Weer Duitse kalvermester gearresteerd Bank wil boze klant het zwijgen opleggen Beleggingsfraude omvat 250 miljoen Mensen onderschatten gevaar van asbest nog steeds Bijverdienste 800 garnalen pellende gezinnen in gevaar ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Honnoonschandaal breidt zich uit DÜSSELDORF (GPD/AP/DPA/Rtr) - Het einde van het hormoonschandaal met kalveren in Westduitsland is nog niet in zicht. Gisteren werd bij de veehouder Bernhard Wigger uit Oding beslag gelegd op 60.000 kalveren. Wigger heeft meerdere mestbedrijven in Nordrhein-Westfalen, maar ook in andere deelstaten. AMSTERDAM (ANP) - De Rabo- bank in Heemstede wil de Amster damse J. Lammes op straffe van een dwangsom verbieden medede lingen te doen aan de media over een geschil dat zij hebben over het verlenen van een bankkrediet. De bank spande hiertoe een kort ge ding aan dat gisteren bij president mr. B.J. Asscher van de Amster damse rechtbank diende. Lammes en de bank liggen al enige tijd met elkaar in de clinch, omdat de vrouw zegt dat de bank toezeggingen voor de financiering van een modezaak niet is nageko men. Via een kort geding probeer de ze in juni de bank ertoe te dwin gen die toezeggingen alsnog na te komen, maar dat verloor ze. Lam mes wil het hier echter niet bij la ten zitten en is daarom in appèl ge gaan. De advocaat van Lammes, mr. J. de Wint, vindt echter dat de vrouw- wel degelijk belang had bij het in lichten van de pers over de aangifte van rrfeineed. "Zij wil bekend ma ken dat zij, als startende kleine on dernemer, het er niet bij laat zitten door de RaboBank op onbehoorlij ke wijze te zijn behandeld en daar bij door haar medewerkers ook nog eens naar haar mening valse verklaringen onder ede zijn afge legd," aldus De Wint. Hij wijst erop dat met de open baarmaking van het soort ernstige feiten als het afleggen van valse verklaringen tegenover de rechter, ook het algemeen belang is ge diend. Het verstrekken van derge lijke inlichtingen is zelfs een grondrecht, aldus De Wint. Hij be twist dat Lammes de mededelin gen heeft gedaan met de opzet de eer en goede naam van de bank aan te randen. Uitspraak 18 augustus. Een archieffoto van de Hermod, het werkschip van Heerema dat al wekenlang het toneel Bond: iets beter bod voor stakers ROTTERDAM (GPD) - Na bemid deling van de zeeliedenbond FWZ heeft het Leidse offshore-bedrijf Heerema zijn Spaanse werkne mers die worden ontslagen, 'een iets betere' afvloeiingsregeling aangeboden. Het Spaanse actieco mité heeft het nieuwe en volgens Heerema allerlaatste bod. waar over beide partijen geen nadere in houdelijke mededelingen willen doen, gisteren en vandaag voorge legd aan de actievoerders op de werkschepen Balder, Hermod en Odin. De schepen varen onder Pana mese vlag, waardoor Heerema de werknemers vrij gemakkelijk op straat kan zetten. In totaal gaat het om ongeveer negenhonderd ont slagen. De Spanjaarden voeren al een maand actie voor een betere af vloeiingsregeling. Zelfs een rech terlijke uitspraak vorige week, die hen verbood verder acties te voe ren en opdroeg de schepen te verla ten, lapten ze aan hun laars. Als de actievoerders ook het laatste bod verwerpen, zullen zij waarschijn lijk met behulp van marine van de schepen worden verwijderd. GENEVE (ANP) - Bij de internatio nale beleggingsfraude die momen teel in onderzoek is bij de justitiële autoriteiten in Frankrijk, Zwitser land en de Bondsrepubliek Duits land zijn meer dan 10.000 beleggers samen voor ruim 250 miljoen dollar het schip ingegaan, zo heeft de Fi nancial Times gemeld op basis van mededelingen van de leiders van het onderzoek. In de zaak zijn in middels tien arrestaties verricht, waaronder die van een 56-jarige Nederlander. De affaire is al maanden in on derzoek, maar kwam pas vorige week in de publiciteit toen de Fran se autoriteiten een aantal arresta ties meldden. Kort daarop werd be kend dat de Nederlander en een 46- jarige