Nieuw paspoort op 1 januari ingevoerd 'Zijaanzicht' bewaakt sociale veiligheid Amateur-antropoloog claimt ontdekking eeuwenoude stad INDISCH MONUMENT .Emmwïkxï*. Kankerkliniek maakt huisregels euthanasie Arktis Trader mag toch lossen in Zeehaven Dordrecht Van den Broek geeft groen licht na TNO-test DEN HAAG (GPD) - Het Schiedamse bedrijf KEP mag het nieuwe paspoort gaan maken. Dat schrijft minister Van den Broek van buitenlandse zaken in een brief, die vanmiddag aan de Tweede Kamer is gestuurd. Bij de brief zit een uittreksel uit het rapport van TNO, dat het nieuwe paspoort heeft getest en voldoende heeft bevonden. KEP heeft voldaan aan de voor waarden en de samenwerking kan nu worden voortgezet, schrijft de minister aan de Kamer. Het nieuwe paspoort zal op 1 januari 1989 wor den ingevoerd. De nieuwe pas is ook getest door het Bundeskrimi- nalamt in West-Duitsland, dat zich eveneens lovend uitspreekt over het KEP-produkt. Volgens de Duitsers kent het paspoort 'een zeer hoge mate van fraudebesten digheid'. Interim-manager Van Dijk van KEP was vanochtend opgelucht. "We zijn erg blij met dit positieve resultaat. We hebben eindelijk ze kerheid en kunnen aan de slag om het paspoort op 1 januari in te voe- Minister Van den Broek nam en kele maanden geleden de verant woordelijkheid voor het paspoort- beleid over van zijn staatssecreta ris Van der Linden, omdat de Tweede Kamer vond dat deze de zaak niet goed had behandeld. Van der Linden kreeg toen de bijnaam 'mooi-weer-staatssecretaris'. Voor al het feit dat de Staat een schade claim van honderd miljoen gulden boven het hoofd hing, als het con tract met KEP zou worden verbro ken, deed Van den Broek besluiten zelf het paspoortbeleid onder zijn hoede te nemen. Begin dit jaar ontstonden grote problemen, toen bleek dat zowel TNO als de Marechaussee het nieu we paspoort niet fraude-bestendig vonden. De plastic laag zou te ge makkelijk te verwijderen zijn, waardoor eenvoudig wijzig: in de paspoortkaart konden den aangebracht. KEP (Kenmerk en Personificatie), dat voorname lijk bestaat uit de Schiedamse de parlementaire de besluitvorming paspoort ook bijna afgerond. De commissie onder lei ding van het WD-Tweede Kamer lid Loek Hermans, legt dezer da gen de laatste hand aan haar eind rapport. Eind volgende week zal het rapport vermoedelijk aan de Tweede Kamer worden aangebo den. De enquête is ingesteld, nadat begin dit jaar bleek dat de afgelo pen twee jaar vele fouten zijn ge maakt bij de invoering van het nieuwe paspoort. Zowel de voor malige staatssecretaris van buiten landse zaken Van Eekelen (nu mi nister van defensie), als zijn opvol ger Van der Linden zouden blun ders hebben gemaakt bij de be sluitvorming rond het nieuwe reis document. In hoeverre hen dat po litiek ook aangewreven zal worden, zal volgende week blijken. De kans dat een van beiden of misschien wel beiden zouden moe- MSeSetiteV,0lfS ÏÏSnï AMSTERDAM (ANP,- De verte- geworden nu blijkt dat het nieuwe paspoort toch nog op korte termijn kan worden ingevoerd. Eerder dit ROTTERDAM (GPD) - De Rotter dammer Laurent van Ham, 'self made' antropoloog en voormalig directeur van het Afrika Instituut in Rotterdam, heeft in het noorden van Ghana een 'eeuwenoude gehei me stad' ontdekt die hij in de ko mende maanden wil opgraven. Reeds eerder ontdekte Van Ham vindplaatsen van verloren gewaan de Afrikaanse culturen. Bij de laatste vondst acht jaar geleden sprak hij: "De grootste en belang rijkste vondst die ooit in het hart van Afrika bezuiden de Sahara is gedaan. De geschiedenis van Afri