LEIDSCH DAGBLAD Kinderbij slag in '89 4% omhoog oogst ovaties ME breekt staking Spaanse zeelui aan boord 'Hermod' MORGEN MELDT ALBERT HEIJN WEER WAT IEDEREEN OVERMORGEN ZAL ETEN EN DRINKEN... Zes doden bij bomaanslag op Sri Lanka Ons land betrokken bij hormoonschandaal Ook sociale premies kunnen omlaag Zweedse schoolbus verongelukt: 15 doden Astronauten lopen gevaar door ruimtepuin Dinsdag 16 augustus 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38703 Prijs fl. 1,20 Actie van Tamils? COLOMBO - In de havenstad Tri- comalee aan de oostkust van Sri Lanka zijn vanmorgen zeker zes mensen om het leven gekomen en 10 personen gewond geraakt toen er in de menigte een tijdbom ont plofte. Volgens het militair commando in de stad waren alle slachtoffers regeringsambtenaren die onder weg waren naar hun werk. Ver moed wordt dat de bom is ge plaatst door extremistische Ta mils. Bijna alle regeringsambtena ren zijn Singalezen, omdat de Ta mils weigeren voor de regering te werken nadat op 21 juli drie Tamils door een -Singalese menigte waren gedood. Vorige week heeft de regering al le ambtenaren gelast weer aan het werk te gaan, en maximale be scherming tegen bedreigingen door militante Tamils beloofd. De Tamil-rebellen hebben echter de ambtenaren gewaarschuwd voor de gevolgen als ze hieraan gevolg zouden geven. Verkoop van kalfsvlees sterk teruggelopen ENSCHEDE (GPD) - Niet alleen in het Duitse grensgebied maar ook in Nederland zijn kalveren be handeld met verboden groeihor monen. De Duitse kalvermester Wigger uit het plaatsje Oeding heeft al geruime tijd een bv in Ne derland en heeft zo'n 1.000 tot 1.500 kalveren in ons land gestald. Wig ger wordt ervan verdacht verboden hormonen te hebben toegediend aan zijn mestkalveren. Welke Ne derlandse mesters erbij betrokken zijn, is niet bekend. Kalvermester Bernard Wigger heeft onder de naam Bewital Ne derland een bv en een fiscaal adres in Nederland. Ook in Italië heeft de kalvermester een groot aantal kal veren ondergebracht bij boeren, die ze tegen betaling vetmesten. Er zouden zowel in Nederland, Duits land als Italië kisten vol groeisti mulerende middelen door Wigger bij de boeren zijn afgeleverd. Per kalf zou daarmee een extra winst van ruim zestig gulden worden be haald. Het kalfsvlees zou nu tegen dumpprijzen in Italië worden afge zet. De Duitse kalvermester zou bij diverse Nederlandse fokkers 1000 tot 1500 kalveren hebben uitgezet, zegt een woordvoerder van de ge meente Borken. Bij het Produkt- schap voor Vee en Vlees in Den Haag is sceptisch gereageerd op deze mededeling. "Het is natuur lijk wel zo, dat er allerlei financiële lijnen zijn, die niet zo een-twee-drie te traceren zijn", aldus Niek Sik- kinga van het Produktschap. Naar aanleiding van het hormo nenschandaal heeft de Westduitse overheid inmiddels besloten het toezicht aan de Nederlands-Duitse grens te verscherpen. Op die ma nier wil men voorkomen, dat ver boden preparaten de Bondsrepu bliek worden binnengesmokkeld. De afzet van kalfsvlees in Neder land en West-Duitsland is de laatste dagen sterk teruggelopen. Overigens importeert Nederland nauwelijks kalfsvlees uit West- duitsland. DEN HAAG (GPD) De kinderbijslag wordt volgend jaar waarschijnlijk met 4 pro cent verhoogd. Het kabinet heeft voor deze verhoging 200 miljoen gulden uitgetrok ken. De premies voor de sociale verzekeringen kunnen volgend jaar, na de verlaging begin dit jaar, opnieuw omlaag. De mogelijkheden ontstaan doordat de Nederlandse economie meer aantrekt dan aanvankelijk werd verondersteld. Afscheidsspeech op conventie Talloze spandoeken met hulde voor Reagan en Bush op de Republikeinse conventie. Op de foto onder: Nancy Reagan bedankt haar man Ronald na afloop van de afscheidstoespraak. (foto's anp> De extra kinderbijslag is nodig om het koopkrachtverlies voor gezin nen met kinderen door invoering lieuwe ziekenfondspremie, op te vangen. Minister Ruding (fi nanciën) schrijft dit in zijn 'augus- tus-brief aan het kabinet, waarin hij de laatste voorstellen doet voor de begroting van volgend jaar. Hoeveel de