met een maxi mum van twee, zou een premie van 32 gulden per jaar gaan gelden. De invoeringsdatum van 1 oktober is overigens onzeker. Een wetsvoor stel ligt nog niet bij de Kamer. Bo vendien overweegt het kabinet de mogelijkheid om de eerste stap op weg naar een algemene volksverze kering groter te maken. Gedacht wordt dan aan een vaste premie van ongeveer 150 gulden per vol wassene per jaar. De plannen inzake Dekker heb ben grote uitwerking op de koop kracht, vooral voor mensen met kinderen. In dit kader is de door Ruding voorgestelde verhoging van de kinderbijslag van belang. Tussen beide zaken bestaat een koppeling. Zo moet de koopkracht van de getroffenen in 1989 toch op peil blijven. Elke procent verho ging kinderbijslag kost 50 miljoen gulden per jaar. genodigd, heeft zijn onfortuinlijke "gasten" geld gegeven voor de te rugreis. Het is volgens de politie niet helemaal duidelijk wat de Gra- venaar zich voorstelde van het be zoek van de Polen. De man, die met een Poolse is getrouwd, heeft ver moedelijk uit ideële motieven ge handeld. Kennissen in Polen had den hem gevraagd enkele uitnodi gingen te versturen. Op basis van zo'n uitnodiging verstrekken de Poolse autoriteiten toeristenvisa. De 17 mannen, die vrijwel alleen Pools spraken, hebben een week door ons land gezworven. Ze slie pen in tenten en in hun auto's. Toen hun geld op was strandden zij op de parkeerplaats in Maarsber- gen. UTRECHT (ANP) - Een groep van 17 Polen heeft de afgelopen week moeten ondervinden dat de banen in ons land niet voor het oprapen liggen. De mannen waren op een toeristenvisum naar ons land geko men in de veronderstelling dat zij hier makkelijk aan het werk kon den komen. Zonder baan en een il lusie armer moesten de Polen afge lopen dinsdag weer naar hun va derland vertrekken. De politie trof de Polen dinsdag aan op het parkeerterrein van mo tel Maarsbergen, waar zij blut in hun auto's bivakkeerden. Toen de mannen hoorden dat zij op basis van een toeristenvisum geen werk mogen zoeken, hebben zij de thuis reis aanvaard, aldus de politie. Po litiemannen hebben hen tot aan de Duitse grens begeleid. Een bejaarde inwoner van het Brabantse Grave, die de hem onbe kende Polen op verzoek van Pool se kennissen in Nederland had uit- Haags stadhuis Het gemeentebestuur van Den Haag zal nog een flinke dobber hebben aan het binnenkort te pre senteren bouwplan voor het nieu we stadhuis in de binnenstad. De Amerikaanse architect Richard Meier heeft er een zogenoemd atri um in getekend: een overdekt mid denplein. Maar zowel de arbeidsin spectie als de Haagse GG en GD denken dat het voor de ambtena ren in de aan het atrium grenzende ruimten ongezond werken is door onrust en slechte klimaatbeheer sing. Boete advocaat Een voormalige advocaat uit Meerssen moest gisteren in hoger beroep terechtstaan voor de Roer- mondse rechtbank voor een reeks van negentien verkeersovertredin gen. Hij was zelf niet verschenen. Al eerder werd hij door dezelfde rechtbank berecht en veroordeeld voor verkeersdelicten, zoals par- keerovertredingen, het negeren van stopverboden, eenrichtingaan- duidingen en voorrangsregels en bovendien het twee keer geconsta teerde rijden met een niet verze kerde auto. De officier eiste een geldboete en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De rechtbank doet 30 augustus uit spraak. Vliegtuigbom De gasten van camping De Bat terijen in Renswoude zijn vandaag 'getrakteerd' op een onverwacht evenement. Ze konden - op veilige afstand - getuige zijn van het de monteren van een forse vliegtuig bom van Britse makelij. De bom, een 500 ponder met een lengte van een-meter en een doorsnede van 60 centimeter - is in de Tweede We reldoorlog in een weiland vlak bij de camping beland. Het projectiel kwam pas gisteren tijdens graaf werkzaamheden van een boer aan de oppervlakte. Valse dollars Bij een inval in twee woningen in Hulst heeft de rijkspolitie 500 valse biljetten van honderd Amerikaan se dollars gevonden. Een 42-jarige