'Ik kan de druk: van één miljoen wel aan' Enquête over reclame per post: wolf in schaapskleren Verf houdt straling in huis niet tegen Van Maren gokt en raakt verder Consument en Veiligheid: loopstoeltjes deugen niet President Zuidkorea: rust bij Olympiade CONSUMENT De groenteman John van Loen lijkt FC Utrecht al vergeten Het zonnige weer van de afgelopen dagen heeft veel tomaten rood doen kleuren. Tomaten dan ook volop in de winkel of op de markt te koop tegen lage prijzen. Een gigantisch aantal ronde tomaten en vleestomaten van ongeveer 20 miljoen kilo wordt deze weken geoogst. Tomaten lijken een 'gewone' groente, maar ze zorgen wel voor een omzet van zo'n 1 miljard gulden per jaar. Daarmee is de tomaat het grootste exportprodukt op de lijst van groente in Nederland. De ronde tomaten hebben veruit de overhand hoewel de vleestomaten en de kleine cherry tomaten steeds populairder worden. De tomaat heeft een wat vreemd verleden. Ze is pas na de ontdekking van Amerika in de rest van de wereld bekend geworden. De naam 'tomaat' komt ook uit die contreien, en is afgeleid van het Azteekse woord 'tomatl'. De introductie verliep helaas niet zo vlotjes. Lange tijd hebben de Europeanen de 'Gouden appel' of'Liefdesappel', zoals de tomaat werd genoemd gewantrouwd. Ze gebruikten het vreemde Indianengewas dan ook alleen als sierplant. De geschiedenis van de tomaat in Nederland is nog jonger. Pas sinds het begin van deze eeuw wordt de tomaat in ons land onder glas geteeld. Eerst groeide de groente in platglasbakken, later in de kas. De professionele teelt van tomaten heeft nu alleen nog maar plaats in kassen, waaruit een teler tomaten levert vanaf maart tot begin november. Bij het oogsten plukt hij telkens de meest rijpe tomaten van de tros. De planten moeten tijdens het groeien worden opgebonden en getrild. Het opbinden dient om de plant zo gunstig mogelijk te laten groeien, het trillen is nodig om de plant zichzelf te laten bevruchten. Omdat de stamper langer is dan de meeldraden kari de plant dit niet zelf. Met behulp van het trillen van elk bloempje lukt dit wel en kan uit elk bloempje een tomaat groeien. De oude vertrouwde ronde tomaat met veel sap en een fris aroma is inmiddels vaste prik in salades, op broodjes gezond en zo uit het vuistje. De vleestomaat vindt ook steeds meer aftrek. Vanwege haar vlezigheid is de vleestomaat vooral geschikt om te verwerken in een stoofgerecht of om te bakken. De laatste succesvolle uitbreiding van de familie tomaat is de cherry tomaat, ook wel kers- of cocktailtomaat genoemd. De cherry tomaat heeft een gemiddelde doorsnede van 2 tot 3 centimeter en een heerlijke smaak. Ze worden veel gebruikt in salades, als garnering of als slank en fleurig borrelhapje. Van al deze tomaten eten we per jaar gemiddeld zo 5'/2 kilo per persoon. Naast allerlei rode soorten bestaan er ook gele, roze en witte tomaten die in ons land niet worden geteeld. Wij nuchtere Nederlanders vinden dat een tomaat rood moet zijn. Vandaar dat anders gekleurde exemplaren nauwelijks verkrijgbaar zijn. Wel heeft op zeer beperkte schaal de teelt van gele cherry tomaten plaats, die enigszins een peervorm hebben. De beste temperatuur om tomaten met de kroontjes te bewaren is 13°C. Niet in de koelkast en liefst niet bij andere groenten of fruit die geuren afscheiden. Een lagere temperatuur levert sneller bederf op en verhindert het verder rood kleuren. De mogelijkheden om tomaten te gebruiken in gerechten, maaltijden, als tussendoortjes zijn legio. Bijgaand recept is wellicht iets om eens te proberen op een warme nazomerse dag. Gazpacho: 1 kg. vleestomaten, water, 2 teentjes knoflook, 3 el olijf- of zonnebloemolie, 3 el (wijn)azijn, zout, peper, 1 tl suiker, 1 komkommer. 