CTAD LEIDEN 'Duinbehoud' geeft verzet tegen LDM op 'Planten kunnen kleine fabriekjes worden' LEIDSCH m DAGBLAD Nieuwe plannen voor braakliggend terrein ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1988 Matilo In buurthuis Matilo wordt volgende week een aantal activiteiten voor kin deren georganiseerd. Maandag 15 augustus staat pannekoeken bakken op het programma, aanvang 14.00 uur, Dinsdag kunnen kinderen van 14.00 tot 15.30 uur kleren beschilde ren. Een bezoek aan Artis staat voor woensdag op het programma voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Vertrek om 10.30 uur vanaf het buurthuis, opgeven vóór 17 augustus. Donderdag wordt een bezoek ge bracht aan De Bult, waar spelletjes worden gedaan. Om 14.00 uur verza melen bij het buurthuis. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid-West Leiden organiseert woensdag 17 au gustus een zomeravondwandeltocht. Deelnemers kunnen kiezen uit afstan den van vijf, tien en vijftien kilometer. De start is tussen 18.00 en 19.00 uur bij de kantine van VTL aan de Voor- schoterweg. Tentoonstelling In de Oranjerie van de Hortus Botani cus is tot en met 18 september een kleine tentoonstelling te zien met de ti tel "Avonturen in een nieuw natuur historisch museum", georganiseerd door het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie en het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. Hier worden de plannen voorgesteld voor de nieu we Nationale Natuurhistorische Pre sentatie, die in 1993 in het Pesthuis te zien zal zijn. Voorts kunnen bezoe kers spelenderwijs kennisnemen van planten, dieren, voorwerpen en ver schijnselen in de natuur en wordt een indruk gegeven van het werk van het Museum van Natuurlijke Historie. De Hortus Botanicus is dagelijks ge opend van 9.00 tot 17.00 uur, op zon dag van 10.00 tot 17.00 uur. Antiekbeurs In de Groenoordhallen wordt 19, 20 en 21 augustus een antiekbeurs ge houden, waar volgens de organisato ren iedere liefhebber en verzamelaar aan zijn trekken kan komen. De ope ningstijden: vrijdag van 16.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17,00 uur en zondag van 11.00'tot 18.00 uur. Democraten De campagnekaravaan van de Jonge Democraten, de vrijzinnig democrati sche jongerenorganisatie, doet vrij dag 19 augustus Leiden aan. In een bus die wordt neergezet aan het Ra penburg kunnen jongeren tussen 9.00 en 12.00 uur informatie krijgen over de JD en andere politieke jongerenor ganisaties zoals JOVD, CDJA en Jon ge Socialisten. De campagne heeft tot doel jongeren voor politiek te interes seren. Aan Klokpoort en Langegracht De vier te restaureren panden aan de Oostdivarsgracht. Rechts van de woningenop de hoek met de Lange gracht worden 13 nieuwe huizen en een bedrijfsruimte gebouwd. (foto Jan Holvast) Van de vier te restaureren pan den zijn de middelste, met de trap gevel en een brede topgevel, rijks monument. De monumentale pan den werden gebouwd tussen 1612 en 1614. De twee andere huizen worden aangemerkt als beeldbepa lende panden. Alle vier de wonin gen verkeren momenteel in een zeer slechte staat. Het Leidse architectenbureau Barkema Partners heeft voor de gemeente het restauratieplan ge maakt. De huizen worden na de in grijpende opknapbeurt verhuurd. Het zal gaan om vier ruime wonin gen waarvan de huur dicht bij de 600 gulden per maand zal komen te liggen. De restauratiewerkzaamhe den zullen ongeveer een jaar in be slag nemen. LEIDEN De Stichting Duinbe houd is in principe bereid haar ver zet te staken tegen de capaciteits uitbreiding van de LDM in Berk- heide-Zuid. Voorwaarde is wel dat deze uitbreiding het herstel van het duinmilieu in een nabijgelegen duingebied niet doorkruist. De stichting onderzoekt op dit mo ment wat de gevolgen zijn van de uitbreiding voor het bewuste na tuurgebied de Boerendel, gele gen tussen Katwijk en de Wasse- naarse Slag. Na dit onderzoek zal de stichting besluiten of zij haar verzet tegen de LDM-plannen staakt. De Stichting Duinbehoud en de Leidsche Duinwatermaatschappij strijden al geruime tijd over de vraag of en hoe de winmiddelen van de LDM moeten worden uitge breid. 