'Zware klap toerisme' Drinkwaterbedrijven lieten hun beurt voorbijgaan Samenwerkingsverbanden ziekenhuizen voorgesteld Reactie Diaconessenhuis op beddenvermindering Vervuiling zeewater door lozingen rioolslib bij Scheveningen Motorrijder zwaar gewond PAGINA 10 REGIO DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Leidse Diaconnessen- ziekenhuis heeft twee nieuwe mo gelijkheden aangedragen om tot een reductie van het aantal bedden in de Leidse regio te komen. De di rectie van het ziekenhuis stelt aan Gedeputeerde Staten voor om naast een conglomeraat Acade misch Ziekenhuis/Rijnoord ook een samenwerking tussen Diaco- nessehuis en het Leiderdorpse Eli- sabeth-ziekenhuis tot stand te brengen. Als tweede alternatief stelt het Diaconessenhuis voor een conglo meraat van de drie algemene zie kenhuizen tot stand te brengen naast het AZL. De directie brengt de mogelijkheden naar vorenIn een reactie op de plannen van Ge deputeerden Staten om het aantal ziekenhuisbedden en specialisten plaatsen in deze regio te reduceren. De genoemde vier ziekenhuizen moeten uit bezuinigingsoverwe gingen gezamenlijk bedden inleve ren. Met ingang van 1 januari 1990 gaat het om 68 bedden. In 1995 krijgt dè regio er dan weer 32 bed den bij. Ook moeten er vier specia listenplaatsen verdwijnen in de re gio. GS opperden onlangs vier moge lijkheden om die reductie te be werkstelligen. Begin volgend jaar kiezt het provinciebestuur voor een van de voorstellen. In de vier alternatieven blijft het Leiderdorp- se Elisabeth-ziekenhuis buiten schot. Zij hoeven niet in te leveren en krijgen er volgens een variant zelfs bedden bij. De zogenoemde A-variant gaat voor Rijnoord het verst: in plaats van de huidige capaciteit van 145 bedden zou het Alphense zieken huis nog slechts veertig bedden overhouden, alleen bestemd voor mensen die maar korte tijd in een ziekenhuis moeten verblijven. Rijnoord \yijst deze mogelijk heid in een reactie aan GS als 'on aanvaardbaar' van de hand. "Deze variant zal verantwoordelijke huis artsen doen kiezen voor een directe doorverwijzing van patiënten naar een centrum- of topziekenhuis, omdat een 'vederlichte' vorm van zorg onvoldoende waarborgen in houdt voor een adequate behande ling", aldus de brief. Toenemende vraag De directie van Rijnoord wijst er ook op dat vermindering van het aantal bedden in het Alphense zie kenhuis niet in overeenstemming is met de toekomstige ontwikke ling van de zorgbehoefte in Alphen en omgeving. De beddenreductie in aangrenzende regio's (Utrecht, Amsterdam, Den Haag) en de toe nemende vraag naar ziekenhuis zorg (onder meer door het toene mende aantal bejaarden) kunnen leiden tot een situatie waarin niet meer aan de vraag om ziekenhuis opnamen kan worden beantwoord. Het bestuur vraagt zich af waar om in de provinciale plannen slechts aandacht wordt besteed aan de betekenis van de zorg op korte termijn. "Evenzeer komt de vraag op", zo staat in de brief aan gedeputeerde staten, "waarom wordt voorbijgegaan aan de bete kenis van een goed functionerend basisziekenhuis in Alphen aan den Rijn in relatie met de groei van de zorgaspecten in de derde lijn (ver pleeghuizen etcetera). Er is slechts aandacht voor korte termijn-aspec ten en dan nog slechts in die zin, dat de gegeven ziekenhuissituatie (accommodaties) als uitgangspunt wordt gekozen". Rijnoord vraagt GS dan ook het advies te volgen dat eerder door het samenwerkingsverband SSIGL (Academisch Ziekenhuis Leiden, het Diaconessenhuis, het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp en Rijnoord) is