Asfalt op doorgaande route van Warmond ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG DE BUIS! Bewoners Wügenlaan tot persriolering veroordeeld Ook aankleding doorgaande route Warmond discussiepunt CHINEESJES OP KOUDENHOORN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Streekcommissie hoort wensen en knelpunten aan in Oegstgeest STREEK/OEGSTGEEST - Streek- bewoners kunnen ruimtelijke, re gionale knelpunten of wensen op 30 augustus naar voren brengen op een vergadering van de streekcom missie voor Leiden en omstreken. De vergadering wordt belegd in het Hervormd Gemeentelijk Cen trum aan de Oegstgeester Lijtweg. De commissie beslist later of de aangedragen zaken worden voor gelegd aan het provinciaal bestuur. Als dat nodig mocht zijn wordt de streekbevolking geïnformeerd. Een van de agendapunten heeft be trekking op de toekomst van de commissie. De statencommissie bestuurlijke zaken heeft onlangs gesteld dat streekcommissies nog slechts een signaalfunctie moeten vervullen en het zonder ambtelijke begeleiding en advisering dienen VOORSCHOTEN - Overleden. C.J. i wv. Holslé, 84 jaar. L.M.E. Boelen v bos, 95 jaar. Pressie van Voorschoten en hoogheemraadschap VOORSCHOTEN - De aanleg van een riolering in de Voorscho- tense Wilgenlaan blijft de gemoe deren verhitten. Kort voordat de gemeente met de aanleg wil be ginnen, hebben vier van de vijf tien bewoners nog steeds geen 'ja' gezegd tegen een aansluiting. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat jaren geleden al aandrong op een riolering, heeft het viertal vorige week flink on der druk gezet. Wanneer zij zich blijven verzet ten tegen een aansluiting, moe ten zij wel bedenken dat de loos vergunning vervalt zodra er een riolering is in de laan en een aan sluiting "redelijk eenvoudig te verkrijgen is". De gemeente houdt op haar manier druk op de ketel: wanneer bewoners later akkoord gaan met een aanslui ting, moeten ze veel meer beta len. Vooral het dreigement van het hoogheemraadschap is de felste weigeraar, R. Blote, enorm in het verkeerde daglicht geschoten. In een boze brief aan het schap heeft de zoon van een Wilgen- laanbewoner het over een 'dicta toriale eis'. 'U kunt toch niet zo maar zeggen: betaal maar 8.000 gulden, anders mag u niet aan de Wilgenlaan blijven wonen?', stelt hij. 'Nederland is toch een rechtsstaat? Uw plotselinge zorg voor het oppervlaktewater gaat dan voor de democratische over heidszorg- en verantwoordelijk heid voor de burger in moeilijke omstandigheden'. Volgens de briefschrijver is de gekozen persriolering boven dien 'erg kwetsbaar. Denkt u maar eens aan het eind van de Tweede Wereldoorlog, toen er geen elektriciteit werd geleverd. Zolang de NATO bestaat moeten wij serieus rekening houden met een dergelijke ontwikkeling', luidt de redenering. Rechtszaak In een reactie laat een woord voerder van het hoogheemraad schap weten dat de (financiële) uitwerking een zaak is van de ge meente. Zijn instantie houdt zich daar verre van en heeft vooral te maken met de kwaliteit van het oppervlaktewater. "Wij móeten wel ingrijpen, anders wordt het niets met het water in Neder land", stelt hij. Wanneer bewoners van de Wil genlaan zich blijven verzetten, verwacht hij een rechtszaak. De subsidiemogelijkheden zijn dun gezaaid en de gemeente Voor schoten moet - ook zonder wei geraars - diep in de beurs tasten voor het stukje riolering in de laan tegenover de Gouden Leeuw. De totale kosten worden geraamd op 345.000 gulden. Het rijk wil hier 33.600 gulden van subsidiëren, op voorwaarde dat de werkzaamheden dit jaar be ginnen. De rest komt voor rekening van bewoners en gemeente. In dien alle bewoners zouden beta len, moet Voorschoten 200.000 gulden op tafel leggen. 