Hulstenaar is aangehouden. De rijkspolitie verwacht de komende dagen nog meer verdachten in de kraag te grijpen. Het kabinet wil komende week ook beslissen over een nieuwe te genvaller van 100 miljoen gulden op de begroting van Onderwijs die is ontstaan door een uitspraak van de Haagse rechtbankpresident mr. Wijnholt. Deze bepaalde recent dat studenten die bezig zijn met een tvveede studie niet onder de harmo nisatiewet vallen waarin de studie duur tot maximaal zes jaar wordt beperkt. Dit betekent dat deze stu denten ook zes jaar recht hebben op studiefinanciering. Binnen het kabinet bestaat het voornemen om tegen de uitspraak van Wijnholt in beroep te gaan. Justitie wist van zelfmoordneiging opgesloten jongen HEERLEN/MAASTRICHT (GPD) - De rechtbank in Maastricht was op de hoogte gesteld van de zelf moordneigingen van de 20-jarige Heerlenaar die zich vorige week donderdagavond in zijn cel op het politiebureau in Heerlen van het le ven heeft beroofd. De rechters waren tijdig en uit voerig gewaarschuwd door de Heerlense reclassering. Het zit de Stichting Reclassering, arrondisse ment Maastricht, dan ook erg dwars dat de waarschuwing blijk baar niet serieus genoeg is geno men. Binnenkort beraadt het be stuur van deze stichting zich over de vraag wat de waarde nog is van rapportages over sociale en psychi sche achtergronden van verdach ten in voorarrest. "Juist over deze Heerlenaar verlangde de rechter commissaris met spoed een uitvoe rige rapportage", aldus een verbol gen J. Stoffelen, beleidsmedewer ker van de Stichting Reclassering. De 20-jarige Heerlenaar pleegde vorige week donderdag zelfmoord, nadat hij tot zijn grote teleurstel ling van de rechtbank te horen had gekregen dat hij nog eens twee we ken in de politiecel moest blijven, omdat er nog geen cel vrij was in het huis van bewaring in Maast richt. De jongeman zat in voorar rest op verdenking van een serie in braken en diefstallen. NIJMEGEN (ANP) - "Huisartsen en specialisten weten vaak niet wat ze aan moeten met een geriatrische patiënt. Deze is oud, meestal ver ward, en lijdt aan meerdere aan doeningen. Zo'n patiënt maakt niet zelden een zinloze tocht langs vele specialisten en ziekenhuisafdelin gen. Een aparte afdeling voor deze mensen kan veel onnodig leed voorkomen". Aldus schetst geriater dr. W.H. Hoefnagels één van de bestaansre denen van de deze week geopende geriatrische kliniek van het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen, waarover hij de scepter zwaait. Een groot aantal algemene ziekenhui zen hebben al vele jaren geriatri sche afdelingen, maar het St. Rad boud is het eerste academische zie kenhuis. "Een doorbraak in ons land voor de geriatrie", zo meent Hoefnagels. Academisch ziekenhuis richt afdeling in voor oudere patiënt De groep geriatrische patiënten is meestal ouder dan 70 jaar en in meerdere opzichten erg kwetsbaar met hun psychische, sociale en li chamelijke problemen. Een geria trische patiënt kan vaak in enkele maanden plotseling aftakelen zon der een duidelijk aanwijsbare re den. Doorgaans worden ze in totale ontreddering opgenomen. Volgens Hoefnagels vragen der gelijke patiënten veel tijd en aan dacht. "Bij veel artsen is de kennis over geriatrie (de behandeling van ouderdomsverschijnselen en -ziek ten) erg gering. Op onze afdeling kunnen we vanuit een centraal punt en goed gecoördineerd derge lijke patiënten helpen. Het doel is ze weer op weg te helpen en ze uit het verpleeghuis te houden". Het grote verschil tussen de geri atrische afdeling van het St. Rad boud en dezelfde afdelingen van al gemene ziekenhuizen bestaat uit de onderwijs- en onderzoeksaspec- ten. Er zijn naar de mening van Hoefnagels bijzonder veel ouder domsverschijnselen die nader on derzocht moeten worden. "Op onze afdeling zullen we wetenschappe- SCHEVENINGEN - In de badplaats Scheveningen is gisteren het internationale vuurwerkfestival begonnen. Vuurwerkfabrikanten uit verschillende landen, waaronder Nederland, zullen tot en