'Milieutaak moet behouden blijven' Verzet Alphen tegen beddenreductie Braderie, gondelvaart en modelboten in Woubrugge Onderzoek melkveehouders Zuid-Holland en Utrecht Kampioen haringschoonmaken Protest tegen plotselinge rekening voor kabelnet Kunstenaars nog middenin groeiproces Streekcommissie stelt voorwaarde aan voortzetten werk ALPHEN AAN DEN RIJN - De streekcommissie Alphen heeft gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, officieel meegedeeld door te willen gaan met haar activiteiten. Voorwaarde is wel dat de signalerende taak van de commissie niet wordt beperkt tot alleen problemen die betrekking hebben op de ruimtelijke orde ning. Is dat wel het geval dan ziet zij geen heil in voortzetting van haar activiteiten. Het op komen voor het milieu geniet voor Alphen prioriteit. Voorzitter H. Hopman van de Alp- hense streekcommissie had zich al eerder in soortgelijke bewoordin gen uitgelaten. Gedeputeerde sta ten hebben de tien streekcommis- sies in Zuid-Holland echter on langs gevraagd hun standpunt over een mogelijk toekomstig functio neren op papier te zetten. J. Bosma van de streekcommissie Alphen verwacht dat het merendeel van de streekcommissies zijn activiteiten wil doorzetten. "Ik denk dat er hooguit één of twee afvallen. De WOUBRUGGE - Een braderie, een gondelvaart en een demonstra tie van modelboten. Dat zijn de ac tiviteiten die morgen en zaterdag worden gehouden in Woubrugge. De braderie staat woensdag in het teken van het 25-jarig bestaan van de Winkeliers Kombinatie (WI- KO) in Woubrugge. De WIKO is met ongeveer twintig kramen ver tegenwoordigd. Ook zijn er stands van een groot aantal andere vereni gingen uit de regio van Woubrug ge. De kramen staan opgesteld vanaf 10.00 uur tot ongeveer 20.00 uur langs de Woudwetering bij de NH-kerk. Voor de kinderen zijn er speciale attracties in de vorm van een mini- reuzenrad en een groot luchtkus sen. Ook een schiettent ontbreekt niet. Antiek- en curiosa-handela ren zijn achter de NH-kerk te vin den. Hun aanwezigheid is inmid dels uitgegroeid tot een grote pu bliekstrekker. De traditionele gondelvaart is verplaatst naar zaterdag omdat wordt verwacht dat dan meer deel- s zich zuilen melden. De Modelbouw Vereniging Wou brugge houdt woensdag 'open huis' met modelbootdemonstra- ties. Om 10.00 uur 's morgens gaan de deuren open van het clubhuis aan de Dr. Lothlaan in Woubrugge, zodat iedereen kan komen kijken naar de modelboten en -vliegtui gen. Leden van de vereniging ge ven uitleg over de modellen. 's Avonds wordt vanaf 19.15 uur een demonstratie gegeven met ra diografisch bestuurde miniaturen in de Woudwetering. Brandweer- boten zijn te zien, evenals sleepbo ten, kustvaarders, torpedobootja- gers en andere marinevaartuigen en een replica van het s.s. Rotter dam (ongeveer 2,5 meter lang). Daarna, om ongeveer 20.00 uur, gaan de modelspeedboten te water. Deze zijn voorzien van brandstof motoren met een cilinderinhoud van 3,5 tot 15 cc. De boten een snel heid halen van maximaal 80 kilo meter per uur. De Nederlandse kampioenen uit de verschillende klassen zijn ook van de partij met hun boten. contacten die we tot nu toe met de rest hebben gehad, wijzen daar op. Veel keus is er ook niet", aldus Bosma. Aanleiding voor het verzoek van gedeputeerde staten was dat de statencommissie voor bestuurlijke zaken van Zuid-Holland eerder dit jaar had ingestemd met de ont- werpnota Inspraak. Daarin geven GS te kennen de signalerende functie van de streekcommissies als zinvol te beschouwen, echter met name op het gebied van de ruimtelijke ordening. De streek commissie Alphen is het daarmee niet eens. Op dit moment heeft zij nog een signalerende taak op de terreinen water en milieu, verkeer en vervoer, recreatie en groenvoor zieningen, en ruimtelijke ordening. De tien commissies hebben tot september de gelegenheid