50.000 gulden kan uit het potje stads- en dorpsvernieuwing komen, 50.000 gulden uit het fonds ver vanging riolering en 100.000 gul den uit de incidentele begro tingsruimte van dit jaar. Toch waren het niet deze be dragen die een aanleg lange tijd hebben tegengehouden. Belang rijker was de angst voor het ver lies van mooie beplantingen langs de laan en schade aan tui nen. In de nieuwe variant wordt De Voorschotense Wilgenlaan. De aanleg van een persriolering verdeelt de bewoners. Zij huiveren van de kosten en veroordelen iedere vorm van pressie. (archieffoto) het eerste probleem origineel op gelost: de riolering komt ónder het wegdek. De tuinen ontko men helaas niet aan enig graaf werk. Buren Een van de discussiepunten is de vervuiling zélf. Is de sloot zo vies als de gemeente beweert? Stinkt het ontzettend en is het slootwater vaak net een melk achtige drab? Lang niet alle be woners zijn daarvan overtuigd en sommigen beweren boven dien dat het juist de buren zijn die vervuilen. Zo ook Blote. Vol gens de zoon heeft de sceptic- tank 55 jaar lang 'tot volle tevre denheid gewerkt'. 'De uitloop in de sloot was niet eens zichtbaar, doordat het overkomend vocht volkomen helder was', schrijft hij in zijn protestbrief aan het hoogheemraadschap. De instantie wil en kan zich niet in een dergelijke discussie mengen, maar meldt wel dat het de waterkwaliteit ten goede komt. Dat de gemeente de stap uiteindelijk heeft genomen "ver baasde en verheugde" het hoog heemraadschap. Een meerderheid van de gemeenteraad Warmond (CDA en VVD) is voor asfaltering van de doorgaande route. Progressief Warmond wil betonstraatstenen. De politiek is verdeeld. Sommige bewoners aan de Herenweg willen dat er nieuwe klinkers worden gelegd. "Het is zo karakteristiek voor het dorp", zeggen ze. (Archieffoto) WARMOND - De Warmondse raadscommissie openbare werken had gisteravond niet alleen moeite met de bestrating van de doorgaan de route, maar ook de aanpassin gen aan de Oranje Nassaulaan, Sw- eilandstraat, Herenweg en het Oosteinde verdeelden de politiek. Of het nu ging over bobbels, zebra paden of kanalisatiestrepen; de commissieleden kwamen niet na der tot elkaar. WD-commissielid De Vos vond een verhoging in het wegdek, zoals B en W voorstellen, ronduit ab surd. "Ik wil asfalt op de doorgaan de route om trillingen en lawaai overlast tegen te gaan. Door de hobbels en bobbels krijg je juist meer trillingen". Mevrouw Van Eg- mond van Progressief Warmond (PW) vindt verhogingen prima als de fietsers er maar geen last van hebben. Zij stelde een gedeeltelij ke verhoging voor. Andere com missieleden wilden daar niets van weten, omdat het in de praktijk weieens zou kunnen voorkomen dat een auto gedeeltelijk over de bobbel zou rijden en gedeeltelijk over het fietspad. Het college van B en W stelt ver der voor alle zebramarkeringen te vervangen door kanalisatiestre pen. Een meerderheid van de com missie openbare werken vindt dat een prima voorstel, hoewel sommi ge zebrapaden behouden moesten blijven. "Zeker die bij het bejaar dentehuis", zeiden de commissie leden. Eén commissielid was hele maal tegen de invoering van kana lisatiestrepen, omdat deze te wei nig zichtbaar zouden zijn. een voetgangersoversteekplaats op de Herenweg nabij de Bisschop slaan. Daar zou ook een verkeers licht moeten komen. "Als er