met zaterdag hun kunsten vertonen. (foto anp) ASSEN/GRONINGEN (GPD) Rijkspolitiemensen van de groepen Zuidlaren-Anloo en Nieuwe Pekela voeren sinds enkele weken een de monstratieve actie tegen de korting op de vergoeding voor het zakelijke gebruik van hun privé- telefoon. Ze stellen hun eigen telefoon niet meer beschikbaar voor zakelijke gesprekken. Dat betekent dat een dienstdoende agent die 's avonds gebeld wordt geen actie meer onderneemt via zijn eigen telefoon, maar naar het bureau fietst of rijdt om van daaruit de meldkamer in Assen of Groningen te bel len om te informeren wat er precies loos is. De door minister Korthals Al- tes (justitie) opgelegde korting is bij een aantal agenten dermate hard aan gekomen, dat ze nu bezig zijn privé een geheim nummer aan te vragen. Waarnemend commandant M.J. Panman van de politie in Zuidlaren- Anloo zegt niet gelukkig met deze gang van zaken te zijn, maar kan zich de ergernis van zijn collega's wel te kunnen voorstellen. "Het rijk bezui nigt stukje bij beetje en dan is de maat gewoon een keer vol. Het werken wordt er zo wel moeilijker op. Heb ik nu iemand nodig dan moet men bij hem langs rijden". Commandant M.A. Beuving van de Rijkspolitie in Drenthe deelt die mening niet. Ook hij staat niet te applaudiseren bij het terugbrengen van de vergoeding van rond 25 gulden naar maximaal 16,50 gulden per maand (all in), maar zegt dat de bereikbaarheid van de politie gewaarborgd blijft en dat het werk er niet omslachtiger op is geworden. De agent is nu per semafoon bereikbaar, en kan vanuit zijn dienstauto of het bureau de meldkamer bellen, aldus Beuving. BRANDSTICHTER (ANP) - De Utrechtse politie heeft gisteren een 33-ja- rige man uit Utrecht gearresteerd die ervan wordt verdacht de afgelopen twee jaar een groot aantal branden te hebben gesticht in de Domstad. De totale schade bedraagt ongeveer vijf miljoen gulden. De politie kwam de man op het spoor na kranteberichten over soortgelijke recente brand stichtingen in Deventer. In totaal heeft de man voornamelijk in de Utrechtse wijk Overvecht 13 caravans in vlammen doen opgaan. Ook stichtte hij brand in tien scholen. Voorts heeft hij zich nog schuldig gemaakt aan zeven fikse brandstichtin gen in bergruimtes van flats, terwijl hij ook de brand stak in een groot aan tal containers. DEN HAAG (GPD/ANP)) - De vereniging Milieudefensie vreest dat grote hoeveelheden afgewerkte motorolie in riolen en de grond worden geloosd. Zij denkt dat ga rages de afgewerkte olie van parti culieren zullen weigeren nu de Bo- vag hen heeft gewaarschuwd dat die olie vaak gevaarlijke stoffen be vat. Verwerking van olie met che mische afvalstoffen is duurder dan die van 'gewone' afvalolie. Binnenkort zullen het ministerie van milieu, de Bovag en de Vereni ging van Nederlandse gemeenten bijeen komen om over de proble men bij het inzamelen van deze af valstof te spreken. Milieudefensie pleit voor statiegeld op olie en een verplichting aan verkopers om de afgewerkte olie ook weer in te za melen. Jaarlijks komt ongeveer 10 mil joen motorolie vrij bij particulieren die zelf de olie van hun auto verver sen. Daar komt nog eens 100 mil joen aan afgewerkte olie van gara ges en werkplaatsen bij. Bij lozing in de bodem wordt de kwaliteit van het drinkwater bedreigd, aange zien de olie zware metalen en soms pcb's bevat. Volgens de Bovag mengen parti culiere sleutelaars chemische af valstoffen zoals remvloeistof en koelvloeistof bij de olie die ze bij de garages afgeven. De garagehou ders brengen de olie in grote verza- meltanks naar de lokale verwer kingsbedrijven die daarvoor 5 cent per litèr rekenen. Als zich chemi sche stoffen in de olie bevinden, valt die onder de categorie che misch afval en kost verwerking 60 cent per liter. Die extra last voor de garagehou der kan oplopen tot enkele duizen den guldens. De Bovag adviseert de garages om de olie van particu lieren voortaan gescheiden te hou den van de eigen voorraden. Milieudefensie vreest dat