Canadees op 13 juli in hech tenis zijn genomen in Bazel. Daar leidden zij de beleggingsmaat schappijen Chelsea Financial AG en Stockwell Financial AG, die in middels zijn gesloten. De door beleggers toevertrouw de gelden werden vanuit Bazel overgemaakt naar banken in Luxemburg. Die hebben de betref fende rekeningen op verzoek van de Westduitse justitie geblok keerd. Het tweetal is uitgeleverd aan de Bondsrepubliek omdat ver moed wordt dat zij ook te maken hebben met de van fraude verdach te Duitse beleggingsmaatschappij Supercorp Kapitalanlage. Het lijkt erop dat de zwendel in januari 1987 is begonnen met de vestiging van Kettler International Corporation in Vaduz (Liechten stein). De naam van dit bedrijf werd in juni van het afgelopen jaar veranderd in Kettler Investment AG. De vermoedelijke hoofdfiguur in het geheel is een in Frankrijk ge arresteerde Amerikaan. In Frank rijk zitten in totaal zes verdachten vast, terwijl in Genève al drie maanden een Brit en een Zwitserse in arrest zijn. Werknemers fors beboet na slapen in kerncentrale WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse Nucleaire Controle Com missie heeft een exploitant van een kerncentrale in de staat Pennsylva nia een boete van 1,25 miljoen dol lar (2,6 miljoen gulden) opgelegd, omdat in de centrale 33 werkne mers waren aangetroffen die lagen te slapen of hun werk verwaarloos den. De werknemers kregen boetes opgelegd tussen de 500 en 1.000 dollar. Het is de hoogste boete die de Commissie heeft opgelegd sinds zij in 1969 de bevoegdheid kreeg be keuringen uit te delen. Tevens is het voor het eerst dat de werkne mers een boete krijgen. De 1.000-megawatt kerncentrale Peach Bottom in Delta, Pennsylva nia. werd in maart 1987 geïnspec teerd. Na de controle beval de com missie eigenaar Philadelphia Elec tric de centrale te sluiten omdat hij "een direct gevaar voor de gezond heid en veiligheid van het publiek" betekende. Tijdens een hoorzitting in april vorig jaar bleek dat slapen op het werk normaal was. Een getuige verklaarde te hebben meegemaakt dat eens een ploegchef en drie van zijn vier operators lagen te slapen tijdens hun dienst. Zuidafrika wil oliegel) in ik en invoer beperken JOHANNESBURG (UPI) - De re gering van Zuidafrika heeft giste ren een aantal maatregelen aange kondigd die de waardedaling van de rand moeten compenseren. De import wordt beperkt en om het oliegebruik te verminderen gaan de brandstofprijzen met vijftien procent omhoog. Ook de krediet verlening wordt aan banden ge legd, zo heeft de Zuidafrikaanse minister van financiën. Barend du Plessis, bekend gemaakt. De ster ke groei van de consumentenuitga ven en een toeneming van onge veer twintig procent van de import hebben de betalingsbalans van Zuidafrika sterk verslechterd Om de kredietverlening te beper ken wordt onder meer de eerste aanbetaling op goederen als tv's en radio's verhoogd. De aflossingster mijnen worden ook aan een korter maximum gebonden. Du Plessis verklaarde dat de consumentenuit gaven en de kredietverlening op een onaanvaardbaar peil staan. De grote binnenlandse bestedin gen aan importprodukten hebben het overschot op de handelsbalans van Zuidafrika van zes miljard rand eind vorig jaar doen omslaan in een tekort van 410 miljoen rand aan het eind van het eerste kwar taal dit jaar. TERMUNTEN (ANP) - Het ge meentebestuur van Termunten vindt dat het te Termunterzijl ge vestigde garnalenbedrijf A. Kant vrijgesteld moet worden van de extra controlemaatregelen op het garnalen pellen. Ook zou Kant vrijstelling moeten krijgen van de heffingen die in verband met deze controle aan de garna- lenhandel worden opgelegd. De directie van het bedrijf liet onlangs weten dat het de be drijfsvoering moet staken als het jaarlijks ongeveer 225.000 gulden extra moet betalen voor deze controles. Volgens het gemeen tebestuur van Termunten bete kent sluiting van het bedrijf, dat 800 pel-adressen hun werk kwijt