Geen nieuwe massale acties" Kraakbeweging kiest bewust voor kleinschalige optredens Voor verkiezingen in de VS steeds minder kiezers op de been Bisschoppen breken gesprek met Acht Mei-beweging af PAGINA 2 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 "De politieke kern van de kraakbeweging heeft bewust ge kozen voor kleinschalige optredens onder het motto 'hit and run'. Dat is op den duur wel gepaard gegaan met een verharding. Maar soms helpt een mollie (brandbom) nou eenmaal beter dan bidden". Kraker Leo heeft vanaf de Nieuwmarktrellen alle belang rijke kraakacties en ontruimingen meegemaakt. Hij geniet in het hoofdstedelijke actiecircuit een reputatie als strateeg en politiek initiator. Alleen bij de laatste groot scheepse ontruiming, de gebouwen aan de Conradstraat, liet hij verstek gaan. „Die panden waren door de groep zelf al opgegeven, dus daar was echt geen winst mee te beha len. In het theater van zo'n quasi-veldslag heb ik geen trek". De harde kern van de kraakbeweging is min of meer voortgekomen uit de Nieuwmarktrellen, die plaatsgrepen in 1975. „Dat was in een tijd van de seksuele revolutie en de provo-beweging. Veel mensen hadden het idee dat de tijd rijp was voor fundamentele politieke veranderingen. De Nieuwmarkt dreigde ten prooi te vallen aan duurdere wo- ningen, waar de toenmalige bewoners zich niet meer thuis zouden voelen". „Alle mogelijke heroïnebazen delijk jongeren kochten panden met het idee dat ten. door de komst van de metro die huizen straks flink in waarde zou den stijgen. De gemeeente heeft van de sociale woningbouw in de Nieuwmarktbuurt een prestige kwestie gemaakt. En die sociale woningbouw is er inderdaad geko- door Huub Klompenhouwer Leo werkte in die tijd veel met Chileense en Argentijnse vluchte lingen. Hij gaf hen Nederlandse les en bood hen onderdak door wonin gen te kraken. In die eerste jaren waren woningnood en de onder schatting daarvan door de over heid de belangrijkste motieven van de krakers. Goedkope woningen werden door het gemeentebestuur opgeofferd voor de veel duurdere nieuwbouw. Spreekuren Maar het was ook een strijd tegen de huisjesmelkers en projectont wikkelaars. Er kwamen kraaks- preekuren en enkele beruchte spe culanten werden op de voet ge volgd. Veel van de gekraakte ob jecten werden dan ook heel bewust gekozen om die speculanten on deruit te halen. Dit leidde onder meer tot het faillissement van de onderneming Fagel Van der Sluijs. De eerste echte confrontatie met de politie had een paar jaar na de Nieuwmarktrellen plaats toen kra kers een aantal door Krasnapolsky aangekochte panden tussen de Warmoesstraat en de Nieuwezijds- voorburgwal in bezit hadden geno men. De krakers werden met harde hand door de voordeur verdreven, waarna ze via de achterdeur weer binnenkwamen. Dit was meteen de tijd van de eerste grote straatge vechten. Vanaf dat moment werden op tal van plaatsen in de stad woningen gekraakt, waartegen de politie ge wapend optrad. De kraakbeweging kreeg steeds meer steun en hun ge weldloze verzet maakte het politie optreden vaak tot een blamage. Binnen de kraakbeweging zelf laai de de discussie over het gebruik van geweld steeds verder op. Maar zolang er geregeld winst werd ge boekt, leidde dit niet tot het uiteen vallen van de béweging. Een be langrijke winst was in die tijd De Grote Keyzer, een pand dat uitein- De Vondelstraat geldt nog steeds als een hoogtepunt in de geschie denis van de kraakbeweging. De politie werd er verdreven door het explosief verzet van de krakers met steun van de buurtbewoners. Toen bleek dat het gemeentebe stuur een militaire actie door de po litie niet schuwde. Zelfs met tanks werd geprobeerd de krakers te ver drijven. De krakers verloren de strijd om de Grote Wetering. De politie ont ruimde de luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade, die als sym bool tegen de leegstand waren ge kraakt. Dit was ook de eerste ont ruiming, die tevoren was aange kondigd en waarbij gebruik werd gemaakt van 'stillen', politiemen sen in burger. Een als Sinterklaas verklede politieman stapte als eer ste uit een op het dak gehesen con tainer. Hij