uitgebracht. Daarin worden door de vier ziekenhuizen zelf reeds toezeggingen gedaan over de in 1995 te realiseren bed denreductie. Het Diaconessenzieknhuis vraagt zich in zijn brief aan GS af wat het financiële resultaat van de reductie-operatie is. Ook vraagt de directie af wat de meerwaarde is die uitvoering van de inkrimping met zich mee zou brengen. "De zorg gaat kwalitatief achter uit", meent Dr. M.P. Hennink, me disch directeur van het Leidse hos pitaal. Hij denkt dat samenwerking tussen de ziekenhuizen AZL en Rijnoord voeren al fusiebesprekin gen door de provinciale plannen wordt verstoord. Ook hij vraagt zich af of een dergelijke ingrijpen de operatie noodzakelijk is om een betrekkelijke geringe beddenre ductie tot stand te brengen. "Er wordt door de provincie met een kanon op een mug geschoten". REGIO/NOORDWIJK "Dit is een zware klap voor het toerisme". Dat zegt de Noord- wijkse VW-directeur W. Rovers over de vervuiling van het zeewater als gevolg van lozin gen van rioolslib dicht onder de Scheveningse kust, waarover wij gisteren al berichtten. "Juist nu uit tal van metingen is gebleken dat het zeewater voor de kust van Katwijk en Noordwijk van goede kwaliteit is, kunnen we de blubber van Scheveningen natuurlijk niet gebruiken". Het is volgens de VW-directeur een ramp dat juist in het hoogsei zoen de badgasten op deze manier worden weggejaagd. Hij wijst erop dat de ondernemers tot nu toe toch al niet zo'n mooie zomer achter de rug hebben. "Het is te hopen dat de autoriteiten snel maatregelen ne men om te voorkomen dat er straks niet meer in zee kan worden ge- ningse ondernemers zich ongerust. Ook zij kunnen de negatieve publi citeit niet gebruiken tijdens deze zomerse dagen. Zij zijn dan ook woedend dat zonder overleg met de lozingen is begonnen. Het zee water bij Scheveningen voldeed overigens al niet aan de EG-nor- Ook woordvoerder Kuyt van de Noordwijkse Stichting Zeebad is verontrust. "De blauwe vlag die Noordwijk heeft gekregen voor het schone zeewater, kan straks wor den vervangen door een zwarte vlag", zegt hij. "Bij opkomend tij hebben we binnen een uur de troep hier voor de Noordwijkse kust. Dat is geen reclame voor de badplaats, zeker niet na alle negatieve publici teit over het Noordzeewater in Duitse kranten". Ook de Katwijkse WV-direc- teur K. Verplancke maakt zich kwaad over de lozingen bij Scheve ningen. "Die smeerpijp bij Scheve ningen is altijd al een probleem ge weest en iedereen wacht met smart op het moment dat de nieuwe riool- wordt de Noordzee ter hoogte Schoner Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Delf land loopt het echter allemaal niet zo'n vaart. "We zijn dinsdag begon nen met de directe lozingen op zee en zullen daar de komende weken incidenteel mee doorgaan. Het zee water wordt daardoor vijf procent extra vervuild, maar volgens ons en Rijkswaterstaat zal dat geen na delige gevolgen hebben op de kwa liteit van het zwemwater", aldus een woordvoerster van Delfland. Het hoogheemraadschap tracht te gistermiddag de onrust af te zwakken, door te stellen dat de zee momenteel minder wordt vervuild dan in voorgaande zomers. Al jaren zuiveringsinstallatie er is. Dat nu vlak voor de kust rioolslib gaan lozen is een kwalijke zaak". Gisteren toonden ook de Scheve- Scheveningen volgens het schap ernstig vervuild door het rioolwa ter van Den Haag en twaalf omlig gende gemeenten. Het vervuilde water van ruim één miljoen huis houdens wordt verwerkt in de zui veringsinstallatie bij het Haagse Houtrust. De installatie kan alleen