EIDEN KLEURKOPIE Kort geding tegen sloop van huizen aan Morsweg 'Zijn we soms een bezienswaardigheid? Ernstig gewonde vrouw plaatst politie voor raadsel 'Lapjesdeken' voor meer begrip Werkloosheid in juli aanzienlijk gedaald LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 'Gemeente maakt misbruik van macht' DEN HAAG/LEIDEN - Mors- weg-bewoner H. Blikman eist in kort geding dat de gemeente Leiden geen huizen in zijn straat sloopt, de buurt blijft on derhouden en in de lege wonin gen tijdelijk mensen huisvest. Blikman is een van de vijf over gebleven huiseigenaren die zich verzetten tegen de sloop van de woningen in het zoge noemde gebied Morsweg IV. Linskens verdedigde het ge meentelijke beleid en zei dat in middels de overgrote meerderheid van de Morsweg-bewoners ook "het besef heeft gekregen dat er in hun straat sprake is van een onleef bare situatie". Slechts vijf van de 44 eigenaren weigeren op dit mo ment nog hun huis te verkopen. Te gen hen is een onteigeningsproce dure aangespannen. Volgens Linskens is er geen sprake van dat de gemeente Lei den is begonnen met de sloop van de panden aan de kant van de Tijdens het kort geding, dat giste- spoorlijn, zoals bewoner Blikman ren diende voor de Haagse recht- en zijn advocaat Janssen beweren, bank, beschuldigde mr. W. Janssen De woningen zijn wel onklaar ge- de gemeente Leiden ervan de maakt en dichtgetimmerd om van- buurt expres te laten verpauperen. Het groen zou niet meer worden bijgehouden en in tegenstelling tot eerder gedane toezeggingen zou den er al sloopwerkzaamheden zijn verricht. Janssen suggereerde dat de gemeente de buurt bewust laat verpauperen om zo het verzet van de laatste tegenstanders te breken. "De gemeente maakt misbruik van haar macht", aldus de advocaat. LEIDEN - Een 31-jarige Leidse De gemeente Leiden wil de 44 vrouw is in de nacht van zondag op maandag door onbekende oorzaak dalisme en kraken te voorkomen. Verhuur is op dit moment niet meer mogelijk, omdat het tijdstip waarop de woningen tegen de vlak te gaan te nabij is. Niemand voor een paar maanden in de wo ningen willen trekken, aldus Lins kens. Pas als alle woningen leeg zijn en er een sloopvergunning is ver strekt, zal met het verwijderen van de huizen worden begonnen. Lins kens beloofde zelfs dat de gemeen te een spoedprocedure bij de Raad van State tegen de sloop zal af wachten als Blikman die tenminste bijtijds aanspant. Uitspraak over twee weken. woningen in het gebied slopen om dat het woon- en leefklimaat on aanvaardbaar zou zijn. Bewoners uit deze buurt zouden de gemeente zelf hebben gevraagd om dit be leid, aldus de advocaat van de ge meente, mr. J. Linskens. Hij bena drukte de onleefbaarheid van de buurt door te wijzen op de drukke Dr. Lelylaan en de spoorlijn die wordt verdubbeld. Het wijkje ligt volledig geïsoleerd. Uit een onderzoek bleek dat tweederde van de bewoners voor stander was van aankoop van hun woning door de gemeente, gevolgd door sloop. Op de plek van het wijkje zou de gemeente dan de Leidse Betoncentrale kunnen huisvesten, zodat er aan de Zoeter- woudseweg waar het bedrijf nu is gevestigd ook een probleem min der is. Direkt kloar, ook vergroot of verkleind. Stap naar MultiCopy bij u in de buurt. Leiden, Nieuwe Rijn 34, 071-146291 Mumcopv ernstig gewond geraakt. De politii zegt voor een raadsel te staan. De vrouw vertrok omstreeks één uur gisternacht per fiets van het terr.ein van de rugbyvereniging DIOK aan de Hoge Morsweg, waar dit weekeinde een internationaal toernooi plaatshar^ Door nog onbe kende oorzaak werd zij even later door een onbekend gebleven man ernstig gewond aangetroffen op de Morsweg. De man bracht haar met zijn auto naar het Academisch Zie kenhuis. Hoewel het zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, bleek