«maart \fendex-top wil snel einde conflict V&D Koopkracht minima centraal in begroting Overleden Enzo Ferrari zag een raceauto als een zoon 'Btw-verlaging met 1 procent zinloos' ABN verstevigt positie iti Denemarken Verlaging btw-tarief op til DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 BffffPTFWW™*** PAGINA 7 Commissarisseii: deze week evenwichtige uitspraak' AMSTERDAM (ANP/GPD) Nog deze week komt de raad van commissarissen bij het Vendex-concern met een oplossing voor het conflict in de top van het concern. Deze toe zegging deed voorzitter G. van Driel van de raad van commissarissen gisteren in Amster dam aan bestuurders van de Dienstenbonden FNV en CNV, die Van Driel een lijst met ruim 4000 handtekeningen hadden aangeboden van V&D-werknemers. Enzo Ferrari begon zijn carrière als autocoureur in 1919 bij Alfa Romeo. Zijn grote zwakte waszo zei hij zelf. dat hij geen automotor in de vernieling kon rijden. foto ap> Doel van de handtekeningenactie was de commissarissen ertoe te be wegen zo spoedig mogelijk duide lijkheid te verschaffen over het conflict in de top van Vendex tus sen topman Anton Dreesmann en diens 'kroonprins' Arie van der Zwan. De vakbondsbestuurders B van Zweden van de Dienstenbond FNV en zijn collega J. Kos van de Dienstenbond CNV waren gisteren met de handtekeningen naar het hoofdkantoor van Vendex in Am sterdam getogen. Zij kregen daar van Van Driel te horen dat de ge vraagde duidelijkheid er nog deze week komt. Van Driel hoopt met een oplos sing uit de bus te komen die bevre digend zal zijn voor alle betrokke nen. "Wij garanderen u dat wij nog deze week met een goede en even wichtige uitspraak zullen komen". Werkloosheid Werknemers die door vorst en re gen minder dan vijf uur per week werkloos worden, moeten ook dan een werkloosheidsuitkering krij gen. Dat zegt de Sociale Verzeke ringsraad in een ongevraagd ont- werp-advies aan staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), dat de raad donderdag moet vaststellen. Tot nu toe krijgen deze werkne mers geen ww. In- en uitvoer De invoer van goederen bereikte in mei een waarde van 15,9 miljard gulden. Dat is een stijging van tien procent ten opzichte van dezelfde maand in 1987. In mei beliep de uit voer van goederen 16,6 miljard gul den, 9 procent meer dan in mei vo rig jaar. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft bekendge maakt. Bouwafval Gedeputeerde staten van Lim burg willen af van de opslag van jaarlijks rond 400.000 ton bouw- en sloopafval ofwel 15 procent van het totaal aan afval. Dit voornemen hebben zij kenbaar gemaakt in een speciale nota die maandag is gepu bliceerd. Reeds vanaf 1 januari ko mend jaar willen zij een begin ma ken met het treffen van maatrege len zodat de hoeveelheid bouw- en sloopafval in 1994 geheel is ver dwenen. Ontslagen Bij de Rijksdienst voor de Ijssel- meerpolders (RIJP) vallen per 1 ja nuari 1989. wanneer de dienst wordt samengevoegd met de dienst Zuiderzeewerken van Rijks waterstaat. geen gedwongen ont slagen. Dit heeft interim-manager prof.dr. R.A.H. van Duyn gisteren meegedeeld na een directieverga dering hierover. Omscholing Minister Deetman (onderwijs) geeft voor 1988 circa 12.5 miljoen gulden uit aan omscholing van werkloze docenten. Doel is de do centen een een betere kans op de arbeidsmarkt te geven. In het be drijfsleven is grote behoefte aan een meer doelgerichte scholing van docenten. Over een periode van drie jaar wordt 25 miljoen gul den uitgegeven aan zowel landelij ke als regionale projecten. Naar verwachting vinden op lange ter mijn ongeveer 500 docenten een baan. aldus de voorzitter van de raad van commissarissen. Verdere details wilde Van Driel niet kwijt. Uit zijn