kinderbijslag precies wordt verhoogd, is nog niet be kend. Afhankelijk van de laatste berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) over het koop krachtverlies van gezinnen met kinderen, zal een definitief percen tage worden vastgesteld. In Den Haag gaat men er echter vanuit dat de verhoging ongeveer 4 procent zal bedragen. De berekeningen van het CPB van vorige week geven uitzicht op grotere inkomsten voor de sociale fondsen, zodat de premies hier en daar iets omlaag kunnen. De pre mie 'voor de wet arbeidsonge schiktheid (wao) zou de grootste speelruimte bieden: een verlaging van 13,3 naar 11,70 procent zit erin, bij handhaving van de premie-vrije voet op 91 gulden per dag. Verder wil het kabinet door een verlaging van het hoge btw-tarief (thans 20 procent) met een procent en de verhoging van de kinderbij slag vooral de koopkracht van de laagst betaalden op peil houden. De inflatie dreigt volgend jaar twee keer zo hoog uit te vallen als in 1988. Gemiddeld zou het leven in 1989 2 procent duurder worden. Door verlaging van de btw, die een groot aantal artikelen en diensten goedkoper zou maken, zou de in flatie worden teruggedrongen. Alleen de eerste levensbehoef ten, waarvoor nu een btw van 6 pro cent geldt, zouden buiten de verla ging blijven. Wel zou een aantal diensten (kappers bijvoorbeeld) goedkoper kunnen worden door ze uit het 20-procents tarief te halen en ze voortaan ook te belasten met het lage (6-procents) tarief. Deze week vergadert het kabinet verder over de maatregelen die het in sep tember in de Miljoenennota offi cieel zal presenteren. Margaret Thatcher IRA via geldbronnen aan pakken. PAGINA i Kraakbeweging kiest voor kleinschalige optredens. PAGINA 2 KEP-paspoort krijgt vol doende van TNO. PAGINA 3 Vendex-top wil spoedige oplossing conflict V&D. PAGINA 7 Jelle Nijdam wint proloog Ronde van Nederland. PAGINA 13 i kijken terug naar ii tsaren. PAGINA 17 NEW ORLEANS (GPD) - Met da verende ovaties, ballonnen, confet ti en vooral een grote dosis aanhan kelijkheid heeft.de Republikeinse conventie gisteravond feestelijk af scheid genomen van haar leider van de afgelopen 8 jaar, president Reagan. De openingsavond van de con ventie in New Orleans stond hele maal in het teken van de president die door een uitzinnige menigte op de meest hartelijke manier werd bedankt voor wat hij voor partij en land heeft gedaan. Reagan genoot ervan. Glimlachend nam hij het minutenlang aanhoudende ap plaus in ontvangst dat hem be groette toen hij naar hefpodium ging. De president bedankte zijn fans met een speech waarin hij weer eens uitlegde hoe droevig het land toen hij begin 1981 op de vruchten van zijn bewind schetste: 17,5 miljoen banen erbij, inflatie van nog maar 4 procent. Het grote verwijt dat de Democra tische partij Reagan maakt, name lijk dat hij met zijn economische programma heeft gezorgd voor een enorm toegenomen begrotingste kort, legde hij naast zich neer. "De president geeft geen cent teveel uit, dat doet alleen het Congres". Reagan somde daarop zijn ver diensten op het gebied van de bui tenlandse politiek op. "We hebben Grenada van de communisten be vrijd, Libië een lesje geleerd. De Sovjets trekken zich uit Afghanis tan terug, en in alle 2765 dagen van mijn regering is er geen centimeter grond aan de communisten toege vallen", aldus Reagan. Hij legde speciale nadruk op de verdiensten die zijn vice-president - George Bush heeft gehad, de afge- loPen Jaren- "George speelde een rol in alles dat wij de afgelopen 8 jaar hebben bereikt", aldus Reagan die zei dat alleen bij Bush de ver worvenheden van de afgelopen ja ren in veilige handen zijn. Want, zo maakte Reagan duidelijk, als Bushl niet wint en "de andere kant" het in het Witte Huis voor het zeggen krijgt, dan dreigt periode voor de deur te staan als voor 1980. (zie ook pagina 5) BOSBRAND - De beroemde In ca-ruïnes van Machu Pichu in Peru worden door bosbranden be dreigd. De branden begonnen ruim een week geleden op zeven km van -i «ggen de Incastad. Doordat de wind is ge- eenzelfde draaid- nadert het vuur nu de ruï