Van bouwmaterialen naar sportspullen Wassenaar vecht voor verpleegtehuis WAT HEBBEN DE VOLGENDE PLAATSEN GEMEEN: LEIDEN - LEIDERDORP - OEGSTGEEST - VOORSCHOTEN - ZOETERWOUDE WARMOND - RIJNSBURG - VALKENBURG - KATWIJK - VOORHOUT NOQRDWIJK(ERHOUT) - SASSENHEIM - LISSE en HILLEG0M? Leiderdorpse ondernemer Bennink is het sjouwen en concurreren beu Gemeente, Raad van Kerken en belangengroeperingen in actie Textielroof in Zoeterwoude Wandelen voor neushoorn LEIDERDORP - Bennink bouwmaterialen BV aan de Hoofdstraat in Leiderdorp houdt 1 januari 1989 op te be staan. Volgens de eigenaar Ar- noud Bennink is het bedrijf niet rendabel meer. Een deel van het bedrijfsterrein is al ver kocht aan aannemer Staal die er luxe bungalows gaat bou wen. Bennink zelf gaat door met Bennink Tennis BV en Re- crésport in Leiden. door Agaath Garschagen Arnoud Bennink zit tevreden in zijn nieuwe accommodatie op het Leidse industrieterrein naast de Groenoordhallen. Hoewel hij nog niet is gestopt in Leiderdorp, is de ondernemer daar nauwelijks meer te vinden. "Het loopt af met die zaak", zegt Bennink. "Al jaren gaat het slecht in de bouwmaterialen- handel. Teveel concurrentie". Bennink verkocht de laatste ja ren bijna geen bouwmaterialen meer aan aannemers. Zestig pro cent van zijn klanten waren en zijn particulieren. "Zij komen om één zakje zand of een paar stenen. Daar kan een zaak niet van bestaan, ten zij je een doe-het-zelf zaak begint". Bennink bouwmaterialen BV is vijftig jaar geleden opgericht door de vader van Arnoud Bennink. Al snel groeide het familiebedrijf uit tot een weliswaar klein maar flore rend bedrijf. Twintig jaar geleden nam Arnoud de zaak over van zijn vader. "We hadden toen veel grote klanten. Onder de groothandels in bouwmaterialen waren afspraken over minimumprijzen. Iedereen kon ervan leven. Het was een leuke tijd". Tien jaar geleden vond er een kentering plaats. De concurrentie werd scherper, de bouw zakte in en de ruwe bouwmaterialen werden vervangen door beton en staal. "Sommige groothandels leverden de bouwmaterialen veel goedko per. Maar zij hielden niet meer dan een dubbeltje over aan de verkoop van één zak zand. Alleen door een gigantische omzet te maken, kun- Het bedrijfsterrein van Bennink bouwmaterialen BV aan de Rijn in Leiderdorp z gens Bennink ideaal zijn om er luxe-bungalows te bouwen. nen groothandels bestaan. Daar had en heb ik geen zin in. Ik ben al tijd meer geïnteresseerd geweest in winst dan in omzet". Uitmelken De Leiderdorpse zakenman vond het vreselijk dat hij als leve rancier 'vreselijk werd uitgemol ken'. Daarom begon hij zeven jaar geleden voor de grap met het op knappen van tennisbanen. "Ik ben al jaren een fervent tenniser. Toen me werd gevraagd een aantal ba nen op te knappen, voldeed ik on der de naam Vlak en Strak meteen aan dit verzoek. Maar ik wist hele maal niet hoe je tennisbanen moest aanleggen of opknappen. Ik heb dat allemaal geleerd en door veel gesprekken te met trainers en andere i de tenniswereld". Inmiddels heeft hij Bennink Tennis BV opgericht (de naam Vlak en Strak had een louche klank) en in 1987 knapte hij 85 ba nen op. Dit jaar heeft hij in Neder land een nieuwtje geïntroduceerd: de Plexipave-baan, een tennisbaan van een verend materiaal. Bennink vertelt trots dat hij begin augustus in Halsteren zijn eerste baan van het nieuwe materiaal heeft aange legd. De Leiderdorper heeft voor de aanleg van Plexipave-banen het alleenrecht in Nederland. "Het ma teriaal van de toekomst", aldus de zakenman. "Het is minder onder- houdsintensief dan gravel en veert meer dan beton. Het is wel duurder in aanschaf, maar dat heb je er zo uit". Bennink Tennis BV bleek zo'n succes dat er genoeg geld beschik baar was om vier jaar geleden Re- crésport van Van Ark (van Van Ar- ke's beschuit) te kopen, een handel in tennismaterialen. De bovenver dieping van het kantoortje van Bouwmaterialen BV in Leiderdorp werd ingericht als showroom in tennismaterialen. De zaken gingen zo goed dat hij besloot om vorig jaar uit Leider dorp weg te gaan en zich met Re- crésport