hun vi sie mee te delen aan GS. Om moge lijk te komen tot een eensluidend standpunt hebben de tien commis sies op 22 augustus een vergade ring belegd. Het centrale secretari aat van de streekcommissies in Den Haag, dat wordt beheerd door de provincie, heeft de tien inmid dels een discussie-nota gestuurd waarin een aantal suggesties is aan gegeven over het toekomstig func tioneren van de inspraakorganen. Behalve voor het beperken van de signalerende taak tot zaken op het gebied van de ruimtelijke orde ning, wordt daarin onder meer ge pleit voor meer publiciteit over de activiteiten van de commissies en het instellen van een 'aanspreek punt' bij de provincie. Hierdoor zou het centrale secretariaat ver dwijnen. In laatstgenoemde sug gesties kan de streekcommissie Al phen zich wel vinden. ALPHEN AAN DEN RIJN STREEK - De Rijksplanologi sche Dienst houdt een onder zoek onder melkveehouders in Zuid-Holland en Utrecht. Meer dan elfhonderd agrariërs en en kele honderden toeleveranciers en afnemers krijgen binnenkort een vragenlijst toegestuurd. Doel van het onderzoek is inzicht te krijgen in de huidige en ver wachte ontwikkelingen binnen de melkveehouderij in het ge bied. Ook is het de bedoeling de ont wikkelingen in kaart te brengen die gaande zijn bij toeleveran ciers en afnemers, zoals meng- veevoederbedrijven, stalinrich- ters en loonwerkers, de zuivelin dustrie. veehandel en slachterij en. Verder wordt onderzocht of factoren als landinrichting, wa terpeil en bereikbaarheid van de kavels invloed hebben op de pro- duktie. Tevens wordt de melk veehouderij in het Zuidhol lands/Utrechts weidegebied ver geleken met andere melkvee- houderijgebieden in Nederland. Het onderzoek moet ook een ant woord geven op de vraag of de melkveehouderij als bestem ming van een gebied in de toe komst kan concurreren met an dere bestemmingen zoals recrea tie, natuur, woningbouw en be drijfsterreinen. De Rijksplanologische Dienst is onderdeel van het ministerie van VROM (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu). Het onderzoek wordt onder steund door het ministerie van landbouw en visserij en uitge voerd door onderzoeksbureau Buck Consultants International. April volgend jaar wordt de stu die afgerond. De de nationale wed strijden haring schoonmakende Katwijker Dirk Berkheij, aan het werk. De inmid dels drievoudig kampioen wist binnen de gestelde tijd van drie keer tien minuten 38 haringen schoon te maken waar van er 36 door de jury werden goed gekeurd. (foto ANP) KATWIJK De Katwijker Dirk Berkheij heeft voor de derde keer het kampioenschap haringschoon maken op zijn naam geschreven. Het kampioenschap werd gisteren in een stralende zon en onder grote belangstelling gehouden op de bin nenplaats van de School voor de Zeevisvaart in Katwijk. Het evene ment luidde tevens de Katwijkse visserijdagen in, waarvoor burge meester C.A. Bos gisteren het offi ciële startsein gaf. De 29 deelnemers aan het kam pioenschap stonden voor de taak om in drie keer tien minuten zoveel mogelijk haringen op een juiste wijze schoon te maken. Keuringsr meesters van de rijksdienst voor de keuring van vee, vlees en vis letten er streng op dat er geen huid-, inge wand- of graatresten in de haring achterbleven. Bovendien mocht de lengte van de hoofdgraat van de ge fileerde haring niet langer zijn dan 35 centimeter. Volgens de keurmeesters was de kwaliteit van de schoongemaakte haringen beter dan vorig jaar. Niet temin bleken veel deelnemers nog wat slordig met het hateren van het Winnaar Berkheij 'reinigde' 38 haringen, waarvan er 36 door de ju ry werden goedgekeurd. Johan Pij pers uit Spakenburg, die vorig jaar beslag legde op de eerste plaats en nu tweede werd, maakte 43 harin gen schoon, waarvan er 33 aan de eisen voldeden. De derde plaats was voor Spakenburger G. Hop met 32 goedgekeurde