het afvalwater scheiden, maar niet zuiveren. Het vervuilde water wordt via een pijpleiding op twee kilometer voor de kust geloosd. Het vervuilde rioolslib wordt tien kilometer verder in zee gepompt. Een nieuwe zuiveringsinstallatie wordt momenteel in gebruik geno men. Pas in 1990 wordt het riool slib gezuiverd. De nieuwe installa tie is deze weken deels nog buiten gebruik als gevolg van technische problemen. De stankoverlast in de woonwijken van Den Haag en Scheveningen werd daardoor zo groot, dat Delfland besloot een deel van het water direct ongezui verd op zee te lozen. "De vervuiling neemt daardoor met ongeveer v(jf procent toe. Maar omdat de installatie voor een deel wél werkt, was de vervuiling al met twintig procent gedaald. Met de directe lozingen wordt de zee toch nog 15 procent minder vervuild dan in voorgaande zo mers. Het valt dus nog wel mee", oordeelt de woordvoerster van het hoogheemraadschap. Dat nu in te genstelling tot andere jaren vlak vóór in plaats van op tien kilometer uit de kust, vervuild rioolslib in zee wordt geloosd, kan volgens haar niet worden voorkomen. Juist over deze lozing maakt de werkgroep Noordzee zich ongerust, net als de kustplaatsen Wassenaar, Katwijk en Noordwijk. Ondanks de geruststellende woorden van het hoogheemraad schap Delfland heeft de milieuge deputeerde Van der Vlist van de provincie Zuid-Holland gisteren1 aan Rijkswaterstaat opdracht ge geven watermonsters te nemen tussen Hoek van Holland en Kat wijk. De provincie wil weten of de kwaliteit van het zeewater zodanig is verslechterd dat zwemmen moet worden ontraden. De resultaten van het onderzoek van Rijkswater staat worden pas vanmiddag ver wacht. In een eerste reactie kondigde de gemeente Wassenaar gisteren al aan met de gemeenten Katwijk en Noordwijk zo nodig juridische stappen te ondernemen tegen de lozingen bij Scheveningen. Nu er toch dagelijks watermonsters wor den genomen, wachten de kustge- meenten eerst op die resultaten. "We hebben dagelijks overleg met de andere kustgemeenten en met de inspectie voor de volksgezond heid. De inspectie heeft toegezegd direct te zullen ingrijpen zodra de normen voor de waterkwaliteit worden overschreden", laat de woordvoerder van Wassenaar we ten. Vandaag zal het hoogheem raadschap Delfland de buurge meenten informeren over de lozin gen. NOORDWIJK Maar liefst 7 minuten en 7 seconden wist de 10-jarige Marije Lin uit Noordwijk gisteren aan een paraplu te hangen. Bij het buitenbad van het Bollenbad in Noordwijk werden gistermiddag de plaatselijke kampioenschappen parapluhangen gehouden. Ruim 80 deelnemers streden onder grote belangstelling om de titel in zes categorien. De meeste kinderen wisten slechts korte tijd aan de buis te hangendie was gemonteerd onder de hoge duikplank van het zwembad. Tot grote verbazing van de organisatoren wist de slechts 10-jarige Marije Lin maar liefst ruim zeven minuten te bungelen, voordat zij in het water viel. Het meisje liet daarmee de concurrenten, zowel meisjes als jongens, ver achter zich. De deelnemer die als tweede eindigde bleef slechts 2,5 minuten hangen. Gezien het succes worden volgend jaar op nieuw de kampioenschappen gehouden. (foto Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 29-jarige motorrijder uit Bodegra ven is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Steekterweg en de Akerboomseweg bij Zwammer- dam. De man kreeg geen voorrang van een 78-jarige Rotterdamse automo bilist die vanaf de Akerboomseweg de Steekterweg wilde oprijden. De bestuurder van de motor werd over