werd spoedig gevolgd door politiemensen, die met breek ijzers en zagen via het dak het com plex binnen drongen. Kraker Leo: „Er zijn steeds twee stromingen geweest. De één koos voor onderhandelen met de ge meente, de ander wilde niets van compromissen weten en stond har de confrontatie voor. Maar met de ontruiming van de Prins Hendrik kade werd voor ons duidelijk datje met een harde confrontatie nooit een pand meer zou kunnen win nen. Vanaf die tijd werd geweld loos verzet weer ons motto, hoewel we niet terugdeinsden voor ge weld". „De overmacht van de politie op de plaats van de ontruimingen werd te groot. Bij de ontruiming van het Wyerscomplex neeft de po litie bijna tweeduizend actievoer ders moeten wegtillen, terwijl tege lijk op de Rozengracht een tram in rook opging. Maar toch verloren we Wyers". Wyers was ook een voorbeeld van een kraakcomplex dat niet uit politieke motieven gekraakt was, maar om economische redenen. „De krakers van Wyers hadden hun eigen bedrijfjes daar opgezet. Het ging hen niet om de leegstand- sproblematiek en de te hoge huren. Ze wilden er eigen bedrijfjes vesti gen en voor zichzelf carrière ma ken en geld verdienen. Binnen de kraakbeweging werden ze aange duid met 'grutters', die nooit te por ren waren voor acties". Doelen De harde kern van de kraakbe weging heeft het kraken van wo ningen en gebouwen nooit los wil len zien van andere politieke doe len, zoals de strijd tegen fascisme en racisme; tegen de Centrumpar tij en tegen apartheid. Bij demon straties na de grote ontruimingen waren steevast de KLM, de banken en andere omstreden instellingen doelwit van hun stenen. Die acties kregen binnen de be weging ook steeds meer gestalte, terwijl de populariteit van de kraakbeweging bij het grote pu- brandend tramstel r bliek sterk terugliep. Leo: „De overmacht van de politie en haar structureel gebruik van geweld noodzaakte ons te zoeken naar nieuwe strategieën. Zo zijn we in de Staatsliedenbuurt na de dood van Hans Kok begonnen met het sturen van dreigementen naar de privé-adressen van de politiemen sen. Tegelijkertijd waren er verras singsaanvallen op bijeenkomsten van de Centrumpartij". De politie heeft er op haar beurt alles aan gedaan om de kraakbewe ging te isoleren. „Dag en nacht werden we gevolgd. Mensen die pamfletten voor hun ramen had den geplakt, werden op de meest extreme uren van hun bed gelicht. Telefoons werden massaal afge luisterd en zelfs mensen die al ja ren de kraakbeweging de rug.had den toegekeerd, kregen een ante- cendentenonderzoek omdat ze ge zien waren bij een blokkade", ver telt Leo. Verscheurd Dat er binnen de kraakbeweging zelf op een gegeven moment con frontaties plaatsvonden tussen de vreedzame krakers en de voorstan ders van de harde lijn is volgens Leo sociologisch te verklaren: „Een typisch verschijnsel binnen revolutionaire bewegingen. Zodra het slecht gaat vreten ze elkaar op, want straks staan we toch weer sa men op de barricaden". Toch is daar nog weinig van te merken. De kraakbeweging lijkt verscheurd en bestaat alleen nog uit kleine, individueel opererende cellen. Leo beaamt dit. „De tijd dat we een massale beweging op straat konden brengen is voorbij. We moeten het nu hebben van kleine snelle acties, die volgens mij zeker zo doeltreffend zijn. Denk bijvoor beeld aan de acties tegen Shell en Esso. Die wekken bij sommigen wel wat afkeuring of verontwaardi ging, maar ze dragen bij aan het doel waar ook zij achter staan, na melijk dat Shell zich uit Zuidafrika terug trekt". Voor de kraakbeweging als bre de maatschappelijke actiegroep ziet hij nog wel een toekomst. „Het democratiseringsproces is in Ne derland verbureaucratiseerd. En de onvrede daarover blijft groeien. Ook de onverholen macht van de politiek, waar iedereen de grootste fouten kan maken en toch mag blij ven zitten, is een voedingsbodem voor onrust. WASHINGTON (Rtr/ANP) - De af nemende belangstelling voor de presidentsverkiezingen in de Vere nigde Staten dreigt dit jaar een nieuw dieptepunt te bereiken. Het ziet ernaar uit dat voor de nieuwe president ook zal gelden wat al voor president Reagan gold: een man die nog