haringen. KATWIJK Er moet in de nabije toekomst meer duidelijkheid ko men over de eventuele kosten die huurders van nieuwe woningen in Katwijk in rekening krijgen ge bracht voor een aansluiting op het kabelnet. Dat vindt de plaatselijke raadscommissie voor financiën, gemeentebedrijven en personeels zaken. De discussie volgde op een pro testvan een groep bewoners van de nieuwe flat op de hoek van de Hya cintstraat/Anemoonstraat in Kat wijk aan den Rijn. De eigenaresse van de flatwoningen, de Katwijk- sche Bouwvereeniging (KBV), confronteerde de nieuwe huurders onverwacht met een rekening voor aansluitkosten op het kabelnet van 300 gulden, terwijl in het huurcon tract over die kosten niet werd ge rept. Voorheen werd het bedrag, naast de installatiekosten, door de verhuurder betaald. De meeste bewoners van de eta- gewonigen zijn afkomstig uit de oude flats in de Molenwijk, die ge zien de bouwvallige staat moesten worden afgebroken. In hun voor malige flats beschikten de bewo ners al over een aansluiting öp het kabelnet. Het feit dat zij nu op nieuw voor de aansluiting moeten betalen is de reden voor hun pro test. "De commissie toonde zich zeer verbolgen dat de woningbouw- verening pas op de valreep met de nieuwe regel, die dateert van 1 ja nuari 1986, op de proppen is geko men, waardoor de bewoners behal ve de hoge huren en servicekosten nu ook nog eens een extra tegen valler van 300 gulden krijgen te verwerken. Directeur J. Bartelse van de KBV legde tijdens de vergadering uit dat de aansluitkosten niet lan ger deel uitmaken van het bouw plan op grond waarvan subsidie kan worden aangevraagd bij het rijk. Wethouder J. van der Plas vroeg zich gisteren echter af waar om de kwestie pas zo laat te berde was gebracht. "We begrijpen waar het om gaat. maar waarom komt men daar pas om tien over twaalf mee. Dit had veel eerder op tafel moeten komen", aldus de wethou der. Besloten werd op deze kwestie in een later opnieuw terug te ko- Verdergaande samenwerking met AZL bepleit ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen verzet zich tegen elke vorm van beddenreductie in zie kenhuis Rijnoord. Boven dien moeten de bedden niet alleen worden ge bruikt voor kort verblijf. Dat is de strekking van de officiële reactie van burge meester en wethouders van Alphen op de plannen van gedeputeerde staten om het aantal ziekenhuis bedden in Zuid-Holland te verminderen. Burgemees ter M. Paats deelde dit gis teravond mee tijdens de vergadering van de com missie financiële en econo mische zaken. J. van Zoest (PvdA, lid van de Raad van Toezicht van Rijnoord) vroeg zich echter af wat het alternatief was voor de plannen van de provincie. Hij zet vraag tekens bij een mogelijke fusie met het Academisch Ziekenhuis Leiden. "Het is duidelijk dat de plannen van de provincie een be dreiging vormen voor Rijnoord. Maar de plannen voor een fusie met het Aca demisch Ziekenhuis Lei den moeten mijns inziens nog verder worden uitge werkt", aldus Van Zoest. Van Zoest had daarom begin vorige maand als eni ge in de Raad van Toezicht tegen een fusie gestemd. "Ik heb. het idee dat het al lemaal te snel moet. Zon der goede onderbouwing kun je geen verregaand be sluit nemen", aldus Van Zoest. De burgemeester ant woordde daarop dat snel heid inderdaad is geboden. De besturen van de zieken huizen in de provincie moeten zich vóór volgende week uitpreken over. de voorstellen. "Rijnoord moet dus snel reageren en heeft voor haar officiële standpunt het fiat nodig van de Raad van Toezicht. Alphen heeft een volwaar dig ziekenhuis nodig. Daarom mag het aantal bedden beslist niet worden verminderd en moet wor den gezocht naar een vorm van samenwerking tussen beide ziekenhuizen die ver der gaat dan nu het geval is", aldus Paats. Leidenaar gewond bij ongeval Lisse LISSE - Op de Uitermeer in Lisse hebben zich