de vrouw na onderzoek zwaar letsel te hebben. De onderkaak van de Leidse is op drie plaatsen gebro ken, de vrouw is zeven tanden en kiezen kwijt, nekwervels en juk been zijn beschadigd en de vrouw heeft vermoedelijk een zware her senschudding. Een briefje dat kennelijk door de autobestuurder in het ziekenhuis was achtergelaten, vermeldde dat de fiets van de vrouw bij Morsweg 70 stond. De vriend van de vrouw trof op die plek inderdaad de fiets van zijn vriendin aan, op de stan daard, tussen geparkeerde auto's en slechts licht beschadigd. De vrouw herinnert zich niet wat er gebeurd is en de politie zegt voor een raadsel te staan. De Leidse moet een val gemaakt hebben of zijn aangereden, maar de politie sluit ook niet uit dat de vrouw slachtoffer is geworden van een zware mishandeling. De Leidse politie vraagt eventue le getuigen van het voorval zich te melden en wil graag in contact ko men met degene die de vrouw naar het Academisch Ziekenhuis heeft gebracht, (tel. 258888) Inbreker gepalet LEIDEN - De politie heeft van nacht een 46-jarige Leidenaar aan gehouden die had ingebroken in het gebouw van het Leidsch Dag blad aan de Witte Singel. Agenten troffen aanvankelijk niemand in het pand aan, maar de inbreker bleek wel enkele goederen waaron der een briefje met zijn naam en adres te hebben achtergelaten. Kennelijk is de Leidenaar er la ter in de nacht achter gekomen dat hij 'zijn' spullen was vergeten en is hij daarom teruggegaan naar het gebouw aan de Witte Singel. Toen hij zich voor de tweede maal in het pand begaf werd hij door een be waker in de kraag gegrepen en ver volgens overgedragen aan de poli tie. LEIDEN - De Stichting Slaagh- buurt wil de bewoners van de Slaaghwijk zo ver krijgen dat ze ge zamenlijk een 'lapjesdeken' ma ken. Hiermee hoopt de stichting te bereiken dat de bewoners van deze wijk meer contacten leggen en daardoor meer begrip krijgen voor elkaar, hun vooroordelen laten val len en een groter sociaal verant woordelijkheidsbesef krijgen. De stichting heeft inmiddels een groot aantal instanties in de wijk aangeschreven met het verzoek om aan het project deel te nemen. Het is de bedoeling dat bewoners hun versie uitbeelden van de 'ideale sa menleving'. Als alles door gaat, zal de 'lapjesdeken' volgend voorjaar op het eerste buurtfeest in de Slaaghwijk worden tentoonge steld. Daarna zal de deken, of delen van de deken, een permanente plaats krijgen in een of meer open bare gebouwen. De wijkorganisatie heeft het ini tiatief genomen na een bericht in het journaal, twee maanden gele den. Daarin werd gemeld dat Pa lestijnse en Joodse vrouwen in Is rael hadden besloten een lappen deken te maken om op die manier te tonen dat een deel van de Israëli sche bevolking de gewelddadighe den moe was. Eenzelfde activiteit kan wellicht ook in de Slaaghwijk haar vruchten afwerpen, meent nu de Stichting Slaaghbuurt. Door sa men te werken aan eén gemeen schappelijk eindprodukt kunnen de bewoners dichter tot elkaar ko men. In de Slaaghwijk wonen men sen van veel uiteenlopende etni sche groeperingen. Een vaak ge hoorde klacht is dat de verschillen de groepen bewoners langs elkaar heen leven, waardoor de sociale controle in de wijk te wensen over laat. Met alle problemen van dien. Overigens hebben verschillende bewonersorganisaties dit voorjaar al een eerdere aanzet gegeven om de problemen in de wijk op te los sen. Ze hebben toen een zogeheten plan van aanpak gepresenteerd, waarin een groot aantal voorstellen Tweeduizend eerstejaars maken kennis met Leiden LEIDEN - "Waar is groep 124? Kan iemand mij vertellen waar groep 124 staat?" De eerstejaars halen hun schouders op en zwij gen bedeesd. Nerveus fromme len ze aan hun groene plastic tassen, vol met reclamemateriaal