1 groene paprika, 1 ui, 3 ontkorste sneetjes wit brood, boter om in te bakken. Was de tomaten en doe ze in de sapcentrifuge, de keukenmachine of wrijf ze door een zeef. Meet de hoeveelheid vocht en vul het aan met water tot 1 liter. Hak de knoflook fijn en doe het tomatensap met de knoflook, de olie, het zout, de peper en de suiker in een kom en mix alles goed door elkaar. Doe de gazpacho over iri een soepterrine en zet deze minstens 2 uur weg in de koelkast. Was de komkommer en snijd deze in blokjes, evenals de paprika. Hak de ui en snijd het brood in blokjes. Doe de groente apart in schaaltjes en bak de blokjes brood vlak voor het serveren in de hete boter goudbruin. Dien de soepterrine op in een schaal en zet de schaaltjes groenten en broodcroutons eromheen zodat een ieder naar believen kan opscheppen. Loopstoeltjes hulpmiddelen waarmee kinderen die nog niet zelf kunnen lopen zich toch rechtop mee kunnen voortbewegen rem men het natuurlijk loopproces van een kind en veroorzaken veel licha melijk letsel. Dit blijkt uit een on derzoek dat de Stichting Consu ment en Veiligheid heeft uitge voerd aan de hand van buitenland se literatuur. Zij raadt het gebruik van dergelijke stoeltjes daarom af. In de Verenigde Staten en Groot- Brittannië, waar de stoeltjes vaker worden gebruikt dan in Nederland, gebeuren jaarlijks respectievelijk 20.000 en 6500 ongevallen met de loopstoeltjes. Het aantal ongeval len blijkt volgens Consument en Veiligheid evenredig te stijgen met het stijgend aantal verkochte stoel tjes. Negentig procent van de letsels die de kinderen als gevolg van het loopstoeltje oplopen heeft betrek king op het hoofd of het gezicht. De ongevallen gebeuren meestal door dat het stoeltje kantelt of doordat het kind met het stoeltje op allerlei plaatsen kan komen die zonder het loopstoeltje niet bereikbaar zijn. Daardoor lopen de kinderen frac turen op, hersenschuddingen en verbrandingen. Doordat de houding die kinde ren hebben in een loopstoeltje an ders is dan de normale loophou ding, kan het stoeltje een negatieve uitwerking hebben op de ma van lopen. Sommige spieren 1 den niet gebruikt en ook het ver mogen om het evenwicht te bewa ren wordt niet gebruikt. Deze ef fecten verdwijnen volgens Consu ment en Veiligheid meestal als het gebruik van het stoeltje wordt ge staakt. Bij veelvuldig gebruik er van loopt de algemene ontwikke ling van het kind echter achter, al dus de stichting. Onnodig reclamedrukwerk is veel consumenten een doorn in het oog. Voor het bedrijfsleven daarentegen is reclame broodnodig. Adressenbestanden en informatie over mogelijke klanten zijn zelfs geld waard en worden verhandeld, zonder dat de 'eigenaar' van het adres of de gegevens er zelf iets over heeft te zeggen. Alleen antwoordnummer 666, 1000 TL in Amsterdam staat de consument ter beschikking om verschoond te blijven van reclame van bij dit antwoordnummer aangesloten bedrijven. De Stichting Selectieve Postrecla me (SSP, opgericht door de PTT- post en een Reader's Digest-doch- ter), die de afgelopen weken een groot aantal Nederlandse huishou dens heeft bestookt met uitgebrei de vragenlijsten, doet daarin voor komen de door brievenbusvervui ling geplaagde consument te wil len helpen. "Veel bedrijven zijn lang niet altijd op de hoogte van uw belangstelling en u ontvangt dan ook veel postreclame die u niet in teresseert. Op deze wijze wördt u onnodige informatie toegezonden die u op den duur gaat irriteren, ter wijl bedrijven geldverspillend be zig zijn", zo wordt de geadresseer de begripvol toegesproken. Meer "Steeds meer bedrijven en ande re instellingen maken van onze ser vice gebruik en daarom verwach ten wij, dat u als u de vragenlijst invult op den duur meer infor matie zult ontvangen waarin u be lang stelt", aldus luidt de wervende tekst van de SSP verder. Waarna een met de computer te verwerken samenstelling Raymond Peil lijst van 66 deels zeer uitgebreide vragen volgt. Het behoeft eigenlijk nauwelijks betoog dat