de auto geslingerd en kwam meer dan tien meter verder op de grond terecht. Hij heeft volgens de politie verschillende ledematen gebro ken. In het Bleuland Ziekenhuis in Gouda is hij meteen geopereerd. Daarna verkeerde hij niet meer in levensgevaar, aldus de politie woordvoerder. Gevangenisstraf voor Leimuidense jongeren LEIMUIDEN - Drie Leimuidense jongens van 18, 19 en 20 jaar oud zijn door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot drie en vier maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk. Vorig jaar juni poogden zij de plaatselijke politiepost in brand te steken door een eigenhandig vervaardigde mo-" lotovcocktail naar binnen te gooi- DEN HAAG/REGIO - Veili ger, doelmatiger en goedko per, het kan niet op. De drinkwatervoorziening in Zuid-Holland kan veel beter worden gereorganiseerd dan de provincie voorstelt. Vier waterleidingbedrijven, waar onder de Leidsche Duinwa termaatschappij (LDM), lie ten het onderzoeken en kre gen hun 'gelijk'. Het plan om vier nieuwe bedrijven te la ten ontstaan uit de 25 huidige in plaats van de drie die de provincie voorstelt, is veel beter. door Henny van Egmond De nadruk werd gisteren tijdens de presentatie van het alterna tief, Klaver 4 genoemd, vooral gelegd op het uitgevoerde onder zoek. Twee 'onafhankelijke' - het meest beklemtoonde woord tij dens de presentatie - ingenieurs bureaus hadden dit alternatief opgesteld. Geen partijen in het al jaren lopende geschil, maar vol ledige buitenstaanders kwamen met dit plan. Dat het toevallig ve le kenmerken in zich heeft van het plan dat de tegenstanders van het provinciale voorstel al ja ren naar voren schuiven en dat de ingenieursbureaus hun op dracht en hun betaling ontvin gen van de tegenstribbelende waterleidingbedrijven, kwam minder duidelijk naar voren. Invloed Waar gaat het nu eigenlijk om? In 1975 besloot het Rijk het aan tal waterleidingbedrijven in Ne derland terug te brengen tot vijf tien a twintig. Voor Zuid-Hol land hield dat een opheffing van een groot aantal waterleveran- Sinds 1976 wordt er over fusies tussen de Zuidhollandse bedrij ven gediscussieerd. Zonder re sultaat, want vrijwel geen enkel bedrijf bleek bereid zijn zelfstan digheid op te geven. Elke ge meente en elk bedrijf wilde in vloed houden op de waterpro- duktie, de kwaliteit en vooral de prijs. Het laatste is van belang om dat veel gemeenten jarenlang grepen in de kas van het water leidingbedrijf hebben gedaan om hun huishoudboekje slui tend te krijgen. Bij de vorming van de drie grote waterleidingbe drijven is dat afgelopen. De in vloed van vooral de kleinere ge meenten is dan verdwenen, al thans zeer gering geworden. Omdat de waterleidingbedrij ven zelf niet tot fusies overgin gen, kwam de provincie Zuid- Holland eind 1984 met het plan om drie grote bedrijven op te richten. Het Rotterdamse, het Haagse en het Goudse waterlei dingbedrijf stemden direct in met het plan. De kleinere bedrij ven waren tegen. Zij dienden be zwaren in tegen het plan bij de Kroon. En tevens gingen enkele bedrijven samen. De Kroon onthield enkele maanden geleden goedkeuring aan het plan. Om formele rede nen. Over de inhoud van het plan wordt opgemerkt dat het "vol doet aan de vereiste van doelma tigheid. De aanwjjzing van drie gebieden kan aanvaardbaar wor den geacht". Pas na de uitspraak van de Kroon wordt door een aantal waterleidingbedrijven, waaronder dus de LDM, de op dracht verstrekt aan de twee 'on afhankelijke' ingenieursbu- Bronnen Het resultaat van die opdracht is niet verrassend. Vier bedrijven in