over Leiden, en .staan keurig netjes in groepen op het parkeer terrein bij Molen De Valk. Nog onwennig kijken ze elkaar aan. Het is maandagmorgen en begin van de El Cid-week. Mentoren, die de aankomende studenten deze week begeleiden, staan er niet minder knullig bij met een bordje waarop het groepsnummer staat. "Ik heb al tijd al politie-agent willen wor den", merkt een mentor wat ver ontschuldigend op. door Meindert van der Kaaij Meer dan 2.000 schoolverlaters gaan komend jaar proberen iets van hun studie te maken. Maar vooral wagen ze de grote stap wa gen naar onafhankelijkheid van hun ouders. Rond de twintig jaar oud en dan op kamers, lid wor den van een studentenvereni ging, eigen geld beheren, voor zichzelf een potje koken en noem al die uitdagingen maar op. Spannend hoor. Minstens net zo opwindend is de El Cid-week die een algemene inleiding vormt voor het studie jaar. De jongens en meisjes gaan volgens de organisatoren nader met de stad Leiden kennis ma ken. Een eerste stap daartoe is een hele reeks van toespraken in de Hooglandse Kerk. Om half tien vertrekken de eerste groepjes richting binnen stad. Binnen korte tijd is er een lang lint van makke schapen langs Langegracht, Korte en Lange Mare, Haarlemmerstraat. Donkersteeg. Stille Rijn en Hooglandskerkgracht, naar de Hooglandse Kerk. "Wat kijken die mensen toch raar naar ons", zo merkt een eerstejaars scherp op. "Zijn we soms een beziens waardigheid?" Moet nog een hoop leren die jongen. Tijdens de wandeling zijn er een paar standaardvragen die deelnemers om de stilte te door breken aan elkaar stellen. Zo doen ze alsof ze benieuwd zijn naar eikaars studierichting, waar ze vandaan komen en of ze nu wel of niet al een kamer hebben. Net genoeg om het kwartier dat de optocht duurt, vol te praten. In de Hooglandse Kerk blijkt iedereen een beetje medelijden te hebben met hun collega van koninklijke bloede. "Die arme Constatijn. Hij wordt door die fo tografen gewoon besprongen. Overal is de pers", zei ze nog niets vermoedend tegen schrij ver dezes. Ik weet nu eindelijk waarom studenten geen hoge pet op heb ben van onze burgervader. Elk jaar houdt Goekoop immers een toespraak en ik heb het nu zelf kunnen constateren: het was al lerbelabberdst. Plaatsvervan gende schaamte maakte zich van mij meester bij het horen van het gestuntel en de kinderachtige toon die hij tegen de eerstejaars aansloeg. Een afkeurend gemur mel ging door de rijen. Helemaal toen hij prins Constatijn verwel komde. Daarna hief waarnemend rec tor magnificus Wagenaar een waarschuwende vinger op naar de studenten. Hij wreef de eer stejaars nog eens onder de neus dat er na zes jaar studie geen cle mentie meer is. Alsof ze dat nog niet wisten. Er kwam zelfs een uitspraak van de Italiaanse schrijver Primo Levi aan te pas: Wanneer nu niet, wanneer dan wel? "Na zes jaar moet een ieder van u zelf een plaats in de maat schappij zoeken", preekte Wage naar op strenge toon vanaf de kansel. De El Cidweek van groep 124 's Middags stond er een stads wandeling op het programma. De nullen - zoals de eerstejaars bij Minerva worden genoemd - moeten tenslotte toch weten waar de Pieterskerk en Van der Werfpark zich bevinden. Daar om sjokten ze van het ene monu ment naar de andere. Niet voor niets weliswaar, want bij de rou tebeschrijving zijn wat vragen toegevoegd, zoals 'wie was Van der Werf?' De beste inzenders maken kans op een etentje of zelfs een wintersportvakantie. Terwijl de ene mentor zijn groepje tot het uiterste opjut om achter de juiste antwoorden te komen, besluit de andere groep de wandeling de wandeling te la ten en ergens op een terrasje te gaan zitten. Wat ze doen? Een na menrondje bijvoorbeeld. Deel nemers leren zo spelenderwijs el- kaars namen. Tot slot is