maar wel rekening mee wordt gehouden dat hier vooral bejaarden en gehan dicapten oversteken. Dat betekent dat het voetgangerslicht langer op groen moet staan", zei burgerlid Den Ouden. Er werd daarna lang gepraat over het mogelijk vervangen van het schelpenpad door een fietspad op de Oranje Nassaulaan. Enige toe hoorders smeekten dat toch vooral niet te doen, omdat er toch al zo weinig voetgangerspaden in War mond zijn. "De voetganger komt er toch al karig vanaf. Het is het slechtste voorstel van de laatste tien jaar". Verder zou het schelpen pad karakteristiek zijn voor War mond. Burgerlid Snijders opperde juist dat er zoveel fietsers komen op dat punt, dat een fietspad nood zakelijk is. Vier andere leden van de commissie vinden het schelpen pad zo uniek dat ze het willen be houden. Voorzitter Dalhuisen van de commissie zag amper kans nog enig zicht te houden op de voorstel len van de commissieleden. "Laat een ieder van u nu eens ronduit ja of nee op een voorstel zeggen. Dan weet ik waar ik aan toe ben", sprak de PW-wethouder. Oude bewoner keert terug.. LEIDERDORP - De bewoners van een pand aan de Nachtegaalstraat in Leiderdorp schrokken gisteren erg, toen een voor hen onbekende man zijn fiets in de achterliggende schuur neerzette en naar binnen kwam. De- 'indringer' die in beschonken toestand verkeerde, had vroeger in het pand gewoond, maar verkeerde in de veronderstelling er nog steeds te wonen. De huidige bewoners van het pand aan de Nachtegaalstraat zetten de indringer de deur uit en belden de politie. De 'indringer' deed dat ook, maar dan om aangifte te doen van diefstal van zijn fiets. Die had hij nog in het schuurtje bij het pand aan de Nachtegaalstraat laten staan. Verdacht van diefstal radio LEIDERDORP - Een 24-jarige man uit Den Haag en een 23-jarige man uit Leidschendam worden verdacht van diefstal van een autoradio. Vannacht werd om één uur uit een geparkeerde auto (type Honda) in de Leiderdorpse Bolderikkamp de radio gestolen. Er zijn inmiddels getuigenverklaringen opgemaakt die belastend zijn voor het tweetal. Wethouder Dalhuisen (Progres sief Warmond), voorzitter van de commissie openbare werken, wil de doorgaande route door Warmond van betonstraatstenen voorzien. Raadsmeerderheid in commissievergadering WARMOND - Een meerder heid van de Warmondse ge meenteraad (VVD en CDA) wil, zoals verwacht, asfalt op de doorgaande route. Progressief Warmond (PW) is, evenals de meerderheid van B en W, voor beton straatstenen. Deze conclu sie is te trekken uit de giste ren gehouden vergadering van de commissie openbare werken. De vergadering van de commissie beloofde spannend te worden. De publieke tribune zat vol met men sen die zeer nauw betrokken zijn bij de verharding van de doorgaan de route (vooral bewoners aan de Oranje Nassaulaan). En de politie ke partijen zouden zich voor het eerst officieel uitspreken over het 'hot item'. Toen het agendapunt 'herverhar ding en aanpassingen doorgaande route' om negen uur aan bod kwam, ging een ieder op het puntje van zijn of haar stoel zitten. Maar na de uren durende betogen van de commissieleden waar de reeds be kende argumenten nog eens op een rijtje werden gezet, was de stem ming onder het publiek omgesla gen en ronduit tam te noemen. Men hing gapend achterover in de stoe len. De voorzitter van de commissie, PW-wethouder Dalhuisen, be treurde het na afloop van de verga dering, om half één, dat dat er geen nieuwe argumenten op tafel waren gekomen voor of tegen asfalt en be tonstraatstenen. "Nu was het