ka moet herschreven worden". Over zijn laatste ontdekking wil Van Ham weinig kwijt. "De opgra vingen moeten nog beginnen, ik kan onmogelijk iets over de lokatie vertellen. Vast staat dat het om een 'vergeten' civilisatie gaat die van grote archeologische waarde is. Bij mijn laatste vondst, de grafheuvels in Komaland, ontstond een illegaal circuit van opgravingen en verko- pingen. Samen met medewerkers van 'The University of Ghana' stel ik alles in het werk om deze illegale praktijken te voorkomen". De ex-directeur van het Afrika Instituut kwam in 1983 in opspraak met een geruchtmakende zaak over een vermiste container, naar bewering vol met Afrikaanse kunstschatten, die bij Delta Lloyd voor 1,1 miljoen gulden was verze kerd. Voor deze zaak werd hij in 1987 wegens valsheid in geschrifte en oplichting in hoger beroep tot 2,5 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Deskundigen streden toen over de vraag of de container wel of - niet tijdens een storm overboord was geslagen. Van Ham heeft altijd volgehouden dat hij onschuldig was en is thans via de Haagse pro cureur prof. mr, M. Wladimiroff be zig aan een revisie van zijn vonnis. Ondanks de veroordeling, die Van Ham veel schade opleverde in de kleine internationale antropolo- genwereld, is hij door de Universi teit van Ghana recentelijk weer be noemd tot voorzitter van 'Koma-re- search-project'. Momenteel is hij daar bezig met opgravingen van achthonderd jaar oude grafheu vels. Over deze en andere ontdek kingen, in Opper-Volta, schreef hij wetenschappelijke publikaties. Toonaangevende internationale bladen als 'Art d'Afrique Noir' en 'African Art' maakten melding van zijn ontdekkingen. Laurent van Ham: "In oktober Verdacht raadslid treedt af genwoordiger van het Progressief Migranten Blok (PMB) in de stads deelraad van Amsterdam Zuid- drukkerij Elba, kreeg toen van Van ;aar werd openlijk gespeculeerd op 0ost- Neslo, heeft zijn zetel ter be den Broek nog een laatste kans tot het aftreden van Van Eekelen ook schikking gesteld. Hij werd enkele diens eigen partij, de WD.' Van <JaS?n geleden gearresteerd op ver- -denking van fraude bij de Federa tie van Antillianen, waarvan hij voorzitter is. De rechter-commissa- ris besloot vrijdag Neslo in bewa ring te houden. De rechtbank be slist deze week over verdere voor lopige hechtenis. De Federatie van Antillianen ontvangt jaarlijks enkele tonnen subsidie van de gemeente Amster dam. De gemeente ontdekte over het jaar 1985 onregelmatigheden in de boekhouding en schakelde Jus titie in. Voorzitter Neslo, de secretaris en de penningmeester van de federa tie werden gearresteerd. Alleen de voorzitter zit nog vast. Onbekend is waarvan hij precies wordt ver dacht. Gesproken wordt over mal versaties, maar om welke bedragen het gaat is onduidelijk. Neslo wordt in de stadsdeelraad Amsterdam Zuid-Oost opgevolgd door de advocaat Soedamah. Die was al Neslo's duo-raadslid. 1 september om een goed paspoort af te leveren. Zou dat niet lukken, Eekelen zelf heeft altijd volgehou- dan zou de Staat het contract met <jen dat hij geen fouten heeft ge- KEP verbreken.maakt. ROTTERDAM/AMSTERDAM (GPD) - Steeds meer ziekenhui zen en verpleeginrichtingen ma ken in stilte huisregels voor het ei gen personeel over de handelwijze bij verzoeken om euthanasie. De Rotterdamse Daniël den Hoedkli niek, die is gespecialiseerd in be handeling van kanker, is momen teel bezig met een dergelijk eutha- nasie-reglement. Het voorstel moet komende tijd nog worden goedge keurd door diverse interne (be- stuurs)organen. Maar