verklaring bleek wel dat niet alleen de vakbonden maar ook de raad van commissaris sen voor een volslagen verrassing kwamen te staan toen Anton Dreesmann eind vorige maand het oorspronkelijke organisatieplan van de Vendex-top, dat 1400 ont slagen inhield, introk en met een alternatief kwam dat in eerste in stantie voorziet in 300 ontslagen bij de V&D-warenhuizen. "Het pro bleem heeft ook ons overvallen", aldus Van Driel. Verder deed Van Driel er het zwijgen toe. Wel zei hij desge vraagd dat de raad niet van plan is met de bonden over welk reorgani satieplan dan ook te onderhande- EINDHOVEN (ANP) - Een han delsmissie uit zuidoost-Brabant volgt PSV begin december naar Japan om te proberen daar ook zakelijk de nodige winst binnen te halen. PSV voetbalt 11 decem ber in Tokio tegen de kampioen van Zuid-Amerika. Het is voor zover bekend de eerste keer dat in Nederland een zakenreis wordt gekoppeld aan een sport activiteit. Het initiatief is afkom stig van de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Eindhoven. Een woordvoerder van de Kamer heeft dit gisteren meegedeeld. "De betreffende voetbalwed strijd krijgt in Japan erg veel aandacht. Daarom leek het ons een goede zaak om een zakenreis die aanvankelijk in de loop van het volgend jaar zou plaatsvin den enkele maanden te vervroe gen", aldus de woordvoerder. In overleg met het bestuur van PSV en de PSV-Businessclub, een or ganisatie waarvan ondernemin- DEN HAAG De koopkracht plaatjes, de mee- en tegenvallers zullen de komende weken weer over elkaar heenbuitelen, wanneer het kabinet de begroting voor vol gend jaar opstelt. Zoals elk jaar staat ook nu de koopkracht van de laagstebetaalden centraal. Het kabinet heeft twee jaar gele den, onder druk van de Tweede Kamer, beloofd dat de minima er in deze kabinetsperiode niet op ach- door Henri Kruithof teruit gaan. 'Koopkrachtgarantie' heet dat in het Haagse jargon. Aan de hand van de meest recente cij fers van het Centraal Planbureau moet in de komende dagen worden uitgerekend, welke maatregelen nodig zijn om die koopkracht ook inderdaad te handhaven Het kabinet staat daarbi j dit jaar voor een fors probleem. De inflatie gaat na jaren weer omhoog, zo ver wachten de rekenmeesters. Op zichzelf is dat niet erg, omdat het een gevolg is van de groei van de wereldeconomie. Er worden meer grondstoffen gebruikt, die daar door duurder worden. De prijzen len. Dat is een taak van de directie van de V&D-warenhuizen en de hoofddirectie van moederbedrijf Vendex. De raad van commissaris sen ziet als haar eerste taak op een oplossing te vinden voor de proble men binnen de hoofddirectie van Vendex, zo maakte Van Driel dui delijk. De vakbondsbestuurders Kos en Van Zweden toonden zich tevre den met Van Driels toezegging dat de gevraagde duidelijkheid er deze week toch komt. Elke dag dat die duidelijkheid uitblijft is er een te veel. zo hadden ze Van Driel duide lijk gemaakt. Kos zei dat het hem "eigenlijk worst zal wezen of Dreesmann dan wel Van der Zwan straks aan het langste eind trekt. "We willen weten waar we aan toe zijn en bij wie de verantwoordelijk heden liggen binnen Vendex. Of dat meneer A of meneer B is is voor ons vers twee. Maar de onduide lijkheid moet uit de wereld", aldus Van Zweden. De bonden gaan er vanuit dat het oude reorganisatieplan dat mo menteel door de directie van de wa- renhuispoot opnieuw wordt beke ken - van tafel is. Kos: "Als V&D toch weer met dat oude plan op de proppen komt en doodleuk zegt dat er bij nader inzien toch 1400 ontslagen vallen dan zijn de rapen gaar. Dan maakt het bedrijf zich volstrekt ongeloofwaardig". Kos en Van Zweden hebben echter niet de illusie dat het gevaar bij V&D nu geweken is, omdat ook