en Bennink Tennis BV in Leiden in een nieuw pand te vesti gen. Hij verkoopt er van alles: van tennisbaan tot sleepnet, van een balschietmachine tot een scheids- rechterstoel. In zijn kantoortje in Leiden heeft de Leiderdorpse za kenman als éénjarig experiment nu ook enige golfspullen uitge stald. "Een probeerseltje. Het schijnt dat golf erg in opmars is". Volgens Bennink is er wel veel concurrentie in de tennismateria- lenwereld, maar kan hij dat aan. "Wij leveren binnen 24 uur. Verder tennis ik zelf en ken veel mensen in die wereld. Het is leuk volk". Björn Borg Bennink heeft er geen moeite mee het vijftig jaar oude familiebe drijf op te doeken. "De tenniswe reld is zoveel leuker. Ik heb nu met i te maken die niet te be roerd zijn een cent meer neer te tel len voor kwaliteit. Het is een inte ressante wereld. Ik kom met be kende mensen in contact. Het is ook meer een uitdaging". Verder vindt hij het tennismate- riaal leuker om mee te werken. "Bij de bouwmaterialen moest ik toch vaak ook zélf met een zak zand sjouwen. Tennismaterialen zijn veel lichter". De Leiderdorper vindt het niet belangrijk om uit te groeien tot een groot bedrijf op het gebied van tennismaterialen. "Ik vind een kleiner bedrijf gezelliger. Als ik maar wel een specialist word in de verkoop van bepaalde materi alen. Mensen moeten meteen een produkt van Bennink herkennen". Dat hij naar Leiden is verhuisd en niet meer over de Rijn kan sta ren. vindt de Leiderdorper geen ramp. "Ik had inderdaad een kan toor aan het water met een prachtig uitzicht over de Rijn. Maar het was veel duurder geweest om in Lei derdorp de nieuwe zaken te begin nen. Ik heb vierkante loodsen no dig en dat kon in Leiderdorp niet. Daar kon ik alleen smalle lange loodsen neerzetten en dat is prak tisch onhandig. Verder zijn de pan den erg oud en vervallen en zou het peperduur zijn geweest ze op te knappen. Ook is de grond aan de* Rijn erg duur geworden". Het stuk grond aan de Hoofd straat dat Bennink gebruikt als op slagterrein (niet aan het water gele gen), heeft hij al verkocht aan aan nemer Staal uit Leiden. Hoeveel hij er precies voor heeft gekregen, wil Bennink niet kwijt. "Een leuk centje. Maar het is niet zo dat ik met dat geld mijn nieuwe zaken heb kunnen opbouwen". Het is de bedoeling dat er luxe bungalows gebouwd zullen worden. Maar wanneer dat gaat gebeuren, weet de ondernemer niet. Het is vooralsnog niet helemaal zeker of er ook op het 1500 vierkan te meter terrein aan de Rijn luxe bungalows zullen komen, omdat in het bestemmingsplan staat dat het terrein voor industriedoeleinden gebruikt dient te worden. De ge meenteraad moet daarover nog een besluit nemen. Bennink: "Het ter rein is eigenlijk te smal als bedrijfs terrein, maar ideaal om er wonin gen neer te zetten. Het is toch een uniek plekje, zo langs de Rijn". WASSENAAR - Wassenaar moet een verpleegtehuis krijgen. De gemeente is daar continu mee bezig en pakt iedere gelegenheid aan om haar nood te klagen. De Stichting Het Wassenaars Verpleeghuis voert al sinds 1972 actie en de Wassenaar- se Raad van Kerken schreef onlangs een brandbrief aan Wassenaar, Den Haag en de provinciale raad voor de Volksgezondheid. door Paul van der Kooij Volgens de Raad van Kerken lig gen veel ingezetenen van de kust- gemeente in regionale verpleegte huizen. Vervreemding en vereen zaming is vaak het gevolg. Een be zoekje moet echt worden geregeld en neemt vaak veel tijd in beslag. De gemeente mag dan drie maal per week taxidiensten verzorgen tegen bustarieven; op dagen dat die dienst niet geldt is overstappen het sleutelwoord bij tochten naar Den Haag, Voorburg, armond en Leiden. En dat is nu juist een pro bleem voor de bezoekers, die zelf vaak bejaard of minder-valide zijn. "Een paar keer per dag aanwippen is er niet bij", stelt J.H.G. Bemel- mans, directeur van de gemeente lijke afdeling welzijn. De besturen van de drie plaatse lijke bejaardenoorden voorzagen al in 1972 problemen en richtten de stichting Het Wassenaars Ver- ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse vestiging van