geen kwart van de kie zers achter zich heeft staan, omdat bij verkiezingen niet meer dan de helft van de kiezers komt opdagen. Dit jaar zullen de Verenigde Sta ten, die zichzelf als een toonbeeld van democratie beschouwen, on deraan de lijst belanden van de ere- divisié stemmen. In tegenstelling tot andere lan den waar de opkomst van kiezers zijn ups en downs vertoont, is die in Amerika de afgelopen 20 jaar ge staag minder geworden. Op buiten staanders mogen de conventiescir cussen en verkiezingscampagnes de indruk maken van democrati sche vitaliteit, voor een deel is dat gezichtsbedróg. Vlak voor de con ventie van de Republikeinen be gon, werd bekend dat meer dan de helft van de kiezers op 8 november thuis zal blijven. „Het is allerwaar schijnlijkst dat de opkomst in no vember de laagste in 40 jaar zal zijn, misschien wel de laagste in 60 jaar," zei Curtis Gans, directeur van een studiegroep in Washington die het Amerikaanse kiezersgedrag wetenschappelijk volgt. „Ik zou niet verbaasd zijn als de opkomst bij de presidentsverkiezingen voor het eerst onder de 50 procent komt te liggen," zei Gans, die zowel naar oppervlakkige redenen als de die pere wortels van de gemiddelde Amerikaanse thuisblijver kijkt. Dat dit jaar wellicht alle records worden gebroken, ligt volgens hem onder meer aan het feit dat de strijd tussen de Democratische kandi daat Dukakis en zijn Republikein se tegenhanger Bush door de me dia wordt geportretteerd als „the race between a shrimp and a wimp", vrij vertaald: een wedstrijd tussen een dwerg en doetje. Registratie Eén van de diepere gronden voor de lage opkomst zou zijn, dat de Amerikaanse kiezer de moeite moet nemen zich te laten registre- ,ren voor men recht heeft op een stembiljet. In landen waar dat niet geldt, zou de opkomst automatisch hoger liggen. In .de staat Noord- Dakota echter, waar geen registra tie vooraf nodig is, is de opkomst nog harder naar beneden gegaan als in staten waar registratie wel geldt. Ruy Texeira schreef in het laatste nummer van het tijdschrift „Public Opinion" wat bepaalde Amerikanen liever niet horen: „Het is heel eenvoudig, voor veel Amerikanen is stemmen gewoon niet de moeite waard. We hebben nog steeds last van een fundamen teel gebrek aan belangstelling voor politiek. Het kan zijn dat de teleur stelling van de Amerikanen over de politiek met de tijd sterker wordt." In 1960 was de opkomst nog 62,8 procent, in 1984 was het gezakt naar 53,1 procent en dat na inten sieve campagnes van beide partij en waarin kiezers zelfs persoonlijk met brieven werden benaderd en werden gewezen op wat kandidaat A of B hen te bieden had. Bij tussentijdse verkiezingen daalde de opkomst van 48,1 pro cent in 1960 naar 37 procent in 1986. In cijfers vertaald betekent dit dat 104 miljoen Amerikanen twee jaar geleden niet de moeite namen om te gaan stemmen. Botswana Nederland, Italië, Finland, de Bondsrepubliek Duitsland en tal van andere landen kennen een ge middelde opkomst van over de 80 procent. Frankrijk, waar kiezers zich ook vooraf moeten laten regi streren, kent regelmatig een op komst van over de 70 procent. „Zelfs" in Mexico, wiens politieke systeem in de VS vaak belachelijk wordt gemaakt, ligt de opkomst hoger. Volgens een studie van het Amerikaanse Congres hebben de Verenigde Staten van alle demo- cratische landen nu de laagste op- komst bij zowel algemene als tus sentijdse verkiezingen. Gans zegt lakoniek: „Vroeger zei ik dat we net boven Botswana kwamen, maar dat klopt niet meer. Botswa na heeft ons ingehaald." Een bui tenlandse diplomaat in Washing ton voegde daaraan uit eigen erva ring toe: „In de meeste Europese landen ga je een café binnen en hoor je mensen over politiek dis cussiëren. Hier praten ze over base ball." Verklaringen te over zijn er. Ka rin Keene, medewerkster van het American Enterprise Institute, een conservatieve denktank, gooit het op een zekere moeheid: „Ik denk dat één van de redenen voor de lage opkomst bij nationale verkiezin gen is dat Amerikanen vaker ge vraagd worden te stemmen dan burgers van andere democratieën. Over een periode van vier jaar zijn 'er ruwweg 500.000 