plaats van drie en als gevolg daarvan ook anders samenge stelde samnewerkingsgebieden. Zo kan Leiden de belangrijkste gemeente blijven in het gebied Zuid-Holland Noord-Oost (en wordt het niet opgeslokt door Den Haag) en blijven Alblasser- waard en Vijfheerenlanden een fusie met Rotterdam bespaard. Als belangrijkste argument voor deze gebiedsindeling wordt de produktie van het water ge noemd. In het alternatief Klaver 4 hebben de waterleidingbedrij ven twee bronnen tot hun be schikking: duinwater en/of grondwater en/of oppervlakte water. Het grote voordeel is dat een bedrijf niet in de problemen komt als één bron verontreinigd blijkt te zijn. Onzirj, zegt de pro vincie die kiest voor één bron per bedrijf, want via een koppeling tussen de waterleidingbedrijven is dat risico weg te nemen. Een ander argument is dat 14 van de 25 waterleidingbedrijven in Zuid-Holland nu al willen in stemmen met het alternatieve plan. Slechts vier bedrijven zijn akkoord gegaan met het provin ciale voorstel. Twee dingen val len hierbij op. De veertien bedrij ven gaan nu pas akkoord met grootschalige fusies, nadat is ge bleken dat de Kroon de uitgangs punten van het provinciale voor stel onderschrijft. In de jarenlan ge discussie over de bundeling hebben de waterleveranciers al tijd geweigerd samen te gaan. De tweede kanttekening plaatste provinciaal bestuurder J. van der Vlist (PvdA) gisteren vlak nadat hij het rapport had ge kregen. "De vier bedrijven die ons plan steunen", zo zei hij, vertegenwoordigen wel meer dan vijftig procent van alle aan sluitingen in Zuid-Holland". Duinbehoud In het plan van de provincie is gekozen voor een duinwaterbe drijf, een grondwaterbedrijf en een oppervlaktewaterbedrijf. Een logische keus, verdedigde Van der Vlist gisteren. Hij bena drukte dat met name het natuur behoud in de duinen voor de pro-» vincie de doorslag heeft gegeven en verwees daarbij naar de peri kelen rond de LDM. De Leidsche Duinwatermaatschappij ver kiest uitbreiding van de water winning in het duingebied met alle nadelige gevolgen voor de natuur boven de aankoop van Haags water. Het Haagse water is duurder, verklaart de LDM haar keus. En voor de provincie geeft dat nu juist de doorslag. Als er één be drijf zou zijn voor het duinwater, waarin zowel de Haagse als de Leidse zouden opgaan, is de kans dat de waardevolle duinen worden aangetast veel geringer. De Leidse WD-wethouder J. Fase, die als president-commis saris van de LDM een toelichting gaf op het alternatief, deed nog een poging om het negatieve beeld over het bedrijf weg te ne men. In het alternatief wordt de oprichting van een Beheersli- chaam Zuidhollands Duinge bied voorgesteld. Dat orgaan zou de afweging tussen de belangen van de waterwinners en de na tuurbeschermers moeten ma ken. "Want laat er geen misver stand over bestaat", verkondig de Fase gisteren, "alle waterlei dingbedrijven die in de duinen werken, vinden natuurbehoud heel belangrijk". Fase deed een dringend be roep op gedeputeerde Van der Vlist het alternatief Klaver 4 goed te bestuderen en mee te ne men in de provinciale beslissing die in januari definitief wordt ge nomen. Als fatsoenlijk bestuur der beloofde Van der Vlist dat. Samenraapsel Maar op voorhand nam hij al afstand van het plan. En bena drukte in zijn reactie dat de wa terleidingbedrijven tot op heden vrijwel niets vrijwillig hebben gedaan. Jarenlang werd afge wacht totdat de provincie een plan lanceerde. En ook toen be perkten zij zich tot bezwaar ma ken. Zelfs het realiseren van kop pelingen tussen de diverse