nes. De verwachting is dat met de inzet van brandweerlieden het vuur voor de ruines tot staan kan worden gebracht. Meer soldaten naar Gazastrook ger van de Democraat Carter. "De wereld begon aan ons te twijfelen", aldus Reagan die daar- TEL AVIV (Rtr.) - Het Israëlische leger heeft gisteren versterkingen gestuurd naar de Gazastrook, waar de Palestijnse opstand in hevige mate is opgelaaid ondanks een zon dag uitgevaardigd uitgaansverbod. Twee Palestijnse jongeren werden neergeschoten en verwond. Een Palestijn die bij een aanslag in de Gazastrook gewond is ge raakt, is gisteren overleden. De 26- jarige Nasem Abed uit het vluchte lingenkamp Mughazi is het 256ste Palestijnse slachtoffer in de al acht maanden durende opstand in de bezette gebieden tegen Israël. Abed is de derde Palestijnse slachtoffer van de aanslag van vori ge week, waarbij onbekenden een tent in Or Yehuda bij Tel Aviv in brand staken terwijl er op dat mo ment Palestijnen in lagen te sla pen. DEN HELDER/LEIDEN (GPD/ANP) - De staking aan boord van het kraanschip Hermod van de Leidse rederij Heerema is vanochtend vroeg gebroken door. de Mobiele Eenheid. Ruim 70 sta kende Spaanse werknemers wer den in een grimmige sfeer met drie KLM-helikopters van boord ge haald. Zij weigerden gisteren aan het werk te gaan na de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank in het al weken slepende arbeidsconflict. De stakers protesteerden op een zijdek tegen de actie. Ze droegen spandoeken en schreeuwden leu zen tegen werkgever Heerema. Een aantal Spanjaarden werd in de handboeien geslagen en alle Spanjaarden gingen met hun baga ge de helikopters in. De overige EIDFJORD (AP) - Vijftien r onder wie 12 kinderen kwamen gisteren om het leven bij een onge luk met een Zweedse schoolbus in Noorwegen. De chauffeur van de bus vertelde de politie dat het on geluk werd veroorzaakt doordat zijn remmen weigerden op een steile bergweg. De 19 andere inzit tenden van de bus raakten ge wond. De chauffeur verloor de controle over de bus toen hij probeerde het voertuig tegen een tunnelwand tot stilstand te brengen. De bus sloeg Overwegend zonnig Vannacht enkele mistbanken, overdag overwegend zonnig. Minimumtempe ratuur van 13 graden bij zee tot 6 gra den plaatselijk in het binnenland. Middagtcmperatuur ongeveer 22 gra- De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: eerst warm en overwegend zonnig. Middagtcmpera tuur ongeveer 25 graden. Vanaf vrij dagavond enkele buien en koeler. Woensdag 17 augustus zon op: 06.27 uur, zon onder,: 20.59 uur: maan op: 11.48 uur, maan onder: 22.11 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.58 en 19.14 uur; laag water: 02.45 en 15.10 uur. te pletter op een betonnen muur vlak voor het einde van de steile en bochtige Maaboetunnel. De bus was afkomstig van de Kvarbacka basisschool in de voor stad Kista van Stockholm. De schoolklas van 11- en 12-jarigen was zondag met drie begeleiders vertrokken voor een vakantie van een week op de Britse Shetland ei landen. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 100 kilometer van Ber gen, waar het gezelschap de veer boot zou nemen. Een leraar vertelde dat de kinde ren twee jaar hadden gespaard voor de reis. Ze hadden bazaars ge houden om geld binnen te halen. De voorstad was in rouw gedom peld en de kerk opende de hele dag haar deuren voor familie en vrien den van de slachtoffers. Sinds 1948 was in Noorwegen niet zo'n ernstig verkeersongeluk voorgekomen. De tunnel, 200 kilo meter ten noordwesten van Olso, werd in 1986 geopend. Het was het eerste dodelijke ongeval in de tun nel. werknemers, ongeveer 25, besloten het werk te hervatten. De 'muitende' werknemers wer den overgevlogen naar vliegbasis De Kooy. Daar stonden twee door Heerema gehuurde bussen klaar die de stakers rechtstreeks naar Schiphol brachten. Vanmiddag om één uur zouden de Spanjaarden met een lijn vlieg tuig van Iberia naar huis kunnen vliegen. Heerema heeft de plaatsen daarvoor gereserveerd. "De Span jaarden zijn vrij om te gaan en staan waar ze willen", zei een woordvoerder van Justitie