gistermorgen vlak na elkaar twee ongevallen voorge daan, waarbij twee gewonden vie len. Een 22-jarige Leidenaar reed met zijn auto door de straat, toen een plant in zijn wagen omviel. De bestuurder probeerde de plant tij dens het rijden rechtop te zetten, maar ramde daarbij twee gepar keerde auto's. De Leidenaar sloeg tegen de voorruit van zijn auto en moest zich onder doktersbehande ling laten stellen. Terwijl een takelwagen bezig was de vernielde auto van de Lei denaar weg te slepen, reden een 22- jarige fietser en een 33-jarige mo torrijder uit Lisse om de takelwa gen heen. De motorrijder merkte echter te laat op dat de fietster linksaf sloeg richting Ooievaar- straat. De 33-jarige Lisser week met zijn motor uit, reed tegen de stoeprand op en kwam te vallen. Meisje valt van paard ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 11-jarig meisje uit Den Helder is met een hersenschudding en enke le gekneusde ribben in ziekenhuis Rijnoord terechtgekomen nadat ze van een paard was gevallen. Dat ge beurde gistermiddag in het Alp- hense vogelpark Avifauna. Volgens de vader van het meisje stond een hek open waardoor het paard harder heeft kunnen lopen dan de bedoeling was. Hans Buining, kleuretsen en Ted Kistema- ker, aquarellen. Te zien bij Galerie Rhijnka- de elf, Rijnkade 11, Alphen. Openingstij den: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur. tot 28 augustus. ALPHEN AAN DEN RIJN - Hans Buining uit Wijk aan Zee is pas op latere leeftijd begonnen met het maken van etsen. Enkele jaren geleden studeerde hij af aan de Koninklijke Academie van Beeldende kunsten in Den Haag. Ondanks deze betrekke lijk korte kunstenaarsloopbaan wordt zijn werk onder meer ver tegenwoordigd door de bekende galerie Petit in Amsterdam. Te vens deed Buining mee ,aan Gra fiek Nu '87, een jaarlijks terugke rend evenement, waarbij voor aanstaande galerieën werk van de bij hen aangesloten kunste naars presenteren. Door menig toeschouwer wordt het werk van Hans Bui ning vergeleken met de grafiek van Jan Montijn. Inderdaad is er in de gebruikte symbolentaal een zekere overeenkomst te vin den. Overigens is deze symbo lentaal kennelijk tamelijk uni verseel, want ook in het zuiden van Frankrijk en zelfs in Noord- Afrika gebruiken kunstenaars gelijksoortige figuren in hun werk. De betekenis die de ets plaat van Hans Buining heeft, valt misschien niet meteen op, maar roept wel een sfeer op die ook is te vinden in het werk van Montijn. Buining gebruikt het materi aal zodanig dat het met de voor stelling is verweven. Daarin ligt ook de kracht van zijn werk. Vooral bij een ets als 'Amster dam' wordt duidelijk hoeveel kracht de grafiek ontleent aan de diepe kerven die in de etsplaat zijn aangebracht en aan de uitge beten structuur ervan. Die be langrijke functie van de etsplaat is duidelijk het gevolg van een groeiproces dat nog in volle gang Kleurgebruik Een tweede sterke kant van Buining is zijn kleurgebruik. De kunstenaar gebruikt per defini tie ingetogen kleuren. Ook in vroegere etsen is het kleurge bruik van Buining origineel en steeds aangepast aan en in har monie met de afbeelding. In het werk dat hij recent heeft ge maakt, komt het voor dat de gra ficus voor een onderwerp als 'waterkant' alleen de kleuren geel en donker grijs-blauw ge bruikt. Twee kleuren maar, die toch voldoende zijn om het on derwerp geloofwaardig uit te beelden. Een zwakkere kant van de gra fiek van Buining is zijn vormge bruik. Aanvankelijk is de figura tie nog goed herkenbaar en wat in tegenspraak met gelijktijdig aangebrachte andere beeldele menten, die puur grafisch zijn en abstract. De etsen die hij heeft gemaakt in 1987 en 1988 laten een vormgebruik zien dat losser, en krachtiger is, maar niet conse quent genoeg wordt toegepast om te spreken van een duidelijke en krachtige beeldtaal. De Nieuwkooopse