degene die dit enquête formulier invult een voor het be drijfsleven zeer bruikbaar en vrij wel compleet beeld van zichzelf, zijn positie en inkomen prijsgeeft. De enquête is een wolf in schaaps kleren: het onvermijdelijke gevolg zal zijn dat men meer, persoonlijk geadresseerde reclame ontvangt. Grootschalige, ongerichte reclame is namelijk beduidend duurder dan een gerichte, kleinschalige 'mailing'. Tegen de handelwijze van de SSP kunnen dan ook ernstige be zwaren worden aangevoerd. Onder het mom van dienstbetoon aan de consument worden gegevens ver zameld die voor commercieel ge bruik uitermate geschikt zijn. In wat voor stichting (zonder winst oogmerk) het bedrijfsleven zich ook bundelt, het uiteindelijke doel is toch verhoging van de omzet van de aangesloten bedrijven. Op zich is daar weinig op tegen, alleen niet onder voorwendselen zoals door kennelijk geslepen reclamejon gens in de SSP-mailing verwoord. De doorsnee huishoudverven bie den geen enkele bescherming te gen het radioactieve edelgas radon dat bouwmaterialen uitademen. Er zijn echter professionele verven, bestemd voor speciale doeleinden, die radon voor een groot deel wel tegenhouden. Fosforgipsblokken, die in de bouw worden gebruikt, stoten veel radon uit, zo blijkt uit een onderzoek dat TNO in Delft voor de overheid heeft uitgevoerd in opdracht van ministeries van volkshuisvesting (vrom), volksge zondheid (wvc) en economische za ken. Volgens TNO is het mogelijk een verf te ontwikkelen die radon tegen houdt. Radon is een radioactief che misch element. Het is een gasvor mig vervalprodukt dat in de natuur wordt aangetroffen bij uranium en thorium bevattende mineralen. Het edelgas komt voor in twee vor men: radon-222 met een vervaltijd van 3,8 dagen en radon-220 (ook wel thoron genoemd), dat in 55 se conden vervalt. Op zich is radon niet schadelijk voor de volksgezondheid, omdat het geen reacties aangaat met het lichaam. "Het edelgas is echter in die zin gevaarlijk dat de vervalpro- dukten zich gemakkelijk aan stof deeltjes hechten. Door inademing kunnen de radioactieve deeltjes bij het inademen in de longen terecht komen", aldus ir. P. de Jong van de afdeling Analytische Chemie van TNO. De mens loopt het hele jaar door straling op uit de ruimte (kosmi sche straling), vanaf de grond (ter- restrische straling), binnenshuis door bouwmaterialen, bij bestra ling in ziekenhuizen en als gevolg van kernexplosies en nucleaire on gelukken. De hoeveelheid radioac tiviteit die een mens op die manier per jaar oploopt, is afhankelijk van de plaats waar hij woont of ver blijft. In bergachtige gebieden en hooggelegen gedeelten loopt de be volking meer straling op dah in laag gelegen landen met weinig ge steenten. "Tegen de steeds wisselende kosmische en terrestische straling kan de mens niet worden be schermd, maar radon en thoron die uit kruipruimten onder huizen en uit de muren van woningen ko men, zijn wel beheersbaar", aldus de Jong. Gebleken is dat tien centi meter dik beton per vierkante me ter twee tot zes becquerel per uur uitstraalt. Als in beton vliegas is verwerkt, is de uitstoot van radon nauwelijks hoger. Vliegas is een fij ne stuifas, die bij de verbranding van steenkool vrij komt. Ter be scherming van de luchtkwaliteit wordt deze as afgevangen en voor verwerking in verschillende mate rialen gebruikt. Bakstenen stralen weinig uit, evenals gewone gipsplaten. Een gipsplaat van één centimeter dik levert minder dan 0,02 becquerel per vierkante meter per uur op. Erg hoge waarden (tot zestien becque- rel) trof TNO aan bij fosforgips blokken van zeven centimeter dik. Opvallend is volgens de TNO-on- derzoeker dat een vochtige lucht sterk van invloed is op de snelheid waarmee radon vrijkomt. Bij gips bijvoorbeeld is die in dergelijke omstandigheden zelfs twee keer zo hoog. Bij beton heeft de luchtvoch tigheid het