'Duinbehoud' was tot voor kort van mening dat er geen nieu we winputten hoefden te worden geslagen om de capaciteit te ver groten. Albert Salman van de Stichting Duinbehoud: "De LDM bouwt nu een nieuwe voorzuiveringsinstalla tie in de Katwijkseduinen. Als die klaar is, kan er schoner oppervlak tewater in de duinen worden geïn filtreerd. Schoner duinwater bete kent dat er minder algenbloei zal optreden en dat de winputten min der snel zullen zijn verstopt". "Er is uitgerekend dat de capaci teit alleen al dank zij de voorzuive ringsinstallatie met veertig procent toeneemt. Wij meenden dat daar mee de problemen grotendeels voorbij zouden zijn. Volgens ons hoefden er daarom geen nieuwe winputten te worden geslagen". "De LDM stelt nu echter dat het bijna een jaar duurt voordat alle oude verstoppingen zijn opge ruimd. Ze zou daarom niet eerder dan eind 1989 volledig kunnen pro fiteren van de voordelen van de zuiveringsinstallatie. Te laat dus om de 'piek' in het waterverbruik op te vangen die zich in het voor jaar van 1989 kan voordoen". Haast Deze week hebben LDM en Stichting Duinbehoud een gesprek gehad over dit probleem. Salman: "De LDM heeft ons nog niet hele maal kunnen overtuigen omdat ze nog niet alle gegeven op tafel heeft kunnen leggen. Het is de bedoeling dat we die volgende week krijgen. We hebben inmiddels wel een gro ter inzicht gekregen in het pro bleem. Vandaar dat we iets meer begrip hebben gekregen voor de noodzaak van de uitbreiding". Overigens doet zich nóg een pro bleem voor. Zoals eerder gezegd wil 'Duinbehoud' het onderzoek naar de gevolgen voor 'Boerendel' afwachten voordat ze een besluit neemt over de uitbreiding. Dat on derzoek wordt over enkele weken verwacht. De LDM echter wil op zo kort mogelijke termijn beginnen met de uitbreiding. "We hebben de LDM gevraagd nog enkele weken te wachten, maar ze voelt daar niet veel voor want ze heeft grote haast". Ondanks de haast die de LDM aan de dag legt, geeft Salman het drinkwaterbedrijf een compliment voor haar opstelling. "We hebben de indruk gekregen dat het bedrijf inderdaad zijn best heeft gedaan om andere oplossingen te beden ken. Bovendien verleent de LDM alle medewerking aan het onder zoek in de 'Boerendel' en aan on derzoek om de schade voor het duingebied bij een eventuele uit breiding zo veel mogelijk te beper ken". Zoals op bovenstaande tekening gaan de woningen met bedrijfsruimten er uit zien die volgend jaar worden gebouwd aan de Klokpoort/Langeg- racht. Rechts is ook de uitbreiding van het gezinsvervangend tehuis De Ankerplaats, aan de Oude Singel, zichtbaar. LEIDEN - De Woningbouwvereni ging Leiden heeft een nieuw bouw plan laten maken voor twee al ja renlang braakliggende terreinen aan de Klokpoort en de Lange gracht. De nieuwe bebouwing zal bestaan uit 35 driekamerwonin gen, vijf bedrijfsruimtes en een kleine uitbreiding van het gezins vervangend tehuis De Anker plaats. Het is niet de eerste keer dat voor de twee lokaties een bebouwings plan is gemaakt. Een vorig plan is gesneuveld omdat het te duur was en tot een controverse leidde tus sen de opdrachtgever, de Woning bouwvereniging Leiden en het ar chitectenbureau Barkema Part ners dat verantwoordelijk was voor het toenmalige plan. De woningbouwvereniging heeft daarna haar ambitieuze pro gramma van eisen aangepast en het Amsterdamse architectenbu reau Loerakker, Rijnboutt, Ruijs- senaars, Hendriks bv opdracht ge geven een eenvoudiger en goedko per bouwplan te maken. Of het bu reau daarin is geslaagd moet straks blijken uit de offerte van de aanne mer. Ouderenwoningen Het plan dat nu op tafel ligt be staat uit twee bouwblokken waar van het grootste is gesitueerd aan de Klokpoort, tussen de Lange gracht en het gezinsvervangend te: huis De Ankerplaats aan de Oudé Singel. De begane grond van het complex is bestemd voor vier be drijfsruimtes. Daartussen ligt een centrale entree met een trappen huis en een lift. Op de verdiepingen komen 22 kleine driekamerwonin gen met een inpandig balkon aan de straatzijde. De entree van de wo ningen is gelegen aan een galerij aan de achterkant van het com plex. Het gebouw aan de Klok poort wordt vier tot vijf bouwlagen hoog. Alle woningen worden via een lift bereikbaar en in principe bestemd voor ouderen (55+). Het gezinsvervangend tehuis De