vanoch tend: "De ME heeft ze niet aange houden. De eenheid is alleen inge zet om de ontruiming te ondersteu- De Helderse raadsman van de Spanjaarden, advocaat L. Bonsel, betreurt de actie. "Dit maakt de on derhandelingen een stuk moelij- ker. De rechter heeft de mogelijk heid gegeven om binnen 3 weken tot een oplossing te komen, maar de houding van de Spanjaarden heeft dit bijna onmogelijk ge maakt. We blijven praten, maar ik verwacht er eerlijk gezegd niet veel Vijftig ME-ers hadden zich gis teravond verzameld op De Kooy, maar pas vanochtend om 5 uur werd tot actie overgegaan. In vijf vluchten zijn de stakers van het schip gehaald. De stakers willen in hoger be roep gaan tegen de uitspraak van rechtbank, dat de stakers zich moe ten neerleggen bij een afvloeiings regeling van 24 werkdagen per jaar dat ze voor Heerema gewerkt heb ben. De stakers eisen 35 dagen per dienstjaar. Na overleg tussen burgemeester Peper van Rotterdam en de plaats vervangend hoofdcommissaris van politie Ottevanger is besloten om het kraanschip Balder, dat met 140 stakende Spaanse zeelui in het Calandkanaal ligt, zo nodig te ont ruimen. Voordat de politie zal wor den ingezet, wordt eerst gepro beerd de stakende Spaanse zeelui ertoe te bewegen het kraanschip uit vrije wil te verlaten. Radicale sikhs doden informant AMRITSAR (AP) - Radicale sikhs hebben vandaag een .man en drie van zijn lijfwachten gedood bij een overval op zijn huis in het dorp Mudh, 70 kilometer ten zuiden van Amritsar. Het slachtoffer was een informant van de politie op wiens aanwijzingen de afgelopen maan den twee Sikhs waren gearres teerd. De vrouwen en kinderen van het huishouden werden gespaard. Het totaal aantal slachtoffers ten gevolge van het Sikh-geweld in Punjab is hiermee gestegen tot 1.709 in dit jaar. Stakende Spaanse zeelieden, afkomstig van het kraanschip Hermod, de monstreerden vanochtend na aankomst op Schiphol tegen de behandeling in ons land met spandoeken. (foto an p> NOORDWIJK (ANP) - Ruimte missies worden bedreigd en as tronauten lopen gevaar door het toenemend aantal brokstukken van satellieten en raketten, die rond de aarde cirkelen. Satellie ten en ruimtevoertuigen moeten daarom extra worden be schermd tegen dit rondvliegen de ruimtepuin. Maatregelen om te voorkomen dat de rommel nog groter wordt zijn hard no- Dit komt te staan i port van de Werkgroep voor Ruimteafval dat eind van dit jaar zal verschijnen. Ruim anderhalf jaar geleden richtte de Europese ruimtevaartorganisatie ESA in Parijs deze werkgroep op om een onderzoek in te stellen naar de vervuiling van de ruimte. Volgens de werkgroep moet de aarde er op een afstand uitzien als een bijenkorf, wanneer men alle rondvliegende voorwerpen en stukjes metaal bekijkt. Sinds de ruimtevaart begon met de lancering van de Russi sche Sputnik op 4 oktober 1957 zijn 3.600 satellieten met behulp van 3.000 raketten in een baan om de aarde gebracht. Omdat de levensduur van een satelliet meestal maar een paar jaar is zijn er niet veel meer dan 350 nog werkzaam. Daarnaast zwerven in de ruim te afgestoten lanceer- en stuurra- ketten, afgeworpen dekschilden, brokstukken van geëxplodeerde satellieten en gereedschap dat ruimtevaarders hebben laten vallen. De werkgroep van de ESA heeft berekend dat er nu zo'n 7.000 voorwerpen, groter dan een tennisbal ongecontroleerd rond de aarde cirkelen. Voorts zijn er naar schatting 30.000 tot 70.000 kleinere brokstukken. Wellicht bevinden zich nog miljoenen heel kleine stukjes van minder dan 1 centimeter in allerlei ba nen om aarde, maar deze zijn zeer moeilijk of zelfs helemaal niet te traceren. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I r-j per maano 23 95 per hall iaar 141.90 ialleen mogei.|k met automatische betaling i per |aar 270.25 per kwartaal 70 95- uw »oori.eur aanhtu.sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! 1 Naam Straat Postcode/Plaats Te'e'oon.fi.v.m. controle bezorging) U hunluiere boo opsturen naar hei lexlsc* Aiphens Dagblad Antwoordnummer 100S0 I

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1