LEIDSCH DAGBLAD Gijzelingsdrama ten einde GEVULDEKOEKEN Noodtoestand na dood Zia ul-Haq GISTEREN STOND ER EEN FLIPPERKAST TUSSEN DE SLEUTELTJES. HEEFT U OOK GEBELD? JA^iN Veronica: meer dan één miljoen leden Gehalte kooldioxyde in atmosfeer hoger dan ooit Zeer langdurig werklozen naar bijstand Wildwestrit na bankoverval, buskaping en gijzeling door criminelen Donderdag 18 augustus 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38705 Prijs fl. 1,20 KEULEN/OLDENZAAL (GPD/ANP/AP) De West- duitse politie heeft vanmiddag een einde gemaakt aan de vlucht van twee bankrovers, hun gewonde vriendin en drie gegijzelden. Op de autoweg Keulen-Frankfurt werd de vluchtauto door de politie tot stilstand ge bracht. Er volgde een schietpartij waarbij volgens de eerste berichten alle inzittenden gewond zouden zijn geraakt. ■olgens fotograferen De ontknoping van het drama ge- liet zich 1 beurde kort nadat de twee banfcro- terwijl hij vers in een drukke winkelstraat Keulen de pers te woord hadden gestaan. Tegenover de Duitse pers verklaarden ze ingeluisd te zijn Omstuwd dopr winkelend pu de gegijzelde kinderen uit de bus bedreigt met :n wapen. Gisteravond om 10 uur reden de door de politie overvallers verder richting Ham burg. Bij een stop langs de snelweg werd een 15-jarige Italiaanse jon- bliek, met geladen pistolen in de gen in het hoofd geschoten 3 bus gegooid; hij overleed i aanslag zeiden Hans-Jürgen Rösner (31) en Dieter Degowski ziekenhuis in Bremen aan zijn (32) dat het nooit zo ver had hoeven wondingen, komen. Over het neerschieten van een 15-jarige Italiaanse jongen in Bremen verklaarde de dader, dat hij de trekker had overgehaald Tijdens de rit werden ook 5 oude re passagiers vrijgelaten. Nadat de bus weer was gaan rijden werden opnieuw schoten gelost waardoor dat de politie een poging deed hen verschillende i i Keulen terechtge- kwart voor twee 's nachts bij 01- binnenstad, vlak bij de WDR-stu- plaats bij het recreatieterrein Huls- dio's parkeerden zij hun wagen. De beek. Duitse televisie zond de beelden het gesprek vrijwel direct uit. Op de parkeerplaats werd de bus ;ingeld door de Nederlandse e Toen ze vertrokken stapte ook de Westduitse politie, en 'nadat de ka- adjunct-hoofdredacteur boulevardblad Express i gen. pers vijf gegijzelden, onder drie kinderen, hadden vrijgelaten, begonnen rond half vier de onder- De bankovervallers stappen met de twee gijzelaars en hun gewonde vriendin c baar gestelde vluchtauto. In de bus zitten de nog resterende gegijzelden. en door de politie beschik- De afgelopen nacht belandden handelingen met de politie. Hierbij de overvallers met een gekaapte werd overeenstemming bereikt bus met 25 passagiers en de chauf- r de terbeschikkingstelling feur in Twente. Bij Oldenzaal lieten de BMW, die enige i zij 23 gegijzelden vrij een vluchtwagen. Het drama begon dinsdag, toen twee gijzelaars in de BMW, i verlieten die om onduidelijke rede- nen weer, waarbij de twee gijze- plaats Gladbeck overvielen. Ze laars wisten te ontsnappen. De ont- twee van de bankemployés voerders begaven zich weer in de verdwenen met bus, waarna er-in de bus drie scho- door de ten vielen. Daarbij raakte de buschauffeur .an de hand gewond en liep ook de Touwelijke medeplichtige haar erwonding op. Volgens de politie zijn de wapens van de ontvoerders kennelijk door onoordeelkundig in gijzeling, ruim 400.000 mark Westduitse politie ter beschikking gestelde vluchtauto. Gisteren doken ze in het gezel schap van een gewapende vriendin weer op in de havenstad Bremen. Daar stormden ze een groenten- markt op terwijl ze in het wilde weg gebruik afgegaan Vliegtuig neergestort door sabotage? i zich heen schoten; hierbij i Daarna kwamen de drie ontvoer- len echter geen gewonden, en de ders opnieuw uit de bus met twee twee gegijzelde bankemployés andere gijzelaars. Rond acht uur vanochtend reden ze weer met gro- kans een te snelheid de Bondsrepubliek bin- en. De gijzelaars die bij Oldenzaal 'erden vrijgelaten zijn onder- De zocht, maar zijn voorzover bekend 2en niet de schrik vrijgekomen. - Het drama heeft behalve aan de vervolgens 15-jarige jongen ook het leven ge werden vrijgelaten Vervolgens zagen stadsbus met 25 passagiers te ka pen, waarmee ze de snelweg Bremen-Osnabrück opreden mannen gaven vervolgens persconferentie waarbij zij dreig den alle passagiers en ve zichzelf te doden als niet eis: nog eens 400.000 