het tweede plan in 300 ontslagen voor ziet. De bonden blijven op het standpunt staan dat er hoe dan ook geen ontslagen vallen. De 'signaalacties' van V D-per- soneel, waartoe de bonden vorige week besloten, gaan vanaf morgen gewoon door. Dan zal het perso neel van het warenhuis in Den Haag een actie beginnen, die via pamfletten het winkelende pu bliek duidelijk moet maken dat het personeel onder alles behalve aan gename omstandigheden moet werken. gen die de Eindhovense voetbal club een warm hart toedragen lid kunnen worden, zijn dezer dagen bijna zeshonderd bedrijven aan geschreven. Uit eerdere contac ten met het bedrijfsleven is al ge bleken dat er voldoende belang stelling bestaat voor de tiendaag se trip in het kielzog van de voet balkampioen. aldus de zegsman van de Kamer Als de reis slaagt en PSV de successenreeks blijft voortzet ten, sluit de Kamer van Koop handel niet uit dat in de toe komst nog meer van dit soort za kenreizen wordt georganiseerd. "Uitgangspunt blijft voor ons wel dat het land waar PSV gaat voetballen interessant moet zijn voor het bedrijfsleven in zuid oost-Brabant. Wanneer PSV naar een land gaat dat zakelijk gezien voor ons bedrijfsleven van geen belang is, blijven we thuis", aldus de woordvoerder. van veel produkten zullen daar door stijgen. Minister Ruding (financien) houdt rekening met een inflatie van ongeveer twee procent vol gend jaar, een verdubbeling ten op zichte van 1988. Bovendien hebben de laagstbetaalden nogal wat last van de nieuwe ziekenfondspre mies. Vooral gezinnen met kinde ren zijn nogal wat duurder uit Om dat koopkrachtverlies te compenseren wil Ruding de btw verlagen. Dat mes snijdt aan een aantal kanten: de prijzen zullen daardoor minder stijgen, maar bo vendien gaat Nederland meer in de pas lopen met de andere Europese landen, waar de btw-tarieven aan zienlijk lager zijn dan bij ons. Bo vendien was de laatste btw-verho- ging aangekondigd als een tijdelij ke. Door de tegenvallende aardgas opbrengsten besloot het kabinet twee jaar geleden de btw te verho gen. Nu wil het weer geld uittrek ken om die verhoging weer onge daan te maken. Hoe dat moet is overigens nog niet duidelijk. Aan financiële mee vallers heeft het kabinet voor vol gend jaar zo'n 3,5 miljard gulden beschikbaar. Ruding denkt erover om het hoge btw-tarief te verlagen van 20 naar 19 procent. Dat kost on- MODENA (AP/GPD) Hij gold als de laatste 'peetvader' van de au tomobielwereld. "Met Enzo Ferrari verdwijnt het grote Italiaanse sym bool van jeugd, dapperheid, stand vastigheid en technische vooruit gang". Een auto-ontwerper die zo omschreven wordt door een pre mier, dat kan eigenlijk alleen maar in Italië. De woorden van Ciriaco de Mita bij het overlijden van Enzo Ferrari op 90-jarige leeftijd zullen onge twijfeld zeer welgemeend zijn. Fer rari was een geliefd symbool in het land 'dat van hem hield voor alles wat hij vertegenwoordigde', aldus De Mita gisteren. En de premier voegde er aan toe dat het land van hem zal blijven houden dank zij de rode auto's die door zullen racen met zijn naam. Zondag overleed de bejaarde Ferrari en het nieuws werd op zijn eigen verzoek pas gisteren na zijn begrafenis verspreid met de simpe le mededeling dat 'Enzo Ferrari op serene wijze zijn aardse leven op zondag 14 augustus heeft beëin digd'. In zijn autobiografie schreef Fer rari dat hij in zijn jeugd drie grote droomwensen had: opera-tenor, sportjournalist of autocoureur worden. "De eerste wens ging niet door wegens een gebrek aan stem, de tweede wens kon ik weerstaan door het te zien als een idiote ambi- DEN HAAG (GPD) - Het verlagen van het hoogste btw-tarief met een of twee procent is een aardig ge baar. maar zal in de winkel