stafmede werker Van Woerkom verwacht dat het reglement eind dit jaar kan worden ingevoerd. Tot nu toe had alleen de afdeling interne oncologie zo'n reglement. De bedoeling is dat die huisregels, aangevuld met verfijningen en ver beteringen, vanaf het nieuwe jaar voor de hele kliniek gaan gelden. In het reglement staat niet alleen wat arts en verpleegkundige moe ten doen vóór en tijdens de toepas sing van euthanasie, maar ook wat precies onder euthanasie moet worden verstaan. Verder is onder meer de positie geregeld van fami lie of verwanten van de patiënt, die verzoekt om euthanasie. Euthanasie het opzettelijk be ëindigen van het leven van onge neeslijk zieken is officieel bij wet verboden. Maar Justitie vervolgt artsen die daartoe op verzoek van Binnenland kort Botsing Een Belgisch echtpaar van 66 en 64 jaar en een 68-jarig familielid zijn gisteren om het leven geko men bij een botsing op een krui sing in het Limburgse Ittervoort. De bestuurder gaf geen voorrang aan een 35-jarige automobilist uit Stramproy. Deze bleef ongedeerd. Schietclubs De Amsterdamse politie ver scherpt het beleid ten aanzien van schietverenigingen. Vuurwapen- vergunningen worden nog slechts in zeer bijzondere gevallen ver leend. De politie wil zo het vuurwa penbezit in het algemeen tegen gaan en een antwoord geven op de conflicten binnen de schietvereni gingen. Die leidden de afgelopen jaren tot vele splitsingen, waarbij elke nieuw club weer een machti ging vroeg. Amsterdam heeft nu 45 schietverenigingen met 2600 leden. Gewurgd Na sectie is gisteren komen vast te staan dat de 33-jarige Els Schreurs uit Leuken-Weert zater dagmiddag is gewurgd. Buren von den haar lichaam zondag in huis. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Het 19 man sterke onder zoeksteam heeft nog geen tips van betekenis binnengekregen. Of de dader zich ook schuldig heeft ge maakt aan een zedendelict is nog niet bekend. Vierdaagse De marsleiding van de Nijmeeg se Vierdaagse, het vorig jaar spe ciaal ingestelde driemanschap, is uiteen gevallen. Nico Mars, die over inschrijving en financiën ging, is uit het team gestapt en is te vens penningmeester-af van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Volgens hem viel er niet samen te werken met zijn collega's Chris Bos en Rien de Jong, de voorzitter van de KNBLO. Volgens De Jong wordt nu gezocht naar een opvolger voor Mars. patiënt overgaan al jaren niet meer, alstenminste aan een aantal voor waarden is voldaan. De Den Hoedkliniek is niet het enige (kanker)instituut met eigen euthanasievoorschriften. In Rot terdam hanteert het academisch ziekenhuis Dijkzigt al jaren een dergelijk reglement met zorgvul digheidseisen. Voordat die regels daar werden opgesteld is uitvoerig overlegd met het Openbaar Minis terie. Van de adviezen van de offi cier van justitie aan Dijkzigt en het interne reglement van het zieken huis heeft de Daniël den Hoedkli niek dankbaar gebruik kunnen maken. Volgens de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie is het bestaan van huisregels voor eu thanasie in ziekenhuizen minder vreemd dan het lijkt. "Tenminste voor ons land. In het buitenland bestaat zoiets niet, in dat opzicht is Nederland wel uniek," zo reageert Jeanne Tromp-Meesters, coördina tor ledenhulp. Mevrouw Tromp schat dat een euthanasiereglement al bestaat in 15 tot 20 ziekenhuizen, hoewel geen daarvan zijn naam in de krant in wil hebben. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren, 43 jaar na de capitulatie van Japan, aan de prof. B.M. Teldersweg in Den Haag het monument onthuld voor alle Nederlanders die het slachtoffer zijn geworden van de Japanners. Dit Indischemonument, vervaar digd door de Nederlandse kunstenares Jaroslawa Dankowa, bestaat uit 17 bronzen figuren. Het benodig de geld, on geveer vijf ton, werd bijeengebracht door de speciaal in het leven geroepen Stichting Indisch Monu ment. De voorzitter van de stichting, dr. I. Samkalden, zei dat het monument door de onthulling door de koningin nog een extra, uniek accent heeft gekregen. Het monu ment staat er volgens de voormalige burgemeester van Amsterdam voor drie groepen: de mensen die het uiter ste gaven, de mensen die verder konden leven en de mensen die er niet bij waren. De eerste groep wordt ge ëerd, de tweede heeft iets om bij stil te staan en de eerste te eren en de derde groep kan er lering uit trekken. De voorzitter van de Stichting Herdenking 15 augus tus 1945, R. Boekholt, haalde een tekst aan die ook op een ere-begraafplaats in Indonesië staat: "Opdat zij met ere mogen rusten". Hij wees op de bezieling en toe wijding van de gevallenen, waar het ging om vrede en vrijheid. Hij sprak de hoop uit dat de leerlingen van het Nederlands Lyceum in Den Haag, die het monu ment hebben "geadopteerd", zullen begrijpen waarom er is gestreden en dat verder zullen uitdragen, (foto anpi Hewel de lading door zijn samen stelling chemisch afval is, mag hij boord van het Deense vrachtschip tijdelijk worden opgeslagen in de Arktis Trader zijn geen kankerver wekkende pcb's gevonden. De Technische Milieudienst (TMD) heeft dat gisteren bekendgemaakt na het onderzoek van monsters van de lading. Greenpeace had om on derzoek van de lading gevraagd omdat de milieuorganisatie had ge hoord dat er pcb's in zaten. Zeehaven van Dordrecht, zo heb ben de TMD, de Arbeidsinspectie en de Vervoersbond FNV vanmor gen besloten. Er worden dan nieu we monsters genomen voor de Duitse autoriteiten, die daarna be slissen over vervolging van de eige naar, de firma Weber. De Arktis Trader kwam vorige week in Dordrecht aan nadat het gifschip uit Turkije was terugge stuurd. Volgens de vrachtbrief be vatte de lading alleen met zaagsel vermengde lak- en oplosmiddelen, die als brandstof was verkocht aan een Turkse cementfabriek. Er ble ken echter nog andere stoffen in te zitten waardoor de uitvoer illegaal werd. Uit de analyses van de monsters is volgens TMD-directeur Wilten- burg gebleken dat er behalve lak en oplosmiddelen ook afgewerkte olie in het schip zit. Volgens FNV- bestuurder Rosenmuller is de Ver voersbond akkoord gegaan met het lossingsplan, nadat garanties wa ren verkregen over beschermende maatregelen. Architectenbureau leidt na vijf jaar bloeiend bestaan DEN HAAG - De inrichting van onder meer fietsroutes, parkeerter reinen, winkelcentra, parken en sportterreinen is vaak niet afge stemd op vrouwen. Het zijn onvei lige plekken, die vooral 's avonds en 's nachts maar beter gemeden kunnen worden. De tijd is rijp om in die situatie verbetering te bren gen, zo meenden in 1984 drie land schapsarchitecten die aan de laatste fase van hun studie bezig waren. Dat bleek goed gezien: hun architectenbureau Zijaanzicht, ge vestigd in Wageningen, kreeg voor al de laatste jaren steeds meer op drachten en is actief in het hele land. Voor de gemeente Leiden maakt het drietal een plan voor vei liger fietsroutes naar het station. door Frangoise Ledeboer/ANP Titia Hajonides vertelt namens het drietal dat het plan om een ei gen bureau op te richten, werd ge boren uit de enthousiaste reacties op een afstudeerproject voor een nieuwe