plaatselijke ver kiezingen door het hele land. voor gemeenteraden, schoolbesturen, enzovoorts." Andere mensen geven het twee- partijensysteem van de VS de schuld, weer anderen dat de televi sie te weinig aandacht aan politiek besteedt. Niettemin bestaat er una nimiteit over het feit dat veel Ame rikanen teleurgesteld zijn in de po litiek en dat de lage opkomst te ma ken heeft met het gevoel dat zij toch geen invloed kunnen uitoefe nen op beslissingen. Contra's Als voorbeeld noemde Gans de Amerikaanse politiek tegen Nica ragua: „Sinds 1981 is meer dan 60 procent van de Amerikanen tegen de Amerikaanse bemoeienis met Nicaragua en of er nu Democraten aan de macht zijn in het Huis van Afgevaardigden of Republikeinen in de Senaat, de hulp aan de Con tra's gaat door." Ook schandalen zoals Watergate en de Iran-Contra affaire hollen het vertrouwen in de gekozen leiders uit, -zegt Gans. „Maar ook in het dagelijkse leven krijgen Amerikanen het gevoel dat de regering onvoldoende doet, niet reageert en te weinig vooruitkijkt. Had je vroeger, tien jaar geleden, een spitsuur dat 15 minuten duur de, nu heb je een verkeersopstop ping van drie kwartier. Vliegtuigen vliegen nooit' op tijd. De armen worden armer ten opzichte van de rijken. De middenklasse heeft het gevoel steeds meer belast te wor den. En het schijnt er niet toe te doen wie er aan de macht is want deze problemen blijven bestaan." De rooms-katholieke bisschop pen vinden voortzetting van het gesprek met het bestuur van de Acht Mei-beweging op dit ogen blik 'onvruchtbaar'. Dit bestuur blijkt, volgens de bisschoppen, een onjuiste en onvolledige visie te hébben op hét 'katholieke kerkbegrip', uitspraken van het leergezag over met name de mo raalbeschótlwt hët als 'discuta bel' en 'niet-bindend'. Het be stuur zal eerst duidelijk móeten maken of het tot herziening van bepaalde standpunten in staat en bereid is. Én de 95 organisaties die met 'Acht Mei' verbonden zijn, wórdt gevraagd te onderzoe ken of zij deel van de beweging moeten blijven. Een en ander staat in een brief van kardinaal Simöiiis, vóor2it- ter van de Nederlandse rooms- katholieke bisschoppenconfe rentie, aan het bestuur van 'Acht Mei'. Dit jaar zijn er drie gesprek ken geweest tussen een delegatie van de bisschoppen en het be stuur van de beweging (die streeft naar kerkelijke vernieu wing). In deze moeizame geprek- ken bleken beide partijen van mening te verschillen over de plaats van het leergezag binnen deze kerk. De bisschoppen zien in "dat gezag een middel om de eenheid binnen de kerk te waar borgen. 'Acht Mei' stelt daarte genover, dat een geloofsgemeen schap niet in alle opzichten ge lijk kan zijn en loyale oppositie héilzaam is. Normen In de gesprekken hébben dé bisschoppen geconstateerd, dat hun Wóórden in het streven van 'Acht Mei' Wél meespelen, maar alleen vöofzöVer ze aanvaard baar zijn voor de mens van nü. Voor de bisschoppen is de kerk eVenWel een gegeven "dat niet ter vrije beschikking staat". "De kerk vraagt een ieder dat te er kennen, eh wel volgens normen die de bisschoppen in eenheid met de paus gezagvol aangeven". "De kerk ontwikkelt zich legi tiem onder het gezag van het bis schoppencollege in eenheid met de paus". Volgens de bisschop pen onderschrijft het bestuur van 'Acht Mei' dit niet zonder Een verwijt aan de beweging is, dat zij zich ook daadwerkelijk boven het legitieme gezag in de kerk plaatst. Dat is vooral geble ken op de laatste manifestatie van de beweging op 7 mei in Utrecht, toen bewust weer werd gekozen voor het niet door het Vaticaan goedgekeurde tafelge bed 'Gij die weet' van Huub Oos terhuis. Bovendien, zeggen de bisschoppen, worden de grenzen van de kerk door 'Acht Mei' on aanvaardbaar vervaagd doordat organisaties als deelnemer wor den toegelaten die zich keren te gen bepaalde opvattingen van de Rooms-Katholieke Kerk in ethi sche kwesties. 