een herhaling van standpunten die ik, als ik goed heb geteld, nu al vier keer heb gehoord", zei de wethou der. Grijzig asfalt Collegepartij Progressief War mond (PW) prefereert de beton- straatsteen, omdat een dergelijke verharding het behoud van het lan delijke karakter van het dorp zou garanderen. PW-raadslid mevrouw Van Egmond-van Leeuwen vroeg gisteravond vooral aandacht voor de aantasting van de bomen als er asfalt zou worden gelegd: "Het ma teriaal heeft een zeer geringe door- latendheid". Verder vindt ze asfalt lelijk en zou het synoniem zijn aan snelheid. "Dat zou betekenen dat het toch al te hard rijdende verkeer door Warmond nog harder gaat rij den". De Vos (WD) schoof de argu menten van PW terzijde. "Hard rij den is slechts tegen te gaan door controles, het landelijk karakter wordt ook door betonstraatstenen aangetast en de bomen lijden niet extra omdat de meeste toch een eindje van de weg af staan. Het mo dernste asfalt laat trouwens wel water door", aldus Vos. Zijn oppo sitiepartij kiest Voor asfalt, omdat dat materiaal de "de minste milieu technische hinder veroorzaakt. Minder trillingen en minder la waaioverlast voor de buurtbewo ners dan betonstraatstenen of klin kers". Van Schie (CDA) vindt de beton straatstenen ronduit lelijk. Vol gens de CDA-er komt asfalt het beste uit onderzoeken naar voren en hoeft de gemeente niet voor zwart asfalt te kiezen wanneer ze dat leijk vindt: "Grijzig asfalt sug gereert misschien meer een zand weggetje. Dan rijden de automobi listen ook al minder hard", rede neerde de woordvoerder van de christelijke coalitiepartner. Spreektijd Burgerlid Den Ouden (CDA) hield een zeer lang pleidooi voor asfalt. Hij zette alle plus- en min punten nog eens uitgebreid op een rijtje en kon naar zijn zeggen maar één conclusie trekken: "Asfalt is het beste". Den Ouden ging verder diep in op de betekenis van beton- steen, het naar zijn zeggen verkeer de woord betonklinkerkeien en klinker. Voorzitter Dalhuisen zei na dit lange betoog dat commissie leden de volgende keer een maxi mum spreektijd opgelegd krijgen. Het publiek reageerde net zo ver deeld als de commissieleden. De één pleitte voor asfalt ("Het is het enige materiaal dat het bonken dat het vrachtverkeer veroorzaakt kan verzachten"), de ander voor beton straatstenen ("Zodra mensen asfalt zien, trappen ze het gaspedaan in"). Weer anderen pleitten voor de klin kers ("Die stenen zijn zo karakte ristiek voor Warmond") Voorzitter Dalhuisen was in haar reactie op de pleidooien zeer kort. "Ik heb al zo vaak uitgelegd waar om ik voor betonstraatstenen ben. Daar heb ik nu geen zin in. De ver gadering zou er alleen maar weer langer door duren". Het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoorn is deze week het domein van zo'n honderd kinderen die er als Chinezen bij lopen en zich ook zo gedragen. Zij doen mee met de kindervakantieweek, een produktie van een spe ciale werkgroep van de Jeugdraad. Vorig jaar won die werkgroep de vrijwilligersprijs met de kindervakantie week die toen in het teken van 'indianen' stond. (Fotografie Henk Bouwman) Uw eigen reklame- boodschap is nu voor meer dan 250.000 kijkers binnen handbereik op de Leidsch Dagblad Kabelkrant! En dat kost, bij een ongekend hoog Kabelkrant dekkingspercentage van ruim 84%, nog geen cent uitzendkosten per aansluiting! Terwijl u voor die ene cent secondenlang de volle, onverdeelde aandacht van een kwartmiljoen kijkers hebt. Bel snel voor int 071-161363

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11