garages nu de olie van particulieren zullen weigeren, waarop die de gemakke lijkste weg kiezen om het spul kwijt te raken. Afvalwater Het lozen van afvalwater in de bodem en het grondwater wordt aangepakt. Het lozen van huishou delijk afvalwater wordt beperkt, terwijl het lozen van koelwater en bedrijfsafval water wordt verbo den. Ontheffing is slechts in uit zonderlijke en onder strikte voor waarden mogelijk, aldus minister Nijpels (milieu) in een gisteren ver schenen ontwerp-lozingenbesluit bodembescherming. Nijpels onderscheidt drie soor ten bodemlozingen: kleine en grote lozingen van huishoudelijk afval water, lozing van koelwater en be- drijfsafvalwater. Het lozen van huishoudelijk af valwater in de bodem, zoals bij wo ningen die niet op de riolering zijn aangesloten, is niet meer toege staan als er binnen 40 meter van het pand een riool loopt. Is aansluiting op een riool bij een nieuw te bou wen huis niet mogelijk, dan moet bij de bouw een septic-tank wor den geïnstalleerd voor het afvalwa ter. Grotere lozingen van huishoude lijk afvalwater doen zich voor op kampeerterreinen, in hotels en der gelijke. Deze worden allemaal ver boden. De bestaande hotels en der gelijk moeten op het riool worden aangesloten of het bedrijf moet het afvalwater zelf zuiveren. Al eerder stelde de minister maatregelen vast om overbemes ting tegen te gaan. Hij heeft boven dien aangekondigd de bodem te willen beschermen tegen het stor ten van afvalstoffen, tegen olie tanks, het toepassen van bepaalde bouwstoffen en het gebruik van zuiveringsslib en compost. LELYSTAD (ANP) - Ballonvaar der Henk Brink heeft gisteren op nieuw een wereldrecord gevestigd. Met de grootste heteluchtballon voor passagiers die ooit is gemaakt, heeft hij vanaf het vliegveld Lely stad een vaart gemaakt met het re cordaantal van vijftig mensen. De vlucht duurde 35 minuten. De bal lon vloog op een hoogte van onge veer 100 meter. Na 2,8 kilometer ging de ballon zo rustig naar bene den dat de mand met de passagiers keurig rechtop landde. Het record dat met deze vlucht gebroken is, dateert uit 1979. Toen ging de Britse ballonvaarder Christopher Davey in de Bondsre publiek Duitsland met een ballon met 32 inzittenden de lucht in. Luchtballon met vijftig mensen vestigt record De ballonvaart is zowel door de Britse als door de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst zeer kritisch gevolgd. Bij de fabricage van de ballon en de speciale mand zijn nieuwe materialen en technieken toegepast die volgens Brink nu be schikbaar zullen komen voor toe passing op grotere schaal. Brink en zijn echtgenote schre ven in 1986 geschiedenis in de bal- lonsport toen zij met hun ballon Dutch Viking de oversteek van Ca nada naar Nederland maakten, een tocht die 51 uur en veertien minu ten duurde. Met de capsule van de Dutch Viking heeft Brink deze zo mer samen met Willem Hageman opnieuw de oversteek gemaakt, nu echter in de capsule op het water. De reusachtige ballon waarmee Henk Brink zijn nieuwe record vestigde heeft een hoogte van 43 meter, gemeten van de onderkant van de mand tot het topje. De om trek bedraagt bijna 120 meter. De mand voor de passagiers telt twee verdiepingen. Voor de fabricage waren wilgetwijgen gebruikt, ge vlochten om een kunststof geraam te. De mand was ruim 3 meter hoog en bijna 5 meter lang. DEN HAAG - Naast de kleur van de bruidsjurk, het aantal gasten op het feest en de vormgeving van de trouwkaart kennen aanstaande bruidsparen nog een belangrijk probleem tijdens de voorbereiding van De Grote Dag: het uitkiezen van de getuigen. door Anja Romein Een zaak die met zeer veel over leg moet gebeuren, getuige de ja loezie die binnen een familie kan ontstaan wanneer "hij wel en ik niet" als getuige is gevraagd. Voor de burgerlijke stand wordt het nog vervelender wanneer op de trouw dag de opgegeven getuigen door ziekte geveld niet komen opdagen of op het laatste moment door een ander vervangen worden. De trouwakte moet dan herschreven