raken en dat daardoor "aan 800 gezinnen in deze regio die reeds grotendeels op een minimum be- staansniveau leven een belang rijk neveninkomen wordt ontno- Behalve ongewenst, zo schrij ven B en W van Termunten, is het ook onbegrijpelijk dat Kant door dergelijke maatregelen ge troffen zou moeten worden. In een brief aan minister Braks (Landbouw en Visserij) en staatssecretaris Dees (WVC) schrijft het gemeentebestuur van Termunten dat de firma Kant al vijftig jaar bij het thuis pellen van garnalen is betrokken en er zich in al die jaren nauwe lijks problemen op het gebied van de hygiëne en de kwaliteits eisen hebben voorgedaan. Het bedrijf kent zelf strenge contro lemaatregelen en bovendien worden de thuispellers van Kant regelmatig gekeurd door de Keu ringsdienst van waren in Gronin gen, aldus b en w van Termun ten. Volgens de minister van landbouw van Nordrhein-Westfalen, Klaus Mathiesen, zijn de dieren met een combinatie van de preparaten testosteron en clenbuterol inge spoten. Eerder deze week had de politie beslag gelegd op 14.000 die ren van veehouder Felix Hying uit het Münsterland. Daarvan zijn er inmiddels 4.200 klaveren geslacht. De stallen van beide veehouders worden nu dag en nacht door de politie bewaakt en ook vrachtwa gens worden streng gecontroleerd, omdat de politie vreest dat er op nieuw vee wordt weggehaald. Uit de boerderij van Hying zijn name lijk 600 kalveren verdwenen. Hon derd ervan heeft men inmiddels in twee slachthuizen in Nordrhein- Westfalen teruggevonden. De ove rige vijfhonderd dieren zijn nog spoorloos. Het is niet bekend of de dieren nog leven of dat er al vlees van deze partij in de handel is ge bracht. De minister van landbouw, Mathie sen, heeft de illegale praktijken van de grootmestbedrijven verge leken met die van de drugsmafia. Clenbuterol zal op zwarte marlet te koop blijven' UTRECHT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde vreest dat dier geneesmiddelen met de werkzame stof clenbuterol zullen worden misbruikt ondanks de maatregel die minister Braks (landbouw) daar tegen heeft afgekondigd. Voor veehouders zijn er altijd andere ka nalen om aan het middel te komen; er is een zwarte markt, aldus een woordvoerder van de Maatschap pij gisteren. Wettelijk gezien heeft de minis ter de zaak nu weer in de hand en praktisch voor een hoog percenta ge, maar er zullen zich best inci denten voordoen, verwacht de woordvoerder. De woordvoerder beaamt dat verscheidene veehou ders dierenartsen onder druk heb ben gezet om het middel in over grote doses voor te schrijven. Hij verwacht overigens dat veehou ders zich voortaan terdege zullen bedenken alvorens het middel als groeibevorderaar te gebruiken, omdat zij weten dat zij strafbaar zijn. Het ministerie heeft gisteren alle ongeveer 3.000 dierenartsen per brief van de maatregel op de hoog te gesteld. Daarin wordt uitdrukke lijk gesteld dat het gebruik van het middel alle dieren betreft en dat al leen een dierenarts die "ter plaatse de praktijk uitoefent een verkla ring aan een veehouder mag afge ven". Ook geeft het ministerie aan welke dosis van een clenbuterol houdend geneesmiddel aanvaard baar wordt geacht. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren met nog eens ruim twee cent gedaald. Op de wis selmarkt in Amsterdam werd bij het slot van de handel bijna 2,12 gulden genoteerd tegen een slot- koers van ruim 2,14 gulden op don derdag. De Nederlandse banken verlaagden hun advieskoersen op nieuw met twee cent tot 2,19 gul den bij verkoop van dollars en 2,07 gulden bij aankoop. Halverwege de week bereikte de koers een hoogte punt van ongeveer 2,17 gulden na de verhoging van het Amerikaanse disconto. Havenstaking Het verkeer in de belangrijkste havens van Griekenland ligt de komende tien dagen, tot 21 augustus, stil als ge volg van een staking door het ad ministratief personeel dat hoger loon wil. De ongeveer 2.300 haven werkers op de oevers van de