kunstena res Ted Kistemaker laat tijdens de expositie in Rhijnkade elf aquarellen zien. Kistemaker maakt traditioneel, herkenbaar werk, waarbij het accent voorna melijk ligt op het esthetische vlak. Ze maakt echter ook sym bolisch werk, dat is doortrokken van een zekere lyriek. Beide manieren van werken verschillen zodanig van elkaar dat het nauwelijks te zien is dat hier een en dezelfde hand aan het werk is geweest. In het figuratie ve werk zijn het vooral land schappen en bloemen die eruit springen. De schilderes kan dui delijk bogen op een jarenlange ervaring en beschikt over een technische perfectie die haar werk tot een rustig, ingetogen, kleurrijk en esthetisch schouw spel maakt. Aan haar andere werk ligt een veel diepere ge Werkstuk van Hans Buining, getiteld 'File dachte ten grondslag. Toch is dit werk niet boekender. Het is beslist geen halfslachti ge, romantische poging om eens iets anders te doen; daarvoor la ten de aquarellen een teveel aan kwetsbaarheid zien. Maar het werk getuigt nog van een 'zoe ken', het is te rommelig, waar door de symboliek niet bepaald kernachtig overkomt. Het is jam mer dat de kunstenares al in dit prille stadium met haar werk naar buiten treedt. NELLIE VAN BEUSEKOM- DINSDAG 16 AUGUSTUS Katwijk het volleybal-toernooi strand bij Willy en Loes, aanvang 19.00 uur. open huis in botenhuis KNZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. open huis en demonstratie vis verwerking, School voor Zeevis- vaart. Sluisweg, van 18.00 tot 21.00 uur. vierde dag internationale uni- versel. van 20.00 tot 22.00 uur. Soefi'-tempel. Noordwijk installatie burgemeester J.M. Hoffmann, aanvang 19.00 uur in het gemeentehuis, waarna recep tie. historische rondwandeling, vertrek 19.30 uur bij het raadhuis, aanmelden bij het WV en Muse um Oud-Noordwijk. groot vuurwerk, strand Konin- WOENSDAG 17 AUGU Katwijk duinwandeling olv wachter, start 10.00 uur; olv een IVN-gids, start om 19.30 uur. te genover de Soefi-tempel, Sport- laan. record-speleg, aanvang 14.00 uur, strandpaviljoen Zee en Zon nebad. wijksport bij Rijnsoever, aan vang 19.00 uur. wielerwedstrijd 'Ronde van Katwijk' over 60 km, start 18.30 uur, Sportlaan. visserij-denksport-activiteiten in diverse strandpaviljoens, aan vang 20.00uur. en Loes. zomeravondzang met mede werking van Hervormd Gerefor meerd Jongerenkoor 'Ebben Haë- zer' olv Nan van Groeningen, aan vang 20.00 uur. Oude Kerk Leiden avondwandeltocht over 5,10 of 15 km. start tussen 18.00 en 19.00 uur vanaf kantine VTL, Voorscho- terweg. Leiderdorp vakantie-bijbelschool voor kin deren tot 12 jaar, van 1)3.00 tot 11.30 uur in het Zijlkwartier. Noordwijk wandeling door de duinen en staatsbossen olv een gids, vertrek om 10.00 uur bij de manege, 13.30 tot 16.30 uur in het Bollen- bad. kinderbal in het teken van Ge- raldini's Pretparade (Nederlands en Duitstalig), aanvang 18.00 uur in Huis ter Duin. woensdagavondzang met het koor 'De Lofstem', aanvang 20.30 uur in de Hervormde Kerk, Hoofd- Oegstgeest kindervakantieweek, van 10.00 tot 16.00 uur. SJJO, Boerhaave- plein Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, 14.00 en 15.30 uur. cursus overlevingszwemmen, van 18.00 tot 18.30 uur en van 18.30 tot 19.00 uur in zwembad Het Wedde. Warmond kindervakantieweek, recreatie eiland Koudenhoorn. de gehele dag. vergadering over de vraag wel ke bestrating de doorgaande rou te moet krijgen, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Woubrugge braderie met antiek en curiosa, van 10.00 tot 20.00 uur achter de Nederlands Hervormde Kerk. demonstratie Modelbouwver eniging Woubrugge. aanvang 19.00 uur bi) het clubgebouw. DONDERDAG 18 AUGUSTUS Katwijk toeristenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. Zweeds renspel. aanvang 14.00 uur op het strand bij Willy Noord.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10