niet of nauwelijks merkbaar zijn. Voor malig VVD-voorzitter J. Kammin- ga, tegenwoordig voorzitter van het verbond van middelgrote en kleine ondernemers KNOV. is een groot voorstander van het verlagen van btw. maar dan wel een verla- geveer 1,3 miljard. Daarnaast wil hij enkele diensten, die nu nog on der het hoge tarief vallen overheve len naar het lage (6 procent) tarief. Met deze laatste maatregel hoopt hij tevens het zwart werken tegen te gaan. Vooral voor gezinnen met kinde ren in de laagste inkomensgroepen zal dit nog niet voldoende zijn. Het CDA wil daarom de kinderbijslag opnieuw verhogen. Met hoeveel is nog onbekend, want dat hangt af van de laatste berekeningen die het Centraal Planbureau dezer dagen uitvoert. Tot in tienden of mis schien zelfs honderdsten van pro centen zullen de koopkrachteffec ten worden uitgerekend. Iedereen weet overigens dat dat volstrekt onzinnig is. Als na veel touwtrekken uiteindelijk is uitge rekend dat de minima er volgend jaar niet op achteruit gaan, blijkt plotseling de dollar bij voorbeeld weer te schommelen, waardoor de situatie weer heel anders wordt. Vorig jaar maakte de dollar kort na de kabinetsbesluiten over de be groting een vrije val, waardoor de koopkracht voor de minima aan merkelijk verbeterde. De waarde van de voorspellingen is zeer rela tief. Heel politiek Den Haag weet tie en de derde was mijn koers, mijn evolutie". Ènzo Ferrari begon in 1919 met racen en reed in het team van Alfa Romeo. Hoewel hij een aantal ra ces op zijn naam zette was hij geen begenadigd coureur. Naar zijn ei gen zeggen was zijn grote zwakte dat hij geen automotor in de ver nieling kon rijden. Toch wist Ferrari een grote, in middels onuitwisbare naam, te ves tigen in de wereld der automobie len. Hij ging ze ontwerpen: de ran ke rode bolides die jarenlang op de circuits vele overwinningen be haalden. De legendarische Britse autocoureur Stirling Moss die tus sen 1955 en 1961 16 Grand-Prixra- ces won meent zelfs dat Enzo Fer rari meer aan de racer ij heeft bijge dragen dan wie dan ook in de we reld. Moss, die zelf moest rijden tegen de Ferrari's, zei dat "hij kleur bracht - want als je het rood ziet dan denk je aan Ferrari, het lawaai en de snelheid. Het belangrijkste wat ik over Ferrari kan zeggen is dat nog nooit een coureur om het leven is gekomen vanwege een me chanisch mankement aan de auto". In 1946 richtte Enzo Ferrari zijn eigen autofabriek op in Maranello. Ongeveer 400 constructeurs en an dere vakmensen sleutelden aan de motoren. Sommige onderdelen, zoals de krukas, werden volledig ging die doorwerkt in de prijzen, in een keer goed: "Dan maar liever wat later en in één keer 5 procent, dan nu zo'n klein beetje Een verlaging van de tarieven voor belasting op de toegevoegde waarde heeft maar voor een deel van het Nederlandse midden- en kleinbedrijf directe voordelen. Al leen de uiteindelijke detailhandel zal de prijzen voor de consument dat, maar toch wordt elk jaar weer een hard politiek gevecht om de cijfertjes geleverd. Het kabinet heeft nog een pro bleem op het bord liggen. Minister Ruding wil dat zijn collega De Kor te (economische zaken) een tegen valler in de wir-uitgaven van een half miljard gulden zelf betaalt. Ru ding vindt dat de aangekondigde verlaging van de vennootschaps belasting en de afschaffing van de werkgeverspremie voor de kinder bijslag met drie maanden moeten worden uitgesteld. De Korte, met in zijn kielzog de WD, voelt daar niets voor. Toen de wir begin dit jaar werd afge schaft is beloofd dat het bedrijfsle ven daarvoor compensatie zou krij gen in de vorm van de genoemde maatregelen. Als het kabinet zich niet aan zijn woord houdt, zal het vertrouwen van het bedrijfsleven