worden. Een van de redenen voor de Ne derlandse Vereniging van Ambte naren van de Burgerlijke Stand (Nevabs) om het hele fenomeen 'getuigen bij een huwelijk' overbo dig te verklaren. Volgens de vere niging moet er een systeem komen waarbij de keus aan het bruidspaar wordt gelaten. Kiezen zij voor ge tuigen, dan moeten in de trouwak te namen en handtekeningen ver meld worden. Dit advies is een reactie op het voorstel van de staatscommissie- Mulder. Deze commissie heeft on derzocht hoe de burgerlijke stand in de toekomst zo efficient moge lijk kan functioneren. Een onder deel daarvan was de effectiviteit van het getuigen. De commissie wil wél de getuigen handhaven, maar afzien van vermelding van naam en handtekening in de trouwakte. In juridische zin is het oproepen van getuigen bij een huwelijksvol trekking overbodig. Het verschijn sel dateert uit het verleden en was •bedoeld om te bewijzen dat het hu welijk daadwerkelijk had plaatsge vonden. Zo waren er ook getuigen aanwezig bij een geboorte en bij het opstellen van een testament bij de notaris. Gebeurde er iets met de akten, dan waren er altijd mensen die mondeling het bewijs konden leveren. Vroeger was dat soms nodig in geval van een geheim huwelijk. Wanneer een van beide partners kwam te overlijden wilden de na bestaanden duidelijkheid over het recht op erfenis van eventuele kin deren. Tegenwoordig zijn alle ge gevens over een huwelijksvoltrek king openbaar en kan iedere be langstellende die gegevens opvra gen. Een bruidspaar kan minimaal twee en maximaal vier getuigen ten tonele voeren voor de huwe lijksvoltrekking in het gemeente huis. Voor een trouwerij in gevan genis of ziekenhuis zijn er zelfs zes nodig. De bestuursrechtelijke functie hiervan is nihil. Een ambte naar: "Het is nu puur een kwestie van gevoel geworden. Het heeft al leen nog een sociale waarde. Men sen vinden het leuk om getuigen mee te nemen, omdat ze iemand bijzonder aardig vinden of omdat het hun oudste broer, vriend of vriendin is. Die gevoelswaarde moet je niet uitvlakken. Daaruit blijkt een goede verstandhouding tussen familieleden, de waardering van mensen. Dat maakt een brui loft tot een feest". Nu jongeren al meerderjarig zijn op hun achttiende, zijn het vaak de trotse ouders die de huwelijksakte mede-ondertekenen. Daarnaast is er ook een groeiend aantal aan staande echtparen die 'even gaan trouwen' en daarvoor een bode van het gemeentehuis in de arm nemen om als getuige op te treden. Een andere reden voor het ad vies van de Nevabs is de admini stratieve rompslomp die het getui gen met zich meebrengt. Het regi streren van de gegevens is soms een omslachtig gebeuren. De trouwakten worden van te voren keurig in orde gemaakt, klaar voor ondertekening. Maar komt er on verwachts toch een andere getuige, dan moet dit in allerijl alsnog ver anderd worden. "En in de trouw zaal staat nou eenmaal geen type machine, om de akte snel te wijzi gen". De Jongh: "Het doel van het on derzoek van de commissie was om te zoeken naar de meest efficiënte weg, ook in het kader van automa tisering en met het oog op de lan den om ons heen. Wij hebben het commissievoorstel onder onze le den besproken en stuitten dus op een dilemma. Aan de ene kant is het getuigen volstrekt overbodig, aan de andere kant willen pa en moe dolgraag op de foto. Vandaar ons advies om mensen de keuze te laten". lijk onderzoek gaan plegen, maar ook zullen we dergelijk onderzoek op andere afdelingen proberen te stimuleren. Zo is er over het ge bruik van geneesmiddelen door ouderen nog altijd veel te weinig bekend". De kliniek telt twaalf bedden, terwijl wekelijks ook vier tot acht bejaarden een dagbehandeling kunnen ondergaan. Er zijn speciale huiskamers en activiteitenruimten ingericht om de geriatrische pa tiënt zich thuis te laten voelen. Voor zover mogelijk is alles aange past aan de oudere mens. Er is een zeer ruime verpleegkundige staf, omdat het behandelingstempo laag ligt. "Op een gewone afdeling wordt iemand snel