be drijven, zodat zij in geval van ca lamiteiten van eikaars water ge bruik kunnen maken, gebeurde pas onder grote druk van de pro- En een week voordat een pro vinciale adviescommissie zich buigt over de reorganisatie ko men de tegenstanders met een alternatief plan. Een plan dat in feite een samenraapsel is van alle bezwaren en geen nieuwe ele menten bevat. En dat pas wordt gemaakt nadat is gebleken dat de bezwaren van de waterlei dingbedrijven geen kans maken bij de Kroon. Jaren hebben de waterleiding bedrijven de kans gehad een al ternatief te presenteren. Nooit hebben ze vrijwillig van die mo gelijkheid gebruik gemaakt. En als er geen formele procedure fouten waren gemaakt, was het plan definitief vastgesteld en goedgekeurd door de Kroon. Door deze procedurefouten krij gen de waterleidingbedrijven nogmaals een kans om te reage ren, maar eigenlijk hebben ze er geen recht op. Zij hebben hun beurt voorbij laten gaan. DONDERDAG 18 AUGUSTUS Katwijk toeristenmarkt in het centrum, tot 21.00 uur. jokeren en klaverjassen in teken van de Visserijdagen, aan vang 20.00 uur in de Zwanenburg. voorronde volleybaltoernooi, tussén 19.00 en 21.00 uur op ter rein Noordwijkerweg. Leiden braderie tn de Haarlemmer straat. tot 21.00 uur Lisse Franse week: Les quatre jours de Lisse, prestatieloop. start 19.30 uur. van 20.30 tot 24.00 uur optreden Mill Base Band op het Plein (Grachtweg). Noordwijk orgelconcert Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk. strandloop over 4 of 8 km. aan vang 19.30 uur op strand bij Palace Promenade. aerobic, van 19.00 tot 21.30 uur. Join-centrum, Weteringkade. VRIJDAG 19 AUGUSTUS Hillegom optreden zangeres 'Crystal Barnes' uit Spijkenisse, aanvang 21.00 uur m Blues Brothers. Henry Dunantplein. Katwijk zeskamp bij strandpaviljoen 'Zee en Zon', aanvang 14.00 uur. bridge-marathon in Tripodia, aanvang 19.30 uur tot de volgen de morgen. klaverjassen en jokeren in De Mijlpaal, aanvang 20.00 uur. muziek op de boulevards met diverse korpsen en jazz-bands. van 19.30 tot 22.00 uur. vlootschouw met medewerking van tal van vissersschepen, voor de kust. van 18.00 tot 22.30 uur. Leiden braderie in de Haarlemmer straat, vanaf 9.00 uur. swingavond met De DJ's, Jury Perestroika en Johnny Bananas, vanaf 21.00 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp vakantie-bijbelschool voor kin deren tot 12 jaar. van 10.00 tot 11.30 uur; afscheidsavond voor ouders en belangstellenden om 19.00 uur. spacemarkt, de 21ste eeuw. (4 tot 16 jaar), van 10.00 tot 12.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Lisse Franse week, Les quatre jours de Lisse, met o.a. autoshow (Franse merken) op diverse loka- ties; ludieke fietswedstrijd om 19.30 uur; solexwedstrijd om 20.30 uur; street parade in het centrum van 20.00 tot 22.30 uur. Noordwijk jongerensoos in De Ark, Pické- plein, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest kindervakantieweek, van 10.00 tot 16.00 uur, SJJO, Boerhaave- plein. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, om 14.00 en 15.30 eiland Koudenhoorn, de gehele dag. optreden van de groep 'Cold- horn Hot Dance Society' vanaf Zoeterwoude zomerdrive Leiderdorpse brid geclub, aanvang 20.00 uur, Een- aan de zaal. ZATERDAG 20 AUGUSTUS Katwijk visvariadag in het centrum, van 10.00 tot 17.00 uur. stoomtreinritten door de Zuid duinen, tussen 10.00 en 17.00 uur vanaf de Vriesche Wei. - - V MÊmmmÉÊmm Een nog lachende WV-directeur W. Rovers den zullen mijden als gevolg van de lozingen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10