er 's avonds nog een theaterprogramma. De groepen kunnen kiezen tussen verschil lende podia. In de Stadsgehoor zaal staat Bert Visscher. Nie mand heeft de brutaliteit de bes te man uit te fluiten, terwijl het toch niet al te best was wat Vis scher liet zien en horen. Nee, er werd zelfs gelachen. Beschaafd applaus na afloop en gegaap. Of dat nu door een vermoeiende dag kwam of door die vervelende Visscher, weet ik niet. Een deel zocht hun bed op om de volgende dag weer een beetje fris uit de veren te komen. Ze zijn kennelijk nog steeds van plan het programma stipt te volgen. Kuijers opent nieuw gedeelte Lakenhal LEIDEN - De nieuwbouw en ge deeltelijk restauratie van museum De Lakenhal is op een oor na ge vild. Het nieuwe gebouw verbindt het museumgebouw (Oude Singel 30) met het kantoorgebouw (Oude singel 28). In de nieuwbouw is on der meer een filmzaal onderge bracht met 45 zitplaatsen. Door middel van verschillende LEIDEN - Het Leidse computerbedrijf Kernsoftware bouwt naast zijn kantoor aan de Kanaalweg e pand. De uitbreiding is noodzakelijk door de sterke groei die de onderneming heeft doorgemaakt. De omzet van het bedrijf is de afgelopen jaren telkens verdrievoudigd tot ruim 30 miljoen gulden in 1988. Kernsoftware is sinds vorig jaar een zelfstandige onderneming. Het heeft zich eerst beziggehouden met alleen de ontwikkeling van computerprogramma's, maar is zich nu ook gaan toeleggen op opleidingen en de import van computers en computervoorzieningen. Het nieuwe gebouw, dat een oppervlakte krijgt van 3500 vierkante meter, wordt naar verwachting in juni 1989 opgeleverd. (foto Pr> staat om het leefklimaat in de wijk te verbeteren. De gemeente en de woningbouwverenigingen hebben beloofd in de zomer een antwoord te geven op de verschillende idee ën. Dat is echter nog niet gebeurd, omdat de gemeente en de woning bouwverenigingen zich nog intern beraden over het plan van aanpak. De Stichting Slaaghbuurt is hier over teleurgesteld. Reclame Hoogstraat verwijderd LEIDEN - Op last van de gemeen te is gisteren op de steigers bij de Hoogstraat-kelders reclame van het sigarettenmerk Marlboro ver wijderd. Bij café Annie's verjaar dag dreef ook een dekschuit met daarop een formule 1 wagen. De si- garettenfabrikant, die dat in sa menwerking met de café-eigenaar had georganiseerd in het kader van de El Cidweek, had tevens reclame op de steigers en op de terrasboot aangebracht. "Wij hebben een exclusief con tract met Grolsch voor de reclame op de terrasboot. Door de spandoe ken van Marlboro was die niet goed zichtbaar", zegt gemeente-ambte naar F. Bruijns. De medewerker van de afdeling culturele zaken vermocht niet in te zien hoe een formule 1 wagen als publiekstrek ker voor eerstejaars studenten kon dienen. "Ik zie die dingen liever in de vangrail hangen dan dat ik ze op de weg zie". doorgangen staan de drie gebou- beter met elkaar in verbin ding. Wethouder Kuijers opent vrijdag 26 augustus het nieuwe ge deelte. Auto's beschadigd LEIDEN - Aan de Nieuwe Rijn is vannacht een tiental auto's opzette lijk beschadigd. Volgens getuigen is een ongeveer 40-jarige man bezig geweest de auto's met een scherp voorwerp te bekrassen. Agenten hebben de man niet meer op de Nieuwe Rijn aangetroffen, maar wel geconstateerd dat tien gepar keerd staande auto's schade is toe gebracht. Geen stappen tegen boek van nep-kroonprins DEN HAAG - De Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) neemt geen ge rechtelijke stappen tegen Gerard Timmer, uitgever van het boekje 'Alexander, student voor Oranje'. Het is de bedoeling dat het boek vanaf 19 augustus in de boekhan del ligt. "Je moet een keuze maken met welk geschut je op welke mug schiet", aldus een RVD-woord- voerder: "In dit geval zou een pro ces een te zwaar wapen geweest zijn". 