Leen Bak ker, aan de Hoge Rijndijk, is dit weekeinde beroofd van dekbed hoezen, badlakens, hoeslakens en badjassen. De goederen vertegen woordigen een waarde van 15.000 gulden. De inbraak werd gistermiddag bij de politie gemeld en die kon toen slechts constateren dat de zaak aan de achterzijde is'openge broken en de textieldieven het pand aan de voorzijde hebben ver laten. pleeghuis op, samen met vertegen woordigers van bejaardenflat De Burcht. In hun collegeprogramma maken burgemeester en wethou ders zich hard voor een verpleegte huis en langs de Rijksstraatweg hebben ze een stuk grond gereser veerd. De grond ligt tussen deze drukke verkeersader en De Deijler- weg. Aan de noordkant komt waar schijnlijk de Amerikaanse sehool, aan de zuidkant wordt hard ge bouwd aan 44 vrije-sectorwonin- gen - compleet met geluidswal. Witte vlek Het gemeentebestuur noemt Wassenaar een witte vlek wat be treft verpleegvoorzieningen en voert aan dat de gemeente, volgens de verschillende formules, recht heeft op ruim 150 bedden. En 150 bedden zijn genoeg om een ver pleegtehuis te claimen, met 90 bed den voor dementerende ouderen en 60 bedden voor verpleegbehoef- tigen (jong en oud). Probleem is dat rijk en provincie de verpleeghuizen regionaal plan nen. Hoewel Wassenaarders ook in Leiden en Warmond worden ver pleegd, is Wassenaar ingedeeld in de Haagse regio. En die Haagse re gio kent een overbedding. Dat Was senaar a-centraal ligt en Leids- chendamse, Leidse, Warmondse en Haagse tehuizen alleen na over stappen en wandelen te bereiken zijn, hoeft de hogere overheden weinig te zeggen. Door de overbedding mag het aantal regio-bedden niet groter worden en mogen de totale kosten niet toenemen. Instellingen die in Wassenaar een verpleeghuis willen stichten wordt het daardoor steeds moeilijker gemaakt. De Katholieke Stichting voor Verzorging en Ver pleging (KW) is zo'n instelling. Volgens bureau-secretaris P. Rijn- ja draagt de onzekerheid rond de thuiszorg veel bij aan de proble men en is het niet toevallig dat de onervaren stichting Het Wasse naars verpleeghuis de hulp heeft ingeroepen van de KW. Deze katholieke stichting heeft door de jaren heen toestemming gekregen voor menig verpleeghuis en bezit ervaring, kennis en een kostbaar net van contacten. "Vroe ger vroeg je een verklaring aan en na verloop van tijd kreeg je dieof- niet natuurlijk", vertelt Rijnja. "Te genwoordig moetje allerlei samen hangen in de gaten houden. Voor iedere oplossing moet je proble men zoeken en voor ieder pro bleem nieuwe oplossingen" Oplossingen De oplossingen kunnen in ver schillende richtingen worden ge zocht. Een. De KW heeft in het verleden 'in beginsel' toestemming gekregen om in de Haagse binnen stad een verpleegtehuis te bouwen met 200 bedden. Na verloop van tijd werd dat aantal teruggebracht tot 120, tegenwoordig gelooft bijna niemand nog in de plannen. Toch blijft de beginselverklaring "over eind staan". Andere oplossing biedt een eventuele renovatie van het 25 jaar oude Guldenhuis in Den Haag. Bij de renovatie van het psychogeria trische huis moeten 'zesbedska- mers' "vierbedskamers' worden en schieten er tientallen bedden over. Tot nu heeft de KW nog geen slag geslagen met de beide troeven, maar na de vakantie gaat de stich ting opnieuw in de aanval bij de verschillende overheden, adviesra den en ziektekostenverzekeraars. B en W van Wassenaar zien extra mogelijkheden door de overname van de verpleeghuizen-combinatie 't Sunneke. Volgens Rijnja is het onzin te veronderstellen dat zijn or ganisatie 't Sunneke heeft overge nomen om een compleet verpleeg huis naar Wassenaar te verplaat sen: "Je kunt moeilijk een groot aantal mensen met bed en boeken kast oppakken en in een ander dorp neerzetten". De gemeente Den Haag, die vecht voor ieder ver pleegbed, zou dat ook niet zomaar toestaan. Belangrijker nog is zijn wens om het totaal aantal verpleegbedden uit te breiden. Vooral voor psycho geriatrische (dementerende) pa tiënten, bestaan nu lange wachtlijs ten: "Daar is echt sprake van een enorm tekort". Hoe dat in Wasse