Griekse havens verlangen verder dat hun beroep wordt aangemerkt als een zware bezigheid. Ook zint het hun niet, dat zij in de toekomst mogelijk in het weekeinde moeten gaan werken, zegt voorzitter Panayotis Scordakis van de bond. Nieuw Engeland Hout-Brox, een onderneming die al modewarenhuizen heeft in Veghel en Uden, heeft de zaken Nieuw Engeland in Utrecht, Arn hem en Eindhoven overgenomen en zet die onder eigen naam voort, aldus een bekendmaking van Hout-Brox. Hij eist internationaal gecoördi neerde maatregelen, maar wil ook via de Bundesrat, de Eerste Kamer van West-Duitsland, bereiken dat de Duitse wetgeving over levens middelen en hygiëne strenger wordt. Mathiesen heeft Nederlandse dierenartsen ervan verdacht hor moonpreparaten naar Duitsland te hebben ingevoerd. Hiervoor ont breken op dit moment echter be wijzen. Dit heeft een medewerker van de officier van justitie van Münster, die het onderzoek in han den heeft, verklaard. Ook de land bouwraad van de Nederlandse am bassade in Bonn, ir. G. Hegemans, heeft zijn twijfels over de Neder landse betrokkenheid. Hij heeft gisteren een brief naar minister Mathiesen gestuurd waar in hij erom vraagt de namen van Nederlandse verdachten te noe men. "Ik heb de indruk dat Mathie sen met hulp van het programma Panorama een hetze tegen Neder land wilde beginnen om zich tegen een uitbreiding van Nederlandse import te beschermen. Omdat hij nu een eigen schandaal heeft, wil hij via deze omweg met de vinger naar Nederland wijzen", zei Hege- In het programma Panorama had Mathiesen beweerd dat Neder landse dierartsen bedorven vlees voor de export naar de Bondsrepu bliek hadden goedgekeurd. Vol gens Hegemans wil Mathiesen, met het oog op de realisatie van de Eu ropese binnenmarkt in 1992 alleen zijn eigen markt beschermen en bovendien de komkommertijd ge bruiken om de sympathie van de boeren te winnen. Op de noodslachting van 4.200 verdachte dieren is inmiddels kri tiek gerezen. Directeur Fritz Wirth van het Technologisch Instituut voor Vleesonderzoek in Kulm- bach, benadrukte dat het hor moongehalte in het kalfsvlees niet gevaarlijk is voor mensen, "zelfs niet als je twee keer per dag een kalfslapje eet". Hij zei dat het ge bruik van groeihormonen in de Verenigde Staten de normaalste zaak van de wereld is. Het ministerie van landbouw van Nordrhein-Westfalen bevestig de dat bij het eten van het behan delde vlees "geen direct gevaar voor de gezondheid" bestaat. Maar, zo zegt het ministerie: de warenwet zegt dat dergelijk vlees nooit meer in de verkoop gebracht mag wor den. Daarom moeten de dieren ge slacht worden. Het vlees wordt ver werkt tot dierenvoer. ROTTERDAM - Het was een gat in de markt. Dat geeft Peter van Deursen van het bedrijf Asbestos Safety Technology (AST) grif toe. Met het voorkomen van ongevallen door asbest verdient hij zijn brood, maar de ellende die asbest mensen aan kan doen, laat hem niet onbe roerd. Zijn bedrijf begon eind 1986 met de voorlichting over veilig door Runa Hellinga werken met asbest en de verkoop van allerlei materialen die daar voor nodig zijn. Van Deursen is zelf verbaasd over de belangstelling die het onderwerp intussen trekt. De cursussen die een tot twee keer per maand worden gegeven, zitten al tot november vol. Wie de showroom van AST be kijkt, bekruipt haast het gevoel dat de firma veiligheidsuitrusting voor het werken met radio-aktief mate riaal verkoopt. Overal staan gas maskers, pakken die de drager van top tot t^en beschermen, speciale douchecabines, couveusezakken met ingebouwde handschoenen, filters en plastic sluizen en stellin gen voor het afschermen van grote objecten. Het materiaal wordt vooral geleverd aan isolatie- en sloopbedrijven. Volgens Van Deursen realiseren maar weinig mensen zich hoe vaak je met asbest in aanraking komt en hoe gevaar lijk het spul is, zeker als je erin be gint te breken en te hakken. AST is voor Nederland een unie ke onderneming. De