in de politiek een ernstige deuk op lopen, zo vreest de WD. Met het CDA is overigens wel over de WD-wens te praten. De christen-democraten vinden dat eenmalige tegenvallers mogen worden verrekend met belasting meevallers. De WD is daar in het algemeen niet voor, maar nu het bedrijfsleven in het geding is, raakt met de hand gemaakt. "Ik heb nog nooit iemand meegemaakt die zo koppig is als ik en die overmand wordt door een passie waardoor ik geen tijd heb voor andere overpe inzingen. Ik heb in feite geen ande re belangstelling in het leven dan race-auto's", schreef Ferrari over zichzelf. "Ik ben nog nooit echt op reis ge weest, heb nooit een snipperdag genomen. De beste vakantie die ik me voor kan stellen is in de werk plaats als de anderen op vakantie zijn", aldus Enzo Ferrari. De eerste Ferrari verscheen in 1947 op het circuit nadat de eerste zeven mo dellen in Italië waren uitgebracht. Wereldkampioenen als Alberto As- cari, Juan Manuel Fangio. Phil Hill, John Surtees, Niki Lauda en Jody Scheckter brachten Ferrari meer dan 4000 overwinningen, waaronder 13 wereldtitels. In 1952 werd de eerste van de negen titels in de formule 1 gewonnen. Naast de race-auto's zijn er na tuurlijk ook de luxe uitvoeringen die voor astronomische bedragen door de rijken op deze aarde wor den gekocht. Per jaar worden in Maranello 1300 auto's gefabri ceerd, of beter, op maat gemaakt. "Een raceauto is voor mij zoiets als een zoon", zei Ferrari onlangs in een televisie-interview. Een model heeft hij dan ook vernoemd naar zijn in 1956 overleden zoon Dino. kunnen verlagen, de fabrikant en de tussenhandel rekent de btw im mers alleen maar door. Maar het verlagen van het hoog ste tarief van 20 procent (voor goe deren die doorgaans niet tot de di recte levensbehoeften gerekend worden) naar 19 procent, geeft vol gens Kamminga veel te veel last met het omrekenen en afronden van de nieuwe prijzen. "Het zou me dat principe ineens op de achter grond. Ten slotte wil het kabinet een deel van de balastingmeevaller be waren voor het verkiezingsjaar 1990. Dan moet de belastinghervor ming worden ingevoerd. De bedoe ling is dat iedereen dan wat minder belasting gaat betalen. Het komt de regeringspartijen wel goed uit dat op 1 januari 1990 iedereen wat meer kan overhouden van elke ver diende gulden. In maart van dat jaar zijn er namelijk weer verkie zingen. CDA en WD hopen dat de kie zers dan nog niet vergeten zijn dat zij hebben gezorgd voor dat finan ciële meevallertje. Om die reden wil vooral het CDA nog niet alle be lastingverlagingen volgend jaar al weggeven. "Laten we het grote Sinterklaasfeest nog maar even uit stellen", zei CDA-fractievoorzitter Bert de Vries enkele maanden ge leden in deze krant Vrouwen vinden vooral werk in vrouwenberoep ROTTERDAM De scheiding tus sen mannen- en vrouwenberoepen is volgens de economen drs. A. van Mourik (Rijksuniversiteit Lim burg) en dr. J. J. Siegers (Rijksuni versiteit Utrecht en Nederlands In teruniversitair Demografisch Insti tuut te Den Haag) nog altijd levens groot. Het ziet er volgens de economen, die de resultaten van hun onder zoek hebben gepubliceerd in het blad ESB (Economische Statisti sche Berichten) niet naar uit dat het verschil tussen mannen- en vrouwenberoepen binnen afzien bare termijn vervaagt "De gangba re veronderstelling is dat de be roepssegregatie kleiner wordt. Be richten over de eerste vrouwelijke kraandrijver of piloot, congressen over positieve actie en publiciteit over positieve discriminatie wek ken de indruk dat sprake is van grote veranderingen", schetsen Van Mourik en Siegers alvorens ze dat beeld aan de hand van cijfers naar het rijk der fabelen verwijzen In 1985 had 20 procent van de