gewassen, maar hier proberen we de patiënt zich zelf te laten wassen. Ons doel is mensen zelfstandig te maken of te laten blijven". PvdA ziet mogelijkheid voor aftrek kinderopvang DEN HAAG (GPD) - De PvdA ziet mogelijkheden kinderopvang aftrekbaar te maken voor de belas ting zonder daarvoor de wet te wij zigen. Een uitspraak van de Hoge Raad over de belastingaftrek van koffie en thee zette een aantal PvdA-kamerleden op het spoor. Volgens de Hoge Raad mogen werknemers die geen vergoeding krijgen voor het dagelijkse kopje koffie, per dag 1,10 gulden voor de belasting aftrekken. Fiscaal specia list Vermeend van de PvdA kwam op het idee om deze uitspraak ook toe te passen op kinderopvang. Werkgevers mogen de werkne mers namelijk een belastingvrije vergoeding geven voor koffie. Sinds april van dit jaar mag dat ook voor kinderopvang. Vermeend vindt dat er van een gelijke situatie sprake is. Als niet vergoede koffie aftrekbaar is voor de belasting (en dat is het sinds de uitspraak van de Hoge Raad), moet dat ook gelden voor niet vergoede kinderopvang. Daarom heeft het PvdA-kamerlid met zijn collega's staatssecretaris Koning gevraagd dat nu te regelen. Het is overigens maar de vraag of Koning daarop zal ingaan. Tot nu toe voelde 'financiën' weinig voor een tegemoetkoming voor de kin deropvang. Wel subsidieert de overheid instellingen die kinder opvang verzorgen. De redenering van het kabinet is, dat het de eigen verantwoordelijkheid van ouders is als ze allebei willen werken. Bo vendien vreest het kabinet dat het te veel geld zal gaan kosten. Blijft Financiën zich verzetten, ook na de uitspraak van de Hoge Raad over de koffie, dan zit er niets anders op dat een vader of moeder de opvang van een kind opvoert als aftrekpost bij de inkomstenbelas ting. Vervolgens zal de zaak dan tot de Hoge Raad moeten worden uit gevochten. Dat kan jaren duren, maar in elk geval komt er dan een principiële uitspraak, waar ieder een, ook de staatssecretaris, zich aan te houden heeft. Mannen gegijzeld om partij drugs te bemachtigen VLISSINGEN (GPD/ANP) - Twee Vlissingers en een Terneuzenaar hebben gisteren twee mannen geg ijzeld om een partij soft drugs met een waarde van 20.000 gulden te bemachtigen. Een van de twee geg ijzelden, een man uit Breda, werd in de nacht van dinsdag op woens dag geboeid en gegijzeld in een flat in Vlissingen. De tweede man, een inwoner van Domburg, moest on der dwang van een vuurwapen in Roosendaal een transactie van soft drugs voorbereiden. Doordat de man uit Breda zich van zijn boeien wist te ontdoen en de politie kon waarschuwen, slaag de de politie van Roosendaal er in om de twee overvallers en de ande re gegijzelde aan te houden. De gijzeling begon dinsdagmid dag rond drie uur. De man uit Bre da werd opgesloten in een flat in Vissingen. Een van de daders bleef ter bewaking bij hem achter. On der bedreiging van een vuurwapen hadden de twee gegijzelden verteld waar de partij soft drugs in Roosen daal zou worden afgeleverd. Ter wijl de gegijzelde man uit Breda in Vlissingen achterbleef, reden twee daders met de andere gegijzelde naar Roosendaal. In Roosendaal wisten ze de partij soft drugs te bemachtigen. De ge meentepolitie van Vlissingen had echter, na een telefoontje van de ontsnapte gegijzelde, de collega's in Roosendaal gewaarschuwd. Die konden de drie mannen arresteren. De drugspartij lag in de auto. Tholen zonder water THOLEN (GPD) - Het eiland Tho len heeft gisteren vanaf half vijf 's middags tot laat in de avond zon der drinkwater gezeten. Het onge mak werd veroorzaakt door een groot lek in een van de drie zinkers onder het Rijn-Scheldekanaal. Door deze zinkers pompt de Water maatschappij Zuidwest-Nederland het leidingwater naar Tholen toe. Een bejaardentehuis op Tholen kreeg via een tankwagen 10.000 li ter water aangeleverd, evenals een producent van vruchtensappen. Bij een nierpatient in Scherpenisse werd in allerlijl een tankje ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3