naar zit, heeft de club van Rijnja nimmer onderzocht. Het gaat de KW ook niet zo om de cijfers, maar meer om het idee. "Die ver pleeghuizen zijn nodig, doen nuttig werk", legt de secretaris uit. "Zelfs als het idee van de thuiszorg slaagt, zal er een behoefte aan blijven be staan. Voor sommigen is nu een maal geen 'thuisfront' en anderen hebben een dusdanige aandoening dat zij niet thuis geholpen künnen worden". Vergrijzing Bovendien moeten cijferaars be denken dat de toenemende vergrij zing ervoor zal zorgen dat er meer verpleegbehoeftigen zijn tegen de tijd dat het tehuis is gebouwd. In Wassenaar gaat dat in versterkte mate op omdat het aantal ouderen daar extra snel groeit en nu al ruim boven het landelijk gemiddelde zit. "Als je ambtenaren op de man af vraagt wat ze van de plannen vin den, zijn ze allemaal enthousiast, maar of dat de doorslag zal geven is nog maar de vraag", zegt Rijnja. "Gelukkig oefenen alle Wasse naars die contacten hebben met ambtenaren en ministers zware druk uit vóór een verpleeghuis". Ambtenaar Bemelmans "ving ge luiden op, uit regio én provincie, dat de witte vlek voor 1995 moet zijn weggewerkt. Dat zou ook moe ten blijken uit het nieuwe zieken huis- en verzorgingsplan". Rijnja wil daar nog aan toevoe gen dat de gereserveerde plek KW weinig aanspreekt. Het lijkt hem erg lawaaiig, zo langs de Rijks straatweg en teveel aan de noord zijde van het dorp. Hij benadrukt dat zijn stichting de plek "absoluut niet heeft üitgezocht; er niets over te vertellen had". Zodra het licht op groen springt, wil hij het ge meentebestuur vragen of een ande re plek mogelijk is - meer in het centrum. Michael Werikhe vraagt al wandelend aandacht voor de redding van de neushoorn. "Als zó'n groot dier het niet redt, hoeveel kans hebben al die kleine dieren dan eigenlijk nog". (foto Beo de Bruyn) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Kenyaan Michael Werikhe voert een eenmansstrijd, maar geen eenzame. Hij heeft al enkele duizenden kilome ters door Afrika en Europa gelopen om aandacht te vestigen op de actie 'Red de neushoorn'. Overal wordt de 32-jarige wandelaar enthousiast ont haald en aangemoedigd, ook op het traject dat hem gisteren voor een overnachting in Alphen bracht en dat vanmorgen via Koudekerk, Leiden en Voorschoten naar Den Haag leidt. Begin mei begon Werikhe zijn circa 3000 kilometer lange tocht door Eu ropa in het Italiaanse Assisi, een plaats vernoemd naar de beschermheili ge van de natuur Franciscus van Assisië. Volgende maand eindigt hij in Londen. Al wandelend haalde hij de laatste maanden inmiddels twee miljoen gulden op, tien maal meer dan aanvankelijk was geraamd. Maar geld is niet het belangrijkste. "Alleen met geld redden we 'the rhino' niet. We moeten zoveel méér doen. Het belangrijkste is nog dat alle mensen zich bewust moeten zijn dat de natuur behouden moet blijven", sprak de timi de Kenyaan gisteravond in het Alphense Hotel Toor een klein aantal be langstellende hotelgasten toe. "In het algemeen zijn de reacties in Nederland tegengevallen", aldus Koudekerker Johan Elzenga. Hij is Afrika-liefhebber in hart en ziel, verte genwoordiger in Nederland van de East African Wild Life Society. Samen met zijn vrouw Ine en enkele andere 'volgers' begeleidt hij Werikhe op zijn tocht door Nederland. Elzenga: "Het NOS-journaal heeft ons in de steek gelaten. Ze hebben zijn aankomst in Venlo wel gefilmd, maar de beelden niet uitgezonden omdat er belangrijkere dingen waren. En wat krijg je dan? Te hard varende speedboten, zo'n onderwerp dat ze elke dag kunnen uitzenden". Werikhe's missie heeft daardoor niet de aandacht en bekendheid gehad die het volgens Elzenga verdient. "Aan de andere kant hebben alle grote kranten en de pers in alle plaatsen waar we door zijn ge wandeld veel aandacht aan Michael besteed". De Wassenaarse lokatie wi rechts bij de geluidswal een het gewilde verpleegtehuis moet komen. Links onder de bomen de Rijksstraatweg, uw wijkje en op de voorgrond de berm langs de Deijlerweg. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11