tegenovergestelde ef fect. TNO testte verschillende soorten van de meest gangbare huishoud verven om te zien of deze radon konden tegenhouden. De resulta ten van de proefnemingen waren alle negatief: de verven lieten alles door. Gebleken is echter dat verven die voor speciale toepassingen zijn ontwikkeld, de afgifte van radon wel reduceren. Polyurethaanver- ven bijvoorbeeld houden thoron voor honderd procent tegen en ra don voor zestig tot vijfenzeventig procent, wanneer bouwmaterialen daarmee aan twee zijden zijn be handeld. KERKRADE (GPD) John van Loen arriveerde gistermiddag even voor drie uur uitgehongerd op Kaalheide. Na een vluchtige kennismaking met staf en spelers, verzocht 'de man van één miljoen' zoals hij in Kerkrade al wordt genoemd of hij enkele minuten mocht spijbelen van zijn eerste trai ning bij Roda JC. "Ik heb vanaf vanmorgen tien uur niets meer gegeten. Ben continu onderweg ge weest ofti te tekenen en de formaliteiten in orde te maken", aldus Van Loen, terwijl hij zich in de clubkantine op een kop soep en een bord macaroni stortte. De gejaagde eerste dag van de ex- Utrecht spits in Kerkraadse dienst, is typerend voor de hele gang van zaken rond de opmerkelijke trans fer van de 23-jarige. "Zaterdag stond ik in Utrecht tijdens de open dag handtekeningen uit te delen. Zo meteen train ik voor de eerste keer bij Roda. Het is allemaal zo snel gegaan en er zijn nog zoveel vragen, dat ik enkele dagen nodig heb om op adem te komen". Roda telde één miljoen neer voor de aanvaller. "Dat miljoen leidt er natuurlijk toe, dat ik nauwlettend wordt gevolgd en weinig krediet heb. Maar die druk kan ik aan, daar maak ik me geen zorgen over. Een paar maanden geleden ketste inte resse van Ajax voor mij af, omdat voorzitter Harmsen vond dat ik te wild was. Dat heeft hij dan goed mis. Ik ben een stuk rustiger ge worden en bij Roda hoop ik te be wijzen dat het mijn spel alleen maar ten goede komt". Dat zijn spoorslagse vertrek uit Utrecht aan de vooravond van de competitie, de gemoederen bij zijn voormalige werkgever flink bezig houdt, vindt Van Loen begrijpe lijk. "Ik kan me voorstellen dat Berger woedend is, die ziet natuur lijk zijn hele plan in duigen vallen. Zelf vind ik het vervelend voor de ploeg dat ik op het laatste moment vertrek. Maar het was een puur za kelijke transactie, waar hopelijk ie dereen beter van is geworden. Utrecht is voor mij verleden tijd, ik concentreer me nu op Roda". Van Loen heeft inmiddels beslo ten zijn huis in de Domstad te ver kopen en met zijn vriendin Connie naar een optrekje in de buurt van Kaalheide te verhuizen. "Maar de komende dagen zal ik met mijn vriendin wel in een hotel worden ondergebracht, totdat Wij een huis hebben gevonden", aldus Van Loen. Roda-manager Hans Coerver was gisteren op tijd in Zeist, om de nieuwste aanwinst bij de KNVB aan te melden, waardoor de 1.96 meter lange spits speelgerechtigd is tegen de Portugese opponent in de Europacup 2, Vitoria Guima- raes. Voordat hij zich op het Eu ropese avontuur kan verheugen, wacht Van Loen een loodzwaar competitiedebuut in de uitwed strijd tegen VW, waar het publiek nog een appeltje met hem heeft te schillen. "Dat wordt nog leuk in Venlo. Daar zal mijn debuut waarschijn lijk met fluitconcerten worden be geleid, want ik ben daar niet bijster populair. Dat dateert van de na- competitie ruim twee jaar geleden. VW stond met 2-0 voor, maar Utrecht kwam nog op gelijke hoog te. Toen hebben wij tijdens een ere rondje een bepaald gebaar (Van Loen steekt daarbij zijn middelvin ger omhoog, red.) naar het publiek gemaakt, dat ons niet in dank werd afgenomen". LEIDEN Het tennistoernooi op de Leidse Hout is soepeitjes van start gegaan. Jean-Marc van Ma ren, die als vierde geplaatst is in B, had het gisteren nogal moeilijk te gen Hans van Bijsterveld. Van Ma ren heeft jaren geleden in het eer ste team van