Ankerplaats, aan de Oude Singel, wordt een klein stukje uitgebouwd langs de Klokpoort. Tussen deze uitbouw en de overige nieuwbouw komt een poort die straks toegang geeft tot de tuin van De Anker plaats. Het andere bouwblok komt aan de Langegracht op de hoek met de Oostdwarsgracht, waar tot voor kort ondermeer het geboortehuis stond van Goeie Mie. In dit com plex van vier bouwlagen komen een bedrijfsruimte en 13 drieka merwoningen met weer een inpan dig balkon of een tuintje. Deze wo ningen krijgen een portiekontslui ting. Het gebouw aan de Lange gracht ziet er verder niet wezenlijk anders uit dan het complex aan de Klokpoort. Beide bouwblokken worden opgetrokken uit een lichte steensoort. De bedoeling is om volgend jaar maart de eerste paal te slaan voor de nieuwbouw. Het zal ongeveer een jaar duren voordat de beide complexen klaar zijn. De wonin gen worden door de Woningbouw vereniging Leiden verhuurd voor een bedrag van rond de 500 gulden per maand. Vpor de bedrijfsruim ten wordt mettertijd naar gegadig den gezocht. Monumenten In de loop van dit jaar wordt, in opdracht van de gemeente Leiden, ook een begin gemaakt met de res tauratie van vier monumentale panden aan de Oostdwarsgracht, grenzend aan de toekomstige nieuwbouw. Van de vier woningen is er thans nog één bewoond. De gemeente verwacht deze bewoners spoedig aan andere huisvesting te kunnen helpen. Centrum voor fytotechnologie onderzoekt stofwisseling planten LEIDEN "In de toekomst zullen planten, veel meer dan nu het geval is, worden gebruikt voor de fabri catie van grondstoffen. Veel che mische verbindingen kunnen op dit moment niet of nauwelijks door de industrie worden gemaakt om dat de scheikundige processen veel te ingewikkeld zijn. Die stof fen zouden echter wel kunnen wor den gefabriceerd door planten, waarvan het erfelijk materiaal is veranderd. Planten worden zo klei ne fabriekjes voor bijvoorbeeld far maceutica". door Wim Wegman "Maar voor het zo ver is, zal er eerst meer kennis moeten komen over de 'stofwisseling' van planten. Hoe worden stoffen in de plant'ge maakt, welke wegen leggen die stoffen in planten af en op welke manieren kunnen die processen worden veranderd. Dat soort zaken willen we onderzoeken in het nieu we centrum voor fytotechnologie in Leiden", zegt dr. Freek Heide- kamp, project manager moleculai re plantenbiotechnologie van TNO. Begin vorige maand onderteken den TNO en de Leidse universiteit een samenwerkingscontract voor het centrum. Als alles volgens plan verloopt, moet dat centrum begin volgend jaar gaan draaien. Wat er precies zal gaan gebeuren, is nog niet helemaal duidelijk. Een spe ciale commissie is op dit moment bezig om de verschillende taken die het centrum zou kunnen uit voeren op een rijtje te zetten. Het is de bedoeling dat die commissie dit najaar haar plannen presenteert. Toch wil Heidekamp alvast een klein tipje van de sluier oplichten. "Zowel TNO als de vakgroep mole culaire plantkunde van de Leidse universiteit, met wie TNO gaat sa menwerken, zijn geïnteresseerd in zogenoemde transformatie- en re generatie-technieken. Zoals het er nu naar uitziet", zegi hij, "zal ook het centrum voor fytotechnologie op die onderzoeksgebieden actief zijn". Nieuwe soort Transformatie-technieken zijn methoden om erfelijk materiaal van het ene organisme over te brengen op een ander. Op die ma nier kunnen de nuttige eigen schappen van een bepaalde plant doelgericht worden 'ingebouwd' in andere soort plant. Daardoor ont staat in feite een nieuwe soort plant die, als het goed is, de nuttige ei genschap aan zijn nakomelingen doorgeeft. Wetenschappers hebben inmid dels verschillende technieken be dacht waarmee het erfelijk materi aal van planten kan worden veran derd. Die technieken werken ech ter nog niet bij alle soorten. Heide kamp: "Met de zogenoemde twee- zaadlobbige planten, is men al heel ver, Bij de eenzaadlobbige planten echter, zoals de graansoorten, wer ken die technieken niet goed. En dat is jammer. Want als granen er felijk veranderd zouden kunnen worden, en dus nieuwe, nuttige ei genschappen kunnen krijgen, zou dat van geweldige betekenis zijn voor de voedelproduktie". Met verbetering van de transfor matietechnieken