mark den voldaan. hun kost politieman. De agent auto die tijdens de ach tervolging van de bus in botsing „We hebben niets te verliezen", twam met een andere auto. Twee lieten de overvallers weten. Rösner andere agenten raakten gewond. (zie ook pagina 12) Presidentsverkiezing in Libanon afgelast TEL AVIV (GPD) - De Libanese presidentsverkiezingen zijn van morgen afgelast. In het parle mentsgebouw in Bayrut waren niet meer dan 38 volksvertegenwoordi gers verschenen. Voor de verkie zing van een nieuwe president is volgens de grondwet een aanwe zigheid van tweederde van de 76 parlementariërs noodzakelijk. Een enkele bui Geleidelijk toenemende bewolking en in de middag of avond een enkele regen of onweersbui. Minimumtem peratuur omstreeks 16 graden. Mid- dagtemperatuur van 20 graden vlak aan zee tot 26 graden in het oosten. Wind draaiend naar zuidwest en toe nemend tot matig, aan de kust tot krachtig. Vrijdag 19 augustus zon op: 06.30 uur. zon onder: 20.54 uur; maan op: 14.19 uur. maan onder: 22.39 water: 03.49 en 16.06 u SINGAPORE (GPD) - De t president van Pakistan, Ghulam Ishaq Khan, heeft de militaire staat van beleg afgekondigd na de dood van de militaire sterke man Zia ul- Haq, die gisteren bij een vliegonge luk om het leven kwam. Het toestel waarin president Zia zat explo deerde in de lucht, kort nadat het was opgestegen van het vliegveld van Bahawalpur, ten zuidwesten van de hoofdstad Islamabad, dicht bij de grens met India. Geen van de 30 passagiers aan boord van het vliegtuig overleefde de ramp. Onder de slachtoffers wa ren de Amerikaanse ambassadeur in Pakistan, Arnold Raphel, een Amerikaanse generaal en vijf Pakistaanse generaals. Direct na het bericht van de dood van Zia nam de voorzitter van de Senaat, Ghulam Ishaq Khan, volgens de constitutionele procedure de rege ringsmacht over. Na een spoedvergadering van vijf uur van het kabinet, waaraan ook de legerleiders deelnamen, kondigde de waarnemend presi dent voor de televisie de noodtoe stand af. Dat betekent dat de fundamente le rechten voorlopig zijn opge schort en politieke activiteiten kunnen worden verboden. Presi dent Khan verklaarde dat de rege ring zich aan de democratische be ginselen zal houden en dat op 19 november de parlementsverkiezin gen worden gehouden, zoals ge pland. Er is een rouwperiode van tien dagen afgekondigd. President Khan zei dat hij dat hij de nood maatregelen heeft afgekondigd omdat sabotage niet uitgesloten is. Zo kunnen alleen de banketbakkers van Jamin ze uit de oven toveren. Knapperig gebakken en welgevuld met tongstrelende banketspijs. En voor acht van die verse bakwonders betaalt u nu geen 5,-maar, Deze aanbieding is geldig t/m .Mitrdag 20 '"een m de Jaminw.nkcl Leiden. Haarlem idem» de braderiedagen en zolang de voo LEKKER DE LEKKERSTE HILVERSUM (GPD) - Veronica is het ledental van 1 miljoen gepas seerd. De omroeporganisatie zal nu bij de minister aandringen op het toekennen van een 'super-status'. „Desnoods zal ik er voor procede ren," aldus Veronica-directeur Rob Out. „Het is belachelijk dat een om roep met 450.000 leden, de mini mumgrens voor de A-status, net zo veel zendtijd krijgt als Veronica, dat nu een miljoen leden telt". Veronica telt op dit moment 1.065.000 leden. Van dit aantal heb ben een miljoen leden een abonne ment op de Veronica-gids, 65.000 mensen zijn zogenoemd 'tientjes lid'. Het Veronicablad heeft op dit moment een oplage van 1,2 miljoen stuks: 200.000 bladen worden via de losse verkoop aan de man ge bracht. Veronica is al vele jaren de snelst groeiende omroep. Bij de jaarlijkse telling aan het begin van dit jaar mocht deze omroep, toen een le denwinst werd gehaald van 151.000, zich voor de eerste maal de grootste omroep van Nederland noemen. Veronica telde toen 877.000 leden, en streefde de AVRO voorbij, die begin dit jaar 806.705 leden telde. Atleet Harry Butch' Reynolds behaalt fantas tisch wereldrecord op 400 Klasse herken je.... Bij Classic Home Benthuizen vindt u een kollektie stijlmeubelen in noten, mahonie, eiken en overgestoffeerde ('jffmt' jjjenlhuixn Oorpsstra Gemakkelijk te bereiken vanaf rijksweg A12 Den Haag-Utrecht (afslag Bleisw.jk» Vrijdag koopavond- s Maandags gesloten Onderwijssysteem in Zuidkorea bevordert fa natisme studenten. PAGINA 5 Rijksmunt kan de vraag naar vijfguldenmunt nau welijks aan. PAGINA 7 Gewenste intimiteit en sfeer ontbreken op con cert Prince