vrouwelijke beroepsbevolking een typisch vrouwenberoep: kraam verzorgster, mondhygiëniste, dok tersassistente (inclusief tandarts en dierenartsassistente), kleuter- onderwijzeres, (ziekenverzorgen de, confectienaaisters, apothekers assistenten, secretaressen (en ty piste en telexiste) en ponstypisten (plus keytape-typiste). De nog altijd sterke scheiding tussen mannen- en vrouwenberoe pen valt des te meer op als wordt gelet op de groei van de totale be roepsbevolking vanaf 1971 met 14 percent. Het aandeel van vrouwen is het grootst, het aanbod mannen bleef praktisch constant. Van de vrouwelijke nieuwkomers op de arbeidsmarkt ging 81 percent naar beroepen waarin hoofdzakelijk vrouwen werken en slechts 19 per cent naar beroepen waarin mannen de meeste plaatsen bezetten. AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Bank Nederland gaat samen werken met het Deense effecten makelaarsbedrijf Alicon Bors maeglerselskab. Via een inschrij ving op nieuwe aandelen van dez€ maatschappij zal de ABN een be lang van 50 procent verwerven. De ABN ziet deze stap als een verdere uitbreiding van haar effectenacti viteiten in de wereld en een verste viging van haar positie in Dene marken. Alicon heeft 14 mensen in dienst en houdt zich in hoofdzaak bezig met de obligatiehandel in Dene marken en het buitenland. Het be drijf is lid van de effectenbeurs van Kopenhagen. De winst bedroeg vo rig jaar 6,1 miljoen Deense kronen (circa f 1.8 miljoen). niet verbazen als de detailhandel in sommige gevallen niet eens de moeite neemt om daarvoor nieuwe prijzen vast te stellen en het ver schilletje gewoon in eigen zak steekt". Deze week voeren de onderne mersorganisaties weer overleg met de bewindslieden op het departe ment van financiën en daar zal het KNOV bepleiten om óf de btw in een klap met 4 of 5 procent te verla gen, óf de arbeidsintensieve dienst verlening (de kapper, de loodgie ter, de hovenier etcetera, waar de arbeidskosten ook de belangrijkste kosten zijn) van het hoge 20-pro- cents-tanef naar het lage tarief t6 procent) te brengen. Het in één klap verlagen van het hoge tarief naar bijvoorbeeld 15 procent heeft volgens Kamminga vooral voordelen met het oog op de eenwording van de Europese markt, die eind 1992 op de agenda staat. "Neem de provincie Lim burg bijvoorbeeld, waar dan naast de Nederlandse loodgieter zijn Duitse concurrent op de stoep staat" Bovendien is het een duide lijk signaal aan de bedrijven dat er wel degelijk andere prijzen op de artikelen geplakt moeten worden, wat met 1 procent aanzienlijk min der het geval zal zijn. Het plan om de arbeidsintensie ve dienstverlening naar het lage ta rief te brengen wordt al langer door de belangenorganisatie bepleit. "Het belangrijkste argument van Financien, dat daar geen geld voor zou zijn, gaat in ieder geval niet meer op. Bovendien is het een schitterende kans om het zwarte en grijze werk in die sectoren een har de klap toe te brengen". Het verbond van ondernemers in de bouwnijverheid, NVOB, sluit zich min of meer aan bij de kritiek van het KNOV en noemt het voor stel zoals dat door minister Ruding (financien) naar buiten is gebracht eveneens niet zinvol. Het NVOB heeft een heel eigen variant be dacht voor een verlaging van de btw-tarieven. Politici worden op geroepen de produkten van de bouwsector nu eindelijk eens als een 'eerste levensbehoefte' te er kennen en alle activiteiten daarin naar het lage tarief te brengen. Voorzitter G. van Driel rechtsvan de raad van commissarissen van Vendex neemt 4000 handtekeningen van bezorgde V&D-personeelsleden in ontvangst van B. van Zweden (FNV, links) en J. Kos (CNV. tweede van links). (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7