inrichting van het Amster damse Westerpark. Eén van de voorstellen betrof het aanleggen van een speelplaatsje voor kinde ren in het park dichtbij een tunnel tje dat naar de Spaarndammer- straat loopt. "Een speelterrein zorgt voor grotere drukte en daar door voor meer veiligheid voor passanten", aldus Hajonides. Daar bij moet niet alleen worden ge dacht aan vrouwen, maar ook aan ouderen en kinderen. Natuurlijk moest er in het begin de nodige moeite worden gedaan het bureau van de grond te krijgen. Titia Hajonides en haar collega's Geerdien Krijnen en Annemarie Lodder, gingen in eerste instantie 'eindeloos bellen' om gemeenten te wijzen op hun bestaan. Daarbij we zen zij op het steeds grotere belang van het onderwerp sociale veilig heid en de mogelijkheden van Zijaanzicht dat te bevorderen. Ver volgens kregen de gemeentebe stuurders een brief waarin de plan nen uiteengezet werden. Titia Ha jonides: "Ons geloof in wat wij aan te bieden hadden, hield ons in het begin op de been. Het leuke is ove rigens dat er nog steeds reacties op die eerste brief binnenkomen. Die is kennelijk in eerste instantie in een la terecht komen, maar er later toch weer uit opgediept". Het drietal kon de gemeenten vanaf februari 1985 het resultaat van een onderzoek naar de bele ving van onveiligheid door vrou wen in drie Utrechtse wijken pre senteren. De uitkomsten van de en quête en daaraan gekoppelde aan bevelingen werden door de ge meente Utrecht overgenomen in de nota Bestrijding Seksueel Ge weld. Ook in volgende projecten probeerden de landschapsarchi tecten altijd zoveel mogelijk de be volking te raadplegen. Hajonides: "Deze manier van werken bleek aan te slaan. De gemeenten-zagen zo dat wij verbeteringsplannen niet alleen op onze eigen waarneming baseerden." Als voorbeeld noemt zij de re cente opdracht voor het ontwerpen van een woonomgevingsplan voor de wijk Oosterwei in Gouda. Dat is een typische zestiger-jarenwijk, die indertijd met grote snelheid uit de grond werd gestampt om de erg ste woningnood te lenigen. Derge lijke wijken kenmerken zich overal in Nederland door verval en leeg loop. De flats in Oosterwei worden nu gerenoveerd en een nieuwe in richting van de rest van de omge ving moet ervoor zorgen dat het woonklimaat weer leefbaar wordt. Hajonides: "Wij hebben samen met de bewoners een inventarisatie van onveilige plekken gemaakt, uitge vonden waar kinderen spelen en waar nooit iemand komt." Op grond van deze inventarisatie wordt straks een maquette ge maakt en kunnen de bewoners ver dere wensen overleggen. Zo ont staat uiteindelijk een ontwerp voor de woonomgeving. Om de ideeën van Zijaanzicht verder toe te lichten, vertelt zij over een project in de wijk De Hoge Vucht in Breda, uitgevoerd tussen oktober 1986 en februari 1987. De architecten werd gevraagd de structuurschets voor de wijk te .toetsen op sociale veiligheid. Deze schets omvatte plannen voor nieuwbouw in het centrum van de wijk en aanpassingen in het win kelcentrum. Hajonides: "Wij heb ben bijvoorbeeld advies uitge bracht over een veiliger inrichting van de parkeerterreinen tussen de bebouwing en de hoeveelheid wo ningen op de begane grond van de flats. Daar zijn vaak alleen maar bergingen gesitueerd en dat is be paald niet bevordelijk voor de vei ligheid". De stedebouwkundige waarmee Zijaanzicht samenwerk te, werd steeds enthousiaster, her innert Hajonides zich met genoe gen. In Wageningen zelf participeert Zijaanzicht met onder meer de ge meente, de woningbouwvereni ging en de aannemer in een pro jectteam dat uitvoering