de Leidse Hout geze ten, voordat hij naar Festina ging. En hij voelde zich hierdoor meer onder druk staan, mede door zijn plaatsing. In de eerste set liep de service van Van Bijsterveld heel erg goed en won hij de spelreeks met 7-5. Volgens van Maren speelde zijn te genstander een soort van Russisch roulette: of het was een hele mooie bal, of het was niks. Van Bijster veld, die de laatste tijd zelden op de baan staat, werd door gebrek aan conditie moe en probeerde zo snel mogelijk alles te scoren, wat welis waar vaak maar niet altijd lukte. De tweede spelreeks ging met 7-5 naar de speler van Festina. In de beslissende set kwam Van Maren met 3-1 achter, maar haalde op tot 5-3 in zijn voordeel. De laatste game was nogal knullig. Van Bijsterveld verspeelde een ga me-point voor zichzelf door een simpele volley mis te slaan, omdat hij door de zon niks zag. Hij sloeg in deze game zelfs vier dubbele fouten, waaronder de laatste bal van de wedstrijd. Mark Mellema en Edwin de Vries speelden een hele slechte pot, die door Mellema gewonnen werd met 5-7,6:2,6-1. "De eerste set speelden we alletwee belabberd, daarna ging ik wat beter tennissen, terwijl Edwin belabberd bleef spe len", aldus het commentaar van de winnaar. Erik Bolten maakte hét Marco Visser knap lastig. Visser had drie sets nodig om zich plaats in de volgende ronde te I werven: 6-1, 4-6, 6-4. Maarten Kal lenberg zat dicht bij de winst tegen Leon Damen. "Ik stond 6-4, 5-4 voor en het was dertig gelijk en toen miste ik een makkelijke vol ley". Damen greep meteen zijn kans en pakte de set met 7-5 en ging toen direct maar door om de laatste met 6-3 te winnen. Bij de vrouwen in B leverde Nathalie van der Voort een mooie prestatie, door Fleur Meijer te ver slaan met 7-5, 6-2. Colinda Voskuil had weinig in te brengen tegen Ma deion Verdegaal. Pieter Guyt presteerde het om in het mannen enkel C twee rackets kapot te slaan, maar won gemakke lijk van Rob Schouten met 6-0,6-2. Luc van Wijk had nfet erg veel ge luk tegen Cor-Jan van der Jagt. Hij stond 5-2 voor in de eerste set en verloor hem met 7-6. ESTHER VAN ZUUREN Oefenwedstrijden Renado (vierde klasse) - Heerenveen 1-8 (0- 3). Heerenveense doelpunten van Hommeles (2), Bijl, Verbeek, McDonald, Haatrecht, Ten Voorde en Vlap. „Toeschouwers: 500. Barendrecht (eerste klasse zaterdag) - Feye- noord 0-7 (0-3). Doelpunten van Brands, Hof man, Wijnstekers. Van Geel (3, 1 strafschop) en Lokhoff. Toeschouwers: 3175. Reeuwijk (vierde klasse zaterdag) - Den Haag 1-8 (1-3). Voor Den Haag scoorden Lems (3), Rontberg (2), De Roode, Schellevis en Danen. DS'79 - Neerlandia (tweede-klasse) 3-0 (2-0). Doelpunten: Koudstaal (2), Van der Wiel. Toe schouwers: 500. Proloog: 1. Nijdam (Ned) 4,6 km in 5 minuten en 24 seconden (gem. snelheid: 50,991 km/uur), 2. Marie (Fra) bp 2 seconden, 3. Breukink (Ned) 0.03,4. Talen (Ned) 0.06,5. Stevenhaagen (Ned) 0.06, 6. Schurer (Ned) 0.08, 7. Solleveld (Ned) 0.08, 8. Lavainne (Fra) 0.10, 9. Hallicher (Zwi) 0.10,10. Marki (Zwi) 0.12,11. Kersten (Ned) 0.13. 12. Verhoeven (Ned) 0.13, 13. Anderson (Aus) 0.13, 14. Rooks (Ned) 0.14, 15. Lammertink (Ned) 0.14, 16. Willems (Bel) 0.14, 17. Nijboer (Ned) 0.15,18. Veldscholten (Ned) 0.15,19. Mot- tet (Fra) 0.16, 20. Launtzen (Noo) 0.16. Lotto 32: Eerste prijs, 3 winnaars die ieder bruto 98.757,70 ontvangen. Tweede prijs, 5 winnaars die ieder bruto 30.000.00 ontvangen. Derde phjs. 182 deel nemers die ieder 653,50 ontvangen. Vierde prijs, 6617 deelnemers die ieder 17,90 ontvangen. Vijf de prijs, 83.747 deelnemers die ieder 5,00 ont- cljterspel 32: Zes cijfers: 2 winnaars. Vijl ci|fers: 5 winnaars. Vier cijfers: 26 deelnemers. Drie cij fers: 250 deelnemers. Twee cijfers: 2126 deelne- SEOUL (UPI/AFP) - De Zuidko- reaanse president Roh Tae-woo heeft gisteren gezegd dat de Zuid- koreaanse bevolking en regering niet zullen toestaan