zijn de weten schappers er echter nog niet. Het punt is namelijk dat die technieken vooralsnog worden toegepast op afzonderlijke plantecellen of op zo geheten microsporen dat zijn de 'voorlopers' van pollenkorrels. Uit die cellen of microsporen moet ver volgens weer een volledige plant worden opgekweekt. Bij een aantal plantensoorten is dat niet zo'n bleem. Bij veel andere soorten ech ter, waar onder weer de meeste gra nen, hebben deze zogeheten rege neratie-technieken nog maar nig succes. Heidekamp: "Het heeft dus geen zin om technieken te bedenken om het erfelijk materiaal van planten te veranderen als die planten ver volgens niet kunnen worden opge kweekt. Vandaar dat ook het nodi ge onderzoek wordt verricht naar verbetering van de regeneratie- technieken". Bacteriën Het centrum voor fytotechnolo gie zal, zo blijkt uit Heidekamps woorden, ook de nodige aandacht schenken aan de overdracht van 'signalen' tussen bacterieën en planten. "Dat klinkt misschien een beetje vreemd, maar een bepaalde soort bodembacterie speelt een grote rol bij transformatie-technie ken. Die bacterie zorgt ervoor dat 'nieuw' erfelijk materiaal in een plant terecht komt. Ze is, om het zo maar te zeggen, de wetenschap te hulp geschoten". "Een probleem is nu dat die bac terie niet bij alle plantensoorten haar werk doet. Wij willen nu we ten waardoor dat precies komt. Vermoedelijk worden er verschil lende stoffen uitgewisseld tussen de bacterie en de plant, waardoor de bacterie, zeg maar, in staat wordt gesteld om een deel van zijn erfelijk materiaal over te brengen in de plantecel". "Als we er achter komen om wel ke stoffen het gaat en hoe het pro ces verloopt, kunnen we er mis schien voor zorgen dat de bacterie ook bij de andere plantensoorten haar werk doet. Dat zou de trans Freek Heidekamp (rechts) en André Schram van TNO: "Als granen erfelijk veranderd zouden kunnen worden, zou dat van geweldige betekenis zijn voor de voedselproduktie". «foto Henk Bouwman) formatie-techniek een flink stuk verder brengen", zegt Heidekamp. "Op langere termijn, maar dat is echt iets voor de toekomst, willen we onderzoeken hoe het 'stofwisse lingsproces' in planten verloopt. Daarmee hopen we een groter in zicht te krijgen in de fabricage van stoffen in planten en de manier waarop die fabricage kan worden aangepast. Op deze wijze zouden we planten ertoe kunnen aanzetten om nieuwe chemische verbindin gen te maken, stoffen bijvoorbeeld die uiterst waardevol zijn maar niet of nauwelijks industrieel kunnen worden vervaardigd. Daar zit een grote toekomst in. Ik denk dat de boer van het jaar 2000 veel meer een producent zal zijn van grond stoffen dan van gewassen". Geheimhouding TNO en de Leidse universiteit hebben de samenwerkingsover eenkomst getekend om zo te kun nen profiteren van onder meer el- kaars kennis. Heidekamp: "De vakgroep moleculaire plantkunde doet voornamelijk aan fundamen teel onderzoek. Dat is iets dat TNO ook doet, maar die verricht daar naast ook onderzoek naar de toe passing van kennis. Bovendien werkt TNO veel in opdracht van onder meer het bedrijfsleven". "Door nu te gaan samenwerken, kan TNO, en zijn opdrachtgevers, profiteren van de kennis van de universiteit, terwijl de universiteit op haar beurt weer kan profiteren van de kennis die TNO en haar klantenkring hebben. Op deze ma nier heeft de universiteit echter ook profijt van het geld dat het be drijfsleven bijdraagt. Zo worden we er allemaal beter van". De samenwerking brengt echter ook enkele problemen met zich mee. "Een punt is dat veel op drachtgevers geheimhouding ei sen van de resultaten van onder zoeken. In de universitaire wereld is men echter gewend om die resul taten openbaar te maken. Terecht óok, want wetenschappelijke ken nis moet in principe voor iedereen toegankelijk zijn". "Wat het centrum betreft zal nu een middenweg moeten worden gevonden. Kennis die tijdens een onderzoek is verworven kan open baar worden gemaakt, mits de op drachtgever dat toestaat. Over dit punt moeten nog afspraken wor den gemaakt. Hoe die er uit zullen gaan zien, is nu nog moeilijk te zeg gen. Maar er zal een vorm voor moeten worden gevonden". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9