'Acht Mei' heeft op de brief van aartsbisschop Simonis al gerea geerd. "De opmerking dat de ge sprekken niet tot herziening van standpunten hebben geleid, wijst erop dat de bisschoppen zulke gesprekken vooral zien in het licht van de kerkelijke disci pline", zei voorzitter mevrouw W. Stael-Merkx van 'Acht Mei' in een eerste commentaar. "Op grónd van hun opvattingen over het gezag in de kerk zijn de bis schoppen tot nu toe onvoldoen de in staat geweest recht te doen aan de feitelijke veelvormigheid in leer en leven, die juist ook on der oprechte katholieken be staat. Voor de beweging is het doel van de gesprekken met de bisschoppen steeds geweest, sa men oprecht te zoeken naar wat heilzaam is vóór kerk en samen leving. De beweging pleit voor een gastvrije kerk met ruimte e ideeën en loyale kri tiek". Mevrouw Stael verwacht, dat de brief een bijdrage zal kunnen zijn aan het onderlinge beraad binnen de beweging. Het be stuur zal de bisschoppen nog om een nadere toelichting vragen. 'Acht Mei' blijft proberen "de in- spiratie binnen de katholieke ge meenschap van Nederland steeds weer en steeds beter zicht baar te maken". Priester Bisschop Bar van Rotterdam zal op zaterdag 10 september om 11 uur in de kathedrale kerk in de Maasstad de diaken P. A. Owel uit Leiden tot priester wijden. De zondag daarop, 11 september om 10 uur, zal de nieuwe priester zijn eerste mis opdragen in de Petruskerk aan de Lammen- schansweg. Om half 4 die dag is er in deze kerk een danklof, op geluisterd door een kinderkoor. De stage-parochie van Owel is de Sint Jans-parochie in Zoeter- woude-dorp. Op zondag 18 sep tember om 10 uur zal hij daar de mis opdragen.. dorp, gereformeerd predikant in gedeeltelijke dienst in Nieuwer- brug aan den Rijn, gaat 1 januari met emeritaat. Op 11 december hoopt zij afscheid te nemen van Nieuwerbrug, waar zij zeven jaar heeft gewerkt. Zij blijft nog hoofdbestuurslid van het Gereformeerd Confes sioneel Beraad. Ook is zij betrok ken bij de vervaardiging van ca techetisch lesmateriaal. Me vrouw Attema, wier man kanton rechter is in Alphen aan den Rijn, was zes jaar lid van het hoofdbestuur van de Nederland se Christen-Vrouwenbond (NCVB). Leiden. Ds. C. D. Affourtit, die als zendingspredikant een aantal jaren verbonden was met de christelijke gereformeerde kerk in Leiden en begin vorige maand als zodanig afscheid nam. zal op vrijdag 26 augustus wor den bevestigd tot predikant van de plaatselijke kerk in Rozen burg. Zijn bevestiger is een pre dikant uit Mutale in Venda (Zuid-Afrika). De dienst wordt gehouden in de Adventkerk aan de Laan van Nieuw Blankenburg in Rozenburg. Toogdag. Onder het thema 'De toekomst is reeds begonnen' houdt de evangelische beweging 'Het Zoeklicht' (stichter Johan nes de Heer) op zaterdag 27 au gustus in de Expohal in Hilver sum haar jaarlijkse toogdag. De samenkomsten beginnen om 10 Sprekers zijn de evangelist Th. Niemeyer, dr. W. J. Ouweneel, ds. Jac. Schouten en ds. J. A. Malgo. Medewerkenden onder anderen het Urker mannenkoor 'Crescendo', jeugdkoren en Gert en Hermien Timmerman. Leiden. De oecumenische geloofsgemeenschap in de Leid- se Merenwijk is bezig met de voorbereiding van een landelijke oecumenische ontmoetingsdag op zaterdag 8 oktober. Uit de aankondiging: "De oecumenische situatie in Nederland is nogal wisselvallig. Niet zelden is de kerkelijke lei ding terughoudend. Aan de basis wil men vaak meer dan door de leiding van de drie grote kerken wordt toegelaten. Voor deze ont moetingsdag in Leiden zijn spre kers uitgenodigd uit verschillen de kerken. Zij zullen onderwer pen aan de orde stellen die naar hun mening van belang zijn voor de voortgang van de plaatselijke oecumene in de eerstkomende jaren". Belangstellenden kun nen zich vóór 20 september aan melden. Mevrouw C. G. Wessels- ten Bruggenkate, Dorsvlinder 10, 2317 KE Leiden, 071-220462, kan nadere inlichtingen geven. Kerkbalans. In de Hervorm de Kerk is de opbrengst van de fi nanciële actie 'Kerkbalans' dit jaar, in vergelijking met 1987, met 1,67 procent gestegen. Maria jaar. De paus sloot gis teren op het feest van 'Maria Tenhemelopneming' het Ma- riajaar officieel af met een vie ring in de Sint Pieter. Ongeveer 20.000 mensen woonden de plechtigheid bii. Een bekend beeld uit het verleden: krakers en aanhangers gooien met stenen uimt. de politie die een pand ont-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2