dat de Olympi sche spelen, die volgende maand in Seoul beginnen, worden verstoord door demonstraties of het gooien van benzinebommen. Voor grote delen van Seoul, rond de accom modaties waar de Spelen worden gehouden, werd maandag een vol ledig demonstratieverbod van kracht. De president deed zijn uitspraak nadat de Zuidkoreaanse politie bij na 1300 studenten had gearresteerd die opnieuw een poging deden op te trekken naar Panmunjon (in de gedemilitariseerde zone tussen de twee Korea's) om daar mede-stu denten uit het communistische Noordkorea te ontmoeten. Radica le studenten wilden in de grens plaats praten over mogelijkheden voor hereniging van beide ideolo gisch zo verschillende landen. Volgens de leiders van de Zuid koreaanse studenten zal de kloof nog groter worden als Pyongyang geen aandeel krijgt in de organisa tie van de Olympische Spelen. Se oul en het Internationaal Olym pisch Comité hebben Pyongyang aangeboden een deel van de evene menten te organiseren, maar Noord-Korea vond het aanbod te mager. Ongeveer 4000 studenten wilden vanuit de Yonsei-universiteit in Se oul naar Panmunjon vertrekken maar werden tegengehouden door een 7000 man sterke politiemacht die onder meer stokken en traan gas gebruikte. Na drie pogingen om het cordon te doorbreken gin gen de studenten de politie de vier de keer te lijf met stenen en benzi nebommen. De actie van de studenten vond de afgelopen dagen nauwelijks steun bij het publiek. Volgens waarnemers wil het grootste deel van de Zuidkoreaanse bevolking een rustig politiek klimaat vanwe ge de naderende Olympiade. Ook de drie belangrijkste oppositiepar tijen in het land hadden de studen ten om dezelfde reden opgeroepen af te zien van hun voorgenomen mars naar het grensgebied. De Partij voor Vrede en Demo cratie van dissident Kim Dae Jung waarschuwde de studenten dat hun mars door havikken in de rege ring zou kunnen worden gebruikt om hard op te treden tegen iedere vorm van afwijkende meningen in het land. Volgens de partij zou een afgelasting van de mars bijval krij gen van de bevolking en de dictato riale krachten in Zuidkorea ont moedigen. De studenten kunnen beter tijdens de Spelen over toe komstige plannen nadenken, aldus de oppositiepartij. Hereniging De Verenigde Staten spraken maandag hun steun uit aan het voorstel van de Zuidkoreaanse pre sident om zo snel mogelijk een top conferentie te houden met de Noordkoreaanse president, Kim II- Sung. Ter gelegenheid van de 43ste ver jaardag van de bevrijding van de Japanse overheersing stelde Roh Tae-Woo een top. voor met Kim II- Sung om te praten over hereniging van beide landen. Analisten zagen de aankondiging als een poging om de beweging van radicale studen ten de wind uit de zeilen te nemen. Roh kan vermoedelijk wel rekenen op steun van de bevolking voor zijn voorstel om een topconferentie met Kim Il-Sung te houden. Het is echter de vraag of het overgrote deel van de Zuidkoreaanse bevol king, die sinds de wapenstilstand in de Koreaanse oorlog in 1953 van een economisch mirakel heeft ge profiteerd, hereniging van beide landen ziet als een belangrijk be leidspunt. Over de bedoelingen van het ondoorgrondelijke, rigide Noordkoreaanse bewind kan men slechts gissen. De Noordkoreaanse studenten die met rode vlaggen naar Panmunjon optrokken voor de ontmoeting met hun Zuidko reaanse collega's keerden op hun schreden terug toen duidelijk werd dat die daar niet zouden komen. Woensdag beginnen parlemen taire delegaties van beide staten na een voorstel van Noordkorea be sprekingen over een non-agres siepact. Ook de mogelijke deelne ming van Noordkorea aan de Olympische Spelen staat weer eens op de agenda. Een lid van de Zuidkoreaanse oproerpolitie wordt getroffen door een brandbom. De politie greep daarna hard in en pakte 1300 studenten op. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12