oprichting van het bedrijf was ook een zekere gok. De Nederlandse wet stelt wei nig eisen aan het werken met as best en de arbeidsinspecties in de verschillende delen van het land houden er totaal verschillende richtlijnen op na. Maar weinig on dernemingen steken zomaar tien duizenden guldens in de bescher ming van hun werknemers en het milieu. Maar inmiddels heeft AST het tij meegekregen. Begin dit jaar verscheen de nieuwe ontwerp-as- De fraudeurs benaderden beleg gers schriftelijk. Als er een reactie kwam werden vervolgens schrifte lijk of telefonisch uiterst aantrek kelijke voorstellen gedaan voor het beleggen in incourante Ameri kaanse fondsen. De beleggers ont vingen maandelijks informatie, maar de certificaten van de door hun gekochte aandelen kregen zij niet te zien omdat die "in bewa ring" bleven bij de betrokken be leggingsmaatschappijen. Wie op dracht gaf zijn aandelen te verko pen werd er meestal toe overreed de opbrengst te steken in een nog lucratiever fonds. bestrichtlijn. Zodra die van kracht wordt, moeten bedrijven de stren gere eisen navolgen. Daarop voor uitlopend is de belangstelling van ondernemingen voor veiligheids maatregelen duidelijk gegroeid. Levensverzekering Wie de geschiedenis over asbest bekijkt, kan overigens alleen maar constateren dat de overheid altijd laks heeft gereageerd. Al in 1918 waren er twee Amerikaanse verze keringsmaatschappijen die wei gerden nog langer levensverzeke ringen af te sluiten voor mensen die met asbest werkten. In 1930 verscheen in Nederland de eerste publicatie die op de gevaren van asbest wees en twintig jaar later werd in ons land erkend dat het spul een belangrijke oorzaak van beroepsziektes was. In 1955 ver scheen een studie van Oxford Uni versity waarin werd geconstateerd dat mensen die met asbest werken een tien keer zo hoge kans op long kanker hebben. In 1969 kwam de Nederlandse arts Stumphius met een uitgebreid proefschrift over de gevaren voor de gezondheid van het werken met asbest in de Zeeuwse scheepsbouw. In Enge land, waar de eisen veel strenger zijn,' wordt asbest door de Gezond heidsdienst inmiddels als de be langrijkste dodelijke beroeps kwaal genoemd. Toch wordt een van de drie as- bestsoorten, de witte asbest, nog steeds in allerlei produkten ver werkt en is het materiaal overal om ons heen te vinden: in ovenhand schoenen, remvoeringen van au to's, warmhoud-plaatjes op het gas stel, garagedaken, waterleiding buizen, gespoten plafonds, treinen, vrachtwagen, trams, woningen, fa briekshallen, schepen en machi nes. Het lijkt ook een wondermate- riaal: het is hittebestendig, vuur vast, kan gemakkelijk worden ver werkt in allerlei andere materialen, is zuurbestendig en bovendien bui tengewoon eenvoudig te winnen. En zolang het stevig ingebed is in andere materialen is er volgens houden, omdat ze een civiele pro cedure tegen de bank wil begin nen. Lammes is van mening dat tij dens dit verhoor drie van de ge hoorde bankmedewerkers niet de waarheid hebben gesproken, wat voor haar aanleiding was aangifte te doen van meineed. Het feit dat hierover artikelen in de media ver schenen, was voor de bank aanlei ding op haar beurt naar de rechter te stappen. De Rabobank vindt dat Lammes met haar mededelingen aan de pers geen enkel redelijk belang dient en dat ze bewust de goede Van Deursen ook niet zoveel aan de hand. Alleen asbeststof is ge vaarlijk, levensgevaarlijk. Epidemie Het is zo dodelijk dat in Amerika inmiddels van een asbest-epidemie wordt gesproken. Asbestose, long kanker en mesothelioom, een on geneselijke en zeer pijnlijke vorm van longkanker, zijn drie ziekten die het resultaat van werken met asbest kunnen zijn. Schattingen over het aantal asbestdoden in Ne derland lopen uiteen van 200 tot 1.500 per jaar. Als dat laatste getal klopt, gaat het om evenveel doden als het verkeer jaarlijks eist. Pro bleem is echter dat het gemakkelij ker aan te tonen is dat iemand bij een