van het be stemmingsplan Wageningen Noord-West begeleidt. Hajonides legt uit dat de ontwerpers daar on der meer fietspaden achter de tui nen hadden gesitueerd, koren op de molen voor wie kwaad wil. Na ingrijpen van Zijaanzicht werd de voordeur van een aantal huizen ge draaid. Verder houdt Zijaanzicht onder meer de plaatsing van bus haltes in de nieuwe wijk in de ga ten, die elders vaak op eenzame plekken liggen. De landschapsarchitect somt moeiteloos andere punten op die verbetering behoeven: "In winkel centra ligt de ontsluiting van de huizen vaak in portieken. Waarom bouwen ze daar niet meer huizen op de begane grond, of in elk geval met de voordeur langs een door gaande weg? Verder liggen sport terreinen meestal aan de rand van hoop ik met mijn nieuwe opgravin gen te beginnen, gevolgd door ver dere exploraties in januari en maart volgend jaar, waarvoor ik reeds toestemming heb van de Ghanese regering en de Universi teit. In de nieuwe vindplaats ver wacht ik bronzen voorwerpen te ontdekken die mogelijk kunnen te ruggaan tot enkele eeuwen voor onze christelijke jaartelling. Het project zal mogelijk mijn vorige opgravingen overtreffen". Landelijk is Van Ham bekend van zijn vele exposities over Afri kaanse kunst, onder meer in Rot terdam en in de befaamde Pulchri Studio in Den Haag. Intussen is hij in samenwerking met de Neder landse stichting 'Ghana medical support' bezig met een actie om in het noorden van dit Afrikaanse land een veldhospitaal van 60 bed den te bouwen. Dit ziekenhuis, waarvan Van Ham voor de stich ting projektleider van is, moet in oktober 1989 worden geopend. Man en drie kinderen dood de stad en dat is 's avonds niet vei lig. Zorg er dan in elk geval voor dat de kantine zicht op een weg heeft. En denk eens aan verpleeg stersflats. In Den Bosch staat een ziekenhuis waar de verpleegsters met de auto naartoe worden ge bracht omdat de route tussen hun fiat en het hoofdgebouw donker en onoverzichtelijk is". Haalbaar Op en bij stations voelen vrou wen en ouderen zich ook vaak on veilig. De gemeente Leiden heeft Zijaanzicht daarom verzocht een plan te maken voor veiliger (fiets routes naar het station. Die voor stellen worden als eerste uitge voerd. Een totaalplan voor de om geving van dat station is nog niet klaar, maar ook daarbij worden de landschapsarchitecten betrokken. Hajonides: "De economische haalbaarheid speelt natuurlijk vaak een rol bij het ontwerpen van verbeteringsplannen. Wij zijn zo re alistisch daar rekening mee te hou den omdat je anders niets tot stand brengt." Het domweg kappen van bosjes, een makkelijke keus in een tijd van bezuinigingen, wijzen-Ha jonides en haar collega's echter af. "Wij blijven tenslotte landschaps architecten. Groen moet blijven, als ik er 's avonds maar niet langs hoef'. Het bureau Zijaanzicht heeft zo'n volle opdrachtenportefeuille, dat er inmiddels vaak freelancers worden ingeschakeld. Voor de technische ondersteuning worden bovendien vaak andere disciplines ingeschakeld. Als de voortekenen niet bedriegen, gaat het bureau Zijaanzicht een lang leven tege moet. De respons onder gemeente bestuurders en de vele anderen die zich met het inrichten van de stede lijke omgeving bezig houden, blijkt sinds 1984 alleen maar groter te zijn geworden. De woordvoer ster blikt daarom tevreden terug en vooruit: "is dit geen leuke om met het vak bezig te zijn' inwoning KERKRADE (GPD) - De politie van Kerkrade heeft gistermorgen, omstreeks kwart voor twaalf, in een woning in Bleijerheide de stof felijke overschotten gevonden van een 51-jarige man en zijn drie kin deren, van 3. 