in de Kuip. PAGINA 15 Zia ul-Haq Het is daarom noodzakelijk om waakzaam te zijn, aldus Khan in een rede voor de televisie. Ook westerse diplomaten geloven dat het militaire vliegtuig waarin Zia en de militaire staf zaten, door sa botage is verongelukt. In Islamabad wordt gespecu leerd, dat een in het C 130 Hercules transporttoestel verstopte bom de oorzaak is van de explosie. Ook wordt gesuggereerd dat een raket op het vliegtuig is afgevuurd of dat het toestel op een helikopter is ge botst. India of Afghanistan worden gezien als de potentiële daders van de sabotage. Oppositieleiders spraken de hoop uit dat de dood van generaal Zia het land niet weer onder mili taire dictatuur zal brengen. De In dische premier Gandhi verklaarde dat de dood van generaal Zia hem heeft bedroefd. De Amerikaanse president Reagan sprak zijn 'grote droefheid' uit over het verlies van een 'vriend'. De Nederlandse rege ring liet weten 'geschokt' te zijn. Zia wordt zaterdag in Rawalpindi begraven. Vijf doden bij brand BRUSSEL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Belgische Ta- mines zijn vanochtend een echt paar en hun drie kinderen van 15,12 en 2 jaar oud omgekomen. Het drama is mogelijk het gevolg is van een wanhoopsdaad van de man. Naast zijn lichaam lag een ge weer. Met dat wapen schoot hij zijn ernstig zieke en zwaar depressieve echtgenote dood, stak zijn huis in brand en sloeg vervolgens de hand aan zichzelf. DEN HAAG (ANP) - Het gehalte aan kooldioxyde (CO2) in de atmos feer is hoger dan ooit en neemt nog steeds toe. Volgens de laatste bere keningen bevat de atmosfeer mo menteel 700 miljard ton kooldioxy de. De stijging van CO2 zorgt voor een geleidelijke opwarming van de aarde, het zogenaamde broeikasef fect. Binnenkort worden in Den Haag besprekingen gevoerd over een grootscheeps internationaal onder zoek naar de mate waarin oceanen de koolstof absorberen die de mens door verbranding van olie en steenkool aan de lucht toevoegt. Dit onderzoek is uiterst belangrijk om de gevolgen van de opwarming van de aarde te kunnen vaststellen. In de wetenschappelijke wereld is men het nog lang niet met elkaar eens over de omvang van het broei kaseffect en de gevolgen er van, zoals het afsmelten van de ijskap pen in de poolgebieden en de stij ging van de zeespiegel. Momenteel wordt verondersteld dat ongeveer de helft van de CO2- uitstoot in de atmosfeer blijft. De algen in zee zouden de rest van de koolstof opnemen. Zonder deze remming door natuurlijke algen- groei zou het broeikaseffect veel groter zijn geweest dan nu het ge val is. Met het 10 jaar durende onder zoek is jaarlijks een bedrag van on geveer 100 miljoen gulden ge moeid. Nederland zet zijn onder- zoekschip Tyro in en ongeveer 45 wetenschappelijke onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) en de universiteiten in Groningen, Utrecht, Leiden, Delft en de Vrije Universiteit in Amsterdam. DEN HAAG (GPD) - Op het mi nisterie van sociale zaken worden plannen voorbereid zeer langdurig werklozen uit de kaartenbakken van de arbeidsbureaus te laten ver wijderen. Ze zouden dan niet meer naar banen hoeven te solliciteren en in plaats van een rww- een ge wone (overigens even hoge) bij standsuitkering krijgen. Het ministerie is nu bezig met het opstellen van de criteria die voor een dergelijke regeling zou den moeten gelden. Daarin zullen de leeftijd van de werkloze en de duur van zijn werkloosheid belang rijke elementen zijn. In een ge sprek met de betrokkene worden bepaald of hij of zij als werkzoe kende wordt afgeschreven. Het gaat om een groep van naar schatting ruim 200.000 mensen die worden beschouwd als de 'harde kern' van de werkloosheid. Zij zijn al zeer lang werkloos en blijken in het algemeen nergens plaatsbaar te zijn. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 per maand 23.95 per half |aar 141.90 (alleen mogeli|k met automatische betaling) r—i per «aar 270.25 per kwartaal 70.95 TLiw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurh/k gratis in de bus' Naam: Straat: Postcode/Plaats Telefoon:fi.v.m controle bezorging) nen naar hel lei<lsch>Alplwnt OagtXad M>uals van opsturen kunl u ook «ven Foto boven: de twee bankrovers met wapens in de aanslag houden buspassagiers in gijzeling. Foto rechts: een huilende vrouw wordt na de vrijlating opgevangen door een hulpverlener. (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1