auto-ongeluk is omgekomen dan als gevolg van asbest is gestor- Want tussen de doodsoorzaak (het inademen van asbest) en het overlijden kunnen twintig, dertig jaar zitten. Dat is, denkt Van Deur sen, ook een van de redenen waar om mensen de gevaren van asbest nog steeds onderschatten. Zijn bedrijf organiseert iedere maand een tot twee driedaagse cur sussen voor leidinggevend en uit voerend personeel van bedrijven die met asbest te maken hebben. Daarin leren de cursisten hoe ze de materialen moeten gebruiken. Van Deursen heeft uit ervaring geleerd dat veel mensen zich de gevaren van asbest pas echt realiseren als ze de inleidende videofilm hebben ge zien. De Engelse documentaire over de gevolgen van asbest is schokkend genoeg om menige cur sist uit het stoere sloperswereldje een tijdje zwijgend op zijn stoel te laten zitten. Voor de cursus moeten bedrij ven betalen, maar daarnaast heeft AST een trailer, waarmee ze op ver zoek bij scholen, bedrijven en beurzen langskomen om gratis voorlichting over asbest en de be scherming daartegen te geven. Want, zo leert de ervaring, zien is pas echt geloven. En pas als men sen het echt geloven, zijn ze ook be naam van de bank in diskrediet heeft gebracht. Temeer ook omdat de procedures nog lopen en omdat nooit eerder de vermeende mein eed ter sprake is gekomen. De ban- kemployees ontkennen de be schuldigingen ten stelligste. De bank vindt dat Lammes in ie der geval haar mond over de affaire moet houden totdat het hof uit spraak heeft gedaan in het hoger beroep dat de vrouw heeft aange spannen. "Iedereen, uiteraard ook de pers, kan dan zijn eigen conclu sies trekken," aldus de advocaat van de bank, mr. Van Traa. reid om te investeren in beveili ging. Milieu Van Deursen: "Bedrijven nemen vaak wel maatregelen voor de per soonlijke bescherming van men sen, maar doen vrijwel niets om te voorkomen dat asbest in het milieu terechtkomt. Daarvoor moetje ook hele dure maatregelen nemen en niet iedereen kan of wil die beta len". Sinds enige tijd heeft AST daarom naast de verkoop- ook een verhuurorganisatie. Op die manier hoeven bedrijven die slechts af en toe met asbest te maken hebben, niet de dure investering in allerlei apparatuur te doen. Het gevaar dat asbest voor het milieu betekent, wordt door veel mensen, en helaas ook in de nieu we asbestrichtlijn onderschat. Het spul is niet afbreekbaar. Door sloopwerkzaamheden, maar vooral door de remmen van voertuigen, komen er steeds meer asbestdeel- tjes in de lucht en ook dat is scha delijk voor de gezondheid. In Ame rika zijn al gevallen bekend van mensen die ziek werden omdat ze naast een vuilnisbelt met asbestaf- val hadden gewoond. Sommigen kregen mesothelioom omdat ze ooit een paar weken vakantiewerk in een asbestverwerkend bedrijf hadden gedaan en gezinsleden van asbestwerkers zijn overleden aan de stofdeeltjes die vader in zijn kle ding mee naar huis bracht. Vanuit de asbestindustrie is al tijd aangevoerd dat witte asbest, de soort die in Nederland op dit mo ment nog wordt verwerkt, in tegen stelling tot de blauwe en bruine soort niet schadelijk is. Het minis terie van gezondheid in de Vere nigde Staten maakt tegenwoordig echter geen enkel onderscheid meer. Veilig asbest bestaat volgens Van Deursen niet: "Wat dat betreft ben ik in een raar vak terecht geko men. Ik probeer mensen te beveili gen, maar het gevolg is dat ik zelf vaak in de asbest sta. Je wordt overal bijgeroepen om advies te ge ven, maar dan vliegen de wolken je vaak al om de oren. Tegenwoordig heb ik standaard een pak en mas ker in mijn auto liggen. Dat trek ik altijd aan voordat ik ergens naar binnen ga. Voor mijn klanten is dat vaak een schok. Pas als ze zien dat Peter van Deursen toont een spe ciale douchecabine met links uit rusting om aanraking met asbest te vermijden. (foto gfd> ik het zo ernstig neem, geloven ze dat het echt gevaarlijk is".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7