4 en 7 jaar. De man heeft hoogstwaarschijnlijk zijn drie kinderen vergiftigd en vervol gens zelfmoord gepleegd. Hij zou tot zijn daad zijn gekomen vanwe ge problemen rond zijn echtschei ding. Politie en justitie zijn nog be zig met het onderzoek. De man woonde sinds een half jaar gescheiden van zijn vrouw in Bleijerheide. De drie kinderen woonden bij de moeder elders in die Kerkraadse wijk, maar bezoch ten hun vader regelmatig. Zo ook zondag. Buren hebben de man nog op zondagmiddag, zonder kinde ren, op straat gezien. De moeder verwachtte haar kin deren zondagavond terug. Toen ze niet op het afgesproken tijdstip kwamen opdagen, werd zij onge rust. Op aanraden van buren belde zij de politie. In ieder geval stond de vrouw gisterochtend bij de poort van de basisschool Bleijer heide te wachten op twee van haar kinderen, Danny en Claudia. Voor hen begon gisteren de school weer. De kinderen kwamen niet opda gen. De slachtoffers werden later die ochtend in de woning van de man ontdekt. Ontvoering DIEMEN (ANP) - De ontvoerders van de Nederlander J. Meertens (29) hebben zich niet aan de ge maakte afspraken gehouden door hem niet samen met zijn lotgenoot Bolhuis (37) vrij te laten. De twee medewerkers van het Nederlandse bedrijf Holland Chemical Interna tional Group (HCI) werden enkele maanden geleden in Colombia ont voerd. Bolhuis werd eind juli vrij gelaten. Naar nu bekend is gewor den was met de ontvoerders afge sproken om beide Nederlanders te gelijk vrij te laten. Directeur Takkeberg van HCI zei dat zijn be drijf "alles in het werk zullen stel len om ook deze employée zo spoe dig mogelijk vrij te krijgen". De identiteit van de ontvoerders is niet bekend. Het motief is geld. Achtervolging GOOR (ANP) Na een achtervol ging door elf politieauto's over een afstand van ongeveer 90 kilometer is zondagnacht een 22-jarige man uit Goor op een camping in Mar- kelo ingerekend, zo heeft de politie pas gisteren bekendgemaakt. De man had een stopteken genegeerd, waarna een wildwestrit door een groot deel van Twente en een stuk van de Gelderse Achterhoek volg de. Auto's van zeven politiekorp sen namen aan de achtervolging deel. Agenten die met auto's wegen trachtten te blokkeren moesten wegspringen voor de aanstormen de auto van de man, die drie maal poging tot doodslag ten laste wordt gelegd. De man is ingesloten en bleek onder invloed van alcohol. Hij heeft geen rijbewijs en de auto was niet verzekerd. Zuidafrikaanse hoogleraar mag toch naar congres DEN HAAG (ANP) - Prof. dr. J. van der Eist, hoogleraar in de Neder landse taal aan de universiteit van Potchefstroom in Zuidafrika, zal vermoedelijk toch kunnen deelne men aan het congres dat de Inter nationale Vereniging voor Neer landistiek eind deze maand in het Belgische Gent organiseert. De Ne derlandse Taal Unie die het con gres subsidieert kan en wil hem volgens algemeen secretaris O. de Wandel de Zuidafrikaan niets in de weg leggen. "Een van de subsidievoorwaar den was dat de Internationale Ver eniging voor Neerlandistiek geen Zuidafrikanen zou uitnodigen. Dat heeft zij ook niet gedaan. Van der Eist komt uit zichzelf. Hij heeft uit een rondschrijven van de vereni ging opgemaakt dat er een congres is. Wij kunnen hem bovendien niet eens tegenhouden, dat zou alleen de Belgische regering kunnen doen". Van der Eist krijgt volgens De Wandel echter geen vergoeding voor zijn deelname aan het con gres, in tegenstelling tot de deelne mers van buiten Zuidafrika.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3