'Alexander, student voor Oranje' bestaat voor het grootste deel uit stukken die het afgelopen jaar in het Amsterdamse studentenweek blad Propria Cures zijn versche nen. Het gaat hier om brieven waarvan gesuggereerd wordt dat ze door prins Willem Alexander zijn geschreven. De 'brieven' ver schenen in het studentenblad on der de titel 'Rap 116', naar het adres van de kroonprins in Leiden. Het boek bevat verder tekeningen van Anone en citaten uit de pulpbla- den. Naar aanleiding van het verschij nen van de brieven in boekvorm wijst de RVD er 'met nadruk' op dat de kroonprins de brieven niet heeft geschreven. "Hij heeft ook niet op enige andere wijze aan het tot stand komen of de publicatie er van bijgedragen of meegewerkt", aldus de RVD. Gaatjesboorder LEIDEN - De 'gaatjesboorder' is weer actief. In de nacht van zondag op maandag heeft de onbekende getracht binnen te dringen in enke le woningen aan de Rijnsburger- weg en omgeving. Op vier plaatsen is geprobeerd de vergrendeling van de tuindeuren te ontsluiten door met een pen, via het geboorde gaatje, de spagnolet omhoog te drukken. De gaatjesboorder is deze keer niet in zijn pogingen geslaagd omdat de bewoners voorzorgs maatregelen hebben getroffen. LEIDEN De werkloosheid in het gewest Leiden is de afgelopen maand aanzienlijk gedaald. In ver gelijking met vorig jaar juli telde het gewest bijna 700 werklozen minder. In vergelijking met de maand juni van dit jaar daalden de werkloosheidscijfers met 430. Vol gens directeur C.A. J. Tibbe van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) geven landelijke en provinciale cij fers juist een stijgende werkloos heid te zien. In belangrijke daling van de werkloosheid voltrok zich in de bouw. In die sector daalden het aantal werklozen met 206. Het GAB constateert een verbetering van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid en in de metaal sector. Naast dalende aantallen is er in drie sectoren sprake van groeiende werkloosheid: de secto ren drukkerij en papier, handelsbe- roepen en onderwijs. Volgens het arbeidsbureau kwam de daling van de werkloos heid in de bouw mede tot stand dankzij het project 'bouwberaad'. Hierin werken werkgevers- en werknemersorganisaties in de be drijfstak zeer nauw samen met het GAB. De beschikbare werknemers worden individueel benaderd. Het arbeidsbureau verwacht dat het project een verdere daling van de werkloosheid oplevert in de bouw sector, ook omdat het bestand van het GAB grondig wordt geschoond ir een ander beroep worden overgeschreven. De werkloosheid onder vrouwen daalde in juli eveneens. De daling met 205 werd voor een groot deel veroorzaakt door het project 'bemiddeling bollencultuur'. Dit project had tot doel om aanvragen voor tewerkstelling van buitenlan ders te beperken. Volgens direc teur C.A.J. van der Zwet van het Lissese arbeidsbureau is die doel stelling gehaald. "Wij hebben tot nu toe aan de vraag aan arbeids krachten uit ons eigen bestand en dat van Leiden kunnen voldoen. Nu begint de vraag om buitenlan ders te mogen aannemen weer op te komen, omdat de de middelbare scholieren eind van deze maand weer naar school gaan". De cijfers van het GAB laten voorts een een fors aantal werkloze vrouwen in de administratieve sec tor zien. Ruim 1000 vrouwen zoe ken in deze branche een baan. Dit cijfer geeft volgens het arbeidbu- reau duidelijk het structurele ka rakter van de arbeidsproblemen Ook het aantal bij het GAB inge diende vacatures vertoont een stij ging. Het arbeidsbureau voorziet een verdere positieve ontwikke ling van de regionale economie wanneer de verwachte toename van het aantal vacatures in septem ber en oktober, ook inderdaad plaats heeft. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9